Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe przedłożyła wniosek do Komisji Europejskiej o zgodę na projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. To drugi wniosek ws. polskiego projektu ten najważniejszy dotyczący zgody na pomoc publiczną został złożony do KE pod koniec ub. roku.
Po wznowieniu programu Czyste Powietrze - sztandarowego narzędzia poprawy wymiany starych pieców węglowych i termomodernizacji - liczba wniosków rośnie. Zarząd NFOŚiGW nie uporał się jednak jeszcze z problemami z poprzednich edycji programu. Chodzi o poszkodowanych w tym programie przez niektóre nieuczciwe firmy modernizujące domy. Padły propozycje czasowego wstrzymania windykacji.
Trwają rozmowy rządu ze związkami zawodowymi dotyczące umowy o wygaszaniu górnictwa. Związki nie godzą się na ambitniejszą polityką energetyczną i chcą jasnej deklaracji co do realizacji umowy społecznej, która ich zdaniem nie jest respektowana.
Po pierwszych sześciu miesiącach tego roku to nadal węgiel dominuje w polskim miksie energetycznym. Z roku na rok jednak rośnie udział odnawialnych źródeł energii, które odpowiadają już za blisko 30 proc. produkowanej w naszym kraju energii. Polska nadal więcej eksportuje energii niż ją importuje.
Upały, które powoli ogarniają Polskę pozwoliły, aby fotowoltaika przez kilka godzin w ciągu dnia odpowiadała za blisko 60 proc. energii, na którą w danym momencie było zapotrzebowanie. Paradoksalnie jednak nie są to wcale dobre informacje dla branży, ale dla osób korzystających z taryf dynamicznych wręcz przeciwnie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas