Gazprom zarobił jak nigdy

Głód gazu w Europie, do którego walnie przyczynił się rosyjski koncern, zaowocował dlań największymi zyskami w historii.

Zyski gigantów to możliwe problemy z węglem

Polska eksportuje energię elektryczną na potęgę. Skoczyły zyski. Jednak niedopasowanie popytu do podaży węgla energetycznego może skończyć się bolesnym wydrenowaniem krajowego rynku.

Ustępujący rząd Niemiec murem za rosyjskim gazociągiem

Niemieckie władze wezwały Kongres USA do nienakładania nowych sankcji na rosyjski gazociąg Nord Stream 2. Biały Dom jest za, ale amerykańscy parlamentarzyści prą do głosowania.

KGHM zwiększa wydobycie miedzi

Wyniki KGHM są coraz lepsze w efekcie koniunktury ale nie tylko. Spółka zapewnia, że to efekt także podjętych dodatkowych działań, które pozwoliły na zwiększenie przychodów spółki.

W ekspresowym tempie z hackathonu do huty – KGHM wdraża zwycięski projekt

Większą efektywność energetyczną pieca zawiesinowego zakłada projekt młodych programistów – zwycięzców organizowanego przez KGHM hackathonu Cu Valley Hack. Zaledwie pięć miesięcy od zakończenia wydarzenia miedziowy koncern rozpoczął wdrażanie innowacyjnego rozwiązania w Hucie Miedzi Głogów.

PGNiG coraz więcej zarabia na wydobyciu

Wysokie ceny ropy i gazu w podłączaniu z rosnącą eksploatacją posiadanych złóż przyczyniają się do osiągania przez koncern wyjątkowo wysokich zysków.

A jednak wojna… na rynku ropy

Porozumienie 23 eksporterów ropy OPEC+ nie będzie zwiększać wydobycia w odpowiedzi na uruchomienie sprzedaży surowca z rezerw strategicznych w USA i Chinach.

Inwestycje w pracowników i ich rodziny – za nami kolejna odsłona Konferencji Mieć Wpływ

Ile kosztuje pracownik, który nie widzi sensu w swojej pracy? Czy na ESG stać tylko dużych i bogatych? Czy inwestycja w pracowników i ich rodziny to już nieuchronna konieczność pracodawców? Na te pytania odpowiadali przedstawiciele biznesu, samorządowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych podczas III Konferencji CSR Mieć wpływ, której współorganizatorem był KGHM.

Coraz więcej gazu w rynku mocy od PGE

Polska Grupa Energetyczna planuje wystawić do aukcji rynku mocy na rok dostaw 2026 cztery jednostki z segmentu ciepłownictwo, które będą opierać się już na samym paliwie gazowym.

Polska zbada czy wyciek gazu po czeskiej stronie nie zagraża mieszkańcom

Polskie służby podległe ministrowi klimatu i środowiska przyjrzą się wyciekowi gazu, do którego doszło przy granicy z Polską w jednej z huty w czeskim Trzyńcu.

Nadpodaż węgla możliwa już za trzy lata

- Polska stoi w obliczu nadpodaży węgla energetycznego niezależnie od scenariuszy jego podaży oraz zapotrzebowania krajowej gospodarki - wynika z analiz przeprowadzonych przez Instytut Jagielloński oraz Instytutu Gospodarki Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk. Ich zdaniem obecnie rosnący popyt jest chwilowy, a obecny deficyt węgla ma charakter przejściowy u i nie wpłynie na proces dekarbonizacji.

Chiny rzucą strategiczne rezerwy ropy na rynek

Po USA także Chiny otwierają swoje strategiczne zapasy ropy. Na razie nie wiadomo, ile surowca trafi na rynek.

Nowy rząd w Berlinie chce pożegnać się z węglem za 9 lat

Niemieccy socjaldemokraci (SPD), Zieloni i Demokraci, którzy negocjują utworzenie nowego rządu, zgodzili się zobowiązać się wycofać z węgla do 2030 r. Zapis ten ma znaleźć miejsce umowie koalicyjnej.

Wzrośnie znaczenie biometanu

Przedstawiciele rządu, biznesu i nauki podpisali porozumienie, które ma wspierać rozwój produkcji, dystrybucji i handlu oraz zwiększać zastosowanie zielonych surowców w Polsce.

Największa wyprzedaż ropy w historii USA. Będzie wreszcie taniej?

Biały Dom zdecydował się otworzyć na oścież swoje magazyny ze strategicznymi rezerwami surowca. Na rynek trafi 50 milionów baryłek. Cele są dwa - tańsze paliwa i lepsza ocena Joe Bidena w oczach rodaków. Podobne wyprzedaże z rezerw przeprowadzą Chiny, Japonia, Korea Płd i Wielka Brytania.

USA: Nowe sankcje za Nord Stream 2

Biały Dom nakłada sankcje na nowe podmioty powiązane z Rosją i zaangażowane w projekt gazociągu Nord Stream 2. Senat chce więcej.

Gazprom grozi Mołdawii. Kiszyniów: to nie my, to Naddniestrze

Rosyjski monopolista ostrzegł Mołdawię, że wstrzyma dostawy gazu, jeżeli w ciągu 48 godzin nie otrzyma zapłaty za dostarczony surowiec. Kiszyniów neguje to zadłużenie, bo powstało w opanowanym przez rosyjskich separatystów Naddniestrzu.

Kraje się zamykają, ropa gwałtownie tanieje

Kolejna fala pandemii obniża ceny surowców na świecie. Ropa potaniała o 4 proc. w ciągu dwóch godzin po tym, jak Austria ogłosiła ogólnokrajową blokadę z powodu rekordowych wzrostu zachorowań na Covid-19. W poniedziałek trend spadkowy się utrzymuje. Do zamykania gospodarek przygotowują się Niemcy, Norwegia, Czechy, Węgry.