Orlen kończy współpracę z agencją oskarżoną o wyzysk pracowników

Orlen zerwał współpracę z agencją rekrutacyjną Zioom po doniesieniach medialnych dotyczących skandalicznego traktowania pracowników zatrudnionych przy budowie kompleksu Olefiny III pod Płockiem.

Bułgaria pozywa Gazprom. Chce 400 mln euro odszkodowania

Kolejny kraj, któremu Gazprom odciął dostawy gazu w 2022 roku pomimo ważnej umowy, pozywa Rosjan o odszkodowanie. Bułgarska państwowa spółka Bulgargaz żąda 400 mln euro.

KGHM mniej zarabia w Polsce, więcej zagranicą

Początek rok przyniósł koncernowi spadek przychodów i zysku EBITDA, głównie z powodu zniżki kursu dolara do złotówki. Grupa mocno poprawiła za to zysk netto.

Azoty i MOL istotnie zwiększają produkcję. Orlen też do nich dołączy

Azoty i MOL istotnie zwiększają produkcję, a za trzy lata ma szansę dołączyć do nich Orlen. Czy rynek wchłonie dodatkową produkcję?

Górnicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie wynikające z umowy społecznej

Władze Polskiej Grupy Górniczej oraz związki zawodowe zawarły porozumienie ws. wypłat w 2024 r. pracownikom PGG dwóch kwot jednorazowych. Wypłaty mają realizować zapisy dot. podwyżek tzw. umowy społecznej dla górnictwa węgla kamiennego.

Kreml zarobił mniej na eksporcie ropy, a będzie jeszcze… lepiej

O 6,5 proc. zmniejszyły się w kwietniu dochody Rosji z eksportu ropy. A będzie jeszcze lepiej. Dla demokratycznego świata. I gorzej dla rosyjskiego reżimu, bo popyt w tym roku na czarne złoto ma być niższy od dotychczasowych prognoz.

Putin kopie pod Wielką Brytanią w Antarktyce. Do czego się dokopał?

Antarktyka, czyli Antarktyda i morza ją okalające, jest chroniona traktatem podpisanym w 1959 roku. Formalnie nie należy do żadnego państwa na świecie. Pomimo to Rosjanie dowiercili się tam do dużego złoża gazu i ropy. I zanosi się na konflikt międzynarodowy. Bo do tych terenów roszczą sobie prawo Brytyjczycy.

JSW z dawno niewidzianą stratą. W wynikach są bardziej niepokojące dane

Spółka odnotowała dawno niewidzianą stratę netto. Analitycy wskazują, że w wynikach są znacznie bardziej niepokojące dane.

Zapora na granicy kopalni Turów działa. Jest stanowisko Czech

Czeski rząd poinformował o wzroście wód gruntowych w pobliżu Kopalni węgla brunatnego Turów. Strona czeska twierdzi, że zapora przeciwfiltracyjna postawiona przez PGE mająca ograniczyć ich odpływ, spełnia swoją rolę.

Viktor Orban znów grozi Unii Europejskiej. Teraz broni rosyjskiego LNG

Węgierski rząd zagroził zablokowaniem 14 pakietu unijnych sankcji, które są wymierzone w LNG z Rosji. Co tym razem chce ugrać Viktor Orban?

Kto straci na sankcjach na rosyjski LNG? Nie tylko Kreml

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę Europa i jej sojusznicy sankcjami zmniejszają dochody Kremla z paliw kopalnych - ropy i węgla. W 14. pakiecie sankcji znajdzie się zakaz wykorzystywania portów Unii Europejskiej do reeksportu rosyjskiego LNG. To mocne uderzenie w kremlowski mur.

Gazprom nerwowo szuka nowych rynków zbytu. Chinczycy się nie spieszą

Rosnące straty, po utracie rynku unijnego, zmuszają Gazprom do poszukiwania nowych klientów. Europę miałyby zastąpić Chiny. Jednak Państwo Środka nie śpieszy się z decyzjami, a eksperci nie mają złudzeń, że Gazprom nie odbuduje już swojej pozycji.

Kto ma dbać o zapasy diesla i benzyn? Firmy chcą zmian

Unimot, Anwim, Orlen i MOL domagają się, aby większą odpowiedzialność za magazynowanie diesla i benzyn wzięło na siebie państwo.

Amerykańscy nafciarze za Bidena prosperują. Ale przyszłość widzą w Trumpie

Stany Zjednoczone wciąż są dla branży naftowej centrum świata. Tamtejsze koncerny w ostatnich latach rozkwitły. Ale prezesi swoją przyszłość będą chcieli wiązać raczej z walczącym o reelekcję Donaldem Trumpem niż obecnym lokatorem Białego Domu.

Skandal na Litwie: polsko-litewski gazociąg z rosyjskimi częściami bez certyfikatów

Gazociąg, który miał podnieść bezpieczeństwo energetyczne Litwy i Polski został zbudowany m.in. z rosyjskich części mających sfałszowane certyfikaty, zbite napisy cyrylicą i wyprodukowanych z zabronionej w Unii stali.

Rośnie wydobycie ropy poza OPEC. To zasługa jednego kraju

Rosnąca produkcja ropy przez kraje spoza OPEC udaremniła wysiłki kartelu mające na celu podniesienie cen poprzez ograniczenie produkcji. Walnie przyczynił się do tego kraj z trzecimi co do wielkości zasobami na świecie. To Kanada.

Gaz-System ma nowe prognozy popytu na przesył gazu

W tym roku krajową siecią gazociągową może być przetransportowane 18,2-18,4 mld m sześc. błękitnego paliwa. Popyt na przesył gazu będzie rósł przez kilka lat, głównie za sprawą nowych odbiorców z branży energetycznej.

Gazprom wyprzedaje majątek. Pilnie potrzebuje pieniędzy

Po rekordowej w swojej historii stracie, zaliczonej w minionym roku, rosyjski Gazprom zaczął wyprzedawać majątek. Oficjalny powód to przeprowadzka do nowej siedziby pod St. Petersburgiem. Ale to tylko część prawdy.