Eksplozja na największym złożu Rosneftu. Jedna osoba nie żyje, szaleje pożar

Do nieoczekiwanego wybuchu doszło na największym polu gazowym koncernu Rosnieft na Półwyspie Jamalskim. Na miejscu zginął jeden pracownik, siedmiu zostało rannych. Złoże płonie.

Węgry twierdzą, że Ukraina je „szantażuje”. Proszą Unię Europejską o pomoc

Blisko współpracownik premiera Węgier oskarżył Ukrainę o szantażowanie Węgier i Słowacji poprzez wstrzymanie dostaw ropy po tym, jak kraje te przestały otrzymywać ropę od rosyjskiej grupy Łukoil.

Masowe zwolnienia w kopalniach? Były wiceminister publikuje okrojone pismo

W Polskiej Grupie Górniczej w ramach zwolnień grupowych ma odejść z pracy 435 pracowników. Były wiceminister w rządzie PiS Michał Woś pisze o fali zwolnień. Okazuje się jednak, że chodzi o pracowników, którzy nabyli prawo do emerytury.

Gaz-System bada zapotrzebowanie na infrastrukturę wodorową

Gaz-System zakończył zbieranie wstępnych informacji o planowanych punktach produkcji i poboru wodoru, realizowane wśród podmiotów działających na krajowym rynku. Celem jest stworzenie „Wodorowej Mapy Polski”. Ma to być podstawą do późniejszego wytyczania sieci do przesyłu czystego wodoru.

Chiński sen Gazpromu. Rosja przyparta do muru

W 2025 r. Rosja planuje zwiększyć dostawy gazu do Chin rurociągiem Siła Syberii do 38 mld m sześc. – poinformował rosyjski wiceminister energetyki Siergiej Moczalnikow. To oznaczałoby pełne wykorzystanie mocy gazociągu. Wciąż nie wiadomo jednak, czy powstanie druga nitka. Chińczycy stawiają Rosjanom trudne warunki, wygląda na to, że niespecjalnie zależy im na projekcie. Tymczasem Gazprom boryka się z dużymi problemami finansowymi.

Co dalej z węglem? Oto najnowsze prognozy

Globalny popyt na węgiel nie zmieni się, zarówno w tym jak i w 2025 roku – poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii. Rośnie co prawda produkcja energii ze źródeł odnawialnych, ale z drugiej strony zwiększa się też zapotrzebowanie na energię w gospodarce.

Najbliższe dni będą bardzo ważne dla Azotów

Firma musi wypracować długoterminowe porozumienia z instytucjami finansowymi i realizować liczne działania naprawcze.

Powiedział prawdę o Gazpromie, stracił stołek w parlamencie

Deputowany rosyjskiej Dumy i szef jednej z najważniejszych komisji, który 30 lat przepracował w sektorze gazowym i przewidział finansowy krach Gazpromu, został usunięty ze stanowiska w parlamencie.

Prezes MOL kłóci się z rządem. Chce, żeby na Węgry wróciła normalność

Prezes węgierskiego koncernu naftowego MOL, Zsolt Hernadi, otwarcie skrytykował fiskalną politykę rządu. To wielkie zaskoczenie, bo Hernadi jest przyjacielem Viktora Orbána.

Nowy chętny na krwawą rosyjską ropę kupi ją pod jednym warunkiem

Do krajów, którym nie przeszkadza, że kupując rosyjską ropę wspomagają krwawą wojnę Kremla, dołączyła Indonezja. Przez ostatnią dekadę nie importowała rosyjskiego surowca. Teraz chce go kupić, ale po cenie poniżej ustanowionego przez Zachód pułapu.

Tajemniczy kupcy powiązani z Rosją tworzą flotę cieni LNG

Grupa nieznanych wcześniej firm, w większości zarejestrowanych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, szybko skupuje z rynku zużyte gazowce. Kupiła co najmniej pół setki jednostek. W efekcie skoczyły ceny.

Ostatni tak dobry rok dla PGG. Wydobycie w dół, pensje w górę

Polska Grupa Górnicza, największa spółka tego typu w kraju, miała w 2023 r. ponad 2,3 mld zł zysku netto. Górnicza hossa jest już jednak za nami.

Azerowie wchodzą w buty Gazpromu. Gazowa propozycja na stole Unii

Azerbejdżan zaproponował Ukrainie i Unii Europejskiej dostawy swojego gazu za pośrednictwem ukraińskich magistrali. Kontrakt Naftogazu z Gazpromem wygasa z końcem tego roku i nie będzie przedłużony. Od 2025 r największy system przesyłu gazu na Starym Kontynencie będzie dostępny dla każdego poza rosyjskim agresorem.

Ukraińcy się postawili Rosjanom. Węgrom grozi kryzys energetyczny

Ukraińcy zablokowali transport ropy Łukoila na Węgry południową nitką rurociągu Przyjaźń. Tą drogą płynęła ropa Łukoilu do rafinerii na Węgrzech i Słowacji.

Różne strategie oczekiwania na wydzielenie węgla ze spółek

Rynek i firmy energetyczne czekają na decyzje rządu w sprawie wydzielenia ciążących energetyce węglowych elektrowni.

Hubert Kamola, prezes Grupy Azoty Puławy: Azoty chcą rosnąć szybciej niż rynek

W tym roku popyt na nawozy wróci do poziomu z lat 2020-2021. Chcemy na tym zyskać więcej niż konkurencja – mówi Hubert Kamola, prezes Grupy Azoty Puławy i wiceprezes Grupy Azoty.

Były prezes Orlenu będzie nadzorował PGNIG Upstream Norway

Jacek Krawiec, były prezes Orlenu został powołany na stanowisko przewodniczącego rady dyrektorów spółki należącej do Orlenu: PGNIG Upstream Norway.

Ukraińcy mają dość. Wstrzymali tranzyt rosyjskiej ropy na Węgry

Rosyjska ropa przestała płynąć na Węgry przez Ukrainę. — Wystąpiły komplikacje prawne — tłumaczy Peter Szijjarto, szef węgierskiej dyplomacji.