Europa zbyt uzależniona od gazu

Rekordowe ceny energii podsycają niechęć niektórych rządów do transformacji ekologicznej. Eksperci wskazują jednak, że raczej powinno się ją przyspieszyć.

Konflikt w Turowie powinien przyspieszyć transformację energetyczną

Z uwagi na brak rezerw nie możemy sobie pozwolić na wyłączenie elektrowni w Turowie, ale sprawa z Czechami i TSUE powinna przyspieszyć dekarbonizację energetyki.

Gazprom udaje Greka przed Niemcami

Stuprocentowa spółka Gazpromu wystąpiła do niemieckiego regulatora w roli „niezależnego operatora" gazociągu Nord Stream 2. Rosjanie złożyli wniosek o certyfikację gazociągu. Udają, że Gazprom - dostawca surowca, nie ma nic wspólnego ze spółką Nord Stream 2 AG. Niemcy muszą swoją decyzję uzgodnić z Brukselą.

Nie z nami te numery, Wołodia

Polska wyciągnęła lekcję z kryzysów gazowych, jakie fundowała nam Rosja.

Jest wniosek o śledztwo unijne, podejrzany - Gazprom

Grupa europarlamentarzystów z Polski i republik bałtyckich wystąpiła do Komisji Europejskiej o wszczęcie postępowania antymonopolowego przeciwko Gazpromowi. Zdaniem wnioskodawców, to Rosjanie odpowiadają za obecną sytuację na unijnym rynku gazu, gdzie od początku roku ceny wzrosły o 300 procent.

Norwegia na ratunek Unii rzuca więcej gazu na rynek

Norwegia - drugi co do wielkości dostawca gazu na rynek Unii, przyjdzie z pomocą Wspólnocie, gdzie ceny gazu wzrosły o 300 procent od początku roku, a ceny energii elektrycznej podwoiły się.

Mocna podwyżka cen gazu od października

Na wniosek Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził trzecią w tym roku zmianę taryfy tej spółki. Oznacza to wzrost cen paliw gazowych o 7,4 proc.

Cena gazu szybuje coraz wyżej

Do tysiąca dolarów za tysiąc metrów sześciennych zbliżyła się cena gazu w Europie czyli do poziomu, który dotąd znany był z Azji. W ciągu doby surowiec podrożał o 20 procent. Na europejskim rynku narasta panika.

Nie ma końca wzrostowi ceny gazu, ropa też drożeje

Gazowe szaleństwo trwa. Codziennie cena gazu ziemnego na wolnym rynku Unii bije rekordy drożyzny. Dziś - 14 września surowiec przekroczył kolejną granicę - 800 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Także ropa jest coraz droższa.

Aktywiści podwyższyli ceny paliw na lata

Analitycy banku Morgan Stanley wskazują, że nacisk aktywistów na koncerny paliwowe, będzie skutkował tym, że ceny benzyny utrzymają się na wysokich poziomach przez wiele lat.

Gaz bije kolejne rekordy

Cena gazu na rynku europejskim ustanowiła kolejny rekord drożyzny, przekraczając 730 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

Nord Stream 2 jest gotowy, pomogły Niemcy i Austria

Gazprom ogłosił ukończenie budowy gazociągu Nord Stream 2, którym rosyjski gaz ma dotrzeć bezpośrednio do Niemiec, po dnie Bałtyku. Bez pomocy i pieniędzy koncernów z Unii oraz wsparcia rządów Niemiec i Austrii, nie byłoby to możliwe.

Gorączka wodorowa w UE

Europa ma szansę na udaną zieloną transformację z wykorzystaniem „czystego” wodoru, jeżeli stworzy masę krytyczną projektów, stymulujących na niego popyt - piszą Wojciech Słowiński i Eduard Bodnari z PwC

Gazprom stawia Europę pod ścianą: tańszy gaz za Nord Steram 2

Wspinaczka cen gazu na kolejne szczyty na rynku europejskim została zatrzymana po wieściach z Gazpromu. Rosjanie stawiają sprawę jasno: tani gaz będzie wtedy, kiedy będzie pełna moc dla gazociągu Nord Stream 2. A to jest niezgodne z prawem Unii.

Gazprom stawia Europę pod ścianą

Padł kolejny rekord ceny gazu na rynku europejskim. Rosjanie stawiają sprawę jasno: tani gaz będzie wtedy, kiedy dostaną dostęp do pełnej mocy gazociągu Nord Stream 2.

Ceny surowców mogą rosnąć mimo spowolnienia

Popyt na ropę i metale przemysłowe wzrósł szybciej, niż się spodziewano. Obawy przed nową falą pandemii wyhamowały go w ograniczonym stopniu.

Łukaszenko zatrzymał Przyjaźń. Chce 3 mld dolarów od Putina

Białoruś zawiesiła w czwartek tranzyt rosyjskiej ropy na Słowację i Węgry. Stało się to w dniu spotkania białoruskiego dyktatora z prezydentem Rosji. Łukaszenko będzie prosił Putina o 3 mld dolarów pożyczki.

Gazowy rok przełomu: dokończenie budowy Baltic Pipe i akwizycje na szelfie norweskim

Zapraszamy na debatę w Salonie "Rzeczpospolitej" podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.