Partner Główny

Partnerzy

Rosyjski gaz może w ogóle nie wrócić do Europy

Jeszcze rosyjski gaz nie przestał na dobre płynąć do odbiorców europejskich, a pojawiają się opinie, że jego dostawy znikną na zawsze.

Arabia Saudyjska obniża ceny ropy dla Europy i symbolicznie podnosi dla USA

Pomimo decyzji OPEC+ o redukcji wydobycia ropy, nie sprawdziły się prognozy wzrostu ceny baryłki saudyjskiego surowca dla klientów z Unii. Odwrotnie z Arabii Saudyjskiej ropa dla Europy potanieje.

Polska, Włochy i Grecja proponują cenowy korytarz na importowany gaz

Grupa krajów, w tym Polska, Włochy i Grecja, przygotowała propozycję wprowadzenia przez Unię Europejską „dynamicznego przedziału cenowego” na gaz. Ma to obniżyć ceny energii i spowolnić inflację.

Szwedzi zbadali uszkodzenia Nord Stream. Są pewni, że to sabotaż

Szwecja zakończyła śledztwo w sprawie wycieków gazu z gazociągu północnego. Szwedzcy śledczy nie mają wątpliwości, że nie była to usterka techniczna lecz zamierzony sabotaż. Kto go zorganizował? Szwedzi nie informują.

Turcja kupuje mniej gazu z Rosji

W lipcu Turcja zmniejszyła o blisko 40 proc. zakupy gazu rosyjskiego, a zwiększyła import surowca z Iranu i Azerbejdżanu.

Kreml: Certyfikujcie Nord Stream 2, to wznowimy dostawy

Dziwnym trafem uszkodzenia gazociągu północnego nie dotknęły jednej z dwóch nitek niedopuszczonego do eksploatacji gazociągu Nord Stream 2. Teraz reżim na Kremlu jest gotowy dostarczać gaz nieuszkodzoną nitką. Zachęca „europejskich kolegów” do szybkiej certyfikacji i zniesienia sankcji wobec Nord Stream 2.

OPEC+ ostro tnie wydobycie ropy naftowej

Państwa grupy OPEC+ porozumiały się w środę, na konferencji w Wiedniu, o obcięciu wydobycia ropy o 2 mln baryłek dziennie. Było to zgodne ze wcześniejszymi przeciekami.

Unia jest bliska uwolnienia się od gazu z Rosji

Zanim rosyjski reżim napadł na Ukrainę, udział rosyjskiego gazu w rynku Unii sięgał 41 procent. Po ośmiu miesiącach spadł do 7,5 procent, a Gazprom nerwowo szuka nowych rynków.

Ceny gazu idą w dół. Rynki zareagowały na wieści z Francji i Włoch

Ceny gazu kontynuują spadek. W środę pomagają dwie wiadomości – pełne magazyny gazu we Francji i wznowienie dostaw rosyjskiego gazu do Włoch.

Gazprom grozi Mołdawii zakręceniem kurka z gazem

Rosyjski państwowy koncern Gazprom zapowiedział, że może odciąć dostawy gazu do Mołdawii, jeśli kraj ten nie wywiąże się ze swoich zobowiązań płatniczych do 20 października – pisze Business Insider Polska.

Wybuchy gazociągów Nord Stream nie uszkodziły polsko-szwedzkiego kabla. Wkrótce wznowi prace

Polskie Sieci Elektroenergetyczne i Svenska Kraftnät, operatorzy systemów przesyłowych w Polsce i Szwecji, przeprowadzili testy podmorskiego połączenia SwePol Link. Badania potwierdziły, że kabel jest nienaruszony i połączenie może zostać udostępnione uczestnikom rynku po zakończeniu planowanej wcześniej przerwy technicznej.

Rusza szwedzkie śledztwo w sprawie eksplozji rur Nord Stream

Szwedzi zamknęli dziś ruch na swoich wodach Morza Bałtyckiego w rejonie wycieków z gazociągu północnego. Decyzja na związek z rozpoczętym dochodzeniem.

Tauron zabezpieczył dostawy węgla na sezon grzewczy

Katowicka spółka elektroenergetyczna zapewnia, że węgla na ten sezon grzewczy nie zabraknie, a potrzebny surowiec dla ciepłowni należących do spółki jest już w pełni zapewniony.

Złe dane o polskim węglu. Wydobycie najniższe w tym roku, zapasy najmniejsze od lat

Zapasy węgla są najmniejsze od 15 lat, a wydobycie surowca w sierpniu jest najniższe w tym roku. Za osiem miesięcy tego roku, polskie kopalnie wydobyły o ok. 600 tys. ton mniej węgla niż w roku poprzednim. To stoi w sprzeczności z zapowiedziami rządu o zwiększeniu w tym roku produkcji „czarnego złota”.

Gaz dalej tanieje. Rośnie import LNG z USA

Im mniej gazu Gazprom tłoczy do Europy, tym niższa jest cena surowca na wolnym rynku. We wtorek osiągnęła poziom z lipca. W magazynach krajów Unii pozostało 10 procent wolnego miejsca. Od trzech miesięcy rośnie import LNG z USA.

Polacy kupią mniej węgla w PGG. Nowe limity zakupowe

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe limity zakupowe dla węgla. Surowiec w sklepie Polskiej Grupy Górniczej będzie dostępny do 2 ton. Wcześniej był to 3 tony.

PGNiG chce więcej wiercić

Exalo Drilling zamierza zwiększyć przychody, zwłaszcza od klientów spoza grupy PGNiG i na rynkach zagranicznych.

Gaz znów wydostaje się z Nord Stream 2

Szwedzka straż przybrzeżna zgłosiła ponowny wyciek gazu z nieczynnego gazociągu Nord Stream 2. Wyciek może trwać jeszcze przez nieokreślony czas, dlatego szwedzkie władze podejmuje niezbędne kroki w celu ochrony środowiska.