Orlen dostał wsparcie z UE na wodorowy projekt

Unijna dotacja na budowę 16 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru w Polsce i instalacji do produkcji tego paliwa w Szczecinie sięga 62 mln euro. Do 2030 r. Orlen chce mieć ponad 100 tego typu stacji.

Największe złoże gazu w Europie zamknięte. Stało się zbyt niebezpieczne

Złoże Groningen od jutra przechodzi do historii. Było eksploatowane od 1963 roku. Teraz stanowiło zagrożenie dla okolicznych mieszkańców i środowiska.

Ropa gwałtownie tanieje. Rynek patrzy na USA i Izrael

Od rana gwałtownie tanieje ropa europejskiej marki Brent. Do południa surowiec potaniał o 2,57 proc., do 86,56 dolara za baryłkę. To reakcja rynku na rosnące zapasy ropy w USA i ryzyko spadku popytu w obliczu wysokich stóp procentowych w Ameryce. Ceny spadają także, bo nie ma eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie. Sytuacja w tym regionie będzie w najbliższych dniach kluczowa dla rynku czarnego złota.

Jest nowy prezes JSW. Nie ma dużego doświadczenia w górnictwie

Rada nadzorcza powołała Ryszarda Jantę na stanowisko prezesa zarządu XI kadencji z dniem 30 kwietnia, a także dwie inne nowe osoby do zarządu. Bezkrólewie w JSW trwało od końca lutego, kiedy ze stanowiska odwołano Tomasza Cudnego. Nowy prezes nie ma jednak - jak wynika z notki informacyjnej - dużego doświadczenia w górnictwie.

Dobre wieści z rynku gazu: potrzebujemy go coraz mniej

Spada popyt na gaz i import LNG na Starym Kontynencie. W marcu zakupy gazu skroplonego za granicą zmniejszyły się w Europie o 20 proc. w ujęciu rocznym.

Rosja chce upadłości PGNiG. Doliczyła się niezapłaconych podatków. Suma kuriozalnie niska

Kolejny fantastyczny pozew rosyjski wobec Polski. Rosyjski fiskus domagał się w sądzie ogłoszenia bankructwa PGNiG. Spółka, która od listopada 2022 r. jest częścią Grupy Orlen, ma być według Rosjan rzekomo winna 902 tys. rubli (38,5 tys. zł) niezapłaconych podatków.

Nowy zarząd Orlenu rodzi się w bólach

Rada nadzorcza powołała kolejne trzy osoby do ścisłego kierownictwa koncernu. Prawdopodobnie powoła jeszcze kilka. Kiedy i na jakie konkretnie stanowiska, nie wiadomo. Tymczasem proces wybierania zarządu Orlenu trwa już ponad dwa miesiące.

Gazprom zabiega o Siłę Syberii 2. Oto warunek Chińczyków

Rosyjski Gazprom usilnie zabiega o nowy kontrakt na rurociągowe dostawy gazu do Chin. Ale Pekin, tak jak w wypadku pierwszego kontraktu, nie śpieszy się z umową. Warunkiem najważniejszym dla Chińczyków jest cena rosyjskiego gazu. Przy pierwszym kontrakcie Gazprom musiał czekać 10 lat na podpisanie umowy.

Orlen inwestuje w usługi inżynieryjne

Koncern pośrednio przejmie działalność projektową i inżynieryjną od czeskich spółek UNIS i UNIS Power. Dzięki temu chce szybko i skuteczne rozszerzyć kompetencje związane z realizacją prowadzonych inwestycji.

Wyrok dotyczący połączenia Orlenu z Lotosem zapadnie za miesiąc

Sąd Apelacyjny w Łodzi miał dziś ogłosić, czy uchwała walnego zgromadzenia gdańskiego Lotosu dotycząca połączenia z płockim koncernem była ważna. Odczytanie wyroku nastąpi jednak 15 maja.

Rosyjski LNG na celowniku USA. Zakłady w Arktyce mogą nigdy nie powstać

„Naszym celem jest uniemożliwienie dokończenia projektu Arctic LNG 2” – powiedział zastępca sekretarza stanu USA ds. zasobów energetycznych Geoffrey Pyatt na konferencji w Szwajcarii.

Przez nowe sankcje rosyjskie metale spadają z giełd. Kreml straci miliardy

Nowe sankcje USA i Wielkiej Brytanii wobec rosyjskiego aluminium, niklu i miedzi, zabraniają ich importu i handlu na giełdach w Londynie i Chicago. Może to kosztować Rosję nawet 40 mld dol.

Porządki kadrowe w Bogdance. Nowa rada nadzorcza odwołała zarząd

Rada nadzorcza Lubelskiego Węgla Bogdanka (LW Bogdanka) odwołała z zarządu spółki Kasjana Wyligałę - prezesa zarządu oraz Dariusza Dumkiewicza - zastępcę prezesa zarządu ds. handlu i inwestycji z chwilą podjęcia uchwał (15 kwietnia) – poinformowała spółka.

Wymiana władz w firmach grupy Azoty nabiera tempa

Spółka matka ma nowego wiceprezesa, w ZA Puławy powołano p.o. prezesa, a w ZCh Police ogłoszono konkurs na trzech członków zarządu. Zmiany zachodzą też w pozostałych podmiotach należących do koncernu.

Rynek wstrzymał oddech. Ropa czeka na odpowiedź Izraela

Brak odpowiedzi Izraela na irańskie rakiety i drony powstrzymał gwałtowne reakcje na rynku ropy naftowej. Teraz powszechna opinia jest taka: czekamy na rozwój konfliktu.

Po ataku Iranu podwyżka cen ropy jest nieuchronna

Atak Iranu na Izrael spowodował kolejne napięcie na rynku ropy naftowej. O ile zdrożeje ten najbardziej upolityczniony surowiec, okaże się po tym, jak Izrael odpowie na irański atak.

Po ataku Iranu na Izrael. Nerwowo na rynku ropy

100, a nawet 120-130 dolarów za baryłkę może kosztować ropa naftowa po irańskim ostrzale Izraela. Ten surowiec drożał już od kilku dni, bo konflikt nabrzmiewał.

Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej

W tym roku Francja, pomimo ostrej retoryki antyrosyjskiej, jest liderem zakupów LNG z Rosji, czym wspomaga wojenny budżet Kremla. Od początku roku Paryż zapłacił Kremlowi za dostawy gazu skroplonego ponad 600 mln euro.