Od kogo Unia Europejska kupuje najwięcej ropy? Niespodzianka

Rosja straciła wieloletni status największego dostawcy ropy na unijny rynek. Teraz największym eksporterem są USA. Mają 18 proc. wspólnotowego rynku ropy. Atutem amerykańskiego surowca jest jego cena niższa od europejskiej marki Brent.

Analitycy kreślą dobre perspektywy przed JSW

Jako „przesadnie” niski poziom wyceny rynkowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej oceniają analitycy DM BOŚ. Ich zdaniem walory spółki niezasłużenie tanieją. Rekomendują oni nabywanie walorów spółki, a wycenę akcji oszacowali na 100 zł.

Jest zgoda na odcięcie rosyjskiego LNG od Unii Europejskiej

Ministrowie ds. energii Unii Europejskiej zgodzili się na usunięcie z unijnego rynku rosyjskiego LNG bez wprowadzania nowych sankcji.

W Unii Europejskiej trwa ostry spór o czysty wodór

Polska jako jedyna zagłosowała przeciw zakazowi dla samochodów spalinowych od 2035 r. Sprzeciwia się też, już w większej koalicji, planom wykluczenia atomu z listy źródeł czystej energii.

Po Czechach teraz Niemcy chcą zaskarżyć Turów

Niemieckie miasto Żytawa chce wnieść drugą skargę przeciwko kopalni węgla brunatnego Turów, która wciąż należy do Polskiej Grupy Energetycznej. Leżące 3 km od kopalni miasto cierpi z powody pracy kopalni, która ma wydobywać ten surowiec do 2044 r.

Azerski gaz podbija Unię Europejską. Będzie nowa inwestycja

W roku rozpętanej przez Rosję wojny, UE zwiększyła import azerskiego gazu o niemal 40 procent. Najwięcej kupiły Włochy, Grecja i Bułgaria. Bruksela zainwestuje teraz w rozbudowę trasy przesyłowej.

Terminale LNG w Unii nie dla rosyjskiego gazu

Kraje Unii mogą zablokować dostawy LNG z Rosji bez wprowadzania sankcji. Bruksela chce to szybko wprowadzić. Pięć państw, w tym Polska, oficjalnie opowiedziało się za.

Huta była na skraju bankructwa. Uratowała się, bo zrezygnowała z gazu z PGNiG

Huta szkła z wielkopolskiego Ponieca rok temu była na skraju upadku po otrzymaniu rachunków z PGNiG, teraz świętuje.

Ceny węgla umocniły wyniki Bumechu

Bumech odnotował w poprzednim roku 1 112 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży. Rok wcześniej było to 427 mln zł. Wzrost EBITDA do 562 mln zł EBITDA z 274 mln zł rok wcześniej to zasługa rekordowych cen węgla.

Spór o kopalnię Turów nie cichnie. Będzie druga skarga z Niemiec

Saksońska Żytawa chce po raz drugi zaskarżyć kopalnię węgla brunatnego Turów – informują niemieckie media.

Oni wspierają agresora. Rekordowy import rosyjskiego diesla

Pomimo zachodnich sankcji Turcja, Maroko, Brazylia, Tunezja i… Arabia Saudyjska zwiększyły w marcu import diesla z Rosji, do poziomu najwyższego od siedmiu lat.

Saudi Aramco zbuduje kompleks petrochemiczny w Chinach

Największy paliwowy koncern świata, saudyjski Aramco i jego chińscy partnerzy, zbudują w Państwie Środka rafinerię oraz zakłady petrochemiczne. Arabski koncern jest największym dostawcą ropy do Chin.

ExxonMobil stracił aktywa w Czadzie. Nacjonalizacja czy grabież?

Władze Czadu - jednego z najbiedniejszych państw Afryki, znacjonalizowały wszystkie, warte ponad 400 mln dol., aktywa giganta naftowo-gazowego Exxon Mobil. Ropa to jedyne źródło dewiz w kraju, gdzie PKB na mieszkańca nie przekracza 850 dolarów

KGHM: stabilna produkcja i sprzedaż, niższe zyski

W 2022 roku jednostkowy zysk miedziowego giganta skurczył się o blisko jedną trzecią.

Marek Wesoły, wiceminister aktywów państwowych: Chcemy uniknąć węglowego szoku cen

Aktualizacja planu zamykania kopalń jest możliwa – mówi Marek Wesoły, wiceminister aktywów państwowych.

Nie będzie terminalu LNG na Rugii? Berlin szuka nowej lokalizacji

Na niemieckiej wyspie Rugia, która żyje z turystyki, jest tak ogromny opór wobec budowy terminalu LNG u wybrzeży, że rząd krajowy zdecydował się zrezygnować z tego projektu. Rząd federalny rozważa teraz alternatywną lokalizację.

Nadciąga Siła Syberii-2, ale nie wiadomo kiedy ruszy

Rosja zbuduje drugi gazociąg ze złóż gazowych Syberii do Chin przez Mongolię. Przepustowość ma wynieść 50 mld m sześc. gazu rocznie. Końcowej umowy jednak wciąż nie podpisano.

Wraca spór o węgiel w rządzie. Poszło o kluczowy dokument

Ministerstwo klimatu i środowiska zakończyło prace nad aktualizacją Polityki energetycznej Polski do 2040 r. Spór w koalicji rządzącej nabrał zaś ponownie energetycznego rozpędu.