Arktyka pokonała Gazprom dzięki Zachodowi i Chinom
Rekordowe straty, zachodnie sankcje na sprzęt i technologie oraz odmowa Chin podpisania nowego kontraktu na rosyjski gaz niweczą plany Gazpromu dobrania się do surowcowego bogactwa mórz Arktyki. Koncern przekłada i rezygnuje z projektów. Nie ma na nie pieniędzy, ani odpowiednich technologii.
Rosja będzie krajem bez ropy już za 30 lat
W Rosji drugi rok z rzędu nie udało się znaleźć ani jednego nowego dużego pola naftowego. Zasoby lądowe skończą się za 30 lat, a do podmorskich Rosjanie nie potrafią się dobrać bez zachodniej pomocy.
Węglowe pytania o spadający popyt na "czarne złoto"
W przyszłym roku Polska Grupa Górnicza ma zakontraktować sprzedaż 17 mln ton węgla. Zgodnie z umową społeczną miało to być około 21-22 mln ton. Górnicza "Solidarność" chce spotkania z rządem m.in. w tej sprawie.
Tegoroczne wakacje dla stacji paliw okresem żniw
Wysoki popyt na diesla, benzyny i ofertę pozapaliwową wynikał z dużej liczby letnich wojaży, spadających cen i promocji. W efekcie pozycję konkurencyjną na polskim rynku umocniły m.in. sieci Orlenu, MOL-a i Unimotu.
Rząd przygotowuje się na wprowadzenie cła węgłowego. będzie okres przejściowy
MKiŚ przygotowało projekt ustawy wdrażającej mechanizm CBAM dostosowujący ceny towarów na granicach UE przez uwzględnienie emisji CO2. Mechanizm będzie miał początkowo zastosowanie do towarów przywożonych na obszar celny UE takich m.in. jak cement, energia elektryczna, nawozy, żeliwa i stal, aluminium oraz wodór.
Na Węgrzech i Słowacji króluje ropa z Rosji. Nieoczekiwana zmiana miejsc
Podczas kiedy prorosyjskie władze Węgier i Słowacji lamentowały, że ukraińskie sankcje na Łukoil odetną oba kraje od dostaw surowca, lipcowy eksport przez Ukrainę rosyjskiej ropy na oba rynki wzrósł. Jak to możliwe? W buty prywatnego Łukoilu szybko wskoczył inny rosyjski koncern - kontrolowany przez władze Tatnieft.