Partnerzy

Ceny diesla nie powinny istotnie wzrosnąć w wyniku unijnego embarga

Według analityków, kierowcy tankujący najpopularniejsze w naszym kraju paliwo w krótkim terminie nie powinni się obawiać, że przyjdzie im za niego płacić dużo więcej niż dotychczas.

Indie płacą za ropę z Rosji w dirhamach

Rosyjskie surowce są sprzedawane za coraz bardziej egzotyczne waluty. Aby zmniejszyć ryzyko naruszenia zachodnich sankcji, rafinerie w Indiach opłacają większość dostaw rosyjskiej ropy w dirhamie – walucie Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Unia uzgodniła limity cen na rosyjskie paliwa

Kraje Unii uzgodniły limity cen na rosyjskie produkty naftowe. 5 lutego (niedziela) zaczynają obowiązywać sankcje dla rosyjskich paliw transportowanych drogą morską.

Ile faktycznie Rosja zarabia teraz na ropie i gazie?

Ten rok będzie kluczowy dla rosyjskiej gospodarki. Skutki zachodnich sankcji staną się dużo bardziej odczuwalne aniżeli w minionym roku. Przychody reżimu z eksportu ropy i gazu gwałtownie spadną o połowę, do krytycznego poziomu 40 mld dolarów na kwartał.

Węglowy absurd. Gorączkę czarnego złota czas odwołać. Samorządy mają problem

Ceny węgla w portach ARA spadły do poziomu sprzed wojny. Nie są to dobre wieści dla samorządów, które miały zapewnić mieszkańcom to paliwo.

Nowe informacje o podatku od zysków. Jest głos spółek

Konsultacje nowego podatku od zysków firmy paliwowych i górniczych jednak się odbyły? Pytana przez JSW nie potwierdza takich informacji. Głos zabrała także firma Bumech, zaś Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych zaprzeczają, że takowe prace nad tym podatkiem trwają.

Drogi gaz najmocniej uderzył w Węgry i Niemcy

Największy w przemyśle Unii spadek zapotrzebowania na gaz w minionym roku odnotowano na Węgrzech, pomimo, że Victor Orban chwalił się tańszym surowcem z Gazpromu. Tamtejszy przemysł zmniejszył popyt o 47 proc. w porównaniu do średniej z lat 2019-2021.

Czy diesel w Unii Europejskiej podrożeje za trzy dni?

Od 5 lutego zaczyna obowiązywać embargo Zachodu na produkty naftowe z Rosji dostarczane drogą morską. Odetnie ono Rosję od połowy odbiorców. Może też spowodować niedobory, a co za tym idzie wzrostu cen oleju napędowego na stacjach w Unii - ostrzega gazeta "The New York Times".

Wielki kontrakt gazowy miał ulżyć Europie. Kończy się jednak skandalem

Szukanie alternatyw dla rosyjskich surowców to spacer po polu minowym. Jeszcze w weekend premier Włoch w towarzystwie premiera Libii pozowała do zdjęć przy okazji podpisania olbrzymiego kontraktu na dostawy gazu. Wczoraj okazało się, że z umowy nici.

Węgiel na świecie tanieje, ale jeszcze nie w Polsce

Mimo nawet kilkunastoprocentowych spadków cen węgla na świecie, na polskim rynku węgla jeszcze tego nie widać. Pod koniec 2022 r. dla przykładu ciepłownie musiały zapłacić kolejny raz więcej. Dane za cały 2022 r. wskazują, że surowiec dla elektrowni podrożał o ponad 60 proc. zaś dla ciepłowni nawet o 160 proc. rok do roku.

Brytyjski think tank: Spalanie paliw kopalnych w UE mocno spadnie

Unijna produkcja energii elektrycznej pochodzącej ze spalania paliw kopalnych spadnie w tym roku – zapowiada ośrodek badawczy Ember. Wszystko dlatego, że próbując zastąpić dostawy surowców energetycznych z Rosji UE koncentruje się na źródłach odnawialnych.

Ukraińska rakieta trafiła w rurociąg naftowy "Przyjaźń"

Siły ukraińskie uderzyły rakietą Toczka-U w rurociąg naftowy "Przyjaźń" w obwodzie Briańskim w Rosji. To nim dostarczane jest 33 mln ton rosyjskiej ropy do Europy.

Pułap cenowy dusi rosyjską ropę. Cena bardzo spadła

W styczniu rosyjska ropa marki Urals potaniała do średnio 49,48 dolarów za baryłkę. To 1,7 raza taniej niż kosztowała rok wcześniej.

Nowy rurociąg Orlenu i PERN zwiększy dostawy paliw na południu kraju

PKN Orlen, wspólnie z PERN, uruchomił rurociąg paliwowy na trasie Boronów-Trzebinia, którym rocznie będzie transportowane 1,5 mln m3 paliw.

Zamiast na Shellu lub BP zatankujemy na Exxonie lub Chevronie?

Amerykańscy nafciarze wejdą do Europy? Niewykluczone, bo przejęcia w Europie by się im opłacały.

Niemcy kończą z LNG z Rosji. Biznes dostał wytyczne

Po gazie rurociągowym także gaz skroplony z Rosji nie będzie miał dostępu na do niedawna największy dla Gazpromu rynek. Berlin zapowiedział wykluczenie z niemieckiego rynku zakupów rosyjskiego LNG.

PGE nadal czeka z decyzją na przejście z węgla na gaz w Gdańsku

Właściciel elektrociepłowni w Gdańsku i Gdyni – PGE Energia Ciepła – miał zgodnie z zapowiedziami jeszcze z 2019 r. zrezygnować z węgla jako surowca do wytwarzania ciepła i stawiać na gaz i OZE.

Oszczędzanie gazu pozwoli załatać gazową lukę. Nowy raport

UE stoi przed wyzwaniem luki podażowej powstałej po rezygnacji z dostaw gazu z Rosji. Przy braku działań nakierowanych na oszczędzanie energii i redukcję popytu w samym tylko r. roku deficyt może wynieść od 25 do 49 mld m3 gazu, rosnąc do 50-80 mld m3 w roku 2027 – wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego. Jest jednak rozwiązanie, które już teraz przynosi pierwsze efekty.