Rosja ma nadzieję na "nową ropę". Znalazła dwa minerały

Rosyjski reżim rozgląda się za surowcami, które w krótkim czasie zastąpią utracony gazowy rynek, dając jeszcze wyższe zyski. Znalazł dwa takie minerały.

Tylko jedna stacja wodorowa w Polsce. Gdzie powstała?

Polski rynek wodoru używanego do celów transportowych cały czas jest w powijakach. Na koniec lipca było zarejestrowanych zaledwie 206 samochodów osobowych (FCEV) zasilanych tym paliwem.

Polskie firmy wybudują na Ukrainie "drugą Bogdankę"? Jest list intencyjny

Famur, będący częścią Grenevii, podpisał list intencyjny z JSW ws. odbudowy Ukrainy. Dotyczy ona ewentualnej budowy nowej kopalni węgla kamiennego na Wołyniu. Po drugiej stronie granicy z zyskiem surowiec wydobywa Bogdanka.

Rosja ogranicza eksport paliw, bo nie starcza ich w kraju

Jeszcze wczoraj Kreml zapewniał rodaków, że paliw jest w Rosji dostatek. Dziś zdecydował się na ograniczenie eksportu, bo galopujące ceny paliw na krajowym rynku, spowodowane niską podażą, wywołują coraz większe niezadowolenie społeczne.

Orlen na tropie alternatyw. Chce mieć w Kętrzynie tłocznię oleju rzepakowego

Nowy zakład, największy tego typu w Polsce, ma powstać do połowy 2026 r. kosztem około 850 mln zł. Będzie przetwarzał 500 tys. ton rzepaku rocznie, z którego będzie powstawać 200 tys. ton oleju.

Turcja kupuje węgiel skradziony Ukrainie. Biały Dom ostrzega Ankarę

Uznająca integralność terytorialną Ukrainy Turcja, importuje węgiel z okupowanych przez rosyjski reżim kopalni na Wschodzie Ukrainy. W tym roku do Turcji trafił stamtąd węgiel o wartości co najmniej 14,3 mln dolarów.

Górnicy z Bełchatowa zapowiadają protest w Warszawie

Mimo że większość związków zawodowych w należącej do koncernu PGE GiEK bełchatowskiej kopalni węgla brunatnego, zawarło porozumienie w sprawie podwyżek, to jedna centrala związkowa jest przeciwna temu porozumieniu, a jej szef zapowiada protest w Warszawie przed wyborami.

Rosyjski LNG musi zniknąć z UE. Polskie propozycje do 12. pakietu sankcji

Polska chce zakręcić Rosji ostatni gazowy kurek w Unii, wprowadzając zakaz importu LNG z Rosji do 12. pakietu sankcji. Domaga się też szlabanu na inne, nieobjęte nimi towary z Rosji oraz restrykcji wobec oligarchów i koncernów zaangażowanych w wojnę.

Jak odpowiedzieć na wyzwania związane z bezpieczeństwem energetycznym

Gaz – obecnie ziemny, a z czasem biogaz i wodór – jeszcze przez wiele lat będzie obecny w miksie energetycznym Polski. Dlatego ciągle niezbędne są działania związane z zapewnieniem bezpiecznych dostaw tego paliwa zarówno dla klientów indywidualnych, jak i zawodowych.

Gaz wsparciem dla zielonej transformacji

Gaz, a szczególnie jego „zielone odmiany”, jak biogaz i zielony wodór, doskonale wpisuje się w realizację unijnych celów transformacji energetycznej, uważają przedstawiciele sektora z całej Europy.

Potężne straty grupy Azoty. Bardzo słabo z biznesem nawozowym i chemicznym

W II kwartale wynik netto grupy Azoty był na minusie przekraczającym pół miliarda złotych. Szczególnie słabo wyglądał biznes nawozowy i chemiczny. Zarząd przekonuje, że w tym pierwszym następuje poprawa.

Gaz w Europie tanieje po wieściach z Australii

Od rana tanieje gaz na europejskim rynku. To pochodna wiadomości z Australii, gdzie na razie nie grozi strajk w zakładach Chevron i produkcja LNG idzie pełną parą.

Grupa Orlen chce kupić Energop

To podmiot, który z realizacji kontraktów na rzecz płockiego koncernu uzyskuje większość przychodów. Jednocześnie w ostatnich latach ponosi straty. Za ile będzie kupiony, nie podano.

100 dolarów za baryłkę ropy? Jeśli tak, to nie na długo

Polityka Rosji i Arabii Saudyjskiej wywindowała ceny ropy. Jednak zdaniem większości finansistów ustabilizują się one poniżej pułapu 100 dol. za baryłkę, bo z czasem niedobory rynkowe będą ustępować.

Będzie francuski cud przy pompie. Rząd naciska na biznes

Rząd francuski pozwoli stacjom benzynowym na sprzedaż paliwa ze stratą. Wręcz na nie naciska. Obniżka cen ma pomóc walczyć z inflacją. Wcześniej taki sam zabieg zastosowano w supermarketach. I tych nacisków będzie więcej

W Europie coraz drożej, a na polskich stacjach paliwa tanieją. Jak to możliwe?

Na Starym Kontynencie nie ma dziś tańszego diesla niż w Polsce, a ceny benzyny Pb95 niższe są jedynie w Turcji. To nietypowa sytuacja biorąc pod uwagę, że na europejskich rynkach jest coraz drożej.

Rosjanie kłócą się z Turkami o gazowy hub. Kluczowy projekt bliski klęski

Putinowski projekt hubu gazowego w Turcji jest na skraju niepowodzenia. Powodem jest kłótnia Rosjan z Turkami o to, kto powinien hubem kierować.

Enea chce więcej za Bogdankę, niż daje Skarb Państwa. Liczy na negocjacje

Sierpniowa oferta Skarbu Państwa na zakup kopalni węgla Bogdanka nie zadowala Enei. Państwowa oferta opiewała na niemal 1 mld zł, ale z raportu za I półrocze wynika, że Enea chce za węglową spółkę znacznie więcej.