Wyścig na Bałtyku rozgorzał na dobre. Kto walczy o morski wiatr?

Poznaliśmy szczegóły rozstrzygnięć ostatnich dwóch lokalizacji dla kolejnych morskich farm wiatrowych, które mogą powstać po 2030 r. Obecnie największym zwycięzcą jest Polska Grupa Energetyczna. Inne spółki będą się odwoływać od tej decyzji. Jest wśród nich Orlen, choć ten koncern liczy najbardziej na lokalizacje, których rozstrzygnięcie jest dopiero przed nami.

Minister Moskwa: O ustawie odległościowej możemy dyskutować i ją zmieniać

O odległości, w jakiej będzie można wznosić wiatraki możemy dyskutować i ją potem zmieniać - zapewnia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Polskim Radiu.

Rząd Orbana rozmawia z Kremlem. Dostanie szybszą rozbudowę elektrowni jądrowej

Po raz kolejny rząd Victora Orbana pokazuje, że rosyjskie zbrodnie na Ukrainie nie robią na nim wrażenia. Rozmawia z Kremlem i uzyskuje coraz więcej wsparcia od rosyjskiego reżimu. Rosjanie zgodzili się przyśpieszyć rozbudowę węgierskiej elektrowni jądrowej Paks. Zrobią to za własne pieniądze.

Skutki poprawki wiatrakowej: zamiast 5 GW może powstać tylko 1,5 GW

Podczas prac nad poprawkami do projektu liberalizacji ustawy odległościowej, posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Marek Suski oraz Jan Warzecha, złożyli poprawkę, aby zmienić minimalną odległość dla farm wiatrowych od najbliższych zabudowań mieszkalnych z 500 m do 700 m. Branża podkreśla, że przełoży się to na powstanie ledwie 30 proc. mocy w wietrze z planowanych. Branża planowała w ciągu 2-3 lat 5 GW. Powstanie ledwie 1,5 GW.

Zaskakująca poprawka wiatrowa. Posłowie PiS przeforsowali swój pomysł

Podczas prac nad poprawkami do projektu liberalizacji ustawy odległościowej, posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Marek Suski oraz Jan Warzecha złożyli poprawkę, aby zmienić minimalną odległość dla farm wiatrowych od najbliższych zabudowań mieszkalnych z 500 metrów do 700 metrów.

Referendalna poprawka może uziemić wiatraki. Trwa spór w PiS

Na czwartkowej, sejmowej ds. energii, klimatu i aktywów państwowych, ma odbyć się drugie czytanie nowelizacji ustawy wiatrakowej, przygotowanej przez rząd premiera Morawieckiego. Część posłów Prawa i Sprawiedliwości planuje złożyć poprawkę do ustawy, która obliguje samorządy do przeprowadzenia obligatoryjnego referendum w gminach, gdzie takie wiatraki mają powstać. Może to na dobre uniemożliwić budowę nowych farm wiatrowych w Polsce. Słyszymy jednak, że nic nie jest jeszcze przesądzone.

PGE i Tauron mają konkurencje na Bałtyku. Będą odwołania

W styczniu ministerstwo infrastruktury poinformowało, że najwięcej punktów na nową lokalizację dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku otrzymały Polska Grupa Energetyczna i Tauron, które są partnerami w spółce PGE Baltica 4. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita” inne firmy złożyły odwołanie. 25 stycznia mijał termin na przedłożenie stosownych wniosków.

PGE już z drugą lokalizacją na nowe morskie farmy wiatrowe

Spółki z Grupy Polskiej Grupy Energetycznej mają już dwie decyzje lokalizacyjne uprawniające do budowy nowych farm wiatrowych, w ramach tzw. drugiego etapu rozwoju po 2030 r. Jest to jednak decyzja jeszcze nie prawomocna.

ZE PAK z duńskim partnerem mają zgodę na wspólną spółkę offshore

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na utworzenie przez ZE PAK i Orsted Wind Power pięciu wspólnych spółek, które ubiegają się o nowe lokalizacje dla morskich farm wiatrowych.

Wiatraki znów się kręcą. Na razie w Sejmie

W Sejmie ruszają prace nad nowelizacją ustawy odległościowej dla wiatraków. Ma ona odblokować rozwój energetyki wiatrowej na lądzie w Polsce. To jeden z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy. Projektów opozycji, Senatu oraz rządu jest łącznie osiem. Mimo apeli opozycji projektu nie trafiły do podkomisji, ale były od razu procedowane.

Zmiana energetyczna w Polsce. Produkujemy rekordowo dużo zielonego prądu

Produkcja energii elektrycznej w Polsce osiągnęła w minionym roku rekordowy poziom 175 TWh. Duże wzrosty notują OZE.

Koniec walki z wiatrakami. Mają skorzystać gminy

Po dwóch latach od zapowiedzi Sejm zajmie się liberalizacją ustawy wiatrakowej. W branży energetycznej panuje ostrożny optymizm.

Wiatraki wracają do gry. Po latach walki PiS dojrzało do zmiany polityki

Aż osiem projektów nowelizacji ustawy wiatrakowej będzie we wtorek procedowanych przez sejmową Komisję ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Szanse ma jednak tylko jeden: rządowy. Projekty poselskie i senackie przepadną, ale zmian w rządowym raczej już nie będzie.

Berlin przyspiesza transformację. Wiatr znów powieje w niemieckie żagle

30 GW mocy ma osiągnąć niemiecki sektor morskiej energetyki wiatrowej do 2030 r., a pięć lat później może to być 40 GW. Rząd w Berlinie przekonuje, że mniej więcej czterokrotny wzrost mocy tego sektora - dziś wynoszącej 8 GW - jest w pełni możliwy.

Ambitne plany fotowoltaiczne może ograniczyć prawo

Spółki energetyczne wreszcie rozwijają duże projekty fotowoltaiczne. Ambitne plany na 2023 r. sięgające nawet setek MW będą jednak rozwijane w cieniu zmian legislacyjnych, które mogą osłabić tempo ich rozwoju.

Morawiecki: Polska ustawa wiatrakowa jest jedną z najbardziej restrykcyjnych

– Dzisiejsza regulacja jest jedną z najbardziej restrykcyjnych na świecie. Chcemy ją uwolnić, chcemy ją zliberalizować dla dobra polskiej gospodarki – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki, nawiązując do ustawy wiatrakowej.

Marszałek Sejmu przestała blokować ustawę wiatrakową

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, zakładający zniesienie zasady odległościowej, czyli zakazu lokowania elektrowni w promieniu wyznaczonym przez odległość równą dziesięciokrotności całkowitej wysokości projektowanej elektrowni wiatrowej do zabudowy mieszkaniowej, został skierowany do prac w sejmowej Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Famur zmienia nazwę. Czas na Grenevia

Famur tworząc nową formułę biznesową zmienia nazwę w Grenevia prezentując jednocześnie strategię zrównoważonego rozwoju.