Bruksela idzie Orbánowi na rękę, daje zielone światło dla Rosatomu

Węgry otrzymały zgodę Komisji Europejskiej na zmianę umowy o budowie dwóch bloków energetycznych w elektrowni jądrowej Paks-2, zawartej z rosyjskim Rosatomem. Chodzi o to, by nie naruszała ona sankcji.

Właściciele fotowoltaiki dostaną rekompensaty za ograniczenia produkcji energii

PSE informuje, że wypłaci rekompensaty podmiotom, które ograniczyły produkcję energii z fotowoltaiki.

Mały biznes coraz intensywniej korzysta ze słońca

Na liście największych producentów energii z OZE są firmy, które z naszą państwową energetyką mają mało wspólnego.

Zagadkowy zespół zajmujący się wiatrakami na Bałtyku. Konkurencja wewnątrz rządu?

W Ministerstwie Aktywów Państwowych (MAP) nadzorowanym przez wicepremiera Jacka Sasina powstał zespół ekspercki do spraw rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. To o tyle ciekawe, że kwestie tego sektora koordynuje Ministerstwo Klimatu Środowiska, a w ramach prac tego resortu trwają konsultacje z branżą w ramach podpisanej w 2021 r. umowy sektorowej.

Energetyczna ofensywa rządu w Sejmie

Do izby niższej polskiego parlamentu wpłynęły trzy projekty ustawy, które mają pozwolić na zwiększenie mocy wiatraków na morzu, powstanie klastrów energii, powstawanie na szerszą skalę biogazowni rolniczych oraz składowanie CO2.

Spokojna majówka mimo dużej produkcji z OZE

Przedostatnia niedziela kwietnia, kiedy Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły stan zagrożenia dostaw energii elektrycznej w związku z dużą jej produkcją z OZE a mniejszym zapotrzebowaniem, rodziła pytania, czy problemy nie pogłębią się podczas długiego majowego weekendu. Jak się jednak okazało, poza jednym dniem, napiętej sytuacji w systemie energetycznym nie stwierdzono.

Litwa: producenci dopłacają klientom za kupowany prąd; dlaczego nie w Polsce?

W niedzielę po raz pierwszy w tym roku cena hurtowa prądu na Litwie była minusowa. Ujemne ceny prądu były też w innych republikach bałtyckich oraz w Finlandii, Szwecji, Niemczech i Holandii.

Znów za dużo prądu w Polsce. Operator sieci musiał podjąć specjalne działania

Polska elektroenergetyka, głównie za sprawą OZE, ponownie produkowała więcej prądu niż mogliśmy go zużyć w ciągu dnia. Doszło znów do zmniejszenia pracy farm fotowoltaicznych i wiatrowych.

Rząd wprowadza ułatwienia dla biometanu

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, które mają na celu m.in. dalsze zwiększanie udziału źródeł odnawialnych w krajowym zużyciu energii. Chodzi przede wszystkim o biometan.

Stan zagrożenia dostaw prądu. Za dużo energii ze słońca

Mamy za dużo prądu ze słońca w sieci energetycznej, względem naszych weekendowych potrzeb na prąd. Efekt? Pierwszy raz w historii ogólnokrajowy operator sieci przesyłowej ogłosił zagrożenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. Aby zaradzić problemowi, PSE sięgnęły po redukcję prądu w przydomowych instalacji fotowoltaicznych.

Hubert Krukowski: Wiatr i atom podstawą energetyki

Morska energetyka wiatrowa i atom to podstawy rozwoju krajowego miksu energetycznego. Badania szacują potencjał polskiej części Morza Bałtyckiego nawet na 33 GW – mówi Hubert Krukowski, wiceprezes Hitachi Energy w Polsce.

Rusza piąta edycja dotacji do domowej fotowoltaiki i nie tylko

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosiły nową edycję programu „Mój Prąd". Budżet programu wynosić będzie blisko 1 mld zł.

Siemens Gamesa dostarczy turbiny wiatrowe dla PGE i Orsted

Siemens Gamesa Renewable dostarczy turbiny wiatrowe dla pierwszego projektu morskich farm wiatrowych PGE i duńskiego Orsted. Wartości transakcji nie podano.

Branża fotowoltaiczna zaniepokojona nowymi regulacjami

Zaktualizowana strategia energetyczna przewiduje, że w 2030 r. w Polsce może działać 27 GW mocy w fotowoltaice, zaś w 2040 r. już 45 GW. Spółki energetyczne pracują aby to umożliwić. Jednak zdaniem branży fotowoltaicznej konieczne są zmiany w nowym projekcie ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.

Ministerstwo pokazuje liczby zielonej strategii

Zgodnie z aktualizacją Polityki Energetycznej Polski w 2040 r. około 73 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z odnawialnych źródeł i energetyki jądrowej – powiedziała na konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. O aktualizacji polityki energetycznej jako pierwsza poinformowała „Rzeczpospolita”.

Sieci wąskim gardłem dla OZE

Rząd, który 4 kwietnia ma się zająć aktualizacją strategii energetycznej do 2040 r., zdaje sobie sprawę, że budowa nowych OZE wymaga nowych sieci. Propozycje zmian ma też branża OZE.

Energia prosto z wiatraka

Przebieg konsultacji publicznych Komisji Europejskiej wskazuje, że wzrośnie rola umów na zakup zielonej energii bezpośrednio od jej wytwórców.

Branża domowej fotowoltaiki powoli wychodzi z dołka

Po burzy związanej z niepewnością rynku po zmianach przepisów o rozliczeniu domowej fotowoltaiki następuje uspokojenie – mówi nam Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.