Nadzorca polskiej energetyki znów zredukował OZE. Pojawiły się ceny ujemne

Nawet 66,7 proc. energii z Odnawialnych Źródeł Energii zabezpieczało przed południem w piątek 17 maja br., nasze zapotrzebowanie na prąd. Wynik ten udało się osiągnąć mimo dużej redukcji instalacji OZE podjętej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

UOKiK wytropił nieprawidłowości na rynku pomp ciepła. Ich kontrola budzi emocje

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął 18 postępowań dotyczących nieprawidłowości przy sprzedaży pomp ciepła. Wkrótce przedstawi efekty kontroli jakości tych urządzeń grzewczych. W debacie publicznej nie milkną echa wydłużenia okresu weryfikacji dla niektórych producentów pomp ciepła.

Słoneczne rekordy jedne po drugim i to mimo interwencji operatora

Końcówka kończącego się tygodnia stała pod znakiem rekordów produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych, które odnotowano 8 i 9 maja br. Rekord byłby jeszcze bardziej okazały gdyby nie konieczna z punktu widzenia stabilności systemu energetycznego redukcja mocy podjęta przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).

Ukraina będzie eksportować LNG do Europy i budować OZE

Koncern najbogatszego Ukraińca, Rinata Achmetowa będzie handlował gazem skroplonym na rynku europejskim. Wykorzysta swoje największe na Starym Kontynencie podziemne magazyny gazu (PMG). Inwestuje też w kolejne elektrownie wiatrowe w Ukrainie.

Masowe redukcje mocy z odnawialnych źródeł energii

Majówka, trwająca od 27 kwietnia do 5 maja, stała pod znakiem redukcji mocy z OZE. W tym roku doszło już do kilkunastu takich redukcji.

Peter Herweck, prezes Schneider Electric: Mniejsza emisja CO2 nie zwalnia z odpowiedzialności

Transformacja niesie ze sobą wiele niepewności. Jeśli jednak spojrzymy wyłącznie na koszty krańcowe produkcji energii z OZE, to okaże się, że wynoszą one zero – mówi „Rzeczpospolitej” Peter Herweck, prezes Schneider Electric.

Biznes i samorządy. Jak zielona transformacja aktywizuje regiony

Dwie dekady członkostwa Polski w Unii Europejskiej zasadniczo zmieniły Polskę. Duże miasta i mniejsze gminy zyskały nowe oblicze w wyniku inwestycji, które zrealizowano przy wykorzystaniu środków unijnych.

Dania da Ukrainie 420 mln euro na OZE i pomoc firmom

Ukraina otrzyma od Danii 420 mln euro pomocy i myśliwce F-16. Pieniądze mają być wydane na zieloną transformację gospodarki i innowacje w energetyce. Także Europejski Bank Inwestycyjny wesprze Kijów kwotą 560 mln euro na podobne cele.

Orlen inwestuje w ładowarki. W planach ekspansja za ocean

Należący do koncernu naftowego Orlen fundusz kupił udziały w spółce Euroloop, producencie ultraszybkich stacji dla pojazdów elektrycznych – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. I to nie koniec planów tej spółki VC.

Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?

Wraz z początkiem 2025 r. wejdą w życie nowe obowiązki dotyczące zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc do ładowania samochodów elektrycznych.

Kto zbuduje stacje ładowania elektryków? Brakuje ich nawet przy autostradach

Przy szybkich drogach wciąż brakuje ładowarek. Ich budowa nie zawsze się opłaca ze względu na wysokie koszty i małą liczbę potencjalnych użytkowników.

Tauron oddaje do użytku kolejną farm wiatrową

Farma wiatrowa Mierzyn (58,5 MW) Taurona uzyskała tymczasowe pozwolenie na użytkowanie, co umożliwia produkcję pierwszej energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci. Największa budowana aktualnie przez firmę farma wiatrowa zostanie oddana do eksploatacji w drugiej połowie 2024 r.

Pierwszy kwartał stał pod znakiem spadku węgla i wzrostu OZE

W pierwszym kwartale tego roku krajowe zużycie energii elektrycznej spadło o 2,65 proc. rok do roku. Nadal kilku procentowe spadki notuje produkcja energii z węgla. Największe wzrosty są zaś zauważalne w sektorze OZE.

Duże zmiany dla prosumentów. Jest projekt noweli ustawy OZE

Prosumenci będą mogli zdecydować po 1 lipca, czy chcą być rozliczani w tzw. net-billingu w oparciu o rynkową miesięczną cenę energii elektrycznej czy w oparciu o cenę godzinową - wynika z projektu opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych rządu.

35 lat wspierania ochrony zasobów naturalnych Polski

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w 2024 roku obchodzi jubileusz 35-lecia. Fundusz nie ma odpowiednika w Europie, to jedyna w swoim rodzaju instytucja państwowa finansująca ekorozwój kraju.

Tauron buduje 360 MW w wietrze i słońcu

Tauron rozpoczyna w Bałkowie w województwie świętokrzyskim budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 54 MW. Pierwszy prąd ma z niej popłynąć w 2025 r. W budowie są już instalacje OZE o łącznej mocy 360 MW. Będą gotowe najdalej w 2025 r.

Bruksela wszczęła postępowania wobec chińskich producentów fotowoltaiki

Komisja Europejska wszczęła w środę dwa postępowania dotyczące chińskich producentów paneli fotowoltaicznych. Zbada, czy dwie powiązane z Chinami firmy biorące udział w przetargu w Rumunii korzystały z niedozwolonej pomocy publicznej.

Bogdanka zmniejszy wydobycie węgla. Wszystko przez duże zapasy surowca w kraju

Lubelska Bogdanka redukuje planowaną wielkość wydobycia węgla na ten rok. Zamiast prognozowanych 9 mln t., spółka szacuje, że będzie to 7-8 mln t. Ma to związek z dużymi zapasami węgla w Polsce i mniejszymi zakupami surowca przez Eneę o blisko 1 mln t.