Wiatr chłodzący ceny prądu czeka na ustawę. Rachunki mogą być niższe

Lądowe farmy wiatrowe mogą uśmierzyć ból polskich konsumentów energii elektrycznej. Badania wskazują, że ceny prądu są niższe, kiedy wiatru jest więcej.

Wiatr i słońce zabezpieczą nas przed Rosją

Bruksela proponuje szybkie uniezależnienie się od rosyjskiej energii. Chce przyspieszenia budowy źródeł odnawialnych.

Unia Europejska wyda 300 mld euro, by uwolnić się od rosyjskich surowców

Unia Europejska zamierza wydać do 300 mld euro na inwestycje do 2030 r., aby przerwać uzależnienie od rosyjskiej ropy i gazu – poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Powstanie 200 kolejnych punktów ładowania na południu Polski

Tauron postawi 200 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych do końca tego roku w ośmiu miastach woj. śląskiego, a także w Opolu i Tarnowie. Dotychczas Tauron przyłączył do sieci ponad 70 takich stacji.

Famur wejdzie na Bałtyk? Jest francuska propozycja

Producent maszyn górniczych podpisał list intencyjny z francuską firmą EDF Renewables, która coraz mocniej wyraża zainteresowanie możliwościami współpracy w obszarze odnawialnych źródeł energii w Polsce. W grę mogą wchodzić morskie farmy wiatrowe.

Wsparcie dla wiatrów na morzu będzie waloryzowane

Pionierzy budowy morskich farm wiatrowych dopięli swego. Będzie waloryzacja wielkości wsparcia dla pierwszych projektów, które już za trzy – cztery lata staną na Bałtyku.

PGNiG wchodzi na rynek fotowoltaiki i pomp ciepła

Największy koncern gazowy w Polsce podpisał umowę nabycia 100 proc. udziałów spółki Solgen z siedzibą w Krakowie.

Opozycja może poprzeć rząd przy odblokowaniu wiatru

Pojawia się realna perspektywa na odblokowanie budowy nowych farm wiatrowych na lądzie. Opozycja może wesprzeć rząd, bo ten nie ma pełnego poparcia w swoich szeregach.

Startuje „Moje Ciepło”. Ma rozruszać rynek pomp ciepła

NFOŚiGW oraz ministerstwo klimatu i środowiska uruchomiło program dopłat do montażu i zakupu pomp ciepła "Moje ciepło" o wartości 600 mln zł. O wsparcie dla instalacji takiego źródła mogą wystąpić właściciele nowych domów jednorodzinnych. Zdaniem eksperta, już teraz widać wyraźny wzrost zainteresowania takim systemem ogrzewania.

1 milion prosumentów napędza polskie OZE

W marcu 2022 r. liczba wszystkich mikroinstalacji OZE przyłączonych do sieci operatorów systemów dystrybucyjnych przekroczyła milion. Ich łączna moc to już 7,3 GW. Większość z nich stanowią instalacje fotowoltaiczne. Prosumenci stanowią już 40 proc. całego potencjału rozwoju OZE w Polsce.

Ustawa odległościowa z nowym nadzorcą, ale nadal bez pełnego poparcia

Liberalizacja ustawy, która blokuje budowę nowych farm wiatrowych powinna trafić do Sejmu jeszcze w tym półroczu. Ministerstwo klimatu i środowiska, chce, aby nowe wiatraki pozwoliły na zwiększenie mocy OZE w systemie elektroenergetycznym z obecnych 18,1 do 50 GW w 2030 r. W rządzie jednak brakuje w tym temacie jednomyślności.

Polsko – duńskie poszukiwania wykonawców offshore

PGE i duński Ørsted zapraszają dostawców, kooperantów na wirtualne spotkanie o budowie Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.

Szykuje się wiatrakowy przełom. Ministerstwo chce przyspieszyć wiatrową odwilż

Liberalizacją ustawy odległościowej zajmie się już ministerstwo klimatu i środowiska. Przejmie ono tę ustawę z rąk ministerstwa rozwoju i technologii. Tę informację potwierdziło nam już oficjalnie to drugie ministerstwo, które zajmowało się zmianami już trzeci rok. Branża traktuje to jako szansę na przyspieszenie zmian w energetyce wiatrowej.

Rusza Mój Prąd 4.0. Warto pamiętać o nowych obowiązkach

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 15 kwietnia br. uruchomił czwarty już nabór wniosków dla osób fizycznych w programie „Mój Prąd”. Wsparcie dotyczyć będzie nie tylko domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV), ale także magazynów energii i ciepła. Warto pamiętać o obowiązkach, które obowiązują beneficjenta od poprzedniej edycji programu.

Pływające farmy wiatrowe w Polsce? Są chętni

W Polsce nie ma jeszcze ani jednej morskiej farmy wiatrowej, ale inwestorzy już planują budowę pływających instalacji na Bałtyku, będących kolejną fazą rozwoju tej technologii.

Ogromne spadki cen prądu w krajach położonych nad Bałtykiem

Wietrzna pogoda gwałtownie obniża ceny prądu w krajach posiadających dużo farm wiatrowych. W ostatnim tygodniu energia w republikach bałtyckich potaniała o 54-56 procent.

Będą nowe zagraniczne inwestycje w polskiej branży elektromobilności

Polska stała się europejskim hubem produkcji baterii do samochodów elektrycznych.

Wiatraki uśmiercają orły. 35 mln dolarów kary

Amerykańska firma energetyczna ESI Energy musi zapłacić około 35 milionów dolarów za nieumyślne zabicie co najmniej 150 bielików i orłów przednich.