Pozbud uruchomi fabrykę magazynów energii

Giełdowa spółka wraz z Durapower i Elmodis chce ruszyć z produkcją w ciągu dwóch lat. Nowy zakład powstanie w Polsce i ma oferować swoje produkty na terenie UE.

Policz, zanim zamontujesz panele

Wsparcie z rządowych programów jest coraz mniejsze, a reguły współpracy z dystrybutorami już nie tak korzystne, jak wcześniej. Ale boom na instalacje PV trwa. Warto dobrać wielkość instalacji do rzeczywistych potrzeb gospodarstwa.

Historyczna szansa na skok technologiczny

Musimy zmaksymalizować udział polskich firm w zabezpieczeniu dostaw dla projektów offshore wind w kraju i na świecie – mówi Janusz Gajowiecki prezes PSEW.

Morski wiatr nakręci naszą gospodarkę

Mamy ambicję, aby polski przemysł osiągnął zdolność dostarczenia kluczowych elementów konstrukcyjnych farm wiatrowych – mówi Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. OZE.

Historyczne porozumienie dla morskiej energetyki wiatrowej

Dziś podpisano porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Do 2040 r. morskie farmy wiatrowe mają zaspokoić ok 20 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.

Ekologiczna energetyka dzięki chmurze

Polski miks energetyczny zmienia się na coraz bardziej ekologiczny, jednak musimy mieć świadomość, że ten proces będzie trwał jeszcze dekady. Ze względu na specyfikę bezemisyjnych źródeł energii, transformacja energetyczna naszego kraju wymagać będzie zupełnie nowych narzędzi i metod minimalizacji, optymalizacji oraz bilansowania zużycia i produkcji energii. Analityka Big Data i sztuczna inteligencja w chmurze stają się częścią energetycznej rewolucji.

Współdzielenie to szansa dla OZE w Polsce. Dania i Holandia mogą być wzorem

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na zieloną energię coraz bardziej widać ograniczenia dotyczące warunków przyłączenia do sieci kolejnych projektów – pisze Janusz Gajowiecki, prezes PSEW.

Forum PCWO Energy FIZ rusza z ofertą certyfikatów inwestycyjnych

W sierpniu rozpocznie się pierwsza emisja certyfikatów inwestycyjnych Forum PCWO Energy Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego. Do końca roku fundusz planuje pozyskać od inwestorów co najmniej 50 mln zł na inwestycje w farmy fotowoltaiczne.

Rośnie liczba wniosków o dopłatę do zakupu e-auta

Rozkręca się program dopłat do samochodów elektrycznych „Mój elektryk”. W połowie sierpnia złożono już 419 wniosków o wsparcie zakupu e-auta na łączną kwotę 8,54 mln zł – wynika z informacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tym 83 wnioski na kwotę 2,24 mln zł dotyczą posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

PSEW: konieczna jest współpraca firm przy budowie morskich farm

Projekt rozporządzenia ministra infrastruktury powinien stworzyć takie warunki wejścia na polski rynek morskiej energetyki wiatrowej, które wyselekcjonują firmy o szerokim doświadczeniu, ale i potencjale – przekonuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Największa turbina pływowa na świecie rozpoczęła pracę

Najpotężniejsza turbina pływowa na świecie została podłączona do szkockiej sieci energetycznej. Jednostka ma generować energię elektryczną wystarczającą do zasilenia 2 tys. domostw.

Czy mamy za dużo OZE? "Zmiana zasad to ryzyko destabilizacji rynku”

Rządowe propozycje zmian zasad wspierania energetyki prosumenckiej grożą destabilizacją rynku, obniżeniem jakości oraz bezpieczeństwa produktów i usług – piszą przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Energetyka słoneczna przed jakościową rewolucją

Proponowane przez Ministerstwo Klimatu zmiany dotyczące fotowoltaiki to szansa na uporządkowanie branży i wzmocnienie OZE w Polsce – piszą Mariusz Klimczak i Krzysztof Dziaduszyński, szefowie firmy Esoleo.

Tauron wybuduje w Zakopanem magazyn energii

Giełdowa spółka wybuduje magazyn energii i instalację fotowoltaiczną w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka” w Zakopanem. To jedna z pierwszych tego typu inwestycji na południu Polski.

Morska energetyka wiatrowa to szansa dla polskich firm

Do 2050 r. w Polsce mogłoby zostać zainstalowanych około 28 GW w morskich farmach wiatrowych osiągając poziom nawet 65 proc. udziału lokalnego łańcucha dostaw w całości dostaw dla offshore – wynika z raportu PSEW i Instytutu Jagiellońskiego.

Coraz więcej e-aut w Polsce i na europejskich drogach

II kwartał był w Europie kolejnym, w którym odnotowano wzrost pojazdów zeroemisyjnych. Rynek rozwija się również w Polsce. Obecnie na europejskich drogach udział pojazdów elektrycznych kształtuje się na poziomie 7,5 proc.

Zielona Kolej dla mieszkańców województwa śląskiego

Już wkrótce pociągi Kolei Śląskich będą zasilane energią trakcyjną pochodzącą z odnawialnych źródeł.