Klęska tegorocznych aukcji OZE

Spośród siedmiu aukcji OZE przeprowadzonych w listopadzie tylko dwie zostały rozstrzygnięte. Zakontraktowano jedynie kilka procent zaoferowanej energii.

Dłuższe utrzymywanie opłaty od zysków może pogorszyć warunki budowy nowych OZE

Utrzymywanie mechanizmu mrożącego poziom cen sprzedawanej energii może przełożyć się na pogorszenie warunków inwestycji nowych źródeł OZE. Banki mają wprowadzać dodatkowe zabezpieczenia. "Jeśli ceny maksymalne zostaną utrzymane na kolejny rok, to możemy być pewni, że część inwestorów tego nie wytrzyma" – uważa Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Pięciopak wiatrowy ma rozruszać morskie farmy wiatrowe

Branża wiatrowa chce odblokowania potencjału morskich farm wiatrowych i ma gotowy pakiet zmian w prawie. Gra idzie o blisko 33 GW mocy.

Fotowoltaika nadal się opłaca. Jak sprawdzić, ile zużyliśmy energii?

W kwietniu 2022 r. weszły w życie przepisy, które zmieniły sposób funkcjonowania rynku fotowoltaicznego w Polsce. Najgłośniej komentowany jest wciąż wprowadzony nowy system rozliczeń prosumentów. Z punktu widzenia prosumentów kluczowy jest sposób rozliczeń. Zgodnie z przepisami system opustów został zastąpiony net-billingiem. Klienci zgłaszają jednak uwagi co do rozliczeń.

Morskie farmy wiatrowe na ostrym wirażu. Kolejne gwarancje potrzebne?

Osiem największych firm zajmujących się energią odnawialną odnotowało w pierwszej połowie roku łączny spadek aktywów o 3 mld dol. W opinii Allianz Trade bez gwarancji rządowych stanowiących zabezpieczenie finansowe dla dużych projektów przemysłowych, cele klimatyczne mogą być zagrożone.

Jak przełamać chińską dominację w fotowoltaice

Branża widzi problem z chińskim importem, ale w innym miejscu niż Bruksela. Zamiast nakładać kary, proponuje stymulować rodzimy przemysł fotowoltaiczny.

Duński gigant wiatrowy traci miliardy w dzień

Ørsted, duński koncern energetyczny, realizujący projekty z branży OZE, głównie morskie farmy wiatrowe, wstrzymał inwestycje w dwa projekty u wybrzeży USA. Projekty już przyniosły straty rzędu ponad 5 mld dol. To efekt opóźnień w dostawie komponentów oraz rosnących kosztów realizacji projektu. Akcje firmy spadły o ponad 25 proc. jednego dnia.

PGE i Ørsted zakontraktowały już wszystkie elementy morskiej części wiatraków na Bałtyku

Partnerzy podpisały kontrakt na kolejną dostawę fundamentów dla Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. To ostatnia z umów dotyczących dostaw kluczowych elementów dla części morskiej projektu Baltica 2, zamykająca tzw. poziom bezpośrednich, najważniejszych dostawców w morskiej części inwestycji.

Unia chce podwoić moc w wietrze. Polska może temu sprostać

Unia Europejska chce podwoić do 2030 r. moc energetyki wiatrowej na lądzie i na morzu do ponad 500 GW. Polska w projekcie aktualizacji strategii energetycznej także zaproponowała podwojenie mocy w wietrze z blisko 10 GW do 20 GW w 2030 r. Więcej mocy pojawi się dzięki wiatrakom na morzu.

Wiatraki na morzu podwyższą koszty prądu? Konieczny powrót do rynku

Inflacja stała się wyzwaniem dla budowniczych morskich farm. Pojawiają się pytania i wątpliwości czy podatnik zapłaci za nie więcej w rachunku za prąd. Te ryzyka są, ale mechanizmy w prawie mają temu zaradzić. Firmy apelują także o przywrócenie realnego rynku i handlu energią elektryczną w Polsce po okresie mrożenia.

Columbus szuka wsparcia finansowego dla magazynów energii. Pomogą Ukraińcy

Spółka Columbus Energy podpisała porozumienie o kluczowych warunkach biznesowych z DTEK Renewables International B.V. w sprawie inwestycji w budowę trzech wielkoskalowych magazynów energii, o łącznej mocy 398 MW i pojemności 1,6 GWh.

Orlen rusza z budową pierwszej farmy wiatrowej na Bałtyku

Koncern posiada już komplet pozwoleń na budowę, zapewnił sobie wszystkie komponenty niezbędne do prowadzenia inwestycji i finansowanie projektu. Rozpoczęto też budowę terminalu instalacyjnego w Świnoujściu.

Największa na świecie siłownia wiatrowa ruszyła w brytyjskim sektorze Morza Północnego

Norweski koncern Equinor uruchomił na Morzu Północnym największą na świecie morską siłownię wiatrową. Wiatraki są tam tak wielkie, że jeden obrót łopaty o długości 107 metrów, wytwarza prąd wystarczający do zasilenia gospodarstwa domowego przez dwa dni. Pierwszy prąd otrzymali odbiorcy na Wyspach Brytyjskich.

Globalna superpotęga energetyczna rodzi się na naszych oczach

Ani soft, ani hard: po prostu power – tak można by streścić chiński marsz do energetycznej dominacji na świecie. Nie ma praktycznie tygodnia, by ambitne plany Pekinu nie trafiały na czołówki serwisów poświęconych energetyce.

Hybrydowa instalacja OZE w bloku pozwoli oszczędzić na ciepłej wodzie

Elektrownia słoneczna, pompy ciepła i magazyny w bloku mieszkalnym mogą obniżyć rachunki za ciepłą wodę. O Ile? Nawet o 30 proc. Taka instalacja ruszyła w bloku mieszkalnym spółdzielni mieszkaniowej Wrocław-Południe.

Orlen kupi dwie farmy wiatrowe od brytyjskiego funduszu

W portfelu koncernu mają znaleźć się instalacje w Kuślinie (woj. wielkopolskie) i Krzęcinie (woj. zachodniopomorskie) o łącznej mocy około 60 MW. Wartości potencjalnej transakcji nie podano.

Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy: Czas na rozwój magazynów energii

Zgodnie z nową strategią chcemy ponownie zarabiać na domowej fotowoltaice, inwestować w rozwój nowych usług systemowych oraz magazynów energii – mówi „Rzeczpospolitej” Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.

Polenergia wchodzi na rynek rumuński

Firma podpisała warunkową umowę z Naxxar Renewable Energy Management Holding co daje jej przepustkę na energetyczny rynek w Rumunii. Firma będzie dzięki temu porozumieniu brać udział w budowie jednej z największych farm wiatrowych w Europie Środkowo - Wschodniej.