Polenergia chętna na litewski wiatr

Polenergia i Modus Energy złożyły wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) dotyczący utworzenia wspólnego podmiotu, który ma starać się o budowę morskich farm wiatrowych na Litwie. Wcześniej takie deklaracje składał naftowy PKN Orlen, który chce rozszerzyć swoją obecność w tym kraju także na sektor OZE.

PGE wybuduje kolejne farmy fotowoltaiczne

PGE Energia Odnawialna, z Grupy PGE, rozstrzygnęła przetargi na budowę pięciu kolejnych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 17 MW. Nowe instalacje PV powstaną w województwach wielkopolskim i lubuskim.

Rządowa ustawa wiatrakowa zamrożona w Sejmie. Wiemy kto opóźnia prace

Rządowy projekt liberalizacji ustawy odległościowej czeka już równe dwa tygodnie w Sejmie na nadanie mu numeru i na rozpoczęcie prac w komisji sejmowej. Według nieoficjalnych informacji dowiadujemy się, że za opóźnianiem prac może stać Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

NIK: Morskie farmy wiatrowe będą później niż obiecuje rząd PiS

Bezpieczeństwo energetyczne państwa może być zagrożone, bo administracja rządowa nie podjęła wystarczających działań w celu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – informuje w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli. Izba podkreśla, że planowane uruchomienie morskich farm wiatrowych za 2-3 lata jest nierealne.

Famur naprawi Enerdze wiatraki

Energa Wytwarzanie nawiązała współpracę z górniczą spółką Famur w zakresie remontów i konserwacji urządzeń niezbędnych do ciągłej pracy źródeł odnawialnych.

15. rocznica pierwszej emisji zielonych obligacji

Choć europejski rynek zielonych obligacji szybko się rozwija, to wciąż może to nie wystarczyć do osiągnięcia neutralności klimatycznej przed 2050 r.

Za cztery lata Orlen uruchomi pierwszą morską farmę wiatrową

Inwestycja zlokalizowana jest około 23 km na północ od linii brzegowej Bałtyku, na wysokości Łeby i Choczewa. Sama budowa będzie realizowana w latach 2024–2026. Na farmę o mocy do 1,2 GW złoży się około 70 turbin.

Sieci energetyczne nie przyjmują więcej OZE

W polskim systemie energetycznym powoli zaczyna brakować miejsca. To problem dla inwestujących w odnawialne źródła energii.

Energia ze słońca z 94 tys. paneli

Tauron rozpoczął w Mysłowicach budowę największej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Zaspokoi potrzeby 50-tysięcznego miasta.

Największe firmy energetyczne w Polsce chcą OZE

Największe firmy energetyczne w kraju szykują się na duże inwestycje w odnawialne źródła energii. Nastawione są na akwizycje lądowych farm wiatrowych.

Liberalizacja ustawy wiatrakowej trafiła do Sejmu

Długo oczekiwana nowelizacja ustawy odległościowej, która pozwoli na budowę nowych lądowych farm wiatrowych, trafiła do Sejmu.

Będzie więcej prądu ze słońca i wiatru pod państwowym szyldem

Polska Grupa Energetyczna i Tauron zwiększają swój potencjał w odnawialnych źródłach energii. Pierwsza z firm zakończyła akwizycje trzech farm wiatrowych, druga buduje największą farmę fotowoltiaczną w Polsce. OZE, po zakończeniu procesu wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych, ma stanowić podstawę wytwarzania energetyki polskiej.

Sondaż: Polacy nie boją się wiatraków na lądzie

81 proc. Polaków popiera rozwój lądowych elektrowni wiatrowych, 75 proc. uważa, że wiatraki na lądzie przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego i zmniejszenia zależności od paliw kopalnych, a 85 proc. badanych sądzi, że prawo w Polsce powinno wspierać rozwój i korzystanie z odnawialnych źródeł energii, w tym elektrowni wiatrowych – wynika z najnowszego badania Social Changes.

Pieniądze z handlu emisjami wspierają czyste technologie, w tym w Polsce

Bruksela zdecydowała o przeznaczeniu ponad 1,8 mld euro na 17 innowacyjnych projektów w dziedzinie czystych technologii. Pieniądze trafią do Bułgarii, Finlandii, Francji, Niemiec, Islandii, Niderlandów, Norwegii, Szwecji i do Polski, skąd są dwa nagrodzone projekty.

Rekordowy prąd z wiatru w UE. Przybywa też gazu w magazynach

W czwartek 7 lipca padł rekord w wielkości produkcji energii elektrycznej z wiatru na terenie Unii Europejskiej. Szybko też przybywa gazu w podziemnych magazynach.

Walka o wiatraki. Solidarna Polska przegrała bitwę, ale liczy, że wygra wojnę

Farmy wiatrowe stają się przedmiotem walki politycznej w obozie Zjednoczonej Prawicy. Solidarna Polska, która opowiada się za nowymi inwestycjami węglowymi, nie zdołała zablokować na Radzie Ministrów liberalizacji ustawy wiatrakowej.

Rząd przyjął liberalizację ustawy wiatrakowej. Co zrobi Solidarna Polska?

Rząd przyjął na posiedzeniu rządu projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej. Przewidziano, że nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być lokowana wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Luzowanie wiatraków na lądzie – podejście drugie. Ostatnie?

Liberalizacja ustawy odległościowej stanie na wtorkowym posiedzeniu rządu. Wczoraj zapowiedział to rzecznik rządu Piotr Müller, a dzisiaj znalazło się to oficjalnie w porządku obrad rządu.