Miliardy na wiatr i słońce w nowych aukcjach OZE

W ramach siedmiu zaplanowanych aukcji na sprzedaż trafi łącznie 44,6 TWh zielonej energii o maksymalnej wartości nieco ponad 17 mld zł. Najwięcej może trafić do farm wiatrowych na lądzie i fotowoltaicznych o mocy powyżej 1 MW: ponad 6,22 mld zł.

Podłączenia OZE mają być łatwiejsze. Ale potrzebne gigantyczne pieniądze

Rząd zaczyna ściślej współpracować z branżą OZE przy przyłączeniu zielonych instalacji do sieci. Powstał komitet sterujący w tej sprawie.

Klimat krytykuje finanse. Rządowe nieporozumienie o fotowoltaikę

Ministerstwo Klimatu i Środowiska już otwarcie krytykuje resort finansów za nowy projekt ustawy o podatku od nieruchomości. - W projekcie pojawiły się niejasności, które mogą dotyczyć zarówno małoskalowej, jak i wielkoskalowej fotowoltaiki - informuje nas resort klimatu.

Nowe prawo podatkowe uderzy w dużą fotowoltaikę. Prosumenci są bezpieczni

Prosumenci i ich domowe instalacje fotowoltaiczne nie będą opodatkowani na bazie nowego prawa podatkowego – zapewnia „Rzeczpospolitą” Ministerstwo Finansów. Projekt uderzy jednak w duże farmy fotowoltaiczne.

Kolejna zmiana dla prosumentów. Ta dopiero po wakacjach

Resort klimatu chce dać prosumentom możliwość wyboru przy rozliczeniu kosztów produkcji energii między cenami godzinowymi, a miesięcznymi. Ma to wpływ na opłacalność produkcji. To główne założenie projektu zmian w ustawie OZE, które widnieje w wykazie prac legislacyjnych rządu. Projekt wpłynie do Sejmu jednak po wakacjach.

Domowa fotowoltaika obłożona nowym podatkiem? Jest stanowisko rządu

Prosumenci i ich domowe instalacje fotowoltaiczne nie będą opodatkowani w efekcie nowego prawa o podatkach – zapewnia „Rzeczpospolitą” Ministerstwo Finansów.

Potrojenie globalnych mocy OZE wymaga szybszych inwestycji

Globalny wzrost mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii musi wyraźnie przyspieszyć, by udało się zrealizować cel ustalony podczas szczytu klimatycznego COP28. Będzie to możliwe, jeśli przez najbliższych siedem lat wzrost wyniesie minimum 16,4 procent rocznie – szacuje Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej. Tymczasem rok temu wzrost wyniósł 14 procent.

Wielka Brytania po wyborach przyspiesza rozwój OZE

W lipcowych wyborach w Wielkiej Brytanii wygrała Partia Pracy. Nowy rząd zapowiada przyspieszenie rozwoju nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii. Jeszcze niedawno eksperci oceniali, że nawet poprzednie, niższe cele, były trudne do zrealizowania, bo prace toczyły się zbyt wolno. Partia Pracy podejmuje jednak odważne kroki i wrzuca drugi bieg, budząc nierzadko kontrowersje.

Chiny budują dwie trzecie nowych światowych elektrowni wiatrowych i słonecznych

Z opublikowanego 11 lipca raportu wynika, że prawie dwie trzecie mocy dużych elektrowni wiatrowych i słonecznych powstaje w Chinach. Gwałtowny wzrost OZE w Państwie Środka sprowadza udział węgla do rekordowo niskich poziomów.

Polenergia i jej norweski partner mają pozwolenie na budowę wiatraków na morzu

Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 2 - wynika z decyzji opublikowanej przez Urząd Wojewódzki w Gdańsku. Farma - wspólny projekt Polenergii i norweskiego Equinora - będzie liczyć 50 turbin o łącznej mocy 720 MW.

Koniec z ustawą odległościową. Wiatrowy projekt w planach prac rządu

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów 8 lipca pojawił projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Najbogatszy Ukrainiec zbuduje największą elektrownię OZE we wschodniej Europie

Koncern DTEK Rinata Achmetowa postawi potężną siłownię wiatrową o mocy 650 megawatów. Będzie największa w tej części Europy i ma poprawić sytuację w niszczonej rosyjskimi atakami infrastrukturze energetycznej Ukrainy.

Szansa na samowystarczalność energetyczną rolników

Pomimo popularności inwestycji w OZE w Polsce potrzeby energetyczne rolników mogłyby być jeszcze lepiej zaspokojone

Co oznacza ESG w rolnictwie?

Choć rolnictwo nadal nie ma ustalonych standardów ESG, to ślad węglowy, woda i pestycydy raczej trafią do raportów.

800 elektrowni węglowych można zastąpić słońcem

Ponad 800 elektrowni węglowych w krajach rozwijających się można zamknąć i zastąpić je energią ze słońca — stwierdził instytut ekonomii energii i analiz finansowych IEEFA z Singapuru.

Fotowoltaika. Mikroinstalacje nie dają już tyle zarobić co kiedyś

Mimo rosnącego udziału fotowoltaiki w produkcji prądu sektor stoi na rozdrożu, a firmy przed wyzwaniami, które rozstrzygną o ich przyszłości na rynku.

Rząd nie zniesie wszystkich wiatrowych ograniczeń. Chodzi o bezpieczeństwo sieci

Mimo, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że nie będzie już sporów o najmniejszą odległość lokowania farm wiatrowych od najbliższych zabudowań i tą będzie ostatecznie 500 m., to nadal kilka kwestii czeka na rozstrzygnięcie. Branża wiatrowa chciałby odstąpienia od minimalnej odległości lokowania wiatraka od linii energetycznych. Polskie Sieci Elektroenergetyczne są temu przeciwne. Jednak to nie jedyne wątpliwości wokół projektu tej ustawy.

Jak długo będziemy czekać nową ustawę wiatrakową?

Kolejne tygodnie jeszcze poczekamy, zanim rząd pokaże ostateczny projekt liberalizacji ustawy wiatrakowej. Branża proponuje zaś wykorzystanie terenów przemysłowych do lokowania instalacji OZE. Mogą one pozwolić na wybudowanie 3GW w wietrze.