1 milion prosumentów napędza polskie OZE
W marcu 2022 r. liczba wszystkich mikroinstalacji OZE przyłączonych do sieci operatorów systemów dystrybucyjnych przekroczyła milion. Ich łączna moc to już 7,3 GW. Większość z nich stanowią instalacje fotowoltaiczne. Prosumenci stanowią już 40 proc. całego potencjału rozwoju OZE w Polsce.
Ustawa odległościowa z nowym nadzorcą, ale nadal bez pełnego poparcia
Liberalizacja ustawy, która blokuje budowę nowych farm wiatrowych powinna trafić do Sejmu jeszcze w tym półroczu. Ministerstwo klimatu i środowiska, chce, aby nowe wiatraki pozwoliły na zwiększenie mocy OZE w systemie elektroenergetycznym z obecnych 18,1 do 50 GW w 2030 r. W rządzie jednak brakuje w tym temacie jednomyślności.
Szykuje się wiatrakowy przełom. Ministerstwo chce przyspieszyć wiatrową odwilż
Liberalizacją ustawy odległościowej zajmie się już ministerstwo klimatu i środowiska. Przejmie ono tę ustawę z rąk ministerstwa rozwoju i technologii. Tę informację potwierdziło nam już oficjalnie to drugie ministerstwo, które zajmowało się zmianami już trzeci rok. Branża traktuje to jako szansę na przyspieszenie zmian w energetyce wiatrowej.
Rusza Mój Prąd 4.0. Warto pamiętać o nowych obowiązkach
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 15 kwietnia br. uruchomił czwarty już nabór wniosków dla osób fizycznych w programie „Mój Prąd”. Wsparcie dotyczyć będzie nie tylko domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV), ale także magazynów energii i ciepła. Warto pamiętać o obowiązkach, które obowiązują beneficjenta od poprzedniej edycji programu.
Pływające farmy wiatrowe w Polsce? Są chętni
W Polsce nie ma jeszcze ani jednej morskiej farmy wiatrowej, ale inwestorzy już planują budowę pływających instalacji na Bałtyku, będących kolejną fazą rozwoju tej technologii.