Nowy rząd zapowiada „wiceministerstwo energii”

W strukturze resortu klimatu mocną pozycję będzie mieć „wiceministerstwo energii”, które zajmie się całą legislacją poświęconą energetyce. Wiemy, jakie mogą być pierwsze decyzje.

Energetyka znalazła się w cieniu Śląska

Za energetykę w nowym rządzie Donalda Tuska będą odpowiadać trzy resorty: klimatu i środowiska, aktywów państwowych oraz przemysłu na Śląsku. Zakres kompetencji jest jeszcze w fazie negocjacji i wykuwania.

UE przyspiesza walkę o klimat. Przegłosowano trzy akty prawne Fit for 55

Parlament Europejski przegłosował kluczowe akty prawne z pakietu Gotowi na 55 (Fit for 55). UE zdecydowanie podąża w kierunku neutralności klimatycznej.

Polska chce zamrozić główne narzędzie polityki klimatycznej UE

Polska proponuje zamrożenie cen ETS na poziomie 32 euro - poinformowała przed szczytem unijnych ministrów ds. energii polska minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Pakt klimatyczny z Glasgow trampoliną do działań

Społeczność międzynarodowa posunęła się do przodu w kierunku rozwiązania kryzysu klimatycznego i ograniczenia wzrostu temperatury na świecie do 1,5°C.

48 godzin, czyli jak nie prowadzić konsultacji społecznych

Dwa miesiące po ogłoszeniu przez Komisję Europejską pakietu „Fit for 55”, rząd podjął wreszcie prace nad polskim stanowiskiem w jego sprawie i narzucił iście ekspresowe tempo. Na konsultacje kilku tysięcy stron przepisów, które zmienią życie nas wszystkich, zaoferował stronie społecznej 48 godzin, kolejny raz obnażając swój prawdziwy stosunek do dialogu ze społeczeństwem - pisze Krzysztof Mrozek i Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci.

Bogate kraje coraz bardziej czują zmiany klimatu

Niedawno przez USA przetoczyła się fala gorąca, która zabiła setki osób. Czerwiec 2021 był najgorętszym w historii Stanów Zjednoczonych. Letnie miesiące bieżącego roku obfitują w ekstremalne zjawiska pogodowe na całym świecie. Tym razem najbardziej uderzyły one w Amerykę Północna i w Europę – w kraje bogate, które, jak się okazało, nie są przygotowane na skuteczne radzenie sobie z dramatycznymi skutkami zmieniającego się klimatu, o których od dawna ostrzegali nas naukowcy z Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC) – pisze Katarzyna Snyder.

Polska nie może być pasażerem na gapę transformacji dla klimatu

Właśnie ukazał się najnowszy raport IPCC o stanie klimatu. Nauka przypomina nam to, o czym w dobie pandemii koronawirusa było ciszej: czas na gruntowną transformację światowej gospodarki ucieka. Kluczowa będzie najbliższa dekada, a solidarność klimatyczna wymaga wrzucenia zielonego piątego biegu także w Polsce – pisze Julia Kozakiewicz, Wojciech Kukuła.

Jak mierzyć “ekologiczność”?

Niby wszyscy mniej więcej wiemy, co trzeba zrobić aby uniknąć kryzysu klimatycznego, ale mało kto potrafi obiektywnie zmierzyć “ekologiczność” proponowanych przez polityków rozwiązań. Jest ryzyko, że rząd planuje wielkie inwestycje, które w ogóle nie spełniają celów klimatycznych – pisze Krzysztof Mrozek z Polskiej Zielonej Sieci.

Inwestorzy naciskają na ucieczkę od węgla

Tuż przed szczytem państw G7 potężna grupa przedsiębiorców zaapelowała do rządów o przyspieszenie działań na rzecz ochrony klimatu.

Biden wchodzi do Białego Domu i przywraca USA do porozumienia paryskiego.

W środę Joe Biden został zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych i po kilku godzinach podpisał rozporządzenie o ponownym przystąpieniu USA do porozumienia klimatycznego z Paryża. Biden sprowadza do Białego Domu największy zespół ekspertów ds. zmiany klimatu, jaki kiedykolwiek doradzał prezydentowi USA.

Wieloryby ratują klimat

Wizerunek Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w środowiskach obrońców środowiska i klimatu nie jest najlepszy. Instytucja ta jest często krytykowana, podobnie zresztą jak Bank Światowy. Tym bardziej interesujące jest to, że taka stricte ekonomiczna instytucja jak MFW proponuje zwiększenie populacji wielorybów w celu ograniczenia zawartości w atmosferze szkodliwego dla klimatu dwutlenku węgla.

Pięć lat po porozumieniu paryskim: sześć wyzwań dla Polski

W sobotę 12 grudnia minęło równo pięć lat od przyjęcia historycznego porozumienia paryskiego w sprawie ochrony klimatu. Ówczesna euforia i optymizm dawno już ustąpiły młodzieńczej – i nie tylko – złości na bierność polityków oraz obawie o naszą bezpieczną przyszłość.

Klimatyczna geografia

Kiedy w grudniu 2015 roku przyjmowano Porozumienie Paryskie, negocjatorom towarzyszyło poczucie wycieńczenia, ale i ogromnej satysfakcji. Po latach negocjacji, naszkicowana podczas warszawskiej Konferencji Klimatycznej w 2013 roku, została w końcu wynegocjowana umowa klimatyczna obejmująca praktycznie wszystkich członków ONZ.

10 lat na mocne ścięcie emisji CO2. Zgoda UE na nowy cel klimatyczny

Rada Europejska zdecydowała o podniesieniu celu klimatycznego UE na rok 2030 do „co najmniej 55 proc.”

Pandemia ścięła emisje, ale to wciąż za mało

Chociaż pandemia koronawirusa spowoduje spadek globalnej emisji CO2 w 2020 r. o 7 proc., to jest to zbyt mało, by uchronić świat przed daleko posuniętymi zmianami klimatu – wynika z najnowszego raportu „Emissions Gap Report”. Nadzieję dają jednak nowe deklaracje światowych przywódców, zwiększające szansę na wejście w epokę neutralności klimatycznej.

Sześć punktów do osiągnięcia Europejskiego Zielonego Ładu

Europejski Zielony Ład to bardzo ambitny plan, który ma jeden cel – przekształcenie Europy do 2050 r. w kontynent neutralny dla klimatu. Jednak nie da się dokonać tak śmiałych zmian kontynentu bez zmiany postaw jego mieszkańców. Powodzenie „European Green Deal” i transformacji energetyczno-klimatycznej zależy od wsparcia każdego Kowalskiego, Schmidta lub Lautiera – pisze Izabela Van den Bossche, Wiceprezes ds. Komunikacji, City Solutions Fortum.

Gala „Walki o klimat”. Kto zdobył Zielone Orły „Rzeczpospolitej”?

W piątek 27 listopada od godz. 12.00 odbyła się Gala „Walki o klimat”. Również w piątek prenumeratorzy dziennika „Rzeczpospolita” otrzymali dodatek „Walka o klimat”, który przygotowaliśmy czwarty rok z rzędu. Dodatek dostępny będzie też jako e-book na stronie rp.pl/walkaoklimat