48 godzin, czyli jak nie prowadzić konsultacji społecznych
Dwa miesiące po ogłoszeniu przez Komisję Europejską pakietu „Fit for 55”, rząd podjął wreszcie prace nad polskim stanowiskiem w jego sprawie i narzucił iście ekspresowe tempo. Na konsultacje kilku tysięcy stron przepisów, które zmienią życie nas wszystkich, zaoferował stronie społecznej 48 godzin, kolejny raz obnażając swój prawdziwy stosunek do dialogu ze społeczeństwem - pisze Krzysztof Mrozek i Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci.
Bogate kraje coraz bardziej czują zmiany klimatu
Niedawno przez USA przetoczyła się fala gorąca, która zabiła setki osób. Czerwiec 2021 był najgorętszym w historii Stanów Zjednoczonych. Letnie miesiące bieżącego roku obfitują w ekstremalne zjawiska pogodowe na całym świecie. Tym razem najbardziej uderzyły one w Amerykę Północna i w Europę – w kraje bogate, które, jak się okazało, nie są przygotowane na skuteczne radzenie sobie z dramatycznymi skutkami zmieniającego się klimatu, o których od dawna ostrzegali nas naukowcy z Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC) – pisze Katarzyna Snyder.
Polska nie może być pasażerem na gapę transformacji dla klimatu
Właśnie ukazał się najnowszy raport IPCC o stanie klimatu. Nauka przypomina nam to, o czym w dobie pandemii koronawirusa było ciszej: czas na gruntowną transformację światowej gospodarki ucieka. Kluczowa będzie najbliższa dekada, a solidarność klimatyczna wymaga wrzucenia zielonego piątego biegu także w Polsce – pisze Julia Kozakiewicz, Wojciech Kukuła.
Jak mierzyć “ekologiczność”?
Niby wszyscy mniej więcej wiemy, co trzeba zrobić aby uniknąć kryzysu klimatycznego, ale mało kto potrafi obiektywnie zmierzyć “ekologiczność” proponowanych przez polityków rozwiązań. Jest ryzyko, że rząd planuje wielkie inwestycje, które w ogóle nie spełniają celów klimatycznych – pisze
Krzysztof Mrozek z Polskiej Zielonej Sieci.
Biden wchodzi do Białego Domu i przywraca USA do porozumienia paryskiego.
W środę Joe Biden został zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych i po kilku godzinach podpisał rozporządzenie o ponownym przystąpieniu USA do porozumienia klimatycznego z Paryża. Biden sprowadza do Białego Domu największy zespół ekspertów ds. zmiany klimatu, jaki kiedykolwiek doradzał prezydentowi USA.
Wieloryby ratują klimat
Wizerunek Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w środowiskach obrońców środowiska i klimatu nie jest najlepszy. Instytucja ta jest często krytykowana, podobnie zresztą jak Bank Światowy. Tym bardziej interesujące jest to, że taka stricte ekonomiczna instytucja jak MFW proponuje zwiększenie populacji wielorybów w celu ograniczenia zawartości w atmosferze szkodliwego dla klimatu dwutlenku węgla.