Jakie są kluczowe problemy polskiego rolnictwa? Jakie doświadczenia płyną z Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ) i jakie zmiany dla tego sektora gospodarki w nim są pożądane? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy debaty „Przyszłość polskiego rolnika i konsumenta. Jak poradzić sobie z Zielonym Ładem?”, która odbyła się w cyklu „Rzeczpospolitej” „Zielona energia – trendy i wyzwania”.
Artur Balazs, aktywny rolnik prowadzący duże gospodarstwo, przewodniczący kapituły Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, a także były minister rolnictwa i rozwoju wsi, zarysował szeroki obraz problemów, z jakimi zmaga się polskie rolnictwo. Mówił o ostatnich protestach rolników przeciwko „polityce UE i destabilizacji rynku”, które doprowadziły do podpisania z rządem pakietu uzgodnień. – Jedne z najważniejszych zapisów dotyczą wprowadzania zasad EZŁ oraz konsultacji z rolnikami przy jego modyfikacji i wprowadzaniu – przypomniał Artur Balazs. Jak dodał, dotąd nie doszło do zapowiedzianych rozmów i powinno to nastąpić, zanim nadejdzie kolejna fala protestów.
EZŁ wskazuje na potrzebę zrównoważonego rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w Unii dzięki wspólnej polityce rolnej, podkreśla znaczenie różnorodności biologicznej, stawia także na strategię „od pola do stołu”, która ma być sposobem na bardziej zrównoważony łańcuch żywnościowy.
Pierwotnie strategia zakładała, że do 2030 r. o 50 proc. zmniejszy się zużycie pestycydów w uprawach oraz antybiotyków w hodowli zwierząt, 25 proc. pól miało zostać przeznaczone pod uprawy ekologiczne, a 10 proc. ziemi miało zostać wyłączone z produkcji rolnej na rzecz ochrony krajobrazu. Założenia te ulegają zmianie wskutek najpierw wpływu wojny w Ukrainie na rynki i bezpieczeństwo żywnościowe Europy, a później protestów rolników, które w ostatnich miesiącach przetoczyły się przez wiele krajów Unii.
W odpowiedzi na obawy rolników Komisja Europejska (KE) wycofała się m.in. z obowiązku ugorowania, które od tego roku miało objąć 4 proc. gruntów. Złagodziła także inne wymogi, zmniejszając obciążenia administracyjne dla rolników, opracowuje również działania, których celem jest wzmocnienie ich pozycji w łańcuchu żywnościowym.