Ireneusz Janik: Mahler czyta Mickiewicza

Kompozytora i wieszcza połączyła pasja wielkiego polskiego magnata na cesarskim dworze w Wiedniu

Paweł Ruszkowski: Nowy gracz w polskiej energetyce

Kluczowa wiadomość, którą staram się przekazać niniejszym tekstem, to przekonanie, że do gry w energetyce wchodzi społeczeństwo obywatelskie, określane w języku branży energetycznej jako indywidualni odbiorcy końcowi lub gospodarstwa domowe.

Bartłomiej Sawicki: Donald Tusk ojcem Baltic Pipe? Krok po kroku, jak było naprawdę

Sukces ma wielu ojców. I tak jest w przypadku gazociągu Baltic Pipe. Temat „ojcostwa” wrócił za sprawą szefa PO Donalda Tuska, który powiedział, że był inicjatorem powstania gazociągu przez Danię do Norwegii. To sprawdźmy, jak było naprawdę.

Sowieci nie byli wrogiem Hitlera

„Płomienie" Brzozowskiego były biblią lewicowych syjonistów w Palestynie, którzy znali tę książkę jeszcze z Polski. Bardzo było mało takich książek, o młodych idealistach, zabijających przeciwników politycznych – mówi Irenie Lasocie sowietolog

Zablokowana dyskusja o katastrofie

Medialny chór wychwala rząd Tuska za przejęcie roli petenta i ustępstwa wobec Rosji w sprawie katastrofy smoleńskiej

Król z trupią głową. Stanisław August wiecznie kontrowersyjny

Stanisław August pod osłoną rosyjskich bagnetów chciał zaprowadzić w Polsce angielski ustrój i francuską kulturę

Finlandyzacja po polsku

W 1989 r. Kreml grał wobec solidarnościowego rządu kartą zagrożenia niemieckiego. Obecność wojsk sowieckich w Polsce miała być gwarancją nienaruszalności granicy na Odrze i Nysie

Polityka wschodnia nie dla radykałów

Jeżeli Polska chce skutecznie chronić swe interesy, nie może abdykować z pozycji zajmowanej w naszym regionie przez ostatnie 26 lat – pisze analityk stosunków międzynarodowych.

Rozmowa Mazurka z Emilianem Kamińskim: Położyłem lachę na swoją karierę

W PRL prawo nie znaczyło nic, wszystko było oparte na bezprawiu. To było jedno wielkie chamstwo, jedno wielkie czerwone gówno, które się rozlało na cały kraj. Ja miałem być komunistą? - mówi Emilian Kamiński, aktor, reżyser.

Odprusaczanie

Wojna nie polega tylko na burzeniu, lecz także na budowaniu i przebudowywaniu. Polsko-niemieckie zmagania urbanistyczne są tego przykładem.

Andrzej Arendarski: Wokół paliwowych prawd i mitów

Sytuacja wokół cen paliw przypomina receptę na dobry thriller mistrza Hitchcocka: najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie rośnie. Trzęsienie ziemi mieliśmy w ostatnich miesiącach ubiegłego roku, kiedy światowe ceny ropy poszybowały w górę, a Polacy z trwogą śledzili rosnące z tygodnia na tydzień ceny benzyny i diesla. Rosyjska napaść na Ukrainę spowodowała, że ceny surowca wymknęły się spod kontroli.

Monika Morawiecka i Jan Rosenow: Od marudera do lidera - jak Polska stała się najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w Europie?

W sytuacji, gdy wojna w Ukrainie zmusza wszystkich do przemyślenia swoich strategii energetycznych i skoncentrowania się na pozbyciu się importu rosyjskich paliw kopalnych, przy jednoczesnym utrzymaniu resztek dostępności cenowej dostaw energii, najlepszą taktyką są działania pozwalające na jednoczesne wsparcie kilku celów polityki energetycznej. Wydaje się, że polski runek pomp ciepła właśnie to robi.

Anna Kornecka: Energia z wiatru dla Polaków

Ostatnie dni stycznia przyniosły rekordowe wyniki mocy turbin wiatrowych zainstalowanych na terenie naszego kraju.

Franciszek w ślady Benedykta XVI. Nowa reguła?

Papiestwo jest jednym z najważniejszych, emocjonalnych elementów katolicyzmu. Symbolika z nim związana, emocje, jakie wywołują papieże, kształtują katolików od wieków. Na naszych oczach dokonuje się błyskawiczna demitologizacja tego urzędu.

Leszek Balcerowicz: Destrukcyjne odszkodowania dla frankowiczów

Rozstrzygnięcia w sprawie kredytów frankowych nie mogą naruszać fundamentów sprawiedliwości i równości – pisze ekonomista.

Trzy kąpiele w sierpniowym słońcu

Wśród śmiechu i gwaru na basenie Legii w lecie poprzedzającym wojnę mało kto dostrzegał zwiastuny nadchodzącej „epoki pieców”.

Piotr Plebaniak: Maszerujemy, choć świat się wali

Cywilizacja zapewnia nam dziewięć posiłków, które dzielą nas od anarchii, o czym pisał amerykański dziennikarz A.H. Lewis sto lat temu.

Branża kurierska wystrzeliła, ale przyszłość jest niepewna

Pandemia napędziła zakupy w internecie, co spowodowało eksplozję popytu na usługi kurierskie. Jednak stopniowy powrót do normalności i otwarcie sklepów stacjonarnych może zaowocować kolejną falą zmian na rynku przesyłek.