Reklama
Rozwiń

Wiceprezes Transnieftu wyskoczył z okna wieżowca. Czy ktoś mu pomógł?

Od początku wojny Putina mnożą się dziwne przypadki samobójstw ważnych menedżerów z rosyjskich korporacji. W piątek kolejny został znaleziony w kałuży krwi. To wiceprezes Transnieftu, monopolisty w transportowaniu za granicę rosyjskiej ropy i paliw.

Publikacja: 04.07.2025 14:30

Siedziba Transnieft w Moskwie

Siedziba Transnieft w Moskwie

Foto: EPA/YURI KOCHETKOV/PAP

62-letni Andriej Badałow był wybitnym specjalistą od IT powiązanym z rosyjską zbrojeniówką. Menedżera znaleziono pod oknami domu przy Szosie Rublowskiej. To przy tej wychodzącej poza Moskwę arterii skupiają się rezydencje rosyjskich elit. W czasach sowieckich znajdowała się tam także jedna z podmoskiewskich dacz Stalina. Stoją tam też wysokościowce największych rosyjskich instytucji, w tym Sbierbanku i luksusowe apartamentowce. 

Czytaj więcej

Czechy wolne od rosyjskiej ropy. Rurociąg „Przyjaźń” dostanie nowe życie

Samobójstwo czy zabójstwo. Tajemnicze zgony w Rosji

„Wstępną przyczyną zgonu było samobójstwo” – podało źródło w organach ścigania gazecie „Kommiersant”. Ale sprawa nie jest jednoznaczna. Gazeta zauważa, że śledczy podejmą decyzję proceduralną – o wszczęciu postępowania karnego „w sprawie podżegania do samobójstwa (zabójstwa) lub o odmowie jego wszczęcia”.

Nie jest jasne, z którego domu i piętra wypadł Badałow. Jedne media rosyjskie podają, że „według dostępnych informacji Badałow spadł z wysokości 17 piętra domu mieszkalnego”. Źródło wyjaśniło, że Badałow „miał problemy zdrowotne i przechodził kolejne badanie” (Kommersant). Według portalu „Baza”, mieszkał na 10 piętrze apartamentowca, ale spadł z balkonu na 17 piętrze. Według innych relacji wypadł z okna swojego domu. 

Czytaj więcej

Kolejna nagła śmierć w Rosji. Nie żyje wiceprezes największego banku

„Wiadomo, że najwyżsi rangą menedżerowie Transnieftu i Łukoilu nie mieszkają w wielopiętrowych kompleksach mieszkalnych, lecz w obwodzie moskiewskim, w posiadłościach i rezydencjach w cieniu lip. Jednak aby umrzeć, uparcie przychodzą do swoich luksusowych wieżowców. I upadają, upadają” – napisał opozycyjny portal „Baza”.

Kim był Andriej Badałow?

Śmierć Badałowa potwierdził koncern Transnieft. Firma odmówiła odpowiedzi na pytania o ewentualne przyczyny domniemanego samobójstwa. Badałow był wiceprezesem koncernu od 2021 r., odpowiadał za cyfryzację i IT. Pozostawił żonę i córkę. Jego śmierć była dla rodziny zupełnym zaskoczeniem, do żony wezwano pogotowie, bo zemdlała po otrzymaniu informacji. Według RBK, Badałow pozostawił pożegnalny list do żony.

Czytaj więcej

Rosyjski oligarcha znaleziony martwy w swoim domu w Anglii

Andriej Badałow urodził się w 1962 roku w Krasnodarze. W 1984 roku ukończył Moskiewski Instytut Fizyki Inżynieryjnej, a w 2008 roku kursy dokształcające w Wojskowej Akademii Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji. Te kursy wskazują, że menedżer mógł mieć powiązania z rosyjskim wywiadem wojskowym.

Tym bardziej, że od ukończenia studiów pracował w przedsiębiorstwach przemysłu zbrojeniowego, następnie przeszedł do branży IT. W latach 1999-2001 był konsultantem w Parku Naukowym Uniwersytetu Moskiewskiego. W latach 2001-2007 pracował w grupie kapitałowej Atlantis Communications, gdzie pełnił funkcję pierwszego zastępcy dyrektora generalnego.

Specjalista od IT, spec od bezpieczeństwa, szpieg?

Badałow wyspecjalizował się w nowych technologiach i IT. Od 2007 do 2019 r. był pierwszym zastępcą dyrektora generalnego, wiceprezesem i głównym projektantem Rosyjskiej Korporacji Łączności, utworzonej jako spółka joint venture pomiędzy Atlantisem a państwowym Rosoboroneksportem. Odpowiadał za realizację dużych projektów, w szczególności za tworzenie centrów i zintegrowanych systemów bezpieczeństwa obiektów infrastruktury krytycznej.

Czytaj więcej

Kolejna tajemnicza śmierć rosyjskiego miliardera. Wypadł z okna?

Podczas przygotowań i organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2014 w Soczi był generalnym projektantem Centrum Sterowania Zasilaniem i Zintegrowanego Zautomatyzowanego Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem dla obiektów energetycznych.

W lipcu 2019 r. został dyrektorem Instytutu Badawczego „Woschod” Federalnej Autonomicznej Instytucji Państwowej. Od 29 lipca 2021 r. – wiceprezes Transnieftu. Na tym stanowisku nadzorował kwestie transformacji cyfrowej, technologii informatycznych oraz automatyzacji produkcji i działalności biznesowej.

Rosja: Menedżerowie wypadają z okien, podcinają sobie żyły, strzelają do siebie

Śmierć wiceprezesa Transnieftu to nie pierwszy przypadek niespodziewanego zgonu wśród top menedżerów dużych rosyjskich przedsiębiorstw, które pojawiły się po napaści Putina na Ukrainę. Większość z nich miała miejsce w 2022 roku. Na przykład 1 września 2022 r. w podobny sposób jak Badałow skończył życie prezes zarządu spółki Łukoil Rawił Maganow. Jego ciało znaleziono pod oknami Centralnego Szpitala Klinicznego – w Rosji twierdzi się, że „przypadkowo wypadł z okna, paląc papierosa”.

Kronika niezapowiedzianych śmierci w Rosji

Rok 2022:

Leonid Szulman (lat 60), szef służby transportowej w Gazprom Invest. Data: styczeń 2022 r. Okoliczności: znaleziono go z przeciętymi żyłami w wannie w domu na wsi. Wersja: samobójstwo (zostawił kilka słów pożegnania).

Aleksandr Tiuliakow (61), dyrektor naczelny działu finansowego Gazpromu. Data: luty 2022 r. Okoliczności: powieszony w garażu elitarnego domu w pobliżu Sankt Petersburga. Wersja: samobójstwo, znaleziono notatkę.

Władysław Awajew (51), były wiceprezes Gazprombanku. Data: kwiecień 2022 r. Okoliczności: znaleziono go zastrzelonego wraz z żoną i córką w zamkniętym mieszkaniu w Moskwie. Wersja: morderstwo rodziny i samobójstwo.

Siergiej Protosenia (55), były dyrektor generalny gazowego Novateku. Data: kwiecień 2022 r. Okoliczności: znaleziono go martwego w willi w Hiszpanii, obok ciał żony i córki. Wersja: zabójstwo rodziny i samobójstwo (wersja oficjalna, ale krewni się z tym nie zgadzają).

Aleksandr Subbotin (43), były członek zarządu Łukoilu. Data: maj 2022 r. Okoliczności: zmarł w piwnicy domu pewnego znachora pod Moskwą, miał tam przybyć na „leczenie” kaca. Wersja: niewydolność serca (możliwe zatrucie).

Jurij Woronow (61), dyrektor spółki kontraktowej Gazpromu (Astra Shipping). Data: lipiec 2022 r. Okoliczności: znaleziono go z raną postrzałową w basenie w domu niedaleko Petersburga. Wersja: prawdopodobnie samobójstwo z powodu konfliktu interesów.

Rawil Maganow (67), przewodniczący rady dyrektorów Łukoilu. Data: wrzesień 2022 r. Okoliczności: wypadł z okna Centralnego Szpitala Klinicznego w Moskwie, gdzie był leczony. Wersja: upadek, prawdopodobnie samobójstwo (Łukoil podał, że zgon nastąpił w wyniku diagnozy choroby).

Paweł Pczelnikow (52), dyrektor ds. komunikacji w dziale logistyki cyfrowej Rosyjskich Kolei Żelaznych. Data: wrzesień 2022 r. Okoliczności: zastrzelił się na balkonie swojego mieszkania w Moskwie. Wersja: samobójstwo.

Paweł Antow (65), zastępca i założyciel Vladimir Standard. Data: grudzień 2022 r. Okoliczności: wypadł z okna hotelu w Indiach, dwa dni po śmierci współpodróżnego. Wersja: wypadek w stanie szoku i upojenia alkoholowego (według policji indyjskiej).

Rok 2023:

Kristina Bajkowa (28 l.), wiceprezes Loko-Banku. Data: czerwiec 2023 r. Okoliczności: wypadła z 11. piętra swojego mieszkania po imprezie. Wersja: nieustalona, ​​dochodzenie w toku.

Rok 2024:

Michaił Rogaczow (66), dyrektor wykonawczy ONEXIM (2008-2011), spółki oligarchy Michaiła Prochorowa, szef Rosyjskiego Funduszu Rozwoju Technologicznego (2011-2015). Data: październik 2024 r. Okoliczności: wypadł z okna na 10. piętrze budynku mieszkalnego w Moskwie. Wersja: nieujawniona.

62-letni Andriej Badałow był wybitnym specjalistą od IT powiązanym z rosyjską zbrojeniówką. Menedżera znaleziono pod oknami domu przy Szosie Rublowskiej. To przy tej wychodzącej poza Moskwę arterii skupiają się rezydencje rosyjskich elit. W czasach sowieckich znajdowała się tam także jedna z podmoskiewskich dacz Stalina. Stoją tam też wysokościowce największych rosyjskich instytucji, w tym Sbierbanku i luksusowe apartamentowce. 

Samobójstwo czy zabójstwo. Tajemnicze zgony w Rosji

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Paliwa
Nowa akcja promocyjna Orlenu. Ceny paliw na stacjach obniżone na wakacje
Paliwa
Shell rozważa przejęcie BP. Megafuzja paliwowa na horyzoncie
Paliwa
Jeśli nie dojdzie do eskalacji w Iranie, Polaka zaboli tylko trochę przy tankowaniu
Paliwa
Węgry idą na zwarcie z resztą Unii. Zablokują 18-ty pakiet sankcji
Paliwa
Analitycy: W najbliższych dniach wzrosną ceny paliw na stacjach