Wedle najnowszych danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych moc fotowoltaiki wynosi już 23 GW. Łączna moc całego systemu energetycznego to zaś 72 GW.
Czytaj więcej
Produkcja własnej energii czy taryfy dynamiczne tworzą nową przestrzeń na biznes. W zarządzaniu p...
Rekordy fotowoltaiki – kto stracił, kto zyskał?
Jak przekazał Grzegorz Onichimowski prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych dzisiaj „bijemy rekord generacji z PV – 13,6 GW”. „Dzisiaj w południe prawie 70 proc. mocy z OZE i dużo autoredukcji. Rynek zaczyna działać i w nowym segmencie. Ale do większych udziałów doprowadzić może tylko wdrożenie rekomendacji pakietu antyblackoutowego” – napisał na portalu X prezes PSE Grzegorz Onichimowski. Producenci energii z OZE widząc prognozy coraz częściej bowiem zaczynają sami wyłączać instalacje lub zapewniać jej zbyt np. w ramach długoterminowych umów sprzedaży energii po ustalonej cenie (PPA). W środę po godzinie 12 MWh energii z dostawą na jutro kosztował ledwie 14 zł na TGE. Producenci, jeśli nie mają stałego odbiorcy energii zarabiali więc małe pieniądze. Korzystali użytkownicy taryf dynamicznych, którzy rozliczają się godzinowo wedle cen jakie są na rynku. Takich śmiałków w Polsce jest jeszcze garstka – wedle danych URE, na koniec 2024 r. było to ledwie 135 osób. Trzeba bowiem umieć planować swoje zużycie energii w ciągu dnia i przesuwać największą konsumpcje na te godziny, które są najtańsze.
Czytaj więcej
Nowa odsłona programu dotacji do termomodernizacji "Czyste Powietrze" ruszyć ma zgodnie z planem,...
Fotowoltaika wchodzi w fazę dojrzałości
Jednocześnie Instytut Energetyki Odnawialnej zaprezentował 13 edycję raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025”Jak podkreśla Grzegorz Wiśniewski, 2024 r. był dla branży nie tylko rokiem rekordów, ale także wyraźnego sygnału, że sektor wchodzi w fazę dojrzałości.