Polska i Ukraina tworzą wspólne magazyny prądu. Odpowiedź na rosyjskie ataki

Największy prywatny koncern energetyczny Ukrainy dołączył do polskiego projektu budowy systemów magazynowania prądu. Celem jest stworzenie wspólnego systemu Ukrainy i Unii, odpornego na rosyjski terror rakietowy wymierzony w ukraińską energetykę.

Polsce pilnie potrzeba magazynów energii

Ponad połowa naszego zapotrzebowania na prąd przez kilka godzin w ostatnią niedzielę pochodziła z OZE. Konieczne było jednak zredukowanie mocy instalacji. Operator systemu podkreśla rolę zwiększenia elastyczności systemu.

Columbus szuka wsparcia finansowego dla magazynów energii. Pomogą Ukraińcy

Spółka Columbus Energy podpisała porozumienie o kluczowych warunkach biznesowych z DTEK Renewables International B.V. w sprawie inwestycji w budowę trzech wielkoskalowych magazynów energii, o łącznej mocy 398 MW i pojemności 1,6 GWh.

Duże magazyny energii czekają na nowe wsparcie

Gwałtownie rosną potrzeby magazynowania energii, bo do 2030 r. podwoi się liczba OZE. Elektrownie szczytowo- -pompowe mogłyby magazynować nadwyżki zielonej energii, ale kosztują krocie. Kto wyłoży miliardy?

Na Śląsku powstaną magazyny energii zamiast hałd węglowych

Planujemy rozwój magazynów energii i OZE na terenach pogórniczych. Pierwsze rozmowy są już za nami – powiedział podczas branżowej konferencji „Szkoła Eksploatacji Podziemnej” Piotr Pyzik wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Projekt ten zrodził się w ub. roku w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

PGE wybuduje duży magazyn energii, ale dopiero za kilka lat

Polska Grupa Energetyczna oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały umowę o współpracy przy budowie Elektrowni Szczytowo – Pompowej „Młoty”. Jej realizacja to jednak odległy harmonogram.

Pozbud uruchomi fabrykę magazynów energii

Giełdowa spółka wraz z Durapower i Elmodis chce ruszyć z produkcją w ciągu dwóch lat. Nowy zakład powstanie w Polsce i ma oferować swoje produkty na terenie UE.

Czas na magazyny energii

Wiadomo już, że rządowy program „Mój prąd”, który przewidywał dotacje na przydomowe instalacje fotowoltaiczne, będzie kontynuowany w 2021 r. i to w rozszerzonej formule. Rząd analizuje włączenie do programu dotacji na zakup ładowarek do aut elektrycznych, pomp ciepła czy magazynów energii.

Basen jako magazyn energii

Polska firma Virtual Power Plant znana z rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej ma pomysł, żeby zmienić kwestię oczyszczania wody, a także oszczędzać energię elektryczną i cieplną.

Energa może stracić na ustawie prądowej

Energa, po zbadaniu jej ubiegłorocznych wyników przez audytora, musiała zawiązać rezerwę w wysokości 136 mln zł, która uwzględnia szacunkowy wpływ ustawy zamrażającej rachunki za prąd.