Województwo śląskie było antysmogowym liderem w 2022 roku

Ranking aktywności gmin w programie Czyste Powietrze za rok 2022 wskazuje, że liderami pod względem liczby złożonych wniosków w programie Czyste Powietrze są gminy województwa śląskiego.

Smog tej zimy uderzy ze zdwojoną siłą. Rząd zrywa z regulacjami

Zawieszenie norm jakości węgla, osłabianie uchwał antysmogowych i bagatelizowanie spalania odpadów doprowadzi do ponownego, potężnego problemu smogu w polskich miastach – uważa Polski Alarm Smogowy.

Przemysł stoi przed rewolucją, która nie budzi na razie zainteresowania

O transformacji energetycznej gorąco dyskutuje się już od kilku lat. Problem w tym, że tylko nieliczne polskie firmy zaczęły się rzeczywiście przejmować stojącym przed nimi wyzwaniem.

Jak finansować budowę przydomowej oczyszczalni ścieków?

Właściciele domów jednorodzinnych, którzy chcą zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków, mają szansę uzyskać dofinansowanie. Jednak trzeba pamiętać, że środki są przeznaczone dla tych inwestorów, którzy rzeczywiście mieszkają na terenach nieskanalizowanych i w perspektywie kilku najbliższych lat nie mają co liczyć na wybudowanie tradycyjnej kanalizacji.

Rozwiązanie bardzo pożyteczne, ale w określonych sytuacjach

Przydomowa oczyszczalnia ścieków staje się kolejnym, obok zielonych technologii, rozwiązaniem zyskującym popularność w nowoczesnym budownictwie. W tym przypadku warto jednak zastanowić się nad sensem inwestycji.

Okno oknu nierówne. Jakie wybierać?

Jednym z najważniejszych kanałów ucieczki ciepła z domu są okna. Przepisy dotyczące budowania nowych domów są pod tym względem coraz bardziej rygorystyczne. Warto zatem wcześniej zorientować się, czy warto zaoszczędzić kupując tańsze warianty tego produktu.

Jak możemy oszczędzać powietrze w energooszczędnym domu

Niezbędną, a często lekceważoną, instalacją w naszych mieszkaniach jest wentylacja. Dziś nawet ten system można zaprojektować tak, by pracował dla mieszkańców.

Okna są równie ważne jak grzejniki

To jeden z najbardziej newralgicznych elementów wyposażenia domu. Zwykle ten, kto chce zaoszczędzić przy zakupie okien, później będzie przez lata musiał dokładać. Do rachunków.

Jedna z najważniejszych batalii transformacji energetycznej. Na razie przegrywamy

Dyskutujemy o technologiach atomowych i wykorzystaniu wodoru, tymczasem do rozwiązania pozostaje problem bardzo przyziemny: ocieplenie budynków.

Termomodernizacja budynków wkrótce stanie się koniecznością

Unijny pakiet Fit for 55 zdaniem ekspertów idzie w stronę ustanowienia systemu pozwoleń na emisje dla budownictwa. Oznacza to, że czas przyjrzeć się ociepleniu i ogrzewaniu w naszych obiektach. Inaczej ugniemy się pod górą rachunków.

Tradycyjne ciepło będzie droższe. Pozostaje ucieczka w zieleń

Transformacja energetyczna oraz częściowo nią wywołana drożyzna na rynku dostaw gazu wpędza powoli branżę ciepłowniczą w impas. Być może nadchodzący sezon grzewczy – i rachunki, jakie po nim przyjdą – popchną wielu z nas do rozważenia instalacji alternatywnych źródeł ciepła.

Tak będą wyglądać grzejniki przyszłości

Na pompy ciepła trzeba zwrócić szczególną uwagę. Nie tylko gwarantują one redukcję emisji, ale też pozwalają uciec od wysokich rachunków za gaz.

Policz, zanim zamontujesz panele

Wsparcie z rządowych programów jest coraz mniejsze, a reguły współpracy z dystrybutorami już nie tak korzystne, jak wcześniej. Ale boom na instalacje PV trwa. Warto dobrać wielkość instalacji do rzeczywistych potrzeb gospodar

Banki weszły do programu

Wnioski o kredyty i dotacje w ramach programu „Czyste Powietrze" można już składać u pierwszych kredytodawców.

Dekada na uwolnienie powietrza od smogu

Program „Czyste Powietrze" koncentruje się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe, a także na termomodernizacji budynków jednorodzinnych.

Piec, kuchnię węglową czy kominek trzeba teraz zgłaszać

Od 1 lipca właściciele domów i zarządcy nieruchomości mają obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Samorządy powinny bardziej zaangażować się w walkę ze smogiem

Wiele osób nie dostosowuje się do uchwał antysmogowych po prostu z niewiedzy i braku możliwości finansowych, a nie złej woli – mówi Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze".