Transformacja energetyczna: Rząd nie ma strategii i narzędzi

Wstępne konsultacje projektu strategii energetycznej zostały zakończone, ale na jej przyjęcie trzeba jeszcze poczekać.

Marcin Wasilewski, EIT InnoEnergy: Rynek potrzebuje transformacji

Nie stworzyliśmy energetyki, która byłaby naszą przewagą rynkową. Polska może przegrywać pod tym względem z krajami, które szybciej realizują transformację energetyczną – mówi Marcin Wasilewski, prezes funduszu EIT InnoEnergy.

Koalicja Obywatelska proponuje rewolucję na sieciach dystrybucyjnych

Największa partia opozycyjna chce nadal mrozić ceny gazu w 2024 r., przywrócić obowiązek sprzedaży energii elektrycznej poprzez giełdę oraz wydzielić spółki dystrybucyjne z grup energetycznych.

Tauron nie podaje daty odejścia od węgla. Liczy na NABE

Nasze plany zakończenia korzystania z węgla są zbieżne rządowymi [w 2049 r. - red.] – mówił na konferencji wynikowej spółki wiceprezes ds. finansów Taurona Krzysztof Surma. Za złożenie innej deklaracji prezes PGE niedawno omal nie został odwołanie ze stanowiska.

Odwrót od zielonej strategii PGE tylko do wyborów

Wstrzymanie aktualizacji strategii PGE zostało odebrane negatywnie przez inwestorów, a także część związków zawodowych, które domagały się dymisji prezesa Dąbrowskiego. Analitycy patrzą na sprawę z dystansem.

Brak fachowców opóźnia zieloną transformację

Prawie siedem na dziesięć gmin w krajach Unii Europejskiej narzeka na brak fachowców w dziedzinie ochrony środowiska i oceny skutków zmiany klimatu. To poważna bariera w realizacji programów inwestycyjnych.

Długo oczekiwany projekt zmian w strategii energetycznej ujrzał światło dzienne

Ministerstwo Klimatu i Środowiska po miesiącach oczekiwań opublikowało oficjalnie projekt aktualizacji strategii energetycznej. Projekt wciąż nie został przyjęty przez rząd. W zamian resort rozpoczyna konsultacje tego projektu.

Kraje G7 chcą odejść od paliw kopalnych

W trakcie spotkania członkowie grupy najbogatszych gospodarek zadeklarowali m.in. drastyczne zwiększenie produkcji energii elektrycznej z OZE.

Chcemy zrównoważonej transformacji energetycznej obszarów wiejskich

Wspierając rozwój OZE na obszarach wiejskich umacniamy energetyczną niezależność Polski – mówi Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Raport: Polska nie gotowa na szybszą transformację

Poziom gotowości Polski do transformacji energetycznej jest jednym z najniższych w Europie – wynika z raportu firmy Eaton. Wciąż pozostaje wiele do poprawy w obszarze technik zapewniających elastyczność sieci oraz wsparcia społeczno-politycznego. Jednak pod względem dostępności rynku energetycznego wypadamy lepiej niż Wielka Brytania, Niemcy czy Francja – wynika z raportu ETRI 2022 przygotowany przez firmę doradczą Eaton.

Kontrowersyjne fragmenty Fit for 55 uzgodnione przez UE. Np. ETS II

Mimo szalejących cen energii Unia Europejska nie zbacza z zielonego kursu. Pakiet legislacyjny Fit for 55 jest już na półmetku.

Prysły nadzieje polskiego rządu. Wojna nie zatrzymała Fit for 55

Unia rozpędza się w ekotransformacji energetycznej. Wojna nie zahamowała ambitnego planu.

Rząd tłumaczy się z rozliczenia pieniędzy z uprawnień do emisji C02

Dochody ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 jeszcze długo nie popłyną do Funduszu Transformacji Energetyki.

Właśnie rusza rządowy program Czyste Powietrze Plus

Na wymianę starego pieca węglowego (tzw. kopciucha) oraz kompleksową termomodernizację domu jednorodzinnego beneficjenci dostaną z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie wyższe o 10 tys. zł. Teraz w przypadku osób o niskich dochodach maksymalna dotacja może wynieść nawet 79 tys. zł. Korzystną nowością w programie jest także jednoczesne wprowadzenie prefinansowania, a więc możliwości otrzymania pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Nowa odsłona programu rusza 15 lipca br.

„Czyste powietrze” ujmie inflację, ale od września

Rządowy program antysmogowy startuje w nowej odsłonie. Aktywiści ją krytykują. Większych zmian w programie możemy spodziewać się dopiero we wrześniu.

Pieniądze z handlu emisjami wspierają czyste technologie, w tym w Polsce

Bruksela zdecydowała o przeznaczeniu ponad 1,8 mld euro na 17 innowacyjnych projektów w dziedzinie czystych technologii. Pieniądze trafią do Bułgarii, Finlandii, Francji, Niemiec, Islandii, Niderlandów, Norwegii, Szwecji i do Polski, skąd są dwa nagrodzone projekty.

Kraje UE popierają zakazanie sprzedaży nowych aut spalinowych do 2035 r.

Kraje Unii Europejskiej opowiedziały się za wprowadzeniem zakazu sprzedaży nowych samochodów spalinowych do roku 2035.

Unia Europejska przyjęła „Zielony Pakiet”. Nie wszystkim się podoba

Mimo oporu w kilku krajach członkowskich, Bruksela zdecydowała się na przyjęcie założeń do szeroko zakrojonego programu walki z ociepleniem klimatu — podał Reuters.