Kraje UE popierają zakazanie sprzedaży nowych aut spalinowych do 2035 r.

Kraje Unii Europejskiej opowiedziały się za wprowadzeniem zakazu sprzedaży nowych samochodów spalinowych do roku 2035.

Unia Europejska przyjęła „Zielony Pakiet”. Nie wszystkim się podoba

Mimo oporu w kilku krajach członkowskich, Bruksela zdecydowała się na przyjęcie założeń do szeroko zakrojonego programu walki z ociepleniem klimatu — podał Reuters.

Węglowy Tauron ma być zielony. Koszt transformacji to 48 mld zł

Chcemy od razu przejść z węgla na odnawialne źródła energii. Nasze inwestycje w gaz dotyczą tylko kogeneracji. Przeskakujemy więc okres przejściowy – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

Zielona strategia Tauronu będzie kosztować blisko 50 mld zł

Sześciokrotne zwiększenie moce zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii oraz ograniczenie emisyjności o prawie 80 proc. – zakłada nowa strategia Tauronu, trzeciej co do wielkości spółki energetycznej. Strategię do 2030 r. zaprezentowano w trakcie Kongresu 590. Tylko na OZE spółka chce przeznaczyć 17 mld zł.

Instytut Jagielloński: Plan wykonawczy dla energetyki potrzebny od zaraz

Instytut Jagielloński proponuje jak najszybsze opracowanie planu wykonawczego i finansowego polskiej transformacji energetycznej. Zdaniem analityków, strategia energetyczna do 2040 r. nie jest odpowiedzią na potrzeby wydatkowania zmian w energetyce.

Niemiecka "zdrada" Ukrainy? Cóż, Berlin ma wiele do stracenia

Reakcja Niemiec na rosyjską agresję na Ukrainę nie przestaje budzić, czasem skrajnych, emocji. Ilekroć nawet Berlin przyłączania się do karania agresora, reakcja ta następuje dopiero w ślad za innymi i z niemałą dozą wahania. Ale trudno się dziwić, bo nie ma chyba w Europie drugiego takiego kraju, którego gospodarka i dobrobyt były uzależnione – w tym przypadku raczej przejściowo – od kaprysów Kremla. I nie chodzi tu o prywatne interesy i sympatie byłych kanclerzy czy jakieś wyimaginowane pakty ponad głowami Polaków czy innych narodów.

Jerzy Buzek poprowadzi prace nad elementami Pakietu Fit for 55

Prof. Jerzy Buzek został dzisiaj wybrany sprawozdawcą Parlamentu Europejskiego ws. kluczowego rozporządzenia nt. unijnego rynku wodoru oraz gazu ziemnego i gazów odnawialnych. Dodatkowo poprowadzi on - z ramienia Europejskiej Partii Ludowej, prace nad dyrektywą na ten sam temat.

Carbon Tracker: Polska nie spełni celów klimatycznych, jeśli zamieni węgiel na gaz

Plan zastąpienia węgla gazem przy produkcji energii elektrycznej uniemożliwiłyby osiągnięcie neutralności klimatycznej Polski do 2050 r. i kosztowały podatników 4,4 mld. dol. – wynika z przeprowadzonego badania przez think tank Carbon Tracker.

Kolejowy dostawca prądu wyróżniony

PKP Energetyka została wyróżniona dwiema nagrodami w konkursie „Liderzy ESG”. Docenione działania spółki obejmują kwestie związane z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym, a także proekologiczną innowacyjnością.

Kolory Solidarności, czerwony, niebieski … zielony?

4 czerwca, w 22 rocznicę, pierwszych wolnych wyborów, w Warszawie, miało miejsce odsłonięcie, pierwszego w Polsce, pomnika ku czci Ruchu Społecznego Solidarność. Wysoki na 4 metry napis Solidarność „rozbija” mur, w konstrukcji wykorzystano cztery betonowe bloki, pochodzące z oryginalnego muru berlińskiego. Trudno o prostszy i bardziej symboliczny opis polskiego wkładu w rewolucyjne zmiany, jakie zostały zapoczątkowane w 1989 roku, a które w konsekwencji doprowadziły do zjednoczenia Europy. Niewątpliwie Solidarność to jedna z najwspanialszych kart w naszej historii, to znak polskiej bezkrwawej rewolucji, ale też nasz znak rozpoznawczy na świecie.

Polska energetyka z kolejnym kredytem na zielone inwestycje

Węglowy Tauron pozyskał kolejny kredyt na zielone inwestycje. Środki zamierza przeznaczyć na rozwój fotowoltaiki oraz energetyki wiatrowej.

Społecznicy o transformacji sprawiedliwej dla Śląska

E-book „Śląskie dla klimatu” to sprawiedliwa transformacja widziana oczyma mieszkańców regionu.

Agencja Sprawiedliwej Transformacji potrzebna od zaraz

Panaceum na brak instytucjonalnego przewodnictwa w procesie zmiany regionów górniczych może okazać się Agencja Sprawiedliwej Transformacji. Bo bez sprawnej koordynacji i szybkiego wdrażania nawet najlepsze plany znaczą niewiele.

Zielone plany Budapesztu, węgiel odchodzi do lamusa

Węgierskie władze planują w ciągu pięciu najbliższych lat zamknąć wszystkie swoje elektrownie węglowe, a neutralność emisyjną osiągnąć do 2050 r. W ciągu dekady węgierski transport publiczny przejdzie na prąd.

Górnicy chcą rozmawiać z Sasinem o transformacji energetyki

Brak pełnomocnika rządu ds. spółek energetycznych budzi wątpliwości związków zawodowych o plan transformacji.

Fit For 55 będzie kosztował 5 bln euro

Realizacja unijnej strategii klimatycznej poza nakładami rzędu kilku bln euro będzie wymagać także stałego udziału energetyki jądrowej – przekonują eksperci, których opinie zebrał Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie Foresight energetyczny Unii Europejskiej.

Trzy prośby do Premiera polskiego rządu …

Przyrównywanie przez premiera Polski na łamach Financial Times nawoływań ze strony instytucji europejskich do poszanowania rządów prawa, niezawisłości sądów i prymatu prawa europejskiego nad krajowym do przystawiania pistoletu do głowy, świadczy o braku rozumienia podstaw logiki integracji europejskiej. Z kolei sugerowanie przy użyciu wojennej retoryki, że Warszawa mogłaby zawetować kluczowy dla unijnej polityki klimatycznej pakiet “Fit for 55”, jest wprowadzaniem w błąd i strzałem do własnej bramki. Szczególnie, że cel redukcji 55 procent emisji został już zatwierdzony, a pakiet “Fit for 55” to jedynie zestaw regulacji, które mają go wdrożyć - i większość z nich nie wymaga jednomyślności.

Dyskusja z pustymi krzesłami

Rozczarowanie. To słowo najlepiej podsumowuje pierwsze spotkanie Krajowego Forum Transformacji Polskich Regionów Górniczych w Katowicach.