Normy emisyjne dla budynków przyjęte. UE zapewnia o swobodzie wyboru narzędzi

Rada Unii Europejskiej przegłosowała i formalnie przyjęła zmienioną dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) zawierającą nowe przepisy mające na celu zmniejszenie zużycia energii i emisji z budynków w całej UE. Przeciw były Węgry i Włochy. Polska, Czechy, Chorwacja, Słowenia i Szwecja wstrzymały się zaś od głosu. UE zapewnia o dobrowolności wielu mechanizmów.

Czyste Powietrze nadal z zaległościami. Resort przyznaje się do opóźnień

Zaległości w wypłacie środków z programu pogłębionej termomodernizacji „Czyste Powietrze” nadal występują, co przyznanie sam resort klimatu i środowiska. Środki jednak mają być zapewnione. Nie udało się nam uzyskać informacji, ile obecnie wynoszą zaległości w wypłacie środków. Nieoficjalnie jednak sięgają one jeszcze kilkudziesięciu mln zł.

Polacy chcą transformacji energetycznej, ale nie za swoje pieniądze

Polacy popierają zmiany w energetyce. Większości jednak na inwestycje nie stać. Co piąty doświadcza ubóstwa energetycznego. Państwo musi pomóc.

Dekarbonizacja firm. Polski przemysł obrał strategię wypierania

Mimo pewnego postępu polskie firmy mają sporo do nadrobienia w dekarbonizacji, redukcji emisji dwutlenku węgla czy mierzeniu śladu węglowego. Najwięcej wyzwań stoi przed przemysłem energochłonnym.

Coraz mniej firm wierzy w neutralność klimatyczną w 2050 roku

Coraz więcej firm z sektora energetycznego wierzy, że osiągnięcie neutralności klimatycznej na świecie opóźni się o co najmniej dekadę, wynika z najnowszego badania firmy doradczej Bain & Company. Pomimo rosnącego zaniepokojenia kosztami transformacji, większość spółek z branży utrzymuje lub zwiększa poziom zielonych inwestycji.

Wymiana liczników - klucz do transformacji energetycznej

Wymiana liczników zdalnego odczytu to klucz do powodzenia transformacji energetycznej. W ostatnim roku tempo wymiany tych urządzeń przyspieszyło.

Transformacja energetyczna jest tańsza niż jej brak. Są szacunki rządu

Bazowy scenariusz Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu do 2030 r. (tzw. mała strategia energetyczna) przesłany do Komisji Europejskiej przewiduje nakłady inwestycyjne rzędu ok. 300 mld zł. To więcej aniżeli zakładał to poprzedni rząd. Ministerstwo Klimatu i Środowiska argumentuje, że więcej kosztowałaby nas brak transformacji energetycznej, aniżeli jej realizowanie.

Ceny gazu i węgla poszybują. Nowa opłata spadnie na 6,5 mln gospodarstw w Polsce

Ceny gazu i węgla wzrosną. Za trzy lata system opłat za emitowanie dwutlenku węgla w systemie ETS obejmie nawet 6,5 mln gospodarstw domowych.

Aktywiści apelują do premiera Donalda Tuska o szybszą walkę ze smogiem

Aktywiści antysmogowi apelują o szybkie działania dotyczące walki ze smogiem. Zaprezentowali siedem postulatów, mających przybliżyć nas do czystego powietrza w miastach.

Rusza kolejna runda pomocy dla branży energochłonnej. Do wzięcia miliard złotych

Wraz z początkiem lutego firmy z branż, które szczególnie odczuły wzrost cen energii, mogą wnioskować o pomoc z rządowego programu wsparcia.

Wypłaty na Czyste Powietrze mają ruszyć. Problem jednak nie zniknął

Ruszyły wypłaty z programu Czyste Powietrze – informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W komunikacie jednak brakuje szczegółów w jaki sposób lukę w programie dotacji rzędu ok. 500 mln zł uda się już teraz załatać.

Plan ratunkowy dla Czystego Powietrza do kosza. Andrzej Duda nie pomógł

Nawet 370 mln zł mogło w trybie awaryjnym trafić na program Czyste Powietrze. Dziura w programie wymiany kotłów węglowych rośnie i wynosi już blisko 500 mln zł. Poprawka do budżetu mogła chwilowo tę lukę wypełnić. Tak się nie stanie bo prezydent Andrzej Duda nie podpisał ustawy budżetowej na czas.

KPO powoli odblokowuje wypłaty na Czyste Powietrze

Pieniądze na program Czyste Powietrze powoli są odblokowane, a dotacje trafiają już do beneficjentów programu wymiany kotłów węglowych i pogłębionej modernizacji.

Niepowodzenia w globalnej walce ze zmianami klimatycznymi

W kwestiach klimatycznych bilans otwarcia 2024 r. nie jest pocieszający. Przedstawiamy przegląd analiz i wiadomości ważnych dla każdego inwestora.

Środki z KPO nie wystarczą. Dziura w Czystym Powietrzu pozostanie

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej znalazły, w ramach pierwszej transzy środków z Krajowego Planu Odbudowy, środki rzędu 200 mln zł na załatanie dziury w programie Czyste Powietrze. Potrzeby są jednak znacznie większe.

Minister Paulina Hennig-Kloska zapowiada zmiany w polityce energetycznej Polski

W tym tygodniu kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska zbiera się, by określić harmonogram prac nad nową aktualizacją PEP2040 i rozdzielić zadania - poinformowała na konferencji minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Klimatyczne zamieszanie rządu. Polska póki co nie popiera przyspieszenia polityki klimatycznej

Polski rząd wezwie Unię Europejską do „przyjęcia” planu redukcji 90 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE do 2040 r., zapowiedziała wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Jej szefowa Paulina Hennig-Kloska odcięła się od tej wypowiedzi, podkreślając, że nie jest to stanowisko polskiego rządu. Sama Zielińska wycofała się z tej deklaracji.

Brakuje środków na wymianę kopciuchów i walkę ze smogiem? Efekt braku KPO

Niektórym Wojewódzkim Funduszom Ochrony Środowiska może brakować środków na realizacje dopłat do wymiany źródeł ciepła w ramach programu Czyste Powietrze. Środki na ten cel z PFR, które miały rekompensować brak pieniędzy z KPO, są na wyczerpaniu.