Ekolodzy: do końca dekady Turów musi przestać działać

Eksperci z organizacji pozarządowych powołując się na ostatni raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC) podkreślają, że Turów musi zakończyć pracę najpóźniej do 2030 r. Region Bogatyni ma więc niewiele czasu, żeby przestawić się na zieloną energię.

Jak polskie elektrownie poradzą sobie redukcją CO2?

Nowy pakiet UE zwiększa redukcję emisji w energetyce z 40 do 60 proc. w porównaniu z rokiem 2005 – pisze Rafał Bajczuk z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych i Transport&Environment.

Co pakiet Fit for 55 oznacza dla energetyki?

Propozycje Komisji Europejskiej zdają się nie dostrzegać roli, jaką w Polsce pełni ciepło systemowe oparte na wysokosprawnej kogeneracji – pisze Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Nowe prawo klimatyczne UE weszło w życie. Rząd musi się dostosować

Eksperci podkreślają, że europejskie prawo klimatyczne jest rozporządzeniem unijnym i każde państwo członkowskie ma obowiązek przestrzegania jego przepisów. W efekcie, polski rząd będzie musiał dostosować swoje działania do nowych regulacji.

Forum Energii: Co znajdzie się w pakiecie Fit for 55?

14 lipca Komisja Europejska opublikuje pakiet kilkunastu aktów prawnych pod szyldem Fit for 55. Będzie to oficjalny początek dyskusji na temat działań służących realizacji celu pośredniego na drodze do neutralności klimatycznej, czyli redukcji emisji CO2 w Unii Europejskiej o 55% w porównaniu do 1990 r. Zanim te zasady ostatecznie wejdą w życie, muszą zostać zaakceptowane przez państwa UE (czyli Radę) oraz Parlament Europejski. Negocjacje potrwają co najmniej rok, a najpewniej 2 lata. Zmiany zaczną więc obowiązywać najwcześniej od 2024 r., jednak już teraz trzeba się zacząć zastanawiać, jak je wprowadzić z korzyścią dla klimatu i gospodarki.

Czy Śląsk straci 2,6 mld euro? Społecznicy apelują do marszałka

Społecznicy wysłali do Marszałka Województwa Śląskiego apel o działania w sprawie zabezpieczenia środków z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. 22 organizacje obywatelskie, wspierane przez samorządy Rybnika, Jastrzębia Zdroju i Bytomia domagają się zdecydowanej reakcji władz województwa i podania do publicznej wiadomości listy miast, które ostatecznie będą mogły skorzystać z unijnych dotacji.

Wielkopolska Wschodnia pierwszym polskim regionem w Powering Past Coal Alliance

Przedstawiciele władz regionalnych i lokalnych Wielkopolski Wschodniej, jako pierwszego regionu w kraju, podpisali w ambasadzie brytyjskiej z udziałem Ambasadorów Wielkiej Brytanii i Kanady w Polsce oświadczenie przystąpienia do Powering Past Coal Alliance (PPCA) – międzynarodowego sojuszu skupiającego ponad 120 państw, samorządów lokalnych i firm, które odchodzą od spalania węgla w energetyce.

Górnicy i energetycy wyszli na ulice Warszawy

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w środę w Warszawie rozpoczął się protest górników i energetyków, którzy nie zgadzają się na reformę branży, zaproponowaną przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Kopalnia Złoczew nie powstanie. Jest nowa data końca Bełchatowa

Elektrownia Bełchatów – największa siłownia w Europie, zasilana węglem brunatnym – zakończy działalność w 2036 r. – wynika z opublikowanego właśnie Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego.

Ruszyły konsultacje publiczne wielkiej reformy energetyki

Do 28 czerwca można zgłaszać uwagi do przedstawionego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych projektu transformacji branży energetycznej.

Raport ILF: nie unikniemy opóźnień w atomie

Nie uda się zbudować pierwszego bloku jądrowego do 2033 r. – przekonują o tym już nie tylko eksperci, ale takie głosy słyszymy też w rządowych kuluarach. Tymczasem nie ma planu rezerwowego na wypadek opóźnień.

Czy Unia zgodzi się na finansowanie agonii górnictwa

Rząd i górnicze związki zawodowe wypracowały umową społeczną. Na dotowanie polskiego górnictwa do 2049 r., zgodę musi jeszcze wyrazić Unia Europejska. Plan ten z góry skazany jest na porażkę – pisze Alina Pogoda ekspertka Polskiej Zielonej Sieci.

Wielkopolska Wschodnia to nie ubogi brat Górnego Śląska

Stoimy na przodku na transformacji i z każdym kolejnym krokiem widzimy, jak duża jest przepaść przed nami. Dlatego wołamy o pomoc, ale już nie wierzymy w Warszawę i apelujemy do Brukseli – pisze działaczka związku zawodowego KADRA z KWB Konin w Grupie ZE PAK o liście wystosowanym do komisarza Fransa Timmermansa.

Joe Biden obiecuje drastyczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w USA

Biały Dom na kilka godzin przed rozpoczynającym się dziś szczytem klimatycznym ogłosił ambitne cele. Prezydent Joe Biden zobowiązuje się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w USA o 50 – 52 proc. do 2030 r.

W Sejmie powstał zespół ds. suwerenności energetycznej

W Sejmie rozpoczął dziś prace Parlamentarny Zespół ds. Suwerenności Energetycznej. Na jego czele stanął poseł Janusz Kowalski, były minister aktywów państwowych.

Wydzielenie aktywów węglowych: Tauron będzie odrębną grupą

Paweł Strączyński, prezes Taurona mówi, że po wydzieleniu z grup energetycznych aktywów wytwórczych opartych na węglu, Tauron pozostanie odrębną grupą, zyskując szanse rozwoju i przyspieszenia zielonej transformacji. Nie są bowiem prowadzone żadne prace nad konsolidacją krajowych grup energetycznych.

Czy górnicy z Małopolski zostaną na lodzie?

4,5 tys. osób z Małopolski Zachodniej pracuje w górnictwie węgla kamiennego na Śląsku. Gdy kopalnie zostaną tam zamknięte, również małopolscy górnicy stracą źródło utrzymania, lecz wsparcie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji może do nich nie trafić.

Instrat: Polska może szybciej odejść od węgla

Polska może pożegnać się z węglem w energetyce w 2035 r., bez ryzyka niedoboru energii w systemie. Wystarczy zachować w rezerwie zimnej pięć najmniej emisyjnych bloków węglowych i inwestować w OZE – przekonują analitycy Instratu.