Chcemy zrównoważonej transformacji energetycznej obszarów wiejskich

Wspierając rozwój OZE na obszarach wiejskich umacniamy energetyczną niezależność Polski – mówi Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Raport: Polska nie gotowa na szybszą transformację

Poziom gotowości Polski do transformacji energetycznej jest jednym z najniższych w Europie – wynika z raportu firmy Eaton. Wciąż pozostaje wiele do poprawy w obszarze technik zapewniających elastyczność sieci oraz wsparcia społeczno-politycznego. Jednak pod względem dostępności rynku energetycznego wypadamy lepiej niż Wielka Brytania, Niemcy czy Francja – wynika z raportu ETRI 2022 przygotowany przez firmę doradczą Eaton.

Kontrowersyjne fragmenty Fit for 55 uzgodnione przez UE. Np. ETS II

Mimo szalejących cen energii Unia Europejska nie zbacza z zielonego kursu. Pakiet legislacyjny Fit for 55 jest już na półmetku.

Prysły nadzieje polskiego rządu. Wojna nie zatrzymała Fit for 55

Unia rozpędza się w ekotransformacji energetycznej. Wojna nie zahamowała ambitnego planu.

Rząd tłumaczy się z rozliczenia pieniędzy z uprawnień do emisji C02

Dochody ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 jeszcze długo nie popłyną do Funduszu Transformacji Energetyki.

Właśnie rusza rządowy program Czyste Powietrze Plus

Na wymianę starego pieca węglowego (tzw. kopciucha) oraz kompleksową termomodernizację domu jednorodzinnego beneficjenci dostaną z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie wyższe o 10 tys. zł. Teraz w przypadku osób o niskich dochodach maksymalna dotacja może wynieść nawet 79 tys. zł. Korzystną nowością w programie jest także jednoczesne wprowadzenie prefinansowania, a więc możliwości otrzymania pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Nowa odsłona programu rusza 15 lipca br.

„Czyste powietrze” ujmie inflację, ale od września

Rządowy program antysmogowy startuje w nowej odsłonie. Aktywiści ją krytykują. Większych zmian w programie możemy spodziewać się dopiero we wrześniu.

Pieniądze z handlu emisjami wspierają czyste technologie, w tym w Polsce

Bruksela zdecydowała o przeznaczeniu ponad 1,8 mld euro na 17 innowacyjnych projektów w dziedzinie czystych technologii. Pieniądze trafią do Bułgarii, Finlandii, Francji, Niemiec, Islandii, Niderlandów, Norwegii, Szwecji i do Polski, skąd są dwa nagrodzone projekty.

Kraje UE popierają zakazanie sprzedaży nowych aut spalinowych do 2035 r.

Kraje Unii Europejskiej opowiedziały się za wprowadzeniem zakazu sprzedaży nowych samochodów spalinowych do roku 2035.

Unia Europejska przyjęła „Zielony Pakiet”. Nie wszystkim się podoba

Mimo oporu w kilku krajach członkowskich, Bruksela zdecydowała się na przyjęcie założeń do szeroko zakrojonego programu walki z ociepleniem klimatu — podał Reuters.

Węglowy Tauron ma być zielony. Koszt transformacji to 48 mld zł

Chcemy od razu przejść z węgla na odnawialne źródła energii. Nasze inwestycje w gaz dotyczą tylko kogeneracji. Przeskakujemy więc okres przejściowy – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

Zielona strategia Tauronu będzie kosztować blisko 50 mld zł

Sześciokrotne zwiększenie moce zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii oraz ograniczenie emisyjności o prawie 80 proc. – zakłada nowa strategia Tauronu, trzeciej co do wielkości spółki energetycznej. Strategię do 2030 r. zaprezentowano w trakcie Kongresu 590. Tylko na OZE spółka chce przeznaczyć 17 mld zł.

Instytut Jagielloński: Plan wykonawczy dla energetyki potrzebny od zaraz

Instytut Jagielloński proponuje jak najszybsze opracowanie planu wykonawczego i finansowego polskiej transformacji energetycznej. Zdaniem analityków, strategia energetyczna do 2040 r. nie jest odpowiedzią na potrzeby wydatkowania zmian w energetyce.

Niemiecka "zdrada" Ukrainy? Cóż, Berlin ma wiele do stracenia

Reakcja Niemiec na rosyjską agresję na Ukrainę nie przestaje budzić, czasem skrajnych, emocji. Ilekroć nawet Berlin przyłączania się do karania agresora, reakcja ta następuje dopiero w ślad za innymi i z niemałą dozą wahania. Ale trudno się dziwić, bo nie ma chyba w Europie drugiego takiego kraju, którego gospodarka i dobrobyt były uzależnione – w tym przypadku raczej przejściowo – od kaprysów Kremla. I nie chodzi tu o prywatne interesy i sympatie byłych kanclerzy czy jakieś wyimaginowane pakty ponad głowami Polaków czy innych narodów.

Jerzy Buzek poprowadzi prace nad elementami Pakietu Fit for 55

Prof. Jerzy Buzek został dzisiaj wybrany sprawozdawcą Parlamentu Europejskiego ws. kluczowego rozporządzenia nt. unijnego rynku wodoru oraz gazu ziemnego i gazów odnawialnych. Dodatkowo poprowadzi on - z ramienia Europejskiej Partii Ludowej, prace nad dyrektywą na ten sam temat.

Carbon Tracker: Polska nie spełni celów klimatycznych, jeśli zamieni węgiel na gaz

Plan zastąpienia węgla gazem przy produkcji energii elektrycznej uniemożliwiłyby osiągnięcie neutralności klimatycznej Polski do 2050 r. i kosztowały podatników 4,4 mld. dol. – wynika z przeprowadzonego badania przez think tank Carbon Tracker.

Kolejowy dostawca prądu wyróżniony

PKP Energetyka została wyróżniona dwiema nagrodami w konkursie „Liderzy ESG”. Docenione działania spółki obejmują kwestie związane z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym, a także proekologiczną innowacyjnością.

Kolory Solidarności, czerwony, niebieski … zielony?

4 czerwca, w 22 rocznicę, pierwszych wolnych wyborów, w Warszawie, miało miejsce odsłonięcie, pierwszego w Polsce, pomnika ku czci Ruchu Społecznego Solidarność. Wysoki na 4 metry napis Solidarność „rozbija” mur, w konstrukcji wykorzystano cztery betonowe bloki, pochodzące z oryginalnego muru berlińskiego. Trudno o prostszy i bardziej symboliczny opis polskiego wkładu w rewolucyjne zmiany, jakie zostały zapoczątkowane w 1989 roku, a które w konsekwencji doprowadziły do zjednoczenia Europy. Niewątpliwie Solidarność to jedna z najwspanialszych kart w naszej historii, to znak polskiej bezkrwawej rewolucji, ale też nasz znak rozpoznawczy na świecie.