Polska zabiega o zmiany w podatku od ogrzewania. „Pierwszy krok należy od Brukseli”

Jednym z priorytetów działań polskiego rządu podczas prezydencji w UE będzie zabieganie o złagodzenie unijnej dyrektywy ETS, wprowadzającej za trzy lata tzw. podatek od ogrzewania. Polska buduje koalicje, ale prace musi zainicjować najpierw Komisja Europejska.

Dariusz Marzec, prezes PGE: Transformacja energetyczna nie może wykoleić polskiej gospodarki

O tym, gdzie może być zlokalizowana druga elektrownia jądrowa i dlaczego w Bełchatowie. O tym, jaki jest rachunek za stracone lata transformacji energetycznej i kiedy zostaną zamknięte ostatnie kopalnie węgla. O tym, jak wielki apetyt na morskie farmy wiatrowe ma Polska Grupa Energetyczna i o planach inwestycyjnych – mówi Dariusz Marzec, prezes PGE.

Mniejsze prefinansowanie programu „Czyste Powietrze”. Fundusz zapowiada zmiany

Poziom prefinansowania inwestycji w ramach programu „Czyste Powietrze”, które przeprowadzają firmy ma spaść z 50 do 20 proc. Z tego instrumentu korzystali najbiedniejsi.

Wiceprezes NFOŚiGW: Będzie okres przejściowy dla programu „Czyste powietrze”

– Osoby, które przeprowadziły w tym roku wymianę ogrzewania na piec gazowy, a nie zdążyły złożyć wniosków, nie zostaną bez dofinansowania. MKiŚ i NFOŚiGW pracują nad odpowiednim rozwiązaniem – deklaruje Robert Gajda, wiceprezes NFOŚiGW.

Program wymiany kopciuchów wstrzymany. Samorządy chcą cofnięcia decyzji

Chaos komunikacyjny – tak można podsumować opinie i skargi chętnych na dotacje w ramach programu termomodernizacji programu „Czyste powietrze” po tym, jak przyjmowanie nowych wniosków wstrzymano. O cofnięcie decyzji apelują największe miasta w Polsce.

Nowy podatek od ogrzewania wejdzie później? Polska zabiega w Brukseli

Na poziomie UE trwają prace nad odłożeniem w czasie wdrożenia systemu ETS2, a na poziomie rządu należy się spodziewać dyskusji, jak przepisy wdrożyć – powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w wypowiedzi dla Polskiego Radia.

„Czyste powietrze” do reformy. Nabór wniosków zawieszony, wróci na wiosnę

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska pracuje nad uszczelnieniem systemu, aby chronić konsumentów i finanse publiczne.

Program Czyste Powietrze może zostać wstrzymany. Brakuje pieniędzy?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej miał zdecydować o wstrzymaniu największego programu wspierającego wymianę starych kotłów na węgiel i drewno (tzw. kopciuchów) nawet na kilka miesięcy.

Na transformacji powinniśmy zyskać

Europa traci konkurencyjność względem USA i Chin, stając się wyłącznie rynkiem zbytu uzależnionym od zewnętrznych dostawców. Transformacja musi być prowadzona, ale w taki sposób, by nie wyeliminować europejskiego przemysłu. Pomóc w tym może Europejski Fundusz Konkurencyjności.

Spółki dogadały się ze związkami zawodowymi. Pierwszy krok do wydzielenia węgla?

Rząd przygotowuje się do procesu wydzielenia energetyki węglowej ze spółek energetycznych. Rozpoczyna od porozumienia ze związkami zawodowymi. Dokument gwarantuje zachowanie wszystkich uprawnień przysługujących pracownikom.

Milowy krok w drodze do transformacji

Bałtyk to jedno z najlepszych miejsc do rozwoju farm wiatrowych. Dobrze przeprowadzony proces inwestycji może przyspieszyć dekarbonizację polskiej gospodarki.

Będzie trudniej o dopłaty z programu „Czyste Powietrze”? Ministerstwo rozważa zmiany

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące programu „Czyste Powietrze”. Mają wskazać jego problemy i ich możliwie rozwiązania. Czy zatem możemy spodziewać się zmian w programie „Czyste Powietrze” w 2025 roku?

Dofinansowanie na wymianę okien. W tych programach można składać wnioski w 2024

Pokrycie kosztów wymiany okien – jako jednego z elementów termomodernizacji – jest możliwe m.in. w ramach projektów Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkanie. O dofinansowanie można wnioskować jeszcze w tym roku.

Bolączki inwestorów – od kadr po zamówienia

Transformacja jest w toku. Posuwamy się do przodu, ale czy wystarczająco szybko? Cele są ambitne, wyzwaniem jest przeprowadzenie inwestycji w zakładanym harmonogramie. Tymczasem barier nie brakuje.

Jest zgoda EBI. Miliardy dla Polski na transformację energetyczną

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zaakceptował wnioski na wsparcie procesu transformacji energetycznej w Polsce największą do tej pory pulą środków z Funduszu Modernizacyjnego na poziomie 10 mld zł. Środki trafią na modernizacje sieci elektroenergetycznych i wsparcie magazynów energii.

Fundusz transformacji energetycznej stoi w miejscu

Co więcej, Polska i Włochy jako jedyne z krajów UE nie przesłały jeszcze do Brukseli sprawozdania z wydawania środków ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2.

Transformacja energetyczna spółek stoi w miejscu. Jest wskazówka, co zrobi rząd

Po wypowiedzi ministra finansów Andrzeja Domańskiego o braku w przyszłorocznym budżecie pieniędzy na sfinansowanie procesu wydzielenia aktywów węglowych, wartość PGE, Enei i Tauronu zaczęła spadać. Reakcja rynku była szybka, bo trzeba na nowo zmierzyć się z problemem.

Rząd chce rozszerzyć opodatkowanie nieruchomości. Może to uderzyć w transformację

Nowa definicja budynków i budowli, zawarta w projektowanej ustawie o podatkach lokalnych, rozszerzy zakres opodatkowania nieruchomości i może doprowadzić do wstrzymania transformacji energetycznej i teleinformatycznej — ostrzega stowarzyszenie branżowe Lewiatan.