Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał wyrok częściowy w postępowaniu arbitrażowym rozpoczętym 14 stycznia 2022 r. z powództwa Gazpromu i Gazprom Eksportu przeciwko PGNiG (obecnie Orlen). Dotyczy ono m.in. zmiany ceny kontraktowej za gaz ziemny dostarczany z Rosji do Polski od listopada 2017 r. na podstawie tzw. kontraktu jamalskiego zawartego jeszcze we wrześniu 1996 r.
Czytaj więcej
Rosyjskie media rozpisują się o pozwie Gazpromu wobec Orlenu przed rosyjskim sądem. Dotarły nie t...
Orlen i Gazprom mają wiele sporów do rozstrzygnięcia
Trybunał oddalił zarówno roszczenie Orlenu o obniżenie ceny kontraktowej od listopada 2017 r. lub od stycznia 2018 r., jak i Gazpromu o podwyżkę od listopada 2017 r. Ponadto ustalił nową, wyższą cenę kontraktową na dzień 1 stycznia 2018 r. oraz oddalił wszystkie dalej idące roszczenia Gazpromu dotyczące podwyżki tej ceny.
Orlen podaje, że wydany przez trybunał wyrok częściowy obejmuje jeden z etapów wielowątkowego postępowania arbitrażowego. W dalszych jego fazach ma być m.in. rozstrzygnięta sprawa dotycząca roszczenia stron o zmianę warunków cenowych kontraktu jamalskiego na podstawie wniosków o renegocjację, składanych w 2020 r. i 2021 r. Trybunał powinien też rozstrzygnąć roszczenia stron wynikające ze sporu o przyczyny i konsekwencje wstrzymania przez Gazprom dostaw błękitnego paliwa w ramach kontraktu jamalskiego w kwietniu 2022 r.
Czytaj więcej
Pozew Gazpromu przeciwko spółkom Orlen i Europol Gaz, które są właścicielem polskiego odcinka gaz...