Bruksela nie widzi spekulacji na rynku EU ETS

Komisja Europejska nie dopatrzyła się spekulacji na rynku uprawień do emisji CO2. Przedstawiciele KE podkreślą, że udział graczy handlujących instrumentami pochodnymi związanymi z rynkiem EU ETS jest niewielki.

Podatek węglowy bije rekordy. Polska energetyka zapowiada obronę

Rekordowe ceny uprawnień do emisji CO2 przebiły 90 euro za tonę. To ten instrument w 50 proc. odpowiada za rosnące ceny energii w Polsce. Cierpi zapóźniona polska energetyka, będą cierpieć także odbiorcy prądu. Już za tydzień poznamy nowe stawki za prąd na 2022 r. Prezes największej spółki energetycznej w Polsce, Polskiej Grupy Energetycznej zapowiada jednak obronę i montuje koalicję sprzeciwiającej się tak gwałtownym cenom uprawnień.

Prąd drogi jak nigdy

Cena energii elektrycznej w Polsce przebiła kolejny rekord. Pod koniec dnia MWh godzina kosztowała 745,43 zł. To najwyższa cena w historii notowań. To efekt m.in. rosnących uprawnień do emisji C02, które wczoraj kosztowały 70 euro za tonę. Drugą stroną medalu są duże przychody budżetu z tego tytułu.

Norweska technologia ma pomóc Enei w ograniczeniu emisji CO2

Grupa Enea wraz z firmą CAPTICO2 przetestuje w Polsce możliwości wychwytu i składowania CO2. Pilotaż technologiczny zostanie przeprowadzony w Łęczyńskiej Energetyce, spółce córce LW Bogdanka, należącej do Enei. Ma być sposobem na ograniczenie emisji CO2 z węglowych bloków należących do Enei.

Europejski nadzór giełdowy przyjrzy się rynkowi handlu uprawnieniami do emisji CO2

Rada Europejska zaproponowała Komisji Europejskiej ponowną analizę funkcjonowania rynków gazu i energii elektrycznej, jak również rynku handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU ETS). Ma w tym pomóc Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).

Polskie firmy płacą miliardy za emisję CO2

W latach 2021 – 2023 z Polski zostanie bezpowrotnie wytransferowane ponad 47 mld zł na zakup unijnych uprawnień do emisji CO2 – oszacował poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. – System handlu uprawnieniami nie jest doskonały, ale trudno o lepszy mechanizm – kwitują eksperci.

Dokąd zmierza Europejski System Handlu Emisjami

Za ideą Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) stoi przekonanie, że jeśli emisje dwutlenku węgla przybierają formę obciążenia finansowego dla emitującego, to zacznie on je redukować.

Rekordowa cena uprawnień do emisji CO2. Pękło 50 euro za tonę

We wtorek po raz pierwszy w historii cena uprawnień do emisji CO2 w Unii Europejskiej przekroczyła 50 euro za tonę.

Czy rośnie bańka cenowa na CO2?

Ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla na niemieckiej giełdzie EEX przekroczyły już 46 euro/t i biją kolejne rekordy. Eksperci ostrzegają, że gwałtowne wzrosty cen stanowią zagrożenie dla polskiego i europejskiego przemysłu.

Tauron: 50 euro za tonę CO2 zobaczymy już w tym roku

Zakładam, że jeśli nie będzie znaczących zawirowań na rynku, to cena uprawnień do emisji CO2 przekroczy 50 euro/t już w tym roku – szacuje Sebastian Gola, szef Biura Analiz Rynku Energii Elektrycznej i Produktów Powiązanych w Tauronie.

Jeszcze mniej emisji dwutlenku węgla chce Bruksela

Z 40 do co najmniej 55 proc. Unia Europejska podwyższa do 2030 r. cel redukcji emisji CO2.

Pandemia na chwilę przytnie szkodliwe emisje

Z powodu zamrożenia gospodarek wielu krajów globalne emisje CO2 mogą spaść w tym roku najmocniej w historii. Jednak tylko na chwilę.

Koniec handlu emisjami?

Z Ministerstwa Aktywów Państwowych płyną głosy, że Polska powinna wyjść z systemu handlu emisjami CO2 od 2021 r. Według ekspertów to nierealne i niepotrzebne.

ArcelorMittal nie uruchomi teraz pieca w Krakowie. Przez koronawirus

Hutniczy koncern poinformował o odłożeniu w czasie procesu wznowienia pracy wielkiego pieca w Krakowie. Piec miał ruszyć w połowie marca.

Widmo brexitu obniża ceny uprawnień do emisji

Sierpień przyniósł przedsiębiorstwom zmuszonym do kupowania uprawnień do emisji dwutlenku węgla nieco ulgi: ceny spadały, i to w szybkim tempie.

Nie będzie już darmowych uprawnień do emisji CO2

Ministerstwo Środowiska zdecydowało, że rozdawane dotychczas koncernom energetycznym uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych zastąpi fundusz modernizacyjny.

Twardy brexit uruchomi podatek od emisji CO2

Od 4 listopada zacznie obowiązywać w Wielkiej Brytanii podatek od emisji CO2 z elektrowni węglowych i fabryk, jeśli dojdzie do rozstania z Unią bez umowy — ogłosił brytyjski rząd