Polska znów przejadła miliardy na energetykę z uprawnień do emisji CO2
Zwolnienia podatkowe, system wsparcia OZE, koleje – to cele, na które trafiły środki ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Środków realnie wpływających na transformację energetyczną jest jak na lekarstwo. W ramach tej puli pieniędzy, które trafiły do budżetu rozliczono także działalność polskiego atomu oraz spółki odpowiedzialnej za realizację polskiego samochodu elektrycznego. Eksperci mówią jednak, że jest to kreatywna księgowość.
Właśnie rusza rządowy program Czyste Powietrze Plus
Na wymianę starego pieca węglowego (tzw. kopciucha) oraz kompleksową termomodernizację domu jednorodzinnego beneficjenci dostaną z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie wyższe o 10 tys. zł. Teraz w przypadku osób o niskich dochodach maksymalna dotacja może wynieść nawet 79 tys. zł. Korzystną nowością w programie jest także jednoczesne wprowadzenie prefinansowania, a więc możliwości otrzymania pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Nowa odsłona programu rusza 15 lipca br.
Złe oceny programu Czyste Powietrze Plus. Alarm Smogowy apeluje o zmiany
Od piątku, 15 lipca wchodzą w życie zmiany w programie Czyste Powietrze, dotującym wymianę kotłów i ocieplenia domów. Eksperci wskazują jednak, że zmiany nie uwzględniają rosnących kosztów materiałów budowlanych i samej inflacji. Koszty ocieplenia domu wzrosły ponad dwukrotnie w porównaniu z rokiem 2018, kiedy program uruchomiono.
Metan kłopotem firm
Jeśli w UE wejdą w życie regulacje ograniczające emisję tego gazu, wiele polskich przedsiębiorstw może ucierpieć.
Polska narusza unijną dyrektywę CO2? Jest odpowiedź ministerstwa
Polska nie spełnia wymogu przeznaczenia co najmniej 50 proc. równowartości dochodów z tytułu sprzedaży uprawnień do emisji CO2 na cele klimatyczne i środowiskowe. W konsekwencji narusza unijną dyrektywę ETS – uważa fundacja ClientEarth - Prawnicy dla Ziemi. Ministerstwo klimatu i środowiska zaprzecza tej tezie.