Spółki płacą miliardy na zakup uprawnień do emisji CO2

Jak wynika z analiz Biura Maklerskiego Pekao, koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 ponoszone przez największe polskie spółki elektroenergetyczne wzrosły z 3,6 mld zł w 2018 r. do ponad 31 mld zł w 2022 r. A w tym roku kwota będzie jeszcze większa. Jednocześnie Orlen rozpoczyna współpracę, która docelowo ma zaowocować zagospodarowaniem CO2.

Budżet zarobił w kilka tygodni 3 mld zł. Efekt sprzedaży uprawień do emisji CO2

W ciągu ledwie 1,5 miesiąca do polskiego budżetu trafiło blisko 3 mld zł ze sprzedaży uprawień do emisji C02 – wynika z ostatnich danych Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE).

Polskie spółki nadal emitują dużo CO2

Polska nieznacznie zmniejszyła swój ślad węglowy głównie dzięki spadkowi produkcji w niektórych branżach.

Ceny uprawnień do emisji CO2 przebiły historyczną granicę 100 euro

Cena uprawnień do emisji CO2 w Unii Europejskiej osiągnęła 100 euro za tonę po raz pierwszy w historii. Zdaniem analityków to efekt przede wszystkim zbliżającego kwietniowego okresu rozliczeniowego firm energochłonnych za rok poprzedni. Polskie spółki energetyczne tracą dzisiaj kilka procent na wartości.

Budżet Polski mniej zarobi na uprawnieniach do emisji CO2

Do budżetu w 2022 r. wpłynęło ponad 23 mld zł ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. To mniej o blisko 2,3 mld zł niż rok wcześniej. W tym roku wpływy utrzymają się na podobnym poziomie.

Paweł Mirowski, zastępca prezesa NFOŚiGW: Mniej biurokracji, więcej pieniędzy w walce ze smogiem

Aby uprościć program „Czyste powietrze”, zmianie ulegnie składanie dokumentów dotyczących rozliczeń, jak i sam proces obsługi – mówi Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Większa dotacja na docieplenie. Czyste Powietrze przyspiesza w ślad za KPO

Na początku roku, 3 stycznia 2023 r. ruszy kolejna edycja programu "Czyste powietrze", w którym na wymianę "kopciucha" i termomodernizację domu będzie można otrzymać nawet do 135 tys. zł dotacji – poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Aktywiści chwalą zmiany, ale mają także i uwagi. Polski rząd przyspieszył zmiany w związku m.in. realizacją tzw. kamieni milowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

„Czyste powietrze” czeka nowe rozdanie w walce ze smogiem

Po wielomiesięcznej dyskusji i alarmujących publikacjach, m.in. „Rzeczpospolitej”, rząd przemyślał cztery lata działania programu walki ze smogiem i zwiększa nacisk na docieplenie budynków.

Rząd przemyślał 4 lata walki ze smogiem. "Czyste powietrze" w nowej odsłonie

Sztandarowy program rządu czeka nowe otwarcie. Procedury mają być prostsze.

KE: skończyć z truciem. Zwiastuje to kolejny konflikt z polskim rządem

Kryzys energetyczny nie może być pretekstem do zanieczyszczania powietrza spalaniem szkodliwych substancji – mówi „Rz” unijny komisarz. Zwiastuje to kolejny konflikt z polskim rządem.

Polska proponuje sztywne ceny za uprawnienia do emisji CO2

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił we Francji propozycję zmiany systemu ETS na dwa lata, z zamrożeniem cen w okolicach 30 euro za tonę.

Polska znów przejadła miliardy na energetykę z uprawnień do emisji CO2

Zwolnienia podatkowe, system wsparcia OZE, koleje – to cele, na które trafiły środki ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Środków realnie wpływających na transformację energetyczną jest jak na lekarstwo. W ramach tej puli pieniędzy, które trafiły do budżetu rozliczono także działalność polskiego atomu oraz spółki odpowiedzialnej za realizację polskiego samochodu elektrycznego. Eksperci mówią jednak, że jest to kreatywna księgowość.

Rynek nie czekał na Brukselę. Biznes sam zakręca kurek z gazem

Polska nie będzie objęta obowiązkowymi redukcjami zużycia gazu, jednak rynek sam już ograniczył zapotrzebowanie. Warszawa ma za to własne propozycje, zmierzające do złagodzenia polityki klimatycznej UE.

Właśnie rusza rządowy program Czyste Powietrze Plus

Na wymianę starego pieca węglowego (tzw. kopciucha) oraz kompleksową termomodernizację domu jednorodzinnego beneficjenci dostaną z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie wyższe o 10 tys. zł. Teraz w przypadku osób o niskich dochodach maksymalna dotacja może wynieść nawet 79 tys. zł. Korzystną nowością w programie jest także jednoczesne wprowadzenie prefinansowania, a więc możliwości otrzymania pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Nowa odsłona programu rusza 15 lipca br.

Złe oceny programu Czyste Powietrze Plus. Alarm Smogowy apeluje o zmiany

Od piątku, 15 lipca wchodzą w życie zmiany w programie Czyste Powietrze, dotującym wymianę kotłów i ocieplenia domów. Eksperci wskazują jednak, że zmiany nie uwzględniają rosnących kosztów materiałów budowlanych i samej inflacji. Koszty ocieplenia domu wzrosły ponad dwukrotnie w porównaniu z rokiem 2018, kiedy program uruchomiono.

Niemcy planują całkowity zakaz ogrzewania gazowego w nowych budynkach

Od 2024 roku ma obowiązywać w Niemczech zakaz instalacji ogrzewania gazowego w nowych budynkach. Ma to pomóc w osiągnięciu celów dotyczących emisji CO2.

Metan kłopotem firm

Jeśli w UE wejdą w życie regulacje ograniczające emisję tego gazu, wiele polskich przedsiębiorstw może ucierpieć.

Polska narusza unijną dyrektywę CO2? Jest odpowiedź ministerstwa

Polska nie spełnia wymogu przeznaczenia co najmniej 50 proc. równowartości dochodów z tytułu sprzedaży uprawnień do emisji CO2 na cele klimatyczne i środowiskowe. W konsekwencji narusza unijną dyrektywę ETS – uważa fundacja ClientEarth - Prawnicy dla Ziemi. Ministerstwo klimatu i środowiska zaprzecza tej tezie.