Partner Główny

KE: skończyć z truciem. Zwiastuje to kolejny konflikt z polskim rządem

Kryzys energetyczny nie może być pretekstem do zanieczyszczania powietrza spalaniem szkodliwych substancji – mówi „Rz” unijny komisarz. Zwiastuje to kolejny konflikt z polskim rządem.

Polska proponuje sztywne ceny za uprawnienia do emisji CO2

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił we Francji propozycję zmiany systemu ETS na dwa lata, z zamrożeniem cen w okolicach 30 euro za tonę.

Polska znów przejadła miliardy na energetykę z uprawnień do emisji CO2

Zwolnienia podatkowe, system wsparcia OZE, koleje – to cele, na które trafiły środki ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Środków realnie wpływających na transformację energetyczną jest jak na lekarstwo. W ramach tej puli pieniędzy, które trafiły do budżetu rozliczono także działalność polskiego atomu oraz spółki odpowiedzialnej za realizację polskiego samochodu elektrycznego. Eksperci mówią jednak, że jest to kreatywna księgowość.

Rynek nie czekał na Brukselę. Biznes sam zakręca kurek z gazem

Polska nie będzie objęta obowiązkowymi redukcjami zużycia gazu, jednak rynek sam już ograniczył zapotrzebowanie. Warszawa ma za to własne propozycje, zmierzające do złagodzenia polityki klimatycznej UE.

Właśnie rusza rządowy program Czyste Powietrze Plus

Na wymianę starego pieca węglowego (tzw. kopciucha) oraz kompleksową termomodernizację domu jednorodzinnego beneficjenci dostaną z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie wyższe o 10 tys. zł. Teraz w przypadku osób o niskich dochodach maksymalna dotacja może wynieść nawet 79 tys. zł. Korzystną nowością w programie jest także jednoczesne wprowadzenie prefinansowania, a więc możliwości otrzymania pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Nowa odsłona programu rusza 15 lipca br.

Złe oceny programu Czyste Powietrze Plus. Alarm Smogowy apeluje o zmiany

Od piątku, 15 lipca wchodzą w życie zmiany w programie Czyste Powietrze, dotującym wymianę kotłów i ocieplenia domów. Eksperci wskazują jednak, że zmiany nie uwzględniają rosnących kosztów materiałów budowlanych i samej inflacji. Koszty ocieplenia domu wzrosły ponad dwukrotnie w porównaniu z rokiem 2018, kiedy program uruchomiono.

Niemcy planują całkowity zakaz ogrzewania gazowego w nowych budynkach

Od 2024 roku ma obowiązywać w Niemczech zakaz instalacji ogrzewania gazowego w nowych budynkach. Ma to pomóc w osiągnięciu celów dotyczących emisji CO2.

Metan kłopotem firm

Jeśli w UE wejdą w życie regulacje ograniczające emisję tego gazu, wiele polskich przedsiębiorstw może ucierpieć.

Polska narusza unijną dyrektywę CO2? Jest odpowiedź ministerstwa

Polska nie spełnia wymogu przeznaczenia co najmniej 50 proc. równowartości dochodów z tytułu sprzedaży uprawnień do emisji CO2 na cele klimatyczne i środowiskowe. W konsekwencji narusza unijną dyrektywę ETS – uważa fundacja ClientEarth - Prawnicy dla Ziemi. Ministerstwo klimatu i środowiska zaprzecza tej tezie.

Sprzedaż uprawień do emisji CO2 poprawia wyniki Tauronu

Katowicki koncern energetyczny podał wyniki za I kwartał tego roku, w których uwagę przykuwa sprzedaż uprawnień do emisji CO2.

Znaczący wzrost emisji CO2 w Polsce. Winny eksport prądu

Emisja CO2 w Polsce rośnie i to w tempie dwucyfrowym. To m.in. efekt rosnącego zapotrzebowania na polski prąd z węgla głównie w Niemczech. Jednocześnie rusza pierwszy w Polsce proces klimatyczny. Oskarżonym jest największy producent energii w Polsce – Polska Grupa Energetyczna.

Jest pierwszy krok w walce ze spekulacją na rynku EU ETS

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego przyjęła 20 kwietnia w głosowaniu poprawkę ws. wykluczenia instytucji finansowych z systemu handlu emisjami CO2 (EU ETS). To poprawka prof. Jerzego Buzka, posła do Parlamentu Europejskiego, członka Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii.

Gigant energetyczny proponuje zmiany w systemie handlu uprawnieniami

Polska Grupa Energetyczna zaprezentowała raport przygotowany przez Compass Lexecon dotyczący propozycji zmian w systemie handlu uprawnieniami do emisji C02, aby walczyć z ryzykiem spekulacji. Spółka rozmawia na ten temat z europosłami z różnych krajów.

„Kampania żarówkowa” otworzyła dyskusję o reformie systemu handlu emisjami CO2

W ogniu dyskusji o „kampanii żarówkowej" umknął apel branży energetycznej o reformę systemu handlu emisjami CO2. Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie (TGPE), z Polską Grupą Energetyczną na czele, apeluje o pilną korektę systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU ETS).

Uprawnienia do emisji CO2. Ile kosztuje nas polityka klimatyczna?

System handlu uprawieniami do emisji CO2 wpływa na finalne ceny energii elektrycznej. Co do tej tezy eksperci nie mają wątpliwości. Różnice w wyliczeniach udziału zakupu uprawnień do emisji CO2 w podwyżkach cen energii są już znaczące. Większość nie ma jednak wątpliwości. Wysokie ceny energii to efekt zapóźnienia w polskiej energetyce.

Chiny nie będą redukować emisji CO2 za wszelką cenę

Chiny chcą nadal redukować emisję CO2, jednak nie powinno to kolidować z innymi priorytetami, jak utrzymanie wzrostu gospodarczego, czy zapewnienie odpowiednich dostaw żywności i energii – powiedział prezydent Xi Jinping podczas sesji Biura Politycznego chińskiej partii komunistycznej.

Bruksela nie widzi spekulacji na rynku EU ETS

Komisja Europejska nie dopatrzyła się spekulacji na rynku uprawień do emisji CO2. Przedstawiciele KE podkreślą, że udział graczy handlujących instrumentami pochodnymi związanymi z rynkiem EU ETS jest niewielki.

Podatek węglowy bije rekordy. Polska energetyka zapowiada obronę

Rekordowe ceny uprawnień do emisji CO2 przebiły 90 euro za tonę. To ten instrument w 50 proc. odpowiada za rosnące ceny energii w Polsce. Cierpi zapóźniona polska energetyka, będą cierpieć także odbiorcy prądu. Już za tydzień poznamy nowe stawki za prąd na 2022 r. Prezes największej spółki energetycznej w Polsce, Polskiej Grupy Energetycznej zapowiada jednak obronę i montuje koalicję sprzeciwiającej się tak gwałtownym cenom uprawnień.