Peter Herweck, prezes Schneider Electric: Mniejsza emisja CO2 nie zwalnia z odpowiedzialności

Transformacja niesie ze sobą wiele niepewności. Jeśli jednak spojrzymy wyłącznie na koszty krańcowe produkcji energii z OZE, to okaże się, że wynoszą one zero – mówi „Rzeczpospolitej” Peter Herweck, prezes Schneider Electric.

Termomodernizacja tylko certyfikowana. Aktualizacja programu Czyste Powietrze

Obowiązkowa lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), szansa na najwyższe dofinansowanie, doprecyzowanie prefinansowania i pełnomocnictwa oraz wzmocnienie budżetu środkami europejskimi – to elementy, które miały znaleźć się w aktualizacji.

„Czyste powietrze” potrzebuje nowego finansowania

Resort klimatu przyznaje, że wciąż nie udało się nadrobić zaległości w wypłacie dotacji z programu termomodernizacji „Czyste powietrze”. A na horyzoncie widać już znacznie poważniejszy problem.

Kogeneracją w emisję CO2? Dane Taurona wskazują na spadek emisji

Ponad 2 mln megawatogodzin z kogeneracji trafi w tym roku do klientów biznesowych Taurona. Eksperci wyliczają, że tylko w samym 2023 roku firmy korzystające z kogeneracyjnych źródeł Tauron ograniczyły emisję dwutlenku węgla o blisko 750 tysięcy ton.

Wkrótce skończą się zaległości w "Czystym Powietrzu"? Jest deklaracja ministerstwa

Kwota zaległych, niewypłaconych środków przyznanym beneficjentom programu „Czyste Powietrze” wynosi ok. 260 mln zł – informuje „Rzeczpospolitą” Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort chce uregulować wszelkie zobowiązania do końca przyszłego tygodnia.

Polska nie ucieknie od szybkiej redukcji emisji CO2

Polski rząd dystansuje się od poparcia redukcji emisji CO2 o 90 proc. Ale obecne prawo już teraz przybliża nas do tego celu. Zdaniem ekspertów warto do niego dążyć.

Na co poszły miliardy z uprawnień do emisji CO2? Uciekają środki na transformację

Tylko w 2023 r. do budżetu trafiło blisko 24,4 mld zł ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Od 2025 r. co najmniej 40 proc. tych przychodów ma trafić do Funduszu Transformacji Energetyki.

Miliardy z uprawnień do emisji CO2 trafiły do budżetu. W ciągu dekady to ponad 100 mld

W ciągu 10 lat do budżetu państwa trafiło ponad 107 mld zł ze sprzedaży uprawień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu handlu takimi uprawieniami. Jak wynika z najnowszych danych, do których dotarła „Rzeczpospolita”, tylko w 2023 roku do budżetu trafiło 24,4 mld zł.

Unia Europejska chce ostrych cięć emisji gazów cieplarnianych. Pomóc ma mały atom

Komisja Europejska proponuje energetyczną rewolucję. Nowy plan ograniczenia emisji CO2 o 90 proc. w UE oznacza, że energetyka, w tym także ta nasza krajowa, powinna być już praktycznie zdekarbonizowana i neutralna klimatycznie. W osiągnięciu celu mają pomóc małe reaktory jądrowe. Polski rząd narazie podchodzi do tego stanowiska z rezerwą.

Czyste Powietrze na skraju zapaści. Brakuje pieniędzy

Program Czyste Powietrze znalazł się na skraju bankructwa – ostrzegają Polski Alarm Smogowy oraz Fundacja Instrat. Każdego tygodnia zaległości płatnicze rosną o kolejne 100 milionów złotych. Obecnie to już 700 mln zł. Obiecane z Krajowego Planu Odbudowy 200 mln zł to kropla w morzu potrzeb.

KPO na pomoc Czystemu Powietrzu. Resorty klimatu i funduszy rozmawiają

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma ponad 300 milionów złotych niewypłaconych dotacji z programu Czyste Powietrze – przyznaje resort klimatu i środowiska. Problem miał kiełkować od lipca, kiedy Polski Fundusz Rozwoju miał zakończyć wypłaty promes w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Tego do stycznia jednak nie było.

„Czyste powietrze” czeka na KPO. Brakuje pieniędzy

Niektórym Wojewódzkim Funduszom Ochrony Środowiska może brakować środków na realizację dopłat do wymiany źródeł ciepła w ramach programu „Czyste powietrze”.

Spółki płacą miliardy na zakup uprawnień do emisji CO2

Jak wynika z analiz Biura Maklerskiego Pekao, koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 ponoszone przez największe polskie spółki elektroenergetyczne wzrosły z 3,6 mld zł w 2018 r. do ponad 31 mld zł w 2022 r. A w tym roku kwota będzie jeszcze większa. Jednocześnie Orlen rozpoczyna współpracę, która docelowo ma zaowocować zagospodarowaniem CO2.

Budżet zarobił w kilka tygodni 3 mld zł. Efekt sprzedaży uprawień do emisji CO2

W ciągu ledwie 1,5 miesiąca do polskiego budżetu trafiło blisko 3 mld zł ze sprzedaży uprawień do emisji C02 – wynika z ostatnich danych Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE).

Polskie spółki nadal emitują dużo CO2

Polska nieznacznie zmniejszyła swój ślad węglowy głównie dzięki spadkowi produkcji w niektórych branżach.

Ceny uprawnień do emisji CO2 przebiły historyczną granicę 100 euro

Cena uprawnień do emisji CO2 w Unii Europejskiej osiągnęła 100 euro za tonę po raz pierwszy w historii. Zdaniem analityków to efekt przede wszystkim zbliżającego kwietniowego okresu rozliczeniowego firm energochłonnych za rok poprzedni. Polskie spółki energetyczne tracą dzisiaj kilka procent na wartości.

Budżet Polski mniej zarobi na uprawnieniach do emisji CO2

Do budżetu w 2022 r. wpłynęło ponad 23 mld zł ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. To mniej o blisko 2,3 mld zł niż rok wcześniej. W tym roku wpływy utrzymają się na podobnym poziomie.

Paweł Mirowski, zastępca prezesa NFOŚiGW: Mniej biurokracji, więcej pieniędzy w walce ze smogiem

Aby uprościć program „Czyste powietrze”, zmianie ulegnie składanie dokumentów dotyczących rozliczeń, jak i sam proces obsługi – mówi Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.