Metan kłopotem firm

Jeśli w UE wejdą w życie regulacje ograniczające emisję tego gazu, wiele polskich przedsiębiorstw może ucierpieć.

Polska narusza unijną dyrektywę CO2? Jest odpowiedź ministerstwa

Polska nie spełnia wymogu przeznaczenia co najmniej 50 proc. równowartości dochodów z tytułu sprzedaży uprawnień do emisji CO2 na cele klimatyczne i środowiskowe. W konsekwencji narusza unijną dyrektywę ETS – uważa fundacja ClientEarth - Prawnicy dla Ziemi. Ministerstwo klimatu i środowiska zaprzecza tej tezie.

Sprzedaż uprawień do emisji CO2 poprawia wyniki Tauronu

Katowicki koncern energetyczny podał wyniki za I kwartał tego roku, w których uwagę przykuwa sprzedaż uprawnień do emisji CO2.

Znaczący wzrost emisji CO2 w Polsce. Winny eksport prądu

Emisja CO2 w Polsce rośnie i to w tempie dwucyfrowym. To m.in. efekt rosnącego zapotrzebowania na polski prąd z węgla głównie w Niemczech. Jednocześnie rusza pierwszy w Polsce proces klimatyczny. Oskarżonym jest największy producent energii w Polsce – Polska Grupa Energetyczna.

Jest pierwszy krok w walce ze spekulacją na rynku EU ETS

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego przyjęła 20 kwietnia w głosowaniu poprawkę ws. wykluczenia instytucji finansowych z systemu handlu emisjami CO2 (EU ETS). To poprawka prof. Jerzego Buzka, posła do Parlamentu Europejskiego, członka Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii.

Gigant energetyczny proponuje zmiany w systemie handlu uprawnieniami

Polska Grupa Energetyczna zaprezentowała raport przygotowany przez Compass Lexecon dotyczący propozycji zmian w systemie handlu uprawnieniami do emisji C02, aby walczyć z ryzykiem spekulacji. Spółka rozmawia na ten temat z europosłami z różnych krajów.

„Kampania żarówkowa” otworzyła dyskusję o reformie systemu handlu emisjami CO2

W ogniu dyskusji o „kampanii żarówkowej" umknął apel branży energetycznej o reformę systemu handlu emisjami CO2. Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie (TGPE), z Polską Grupą Energetyczną na czele, apeluje o pilną korektę systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU ETS).

Uprawnienia do emisji CO2. Ile kosztuje nas polityka klimatyczna?

System handlu uprawieniami do emisji CO2 wpływa na finalne ceny energii elektrycznej. Co do tej tezy eksperci nie mają wątpliwości. Różnice w wyliczeniach udziału zakupu uprawnień do emisji CO2 w podwyżkach cen energii są już znaczące. Większość nie ma jednak wątpliwości. Wysokie ceny energii to efekt zapóźnienia w polskiej energetyce.

Chiny nie będą redukować emisji CO2 za wszelką cenę

Chiny chcą nadal redukować emisję CO2, jednak nie powinno to kolidować z innymi priorytetami, jak utrzymanie wzrostu gospodarczego, czy zapewnienie odpowiednich dostaw żywności i energii – powiedział prezydent Xi Jinping podczas sesji Biura Politycznego chińskiej partii komunistycznej.

Bruksela nie widzi spekulacji na rynku EU ETS

Komisja Europejska nie dopatrzyła się spekulacji na rynku uprawień do emisji CO2. Przedstawiciele KE podkreślą, że udział graczy handlujących instrumentami pochodnymi związanymi z rynkiem EU ETS jest niewielki.

Podatek węglowy bije rekordy. Polska energetyka zapowiada obronę

Rekordowe ceny uprawnień do emisji CO2 przebiły 90 euro za tonę. To ten instrument w 50 proc. odpowiada za rosnące ceny energii w Polsce. Cierpi zapóźniona polska energetyka, będą cierpieć także odbiorcy prądu. Już za tydzień poznamy nowe stawki za prąd na 2022 r. Prezes największej spółki energetycznej w Polsce, Polskiej Grupy Energetycznej zapowiada jednak obronę i montuje koalicję sprzeciwiającej się tak gwałtownym cenom uprawnień.

Prąd drogi jak nigdy

Cena energii elektrycznej w Polsce przebiła kolejny rekord. Pod koniec dnia MWh godzina kosztowała 745,43 zł. To najwyższa cena w historii notowań. To efekt m.in. rosnących uprawnień do emisji C02, które wczoraj kosztowały 70 euro za tonę. Drugą stroną medalu są duże przychody budżetu z tego tytułu.

Norweska technologia ma pomóc Enei w ograniczeniu emisji CO2

Grupa Enea wraz z firmą CAPTICO2 przetestuje w Polsce możliwości wychwytu i składowania CO2. Pilotaż technologiczny zostanie przeprowadzony w Łęczyńskiej Energetyce, spółce córce LW Bogdanka, należącej do Enei. Ma być sposobem na ograniczenie emisji CO2 z węglowych bloków należących do Enei.

Europejski nadzór giełdowy przyjrzy się rynkowi handlu uprawnieniami do emisji CO2

Rada Europejska zaproponowała Komisji Europejskiej ponowną analizę funkcjonowania rynków gazu i energii elektrycznej, jak również rynku handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU ETS). Ma w tym pomóc Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).

Polskie firmy płacą miliardy za emisję CO2

W latach 2021 – 2023 z Polski zostanie bezpowrotnie wytransferowane ponad 47 mld zł na zakup unijnych uprawnień do emisji CO2 – oszacował poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. – System handlu uprawnieniami nie jest doskonały, ale trudno o lepszy mechanizm – kwitują eksperci.

Dokąd zmierza Europejski System Handlu Emisjami

Za ideą Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) stoi przekonanie, że jeśli emisje dwutlenku węgla przybierają formę obciążenia finansowego dla emitującego, to zacznie on je redukować.

Rekordowa cena uprawnień do emisji CO2. Pękło 50 euro za tonę

We wtorek po raz pierwszy w historii cena uprawnień do emisji CO2 w Unii Europejskiej przekroczyła 50 euro za tonę.

Czy rośnie bańka cenowa na CO2?

Ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla na niemieckiej giełdzie EEX przekroczyły już 46 euro/t i biją kolejne rekordy. Eksperci ostrzegają, że gwałtowne wzrosty cen stanowią zagrożenie dla polskiego i europejskiego przemysłu.