Atom ważny dla nowoczesnej gospodarki

Dostęp do zeroemisyjnej energii jest kluczowy dla konkurencyjności i bezpieczeństwa kraju. Dlatego Polska nie powinna dłużej zwlekać z realizacją programu energetyki jądrowej – to główna myśl czwartej edycji Nuclearconference.pl, która odbyła się w Warszawie.

Paweł Olechnowicz: Trzeba sprawdzić, dlaczego wymazano z mapy gospodarczej Lotos

Nie można przekraczać pewnej bariery. Tutaj została przekroczona bariera dźwięku - powiedział w TVN24 Paweł Olechnowicz, były prezes Lotosu, odnosząc się do straty Orlenu związanej z niedostarczoną zakontraktowaną ropą. Dodał, że powinno zostać wyjaśniane także, "co było powodem tego, że został wymazany z mapy gospodarczej Polski Lotos".

O ile więcej zapłacimy za energię? Znamy kwoty

Od 1 lipca zapłacimy więcej za prąd, gaz i ciepło. W ocenie resortu klimatu podwyżki wyniosą 29 proc. w przypadku prądu oraz 15 proc. dla gazu ziemnego. Najwięcej pytań dotyczy wciąż sposobu wypłat bonu energetycznego.

Lepiej późno niż później. W Choczewie trwają prace nad elektrownią jądrową

Polskie Elektrownie Jądrowe, realizujące pierwszą polską elektrownię atomową, zapewniają, że prace przygotowawcze już ruszyły. Kolejne są zaplanowane na koniec roku. Ale poślizg sięga już dwóch lat.

Francuzi kuszą polski rząd. Stanęli do wyścigu po polski atom

Kapitałowy udział Paryża w drugiej elektrowni w Polsce ma skusić nasz rząd. Tymczasem prace na terenie pierwszej elektrowni jądrowej w Choczewie na Pomorzu nabierają tempa.

Sejm przyjął ustawę o mrożeniu cen energii. Wiadomo ile zapłacimy za gaz i prąd

Sejm uchwalił ustawę o mrożeniu cen energii. Maksymalna wysokość bonu wyniesie od 300 do 600 złotych lub 600-1200 złotych przy ogrzewaniu przy użyciu prądu. Zamrożona cena energii dla gospodarstw domowych w drugiej połowie 2024 r. wyniesie 500 złotych za MWh.

PGE zaproponuje nowe taryfy na prąd. Liczy na rekompensaty

Projekt ustawy o mrożeniu cen energii na drugą połowę tego roku powinien zostać przyjęty przez Sejm jeszcze w środę 15 maja. Jednym z elementów ustawy jest zmiana taryfy na prąd. Największy jego producent w Polsce, czyli Polska Grupa Energetyczna, zaproponuje nowe taryfy, ale liczy na rekompensaty.

Spółki energetyczne nie zapłacą za mrożenie cen energii. Jest deklaracja rządu

Spółki elektroenergetyczne nie będą po 1 lipca tego roku płacić opłaty na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, co było elementem systemu mrożnia cen energii. Rozporządzenie, na mocy którego pobierano taki odpis wygasło – przekazała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Rząd chce uszczelnić program „Czyste Powietrze". I rynek pomp ciepła

Bez badań w Polsce pompy ciepła nie będą dofinansowane przez państwo – zgodnie zapewniają NFOŚiGW oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Na liście zweryfikowanych dostawców są już firmy z Polski.

UOKiK wytropił nieprawidłowości na rynku pomp ciepła. Ich kontrola budzi emocje

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął 18 postępowań dotyczących nieprawidłowości przy sprzedaży pomp ciepła. Wkrótce przedstawi efekty kontroli jakości tych urządzeń grzewczych. W debacie publicznej nie milkną echa wydłużenia okresu weryfikacji dla niektórych producentów pomp ciepła.

Projekt ustawy o mrożeniu cen energii po pierwszych pracach w Sejmie

Sejmowa komisja klimatu, energii i aktywów państwowych nie wprowadziła we wtorek merytorycznych zmian do rządowego projektu ustawy o bonie energetycznym i mrożeniu cen energii. Sejm planuje głosować nad projektem w środę. Za dalszymi pracami nad projektem zagłosowali niemal wszyscy członkowie komisji.

Kiedy aktualizacja polskiego programu jądrowego? Padają sprzeczne daty

Oficjalna aktualizacja polskiego programu energetyki jądrowej (PPEJ) będzie przeprowadzona do połowy roku - zapowiedziała w TVN24 minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jednak pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando mówi o innej dacie.

Brytyjczycy włączają się w wyścig po mały atom w Polsce

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzję zasadniczą dotyczącą budowy elektrowni jądrowej z zastosowaniem małych reaktorów modułowych (SMR) produkcji brytyjskiego Rolls–Royce’a. Decyzje zasadnicze dla małego atomu mają już Orlen Synthos Green Energy oraz KGHM dla projektów we współpracy z firmami z USA.

Obligo giełdowe obniży ceny prądu? Są prace nad projektem ustawy

W czasie kampanii wyborczej obecny rząd zapowiadał powrót do obliga, aby obniżyć ceny prądu. Na tym się skończyło.

Normy jakości dla pomp ciepła łapią opóźnienie

Producenci i importerzy pomp ciepła dostają więcej czasu na dostosowanie się do zmian w programie „Czyste Powietrze”. Opozycja grzmi, a minister klimatu i środowiska (MKiŚ) zapowiada kontrolę tej decyzji. Nowe rygorystyczne normy jakości miały sprawić, że urządzenia gorszej jakości będą wyeliminowane z rynku.

Mniejsza koncentracja na rynku prądu i większa liczba odmów przyłączeń do sieci

Wskaźniki koncentracji hurtowego rynku energii elektrycznej w 2023 r. spadły, udziały na rzecz wytwórców z OZE stracili niemal wszyscy duzi producenci prądu – wynika z raportu z działalności Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) za 2023 r. Z raportu wynika także, że rośnie liczba odmów przyłączeń nowych instalacji (w tym OZE) do sieci.

Powstał zespół odpowiedzialny za wydzielanie węgla. Spółki energetyczne zyskują

W resorcie aktywów państwowych powstał zespół ds. wydzielenia aktywów węglowych ze spółek sektora energetycznego z udziałem Skarbu Państwa - podano w zarządzeniu ministra opublikowanym w Dzienniku Urzędowym resortu. Ponownie już w tym tygodniu spółki elektroenergetyczne rosną o kilka procent.

Rusza nowa elektrownia jądrowa we Francji. Spóźniona o 12 lat

Francuski urząd bezpieczeństwa energetyki jądrowej ASN zezwolił na uruchomienie reaktora elektrowni we Flamanville, którego budowa opóźniła się o 12 lat. Kosztowała więcej od tunelu pod kanałem la Manche.