Rosja wyrzucona ze skandynawskiej giełdy energii

Europejska giełda energii Nord Pool od niedzieli przestaje handlować rosyjskim prądem. Koncern Inter RAO, który jest jedynym operatorem eksportu i importu energii elektrycznej w Rosji, nie może już brać udziału w handlu.

Znaczący wzrost emisji CO2 w Polsce. Winny eksport prądu

Emisja CO2 w Polsce rośnie i to w tempie dwucyfrowym. To m.in. efekt rosnącego zapotrzebowania na polski prąd z węgla głównie w Niemczech. Jednocześnie rusza pierwszy w Polsce proces klimatyczny. Oskarżonym jest największy producent energii w Polsce – Polska Grupa Energetyczna.

Fatih Birol, dyrektor wykonawczy MAE: Rosja przestała być wiarygodnym partnerem

Polska jest jednym z niewielu krajów UE, które są dobrze przygotowane na porzucenie gazowej zależności od Rosji, dzięki decyzjom inwestycyjnym – mówi Fatih Birol, dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Nie tylko reaktory, ale i śmietniki

Szykując się do nuklearnej rewolucji w Polsce, musimy też zadbać o kwestię odpadów promieniotwórczych. Potrzeba będzie czegoś więcej niż dzisiejsze składowisko nieopodal Warszawy.

Skąd wysokie ceny na rynku prądu? Możliwe manipulacje

Rekordowe ceny na TGE skłoniły Urząd Regulacji Energetyki do pogłębionego badania. Eksperci jako przyczyny wskazują na czynniki rynkowe.

Rekordowe ceny prądu pod lupą URE. Jakich podwyżek można się spodziewać

Urząd Regulacji Energetyki kontroluje wysokie ceny energii na TGE. Wszystko wskazuje na to, że odpowiada za nie rynek węgla. Efektem wzrostu może być 50-proc. podwyżka taryf za prąd dla ludności.

Fortum kończy biznes w Rosji, wart jest 5,5 mld euro

Fińska firma energetyczna Fortum opuści rosyjski rynek - przestanie używać tam swojej marki i sprzeda posiadane aktywa. Będzie to kosztowne i trudne.

PGE publikuje wstępne wyniki. Hurtowe ceny energii ostro w górę

Największa spółka energetyczna w kraju zanotowała w pierwszych trzech miesiącach tego roku zysk EBITDA rzędu 2,6 mld zł, czyli o 18 proc. więcej niż w I kwartale 2021 r. Koncern zarabia także coraz więcej na energetyce odnawialnej. Na uwagę zasługują jednak ceny hurtowe. Porównanie ich do wartości w roku poprzednim może szokować.

Spółki energetyczne pomagają Ukrainie

Branża elektroenergetyczna będzie partycypować przy odbudowie Ukrainy i już teraz wspiera naszego sąsiada w odtworzeniu zniszczonej infrastruktury.

Rekordy na Towarowej Giełdzie Energii

Wysokie ceny energii elektrycznej przebiły rekordowy poziom 1000 zł za MWh dostarczony na 2023 r. Ten poziom notujemy od początku tygodnia. Rodzą się pytania, co stoi za takimi wzrostami.

Prąd drogi jak nigdy. Ceny energii biją kolejne rekordy

Tak drogo na giełdzie jeszcze nigdy nie było. Cena MWh w kontrakcie na 2023 r., osiągnęła rekordowy poziom ponad 1000 zł na Towarowej Giełdzie Energii. To najpopularniejszy kontrakt, jaki kupują firmy energetyczne i energochłonne zabezpieczając dostawy na kolejny rok.

Nadzieje na jądrowy renesans ożywiły rynek uranu

Zwrot w stronę energetyki atomowej, który ma być ratunkiem przed surowcami z Rosji, oznacza, że Polska i inne kraje z nuklearnymi ambicjami ustawią się w kolejce po uran. A to oznacza nowe wyzwania.

Rafako dopina z inwestorem warunki przejęcia

Największy w kraju producent kotłów dla energetyki podpisał z MS Galleon aneks do umowy inwestycyjnej. Pozwolił on ustalić szczegóły dotyczące objęcia akcji nowej emisji Rafako przez austriackiego inwestora oraz udzielenia spółce wsparcia finansowego.

Grecja dopłaci 3,2 mld euro konsumentom i firmom za prąd i gaz

Rząd Grecji planuje kolejny pakiet działań za 3,2 mld euro mających zmniejszyć presję rosnących cen energii na gospodarstwa domowe i firmy — ogłosił minister finansów Christos Staikuras

Rekordowe ceny energii elektrycznej na giełdzie

Takiego poziomu cen energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii z dostawą na kolejny rok, jeszcze nie obserwowaliśmy. Dostawcy energii dokonują obecnie zakupów energii na 2023 rok. Ceny biją rekordy. To m.in. efekt ponownie wysokich cen uprawień do emisji CO2.

Atomowy partner KGHM debiutuje na giełdzie

Akcje firmy NuScale Power zadebiutowały na nowojorskim parkiecie 3 maja. Tuż przed debiutem NuScale Power zakończyło fuzję ze Spring Valley Acquisition, stając się pierwszym i jedynym na świecie notowanym na giełdzie dostawcą technologii małych modułowych reaktorów jądrowych. NuScale jest także partnerem polskiego KGHM przy rozwoju małych reaktorów jądrowych w Polsce.

Amerykanie faworyzowani w wyścigu o atom? Polacy zaprzeczają

Modelowym reaktorem, opisanym w raporcie środowiskowym na potrzeby budowy elektrowni jądrowej w elektrowni jądrowym na Pomorzu będzie amerykański AP1000. Jednocześnie jednak inwestor, a więc Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zastrzegają, że nie oznacza to wyboru partnera, ale jest jedynie modelem wybranym na potrzeby przygotowania złożonego w marcu raportu środowiskowego.

Rosatom nie zarobi w Finlandii. Finowie zerwali kontrakt

Fińska firma projektowa Fennovoima Oy poinformowała o rozwiązaniu kontraktu z Rosatom na budowę elektrowni jądrowej Hanhikivi-1 w Finlandii.