Rekordy na Towarowej Giełdzie Energii
Wysokie ceny energii elektrycznej przebiły rekordowy poziom 1000 zł za MWh dostarczony na 2023 r. Ten poziom notujemy od początku tygodnia. Rodzą się pytania, co stoi za takimi wzrostami.
Prąd drogi jak nigdy. Ceny energii biją kolejne rekordy
Tak drogo na giełdzie jeszcze nigdy nie było. Cena MWh w kontrakcie na 2023 r., osiągnęła rekordowy poziom ponad 1000 zł na Towarowej Giełdzie Energii. To najpopularniejszy kontrakt, jaki kupują firmy energetyczne i energochłonne zabezpieczając dostawy na kolejny rok.
Nadzieje na jądrowy renesans ożywiły rynek uranu
Zwrot w stronę energetyki atomowej, który ma być ratunkiem przed surowcami z Rosji, oznacza, że Polska i inne kraje z nuklearnymi ambicjami ustawią się w kolejce po uran. A to oznacza nowe wyzwania.
Rafako dopina z inwestorem warunki przejęcia
Największy w kraju producent kotłów dla energetyki podpisał z MS Galleon aneks do umowy inwestycyjnej. Pozwolił on ustalić szczegóły dotyczące objęcia akcji nowej emisji Rafako przez austriackiego inwestora oraz udzielenia spółce wsparcia finansowego.
Rekordowe ceny energii elektrycznej na giełdzie
Takiego poziomu cen energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii z dostawą na kolejny rok, jeszcze nie obserwowaliśmy. Dostawcy energii dokonują obecnie zakupów energii na 2023 rok. Ceny biją rekordy. To m.in. efekt ponownie wysokich cen uprawień do emisji CO2.
Atomowy partner KGHM debiutuje na giełdzie
Akcje firmy NuScale Power zadebiutowały na nowojorskim parkiecie 3 maja. Tuż przed debiutem NuScale Power zakończyło fuzję ze Spring Valley Acquisition, stając się pierwszym i jedynym na świecie notowanym na giełdzie dostawcą technologii małych modułowych reaktorów jądrowych. NuScale jest także partnerem polskiego KGHM przy rozwoju małych reaktorów jądrowych w Polsce.
Amerykanie faworyzowani w wyścigu o atom? Polacy zaprzeczają
Modelowym reaktorem, opisanym w raporcie środowiskowym na potrzeby budowy elektrowni jądrowej w elektrowni jądrowym na Pomorzu będzie amerykański AP1000. Jednocześnie jednak inwestor, a więc Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zastrzegają, że nie oznacza to wyboru partnera, ale jest jedynie modelem wybranym na potrzeby przygotowania złożonego w marcu raportu środowiskowego.