Milionowe szkody i wnioski do prokuratury. Są wstępne wyniki audytów w PGE
Ponad 51 mln złotych mogły wynieść szkody Grupy PGE w latach 2016-2023. To wynik wstępnych audytów w Polskiej Grupie Energetycznej, największej spółce elektroenergetycznej. Spółka zapowiada wnioski do prokuratury w kwestii wykrytych nieprawidłowości. Mogą dotyczyć zaangażowania w kampanię wyborczą.
Energa wysyła faktury korygujące i przeprasza klientów
"Część naszych klientów otrzymała w ostatnim czasie faktury korygujące" - informuje Energa w specjalnym komunikacie. Chodzi o "zastosowanie do rozliczeń ceny prądu dla niewłaściwej grupy taryfowej". Firma przeprasza za zaistniałą sytuację.
Milionowe straty po powodzi. Tauron podaje kwoty
– Wstępne straty po powodzi Tauron Dystrybucja szacuje na ok. 60-80 mln zł. Nie wszędzie jednak da się jeszcze dojechać i te szacunki mogą się zmienić – poinformował Leszek Kosiorek, prezes Tauron Dystrybucja.
Pilna potrzeba wydłużenia rynku mocy
Spółki energetyczne coraz mocniej upominają się o wydzielenie aktywów węglowych z ich struktur. Rząd zapewnia, że nad tym pracuje, nie podając szczegółów.
Producenci energii chcą na stałe pomocy publicznej, jaką jest rynek mocy
Większość uczestników polskiego rynku energii opowiada się za utrzymaniem funkcjonowania rynku mocy co najmniej do 2040 r. Jednocześnie zdaniem ankietowanych mechanizm powinien w kolejnych latach w większym stopniu wspierać technologie niskoemisyjne oraz elastyczność systemu – mówi Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
Nowe inwestycje PSE mają poprawić możliwości przyłączy nowych źródeł energii
Polskie Sieci Elektroenergetyczne 30 września 2024 r. podpisały z firmami Hitachi Energy Poland i EthosEnergy Poland umowy na dostarczenie operatorowi systemu przesyłowego 8 autotransformatorów o wartości prawie 46 milionów euro. Inwestycje są potrzebne do rozbudowy i modernizacji sieci przesyłowych niezbędnych do transformacji energetycznej.
Atom w Koninie w 2036 roku? „W tym projekcie nie chodzi o atom”
Planowane oddanie pierwszego reaktora do użytku to 2035-36 r., więc po 2030 r., ok. 2030 r. powinny wystartować fizycznie prace budowlane i montażowe - powiedział na komisji sejmowej prezes PGE PAK Energia Jądrowa, Tomasz Nowacki. Tak to widzi spółka celowa. Jeden z udziałowców, a więc PGE, czeka z przyspieszeniem prac na rządzących. Ciekawe opinie za to płyną z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Rośnie produkcja i zużycie prądu w Polsce
Rośnie produkcja oraz zużycie energii elektrycznej w Polsce. W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku produkcja wzrosła rok do roku o 3,6 proc., a konsumpcja energii o 2,3 proc. Spada nadal produkcja energii z węgla kamiennego, a rośnie na węglu brunatnym. Największe wzrosty odnotowuje fotowoltaika.
Atomowe roszady w rządzie. Nowy szef departamentu to realista w sprawie SMR
Wraz z przenosinami Departamentu Energii Jądrowej z Ministerstwa Klimatu i Środowiska do resortu przemysłu zmienia się kadra tego departamentu. A także dyrektor: Pawła Pytlarczyka zastąpił wykładowca AGH Paweł Gajda, który pisał, że nie ma szans na mały atom w 2030 r., jak planował Orlen w czasach PiS.