Gazprom i Rosatom chwalą się sukcesami. Nie ma na to żadnych danych

Po raz kolejny Gazprom pochwalił się „historycznym rekordem eksportu gazu do Chin”. A Rosatom wzrostem przychodów w roku rosyjskiej wojny. Żaden z koncernów nie podał danych, by udowodnić prawdziwość takich stwierdzeń.

Bliżej sfinansowania budowy elektrowni jądrowej. Kolejny etap inwestycji latem

Rząd przyjął we wtorek projekt uchwały w sprawie zapewnienia finansowania budowy elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe. Zapowiada udzielanie gwarancji i poręczeń państwa dla kredytów i pożyczek na ten cel.

Polskie spółki nadal emitują dużo CO2

Polska nieznacznie zmniejszyła swój ślad węglowy głównie dzięki spadkowi produkcji w niektórych branżach.

Ważny krok w stronę budowy elektrowni atomowej w Polsce

Polskie Elektrownie Jądrowe zawarły w czwartek porozumienie w sprawie utworzenia z firmami Westinghouse i Bechtel konsorcjum projektowego przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Bruksela idzie Orbánowi na rękę, daje zielone światło dla Rosatomu

Węgry otrzymały zgodę Komisji Europejskiej na zmianę umowy o budowie dwóch bloków energetycznych w elektrowni jądrowej Paks-2, zawartej z rosyjskim Rosatomem. Chodzi o to, by nie naruszała ona sankcji.

Plany na pierwszy polski atom: znamy harmonogram inwestycji

Przewidujemy, że od momentu podpisania umowy inżynieryjnej prace związane z zaprojektowaniem elektrowni jądrowej zajmą około 18 miesięcy – mówi Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych.

PGE przed wakacjami zaktualizuje strategię

Energetyczna grupa pracuje nad zmianami długofalowych planów, chce je ogłosić z końcem czerwca - zapowiedział prezes, Wojciech Dąbrowski.

Sasin: podwyżek cen energii nie będzie. To będzie kosztować 100 mld złotych

Na ograniczenie podwyżek cen energii w ciągu najbliższych dwóch lat polskie państwo wyda ok. 100 mld zł - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin na konferencji prasowej.

Awaria w rosyjskiej elektrowni atomowej. Władze uspokajają

Kolska elektrownia atomowa jest najdalej wysuniętym na północ takim obiektem w Europie. W nocy z niedzieli na poniedziałek zadziałał tam system bezpieczeństwa, odłączając od sieci jeden z trzech reaktorów. Władze zapewniają, że poziom promieniowania wokół elektrowni jest w normie.

Orlen buduje elektrownię gazową w Grudziądzu

Właśnie wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję. Łączne zaawansowanie wszystkich prac wynosi obecnie blisko 20 proc. Obiekt ma być oddany do użytku w 2025 r.

Premier poprosił, PGE kupiła, a pieniędzy brak

PGE jeszcze poczeka na umowę pokrywającą koszty zakupu węgla. Rząd czeka na finalne rozliczenia, mimo że wcześniej przekonywano o „rychłym” zawarciu umowy.

PGE odbudowuje wyniki mimo podatku od zysków

Największa spółka elektroenergetyczna w kraju poprawia rok do roku wynik EBITDA jak i zysk netto w I kw. 2023 r. Działo się tak pomimo podatku od zysków, która spółka uiściła 2,32 mld zł.

Finowie definitywnie zrywają z Rosją. Kreml zawłaszczył ich majątek

Zerwanie z rosyjskim rynkiem będzie kosztować fiński koncern energetyczny Fortum 1,7 mld euro. Wobec braku zgody reżimu na sprzedaż rosyjskich aktywów, Finowie je umorzyli. Kreml zawłaszczył fiński majątek.

W sprawie atomu Czesi chcą mieć taki sam wybór jak Polacy

Czeski gigant energetyczny ČEZ zaprosił trzech potencjalnych wykonawców nowego bloku jądrowego w elektrowni jądrowej w Dukovanach do złożenia ostatecznych ofert. Termin oddania do użytku bloku ma być zbieżny z polskim harmonogramem budowy atomu.

Podatek od zysków energetyki. W którą stronę będzie podążać? Jest raport

W przyszłości wysokie ceny uprawień do emisji CO2 mogą spowodować, że producenci energii z OZE lub EJ (elektrownia jądrowa – red.) będą osiągać bardzo duże zyski nadzwyczajne, które regulator będzie chciał regulować" – przekonuje ośrodek WiseEuropa.

Francuski EDF nadal rozmawia z polskim rządem o rozwoju atomu

Nasza oferta dla polskiego rządu pozostaje aktualna. Proponujemy budowę z Polską europejskiego partnerstwa przemysłowego. Chciałbym, aby Polska była wśród naszych partnerów jądrowych – mówi prezes EDF Luc Rémont.

Lawinowo rośnie liczba obowiązków URE. Budżet urzędu jednak nie rośnie

Urząd Regulacji Energetyki stojący na straży przestrzegania prawa energetycznego, w efekcie licznych zmian w prawie zwiększył liczbę prowadzonych spraw o pond 35 proc. w 2022 r.

Enea z niższym zyskiem netto niż przed rokiem

Szacowana EBITDA Enei w pierwszym kwartale 2023 r. wyniosła 1,04 mld zł - poinformowała spółka. Analitycy szacowali ten wynik poniżej miliarda złotych. Zysk netto jest jednak gorszy niż przed rokiem. Wpływ na wyniki miał też koszt z tytułu odpisu na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny w kwocie 935 mln zł. To forma opłaty od zysków elektroenergetyki.