Dymisje w Tauronie za Jaworzno. Pracę stracą członkowie zarządu

Jak nieoficjalnie się dowiadujemy, rada nadzorcza podjęła decyzję o odwołaniu dwóch członków zarządu trzeciego co do wielkości producenta prądu w Polsce. Z dotychczasowych stanowisk odwołano Jerzego Topolskiego oraz Artura Michałowskiego. Jednym z powodów mają być problemy z ponownym uruchomieniem najnowszego bloku węglowego w Polsce 910 MW w Jaworznie.

Rząd tłumaczy się z rozliczenia pieniędzy z uprawnień do emisji C02

Dochody ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 jeszcze długo nie popłyną do Funduszu Transformacji Energetyki.

Rusza budowa nowego połączenia elektroenergetycznego między Polską a Ukrainą

Ukraiński operator sieci energetycznych Ukrenergo oraz polski operator systemu przesyłowego Polskie Sieci Elektroenergetyczne rozpoczęli budowę nowej linii przesyłowej między Ukrainą a Polską – poinformowała ukraińska strona. Odpowiednią umowę ramową podpisał Wołodymyr Kudrycki, prezes zarządu PKW „Ukrenergo” i prezes PSE Eryka Klossowskiego. Linia ma być gotowa do końca tego roku.

Dwa zmartwienia EDF: ceny urzędowe i reaktory EPR

Francuski gigant energetyczny wystąpił do skarbu państwa o 8,34 mld euro, bo brak mu pieniędzy na rozwój z powodu obowiązujących cen urzędowych. A w Wielkiej Brytanii rośnie sprzeciw wobec budowy drugiej elektrowni z 2 reaktorami EPR, bo wyspiarze obawiają się skutków ekologicznych

Atomowe przygotowania będą kosztować Polskę miliardy

Polski rząd nie zmienia harmonogramu realizacji elektrowni jądrowej i czeka na ofertę z USA. Ta może pojawić jeszcze w sierpniu. Rząd spieszy się z przygotowaniami.

Zrównoważona destabilizacja. Jak rynki spotęgowały kryzys energetyczny

Do kryzysu energetycznego przyczyniła się niechęć inwestorów do wszystkich paliw kopalnych – uważa szanowany specjalista Goldman Sachs. Skutki są fatalne, bo teraz trzeba zwiększać zużycie najbrudniejszego z nich – węgla.

Tauron i Rafako kończą spór wokół Jaworzna

Wykonawca oraz właściciel bloku węglowego 910 MW w Elektrowni Jaworzno zakopują topór wojenny. Niekiedy intensywna wymiana zadań między Rafako a Tauronem znalazła swój finał w zawartym porozumieniu dotyczącym harmonogramu trwającego przeglądu technicznego po wiosennym remoncie jednostki.

Nowe problemy w Jaworznie. Pożar w starym bloku, nowy stanął po kilku godzinach

Najnowocześniejszy blok węglowy w Polsce w elektrowni Jaworzno ponownie został wyłączony z eksploatacji. Ledwie kilka godzin trwała praca bloku 910 MW po kilkudniowej przerwie poświęconej naprawie układu odpopielania. Na domiar złego na terenie pobliskiego terenu starej elektrowni pali się taśmociąg.

Jaworzno rusza na nowo, a Sebastian Gola traci kolejne stanowisko

Sebastian Gola, zdymisjonowany prezes spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT), odpowiedzialnej za eksploatację bloku o mocy 910 MW w Jaworznie, nie będzie również prezesem spółki Tauron Wytwarzanie, skupiającej węglowe elektrownie trzeciego co do wielkości producenta prądu w Polsce. W cieniu tych przetasowań personalnych blok w Jaworznie zaczyna powoli wracać do pracy.

Polska znów przejadła miliardy na energetykę z uprawnień do emisji CO2

Zwolnienia podatkowe, system wsparcia OZE, koleje – to cele, na które trafiły środki ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Środków realnie wpływających na transformację energetyczną jest jak na lekarstwo. W ramach tej puli pieniędzy, które trafiły do budżetu rozliczono także działalność polskiego atomu oraz spółki odpowiedzialnej za realizację polskiego samochodu elektrycznego. Eksperci mówią jednak, że jest to kreatywna księgowość.

Czeski gigant energetyczny zamienił stratę w zysk

ČEZ odnotował 6,93 mld czeskich koron (CZK) skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2022 r. wobec 6,97 mld CZK straty rok wcześniej.

Prezes Jaworzna stracił stanowisko. Elektrownia nadal nie działa

Sebastian Gola, dotychczasowy prezes spółki celowej Nowe Jaworzno Grupa, odpowiedzialnej za eksploatację bloku o mocy 910 MW w Jaworznie już nią nie kieruje. W tle są kontrowersje wokół jakości węgla spalanego w bloku. Gola jednak nadal zostaje prezes spółki odpowiedzialnej za całą produkcję w grupie, a więc Tauron Wytwarzanie.

Nuklearny boom bije rekordy, choć inwestorzy boją się ryzyka

Popyt na technologie nuklearne lada chwila może sięgnąć rekordowej wartości biliona dolarów rocznie. Ale branża nie popada jeszcze w euforię: wystarczy jeden niefortunny incydent, żeby trend się odwrócił.

Rząd broni dodatków bez kryterium dochodowego. Za późno na przemyślane decyzje

Dodatki ciepłownicze będą przysługiwać wszystkim. Rząd rozumie argumenty zwolenników wprowadzenia ich wyłącznie dla najbardziej potrzebujących, ale nie chce, by proces weryfikacji dochodów spowalniał wypłatę pieniędzy.

Przedłuża się remont awaryjny najnowocześniejszego bloku węglowego w Polsce

Remont Elektrowni Jaworzno potrwa jednak dłużej. Blok wyłączony jest z pełnej eksploatacji od końca ubiegłego tygodnia. Trwa naprawa odżużlacza, a więc instalacji do usuwania popiołu.

Tauron i Rafako porozumiały się ws. elektrowni Jaworzno bez interwencji rządu

W obliczu gorącego sporu między spółkami Nowe Jaworzno Tauron i Rafako, zainteresowane strony dość nieoczekiwanie podpisały umowę mediacyjną, na podstawie której zostanie złożony wniosek o przeprowadzenie mediacji przed Prokuratorią Generalną. Chodzi o rozliczenie prac naprawczych bloku węglowego Elektrowni Jaworzno.

Plany rządu na zimę: szerokie dodatki i mrożenie cen ciepła

Rząd przyjął założenia do ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Będą dodatki dla palących innym paliwem niż węgiel. Resort klimatu i środowiska zapowiada także mrożenie cen ciepła na kolejny sezon.

Dodatek węglowy uchwalony. Sejm odrzucił rewolucyjne poprawki Senatu

Sejm zdecydował, że 3 tys. zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem kamiennym. Jednocześnie jednak rząd zapowiada kolejne dodatki dla wykorzystujących inne źródła ciepła.