Polacy i Amerykanie zapowiadają atomowe konsorcjum. Przetargu nie będzie?

Polskie Elektrownie Jądrowe, spółka odpowiedzialna za budowę siłowni atomowej, rozmawia z amerykańskimi firmami Bechtel i Westinghouse o warunkach współpracy, aby szybko powstało konsorcjum. Oznaczać to może, że przetargu na budowę nie będzie.

Francuski EDF nadal w rywalizacji o polską elektrownię jądrową

Francja nie rezygnuje z Polski, a Polska nie rezygnuje z Francji przy wyborze kolejnej lokalizacji dla atomu – mówią Frédéric Billet, ambasador Francji w Polsce, i Thierry Deschaux, dyrektor generalny przedstawicielstwa EDF w Polsce.

Jest zgoda UOKiK na atomową spółkę PGE i ZE PAK

PGE i ZE PAK uzyskały zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji i powstanie wspólnej spółki, która pozwoli na budowę drugiej elektrowni jądrowej w Polsce.

Rafako ma przyszłość. Choć pod pewnymi warunkami

Raciborska spółka powoli zamyka rozdział swojej historii pod nazwą „budowa bloku w Jaworznie”. Aby to się stało i do spółki przyszedł inwestor, muszą zapaść niełatwe decyzje.

Biometan – klucz do transformacji energetycznej

Biometan jest uważany za jedno z najbardziej perspektywicznych źródeł energii odnawialnej w kontekście postępującej transformacji energetycznej.

Tauron dywidendy nie wypłaci

Zarząd katowickiej spółki zarekomenduje walnemu zgromadzeniu przeznaczenie w całości zysku netto z 2022 r. na zasilenie kapitału zapasowego. Spółka poinformowała o swojej decyzji w komunikacie giełdowym. Jednocześnie firma podała, że zysk netto za zeszły rok wyniósł 67,1 mln zł.

Ile mocy do produkcji energii? Są kolejne informacje o strategii rządowej

Zeroemisyjnych źródeł do produkcji prądu ma być w 2040 r. nawet 74 proc. "Rzeczpospolita" podawała już, ile prądu będzie pochodzić z poszczególnych źródeł. Teraz udało się nam ustalić łączną moc zainstalowaną wszystkich źródeł.

Rząd ma pchnąć wielkie zielone inwestycje. Znamy szczegóły

Znamy szczegóły założeń do aktualizacji strategii energetycznej. Gigantyczne nakłady finansowe czekają OZE i energetykę jądrową, a ceny wytwarzania prądu mają radykalnie spaść.

Plany rządu: w 2040 r. prądu z węgla ma już prawie nie być

Za 17 lat prąd z węgla będzie już marginesem. Zdecydowanie dominować mają wiatr i słońce.

Paryż chce wymierzyć Rosji atomowy policzek. Odbije jej kluczowego klienta

Francja jest gotowa zastąpić Rosatom w rozbudowie elektrowni jądrowej Paks na Węgrzech. Negocjacje już trwają. Zgoda Węgier otworzy drogę do sankcji Unii wobec rosyjskiego sektora jądrowego.

Kiedy warto oszczędzać prąd? Sprawdzisz w telefonie

Polskie Sieci Elektroenergetyczne, operator systemu elektroenergetycznego, udostępniły mobilną aplikację Energetyczny Kompas. Pozwala ona sprawdzić godziny największego obciążenia systemu elektroenergetycznego i ograniczyć zużycie prądu.

Polski mały atom z USA? Jest umowa projektowa

Spółka zależna chemicznego giganta podpisuje umowę projektową małego atomu. Dzięki niej łatwiej i szybciej będzie można przenieść technologię z Kanady i USA nad Wisłę.

Pierwsza taka umowa projektowa na atom z udziałem Polaków

Synthos Green Energy, z którą PKN Orlen prowadzi projekt budowy małych reaktorów jądrowych (tzw. SMR-ów) w Polsce, podpisał z kilkoma firmami umowę na wykonanie projektu elektrowni jądrowej.

Pierwsze miliony z opłaty od zysków spłynęły do fiskusa

Rząd zakłada, że prace nad podatkiem od nadzwyczajnych zysków dla sektorów energetyki, które go jeszcze nie płacą, będą prowadzone w najbliższych tygodniach. Tymczasem pierwsze firmy już uiściły opłatę.

Obajtek: Nie będę hipokrytą. Nie da się Orlenu odciąć od polityki

– Nie da się Orlenu odciąć od polityki, zwłaszcza że to politycy tworzą programy gospodarcze, a działania naszej spółki, żeby były skuteczne, muszą być spójne z wizją na gospodarkę – podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w rozmowie z Onetem.

Jest pomoc dla przemysłu energochłonnego

Wsparcie w ramach pomocy dla przedsiębiorstw energochłonnych zostanie wypłacone 208 firmom, a suma udzielonej pomocy to ponad 2,4 mld zł – przekazał we wtorek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Otoczenie prawne nie sprzyjało wynikom PGE

Największy producent prądu w Polsce opublikował wyniki finansowe i operacyjne za 2022 r. Powtarzalny zysk EBITDA w 2022 r. wyniósł ponad 7 mld zł, czyli o 12 proc. mniej w porównaniu z 2021 r. W efekcie ustawy mrożącej ceny energii firma musiała dokonać odpisów aktualizacyjnych.

Zasady ugody z Tauronem rzucają cień na Rafako

Mimo wstępnego porozumienia między Rafako i Tauronem najgłośniejszy spór w energetyce nie musi się prędko skończyć.