Nowe taryfy na prąd to „wejście do kasyna i niepewność". Niepokój sprzedawców

Nowe taryfy na energię elektryczną do końca 2025 r., w sytuacji, kiedy nie mamy jeszcze w pełni zabezpieczonych dostaw prądu na przyszły rok, to dla nas wejście do kasyna i gra w ruletkę – mówi nam przedstawiciel jednej spółek energetycznych.

Szczerość atomowych decydentów. Atom później i drożej

- Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być ok. 150 mld zł - powiedział podczas Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Rekordowe wyniki Taurona. W tle 8 miliardów rekompensat

Grupa Tauron w 2023 r. osiągnęła ponad 6 mld zł zysku EBITDA, notując prawie 1,7 mld zł zysku netto, co rok do roku oznacza wzrost EBITDA i zamianę straty na zysk. Rekordowe są też rekompensaty za mrożenie cen energii, które wyniosły aż 8 mld zł.

Ceny prądu mrożone nie tylko dla gospodarstw domowych. Jest projekt ustawy

Cena maksymalna za energię elektryczną dla jednostek samorządu terytorialnego (JST) oraz podmiotów użyteczności publicznej (szkoły, szpitale, żłobki itd.), a także dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców (MŚP) zostanie utrzymana w II poł. br. na dotychczasowym poziomie 693 zł/MWh.

Ile zapłacimy za prąd. Prezes URE podał prawdopodobną cenę

W ocenie prezesa URE Rafała Gawina cena energii w taryfie od drugiej połowy roku może wynieść poniżej 600 zł/MWh. Obecnie taryfa wynosi 739 zł/MWh.

Rząd mrozi ceny energii. Kto ma szansę na bon energetyczny?

Spółki paliwowe i energetyczne mogą zapłacić za kolejne mrożenie cen energii – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”.

Enea podaje wyniki i przypomina o zawieszeniu NABE

Grupa Enea miała w 2023 r. 6,3 mld zł EBITDA wobec 2,22 mld zł zysku EBITDA rok wcześniej. Wynik netto był jednak na minusie rzędu 704,3 mln zł. Rok wcześniej było to 45,4 mln zł na plusie. Na uwagę zasługuje bardzo dobry wynik sektora wytwarzanie. Spółka zabrała także głos ws. NABE.

Jest nowy prezes atomowej spółki PGE

Tomasz Nowacki, były dyrektor departamentu energetyki jądrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska został prezesem PGE PAK, spółki mającej zarządzać projektem realizacji projektu jądrowego. Partnerami są PGE i ZE PAK, a partnerem technologicznym ma zostać koreański KHNP - wynika z nieoficjalnych informacji. PGE nie podjęło jeszcze ostatecznych decyzji ws. tej inwestycji.

Raport dla Orlenu o Bartłomieju Sienkiewiczu. Ekspert: To jest czarny PR

Raport przygotowany dla Orlenu, a dotyczący Bartłomieja Sienkiewicza, ministra w rządzie Donalda Tuska, kosztował płocki koncern „blisko pół miliona złotych”. Ekspert nie zostawił na nim suchej nitki. Sam raport trafił już do Prokuratury Krajowej.

Rząd dalej będzie mroził ceny energii. Znamy stawkę i koszty

Przedłużenie mrożenia cen energii będzie kosztowało budżet ok. 4,2 mld zł. - Koszty uwzględniają bon energetyczny i rekompensaty dla spółek za mrożenie cen energii - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

„Czyste powietrze” potrzebuje nowego finansowania

Resort klimatu przyznaje, że wciąż nie udało się nadrobić zaległości w wypłacie dotacji z programu termomodernizacji „Czyste powietrze”. A na horyzoncie widać już znacznie poważniejszy problem.

Wiadomo, ile zapłacimy za prąd. Są założenia do ustawy

W projektowanej ustawie o bonie energetycznym mają się znaleźć przepisy, na mocy których w II połowie 2024 r. będzie obowiązywać maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw w wysokości 500 zł za MWh. To mniej niż obecna taryfa na energię, która wynosi obecnie 739 zł. Obecna, mrożona cena to 412 zł.

Kolejne zmiany kadrowe w Orlenie. Wiadomo kto jest w zarządzie

Rada nadzorcza Orlenu powołała do zarządu trzy osoby. Wiceprezesem ds. finansowych została Magdalena Bartoś. Robert Soszyński został powołany na funkcję wiceprezesa ds. Strategii i Zrównoważonego Rozwoju a Wiesław Prugar na funkcję członka zarządu ds. Upstream.

Producenci cementu mają pomysł jak obniżyć ceny

Wdrożenie technologii CCS (wychwytywanie, transport i magazynowanie CO2) w przemyśle cementowym może wpłynąć na ograniczenie wzrostu cen - uważa Stowarzyszenie Producentów Cementu.

W Zaporożu „bardzo bliska katastrofy nuklearnej”. MAEA ostrzega świat

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi poinformował, że elektrownia jądrowa w Zaporożu jest niebezpiecznie bliska wypadku nuklearnego. Według niego nie da się ustalić, kto stoi za niedawnymi atakami dronów.

Dyrektywa budynkowa nie umożliwi eksmisji

Rząd będzie miał dwa lata na implementację unijnych reguł do polskiego prawa. Podwyższenie standardów energetycznych w naszych domach stanie się faktem.

Resortowi klimatu ucieka czas na mrożenie cen prądu, a rządowe zakładki znikają

Kurczy się czas na przyjęcie nowej ustawy chroniącej przed dużymi podwyżkami cen prądu od 1 lipca br. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki powinien otrzymać wnioski o zmianę taryf najpóźniej w połowie maja. A rządowe zakładki na projekty ustaw, które mają to umożliwić na razie zamiast pojawić się, to znikają.

Normy emisyjne dla budynków przyjęte. UE zapewnia o swobodzie wyboru narzędzi

Rada Unii Europejskiej przegłosowała i formalnie przyjęła zmienioną dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) zawierającą nowe przepisy mające na celu zmniejszenie zużycia energii i emisji z budynków w całej UE. Przeciw były Węgry i Włochy. Polska, Czechy, Chorwacja, Słowenia i Szwecja wstrzymały się zaś od głosu. UE zapewnia o dobrowolności wielu mechanizmów.