Ceny prądu i gazu na giełdzie spadły kilkukrotnie, a podwyżki i tak będą

Ceny prądu i gazu w kontraktach rocznych spadają na Towarowej Giełdzie Energii rok do roku i to nawet kilkukrotnie. Rynek po ostrej fazie kryzysu energetycznego normalizuje się. Cóż z tego jak ceny są tych dóbr i tak są wyższe od tych na 2022 r., na poziomie których płacimy jeszcze nasze rachunki. Efekt? Bez tarcz osłonowych i tak czekają nas podwyżki prądu i gazu mimo giełdowych spadków.

Podrożał projekt elektrowni gazowej w Ostrołęce

Zamiast 2,5 mld zł spółka celowa Energi i Orlenu ma zapłacić za powstający energetyczny blok gazowo-parowy około 2,85 mld zł. Harmonogram się nie zmienił, ale jest mocno napięty.

Ukraina ukryła zapasowe transformatory w Polsce. Szykuje się na zimowe ataki

Ukraina przechowuje część zapasowych transformatorów w Polsce i Rumunii, aby były bezpieczne do czasu, aż będą potrzebne. Na razie ukraińska energetyka, pomimo rosyjskich rakiet, sprzedała za granicę pięć razy więcej prądu niż importowała.

Cenowy koszmar biznesu powoli przechodzi do przeszłości. Energia tanieje

Większość firm przemysłowych w ciągu ostatnich blisko dwóch lat trapiły wysokie ceny energii. Te powoli spadają, a prognozy są optymistyczne.

Polski energetyczny gigant stawia na wykorzystanie odpadów

Spółki serwisowe w PGE, odpowiedzialne za zagospodarowanie ubocznych produktów spalania węgla, zostały połączone. Ma to wygenerować większy efekt w postaci wyników działu firmy pod nazwą Gospodarka Obiegu Zamkniętego.

Będą podwyżki w spółkach zależnych PGE GiEK. Protesty nadal możliwe

Pracownicy spółek zależnych w PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, odpowiedzialnej za elektrownie węglowe i kopalnie węgla brunatnego, otrzymają podwyżki i jednorazowe premie. Nie wszystkie związki zawodowe przystały jednak na te propozycje.

Transformacja energetyczna: Rząd nie ma strategii i narzędzi

Wstępne konsultacje projektu strategii energetycznej zostały zakończone, ale na jej przyjęcie trzeba jeszcze poczekać.

EC Będzin uspokaja i zapewnia, że poradzi sobie z problemami

Poważne wątpliwości wobec przyszłości spółki EC Będzin ma jej rewident. Zarząd spółki podkreśla, że sytuacja nie jest nowa, a sam zarząd dąży do poprawy, aby w przyszłości uzyskać pozytywną opinię od biegłego rewidenta.

Mniejsza strata EC Będzin, ale audytor stawia pytania o przyszłość firmy

Spółka w I połowie 2023 r. spółka miała 46,72 mln zł skonsolidowanej straty netto wobec 112,14 mln zł straty rok wcześniej. Poważne wątpliwości wobec przyszłości spółki ma jej rewident.

Rosja szantażuje Chiny prądem. Ogranicza dostawy

Pekin nie zgodził się na propozycję podwyżki ceny importowanego z Rosji prądu. Teraz Chiny mogą się przekonać, jak Kreml wykorzystuje eksport surowców i energii do swoich celów.

Kreml rozgrzewa rynek uranu: odcina USA od dostaw

Oficjalnym powodem jest brak ubezpieczenia ładunku, ale to pretekst. Co nie udało się z gazem czy ropą, może uda się z uranem. I na razie rzeczywiście cena surowca na świecie idzie w górę.

EC Będzin znów na fali i szykuje się do dużej inwestycji

Papiery firmy z Będzina ponownie zyskały duże zainteresowanie prywatnych inwestorów. Na kończącej miesiąc sesji 29 września, firma zyskiwała blisko 29 proc. Spółka podała także, że zmienia sposób zakupu surowca dla siebie i spółek zależnych. Atrakcyjność akcji mogła podbić jednak informacja o planie nowej inwestycji.

Spółki energetyczne poniosą ciężar obniżki cen energii

Trzeci co do wielkości koncern energetyczny, Tauron szacuje, że rozporządzenie MKiŚ dot. sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń, które obniża ustawowo ceny energii o ok. 12 proc. obniży wynik EBITDA grupy w II półroczu 2023 roku o 536 mln zł.

Mrożenie cen energii popłaca. Spółki Skarbu Państwa zyskują, a miały dopłacać

Wbrew zapowiedziom polityków, którzy podkreślali, że spółki energetyczne powinny podzielić się wysokimi zyskami, te zarabiają jeszcze więcej na mrożeniu cen prądu.

Jest umowa na zaprojektowanie polskiego atomu

Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały umowy na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce z amerykańskim konsorcjum firm Westinghouse oraz Bechtel. Wartość tej umowy nie została ujawniona, idzie jednak w setki milionów złotych.

Opóźnione inwestycje Orlenu we Włocławku

Trzecią linię do produkcji nawozów azotowych i hub wodorowy pierwotnie planowano uruchomić w zależnym Anwilu do połowy 2022 r. Nie zrobiono tego do dziś.

Mniejszy zysk PGE mimo rosnących przychodów

Zysk netto Polskiej Grupy Energetycznej wyniósł w drugim kwartale 2023 r. 352 mln zł wobec 2,26 mld zł zysku przed rokiem - wynika z raportu półrocznego spółki.

Umowa na projektowanie atomu na Pomorzu możliwa już w środę

Pod koniec ubiegłego tygodnia, już po uzyskaniu decyzji środowiskowej na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce w technologii amerykańskiej na Pomorzu, spekulowano, że już w następnym tygodniu dojdzie do podpisania umowy na projektowanie elektrowni jądrowej. Ta może zostać podpisana już w środę.