Enea chce pozyskać do 900 mln zł z emisji nowych akcji

Enea złożyła do Prezesa Rady Ministrów wniosek o objęcie przez Skarb Państwa akcji nowej emisji serii D za łączną kwotę nie wyższą niż 899,6 mln zł w zamian za wkład pieniężny pochodzący ze środków funduszu reprywatyzacji.

Rafako może wyjść na prostą. Jest wstępne porozumienie

Zmagające się z problemami finansowanymi Rafako znalazło inwestora, który może zakończyć problemy finansowe spółki.

Amerykanie chcą włączyć polskie firmy do budowy elektrowni jądrowej

Westinghouse Electric Company podpisał memorandum o współpracy z dziesięcioma firmami w Polsce z branży energetycznej i budowlanej. Mają one tworzyć krajowy łańcuch dostaw przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju.

MAP: Emisje akcji bez związku z powstaniem NABE

Ministerstwo Aktywów Państwowych analizuje raporty bieżące spółek PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Enei w zakresie procesu dokapitalizowania spółki w drodze emisji akcji. - Wnioski złożone przez spółki w zakresie podwyższenia kapitału w żaden sposób nie wpływają na plany MAP w tym zakresie wyjaśnia MAP.

PGE chciałaby, aby to Skarb Państwa objął nowe akcje spółki

Zarząd PGE złożył wniosek o objęcie przez Skarb Państwa od 214,6 do 374 mln nowo emitowanych akcji serii E – czytamy w raporcie giełdowym spółki.

Emisja akcji ma posłużyć Enei na sfinansowanie inwestycji w obszarze dystrybucji grupy

Poznański koncern energetyczny chce przeprowadzić emisję akcji. Celem jest finansowanie projektów inwestycyjnych w obszarze dystrybucji grupy.

Popyt na polski prąd napędzał produkcję z węgla

Krajowe zużycie energii elektrycznej wzrosło o 5,36 proc. w skali roku i wyniosło 174,4 TWh w 2021 r. Znacząco wzrosła produkcja energii z węgla kamiennego i brunatnego, co jest efektem rosnącego zapotrzebowania na prąd w całej Europie, gdzie polska energia trafiała szerokim strumieniem.

Rząd zamierza zamrozić ceny gazu m.in. dla szpitali

Rząd rozszerzy katalog podmiotów objętych ochroną taryfową. Ministerstwo Aktywów Państwowych przygotowało też pakiet rozwiązań łatających lukę prawną, dotyczącą spółdzielni mieszkaniowych.

Tauron szykuje rewolucję. Zainwestuje w inteligentne liczniki

Tauron Dystrybucja w ciągu najbliższych ośmiu lat chce wymienić ok. 750 tys. liczników rocznie na urządzenia ze zdalnym odczytem. Do 2031 r. takie liczniki będą mieli wszyscy klienci Grupy.

Ceny prądu w Warszawie wzrosną. E.ON podał nowe stawki

Rachunki na energię elektryczną wzrosną w Warszawie o ok. 23 proc. Sprzedawca energii elektrycznej w stolicy, firma E.ON Polska podała, że od 1 stycznia 2022 r. wchodzą w życie nowe stawki za prąd.

Niemcy: 3 reaktory wyłączone, zostały ostatnie trzy

Z nowym rokiem Niemcy wyłączyły trzy z ostatnich sześciu elektrowni jądrowych w ramach przestawiania się na odnawialne źródła energii.

Bruksela da „zielone światło” dla inwestycji w gaz i atom

Komisja Europejska proponuje uznanie energetyki jądrowej i gazowej za technologie, które pozwolą na znaczącą redukcję emisji CO2 w Unii Europejskiej. To dwie technologie, które Polska chce wykorzystać przy transformacji energetyki.

Polacy zapłacą słony rachunek za nową moc. Wyniki branży będą rekordowe

Tylko w 2021 roku polscy podatnicy zapłacili 5–6 mld zł opłaty mocowej, która doliczana jest do naszego rachunku za energię elektryczną. W połączeniu z rosnącym zapotrzebowaniem na prąd z węgla rynek mocy powiększa marże spółek energetycznych bardziej, niż się tego spodziewano.

Polenergia skarży Tauron za zielone certyfikaty

Spółki zależne Polenergii wniosły do sądu zmianę powództwa i domagają się od spółki zależnej Tauronu dodatkowo ok. 34 mln zł.

W czterech spółkach zależnych PGE zakończono spory zbiorowe

W PGE Dystrybucja, PGE Energia Ciepła, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oraz PGE Obrót - spółkach zależnych Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) - podpisano porozumienie kończące spory zbiorowe ze stroną społeczną.

Prąd bardzo potaniał. Główna przyczyna mocnej obniżki w Hiszpanii

W poświąteczny poniedziałek prąd w Hiszpanii jest najtańszy od dwóch miesięcy. Kosztuje mniej niż 100 euro za megawatogodzinę (MWh).

Bruksela nie widzi spekulacji na rynku EU ETS

Komisja Europejska nie dopatrzyła się spekulacji na rynku uprawień do emisji CO2. Przedstawiciele KE podkreślą, że udział graczy handlujących instrumentami pochodnymi związanymi z rynkiem EU ETS jest niewielki.

Tauron inwestuje w ciepło

Największa spółka ciepłownicza na południu Polski pozostaje w Grupie Tauron. Przeprowadzone analizy wykazały, że optymalnym scenariuszem dalszego rozwoju tego segmentu będzie konsekwentna transformacja źródeł wytwórczych z węglowych na gazowe, a w przyszłości także wodorowe.