Resort klimatu nie wyklucza interwencji na rynku uzupełniającym dostawy energii

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada interwencją prawną w sytuacji, w której wysokie ceny energii na rynku bilansującym (rynek uzupełniający dostawy energii) będą utrzymywać się przez dłuższy czas.

Potężna awaria prądu w Warszawie. Zamknięte galerie handlowe i IKEA

W sobotę od rana nieczynne jest wiele sklepów na warszawskim Targówku. W dniu zwyczajowo największego ruchu zamknięte są między innymi centrum handlowe Atrium Targówek, M1 Marki, sklep IKEA i Decathlon. Powodem jest awaria prądu po burzy.

Polski węgiel spalany dla Ukrainy bez opłat ETS? Komisja Europejska się nie zgadza

Komisja Europejska na razie mówi nie pomysłowi Donalda Tuska, aby za europejskie pieniądze spalać polski węgiel na potrzeby Ukrainy – wynika z ustaleń „Rzeczpospolitej”. Bruksela nie zaakceptowała do dziś także pomocy publicznej dla kopalń w Polsce.

Resort aktywów i spółki chcą zwiększenia ofert na rynku mocy

Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) oraz spółki energetyczne oceniają, że zaproponowany poziom zapotrzebowania na moc dla aukcji rynku mocy w dostawach w 2029 jest niewystarczający do pokrycia zapotrzebowania na moc i proponuje poziom 9 GW.

Geotermia nadzieją na dekarbonizację. Walka z kryzysem energetycznym

Dekarbonizacja ciepła to konieczność, której sposób przeprowadzenia zależy od obecnego modelu ogrzewania. Największą nadzieję na dekarbonizację polskiego sektora energetycznego wiąże się z energią geotermalną.

Niespodziewane efekty reformy rynku energii

Reforma rynku bilansującego przyniosła wysokie ceny, ale to może się zmienić. Operator systemu liczy na pojawienie się nowych uczestników rynku.

Nowe rozporządzenie ma ułatwić wydatkowanie środków KPO na energetykę

Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczęło konsultacje projektu rozporządzenia dotyczącego udzielania pomocy publicznej na projekty inwestycyjne w zakresie wsparcia krajowego systemu energetycznego w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Wskazano w nim na jakie cele środki mogą zostać wydane.

Nadchodzi era atomu w UE. Potrzeba tylko jednego

Kraje Unii - głównie z Europy Środkowo-Wschodniej - chcą zbudować w sumie 10 nowych reaktorów o wartości 130 miliardów euro. Bez finansowego wsparcia Brukseli to się nie uda.

Zapowiedź premiera budzi wątpliwości. Prąd z węgla dla Ukrainy bez opłaty za emisje

Przesył do Ukrainy polskiego prądu z węgla miałby pomóc ukraińskiej energetyce, ale i Polsce, która pozbyłaby się części z ok. 13 mln ton zapasów węgla. Do tego jednak potrzebna jest zmiana w unijnej dyrektywie emisyjnej EU ETS.

Rząd chce rozszerzyć opodatkowanie nieruchomości. Może to uderzyć w transformację

Nowa definicja budynków i budowli, zawarta w projektowanej ustawie o podatkach lokalnych, rozszerzy zakres opodatkowania nieruchomości i może doprowadzić do wstrzymania transformacji energetycznej i teleinformatycznej — ostrzega stowarzyszenie branżowe Lewiatan.

Nie dla wszystkich wysokie rachunki. Kto konsumuje dużo, zapłaci mniej

Nowe cenniki za prąd na kolejne miesiące oznaczają dla większości obywateli niewielkie – przynajmniej na razie – podwyżki, rzędu nie więcej niż 30 zł w skali miesiąca.

Polski prąd na Ukrainę? Rząd ma plan

Polska pracuje nad tym, aby prąd wytworzony przez polskie elektrownie z polskiego węgla przesłać "za europejskie pieniądze" istniejącym mostem energetycznym na Ukrainę - poinformował na konferencji z prezydentem Ukrainy premier Donald Tusk.

Rosatom stracił pieniądze w Turcji. Co dalej z budowaną atomówką?

Pieniądze, które Rosatom przekazuje Turcji na budowę elektrowni jądrowej Akkuyu, największej rosyjsko-tureckiej inwestycji, zostały skonfiskowane. Rosjanie oskarżają o to Amerykanów.

Jak Ameryka zdobyła klucz do supremacji energetycznej

Stany Zjednoczone uratowały Europę przed głębszym kryzysem gospodarczym, gdyż postawiły na wydobycie gazu z łupków i budowę terminali LNG. Stały się dzięki temu największym eksporterem gazu skroplonego na świecie. Rosja jest pod tym względem mocno w tyle.

Ogrzewanie domu bimbrem. Będzie można samodzielnie pędzić paliwo do ogrzewania

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali prototyp urządzenia, które wytworzy prąd i ciepło z dowolnego alkoholu. Pompy ciepła będą miały konkurencję?

Były zarząd Tauronu nie otrzymał absolutorium za 2023 r.

Zwyczajne walne zgromadzenie Tauronu nie udzieliło we wtorek członkom byłego zarządu absolutorium za rok 2023 - poinformowała spółka w komunikacie. Walne natomiast udzieliło absolutorium za 2023 r. ówczesnym członkom rady nadzorczej.

Zaczyna brakować prądu w Rosji. Ukraińskie drony coraz skuteczniejsze

W trzech rosyjskich obwodach ogłoszono wyłączenia zasilania i przerwy w dostawach prądu. Nie działają wodociągi, sygnalizacja świetlna, windy itp. Jako powód rosyjski reżim podaje „zewnętrze działania" i „technologiczne problemy".

Aktualizacja taryf na prąd. URE zatwierdził zmiany na 2024 rok

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził zmiany taryf na 2024 r. na sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców w gospodarstwach domowych pięciu spółkom (PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót, Tauron Sprzedaż GZE), wydłużając okres ich obowiązywania do końca 2025 r., podał Urząd.