KGHM chce mieć swoją elektrownię atomową

Kolejna giełdowa spółka planuje wejść w energetykę jądrową. Mowa o KGHM, który zakłada, że pierwszy z reaktorów nuklearnych zacznie funkcjonować w 2029 r.

Ciepłownicy będą wnioskować nawet o 30 proc. podwyżki

Podwyżki cen energii cieplnej od 10 do 30 proc. będą wnioskować do Urzędu Regulacji Energetyki przedsiębiorstwa ciepłownicze - poinformował w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Fabryka baterii nie przekreśla budowy atomówki w Kaliningradzie

Nie ma zagrożenia dla ewentualnego polsko-rosyjskiego dokończenia budowy, a potem wspólnego wykorzystania Bałtyckiej Elektrowni Atomowej w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim. Planowana tam fabryka akumulatorów do aut elektrycznych stanie „obok elektrowni".

Solorz może spać spokojnie. Nie ma zagrożenia dla elektrowni atomowej

Nie ma zagrożenia dla ewentualnego polsko-rosyjskiego dokończenia budowy, a potem wspólnego wykorzystania Bałtyckiej Elektrowni Atomowej w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim. Planowana tam fabryka akumulatorów do aut elektrycznych stanie „obok elektrowni".

Litwa zablokowała import prądu z Białorusi przez Rosję

Wilno znalazło skuteczny sposób, by prąd z białoruskiej atomówki, nie wszedł na rynek nie tylko bezpośrednio, ale też za pośrednictwem Rosji.

Klimat na atom?

Badacze IPCC przestrzegają, że natychmiastowe, drastyczne redukcje emisji gazów cieplarnianych są konieczne, jeżeli chcemy zatrzymać globalne ocieplenie. Pod lupę idzie sektor energetyczny. Jaką rolę w tej transformacji pełni w USA energia atomowa?

Spółka Kulczyka też chce mieć mały reaktor jądrowy

Spółki Ciech i Synthos Green Energy podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie wykorzystania technologii reaktorów jądrowych SMR i MMR. Kilka dni temu również ZE PAK podpisał z Synthosem umowę o współpracy w obszarze energetyki jądrowej.

Tauron chce ponowniee uruchomić blok w Jaworznie w 2022 roku

Priorytetem dla Grupy Tauron jest szybkie zakończenie naprawy bloku 910 MW w Jaworznie i ponowne jego uruchomienie w 2022 roku - powiedział Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Grupy Tauron.

Amerykańskie wsparcie dla ZE PAK przy rozwoju energetyki jądrowej

IP3 Corporation i Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) zawarły porozumienie dotyczące wdrożenia i rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. IP3 będzie w tych procesach głównym doradcą ZE PAK.

Blok w Jaworznie może ruszyć dopiero w 2024 roku

Chodzi o bezpieczeństwo energetyczne państwa, a nie o podwórkową zabawę. Mam wrażenie, że najważniejsi politycy w państwie nie są o powadze sytuacji informowani - mówi Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes Rafako.

Droga do neutralności klimatycznej wiedzie przez dekarbonizację i większą efektywność

Realizacja celów europejskiej polityki klimatycznej wymaga od wielu branż, w tym od ciepłownictwa, daleko idących zmian.

Amerykańskie reaktory do ukraińskich atomówek

Coraz więcej amerykańskiej technologii w energetyce jądrowej Ukrainy. Pięć reaktorów AP1000 firmy Westinghouse ma zostać zbudowanych w ukraińskich siłowniach jądrowych. Wartość inwestycji przekroczy 25 mld dolarów.

Greenpeace: Minister Sasin planuje przekupić energetyków

Propozycja wykonania kreatywnej księgowości, która w żadnym stopniu nie przyczyni się do szybkiej redukcji emisji gazów cieplarnianych - tak o pomysłach MAP dla energetyki - pisze Joanna Flisowska – szefowej zespołu klimat i energia w Greenpeace.

Solorz i Sołowow wybudują elektrownię jądrową

Zygmunt Solorz i Michał Sołowow podjęli decyzję o rozpoczęciu wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie, na bazie aktywów ZE PAK, elektrowni jądrowej.

Udane półrocze dla PGE

Jak wynika z szacunkowych danych grupy PGE za I półrocze, zysk EBITDA wyniósł ponad 5,2 mld zł, w porównaniu z 2,8 mld zł rok wcześniej. To najwyższy półroczny wynik odnotowany w historii spółki.

Kogeneracja ważnym elementem transformacji

Zaproponowany w pakiecie „Fit for 55” harmonogram zmian dotyczący ciepłownictwa jest zbyt radykalny – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej i Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.

Były wiceprezes Westinghouse oskarżony o nieudany projekt nuklearny

Jeffrey Benjamin, były wiceprezes amerykańskiej spółki, która buduje elektrownie jądrowe został oskarżony o 16 przestępstw. Grozi mu 20 lat więzienia i 5 mln dol. kary.

W Elblągu i Kaliszu powstają elektrociepłownie na błękitne paliwo

Do 2030 grupa kapitałowa będzie stopniowo zastępować węglowe instalacje energetyczne źródłami gazowymi i kogeneracyjnymi.