Partner Główny

Sejm zamroził ceny gazu na kolejny rok

Sejm przyjął ustawę o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, który zakłada utrzymanie cen gazu poziomie ok. 200 zł/MWh. Za ustawą głosowało 424 posłów, a nikt się nie wstrzymał.

Czy zabraknie nam mocy do produkcji prądu? Zapasy węgla dadzą odpowiedź

Bloki węglowe wracają po remontach do pracy. Polskie Sieci Elektroenergetyczne zapewniają, że dostawy energii są zapewnione, choć przyznają, że sytuacja nie jest łatwa. Rośnie import awaryjny od naszych sąsiadów w krytycznych godzinach, których jest coraz częściej. Linia obrony operatora przed brakiem mocy do produkcji prądu jest jednak szeroka.

Rząd zapowiada rychłe umowy atomowe z Amerykanami

Przedstawiciele rządu zaprezentowali w Sejmie plan rządu na najbliższe miesiące związane z realizacją projektu jądrowego w Polsce. Wkrótce ma dojść do podpisania serii umów w tej sprawie. Pojawiły się także informacje o rozwoju mniejszych reaktorów jądrowych. Orlen wkrótce w tej drugiej sprawie wskaże lokalizacje.

Most energetyczny na Ukrainę może powstać na początku przyszłego roku

Połączenie elektroenergetyczne Rzeszów-Chmielnicki między Polską a Ukrainą może być gotowe do pracy w pierwszym kwartale 2023 r. Ma to być dwukierunkowe połączenie, które zaraz po uruchomieniu może posłużyć do eksportu energii na Ukrainę i pomocy jej w problemie deficytu energii. Po zakończeniu wojny może zaś posłużyć do importu tańszej energii z Ukrainy do Polski.

Urszula Kuczyńska: "Jakoś to będzie?" Z atomem w Polsce nie może być "jakoś"

W związku z napaścią Rosji na Ukrainę mamy do czynienia z niekwestionowanym kryzysem energetycznym. Najpierw z medialnych nagłówków i telewizyjnych czołówek nie schodziła kwestia dostępności paliw kopalnych - w Polsce przede wszystkim węgla, potrzebnego do produkcji ciepła systemowego i indywidualnego. Potem media rozgrzała kwestia dofinansowania jego zakupów.

Stany Zjednoczone spieszą na pomoc energetyce Ukrainy

Władze USA przekażą Ukrainie kolejną nadzwyczajną pomoc. To 53 mln dolarów na pilny zakup sprzętu potrzebnego do odbudowy systemu energetycznego, uszkodzonego w wyniku masowych ataków Rosji. Na początku listopada na wsparcie ukraińskiego ciepłownictwa Biały Dom wydzielił 55 mln dolarów.

PGE inwestuje w rozwój sieci i przyłączenia OZE

W trzech kwartałach br. PGE Dystrybucja, spółka z Grupy PGE, zbudowała lub zmodernizowała ponad 500 stacji transformatorowych SN/nN oraz ponad 1100 km linii średniego i niskiego napięcia. Przyłącza także do sieci rekordowe moce instalacji OZE.

Jeszcze jeden reaktor atomowy może pojawić się w Polsce

W cieniu wielkich kontraktów na elektrownie nuklearne doszło w Polsce do innego wydarzenia, które z perspektywy energetyki jądrowej było nie mniej – a może i bardziej – znaczące.

Prąd popłynął z Unii na Ukrainę. Pierwsza wsparła Kijów Rumunia

Ukraina w trybie testowym zaimportowała energię elektryczną z Rumunii. Test wypadł pomyślnie. W ciągu dwóch godzin na Ukrainę dostarczono 1 MW energii elektrycznej z rumuńskich sieci. Jest też inny pozytywny efekt rosyjskich ostrzałów.

Nie tylko mrożenie cen gazu. Rząd szykuje spore zmiany w energetyce

Rząd skierował do Sejmu projekt ustawy zamrażającej ceny gazu na poziomie z 2022 r. W projekcie zostały również umiejscowione zmiany związane z ułatwieniami procesu finansowania budowy morskich farm wiatrowych oraz prawa geologicznego i górniczego. Część przepisów implementuje tzw. kamienie milowe w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Awaryjnie włączane bloki. Znów mało mocy do produkcji prądu

Kolejny dzień Polską energetykę wspomagał awaryjny import energii elektrycznej w ramach międzyoperatorskiej pomocy udzielanej przez naszych sąsiadów. W niedzielę pomocy udzielali nam Słowacy oraz Litwini, którzy w dużej mierze korzystają z importu szwedzkiej energii. Do pracy wracają bloki, które miały odpoczywać nieco dłużej.

Mało mocy do produkcji prądu. Kluczowy blok znów łapie opóźnienie

Coraz więcej energii w ramach pomocy operatorskiej sprowadzamy od naszych sąsiadów, brak sprzyjających warunków wietrznych przekłada się na praktycznie zerową produkcję energii z wiatru, a postój największego bloku energetycznego w Kozienicach wydłuża się o kolejne kilka dni – to obraz polskiej elektroenergetyki na koniec listopada.

Prąd z Unii Europejskiej popłynie na Ukrainę. Niemcy inicjują pomoc

Ukraina przygotowuje mechanizm importu prądu z Unii Europejskiej. Pozwoli uzyskać do 600 MW wsparcia. Niemcy organizują spotkanie ministerialne G7 w celu wsparcia systemu energetycznego Ukrainy. W piątek rano Ukraińcy znów podłączyli swoje sieci do sieci Unii.

Elektrownie będą musiały gromadzić więcej węgla na zapas. Nowe rozporządzenie

Elektrownie i ciepłownie będą musiały gromadzić więcej zapasów węgla kamiennego. W życie wchodzi nowe rozporządzenie, które nakłada na właścicieli elektrowni i ciepłowni wyższe limitu składowania węgla. Enea, jedna z największych spółek produkujących energię elektryczną zapewnia, że poradzi sobie z tym wyzwaniem. Poprzez wyższe limity węgla, rząd chce uniknąć ew. niedoborów surowca.

Problemy węglowego Jaworzna kładą się cieniem na wyniki Taurona

Grupa Tauron zamknęła trzy kwartały br. przychodami wyższymi o połowę w porównaniu do dziewięciu miesięcy poprzedniego roku. Zysk netto jednak spadł o 20 proc. Gorsze wyniki spółki to m.in. efekt postoju bloku 910 MW w Jaworznie.

Wiatrowe rekordy Polenergii w cieniu rozporządzenia cenowego

Polenergia wypracowała od początku roku rekordowe przychody ze sprzedaży na poziomie 5,1 mld zł, co oznacza wzrost rok do roku o 166 proc.

Niepewne inwestycje PGE w 2023 roku

Ustawa mrożąca ceny energii może ograniczyć inwestycje największego producenta prądu w przyszłym roku. Są jednak projekty, które będą realizowane niezależnie od wprowadzanych przepisów.

PGE zdecyduje o atomie na początku przyszłego roku

Rosnące ceny energii oraz spadek kosztów technologii względem innych, poprawił atrakcyjność inwestycji w energetykę jądrową. Naszą ostateczną decyzję uzależniamy jednak od prac nad modelem finansowania inwestycji. Ten mamy poznać do końca roku. Decyzję podejmiemy na początku przyszłego roku – zapowiedział na konferencji wynikowej prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.