W Polsce jest miejsce na cztery elektrownie jądrowe. Pewna jest tylko jedna

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando poinformował, że do 2040 r. w polskim systemie elektroenergetycznym jest miejsce na 12 GW mocy z elektrowni jądrowych. Jednak nadal rząd zakłada budowę od 6-9 GW.

Poprzedni zarząd PGE bez absolutorium. Zaszkodziła kampania informacyjna

Zwyczajne walne zgromadzenie Polskiej Grupy Energetycznej nie udzieliło poprzedniemu zarządowi absolutorium za 2023 r. Rada nadzorcza wskazała w uzasadnieniu m.in. wspieranie rządu PiS przez kampanię informacyjną "Polska Bezpieczna Energetycznie".

Jedna elektrownia atomowa pewna. Czy będą kolejne? Rząd rozważa

W czwartek rząd może podać w Sejmie szczegóły na temat ewentualnej budowy kolejnych elektrowni jądrowych w Polsce oraz poinformować, ile mocy w atomie będziemy potrzebować. W międzyczasie inwestor pierwszej elektrowni jądrowej zdradza nam, na jakim etapie są prace. W najbliższym czasie rząd ma wysłać formalny wniosek o zgodę na pomoc publiczną dla projektu.

Spór rządu z energetykami o magazyny energii. Inwestycje pod znakiem zapytania

Polskie firmy energetyczne chcą uruchomić magazyny energii o mocy 50 GW. Niespodziewanie jednak zmiana tzw. współczynnika dyspozycyjności mocy tych instalacji może znacząco ograniczyć ich plany. Branża boi się, że atrakcyjność magazynów zmaleje.

Resorty odpowiedzialne za energetykę krytykują projekt ministerstwa finansów

Realizacja noweli ustawy o podatkach od nieruchomości zwiększy obciążenia spółek Skarbu Państwa o kilkaset mln zł rocznie, może oznaczać wzrost taryf na prąd, podwyżki cen energii i wzrost CPI - ocenia resort aktywów państwowych, opiniując projekt. Krytycznie wypowiada się także Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Losy małego atomu Orlenu poznamy pod koniec roku

Premier Donald Tusk oświadczył we wtorek, że ocena umów zawieranych przez Orlen w sprawie budowy reaktorów SMR trwa i „będą konsekwencje tej oceny”. Jak dodał, z tego co wie, obecny zarząd Orlenu podziela wątpliwości służb specjalnych wobec tych umów.

Dotacja do domowej fotowoltaiki. Będą obowiązkowe magazyny energii

Na początku września ruszy nabór do nowej edycji programu "Mój Prąd 6.0" z pulą 400 mln zł - poinformowała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Nowa edycja przewiduje obligatoryjne magazyny energii do źródeł fotowoltaicznych.

Awaria siłowni jądrowej w Rosji. Południe kraju bez prądu

Na całym południu Rosji, na Kaukazie i okupowanym przez Rosjan ukraińskim Krymie doszło do przerw w dostawach prądu. Bez zasilania pozostawało przez dwa dni kilka milionów ludzi. Powodem jest awaria w elektrowni jądrowej w Rostowie.

Różne strategie oczekiwania na wydzielenie węgla ze spółek

Rynek i firmy energetyczne czekają na decyzje rządu w sprawie wydzielenia ciążących energetyce węglowych elektrowni.

Nowy podatek od ogrzewania może za kilka lat wzrosnąć czterokrotnie

Dodatkowa opłata w naszym rachunku za ogrzewanie może drastycznie wzrosnąć po 2030 r. Nowa analiza wskazuje nawet na czterokrotny wzrost kosztów. Rząd zapowiada, że chce rozłożyć wprowadzenie nowej pozycji w naszym rachunku na lata.

Rewolucja w Moim Prądzie. Domowa fotowoltaika tylko z magazynem energii

Kolejna, szósta już edycja programu dotacji do domowej fotowoltaiki ruszy na początku września. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało szczegóły. Resort dopuści do dofinansowania dwa razy większe instalacje niż dotychczas. Będzie też obowiązek instalowania magazynów energii.

Były prezes Orlenu będzie nadzorował PGNIG Upstream Norway

Jacek Krawiec, były prezes Orlenu został powołany na stanowisko przewodniczącego rady dyrektorów spółki należącej do Orlenu: PGNIG Upstream Norway.

Koreańczycy wygrywają bój o atom w Czechach

Południowokoreański gigant energetyczny KHNP wygrał wart miliardy dolarów przetarg na budowę dwóch bloków jądrowych w czeskiej elektrowni - poinformował w środę premier Czech Petr Fiala. Ten sam koreański koncern energetyczny stara się także o realizację elektrowni jądrowej w Polsce.

Rosatom opuścił Niemcy. Już tam nie zarobi

Niemiecka struktura Rosatomu, Nukem Technologies Engineering Services, ogłosiła na swojej stronie internetowej, że podpisała umowę sprzedaży przedsiębiorstwa japońskiej firmie informatycznej Muroosystems Corp. Warunki transakcji nie zostały ujawnione.

Nowe prawo podatkowe uderzy w dużą fotowoltaikę. Prosumenci są bezpieczni

Prosumenci i ich domowe instalacje fotowoltaiczne nie będą opodatkowani na bazie nowego prawa podatkowego – zapewnia „Rzeczpospolitą” Ministerstwo Finansów. Projekt uderzy jednak w duże farmy fotowoltaiczne.

Koniec BRELL. Rosja i Białoruś zostają same z nadmiarem prądu

Bałtyccy operatorzy systemów przesyłowych odłączą sieci elektroenergetyczne Litwy, Łotwy i Estonii od kontrolowanego przez Rosję systemu BRELL w lutym 2025 r.

Litwa pomoże odbudować energetykę Ukrainy po atakach Rosji

Litwa przekazuje Ukrainie krytyczny sprzęt ze swojej elektrociepłowni w Wilnie. Pakiet pomocy obejmuje ponad 300 sztuk urządzeń niezbędnych do odbudowy ukraińskich obiektów energetycznych uszkodzonych przez rosyjskie ataki.

Amerykański stan znalazł sposób na ekologów. Blokowali wydobycie ropy

Organizacje ekologiczne w Wyoming próbowały chronić cenne tereny przyrodnicze dzierżawiąc je od stanu na tych samych zasadach co koncerny paliwowe. Specjalna zmiana prawa im to uniemożliwi.