Konflikt w Turowie powinien przyspieszyć transformację energetyczną

Z uwagi na brak rezerw nie możemy sobie pozwolić na wyłączenie elektrowni w Turowie, ale sprawa z Czechami i TSUE powinna przyspieszyć dekarbonizację energetyki.

Cena węgla wystrzeliła w tym roku w górę

Rosnący popyt na energię elektryczną i gwałtowny wzrost światowych cen gazu przyczyniły się do rajdu notowań najbardziej nie ekologicznego surowca energetycznego na świecie. Cena węgla zdrożała w tym roku o ponad 100 proc.

Kopalnia Turów pofedruje do 2044 r.

Minister Klimatu i Środowiska przedłużył Polskiej Grupie Energetycznej termin obowiązywania koncesji na wydobywanie węgla brunatnego ze złoża Turów do 2044 r. – To skandaliczna decyzja – komentują organizacje ekologiczne.

Branżę węglową czekają roszady kadrowe

Po miesiącach negocjacji przedstawicielom rządu udało się porozumieć z górnikami w sprawie przyszłości polskich kopalń. Teraz czas na trudne negocjacje z Komisją Europejską i… porządki kadrowe.

Polska 13. na świecie w produkcji energii z węgla

Ośrodek analityczny Ember Climate opublikował zestawienie 25 krajów, które wyprodukowały najwięcej energii z węgla na świecie w 2020 roku. Polska znalazła się na 13 miejscu, tuż za Tajwanem i Niemcami. Na czele rankingu niezmiennie znajdują się Chiny. Brytyjski think tank zaznacza, że wszystkie kraje OECD (w tym Polska) – aby zachować szanse na osiągniecie celu klimatycznego z Porozumienia Paryskiego – powinny odejść od węgla najpóźniej do 2030 roku.

Nowy zarząd JSW szybko uległ związkowcom

Załoga Jastrzębskiej Spółki Węglowej dostanie gwarancje zatrudnienia na kolejne 10 lat. Tak zdecydował we wtorek zarząd spółki, pod kierownictwem nowej prezes Barbary Piontek. Decyzja zapadła zaledwie dwa dni po zawiązaniu przez organizacje związkowe komitetu protestacyjno – strajkowego. To wydłużenie uprawnień, które pracownicy JSW otrzymali w 2011 r., przy okazji debiutu spółki na warszawskiej giełdzie.

Inwestorzy popłynęli na akcjach producentów paliw kopalnych

Wartość inwestycji w akcje producentów paliw kopalnych i firm powiązanych z tą branżą spadła w ciągu niecałej dekady o 20 proc. Oznacza to, że inwestorzy stracili w tym czasie 123 mld dolarów – wynika z najnowszego raportu think tanku Carbon Tracker.

Długi finisz negocjacji górników z rządem. Spór o gwarancje

Choć górnicze związki zawodowe i przedstawiciele rządu zapewniają, że rozmowy w sprawie umowy społecznej są już na finiszu, to końca negocjacji wciąż nie widać. Strony uzgodniły już niemal całą treść dokumentu, ale kością niezgody okazały się głównie gwarancje zatrudnienia i kształtowanie górniczych pensji w kolejnych latach.

To już pewne – złoże Złoczew trafia do rezerwy

Polska Grupa Energetyczna nie podejmie się budowy kopalni węgla brunatnego Złoczew, która miałaby przedłużyć życie Elektrowni Bełchatów. – Złoże Złoczew pozostanie w rezerwie energetycznej dla Polski – zadeklarował prezes spółki Wojciech Dąbrowski w rozmowie z Radiem Łódź.

Wsparcie dla górników z Bełchatowa

W Bełchatowie, gdzie funkcjonuje największy krajowy kompleks energetyczno – wydobywczy oparty o węgiel brunatny, powstanie Centrum Rozwoju Kompetencji. To wspólna inicjatywa właściciela kopalni – Polskiej Grupy Energetycznej i samorządu województwa łódzkiego. Dzięki niej osoby kończące pracę w energetyce konwencjonalnej będą mogły przejść szkolenia i rozwinąć swoje kompetencje w innych obszarach, m.in. związanych z odnawialnymi źródłami energii. Wykształcą się tu ponadto specjaliści w zakresie automatyki, analityki, informatyki, elektrotechnologii czy biotechnologii.

Plan dla dwóch kopalń należących do PGE

Polska Grupa Energetyczna aktualizuje strategie dla kompleksów wydobywczo-wytwórczych Turów i Bełchatów, opartych na węglu brunatnym. Zgodnie z planem zasoby węgla w bełchatowskiej kopalni zostaną wykorzystane do ok. 2038 r., natomiast w Turowie do 2044 r.

Azja lubi rosyjski węgiel, dostanie go koleją

Rosja zbuduje liczącą 1000 km linię kolejową o wartości 10 miliardów dolarów, którą będzie eksportować węgiel do Chin. Azja potrzebuje coraz więcej taniego rosyjskiego surowca.

Bełchatów nie jest gotowy na zmiany

Region bełchatowski, gdzie działa największy kompleks energetyczno-wydobywczy węgla brunatnego w Unii Europejskiej i którego odejście od węgla może nastąpić najgwałtowniej, jest do procesu transformacji przygotowany najgorzej, a zarazem w najmniejszym stopniu objęty zostanie mechanizmami osłonowymi i inwestycjami – piszą autorzy raportu „Przespana rewolucja”, przygotowanego przez Fundację Pole Dialogu. „To gotowy przepis na katastrofę społeczną, gospodarczą i polityczną” – czytamy dalej w raporcie.

Czesi wytoczą Polsce proces z powodu odkrywki Turów

Czeski rząd zdecydował, że złoży skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko Polsce z powodu planów rozbudowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów przy polsko – czesko – niemieckiej granicy.

Sądowe potyczki o Złoczew

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił wyrok sądu niższej instancji stwierdzający nieważność studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Złoczew, które przewidywało budowę przez Polską Grupę Energetyczną odkrywki węgla brunatnego.

Ponad 3,8 mld zł straty górnictwa do listopada 2020 r.

Strata netto spółek produkujących węgiel kamienny po 11 miesiącach 2020 r. sięgnęła 3,84 mld zł – wynika danych przekazanych nam przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Prezes JSW odwołany

Włodzimierz Hereźniak został odwołany ze stanowiska prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Firmy pracujące dla kopalń walczą o wsparcie

Branża okołogórnicza apeluje, by nie pomijać jej w rozmowach o polskiej transformacji energetycznej i przyszłości Śląska. – To ostatni moment – alarmują firmy. Szacuje się, że sektor ten zatrudnia 400 tys. osób.