Zyski gigantów to możliwe problemy z węglem

Polska eksportuje energię elektryczną na potęgę. Skoczyły zyski. Jednak niedopasowanie popytu do podaży węgla energetycznego może skończyć się bolesnym wydrenowaniem krajowego rynku.

Nadpodaż węgla możliwa już za trzy lata

- Polska stoi w obliczu nadpodaży węgla energetycznego niezależnie od scenariuszy jego podaży oraz zapotrzebowania krajowej gospodarki - wynika z analiz przeprowadzonych przez Instytut Jagielloński oraz Instytutu Gospodarki Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk. Ich zdaniem obecnie rosnący popyt jest chwilowy, a obecny deficyt węgla ma charakter przejściowy u i nie wpłynie na proces dekarbonizacji.

Nowy rząd w Berlinie chce pożegnać się z węglem za 9 lat

Niemieccy socjaldemokraci (SPD), Zieloni i Demokraci, którzy negocjują utworzenie nowego rządu, zgodzili się zobowiązać się wycofać z węgla do 2030 r. Zapis ten ma znaleźć miejsce umowie koalicyjnej.

Bruksela czeka na polski wniosek notyfikacyjny w sprawie węgla

Brak pełnomocnika rządu ds. transformacji energetycznej nie wpływa na tempo rozmów z Komisją Europejską o notyfikacji górniczej umowy społecznej – tłumaczy „Rzeczpospolitej” ministerstwo aktywów państwowych. Związki zawodowe nie już tego tak samo pewne.

Jest nowy minister nadzorujący górnictwo

Powołany na stanowisko wiceministra aktywów państwowych będzie nadzorował sektor górniczy i elektroenergetyczny. Nie jest jednak pewne czy będzie on pełnomocnikiem rządu ds. transformacji energetycznej.

Finał konfliktu o Turów poczeka na nowy czeski rząd

- Kolejny polski projekt umowy w sprawie rozwiązania sporu wokół kopalni węgla brunatnego Turów jest nie do przyjęcia dla strony czeskiej - powiedziała dziś na Twitterze rzeczniczka ministerstwa środowiska Petra Roubčíková. Ma się nią zająć już nowy czeski rząd.

Górnicze związki chcą rozmawiać z Morawieckim i podwyżek

Związki zawodowe piszą kolejny list do premiera Morawieckiego ws. widma bankructwa sektora górniczego. Jednocześnie w innym lisice do zarządu Polskiej Grupy Górniczej centrale związkowe upominają się o podwyżki.

Turów. Ziobro składa wniosek do TK ws. nałożonych kar

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący przepisów, na podstawie których TSUE nałożył na Polskę kary ws. kopalni Turów i Izby Dyscyplinarnej SN.

Polska chce kontynuacji rozmów o Turowie, ale już w Warszawie

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przesłało stronie czeskiej własną propozycję zapisu spornego punktu porozumienia kończące nieporozumienia wokół kopalni Turów. Polacy chcą jednak rozmów już w Warszawie.

Stanęły elektrownie Ukrainy bo brakuje węgla

Ukraińska energetyka przeżywa ciężkie chwile. Z 23 bloków w państwowych elektrowniach, pracują zaledwie trzy. Powodem jest blokowanie przez Rosję dostaw węgla na Ukrainę.

COP26 coraz bliżej pożegnania węgla. Są jednak warunki

Zawarcie porozumienia klimatycznego ONZ w Glasgow jest coraz bliższe. Ceną ma być jednak rozmycie sformułowań o wycofaniu się świata z wykorzystania węgla.

Turów. Czechy odpowiadają Polsce. Polska odpowie Czechom. Ping pong trwa

Strona polska otrzymała od Czechów propozycję treści jednego ze spornych artykułów porozumienia w sprawie Turowa. Ministerstwo klimatu i środowiska będzie ją teraz analizować.

Chiny skupują węgiel na świecie, czym to grozi

Gwałtowny wzrost chińskich zakupów węgla za granicą. Tylko we wrześniu import wzrósł o blisko 80 procent przy czym z Rosji o 230 procent. W październiku jeszcze przyśpieszył. Po co Chinom tyle węgla?

Spór o Turów przed TSUE nie skończy się w tym roku

Zakończyła się pierwsza rozprawa Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotycząca skargi Czech w sprawie działalności Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Kolejna rozprawa odbędzie się już w przyszłym roku.

Batalia o Turów rozpoczęła się przed TSUE

Rozpoczęła się pierwsza rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Dotyczy ona skargi rządu czeskiego na niezgodną z prawem UE – zdaniem Czechów – pracę kopalni w Turowie. Na dzisiaj zaplanowano wysłuchanie stron.

Turów znowu na zakręcie. Rusza rozprawa w TSUE

Jeszcze w piątek wydawało się, że porozumienie jest na wyciągnięcie ręki. Dzisiaj jednak sprawa nie jest już tak oczywista.

Czesi zwlekają z decyzją o porozumieniu kończącym spór o Turów

Rząd w Pradze nie podjął jeszcze oficjalnej decyzji ws. porozumienia z Polską kończącego spór o dalszą prace kopalni Turów. Sprawa ma jednak rozstrzygnąć się w tym tygodniu.

MAP nie chce likwidacji ekogroszku

Ministerstwo Aktywów Państwowych dystansuje się od projektu rozporządzenia ministerstwa klimatu i środowiska dot. wyższych norm jakości sprzedawanego węgla. MAP uważa, że błędem było nie podjęcie wcześniej rozmów ze związkami górniczymi o nowych normach paliw stałych.