Partner Główny

Partnerzy

Premier Morawiecki: Apelujemy, aby jednak dokonywać auto reglamentacji

Premier Mateusz Morawiecki w końcu przyznał, że jest problem z wystarczającą dostępnością węgla i zaapelował, aby „dokonywać pewnego rodzaju auto reglamentacji zakupów”.

Pech nie opuszcza lubelskiej kopalni

Zaktualizowany plan wydobywczy Bogdanki na 2023 r. zakłada wydobycie ok. 8,3 mln ton węgla handlowego. To tyle, ile spółka po dwóch korektach chce wydobyć w tym roku. Za spółką ciągną się problemy geologiczne.

PGE rozpoczyna szeroką sprzedaż węgla i liczy na umowę z rządem

Grupa PGE rozpoczęła dystrybucję węgla do podmiotów chronionych i samorządów. Cena to 2100 zł bez VAT-u. Spółka będzie potrzebować na ten cel dodatkowej gotówki. Tu mają pomóc banki i rząd.

Kolejne dodatki inflacyjne dla górników. Nie ostatnie

Górnicy zatrudnieni w Polskiej Grupie Górniczej, największej spółce węglowej w Polsce, otrzymają kolejny dodatek inflacyjny – wynika z dostępnych dokumentów podpisanych 27 września.

Ratunek widzimy w OZE. Coraz więcej Polaków chce odnawialnej energii

W kryzysie energetycznym rośnie liczba zwolenników zielonej energii, ale i większego wydobycia węgla.

Nowy plan Sasina: miał i węgiel brunatny do domowych kotłów

Wicepremier Jacek Sasin polecił PGE sprzedaż odbiorcom indywidualnym miału węglowego oraz węgla brunatnego. Chodzi o to, żeby zasypać lukę po 600 tys. ton węgla, które miała do Polski sprowadzić Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych – mówi Business Insider Polska informator z kręgów rządowych.

Miliony ton węgla od spółek. Dystrybuować mają samorządy

PGE Paliwa i Węglokoks mają sprowadzić do Polski do końca roku 11,2 mln ton węgla. Taką deklarację złożył wicepremier minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Węgiel z hałd nie zastąpi Enei importu

Poznańska spółka rusza z programem Rewitalizacji i Eksploatacji Hałd Kopalnianych. Nie uchroni on jednak firmy przed brakami surowca już tej zimy.

Narasta spór między Sasinem a Morawieckim. Chodzi o ceny węgla

Podczas czwartkowego posiedzenia władz PiS doszło do ostrego starcia wicepremiera Jacka Sasina z premierem Mateuszem Morawieckim – dowiedział się Onet. Przyczyną konfliktu miały być ceny energii i węgla.

Horrendalnie drogi węgiel dla energetyki. Związki ujawniły cenę

Związkowcy ze spółki Tauron Wydobycie w piśmie do wicepremiera, szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacka Sasina ujawnili, po ile obecnie energetyka kupuje na rynku węgiel kamienny do produkcji energii elektrycznej. To ceny ponad trzy razy wyższe niż w oficjalnych statystykach.

Państwowe spółki chcą odzyskać węgiel z hałd. Jest umowa

Enea i Bogdanka podpisały umowę ze spółką CZH na odzyskiwanie z hałd pogórniczych węgla na potrzeby energetyki. Pierwsza taka instalacja ma powstać na przełomie 2022/2023 roku. Docelowo 10 takich instalacji ma odzyskać od 1 do 2 mln ton. To potwierdzenie informacji „Rzeczpospolitej” z ubiegłego tygodnia.

Zamiast węgla czarne kamienie. Oszustwa kwitną

Braki węgla, zbliżająca się zima i potrzeba zdobycia opału to przepis na świetną okazję dla oszustów. I kłopoty dla potrzebujących.

Pierwsze samorządy otrzymają środki na dodatki węglowe

Na kontach samorządów zaczynają pojawiać się pierwsze kwoty na poczet wypłaty dodatków węglowych. Ministerstwo klimatu i środowiska uruchomiło wypłatę środków 21 września br.

PGG rozwija sieć przewoźników węgla, ale nie sprzedawców

Przybywa nowych przewoźników w sieci Kwalifikowanych Dostawców Węgla Polskiej Grupy Górniczej. Mapę Polski w środę 21 września pokrywało już 60 punktów KDW. Plan spółki zakłada, że docelowo będzie około stu składów lub więcej. Są to jednak jedynie przewoźnicy, a nie klasyczne składy węgla, gdzie surowiec można kupić. Te zakończyły współprace z PGG z końcem lipca. Węgla z kopalń PGG na składach więc już nie ma.

PGE zapowiada lawinowy wzrost importu węgla. Nawet 25 statków miesięcznie

PGE Paliwa zapewnia, że zrealizuje import łącznie ok. 10 mln ton węgla do końca kwietnia 2023 roku. Oznacza to import 1,1 mln ton miesięcznie.

Przez Bogdankę węgla w Polsce będzie mniej. Enea już szuka gdzie indziej

Problemy geologiczne Bogdanki będą skutkować koniecznością pilnego zakupu węgla przez producenta prądu Eneę, która ten węgiel odbierała. A także spadkiem wydobycia węgla ogółem.

Nowym podatkiem w koks? Jest interwencja

Prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, zwrócił się do Komisji Europejskiej z interpelacją w sprawie węgla koksowego i wyjęcia spod dodatkowego opodatkowania spółek zajmujących się wydobyciem tego surowca.

Enea musi kupić pilnie milion ton węgla

Drugiemu co do wielkości koncernowi elektroenergetycznemu w kraju, poznańskiej Enei zabraknie do końca roku blisko 1 mln ton węgla, aby wyprodukować zamówioną na ten rok energię elektryczną. Spółka będzie musiała zakupić surowiec z importu po cenach 5-6 razy wyższych od cen w kraju. Wszystko przez problemy geologiczne w kopalni Bogdanka.