Bogdanka pokazuje wyniki
Skonsolidowany zysk netto węglowej spółki wyniósł w I kwartale 2023 r. 126 mln zł, a EBITDA zbliżyła się do 292 mln zł.
Kompromis metanowy ze zgodą Parlamentu Europejskiego
Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie nowego prawa mającego na celu ograniczenie emisji metanu z sektora energetycznego, aby osiągnąć cele klimatyczne UE. Dzięki wcześniejszemu porozumieniu na poziomie komisji parlamentarnej treść rozporządzenia metanowego została złagodzona co oznacza, że polskie kopalnie węgla energetycznego nie będą musiałby być zamykane już od 2027 r.
Mniej węgla niż przed rokiem od polskich kopalń
Za trzy pierwsze miesiące tego roku wydobycie węgla kamiennego z polskich kopalń wyniosło 11,9 mln ton, zaś w zestawieniu dla trzech pierwszych miesięcy w 2022 r. to spadek. Przed rokiem było to 14,3 mln ton. Cena węgla dla elektroenergetyki w marcu ponownie rosła, zaś dla ciepłowni spadała. Nadal jednak są to rekordowe wartości.
Rekordowe ilości węgla z importu. Rząd przedstawił raport
PGE Paliwa i Węglokoks sprowadziły do Polski 12,4 mln ton węgla w okresie od lipca 2022 r. do kwietnia 2023 r., a łączny import węgla do Polski w 2022 r. wyniósł 20,2 mln ton. Ministerstwo Aktywów Państwowych przedstawiło raport węglowy za ostatni sezon grzewczy.
Porozumienie metanowe z aprobatą komisji PE. Kopalniom nie grozi zamknięcie
Komisje Parlamentu Europejskiego poparły korzystne dla polskiego górnictwa poprawki dot. rozporządzenia metanowego. Jak informowała „Rzeczpospolita” zamiast kar za przekroczenie emisji metanu będą opłaty, które do spółek węglowych będą wracać jako forma wspierania inwestycji obniżającego emisję tego gazu.