Odchodzący rząd chce wesprzeć górnictwo sporą kwotą

Rząd przygotuje autopoprawkę do projektu budżetu państwa, dzięki której obligacje o wartości 7 mld zł zostaną przeznaczone na pomoc dla Polskiej Grupy Górniczej i dwóch innych górniczych spółek, objętych programem wsparcia.

Kiedy skończy się era węgla w polskiej energetyce? Padły realne daty

W ciągu kilkunastu najbliższych lat rentowność bloków węglowych wygaśnie. Surowca tego można by jeszcze używać w produkcji prądu i ciepła, o ile doszłoby do wydzielenia go z firm energetycznych.

Ceny węgla dla elektrowni biją rekordy. "To skutek decyzji politycznych"

Choć ceny surowca dla odbiorców indywidualnych znacząco spadły, to te płacone przez producentów energii elektrycznej wciąż biją rekordy.

Ceny węgla przytłaczają PGE

Największa spółka energetyczna notuje lepsze wyniki w trzecim kwartale tego roku, ale firma zmaga się z rekordowymi cenami węgla dla energetyki. Ten wedle szacunków spółki podrożał rok do roku o 85 proc. rok do roku.

Rolnicy i kopalnie zarobią na dwutlenku węgla

Węgiel może... wrócić do kopalni. To efekt działania technologii magazynowania CO2, procesu za którego certyfikację zabiera się Unia Europejska.

Górniczy gigant może dostać więcej czasu na spłatę długów

Urzędujący jeszcze rząd zamierza przyjąć projekt ustawy o zawieszeniu spłat przez Polską Grupę Górniczą zobowiązań z tytułu niezapłaconych składek ZUS oraz pożyczki udzielonej przez Polski Fundusz Rozwoju do 31 grudnia 2025 roku. Wszystko przez trwający wciąż proces notyfikacji pomocy publicznej w Brukseli.

Ukraina kupiła więcej polskiego węgla. Pomoże przetrwać zimę

Energetyczny koncern DTEK najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa kupił w Polsce dodatkowe 70 tysięcy ton węgla energetycznego. Łącznie tej zimy trafi do naszego sąsiada 280 tysięcy ton z polskich kopalń.

Grenevia zwiększa zysk i poprawia przychody

Spółka odnotowała 73 mln zł zysku netto w III kw. 2023 r. wobec 59 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 96 mln zł wobec 56 mln zł zysku rok wcześniej. W III kwartale 2023 roku wskaźnik EBITDA wyniósł 145 mln zł, co stanowiło wzrost o 58 proc.

Wysokie ceny polskiego węgla wzmacnia popyt z Ukrainy

Rekord cenowy polskiego węgla dla energetyki to pokłosie dużego importu. Drogi surowiec z importu podbijał cenę węgla w kraju. Dodatkowo rośnie zapotrzebowanie Ukrainy.

Związki zawodowe JSW chcą kolejnej podwyżki

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej proponują przyszłoroczny wzrost wynagrodzeń w spółce co najmniej o 1 pkt proc. powyżej inflacji. Związki poinformowały o przesłanych pismach na mediach społecznościowych.

Rekordowe ceny polskiego węgla do produkcji prądu

Notowania polskiego węgla energetycznego osiągnęły najwyższy poziom od 2011 r. We wrześniu stawka w zawieranych umowach osiągnęła 741,2 zł za tonę. Oznacza to, że węgiel podrożał w rok nawet o 18 proc.

Nowy rząd szybciej zamknie kopalnie niż umówił się z nimi PiS?

Zgody Brukseli na pomoc publiczną dla polskich kopalń nie ma, a sam wniosek będzie zmieniony. Nowy rząd będzie prawdopodobnie chciał skracać czas pracy kopalń.

Niemcy wracają do węgla. Zielona energia nie wystarczy

Tej zimy Niemcy zamierzają uruchomić dodatkowe moce węglowe, aby zabezpieczyć niemieckich odbiorców prądu. Do pracy wrócą bloki rezerwowe.

Unijna reforma rynku energii pozwoli Polsce dłużej spalać węgiel

Ministrowie energii UE osiągnęli kompromis w sprawie reformy rynku energii. Niemcy i Francja przełamały impas w sprawie sposobu wsparcia energetyki jądrowej. To także dobra informacja dla Warszawy. Polska będzie mogła wspierać ze środków publicznych budowę pierwszej elektrowni jądrowej, a także będzie mogła dłużej wspierać swoje elektrownie węglowe.

Spada zysk Bogdanki. Szacunkowe dane za trzy pierwsze kwartały tego roku

Należąca do Grupy Enea, Bogdanka odnotowuje nieco gorsze wyniki rok do roku. Firma podała szacunkowe dane za trzy pierwsze kwartały tego roku.

Niemcy będą produkować więcej energii z węgla. Szykują się na trudną zimę

Tej zimy Niemcy ponownie wydłużą możliwość większej produkcji energii elektrycznej z węgla, na wypadek kolejnych problemów z podażą i ceną gazu ziemnego. Cel odejścia od węgla kamiennego i brunatnego w energetyce w 2030 r. ma być nadal aktualny.

Zapasy węgla znów w górę. Podobnie jak cena węgla dla ciepłowni

Ponownie rosną zapasy węgla kamiennego przed kolejną zimą. Drgnęła wreszcie także sprzedaż surowca. Miesiąc do miesiąca ceny węgla dla ciepłowni ponownie rosną, a dla energetyki spadają.

Węgiel rosyjski udaje kazachski? Jest odpowiedź służb

Jak donosi Urząd Morski w Szczecinie, węgiel, który przypływa do Polski ze wschodu pochodzi z Kazachstanu, a nie z Rosji. Takie informacje potwierdza nam także Krajowa Administracja Skarbowa. Senator PO Krzysztof Brejza poinformował, że od dłuższego czasu do Polski z ob. Leningradzkiego dopływa węgiel z Rosji. Byłoby to złamanie polskich i unijnych sankcji.