MAE nawołuje do refleksji przy wydzieleniu aktywów węglowych

Powstanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, na bazie spółek elektroenergetycznych, może mieć sens tylko wtedy, kiedy przyspieszy to odejście od produkcji energii elektrycznej w oparciu o węgiel – czytamy w raporcie Międzynarodowej Agencji ds. Energii (MAE) „Polska 2022 Przegląd Polityki Energetycznej”.

Prezes URE: Węglowa niepewność napędza ceny prądu. Zbadamy rynek energii

Dostawcy węgla wypowiadają dotychczasowe umowy. Stąd nie wiemy, ile może kosztować prąd w przyszłym roku. To przekłada się na rosnące ceny energii na TGE – mówi Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Rosja szuka w Azji chętnych na ropę i gaz. Jest jeden problem: cena

Od 14 kwietnia Rosjanie energicznie rozglądają się za chętnymi do kupna ich ropy i gazu, a także i węgla. Sytuacja w Europie zrobiła się niepewna, węgiel już został zablokowany. USA już wstrzymały import rosyjskiej ropy. W tej sytuacji dwa rynki wydają się naturalnymi odbiorcami — Chiny i Indie.

Mocno rośnie wydobycie węgla w polskich kopalniach

W marcu tego roku polskie kopalnie wydobyły blisko 5,5 mln ton węgla kamiennego. To najwyższy miesięczny poziom produkcji od blisko 3,5 roku oraz o ok. 1 mln więcej względem lutego br.

W Niemczech będzie recesja bez nośników energii z Rosji

Obniżona przez rząd Niemiec prognoza wzrostu w tym roku nie uwzględnia embarga na rosyjskie nośniki energii czy blokady importu. Jeśli dojdzie do jednego z tym czynników, to gospodarka wpadnie w recesję — powiedział minister gospodarki Robert Habeck.

Wielkie pieniądze popłyną z Niemiec do Rosji

W 2022 r Niemcy mogą zapłacić Rosji rekordowe 33,9 mld euro za dostarczone surowce: ropę, gaz i węgiel. To o 3 mld euro więcej niż rok wcześniej. Wydatki na import gazu z Rosji podwoją się. Greenpeace wie, jak zmniejszyć te kwoty.

Europosłowie zaczynają odcinać branżę finansową od EU ETS

Po kilku miesiącach dyskusji o możliwej spekulacji na rynku praw do emisji CO2 jest pierwszy sygnał, który daje nadzieję na stabilizacje cen uprawnień i w konsekwencji cen prądu.

Rosjanie nie boją się sankcji na węgiel. Sprzedadzą go Turkom, a Turcy Europie

Cały eksport rosyjskiego węgla, którego od połowy sierpnia nie kupi Europa, zostanie wysłany do Turcji. A stamtąd, jako już nierosyjski, trafi tam, gdzie przedtem — wynika z informacji, która wyciekła z moskiewskiego Uniwersytetu Łomonosowa — podaje TASS.

Ustawa sankcyjna przyjęta przez Senat. Embargo na węgiel i gaz LPG

Senat przyjął jednogłośnie ustawę sankcyjną, zakładającą m.in. embargo na import węgla z Rosji i Białorusi oraz zamrożenie majątków osób i podmiotów wpisanych na listę sankcyjną. Senatorowie dopisali jednak do listy sankcji także zakaz importu gazu LPG. Ustawa trafi teraz ponownie do Sejmu.

Niektóre kopalnie węgla będą pracować dłużej

Polskie kopalnie będą pracować dłużej, ale nie poza horyzont 2049 r. Polska złożyła już wniosek notyfikacyjny do Brukseli, jednak zmiany w harmonogramie wygaszania kopalń nie są wykluczone.

Sasin: Kopalnie będziemy zamykać wolniej. Musimy zwiększyć wydobycie

– Musimy przemyśleć harmonogram zamykania kopalń węgla, mogą być wygaszane wolniej – zapowiedział na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia, Jacek Sasin wicepremier i minister aktywów państwowych.

Co Rosja zrobi z nadmiarem węgla? W Azji może mieć kłopot

Kreml straszy, że embargo na rosyjski węgiel uderzy przede wszystkim w kraje Unii. A Rosja łatwo przekieruje nadwyżkę na rynek Azji i Pacyfiku. W rzeczywistości sama zderzy się tam z konkurencją o wiele silniejszą aniżeli w Europie.

Bliżej końca węgla z Rosji. Sejm przegłosował projekt ustawy

Posłowie przyjęli rządowy projekt umożliwiający zamrażanie polskich majątków obywateli i podmiotów wspierających Rosję. Na mocy tej ustawy zostanie wprowadzony także zakaz importu węgla do Polski.

Zwiększenie wydobycia węgla zależy od Brukseli

Spółki węglowe prowadzą przygotowania do zwiększenia wydobycia węgla – przekazał na konferencji EuroPower Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej. Spółki podkreślają, że w przypadku takiej decyzji, konieczne są rozmowy z Komisją Europejską, aby nie zachwiać programem wsparcia dla likwidacji polskiego sektora energetycznego.

Reuters: Embargo na węgiel z Rosji odłożone do sierpnia, przez Niemców

Bruksela chce o miesiąc opóźnić wejście w życie embarga na rosyjski węgiel. To efekt nacisków Niemców.

Parlament Europejski chce wstrzymania importu węgla, gazu, ropy z Rosji. I to natychmiast

Eurodeputowani przegłosowali embargo na rosyjskie surowce energetyczne, a także pomoc finansową dla państw przyjmujących uchodźców z Ukrainy.

Japonia nie dołączy do embarga na węgiel z Rosji

Japończycy nie zdecydowali się na zakaz importu rosyjskiego węgla, z obawy przed wzrostem cen tego surowca.

Projekt ustawy o zakazie importu węgla trafił do dalszych prac Sejmu

Są zapisy o zakazie importu węgla z Rosji do Polski. Za pozytywną rekomendacją projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego głosowali wszyscy posłowie połączonych komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych i Komisji Finansów Publicznych.