Partner Główny

Partnerzy

Miliony ton węgla od spółek. Dystrybuować mają samorządy

PGE Paliwa i Węglokoks mają sprowadzić do Polski do końca roku 11,2 mln ton węgla. Taką deklarację złożył wicepremier minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Węgiel z hałd nie zastąpi Enei importu

Poznańska spółka rusza z programem Rewitalizacji i Eksploatacji Hałd Kopalnianych. Nie uchroni on jednak firmy przed brakami surowca już tej zimy.

Narasta spór między Sasinem a Morawieckim. Chodzi o ceny węgla

Podczas czwartkowego posiedzenia władz PiS doszło do ostrego starcia wicepremiera Jacka Sasina z premierem Mateuszem Morawieckim – dowiedział się Onet. Przyczyną konfliktu miały być ceny energii i węgla.

Horrendalnie drogi węgiel dla energetyki. Związki ujawniły cenę

Związkowcy ze spółki Tauron Wydobycie w piśmie do wicepremiera, szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacka Sasina ujawnili, po ile obecnie energetyka kupuje na rynku węgiel kamienny do produkcji energii elektrycznej. To ceny ponad trzy razy wyższe niż w oficjalnych statystykach.

Państwowe spółki chcą odzyskać węgiel z hałd. Jest umowa

Enea i Bogdanka podpisały umowę ze spółką CZH na odzyskiwanie z hałd pogórniczych węgla na potrzeby energetyki. Pierwsza taka instalacja ma powstać na przełomie 2022/2023 roku. Docelowo 10 takich instalacji ma odzyskać od 1 do 2 mln ton. To potwierdzenie informacji „Rzeczpospolitej” z ubiegłego tygodnia.

Zamiast węgla czarne kamienie. Oszustwa kwitną

Braki węgla, zbliżająca się zima i potrzeba zdobycia opału to przepis na świetną okazję dla oszustów. I kłopoty dla potrzebujących.

Pierwsze samorządy otrzymają środki na dodatki węglowe

Na kontach samorządów zaczynają pojawiać się pierwsze kwoty na poczet wypłaty dodatków węglowych. Ministerstwo klimatu i środowiska uruchomiło wypłatę środków 21 września br.

PGG rozwija sieć przewoźników węgla, ale nie sprzedawców

Przybywa nowych przewoźników w sieci Kwalifikowanych Dostawców Węgla Polskiej Grupy Górniczej. Mapę Polski w środę 21 września pokrywało już 60 punktów KDW. Plan spółki zakłada, że docelowo będzie około stu składów lub więcej. Są to jednak jedynie przewoźnicy, a nie klasyczne składy węgla, gdzie surowiec można kupić. Te zakończyły współprace z PGG z końcem lipca. Węgla z kopalń PGG na składach więc już nie ma.

PGE zapowiada lawinowy wzrost importu węgla. Nawet 25 statków miesięcznie

PGE Paliwa zapewnia, że zrealizuje import łącznie ok. 10 mln ton węgla do końca kwietnia 2023 roku. Oznacza to import 1,1 mln ton miesięcznie.

Przez Bogdankę węgla w Polsce będzie mniej. Enea już szuka gdzie indziej

Problemy geologiczne Bogdanki będą skutkować koniecznością pilnego zakupu węgla przez producenta prądu Eneę, która ten węgiel odbierała. A także spadkiem wydobycia węgla ogółem.

Nowym podatkiem w koks? Jest interwencja

Prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, zwrócił się do Komisji Europejskiej z interpelacją w sprawie węgla koksowego i wyjęcia spod dodatkowego opodatkowania spółek zajmujących się wydobyciem tego surowca.

Enea musi kupić pilnie milion ton węgla

Drugiemu co do wielkości koncernowi elektroenergetycznemu w kraju, poznańskiej Enei zabraknie do końca roku blisko 1 mln ton węgla, aby wyprodukować zamówioną na ten rok energię elektryczną. Spółka będzie musiała zakupić surowiec z importu po cenach 5-6 razy wyższych od cen w kraju. Wszystko przez problemy geologiczne w kopalni Bogdanka.

Polska nadal eksportuje węgiel, ale głównie koksujący

Polska, mimo braków krajowego surowca, nadal eksportuje węgiel energetyczny. Zgodnie z ostatnimi danymi Głównego Urzędu Statystycznego, do lipca tego roku Polska sprzedała za granicę 3,7 mln ton węgla, w tym przeznaczonego na produkcję energii i ciepła ok. 1,77 mln ton. Większość jednak to węgiel koksujący.

Prezes Bogdanki odwołany. Co z jego następcą?

Rada nadzorcza Bogdanki podjęła uchwałę w sprawie odwołania Artura Wasila ze składu zarządu. Obowiązki prezesa powierzono Arturowi Wasilewskiemu, zastępcy prezesa ds. ekonomiczno-finansowych - podała spółka w komunikacie.

„Solidarność” mówi „nie” podwyżkom cen węgla w PGG. Poszły w górę już o 20 proc.

„Solidarność” mówi „nie” podwyżkom cen węgla w Polskiej Grupie Górniczej, która musi sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu na węgiel dla klientów indywidualnych. We wrześniu ceny są już wyższe o 20 proc. Tysiące klientów i tak nie jest w stanie nabyć opału - internetowa sprzedaż w PGG jest zbyt obciążona.

Wiemy kto zostanie nowym prezesem Bogdanki

W piątek Rada Nadzorcza na wniosek ministerstwa aktywów państwowych ma odwołać dotychczasowego prezesa Bogdanki, Artura Wasila. Znamy nazwisko jego następcy.

Minister Anna Moskwa: 17 stopni w domu? To zdrowe dla organizmu

Wiele działań, które są teraz podejmowane, to działania, które powinniśmy podjąć od dawna – jeśli chodzi o prąd, wodę, całość oszczędzania – mówiła w Radiu ZET minister klimatu Anna Moskwa.

To będzie ciężka zima. Prawie połowa Polaków nie ma żadnych zapasów węgla

Według najnowszego badania COBS 40 proc. wszystkich ogrzewających domy węglem nie posiada żadnych zapasów tego surowca na nadchodzący sezon grzewczy.