Partnerzy

Węglowy absurd. Gorączkę czarnego złota czas odwołać. Samorządy mają problem

Ceny węgla w portach ARA spadły do poziomu sprzed wojny. Nie są to dobre wieści dla samorządów, które miały zapewnić mieszkańcom to paliwo.

Węgiel na świecie tanieje, ale jeszcze nie w Polsce

Mimo nawet kilkunastoprocentowych spadków cen węgla na świecie, na polskim rynku węgla jeszcze tego nie widać. Pod koniec 2022 r. dla przykładu ciepłownie musiały zapłacić kolejny raz więcej. Dane za cały 2022 r. wskazują, że surowiec dla elektrowni podrożał o ponad 60 proc. zaś dla ciepłowni nawet o 160 proc. rok do roku.

PGE nadal czeka z decyzją na przejście z węgla na gaz w Gdańsku

Właściciel elektrociepłowni w Gdańsku i Gdyni – PGE Energia Ciepła – miał zgodnie z zapowiedziami jeszcze z 2019 r. zrezygnować z węgla jako surowca do wytwarzania ciepła i stawiać na gaz i OZE.

Węglowa zagadka. Czy starczy chętnych?

Polskie spółki energetyczne i węglowe sprowadziły do Polski miliony ton węgla. Z powodu ciepłej zimy chętnych na ten drogi węgiel może jednak brakować.

Miało być więcej, a jest mniej. Spada wydobycie węgla w Polsce

Wydobycie węgla kamiennego w Polsce – wbrew nadziejom rządzących – spadło o blisko 4 proc. do poziomu 53 mln ton w całym 2022 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jeszcze kilka miesięcy temu rząd przekonywał, że w obliczu embarga na rosyjski węgiel, wydobycie w kraju wzrośnie.

Kolejne rozmowy płacowe ruszają w JSW

W środę 25 stycznia o godz. 9 zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) podejmie rozmowy płacowe z działającymi w firmie reprezentatywnymi organizacjami związkowymi. Związkowcy domagają się 25-procentowej podwyżki wynagrodzeń.

„Solidarność” domaga się interwencji Sasina w spór między Tauronem a Rafako

Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” zaapelował do wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina o zaangażowanie się w mediacje między Rafako i Tauronem. Tej pierwszej w efekcie sporu grozi upadłość i utrata miejsc pracy przez ok. 1000 osób.

Fiasko rozmów Taurona i Rafako. Spór o Jaworzno trwa

Rafako i Tauron spotkały się przed Prokuratorią Generalną, aby rozmawiać o załagodzeniu sporu między spółkami, dotyczącego bloku węglowego 910 MW w Jaworznie. Planowane wcześniej spotkanie rozpoczęło się o 13.00. Zakończyło się po ponad 3 godzinach.

Morawiecki: Konflikt Taurona i Rafako to wynik błędów obu stron

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził w RMF FM, że to błędy po stronie kierownictwa w obu firmach doprowadziły do sporu między Tauronem i Rafako dotyczącego bloku węglowego w Jaworznie. I radzi im skorzystać z mediatora.

Teraz Rafako składa roszczenia wobec Taurona

Na chwilę przed „spotkaniem rozjemczym” przed Prokuratorią Generalną, Rafako wezwało Tauron Wytwarzanie do zapłaty 606,5 mln zł, a Tauron Polska Energia (całą grupę kapitałową) o zapłatę 251,1 mln zł. Podobne wezwania do zapłaty skierował wcześniej Tauron wobec Rafako. Obie strony mają w poniedziałek spotkać się i rozmawiać, jak rozwiązać ten spór.

Bogdanka ma nowego prezesa

Kasjan Wyligała został nowym prezesem lubelskiej kopalni węgla Bogdanka. O tym, że Wyligała zostanie prezesem spółki, „Rzeczpospolita” informowała jeszcze we wrześniu 2022 r.

Bumech ma kolejnego chętnego na węgiel

Właściciel kopalni Silesia poinformował o kolejnej umowie na sprzedaż węgla, która będzie realizowana od początku tego roku do czerwca. Odbiorcą będzie krajowy klient.

Tauron chce od Rafako gigantycznej kary. Ponad miliard zł za błędy przy Jaworznie

Jedna z największych firm energetycznych w kraju, katowicki Tauron, przesłała do Rafako wezwanie do zapłaty kar umownych i odszkodowania na łączną kwotę ponad 1,3 mld zł. Jak podkreśla firma, zidentyfikowane wady bloku węglowego w Jaworznie o mocy 910 MW nie zostały dotychczas naprawione przez generalnego wykonawcę.

Kryzys dostaw węgla już nam nie grozi

Spada cena węgla na prywatnych składach. Rząd twierdzi, że to efekt jego działań. Firmy wskazują na spadek cen węgla na świecie i malejący popyt.

Węgiel dla Polski jedzie przez Litwę

Litewski przewoźnik towarowy - LTG Cargo (należy do kolei państwowych) rozpoczął dostawy węgla do Polski. Węgiel dopływa do litewskiego portu w Kłajpedzie. Na początek miesięcznie tą drogą do naszego kraju trafiać ma do 5 tysięcy ton węgla. Litwini liczą na wzrost przewozów.

Związkowcy JSW chcą podwyżek i grożą strajkiem

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) w trybie sporu zbiorowego wystąpili we wtorek do zarządu firmy o 25-procentową podwyżkę wynagrodzeń.

Węgiel nadal rekordowo drogi, ale zapasy rosną

W listopadzie ub. roku, podobnie jak w kilku poprzednich miesiącach, krajowy węgiel dla energetyki był dwa razy droższy niż rok wcześniej, a surowiec dla ciepłownictwa podrożał trzykrotnie – wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Rosną zaś zapasy węgla.

Bogdanka czerpie korzyści z wysokich cen węgla

Wartość akcji Bogdanki dynamicznie rośnie. To efekt podpisania pod koniec grudnia ub.r. aneksów do umów na dostawy węgla do Enei.