Kiepski węgiel z importu zalega w portach. Zgubna decyzja dla polskiego rynku

Po panicznym sprowadzaniu z całego świata węgla w 2022 r. pozostały niewykorzystane zwały i wiele wątpliwości.

JSW sięgnie po rezerwy? Słaba koniunktura zmusza do działań

Słaba koniunktura i warunki sięgnięcia po środki z funduszu na trudne czasy mogą utrudnić zamiar wypłaty dywidendy JSW w roku 2025.

JSW może sięgnąć po fundusz na trudne czasy. Dywidendy prędko nie będzie

Nowy prezes JSW Ryszard Janta liczy, że w przyszłym roku spółka wróci do wypłaty dywidendy. Jednak nie podejmie działań, które mogą przyspieszyć wypłatę dywidendy, jak wcześniejsza spłata pożyczki w Polskim Funduszu Rozwoju. Spadające wydobycie może zmusić zaś JSW do sięgnięcia po rezerwy gotówkowe.

JSW ze stratą niewidzianą od trzech lat. Firma chce poprawić rentowność

Rosnące inwestycje i mniejsze zyski przełożyły się na stratę netto Jastrzębskiej Spółki Węglowej po pierwszym kwartale tego roku. Spółka ostatni raz odnotowała stratę netto w 2021 r. Celem nowego zarządu jest poprawa rentowności spółki.

Rosyjskie kopalnie tracą klientów. Cuda na węglowym rynku

Chiny, Indie i Turcja zmniejszają import rosyjskiego węgla. Natomiast Białoruś zwiększa zakupy 38-krotnie. Wzrósł też import do Kazachstanu, przez który rosyjskie firmy reeksportują trefny surowiec.

Górnicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie wynikające z umowy społecznej

Władze Polskiej Grupy Górniczej oraz związki zawodowe zawarły porozumienie ws. wypłat w 2024 r. pracownikom PGG dwóch kwot jednorazowych. Wypłaty mają realizować zapisy dot. podwyżek tzw. umowy społecznej dla górnictwa węgla kamiennego.

JSW z dawno niewidzianą stratą. W wynikach są bardziej niepokojące dane

Spółka odnotowała dawno niewidzianą stratę netto. Analitycy wskazują, że w wynikach są znacznie bardziej niepokojące dane.

Zapora na granicy kopalni Turów działa. Jest stanowisko Czech

Czeski rząd poinformował o wzroście wód gruntowych w pobliżu Kopalni węgla brunatnego Turów. Strona czeska twierdzi, że zapora przeciwfiltracyjna postawiona przez PGE mająca ograniczyć ich odpływ, spełnia swoją rolę.

Kopalnie dotujemy nielegalnie - przyznaje Ministerstwo Przemysłu

Obecnie polskie górnictwo węgla kamiennego korzysta z pomocy publicznej w sposób nielegalny. Chcemy to zmienić, aby Komisja Europejska nie zażądała zwrotu tej pomocy – informuje Marta Jarno, dyrektor Departamentu Analiz w Ministerstwie Przemysłu. Problemem jest też nadmiar węgla i zapasy na niemal sto dni.

Zgoda rządu na wydzielenie węgla z grup energetycznych

Rząd porozumiał się ze spółkami energetycznymi w sprawie wydzielenia z nich energetyki węglowej. Proces powinien rozpocząć się w tym roku. W tle tej dyskusji rząd przyjął projekt ustawy o mrożeniu cen energii.

Węglowe skrzydło PGE szykuje się do rozwodu

PGE postawiła przed pracownikami jasny plan, że odwrotu od wydzielenia spółki PGE GiEK z Grupy nie ma, ale sami pracownicy będą nadal potrzebni energetyce.

Jest pisemnie uzasadnienie wyroku ws. Turowa. Sąd wytknął braki formalne

W pisemnym uzasadnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie mimo, że sąd uchylił decyzję środowiskową dla kopalni węgla brunatnego w Turowie, to uznał zarzuty ekologów za bezzasadne. Mimo to podjął negatywną decyzję dla Polskiej Grupy Energetycznej przez braki proceduralne w decyzji środowiskowej. Brakowało szczegółów umowy polsko – czeskiej.

Rząd podkręci normy jakości węgla spalanego w domach. Będzie okres przejściowy

Od połowy lipca 2029 r. dopuszczone do obrotu dla gospodarstw domowych mają być tylko niektóre typu węgla. Kupić będzie można paliwa sortymentu orzech i groszek przeznaczone dla klasowych urządzeń grzewczych, spełniających określone normy.

Elektroenergetyka zieleni się na giełdzie po doniesieniach o wydzieleniu węgla

Ponad 7 proc. wzrosty walorów tuż po otwarciu giełdy odnotowała Grupa Tauron. Pozostałe spółki również odnotowały duże wzrosty. Reakcja inwestorów jest głównie efektem doniesień „Parkietu” i „Rzeczpospolitej” o rozpoczętym procesie rozmów o wydzieleniu elektrowni węglowych ze spółek energetycznych.

Prace nad wydzieleniem węgla startują od nowa

Po długich oczekiwaniach w tym tygodniu ruszyły rozmowy dotyczące wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych.

W Bogdance powrót po latach. Jest nowy prezes

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk dotychczasowy p.o. prezesa, będzie wiceprezesem ds. rozwoju. W przypadku prezesa Stopy to powrót do tej spółki.

Polski dostawca maszyn górniczych sprzedał swój biznes w Rosji

Zakończyliśmy proces dezinwestycji w Rosji i sprzedaliśmy tamtejsze aktywa górnicze firmy – powiedział Mirosław Bendzera prezes Famuru (część Grenevii). Rosja, do momentu wybuchu wojny na Ukrainie stanowiła 20 proc. przychodów firmy dostarczającej maszyny górnicze.

CBA w Bogdance. Nieoficjalne: Na celowniku były prezes i osoba powiązana z Suwerenną Polską

Agenci CBA wkroczyli w piątek do siedziby spółki Lubelski Węgiel Bogdanka, gdzie zabezpieczyli dokumentację. Działania funkcjonariuszy mają dotyczyć m. in. byłego prezesa Bogdanki oraz żony Bartłomieja Bałabana, członka zarządu województwa lubelskiego z ramienia Suwerennej Polski – donosi nieoficjalne źródło Onetu.