Masowe zwolnienia w kopalniach? Były wiceminister publikuje okrojone pismo

W Polskiej Grupie Górniczej w ramach zwolnień grupowych ma odejść z pracy 435 pracowników. Były wiceminister w rządzie PiS Michał Woś pisze o fali zwolnień. Okazuje się jednak, że chodzi o pracowników, którzy nabyli prawo do emerytury.

Co dalej z węglem? Oto najnowsze prognozy

Globalny popyt na węgiel nie zmieni się, zarówno w tym jak i w 2025 roku – poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii. Rośnie co prawda produkcja energii ze źródeł odnawialnych, ale z drugiej strony zwiększa się też zapotrzebowanie na energię w gospodarce.

Ostatni tak dobry rok dla PGG. Wydobycie w dół, pensje w górę

Polska Grupa Górnicza, największa spółka tego typu w kraju, miała w 2023 r. ponad 2,3 mld zł zysku netto. Górnicza hossa jest już jednak za nami.

Różne strategie oczekiwania na wydzielenie węgla ze spółek

Rynek i firmy energetyczne czekają na decyzje rządu w sprawie wydzielenia ciążących energetyce węglowych elektrowni.

Niemcy nie odejdą wcześniej od węgla. Koniec lat 30 pozostaje w mocy

Rząd niemiecki nie zamierza wprowadzić nowego prawa, które przyspieszy wycofywanie węgla z oficjalnie uzgodnionej daty wyjścia w 2038 r. na 2030 r. „Nie planujemy żadnych przepisów prawnych” — powiedział minister gospodarki Robert Habeck, według doniesień gazety "Tageszeitung".

Górnictwo znów na minusie, a zgody na pomoc nadal nie ma

Zgody Brukseli na pomoc publiczną dla kopalń węgla kamiennego wciąż nie ma, a stanowiska Ministerstwa Przemysłu i Komisji Europejskiej nie dają nadziei na rychłe notyfikowanie wsparcia dla polskich kopalń. Te znów przynoszą straty.

Polski węgiel spalany dla Ukrainy bez opłat ETS? Komisja Europejska się nie zgadza

Komisja Europejska na razie mówi nie pomysłowi Donalda Tuska, aby za europejskie pieniądze spalać polski węgiel na potrzeby Ukrainy – wynika z ustaleń „Rzeczpospolitej”. Bruksela nie zaakceptowała do dziś także pomocy publicznej dla kopalń w Polsce.

Leszek Pietraszek, prezes Polskiej Grupy Górniczej: Wbrew niektórym jesteśmy stabilnym przedsiębiorstwem

Coraz głośniej słyszę, że węgiel będzie nam potrzebny w większym stopniu niż dotąd, bo bloki węglowe będą pracować dłużej – mówi „Rzeczpospolitej” Leszek Pietraszek, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

Zaostrzone normy jakości dla węgla mogą wejść dwa lata później

Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje wydłużenie terminów kiedy zaczną obowiązywać nowe parametry jakościowych dla węgla z 2029 r. do 2031 r. To efekt fali krytyki jaki spotkał ten resort w trakcie konsultacji społecznych nad projektem zmian w rozporządzeniu dot. norm jakości paliw stałych. Najgłośniej protestują Polska Grupa Górnicza, Bogdanka oraz resort przemysłu.

Klęska rozmów płacowych w JSW. Jest zapowiedź protestów

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej ponownie doszło do fiaska rozmów płacowych. Przedstawiciele zarządu oraz strona społeczna podpisała 10 czerwca protokół rozbieżności.

Rynek mocy to za mało. Węgiel potrzebuje wsparcia?

Częste ograniczanie pracy elektrowni węglowych za sprawą rosnącej produkcji OZE pozbawia ten segment przychodów, które pozwalały dotąd na utrzymanie tych elektrowni w gotowości.

Trudne chwile dla jedynej prywatnej kopalni węgla

Spadająca sprzedaż oraz cena węgla na rynku krajowym to duże wyzwanie dla Bumechu, który zarządza jedyną prywatną kopalnią w Polsce – PG Silesia. Inne kopalnie mają dotacje. Silesia musi radzić sobie sama.

PGE GiEK zaskarżyła wyrok sądu w sprawie Turowa

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (Grupa PGE) do której należy Kompleks Energetyczny Turów, złożyła skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który zapadł 13 marca 2024 r. w sprawie Kopalni Turów.

Największy producent energii wybrał doradcę przy wydzieleniu węgla z energetyki

PGE podtrzymuje, że chciałaby, by do wydzielenia aktywów węglowych doszło najpóźniej w 2025 r - poinformował prezes PGE Dariusz Marzec. Firma wybrała PwC jako doradcę w realizacji wydzielenia aktywów węglowych.

JSW sięgnie po rezerwy? Słaba koniunktura zmusza do działań

Słaba koniunktura i warunki sięgnięcia po środki z funduszu na trudne czasy mogą utrudnić zamiar wypłaty dywidendy JSW w roku 2025.

Kiepski węgiel z importu zalega w portach. Zgubna decyzja dla polskiego rynku

Po panicznym sprowadzaniu z całego świata węgla w 2022 r. pozostały niewykorzystane zwały i wiele wątpliwości.

JSW może sięgnąć po fundusz na trudne czasy. Dywidendy prędko nie będzie

Nowy prezes JSW Ryszard Janta liczy, że w przyszłym roku spółka wróci do wypłaty dywidendy. Jednak nie podejmie działań, które mogą przyspieszyć wypłatę dywidendy, jak wcześniejsza spłata pożyczki w Polskim Funduszu Rozwoju. Spadające wydobycie może zmusić zaś JSW do sięgnięcia po rezerwy gotówkowe.

JSW ze stratą niewidzianą od trzech lat. Firma chce poprawić rentowność

Rosnące inwestycje i mniejsze zyski przełożyły się na stratę netto Jastrzębskiej Spółki Węglowej po pierwszym kwartale tego roku. Spółka ostatni raz odnotowała stratę netto w 2021 r. Celem nowego zarządu jest poprawa rentowności spółki.