Amerykanie chcą włączyć polskie firmy do budowy elektrowni jądrowej

Westinghouse Electric Company podpisał memorandum o współpracy z dziesięcioma firmami w Polsce z branży energetycznej i budowlanej. Mają one tworzyć krajowy łańcuch dostaw przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju.

Niemcy: 3 reaktory wyłączone, zostały ostatnie trzy

Z nowym rokiem Niemcy wyłączyły trzy z ostatnich sześciu elektrowni jądrowych w ramach przestawiania się na odnawialne źródła energii.

Bruksela da „zielone światło” dla inwestycji w gaz i atom

Komisja Europejska proponuje uznanie energetyki jądrowej i gazowej za technologie, które pozwolą na znaczącą redukcję emisji CO2 w Unii Europejskiej. To dwie technologie, które Polska chce wykorzystać przy transformacji energetyki.

Jest lokalizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Nadmorska gmina Choczewo została wybrana jako preferowane miejsce, w którym powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Lokalizację nazwaną „Lubiatowo-Kopalino” wskazano na podstawie prowadzonych od 2017 r. badań środowiskowych i lokalizacyjnych. Polskie Elektrownie Jądrowe będą się teraz ubiegać o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych.

Rząd chce przyspieszyć decyzje środowiskowe dla atomu

Lokalizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce ma być znana jeszcze w tym roku. Raport o oddziaływaniu na środowisko dotyczący budowy elektrowni jądrowej ma być praktycznie gotowy, a dokument zostanie złożony zaraz po tym jak Sejm znowelizuje ustawę Prawo wodne, które ma usprawnić proces wydania zgód środowiskowych dla procesu budowy elektrowni jądrowej. W raporcie zostanie wskazana preferowana lokalizacja.

Elementy małych reaktorów jądrowych powstaną w Polsce

Synthos Green Energy oraz GE Hitachi Nuclear Energy podpisały w Kanadzie list intencyjny z BWXT Canada, czołowym producentem komponentów dla energetyki jądrowej, w zakresie współpracy na rzecz budowy i rozwijania łańcucha dostaw dla małych reaktorów jądrowych BWRX-300 w Kanadzie, USA oraz w Polsce. Podzespoły reaktora mają powstać w Polsce.

SMR może zastąpić węgiel w polskich miastach

Koszt energii pochodzącej z małych reaktorów jądrowych jest znacznie bardziej konkurencyjny, a ich niewielka moc pozwoli na dopasowanie do sieci elektroenergetycznych – mówi Jon Ball, wiceprezes GE Hitachi Nuclear Energy.

Orlen i Synthos będą inwestować w atom

Spółki chcą wspólnie przygotować i skomercjalizować w naszym kraju technologie mikro i małych reaktorów jądrowych, a zwłaszcza reaktorów BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy.

Kłótnia o gaz i atom rozsadza belgijski rząd

Belgia musiała czekać 1,5 roku nim partiom zasiadającym w parlamencie udało się dojść do porozumienia i ogłosić powstanie nowego rządu. Koalicja rządowa, tzw. koalicja Vivaldiego, nawiązująca do kompozytora „Czterech pór roku”, ma profil lewicowo-ekologiczno-liberalny.

EDF nawiązuje wstępną współpracy z polskimi firmami. Cel to budowa atomu

Energetyczna spółka z Francji podpisała wstępne umowy o współpracy z polskimi firmami, które mogą świadczyć usługi i dostawy komponentów na potrzeby budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Francuzi ofertę na budowę atomu w Polsce przedłożyli jeszcze w październiku.

Węgry są coraz mocniej zależne od Rosji

Węgierska energetyka coraz silniej zależna jest od Rosji. Po przedłużeniu kontraktu na gaz z Gazpromu, Budapeszt dostanie od Moskwy 10 mld euro pożyczki na sfinansowanie rozbudowy elektrowni jądrowej Paks. Rozbudowę realizuje rosyjski koncern Rosatom.

Ukraina stawia na atom z Ameryki

W ciągu najbliższych 20 lat Ukraina zbuduje 14 reaktorów w istniejących i dwóch nowych siłowniach jądrowych. Podwoi to moc ukraińskiej energetyki. Pieniądze i technologię dostarczą Amerykanie.

SMR pomoże KGHM stabilizować OZE

Pod koniec września KGHM i amerykańska firma NuScale podpisały porozumienie ws. budowy małych reaktorów jądrowych. Chodzi o co najmniej cztery jednostki NuScale, o mocy 77 MWe każda. KGHM chce, aby SMR razem z OZE pozwoliły spółce znacząco zredukować emisję CO2.

Reaktor w białoruskiej atomówce odłączony automatycznie

W środę rano białoruska elektrownia nagle wstrzymała pracę. Na razie nie wiadomo, z jakiego powodu. Mińsk zapewnia, że poziom promieniowania wokół elektrowni leżącej tuż przy litewskiej granicy - jest w normie.

Niemcy formują koalicję „przeciw” atomowi, Francuzi „za”

W obliczu zapowiedzi o renesansie energetyki jądrowej we Francji, grupa pięciu krajów UE pod przewodnictwem Niemiec wezwała Komisję Europejską, aby ta nie uwzględniała atomu przy zasadach zrównoważonego finansowania, a więc unijnej taksonomii. Komisja Europejska zapowiedziała, że będzie apelować o włączenie atomu. Za takim postulatem optuje koalicja państw pod przywództwem Francji.

Koreański atom ma być tańszy niż francuski i amerykański

Koreański koncern KHNP jest w stanie zaoferować swoją technologię jądrową tańszą nawet 30 proc. względem konkurentów, którymi są Francuzi i Amerykanie. Koreańczycy zdradzili także, kiedy pojawi się ich oferta skierowana do polskiego rządu.

Korea zaproponuje Polsce budowę 6 reaktorów jądrowych

Południowokoreański KHNP planuje zaproponować Polsce sześć reaktorów APR1400, o łącznej mocy wytwórczej 8,4 GW. Oferta koreańska ma pojawić się jeszcze w tym roku.

Amerykanie mają zbudować atomówkę w Rumunii

Stany Zjednoczone mają zbudować w Rumunii elektrownię jądrową z małym reaktorem modułowym. Bukareszt jako pierwszy poza USA zdecydował się na wybór innowacyjnego amerykańskiego rozwiązania.