Ukraina stawia na atom z Ameryki

W ciągu najbliższych 20 lat Ukraina zbuduje 14 reaktorów w istniejących i dwóch nowych siłowniach jądrowych. Podwoi to moc ukraińskiej energetyki. Pieniądze i technologię dostarczą Amerykanie.

SMR pomoże KGHM stabilizować OZE

Pod koniec września KGHM i amerykańska firma NuScale podpisały porozumienie ws. budowy małych reaktorów jądrowych. Chodzi o co najmniej cztery jednostki NuScale, o mocy 77 MWe każda. KGHM chce, aby SMR razem z OZE pozwoliły spółce znacząco zredukować emisję CO2.

Reaktor w białoruskiej atomówce odłączony automatycznie

W środę rano białoruska elektrownia nagle wstrzymała pracę. Na razie nie wiadomo, z jakiego powodu. Mińsk zapewnia, że poziom promieniowania wokół elektrowni leżącej tuż przy litewskiej granicy - jest w normie.

Niemcy formują koalicję „przeciw” atomowi, Francuzi „za”

W obliczu zapowiedzi o renesansie energetyki jądrowej we Francji, grupa pięciu krajów UE pod przewodnictwem Niemiec wezwała Komisję Europejską, aby ta nie uwzględniała atomu przy zasadach zrównoważonego finansowania, a więc unijnej taksonomii. Komisja Europejska zapowiedziała, że będzie apelować o włączenie atomu. Za takim postulatem optuje koalicja państw pod przywództwem Francji.

Koreański atom ma być tańszy niż francuski i amerykański

Koreański koncern KHNP jest w stanie zaoferować swoją technologię jądrową tańszą nawet 30 proc. względem konkurentów, którymi są Francuzi i Amerykanie. Koreańczycy zdradzili także, kiedy pojawi się ich oferta skierowana do polskiego rządu.

Korea zaproponuje Polsce budowę 6 reaktorów jądrowych

Południowokoreański KHNP planuje zaproponować Polsce sześć reaktorów APR1400, o łącznej mocy wytwórczej 8,4 GW. Oferta koreańska ma pojawić się jeszcze w tym roku.

Amerykanie mają zbudować atomówkę w Rumunii

Stany Zjednoczone mają zbudować w Rumunii elektrownię jądrową z małym reaktorem modułowym. Bukareszt jako pierwszy poza USA zdecydował się na wybór innowacyjnego amerykańskiego rozwiązania.

Azoty dają sobie 3 lata na decyzję o inwestycji w mały atom

Grupa Azoty rozważy wejście w energetykę wiatrową oraz małych reaktorów SMR .Decyzja o atomie ma być podjęta do 2024 r. Ma to pozwolić na uzyskanie dodatkowych kilkuset MW zeroemisyjnych źródeł energii. Nowa strategia do 2030 r. zakłada obranie kursu na zeroemisyjną gospodarkę.

Koreańska oferta na atom na początku 2022 roku

KHNP powołało Team Korea w celu opracowania konkurencyjnej oferty budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Koreańczcycy z Południa po francuzach z EDF chcą jako drudzy przedłożyć ofertę budowy atomu w Polsce.

Atom i wodór mają na nowo napędzić francuską gospodarkę

Podstawą reindustrializacji francuskiego przemysłu będzie jednak się atom. Ma on jednak opierać się już na nowych technologiach jądrowych jak małe reaktory modułowe. W grę wchodzi także produkcja wodoru.

KE rozważy wspólne zakupy gazu oraz rolę „błękitnego paliwa” i atomu w transformacji

Komisja Europejska w obliczu kryzysu energetycznego zbada możliwość wspólnych zakupów gazu. Jest także gotowa uznać gaz i energetykę jądrową jako narzędzi mieszczących się w granicach taksonomii.

Polska będzie kupować prąd z Ukrainy? To już się dzieje

W obliczu zapowiedzianej przez Ukrainę i Unię Europejską już za dwa lata synchronizacji rynków energii elektrycznej pojawia się pytanie jak wpłynie to na nasz rynek energii. Polska już teraz kupuje prąd z Ukrainy. Zwiększać importu jednak nie chce.

Atom: Paryż zaprasza do Cancana, Polacy czekają na amerykański swing

Francuska oferta budowy atomu w Polsce została złożona w ministerstwie klimatu i środowiska na ręce Michała Kurtyki. Przedłożył ją w tym tygodniu sam prezes EDF, Jean-Bernard Lévy. Oferta francuskiego giganta energetycznego, mająca charakter wstępny, jest zaproszeniem do rozmów, także tych o finansowaniu atomu. Pierwsze kwoty już padły.

EDF chce wybudować w Polsce atom. Jest oferta

EDF złożył polskiemu rządowi wstępną, niewiążącą ofertę na budowę od czterech do sześciu reaktorów EPR w Polsce o całkowitej mocy zainstalowanej od 6,6 do 9,9 GWe.

Atom dobry dla klimatu twierdzi Polska i dziewięć innych krajów

Kraje Unii Europejskiej chcą od Brukseli wpisania energetyki jądrowej na listę sektorów przemysłu wspierających ochronę klimatu. Wśród wnioskodawców jest Polska.

Azoty pójdą w atom? Spółka każe czekać na strategię

Grupa Azoty to jeden z największych w kraju konsumentów energii elektrycznej i gazu. Rynkowi konkurenci jak PKN Orlen (w tym Anwil), Synthos czy Ciech rozważają inwestycje w technologie SMR (małe reaktory modułowe). Mają już podpisane listy intencyjne w tej sprawie. Czy Grupa Azoty także zdecyduje się na takie rozwiązanie? Z odpowiedzią na to pytanie spółka wstrzymuje się do opublikowania nowej strategii. Nie zamierza jednak rezygnować z nowej inwestycji energetycznej opartej o węgiel.

KGHM chce mieć swoją elektrownię atomową

Kolejna giełdowa spółka planuje wejść w energetykę jądrową. Mowa o KGHM, który zakłada, że pierwszy z reaktorów nuklearnych zacznie funkcjonować w 2029 r.

Fabryka baterii nie przekreśla budowy atomówki w Kaliningradzie

Nie ma zagrożenia dla ewentualnego polsko-rosyjskiego dokończenia budowy, a potem wspólnego wykorzystania Bałtyckiej Elektrowni Atomowej w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim. Planowana tam fabryka akumulatorów do aut elektrycznych stanie „obok elektrowni".