W Polsce jest miejsce na cztery elektrownie jądrowe. Pewna jest tylko jedna

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando poinformował, że do 2040 r. w polskim systemie elektroenergetycznym jest miejsce na 12 GW mocy z elektrowni jądrowych. Jednak nadal rząd zakłada budowę od 6-9 GW.

Jedna elektrownia atomowa pewna. Czy będą kolejne? Rząd rozważa

W czwartek rząd może podać w Sejmie szczegóły na temat ewentualnej budowy kolejnych elektrowni jądrowych w Polsce oraz poinformować, ile mocy w atomie będziemy potrzebować. W międzyczasie inwestor pierwszej elektrowni jądrowej zdradza nam, na jakim etapie są prace. W najbliższym czasie rząd ma wysłać formalny wniosek o zgodę na pomoc publiczną dla projektu.

Losy małego atomu Orlenu poznamy pod koniec roku

Premier Donald Tusk oświadczył we wtorek, że ocena umów zawieranych przez Orlen w sprawie budowy reaktorów SMR trwa i „będą konsekwencje tej oceny”. Jak dodał, z tego co wie, obecny zarząd Orlenu podziela wątpliwości służb specjalnych wobec tych umów.

Koreańczycy wygrywają bój o atom w Czechach

Południowokoreański gigant energetyczny KHNP wygrał wart miliardy dolarów przetarg na budowę dwóch bloków jądrowych w czeskiej elektrowni - poinformował w środę premier Czech Petr Fiala. Ten sam koreański koncern energetyczny stara się także o realizację elektrowni jądrowej w Polsce.

Rosatom opuścił Niemcy. Już tam nie zarobi

Niemiecka struktura Rosatomu, Nukem Technologies Engineering Services, ogłosiła na swojej stronie internetowej, że podpisała umowę sprzedaży przedsiębiorstwa japońskiej firmie informatycznej Muroosystems Corp. Warunki transakcji nie zostały ujawnione.

Atom w Koninie ofiarą poślizgu rządowych dokumentów

Realizacja drugiej elektrowni jądrowej w Polsce czeka na rządowe dokumenty strategiczne. Prace nad nimi łapią znów poślizg. Oznacza to, że losy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce (poza planami rządu) są do tego czasu wstrzymane.

Nadchodzi era atomu w UE. Potrzeba tylko jednego

Kraje Unii - głównie z Europy Środkowo-Wschodniej - chcą zbudować w sumie 10 nowych reaktorów o wartości 130 miliardów euro. Bez finansowego wsparcia Brukseli to się nie uda.

Rosatom stracił pieniądze w Turcji. Co dalej z budowaną atomówką?

Pieniądze, które Rosatom przekazuje Turcji na budowę elektrowni jądrowej Akkuyu, największej rosyjsko-tureckiej inwestycji, zostały skonfiskowane. Rosjanie oskarżają o to Amerykanów.

Niepewna budowa elektrowni atomowej Zygmunta Solorza z Koreańczykami

Budowa elektrowni atomowej w Pątnowie z udziałem koreańskiego koncernu KHNP potrzebuje zgody rządu Donalda Tuska. Zielone światło dla inwestycji zapalone w ub. roku przez rząd PiS to prawdopodobnie za mało.

Siłownia atomowa w Zaporożu może już nigdy nie wrócić do pracy

Największa w Europie i trzecia na świecie elektrownia atomowa może już nigdy nie wrócić do pracy. Trzy lata rosyjskiej okupacji i spowodowanie przez Rosjan zniszczenia stawiają pod znakiem zapytania jej ponowne uruchomienie.

Thierry Deschaux, EDF: Atomowe opóźnienia mogą nas sporo kosztować

Każdy rok opóźnienia w podłączeniu do sieci dużej elektrowni jądrowej to większa emisja CO2. Może to oznaczać ok. 7,5 mld zł dodatkowych kosztów – mówi Thierry Deschaux, dyrektor generalny przedstawicielstwa EDF w Polsce.

Renasansu atomu już nic nie zatrzyma. Efekt? Wielka hossa na zapomnianym rynku

Świat wraca do energetyki jądrowej, ale aby elektrownie atomowe mogły pracować, potrzebne będzie zwiększenie produkcji uranu. Liderem w wydobyciu tego niezbędnego do produkcji energii jądrowej pierwiastka ma stać się Kanada.

Największa elektrownia atomowa świata nie pracuje od 13 lat. Czy wreszcie ruszy?

Wygaszona po katastrofie elektrowni jądrowej w Fukushimie japońska elektrownia atomowa Kashiwazaki-Kariwa może znów zostać uruchomiona. Presję na powrót do energetyki jądrowej na rząd Japonii wywiera sytuacja na rynkach surowców energetycznych.

Elektrownia atomowa w Zaporożu ruszy? Nowe ustalenia po spotkaniu Rosjan z MAEA

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) wykluczył ponowne uruchomienie okupowanej przez Rosjan największej elektrowni atomowej Europy. Rosjanie twierdzą, że elektrownia w Zaporożu jest „całkowicie bezpieczna".

Atom ma być na czas. Pomóc ma zmiana w prawie

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando zapowiedział zmiany w prawie atomowym, umożliwiające "etapowanie" budowy elektrowni jądrowej. Może to przyśpieszyć budowę elektrowni jądrowej na Pomorzu o około dwa lata.

Andrzej Ziółkowski, szef Urzędu Dozoru Technicznego: Przygotowujemy się do atomu

Niektóre z bloków węglowych są obiektem naszej troski – mówi Andrzej Ziółkowski, szef Urzędu Dozoru Technicznego.

Atom ważny dla nowoczesnej gospodarki

Dostęp do zeroemisyjnej energii jest kluczowy dla konkurencyjności i bezpieczeństwa kraju. Dlatego Polska nie powinna dłużej zwlekać z realizacją programu energetyki jądrowej – to główna myśl czwartej edycji Nuclearconference.pl, która odbyła się w Warszawie.

Lepiej późno niż później. W Choczewie trwają prace nad elektrownią jądrową

Polskie Elektrownie Jądrowe, realizujące pierwszą polską elektrownię atomową, zapewniają, że prace przygotowawcze już ruszyły. Kolejne są zaplanowane na koniec roku. Ale poślizg sięga już dwóch lat.