Zielone światło dla budowy małego atomu. Zgoda rządu w cieniu wątpliwości ABW

Mały atom ma zapewnić tańszy prąd. Korzyści te podkreśla w rozmowie z nami kontrolujący Synthos Michał Sołowow. Jego projekt uzyskał tzw. decyzję zasadniczą, mimo że uwagi do SMR miała ABW.

Kamiński odpowiada atomowej spółce nadzorowanej przez Obajtka i Sołowowa. „Manipulacje i kłamstwa”

Mariusz Kamiński, do niedawna odpowiedzialny za służby specjalne w poprzednim rządzie, zarzuca spółce Orlen Synthos Green Energy, na którą wpływ ma Orlen i Synthos kierowane odpowiednio przez Daniela Obajtka oraz Michała Sołowowa, kłamstwa i manipulacje, jakoby służby miały utrudniać rozwój małego atomu.

Obajtek krytykuje Kamińskiego i ABW. „Postępowanie wobec Orlenu niekompetentne"

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzję zasadniczą dla lokalizacji małych reaktorów atomowych spółki Orlen Synthos Green Energy. Media informowały wczoraj, że decyzje blokuje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Spółka celowa Orlenu i Synthosu potwierdza, że ABW miało swoje zastrzeżenia.

Media: ABW wydało negatywną opinię dla atomowej spółki Daniela Obajtka

Służby specjalne wydały negatywne opinie dla atomowej spółki Orlenu i Michała Sołowowa – Orlen Synthos Green Energy – informuje tygodnik Polityka.

Chiny tworzą historię. Ruszyła elektrownia atomowa IV generacji

W Chinach rozpoczęła komercyjną produkcję prądu pierwsza na świecie elektrownia jądrowa czwartej generacji. To technologia, która ma być bezpieczniejsza niż stosowane wcześniej, a także bardziej ekonomiczna i całkowicie bezemisyjna.

Stanisław Gawłowski, KO: Atomu w Polsce doczekamy się najwcześniej za 20 lat

Odchodzący rząd ukrywał, że elektrownia atomowa w Polsce powstanie w latach 40. Jej budowa jest potrzebna, ale energia z atomu za dziewięć lat jest nierealna – mówi Stanisław Gawłowski, senator RP z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

Elektrownie atomowe: Niemcy mądrzy po szkodzie

Gdy w Niemczech wyłączano ostatnie elektrownie jądrowe, wróciła tam debata o zasadności rozwodu z atomem. Dlaczego mimo to niemiecki rząd podtrzymuje tę decyzję?

Amerykanie nie wejdą z kapitałem do polskiego atomu? Rząd znalazł alternatywę

Amerykańscy partnerzy przy budowie elektrowni jądrowej nie mają planów udziału kapitałowego, a polska strona w postaci zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych wydaje się, że rozumie to stanowisko i jest nowy plan. Spółka zapewnia, że ma plan finansowy, ale póki co wie o nim Ministerstwo Finansów oraz Komisja Europejska, która póki co uwag nie składała.

Drugi polski projekt atomowy wciąż pod znakiem zapytania

Potencjalna publiczno-prywatna elektrownia jądrowa ma już zielone światło rządu, ale decyzje środowiskowe i lokalizacyjne są jeszcze przed PGE i ZE PAK.

Słowacja zablokuje 12 pakiet sankcji, jeżeli Unia nie spełni jej warunku

Drugi po Węgrzech kraj unijny z prorosyjskim rządem zaczyna bronić interesów kraju-agresora w Brukseli. Słowackie władze grożą zablokowaniem 12 pakietu sankcji, jeżeli znajdzie się w nich zakaz importu paliwa jądrowego z Rosji.

Siedem bram piekieł w drodze do atomu. Potencjał zleceń dla polskich firm ogromny

Przebrnięcie przez polski biznes drogi, prowadzącej do partycypowania przy rozwoju technologii jądrowych i uczestniczeniu w łańcuchu dostaw, bywa trudne i czasochłonne. Wielu już te bramy piekieł pokonało i są przygotowani do rozwoju atomu u nas w kraju.

Mały atom: KGHM chce dalszej współpracy z NuScale, ale niekoniecznie ich technologii

KGHM dementuje doniesienia medialne o zakończeniu współpracy z NuScale. "Amerykańska firma nie wypowiedziała umowy miedziowej spółce. KGHM kontynuuje realizację planów związanych z SMR" - informuje koncern w krótkim oświadczeniu odnosząc się w ten sposób do doniesień "Rzeczpospolitej" o wypowiedzeniu tej umowy. Dystansuje się jednak do technologii NuScale.

Atomowy wyścig nie ominie rynku pracy

Globalny renesans energetyki nuklearnej sprawił, że eksperci z tego sektora stali się jedną z najbardziej poszukiwanych profesji. To wyzwanie, przed którym stanie także Polska.

Fiasko małego atomu dla KGHM. Amerykanie mieli wypowiedzieć umowę

Amerykańska firma NuScale wypowiedziała umowę o rozwoju małych reaktorów jądrowych polskiemu gigantowi miedziowemu KGHM – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Wypowiedzenie umowy miało nastąpić dzień po tym, jak Amerykanie wstrzymali swój pierwszy projekt SMR w Utah. KGHM jednak zaprzeczyło tym informacjom, nie podając więcej szczegółów.

Koniec marzeń KGHM o małym atomie? W USA lawinowo rosną koszty inwestycji

Amerykańska firma NuScale nie wybuduje swoich pierwszych małych reaktorów modułowych (SMR) w stanie Utah. Wszystko przez rosnące koszty. Stawia to pod dużym zapytaniem inne projekty małego atomu w USA, ale i w Polsce.

USA ogłosiły zagrożenie bezpieczeństwa przez paliwo jądrowe z Rosji

Świat stał się zależny od rosyjskiego paliwa jądrowego. Stany Zjednoczone ogłosiły zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Biały Dom ma plan pozbycia się tej zależności.

Australia rozszerzyła sankcje wobec Rosji. Chodzi o reaktory jądrowe

Australia zaktualizowała listę sankcji nałożonych na Rosję o zakaz dostaw m.in. reaktorów jądrowych i części do nich.

Czechy chcą zastąpić elektrownie węglowe atomem. Nowy plan rządu

Czeski rząd przyjął program zamiany elektrowni konwencjonalnych na paliwa kopalne na jądrowe z małymi i średnimi reaktorami modułowymi. Pozwoli to naszym sąsiadom pozbyć się zależności od importu kopalin i osiągnąć wymaganą przez Unię redukcję gazów cieplarnianych.