Francuski gigant jądrowy EDF znów pod pełną kontrolą państwa

Francuski gigant energetyczny EDF od 8 czerwca stał się ponownie w 100 proc. własnością francuskiego skarbu państwa. To część planów odnowy francuskiego przemysłu jądrowego.

Niemcy nie sprzedadzą Węgrom urządzeń do atomówki Paks

Węgrzy kupią we Francji zamiast w Niemczech urządzenia do rozbudowywanej przez rosyjski Rosatom elektrowni jądrowej Paks. To efekt braku zgody Berlina. Za zakupy zapłaci prawdopodobnie Rosja.

Oddala się tani prąd z Ukrainy

Wysadzenie zapory w Nowej Kachowce stawia pod znakiem zapytania import prądu do Polski.

Po wysadzeniu tamy na Dnieprze elektrownia atomowa w Zaporożu może mieć kłopoty

Wysadzenie przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce u ujścia Dniepru do Morza Czarnego nie będzie pociągało za sobą bezpośrednich konsekwencji dla największej elektrowni jądrowej w Europie w Zaporożu. Pośrednie jednak - jak najbardziej. Eksperci studzą emocje.

Zmiana w fotelu ministra odpowiedzialnego za atom

Ogłoszone w piątek zmiany na stanowisku sekretarza stanu i pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej to finał pewnego etapu atomowego projektu rządu.

Gazprom i Rosatom chwalą się sukcesami. Nie ma na to żadnych danych

Po raz kolejny Gazprom pochwalił się „historycznym rekordem eksportu gazu do Chin”. A Rosatom wzrostem przychodów w roku rosyjskiej wojny. Żaden z koncernów nie podał danych, by udowodnić prawdziwość takich stwierdzeń.

Bliżej sfinansowania budowy elektrowni jądrowej. Kolejny etap inwestycji latem

Rząd przyjął we wtorek projekt uchwały w sprawie zapewnienia finansowania budowy elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe. Zapowiada udzielanie gwarancji i poręczeń państwa dla kredytów i pożyczek na ten cel.

Ważny krok w stronę budowy elektrowni atomowej w Polsce

Polskie Elektrownie Jądrowe zawarły w czwartek porozumienie w sprawie utworzenia z firmami Westinghouse i Bechtel konsorcjum projektowego przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Bruksela idzie Orbánowi na rękę, daje zielone światło dla Rosatomu

Węgry otrzymały zgodę Komisji Europejskiej na zmianę umowy o budowie dwóch bloków energetycznych w elektrowni jądrowej Paks-2, zawartej z rosyjskim Rosatomem. Chodzi o to, by nie naruszała ona sankcji.

Plany na pierwszy polski atom: znamy harmonogram inwestycji

Przewidujemy, że od momentu podpisania umowy inżynieryjnej prace związane z zaprojektowaniem elektrowni jądrowej zajmą około 18 miesięcy – mówi Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych.

Awaria w rosyjskiej elektrowni atomowej. Władze uspokajają

Kolska elektrownia atomowa jest najdalej wysuniętym na północ takim obiektem w Europie. W nocy z niedzieli na poniedziałek zadziałał tam system bezpieczeństwa, odłączając od sieci jeden z trzech reaktorów. Władze zapewniają, że poziom promieniowania wokół elektrowni jest w normie.

W sprawie atomu Czesi chcą mieć taki sam wybór jak Polacy

Czeski gigant energetyczny ČEZ zaprosił trzech potencjalnych wykonawców nowego bloku jądrowego w elektrowni jądrowej w Dukovanach do złożenia ostatecznych ofert. Termin oddania do użytku bloku ma być zbieżny z polskim harmonogramem budowy atomu.

Francuski EDF nadal rozmawia z polskim rządem o rozwoju atomu

Nasza oferta dla polskiego rządu pozostaje aktualna. Proponujemy budowę z Polską europejskiego partnerstwa przemysłowego. Chciałbym, aby Polska była wśród naszych partnerów jądrowych – mówi prezes EDF Luc Rémont.

Dostawca technologii dla polskiego atomu chce wejść na rynek SMR

Dostawca technologii dla pierwszej, dużej elektrowni jądrowej w Polsce, firma Westinghouse zaprezentowaał projekt małego reaktora jądrowego (SMR) AP300. Ma on bazować na poprzednich konstrukcjach, większych reaktorów głównie AP1000.

Kluczowe decyzje przed atomem w Polsce

Realizacja planów elektrowni jądrowych w Polsce nabiera przyspieszenia. Na razie tylko w dokumentach, listach intencyjnych i deklaracjach. Do pierwszego wbicia łopaty jeszcze trzy lata. Przed nami kluczowe decyzje finansowe.

Liczne problemy polskiego atomu. Kluczowe decyzje przed nami

Konsultacje społeczne dotyczące lokalizacji elektrowni jądrowej, luki prawne czy brak doświadczenia kadr to problem, przed którym stoi branża energetyczna w Polsce. Braki mogą pojawić się także w zarządzaniu takimi obiektami. Tu poza francuską współpracą (pod warunkiem wyboru kolejnej lokalizacji dla EDF) może pojawić się i fińska.

Mały atom w polskich miastach. Są wnioski o zgodę rządu

Orlen Synthos Green Energy, spółka, która ma budować małe reaktory jądrowe (SMR) w amerykańskiej technologii BWRX-300, złożyła wnioski o decyzję zasadniczą dla pierwszych lokalizacji. To wnioski, pozwalające uzyskać aprobatę rządu i ubiegać się o kolejne decyzje administracyjne.

Amerykanie chcą podpisać z Polakami kolejną atomową umowę

W drugiej połowie tego roku podpiszemy z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi umowę inżynieryjną i serwisową przybliżającą nas do rozpoczęcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej z technologią amerykańską – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Patrick Fragman prezes Westinghouse. Dodał on, że przed oboma firmami jest jeszcze wiele pracy do wykonania.