Amerykanie nie wejdą z kapitałem do polskiego atomu? Rząd znalazł alternatywę

Amerykańscy partnerzy przy budowie elektrowni jądrowej nie mają planów udziału kapitałowego, a polska strona w postaci zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych wydaje się, że rozumie to stanowisko i jest nowy plan. Spółka zapewnia, że ma plan finansowy, ale póki co wie o nim Ministerstwo Finansów oraz Komisja Europejska, która póki co uwag nie składała.

Drugi polski projekt atomowy wciąż pod znakiem zapytania

Potencjalna publiczno-prywatna elektrownia jądrowa ma już zielone światło rządu, ale decyzje środowiskowe i lokalizacyjne są jeszcze przed PGE i ZE PAK.

Słowacja zablokuje 12 pakiet sankcji, jeżeli Unia nie spełni jej warunku

Drugi po Węgrzech kraj unijny z prorosyjskim rządem zaczyna bronić interesów kraju-agresora w Brukseli. Słowackie władze grożą zablokowaniem 12 pakietu sankcji, jeżeli znajdzie się w nich zakaz importu paliwa jądrowego z Rosji.

Siedem bram piekieł w drodze do atomu. Potencjał zleceń dla polskich firm ogromny

Przebrnięcie przez polski biznes drogi, prowadzącej do partycypowania przy rozwoju technologii jądrowych i uczestniczeniu w łańcuchu dostaw, bywa trudne i czasochłonne. Wielu już te bramy piekieł pokonało i są przygotowani do rozwoju atomu u nas w kraju.

Mały atom: KGHM chce dalszej współpracy z NuScale, ale niekoniecznie ich technologii

KGHM dementuje doniesienia medialne o zakończeniu współpracy z NuScale. "Amerykańska firma nie wypowiedziała umowy miedziowej spółce. KGHM kontynuuje realizację planów związanych z SMR" - informuje koncern w krótkim oświadczeniu odnosząc się w ten sposób do doniesień "Rzeczpospolitej" o wypowiedzeniu tej umowy. Dystansuje się jednak do technologii NuScale.

Atomowy wyścig nie ominie rynku pracy

Globalny renesans energetyki nuklearnej sprawił, że eksperci z tego sektora stali się jedną z najbardziej poszukiwanych profesji. To wyzwanie, przed którym stanie także Polska.

Fiasko małego atomu dla KGHM. Amerykanie mieli wypowiedzieć umowę

Amerykańska firma NuScale wypowiedziała umowę o rozwoju małych reaktorów jądrowych polskiemu gigantowi miedziowemu KGHM – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Wypowiedzenie umowy miało nastąpić dzień po tym, jak Amerykanie wstrzymali swój pierwszy projekt SMR w Utah. KGHM jednak zaprzeczyło tym informacjom, nie podając więcej szczegółów.

Koniec marzeń KGHM o małym atomie? W USA lawinowo rosną koszty inwestycji

Amerykańska firma NuScale nie wybuduje swoich pierwszych małych reaktorów modułowych (SMR) w stanie Utah. Wszystko przez rosnące koszty. Stawia to pod dużym zapytaniem inne projekty małego atomu w USA, ale i w Polsce.

USA ogłosiły zagrożenie bezpieczeństwa przez paliwo jądrowe z Rosji

Świat stał się zależny od rosyjskiego paliwa jądrowego. Stany Zjednoczone ogłosiły zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Biały Dom ma plan pozbycia się tej zależności.

Australia rozszerzyła sankcje wobec Rosji. Chodzi o reaktory jądrowe

Australia zaktualizowała listę sankcji nałożonych na Rosję o zakaz dostaw m.in. reaktorów jądrowych i części do nich.

Czechy chcą zastąpić elektrownie węglowe atomem. Nowy plan rządu

Czeski rząd przyjął program zamiany elektrowni konwencjonalnych na paliwa kopalne na jądrowe z małymi i średnimi reaktorami modułowymi. Pozwoli to naszym sąsiadom pozbyć się zależności od importu kopalin i osiągnąć wymaganą przez Unię redukcję gazów cieplarnianych.

Czesi otrzymali oferty na rozbudowę atomu. Chętni tacy jak w Polsce

Elektrárna Dukovany II (EDU II) - spółka należąca do czeskiego giganta energetycznego CEZ - otrzymała ostateczne oferty rozbudowy elektrowni atomowej w Dukovanach od amerykańsko-kanadyjskiego Westinghouse, francuskiego EDF i koreańskiego KHNP, podał CEZ.

Łukaszenko chce odszkodowania od Rosji za opóźnioną budowę elektrowni atomowej

Białoruski dyktator domaga się odszkodowania od koncernu Rosatom, który zbudował elektrownię jądrową pod Ostrowcem. Jej uruchomienie odbyło się z rocznym opóźnieniem. Rosjanie proponują zniżkę w dostawie paliwa jądrowego.

Współzałożyciel PayPal przyspieszy mały atom w Polsce? Firma chce zapuścić korzenie nad Wisłą

Firma Last Energy chce wejść do wyścigu o małe reaktory jądrowe w Polsce. Firma jest finansowana przez amerykańskie fundusze inwestycyjne w tym First Round Capital i Gigafund, którym zarządza Łukasz Nosek, współzałożyciel PayPal oraz jeden z pierwszych inwestorów w firmach takich jak SpaceX i Uber. O planach firmy mówi Damian Jamroz, prezes Last Energy Polska.

Bułgaria będzie miała amerykańskie reaktory atomowe w Kozłoduju

Bułgaria podpisała z amerykańskim konglomeratem Westinghouse umowę na budowę 2 reaktorów w elektrowni jądrowej w Kozłoduju. Pozwoli to zrezygnować z węgla.

Siemens Energy związany z Rosatomem. Nie tylko Niemcy pracują z Rosjanami

Joe Kaeser, prezes rady nadzorczej Siemens Energy nie ukrywa, że jego firma nadal współpracuje z Rosatomem. I broni takiej polityki.

Jeśli nie Rosja, to kto sprzeda paliwo do atomu Polsce?

Rozpoczynają się rozmowy już nie o technologii dla polskich elektrowni jądrowych, ale o paliwie dla nich. Zaangażowane firmy uspokajają, że nie grozi nam tu uzależnienie od Rosji, choć osiągnięcie tego nie będzie proste.

Elektrownia atomowa w Polsce. Jest decyzja lokalizacyjna

Wojewoda pomorski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji "Lubiatowo-Kopalino" w gminie Choczewo na Pomorzu dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, podały Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ). Nie jest to jeszcze decyzja budowlana.