Resorty spierają się o nadzór nad atomem. W tle partyjna polityka

Resort klimatu i środowiska krytykuje przejęcie nadzoru nad Polskimi Elektrowniami Jądrowymi przez Ministerstwo Przemysłu. Nieoficjalnie mówi się, że Koalicja Obywatelska chce stworzyć drugi ośrodek zarządzania energetyką w Polsce.

Małe reaktory nadal atrakcyjne, ale wciąż odległe

Najbardziej zaangażowane w rozwój SMR firmy – Orlen Synthos Green Energy i KGHM – podtrzymują opinię o atrakcyjności tej technologii. Wątpliwości dotyczą terminów.

Czechy nie chcą rosyjskiego paliwa jądrowego. Mają nowego dostawcę

Umowa czeskiego ČEZ z francukim Orano na wzbogacenie uranu i dostawy paliwa jądrowego z Francji otwiera drogę do uwolnienia czeskiego energetyki jądrowej od rosyjskiej zależności. Tylko czy tak naprawdę paliwo z Francji to produkt francuski?

Pomoc publiczna dla polskiego atomu najpóźniej na początku 2025 roku

Nie później niż za rok polski rząd planuje uzyskanie zgody Komisji Europejskiej (KE) na pomoc publiczną dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce w technologii amerykańskiej.

W kwietniu może zakończyć się atomowy audyt

- Za 6 tygodni będę mógł odpowiedzieć na pytanie czy rok 2033 jako data oddania do użytku pierwszej elektrowni jądrowej jest możliwy do realizacji. Obecnie trwa przegląd dokumentów i umów. Myślę, że skończymy ten przegląd za ok. 6 tygodni – zapowiedział Maciej Bando, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24.

Synthos wycofa się z atomowej współpracy z Orlenem? Jest deklaracja

Synthos nie wyklucza, że Orlen może wycofać się z planów wspólnej budowy floty modułowych reaktorów atomowych (SMR), ale na pewno nie wpłynie to na realizację samego przedsięwzięcia, poinformował w rozmowie z ISBnews prezes Synthosu Zbigniew Warmuz.

Prochem znów notuje potężne wzrosty, a realizacja atomu postępuje

Trwa karnawał na akcjach spółki inżynieryjnej Prochem. Trzeci dzień z rzędu spółka, która będzie uczestniczyć w przygotowaniach do budowy elektrowni jądrowej, rośnie o kilkanaście procent na warszawskiej giełdzie. Jest finalna umowa o współpracy.

Resort klimatu sprawdza projekty małego atomu Orlenu

Audyt decyzji podejmowanych przez ministerstwo klimatu w sprawie projektu jądrowego spółki OSGE Orlenu i Synthosu dotyczy tylko struktury właścicielskiej, a nie samej technologii - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Rządowa miotła w atomie. Wymieniony prezes Polskich Elektrowni Jądrowych

Jest nowy prezes atomowej spółki odpowiedzialnej za budowę pierwszej elektrowni jądrowej. Nowy prezesem Polskich Elektrowni Jądrowych został Leszek Juchniewicz. Do rządowej spółki wraca także były prezes Gaz - Systemu.

Są pierwsze kontrakty dotyczące realizacji elektrowni jądrowej

Bechtel, jedna z firm wchodzących w skład konsorcjum odpowiedzialnego za budowę elektrowni jądrowej, zawarł pierwsze kontrakty z polskimi firmami, zlecające prace związane z technicznym wsparciem budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

Dyskusja o SMR: małe, modułowe reaktory jądrowe w Polsce

Czy innowacyjne podejście do energetyki jądrowej może zrewolucjonizować polską gospodarkę? Jakie korzyści i wyzwania niesie ze sobą technologia SMR dla polskiego sektora energetycznego?

Daniel Obajtek był inwigilowany przez ABW. Służby miały użyć Pegasusa

Były prezes Orlenu Daniel Obajtek miał być przez kilka miesięcy inwigilowany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, między innymi za pomocą systemu Pegasus — dowiedział się nieoficjalnie Onet. Służby miały interesować się zwłaszcza planami budowy małych reaktorów atomowych SMR.

Premier Donald Tusk: Mały atom Orlenu i Synthosu ze szkodą dla państwa

Spółka odpowiadająca za powstanie małych rektorów jądrowych (Orlen Synthos Green Energy – red.) została skonstruowana ze szkodą dla interesu państwa polskiego – powiedział na posiedzeniu Rady Gabinetowej premier Donald Tusk.

Finowie pomogą przy obsłudze polskiej elektrowni jądrowej

Rządowa spółka realizująca projekt powstania elektrowni jądrowej, Polskie Elektrownie Jądrowe, rozpoczęła współpracę z konsorcjum fińskich spółek For-tum i TVO Nuclear Services. Mają one zapewnić wsparcie techniczne przy projektowaniu oraz przygotowywaniu procesu eksploatacji elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Rząd przyznał się do opóźnienia atomu, o którym wiadomo od ponad roku

Rząd poinformował oficjalnie o opóźnieniu w realizacji projektu jądrowego w Choczewie. O opóźnieniu wiedziano jednak już od końca 2022 r. jeszcze za poprzedniej ekipy rządzącej. Jak dotąd nikt wprost publicznie tego nie powiedział.

Powstanie liga uranowych dżentelmenów. Rosji nie zaproszą

Stany Zjednoczone rozpoczęły wdrażanie nowej strategii wzbogacania uranu na potrzeby energetyki i wojska. Wspólnie z Japonią, Wielką Brytanią, Francją i Kanadą stworzą międzynarodowy łańcuch dostaw, aby uwolnić się od zależności od Rosji.

Czesi wykluczają Amerykanów z wyścigu o rozbudowę atomu

Czeski rząd podjął decyzję o wykluczeniu amerykańskiej firmy Westinghouse z przetargu na budowę nowego bloku elektrowni jądrowej w Dukovanach. Władze w Pradze zwróciły się do dwóch pozostałych oferentów — EDF oraz KHNP o wiążące oferty na cztery bloki. Amerykanie mieli nie spełnić warunków.

Rosatom testuje unikalny reaktor jądrowy. Wielkie korzyści, ale i koszty

Rosyjski koncern energetyki jądrowej pracuje nad nowym reaktorem, który będzie wykorzystywał do pracy wypalone paliwo jądrowe. Na taki pomysł pierwsi wpadli Amerykanie. Nowy reaktor jest bezpieczny dla ludzi i środowiska. Na razie istnieje w teorii.