KGHM chce mieć swoją elektrownię atomową

Kolejna giełdowa spółka planuje wejść w energetykę jądrową. Mowa o KGHM, który zakłada, że pierwszy z reaktorów nuklearnych zacznie funkcjonować w 2029 r.

Fabryka baterii nie przekreśla budowy atomówki w Kaliningradzie

Nie ma zagrożenia dla ewentualnego polsko-rosyjskiego dokończenia budowy, a potem wspólnego wykorzystania Bałtyckiej Elektrowni Atomowej w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim. Planowana tam fabryka akumulatorów do aut elektrycznych stanie „obok elektrowni".

Solorz może spać spokojnie. Nie ma zagrożenia dla elektrowni atomowej

Nie ma zagrożenia dla ewentualnego polsko-rosyjskiego dokończenia budowy, a potem wspólnego wykorzystania Bałtyckiej Elektrowni Atomowej w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim. Planowana tam fabryka akumulatorów do aut elektrycznych stanie „obok elektrowni".

Litwa zablokowała import prądu z Białorusi przez Rosję

Wilno znalazło skuteczny sposób, by prąd z białoruskiej atomówki, nie wszedł na rynek nie tylko bezpośrednio, ale też za pośrednictwem Rosji.

Klimat na atom?

Badacze IPCC przestrzegają, że natychmiastowe, drastyczne redukcje emisji gazów cieplarnianych są konieczne, jeżeli chcemy zatrzymać globalne ocieplenie. Pod lupę idzie sektor energetyczny. Jaką rolę w tej transformacji pełni w USA energia atomowa?

Spółka Kulczyka też chce mieć mały reaktor jądrowy

Spółki Ciech i Synthos Green Energy podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie wykorzystania technologii reaktorów jądrowych SMR i MMR. Kilka dni temu również ZE PAK podpisał z Synthosem umowę o współpracy w obszarze energetyki jądrowej.

Amerykańskie wsparcie dla ZE PAK przy rozwoju energetyki jądrowej

IP3 Corporation i Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) zawarły porozumienie dotyczące wdrożenia i rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. IP3 będzie w tych procesach głównym doradcą ZE PAK.

Amerykańskie reaktory do ukraińskich atomówek

Coraz więcej amerykańskiej technologii w energetyce jądrowej Ukrainy. Pięć reaktorów AP1000 firmy Westinghouse ma zostać zbudowanych w ukraińskich siłowniach jądrowych. Wartość inwestycji przekroczy 25 mld dolarów.

Solorz i Sołowow wybudują elektrownię jądrową

Zygmunt Solorz i Michał Sołowow podjęli decyzję o rozpoczęciu wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie, na bazie aktywów ZE PAK, elektrowni jądrowej.

Były wiceprezes Westinghouse oskarżony o nieudany projekt nuklearny

Jeffrey Benjamin, były wiceprezes amerykańskiej spółki, która buduje elektrownie jądrowe został oskarżony o 16 przestępstw. Grozi mu 20 lat więzienia i 5 mln dol. kary.

Rosja ubezpieczyła wszystkie siłownie jądrowe, zarobią ludzie Putina

Równowartość ponad 158 mln złotych kosztować będzie rosyjskich podatników ubezpieczenie od katastrof wszystkich elektrowni atomowych Rosji. Kwota ubezpieczenia to ponad 2 biliony rubli (110 mld zł). Zarobią na tym najbliżsi ludzie Kremla, w tym kuzyn Władimira Putina.

„Możemy zbudować elektrownię jądrową trzy razy taniej od innych”

Stany Zjednoczone i Francja budowały elektrownie wcześniej niż my. Jednak patrząc na ostatnie projekty, mamy lepsze wyniki – mówi „Rzeczpospolitej” Seung Yeol Lim, wiceprezes działu rozwoju biznesu elektrowni jądrowych, KHNP.

Państwo nie daje rady, spróbują firmy

Duże polskie firmy deklarują zainteresowanie budową małych reaktorów jądrowych. Przy rosnących cenach energii i niepewności co do rozwoju OZE jest to słuszny ruch.

Rosjanie chwalą atomowe plany Solorza

Pomysł, by Polacy wraz z Węgrami zainwestowali w dokończenie budowy elektrowni atomowej w obwodzie kaliningradzkim, może, zdaniem Rosjan, całkowicie zmienić nie tylko energetyczną, ale i geopolityczną mapę Europy.

Białoruś: Nagłe wyłączenie elektrowni jądrowej

Automatyczny system bezpieczeństwa wyłączył w poniedziałek reaktor w elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi. To już szósta awaria w ciągu pół roku. Władze białoruskie zapewniają, że nie ma wzrostu promieniowania wokół elektrowni.

Litwa: elektrownia w Ostrowcu zagraża Unii

Litwa domaga się od Brukseli zdecydowanych działań na rzecz zatrzymania pracy białoruskiej elektrowni atomowej. Zdaniem Litwinów znajdujący się 40 km od Wilna obiekt, zagraża bezpieczeństwu całego regionu.

Były prezes Enei pokieruje Westinghouse Polska

Mirosław Kowalik będzie szefem warszawskiego biura amerykańskiego koncernu Westinghouse, który stara się o kontrakt na dostawę reaktorów do planowanych w Polsce elektrowni jądrowych.

NuScale chce skomercjalizować reaktor SMR. Poszukuje finansowania

Amerykański producent małych reaktorów modułowych (SMR), bada różne możliwości pozyskania kapitału niezbędnego do przyspieszenia komercjalizacji technologii jądrowej nowej generacji. W tym celu nawiązano współpracę z Guggenheim Securities.