Atom w Polsce. PGE i rząd zaczynają rozmowy z Koreańczykami o pieniądzach

Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych i Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej spotkali się z przedstawicielami największej koreańskiej firmy energetycznej KEPCO i jej spółką zależną KHNP.

Orlen i Synthos chcą postawić nawet kilkadziesiąt małych reaktorów w Polsce

Obie firmy planują, aby do 2038 r. powstało w Polsce 76 SMR-ów w 26 lokalizacjach. Pomóc mają kadry naukowe.

Ile prądu będziemy produkować z atomu? Jest raport

Duże elektrownie jądrowe, ale także planowane małe reaktory jądrowe (SMR) w strukturze wytwarzania w Polsce mogą, w zależności od scenariusza, w 2045 roku wynieść 17,8-35,8 proc. – czytamy w raporcie „Łańcuch wartości energetyki jądrowej w Polsce”.

Rząd Orbana rozmawia z Kremlem. Dostanie szybszą rozbudowę elektrowni jądrowej

Po raz kolejny rząd Victora Orbana pokazuje, że rosyjskie zbrodnie na Ukrainie nie robią na nim wrażenia. Rozmawia z Kremlem i uzyskuje coraz więcej wsparcia od rosyjskiego reżimu. Rosjanie zgodzili się przyśpieszyć rozbudowę węgierskiej elektrowni jądrowej Paks. Zrobią to za własne pieniądze.

Atom z Korei za 13 lat. Jest wstępny plan

W Szwajcarii polskie i koreańskie spółki będą dyskutowały o atomie, który ma pojawić się w Wielkopolsce. Zainteresowane strony omówiły stronę finansową i kapitałową, a prezes Polskiej Grupy Energetycznej, Wojciech Dąbrowski zdradza „Rzeczpospolitej” nieco więcej szczegółów. Z kolei wicepremier Sasin ujawnił, kiedy ma zostać podpisania umowy dotyczącej powstania spółki odpowiedzialnej za powstanie elektrowni.

W Davos rozmowy o atomie z Korei dla Polski

W Szwajcarii polskie i koreańskie spółki będą dyskutować o atomie, który ma pojawić się w Wielkopolsce. Zainteresowane strony mają omówić też model finansowania.

Sasin patronuje atomowym rozmowom w Davos

W szwajcarskim Davos mogą zostać podjęte pierwsze zobowiązujące decyzje, które pozwolą na budowę „niezależnego od rządowego” projektu elektrowni jądrowej w Pątnowie. Rozmowy zainteresowanych polskich i koreańskich spółek odbędą się z udziałem wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

Atom szybciej wejdzie do pracy? Jest ustawa

Sejm znowelizował ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. Jej celem ma być usprawnienie i przyśpieszenie procesu budowy elektrowni jądrowej o 18 miesięcy w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów. Stanie się tak dzięki wprowadzeniu możliwości tymczasowej pracy elektrowni jednak pod pewnymi warunkami.

William D. Magwood IV: Bez pomocy państwa atom nie powstanie

Uznanie energetyki jądrowej za zrównoważoną inwestycję ułatwi pozyskanie środków finansowych. Bez tego byłoby to trudniejsze, lecz nie niemożliwe – mówi William D. Magwood IV, dyrektor generalny Agencji Energii Jądrowej OECD.

Londyn próbuje zerwać z jeszcze jednym rosyjskim paliwem

Brytyjski fundusz, mający wspierać inicjatywy zmniejszające uzależnienie od rosyjskiego uranu, jest już otwarty dla potencjalnych chętnych.

Po roku rozwiązano atomowy zespół ministra Czarnka, nie zebrał się ani razu

Ministerialna rada odpowiedzialna za nowe technologie jądrowe nim się rozwiązała, nie zebrała się ani razu.

Mały atom pojawi się w strategii państwa

Nowe technologie jądrowe zostaną ujęte w aktualizowanej w tym roku polskiej strategii energetycznej. Na usankcjonowanie tej technologii czekają polskie firmy.

Wielka Brytania sięga po uran spoza Rosji. Stawia na własne, małe reaktory

Wielka Brytania chce uwolnić się od paliwa jądrowego z Rosji. Rząd przeznaczył 75 milionów funtów na zwiększenie produkcji paliwa jądrowego w Zjednoczonym Królestwie. Londyn stawia też na program budowy małych reaktorów jądrowych.

Bułgaria chce ograniczyć zależność energetyczną od Rosji

Z pomocą Francji Bułgaria chce się bardziej uniezależnić od Rosji, jeśli chodzi o energetykę jądrową.

Prace nad nowymi reaktorami jądrowymi bez Rady i bez Czarnka

Rada do spraw rozwoju technologii wysokotemperaturowych reaktorów chłodzonych gazem przy ministrze klimatu i środowiska zostaje zniesiona. O Radzie było głośno w ubiegłym roku ze względu na postać jej wiceprzewodniczącego, ministra edukacji Przemysława Czarnka.

Kazachstan nie chce elektrowni jądrowej z Rosji

Wbrew oczekiwaniom Kremla, władze Kazachstanu postanowiły, że pierwszą w kraju siłownię jądrową wybuduje międzynarodowe konsorcjum, a turbiny parowe dostarczy jeden z trzech koncernów - General Electric, Simens lub jeden z południowokoreańskich producentów. Nadzór techniczny nad inwestycją będzie sprawowała francuska firma, z którą podpisano już memorandum.

Czas na przetarg i lokalizacje dla małego atomu

Po wyborze technologii dla tzw. dużego atomu czeka nas jeszcze przetarg na budowę. Ruch jest także w „małym” atomie. Wkrótce mamy poznać lokalizacje dla tzw. SMR.

Polska zbuduje elektrownie atomowe. Ale kto tam będzie pracował?

Co innego polityczne decyzje o uruchomieniu budżetów i wyborze wykonawcy, a co innego - wieloletnie przygotowania, obejmujące przede wszystkim znalezienie lub wyszkolenie specjalistów, którzy będą tych elektrowni doglądać.