Atomowy bilans otwarcia na majówkę

Realny harmonogram budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej powinniśmy poznać na przełomie kwietnia i maja, poinformował pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando.

Ruszą prace terenowe na obszarze przyszłej elektrowni jądrowej w Polsce

Bechtel, wykonawca pierwszej elektrowni jądrowym w Polsce, ogłosił rozpoczęcie badań geologicznych związanych z projektem pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Szczerość atomowych decydentów. Atom później i drożej

- Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być ok. 150 mld zł - powiedział podczas Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Jest nowy prezes atomowej spółki PGE

Tomasz Nowacki, były dyrektor departamentu energetyki jądrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska został prezesem PGE PAK, spółki mającej zarządzać projektem realizacji projektu jądrowego. Partnerami są PGE i ZE PAK, a partnerem technologicznym ma zostać koreański KHNP - wynika z nieoficjalnych informacji. PGE nie podjęło jeszcze ostatecznych decyzji ws. tej inwestycji.

W Zaporożu „bardzo bliska katastrofy nuklearnej”. MAEA ostrzega świat

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi poinformował, że elektrownia jądrowa w Zaporożu jest niebezpiecznie bliska wypadku nuklearnego. Według niego nie da się ustalić, kto stoi za niedawnymi atakami dronów.

Amerykanie wyliczają korzyści z budowy drugiej elektrowni atomowej w Polsce

Amerykanie liczą na drugą lokalizację dla kolejnej elektrowni jądrowej. Korzyści z budowy bloków jądrowych w technologii AP 1000 firmy Westinghouse mogą wynieść setki miliardów złotych, ale warunkiem jest zdecydowanie się na kolejne trzy bloki w drugiej lokalizacji. Póki co jednak rząd daleki jest od wskazania gdzie i czy w ogóle będzie chciał realizować drugi projekt jądrowy.

Biały Dom ostrzega Rosję. Niebezpieczna gra atomem w Zaporożu

Amerykanie ostrzegli Rosjan, że prowadzą bardzo niebezpieczną grę, okupując elektrownię atomową w Zaporożu. Waszyngton monitoruje sytuację, a Kijów ujawnia szczegóły prowokacji.

Eksplozje w Zaporożu: MAEA potwierdza trafienia w elektrownię atomową

W niedzielę odnotowano bezpośrednie trafienia w osłonę jednego z reaktorów, największej w Europie, Elektrowni Jądrowej Zaporoże. Jest jedna ofiara. Elektrownię okupują Rosjanie, a ukraiński wywiad twierdzi, że to oni przeprowadzili tę prowokację.

Korozja w reaktorach. EDF ma technologię wyjścia

Francuski gigant energetyczny EDF zamierza do końca 2025 r. uporać się z problemami korozji naprężeniowej instalacji w swych reaktorach, które zmuszają do wyłączania ich na czas remontów.

Powstanie Centrum Szkoleniowe Czystych Technologii Energetycznych w tym atomu USA

Powstanie Centrum Szkoleniowe Czystych Technologii Energetycznych pod egidą Polski i USA. Amerykanie mają przekazywać wiedzę o energetyce jądrowej jako element towarzyszący budowie pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Oto nowy gracz na rynku atomowym Europy

Koncernom atomowym z Francji, Korei Płd. USA i Rosji wyrósł nowy konkurent. Spółka z Półwyspu Arabskiego prowadzi rozmowy z krajami europejskimi, w tym z Wielką Brytanią, na temat inwestycji w infrastrukturę energii jądrowej w Europie.

Zamknięta elektrownia atomowa wróci do pracy. Pierwszy taki przypadek w USA

Po raz pierwszy w historii amerykańskiej energetyki atomowej do pracy wróci siłownia już zamknięta. Celem administracji Joe Bidena jest zmniejszenie szkodliwych emisji i produkcja taniego prądu.

Kreml boi się sankcji na Rosatom. Grozi Unii i uruchamia Węgrów

Wczorajsze oświadczenie premiera Belgii o koniecznych sankcjach na rosyjski atom wywołało natychmiastową reakcję Moskwy. Szef Rosatomu zagroził katastrofą nuklearną w wypadku „upolitycznienia globalnej energetyki jądrowej”.

Bliżej nowych sankcji na Rosję. UE zrezygnuje z rosyjskiego paliwa jądrowego?

Jest przełom w zgłaszanej od dawna m.in. przez kraje bałtyckie i Polskę konieczności nałożenia sankcji na rosyjski koncern Rosatom.

Koalicja proatomowa wzywa w Brukseli do rozwoju atomu. Polska popiera deklarację

Przywódcy europejskich krajów wspierających rozwój energetyki jądrowej wezwali na szczycie atomowym w Brukseli do ożywienia energetyki jądrowej, dążąc do odbudowy europejskiego przemysłu. Polska podpisała się pod tą deklaracją.

Historyczny, unijny szczyt atomowy z udziałem polskiego premiera

Premier Donald Tusk weźmie udział w pierwszym w historii UE szczycie Rady Europejskiej poświęconej energetyce jądrowej. Obrady rozpoczynają się 21 marca, a skończą dzień później.

Resorty spierają się o nadzór nad atomem. W tle partyjna polityka

Resort klimatu i środowiska krytykuje przejęcie nadzoru nad Polskimi Elektrowniami Jądrowymi przez Ministerstwo Przemysłu. Nieoficjalnie mówi się, że Koalicja Obywatelska chce stworzyć drugi ośrodek zarządzania energetyką w Polsce.

Małe reaktory nadal atrakcyjne, ale wciąż odległe

Najbardziej zaangażowane w rozwój SMR firmy – Orlen Synthos Green Energy i KGHM – podtrzymują opinię o atrakcyjności tej technologii. Wątpliwości dotyczą terminów.