Partnerzy

Seul ma pomysł na sfinansowanie atomu w Polsce. Podobny do Amerykanów

Koreańczycy z Południa są gotowi zostać partnerem mniejszościowym projektu jądrowego w Polsce oraz mogą wesprzeć jego finansowanie. W grę wchodzi wsparcie koreańskich agencji kredytów eksportowych.

Produkcja paliwa jądrowego w Polsce? Koreańczycy kuszą kolejną fabryką

Producent paliwa jądrowego, Kepco Nuclear Fuel (NF), będący spółką córką koreańskiej firmy energetycznej Kepco, oferuje Polsce dostawy do przyszłej elektrowni jądrowej.

Jest umowa ws. atomu. Rafako nawiązuje współpracę z Koreańczykami

Rafako i Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy realizacji projektów z zakresu energetyki jądrowej.  Chodzi wspólny udział w projektach jądrowych realizowanych zarówno na terenie Polski jak i w innych krajach.

Amerykanie wybudują polski atom dzięki Korei? Seul czyni pierwsze przygotowania

Koreańczycy nie wykluczają inwestycji w Polsce oraz uczestnictwa w realizacji projektu jądrowego. Chwalą się , że znaczna część projektów elektrowni jądrowych obecnie realizowanych na świecie, opierała się na krytycznych instalacjach, które powstały w Korei Południowej. Tak też może być w przypadku budowy elektrowni jądrowej w Polsce, niezależnie od tego kto będzie realizował kontrakt na taki obiekt.

Seung Yeol Lim, wiceprezes KHNP: Polski rząd analizuje naszą ofertę

KHNP dąży do synergii poprzez maksymalizację udziału w projekcie lokalnych, polskich firm – mówi Seung Yeol Lim, wiceprezes działu rozwoju biznesu elektrowni jądrowych koreańskiego KHNP.

KGHM stawia na energię z atomu

Miedziowy gigant szuka rozwiązań, które pozwolą pozyskać energię dla spółki ze stabilnego źródła.

Małe reaktory wsparciem w dążeniu do czystej energii

Wśród podmiotów, które poszukując stabilnych dostaw taniej energii, rozwijają projekty atomowe, jest polski potentat miedziowy, KGHM.

Koreańczycy liczą na wygraną w wyścigu o polski atom. Mają plan B

Południowokoreański koncern energetyczny KHNP nie rezygnuje z rywalizacji o uczestnictwo w polskim programie jądrowym. Oferuje budowę elektrowni jądrowej po konkurencyjnej cenie oraz na czas. Nie podaje jednak kosztów produkcji energii elektrycznej z tej jednostki. Koreańczycy nieśmiało wspominają także o możliwości współpracy z USA przy polskimi projekcie.

W poszukiwaniu czystej energii dla Polski

Pomocą przy odchodzeniu od energetyki opartej na węglu mogą być małe reaktory atomowe. Na taką technologię stawia m.in. KGHM.

Niemcy chcą wrócić do atomu, by szybciej uniezależnić się od Rosji

Po raz pierwszy od decyzji rządu Angeli Merkel o zamknięciu do końca 2022 r. wszystkich elektrowni atomowych, władze Niemiec inicjują otwartą dyskusję o przedłużeniu pracy siłowni. Pozwoliłoby to Niemcom zwiększyć swoje bezpieczeństwo energetyczne i szybciej uniezależnić się od surowców z Rosji.

Westinghouse: Mamy wsparcie władz USA dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Jeśli nasza oferta będzie rozpatrywana przez polski rząd i wybrana, to na pewno uwzględni ona udział strony amerykańskiej w tym projekcie – powiedział Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Polska, w wywiadzie dla Business Insider Polska.

Małe jest piękne. Ale równie kontrowersyjne

Modułowe reaktory nuklearne mogą być przyszłością energetyki. Ale to wciąż technologia w powijakach, o której mamy raczej teoretyczną, a nie praktyczną wiedzę.

Amerykanie już szykują się do budowy atomu w Polsce

Choć Amerykanie nie zostali jeszcze formalnie wybrani jako partner przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, to już podpisują porozumienia na dostawy elementów przyszłej elektrowni.

Atomowa podróż Synthosu i Orlenu nabiera formalnych kształtów

Po majowej wizycie w Polsce Jaya Wilemana, prezesa GE-Hitachi, partnera polskich firm przy budowie małych reaktorów, działania nabierają tempa. Spółka celowa polskich partnerów zyskała osobowość prawną. Krajowy regulator zaś zapewnia, że barier prawnych dla rozwoju tego rodzaju źródeł nie ma.

Branża z traumatyczną przeszłością

Choć eksperci wieszczą koniec chudej dekady w energetyce atomowej, to globalnym koncernom trudno będzie o niej zapomnieć. Zwłaszcza że na horyzoncie są już nowe kłopoty.

Synthos i GE Hitachi chcą założyć atomową spółkę

Synthos Green Energy, spółka zależna Synthosu, złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek o utworzenia wspólnego podmiotu razem z GE-Hitachi Nuclear Energy International. Ma on zajmować się rozwojem małych reaktorów jądrowych.

Nowe życie starej koncepcji

Nie ma źródła energii, które budziłoby tak wiele nadziei, co reaktory termojądrowe. Ale rewolucja związana z fuzją nuklearną jeszcze się nie zaczęła, a już wpadła na rafy.

Koreańczycy pomogą Amerykanom wybudować w Polsce atom?

Koreański KHNP już złożył polskiemu rządowi oficjalną propozycję wybudowania sześciu reaktorów jądrowych. W ciągu kilku miesięcy mają to zrobić Amerykanie.