Partner Główny

Partnerzy

Atomowi partnerzy zabiegają o kontrakt na ostatniej prostej

Przedstawiciele EDF, Westinghouse i KHNP przedstawili szczegóły ofert na budowę elektrowni jądrowej w Polsce.

Koreańczycy na ostatniej prostej chcą przekonać Polskę do swojego atomu

Nowy prezes KHNP odwiedził Polskę i potwierdził gotowość firmy do udziału w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej.

Awaria elektrowni atomowej w Niemczech

Niemiecki koncern energetyczny E.ON poinformował rząd w Berlinie o wycieku w elektrowni jądrowej Isar 2, który jednak nie zagraża bezpieczeństwu. Wyciek może jednak czasowo wyłączyć z eksploatacji elektrownię w okresie zbliżającej się zimy.

Amerykanie kuszą Polskę kolejnymi ofertami współpracy przy atomie

Westinghouse Electric Company podpisał kolejne memoranda o współpracy (MoU) z 22 firmami w Polsce. Umowy podpisane w obecności Ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego dotyczą współpracy w zakresie potencjalnej budowy sześciu reaktorów AP1000 w ramach budowy elektrowni jądrowych w Polsce.

Polacy podpiszą kolejne porozumienie jądrowe z USA

Polskie firmy podpiszą 19 września br. kolejne porozumienie ze stroną amerykańską dotyczące współpracy przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce. Partnera przy budowie obiektu jeszcze formalnie nie wybrano, jednak kolejne porozumienie, które polskie firmy podpiszą z firmą Westinghouse, przybliża Polskę do współpracy z Amerykanami.

Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse w Polsce: Przyszedł czas na energetykę jądrową

Czas na energetykę jądrową, która mogłaby ewolucyjnie zastąpić bloki węglowe i dać Polsce niezależność i samowystarczalność energetyczną – mówi Mirosław Kowalik, prezes zarządu Westinghouse w Polsce.

Berlin przeprosił się z atomówkami

Niemiecki rząd zdecydował o wydłużeniu działania dwóch elektrowni atomowych do połowy kwietnia 2023 r. Co dalej, zdecyduje przebieg kryzysu energetycznego.

Elektrownia jądrowa w Polsce. Ruszyło odliczanie, USA dają 30 dni na decyzję

Amerykanie przedstawili Polsce swoją propozycję dotyczącą wybudowania w Polsce instalacji nuklearnych. Warszawa ma 30 dni na decyzję w sprawie wyboru najlepszej technologii. W praktyce będzie to również oznaczać wybór partnera.

Atomowa oferta z USA jest na stole. Polska ma czas do końca roku

W poniedziałek doszło spotkania minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezińskim oraz prezesem koncernu Westinghouse w Polsce, podczas którego – dowiadujemy się nieoficjalnie – przekazana została amerykańska oferta dotycząca budowy w Polsce reaktorów jądrowych.

Ludwik Pieńkowski: KGHM pionierem energetyki jądrowej w skali światowej

Inwestujemy w najbezpieczniejsze reaktory jądrowe SMR. Chodzi o budowę bloku energetycznego o mocy 462MW z 6 lekkowodnymi reaktorami modularnymi małej mocy - mówi Ludwik Pieńkowski, prof. AGH, ekspert KGHM.

KGHM wzmacnia współpracę przy SMR

KGHM Polska Miedź i rumuński państwowy koncern energetyczny Nuclearelectrica ogłosiły podpisanie niewiążącego memorandum o współpracy w sprawie rozwoju projektów małych reaktorów modułowych (SMR) podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Rząd zamierza wydać blisko 5 mld zł na przygotowania pod atom

Rząd przyjmie w najbliższych tygodniach program wspierania inwestycji infrastrukturalnych w związku z realizacją kluczowych inwestycji w zakresie strategicznej infrastruktury energetycznej w województwie pomorskim. Szacowany koszt inwestycji to ok. 4,7 mld zł.

Świat wycofuje się z decyzji o wyłączaniu reaktorów

Jednym z symptomów kryzysu energetycznego, z jakim ma do czynienia dziś świat, są kolejne decyzje o anulowaniu decyzji o likwidacji instalacji atomowych. Reaktory dostają drugie życie.

EDF z partnerami zakłada uczelnię spawania

Francuski gigant energetyczny nękany od zawsze problemem jakości spawania instalacji rur w elektrowniach jądrowych, ostatnio przy budowie reaktora EPR we Flamanville, postanowił utworzyć uczelnię spawania.

Rosja rozbuduje elektrownię atomową na Węgrzech za swoje pieniądze

Węgierskie władze wydały koncernowi Rosatom pozwolenie na budowę dwóch nowych bloków elektrowni atomowej Paks. Rosjanie kupili sobie tę inwestycję kredytem na 10 mld euro.

Duży rynek małych reaktorów

7 miliardów dolarów może być wart rynek małych reaktorów modularnych (SMR) już w 2030 r. Być może to skromne szacunki: projektów tego typu przybywa w błyskawicznym tempie.

Ta rosyjska firma nie tylko nie ucierpiała przez sankcje, ale wręcz kwitnie

Wyjątek od sankcji, długa ręka Kremla, nuklearny olbrzym - próby barwnego opisania koncernu Rosatom nie oddają realnego rozmachu działania firmy, która w warunkach napięcia geopolitycznego i energetycznego kryzysu nabiera nuklearnego wiatru w żagle.

Szwajcarzy chcą więcej atomu; jest dobry dla klimatu i bezpieczny

Parlamentarzyści i biznes chcą zniesienia ustanowionego w 2017 r zakazu budowy w Szwajcarii nowych elektrowni jądrowych. Tylko one mogą w gwarantować na przyszłość czysty i łatwo dostępny prąd.