Wkrótce możliwa zgoda na pomoc publiczną dla elektroenergetyków

Jak informują nas przedstawiciele związków zawodowych ZE PAK Komisja Europejska jest na dobrej drodze, aby w najbliższym czasie dać „zielone światło” na pomoc publiczną dla branży energetycznej i węgla brunatnego, która ma kosztować budżet 1,3 mld zł. O stan rozmów mają pytać także przedstawiciele przyszłej koalicji rządzącej.

Energetycy w Niemczech schodzą pod ziemię

Niemcy muszą rozbudować sieć elektroenergetyczną, by dokończyć transformację energetyki. Zagraża im za długi czas wydawania zgód i protesty społeczne.

Rekordowy import energii do Polski. „Gdzie indziej było taniej”

W ostatnią sobotę w Polsce odnotowaliśmy rekordowy import energii. Komentarze zaraz po tej informacji zmierzały w stronę krytyki OZE. Ale import wynikał z faktu, że w innych krajach Europy prąd był w danej chwili tańszy niż na naszym rynku.

Polska i Litwa mogą wrócić do budowy drugiego lądowego mostu energetycznego

Polskie Sieci Elektroenergetycznego i Litgrid, operatorzy sieci przesyłowych w Polsce i na Litwie, rozważają nowy wariant drugiego połączenia elektroenergetycznego Harmony Link po dnie Morza Bałtyckiego. Operatorzy mogą wrócić do budowy lądowego połączenia.

Spółki energetyczne liczą straty po rządowej obietnicy obniżek cen prądu

Obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych mogą kosztować sprzedawców energii miliardy złotych. Wokół tej decyzji mnożą się wątpliwości prawne.

Energetyka dopłaci nam do rachunków za prąd. Spółki liczą straty

Ponad 1,4 mld zł zarobią mniej firmy energetyczne z tytułu sprzedaży energii elektrycznej w tym roku. To efekt urzędowej obniżki cen prądu o 12 proc. w tym roku. Dla wielu firm oznacza to pogłębienie straty w sprzedaży energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Jaka ostatnia o stracie z tytułu obniżki cen energii podała Enea.

Europa zmaga się z kryzysem energetycznym

Praktycznie wszystkie państwa europejskie podjęły kroki mające na celu ograniczenie skoku cen energii elektrycznej będącego jednym z gospodarczych efektów agresji Rosji na Ukrainę. Jak na tle innych krajów wypadają działania w Polsce?

Już ponad miliard straty energetyki z powodu obniżki cen prądu

Kolejna spółka informuje o stracie wynikającej z urzędowej obniżki cen prądu w tym roku o 12 proc. Po Tauronie, Enerdze teraz i największy producent energii w Polsce, a więc PGE poinformowała obniżeniu z tego powodu wyniku EBITDA spółki o 291 mln zł.

Rafako zawarło ugodę z Elektrownią Ostrołęka

Rafako w ramach mediacji przez Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej zawarło ugodę z Energą Elektrownie Ostrołęka. Sprawa dotyczyła realizacji inwestycji prośrodowiskowych na bloku węglowym.

Spada produkcja i zużycie prądu w Polsce

Mimo rozpoczęcia okresu jesiennego produkcja energii z węgla w Polsce nie poszła w górę. Polskie Sieci Elektroenergetyczne opublikowały dane o produkcji i zużyciu energii elektrycznej w Polsce we wrześniu, jak i dane za pierwsze dziewięć miesięcy 2023 r.

Bałtyccy operatorzy prądu pozwani do sądu przez Rosjan

Rosyjski gigant energetyczny Inter RAO Lietuva pozywa przed sąd w Sztokholmie operatorów sieci przesyłowych z republik bałtyckich. Po agresji Rosji na Ukrainę firma została wyrzucona z tego rynku. Teraz chce pieniędzy.

Koniec regulowania cen prądu? Idzie stabilizacja

Obecnie sytuacja się normuje i liczymy, że w przyszłości nie będzie konieczne wprowadzanie ustawowych rozwiązań regulujących handel – mówi Artur Warzocha wiceprezes Grupy Tauron ds. korporacyjnych

W wyniku obniżki cen prądu rosną straty energetyki

Kolejna spółka informuje o stracie wynikającej z urzędowej obniżki cen prądu w tym roku o 12 proc. Po Tauronie teraz Energa informuje, że ta decyzja obniży wynik EBITDA spółki o 320 mln zł. Z dużych, giełdowych spółek takich informacji nie podali jeszcze PGE i Enea. Straty jednak mogą ponieść wszyscy sprzedawcy energii.

Będzie łatwiej o tańszy prąd w bloku? Spółdzielnie studzą optymizm

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, a także zarządcy nieruchomości oraz inne podmioty mogą zostać tzw. prosumentem lokatorskim i korzystać z instalacji fotowoltaicznych. Ma to umożliwić tańszy prąd dzięki czemu czynsze mogą być niższe. Bariery mogą jednak zniechęcić.

Podrożał projekt elektrowni gazowej w Ostrołęce

Zamiast 2,5 mld zł spółka celowa Energi i Orlenu ma zapłacić za powstający energetyczny blok gazowo-parowy około 2,85 mld zł. Harmonogram się nie zmienił, ale jest mocno napięty.

Ukraina ukryła zapasowe transformatory w Polsce. Szykuje się na zimowe ataki

Ukraina przechowuje część zapasowych transformatorów w Polsce i Rumunii, aby były bezpieczne do czasu, aż będą potrzebne. Na razie ukraińska energetyka, pomimo rosyjskich rakiet, sprzedała za granicę pięć razy więcej prądu niż importowała.

Polski energetyczny gigant stawia na wykorzystanie odpadów

Spółki serwisowe w PGE, odpowiedzialne za zagospodarowanie ubocznych produktów spalania węgla, zostały połączone. Ma to wygenerować większy efekt w postaci wyników działu firmy pod nazwą Gospodarka Obiegu Zamkniętego.

Rosja szantażuje Chiny prądem. Ogranicza dostawy

Pekin nie zgodził się na propozycję podwyżki ceny importowanego z Rosji prądu. Teraz Chiny mogą się przekonać, jak Kreml wykorzystuje eksport surowców i energii do swoich celów.