Nowa usługa PSE ma zmniejszyć nadwyżki energii w ciągu dnia
Nadzorca polskiego systemu energetycznego wprowadza nową usługę, w ramach której duzi odbiorcy energii za zwiększenie poboru mocy do produkcji energii we wskazanych przez PSE godzinach będą mogli otrzymać wynagrodzenie. PSE szuka w ten sposób możliwości radzenia sobie z nadwyżką energii z OZE w ciągu dnia.
Wkrótce możemy poznać nazwisko nowego prezesa URE
Premier Donald Tusk zapowiedział w środę na konferencji prasowej, że sprawa wyboru nowego Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki jest pilna i że w czwartek może przekazać informację o kalendarzu tego wyboru. Kadencja Rafała Gawina na stanowisku Prezesa URE upłynęła pod koniec lipca.
Rośnie zużycie energii. Do łask wraca niechciany surowiec
Ponownie rośnie zużycie energii elektrycznej w Polsce. Do lipca nasza gospodarka zużyła ponad 98,8 TWh energii. To o blisko 2,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Wzrosła także o 3,42 proc. produkcja energii. To zasługa głównie OZE, ale i... węgla brunatnego.
Obawy o produkcję baterii w Polsce. Inwestorzy rekomendują stopniowe zmiany
Komisja Europejska jest w trakcie prac nad 40 aktami wykonawczymi do przyjętego przez Radę i Parlament Europejski rozporządzenia z 2023 r. w sprawie baterii i zużytych baterii. Nowy sposób liczenia śladu węglowego może uderzyć w takie kraje jak Polska. Producenci baterii już działający w Polsce apelują o odejście od tej niekorzystnej propozycji.
Energa mocno poprawiła zyski pomimo spadku przychodów
Kluczowy wskaźnik gdańskiego koncernu wzrósł w II kwartale o 272 proc. To przede wszystkim zasługa poprawy rentowności w biznesie dystrybucji energii elektrycznej. Grupa istotnie zwiększyła też wartość realizowanych inwestycji.
Awaria siłowni jądrowej w Rosji. Południe kraju bez prądu
Na całym południu Rosji, na Kaukazie i okupowanym przez Rosjan ukraińskim Krymie doszło do przerw w dostawach prądu. Bez zasilania pozostawało przez dwa dni kilka milionów ludzi. Powodem jest awaria w elektrowni jądrowej w Rostowie.
Jest umowa o lądowym połączeniu sieci energetycznych Polski i Litwy
Operatorzy przesyłowi energii elektrycznej z Polski i Litwy - PSE i Litgrid podpisali porozumienie ws. współpracy przy budowie Harmony Link - drugiego połączenia elektroenergetycznego między tymi krajami. Zamiast wcześniej planowanego morskiego połączenia zdecydowano się na wariant lądowy. Zdecydowały niższe koszty.
Resort aktywów i spółki chcą zwiększenia ofert na rynku mocy
Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) oraz spółki energetyczne oceniają, że zaproponowany poziom zapotrzebowania na moc dla aukcji rynku mocy w dostawach w 2029 jest niewystarczający do pokrycia zapotrzebowania na moc i proponuje poziom 9 GW.
Polski prąd na Ukrainę? Rząd ma plan
Polska pracuje nad tym, aby prąd wytworzony przez polskie elektrownie z polskiego węgla przesłać "za europejskie pieniądze" istniejącym mostem energetycznym na Ukrainę - poinformował na konferencji z prezydentem Ukrainy premier Donald Tusk.