Tajemnica taniejącego prądu: nad Bałtykiem cena w dół, choć popyt rośnie

W republikach bałtyckich prąd potaniał, pomimo że popyt wzrósł. Tajemnica takiej reakcji rynku leży w wietrze i słońcu. Instalacje OZE wyprodukowały dużo więcej energii.

Deus ex machina, czyli prąd z powietrza? Naukowcy przekonują, że to możliwe

W laboratoriach University of Massachusetts Amherst trwają prace nad technologią, która pozwoliłaby uzyskać energię z powietrza. I nie, nie chodzi o produkowanie jej z wiatru lecz pozyskiwanie elektryczności, jaka wytwarzana jest w naszym otoczeniu.

Zalew zielonej energii nie stał się majówkowym bólem głowy

Mimo obaw o stabilność dostaw energii podczas majówki system energetyczny pracował bez problemów. Wyzwania jednak rosną.

W maju ruszy przetarg na odbiór przesyłanej energii z Ukrainy nową linią

Operator systemu przesyłowego energii elektrycznej Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformował o ogłoszeniu przetargu na zdolności przesyłowe połączenia elektroenergetycznego z Ukrainą Rzeszów‑Chmielnicka. Przetarg dotyczy okresu 15-31 maja 2023 r. To pierwszy przetarg nowym połączeniem elektroenergetycznym, który łączy Polskę z ukraińskim atomem. W Chmielnickim mieści jedna z ukraińskich elektrowni jądrowych.

Niemcy wyłączyli elektrownie jądrowe. Będą zmuszeni importować prąd z Polski?

W czasie kryzysu gazowego Niemcy kupowali energię z polskiego węgla. Teraz wyłączają atom, ale duże ilości prądu znad Wisły nie będą już potrzebne.

Wysokie dopłaty za prąd? Można ich uniknąć

Już za kilka miesięcy cześć klientów firm energetycznych może dostać wnioski o spore dopłaty za energię elektryczną, co będzie wynikać z przekroczenia przez nich już w środku roku progu 2000 kWh, który gwarantuje zamrożenie cen. Dopłaty do prognozy nie unikniemy, ale możemy uniknąć szoku cenowego.

Jest szansa na tańszy prąd dzięki nowym taryfom

Nowy rodzaj taryf może dać odbiorcom niższe rachunki pod warunkiem zaangażowania z ich strony i wymiany liczników energii. Znaczących spadków cen jednak trudno się spodziewać.

Niższe ceny prądu? Nieprędko

Taryfy dynamiczne mogłyby obniżyć rachunki, ale spółki energetyczne nie są jeszcze gotowe na rewolucję, którą rząd wpisał do nowelizacji prawa energetycznego.

Wielotysięczna ulga w rachunkach

Usługi czasowej redukcji poboru mocy (DSR) pozwalają nie tylko uniknąć perturbacji w razie kłopotów systemu energetycznego, ale też przynoszą do kilkuset tysięcy złotych czystego zysku.

Orlen i Synthos nadal chcą prądu z Ukrainy, mimo małego atomu

Mimo wznowienia połączenia elektroenergetycznego między Polską a Ukrainą nadal kluczowe inwestycje czekają na ich zakończenie i uruchomienie. Są nimi głównie zainteresowanie Orlen i Synthos, które mimo rozwoju małych reaktorów jądrowych nadal są zainteresowane importem energii z Ukrainy.

Samorządy zapłacą mniej. Tauron zapewnia o korektach

Wszystkie samorządy, które złożyły poprawne oświadczenia dotyczące korzystania z niższej ceny energii elektrycznej wynikającej z ustawy o jej mrożeniu, zapłacą niższą kwotę, czyli taką, jaką określa ustawa - zapewnia Tauron. Część samorządów na południu kraju skarżyło się, że faktury wystawione przez spółkę nie uwzględniają obniżonej ceny. Tauron wystawi im faktury korygujące.

Węgiel rzuca długi cień na PGE

Największy sprzedawca energii elektrycznej mimo pozbycia się w najbliższych tygodniach elektrowni węglowych nadal będzie posiadał „węglowy ciężar” w swojej grupie. PGE nie zamierza sprzedawać swojej spółki handlowej PGE Paliwa, a w grupie nadal będzie obecna spółka ciepłownicza – PGE Energia Ciepła.

Aktualizacja strategii energetycznej znów przełożona

Mimo zapowiedzi rządu, aktualizacja strategii energetycznej ostatecznie nie została jednak przyjęta na posiedzeniu 4 kwietnia. Dokument ma zostać przyjęty na kolejnym posiedzeniu rządu.

Jest projekt uchwały o rządowej strategii dla energetyki. Rząd znów rozważy Złoczew

Rząd chce przyjąć uchwałę ws. realizacji działań strategicznych wzmacniających bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. W projekcie uchwały ma znaleźć się ponowne przeanalizowanie odkrywki węgla brunatnego, co ma być ukłonem w stronę koalicjanta PiS, Solidarnej Polski. Jednocześnie jednak zapowiedziano przyspieszenie odejścia od węgla kamiennego w sektorze komunalnym.

Ile będzie kosztować strategia energetyczna? Jest nowa kwota

Poznaliśmy kolejną liczbę związaną z aktualizacją strategii energetycznej do 2040 r. Jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej”, nakładom na nowe źródła wytwórcze rzędu 726,4 mld zł będą towarzyszyć równie potężne nakłady na sieci elektroenergetyczne w kwocie 500 mld zł.

Tauron i Rafako ogłaszają rozwód w pokoju. Jest finalna ugoda

Rafako i Tauron osiągnęły finalne porozumienie dotyczące zakończenia sporu między spółkami wokół zakończenia wszystkich prac budowlanych najnowocześniejszego bloku węglowego w Polsce.

Biometan – klucz do transformacji energetycznej

Biometan jest uważany za jedno z najbardziej perspektywicznych źródeł energii odnawialnej w kontekście postępującej transformacji energetycznej.

Ile mocy do produkcji energii? Są kolejne informacje o strategii rządowej

Zeroemisyjnych źródeł do produkcji prądu ma być w 2040 r. nawet 74 proc. "Rzeczpospolita" podawała już, ile prądu będzie pochodzić z poszczególnych źródeł. Teraz udało się nam ustalić łączną moc zainstalowaną wszystkich źródeł.