Ukraina zaskoczyła. Wyprodukowała nadmiar prądu i wspomogła Polskę

Ukraińskie inwestycje w OZE pokazują, że to skuteczny sposób przeciwdziałania rosyjskim atakom na obiekty energetyczne. Ostatniej doby, dzięki słonecznej pogodzie Ukraina wyprodukowała nadwyżkę prądu. Wspomogła nim Polskę w sytuacji awaryjnej.

Enea podaje wyniki i przypomina o zawieszeniu NABE

Grupa Enea miała w 2023 r. 6,3 mld zł EBITDA wobec 2,22 mld zł zysku EBITDA rok wcześniej. Wynik netto był jednak na minusie rzędu 704,3 mln zł. Rok wcześniej było to 45,4 mln zł na plusie. Na uwagę zasługuje bardzo dobry wynik sektora wytwarzanie. Spółka zabrała także głos ws. NABE.

Kolejny państwowy kontrakt-widmo. Tak się kończy kupowanie biomasy na pustyni

Enea złożyła zawiadomienie do prokuratury ws. dostaw biomasy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Koncern zawarł ze spółką z Dubaju kontrakt na dostawy biomasy dla jednej ze swoich elektrowni. Od 2022 r. nie ma jednak ani pieniędzy, ani towaru.

Straty Ukrainy po największym rosyjskim ataku na obiekty energetyczne

Kijów ocenił straty po największym rosyjskim ataku na ukraińskie obiekty energetyczne. Tak jak wczoraj pisaliśmy w „Rzeczpospolitej”, stara elektrociepłownia pod Kijowem prawdopodobnie nie zostanie odbudowana.

Enea po Orlenie. Kolejny kontrakt-widmo, tym razem na biomasę

Enea zawarła ze spółką z Dubaju kontrakt na dostawy biomasy dla jednej ze swoich elektrowni. Od 2022 r. nie ma jednak ani pieniędzy, ani towaru. To wyniki audytu, do którego dotarł reporter "Czarno na białym" TVN24.

Rosjanie zniszczyli największą elektrownię w obwodzie kijowskim. Jest reakcja UE

Zniszczona przez Rosjan dziś nad ranem elektrociepłownia Tripilska była nie tylko największa w obwodzie kijowskim, ale też bardzo stara. Opalana węglem, wypuszczała do atmosfery ogromne ilości gazów cieplarnianych. Teraz w jej miejscu może powstać nowoczesny obiekt.

Energetyka pozbędzie się węgla, ale stopniowo. Jest stanowisko MAP

W Ministerstwie Aktywów Państwowych trwają analizy dotyczące stopniowego, ale jednoznacznego wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych – zapewnia MAP. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” i „Parkietem” minister przemysłu Marzena Czarnecka mówiła, że „twardego” wydzielenia energetyki nie będzie.

Elektryfikacja znacząco zwiększy zużycie prądu

Do 2040 r. zużycie energii w Polsce wzrosnąć ma nawet o 40 proc. Blisko 60 proc. energii ma dostarczać wówczas OZE – wynika z najnowszego badania Arthur D. Little.

Węglowy odpis pozbawił PGE zysku i przyniósł miliardowe straty

Największa spółka elektroenergetyczna w kraju zaprezentowała wyniki finansowe za poprzednik rok. Zysk EBITDA wyniósł 10 mld zł. Jednak sam wynik netto przyniósł stratę rzędu ponad 5 mld zł. To efekt gigantycznego odpisu na aktywach konwencjonalnych (węglowych) rzędu 8,4 mld zł jakie dokonała spółkę.

Kijów stawia na rewolucję energetyczną. Rosyjskie ataki jej nie zaszkodzą

W najbliższych sześciu latach Ukraina chce postawić tyle instalacji OZE, by produkowały blisko jedną trzecią potrzebnego prądu. Remont starych, niszczonych przez Rosjan siłowni węglowych nie będzie już potrzebny.

Wieczorne braki rezerwy mocy do produkcji prądu

Już siódmy raz w tym roku, w wielkanocny poniedziałek, PSE zredukowały moc pracujących pełną parą odnawialnych źródeł energii. Paradoksalnie, wieczorami zaczyna kurczyć się rezerwa mocy do produkcji prądu.Bartłomiej Sawicki

PSE będzie miało własną elektrownię? "Analizy trwają"

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) rozważają budowę własnego źródła wytwórczego — poinformował w odpowiedzi na interpelację wiceminister klimatu i środowiska, Maciej Bando.

Węgiel w odwrocie. Spadki produkcji, duże zapasy i jeszcze większy import prądu

Energetyka węglowa wychodzi z okresu grzewczego z dużymi spadkami produkcji energii, rekordowymi zapasami węgla przy kopalniach oraz wzrostami importu prądu aż o 280 proc. rok do roku.

Dziura w systemie mrożenia cen energii i ciepła zasypana

Koszt mrożenia cen energii, ciepła i gazu ma wynieść w pierwszych sześciu miesiącach tego roku ok. 15 mld zł. Jednak już za styczeń i luty brakowało środków na wypłatę rekompensat za mrożenie cen energii. Dziurę udało się zasypać 26 marca.

Rekordowy import prądu na Ukrainę po rosyjskich atakach. Polska wśród dostawców

We wtorek Ukraina, po trzech najmocniejszych rosyjskich atakach rakietowych na obiekty energetyczne, importowała rekordową od początku roku ilość energii elektrycznej. Dostarczyło ją pięć krajów, w tym Polska.

Jak poradzić sobie z deficytem mocy? „Importu nie unikniemy”

Polskie Sieci Elektroenergetyczne prognozują, że w ciągu kilku lat w krajowym systemie elektroenergetycznym może być za mało mocy, by zaspokoić zapotrzebowanie odbiorców. Niezbędny może się okazać ponowny wzrost importu energii od naszych sąsiadów.

Rosja chce uniemożliwić Ukrainie eksport prądu do UE

Ostatnie trzy zmasowane ataki rosyjskich agresorów na ukraiński system energetyczny spowodowały straty rzędu co najmniej 100 mln euro. Kijów już wie, dlaczego właśnie teraz Rosjanie uderzyli w ukraińską energetykę.

Operator szykuje rewolucję, która pozwoli na przyjęcie energii z OZE i atomu

Kosztem 64 mld zł Polskie Sieci Elektroenergetyczne mają przygotować Polskę na odbiór energii z OZE i atomu. Operator sieci ujawnił plany inwestycyjne do 2034 r. Spółka w piątek 15 marca przedstawiła do konsultacji projekt planu rozwoju sieci przesyłowej (PRSP) na lata 2025 - 2034.