Nowa usługa PSE ma zmniejszyć nadwyżki energii w ciągu dnia

Nadzorca polskiego systemu energetycznego wprowadza nową usługę, w ramach której duzi odbiorcy energii za zwiększenie poboru mocy do produkcji energii we wskazanych przez PSE godzinach będą mogli otrzymać wynagrodzenie. PSE szuka w ten sposób możliwości radzenia sobie z nadwyżką energii z OZE w ciągu dnia.

Wkrótce możemy poznać nazwisko nowego prezesa URE

Premier Donald Tusk zapowiedział w środę na konferencji prasowej, że sprawa wyboru nowego Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki jest pilna i że w czwartek może przekazać informację o kalendarzu tego wyboru. Kadencja Rafała Gawina na stanowisku Prezesa URE upłynęła pod koniec lipca.

Rośnie zużycie energii. Do łask wraca niechciany surowiec

Ponownie rośnie zużycie energii elektrycznej w Polsce. Do lipca nasza gospodarka zużyła ponad 98,8 TWh energii. To o blisko 2,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Wzrosła także o 3,42 proc. produkcja energii. To zasługa głównie OZE, ale i... węgla brunatnego.

Coraz mniej rezerwy do produkcji prądu. Ryzykowny poziom

Rezerwa mocy do produkcji prądu spadła w zeszły poniedziałek poniżej 5 proc. To ryzykowny poziom, ale operator zapewnił bezpieczne działanie systemu.

Zawyżone prognozy zużycia energii? Klienci dostają nowe prognozy

Coraz częściej media nagłaśniają przypadki zawyżonych prognoz zużycia energii. Do UOKiK skarg kierowano jednak niewiele. Konsekwencje dla firm także są niewielkie.

Obawy o produkcję baterii w Polsce. Inwestorzy rekomendują stopniowe zmiany

Komisja Europejska jest w trakcie prac nad 40 aktami wykonawczymi do przyjętego przez Radę i Parlament Europejski rozporządzenia z 2023 r. w sprawie baterii i zużytych baterii. Nowy sposób liczenia śladu węglowego może uderzyć w takie kraje jak Polska. Producenci baterii już działający w Polsce apelują o odejście od tej niekorzystnej propozycji.

Rząd po cichu realizuje projekt CPK. Prąd zapewnią nowe linie energetyczne

Pomimo politycznych niepewności wobec woli kontynuowania budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, rząd realizuje kolejne decyzje administracyjne przybliżające do rozpoczęcia inwestycji. Spółka CPK otrzymała decyzję lokalizacyjną dla budowy linii wysokiego napięcia.

Energa mocno poprawiła zyski pomimo spadku przychodów

Kluczowy wskaźnik gdańskiego koncernu wzrósł w II kwartale o 272 proc. To przede wszystkim zasługa poprawy rentowności w biznesie dystrybucji energii elektrycznej. Grupa istotnie zwiększyła też wartość realizowanych inwestycji.

Awaria siłowni jądrowej w Rosji. Południe kraju bez prądu

Na całym południu Rosji, na Kaukazie i okupowanym przez Rosjan ukraińskim Krymie doszło do przerw w dostawach prądu. Bez zasilania pozostawało przez dwa dni kilka milionów ludzi. Powodem jest awaria w elektrowni jądrowej w Rostowie.

Koniec BRELL. Rosja i Białoruś zostają same z nadmiarem prądu

Bałtyccy operatorzy systemów przesyłowych odłączą sieci elektroenergetyczne Litwy, Łotwy i Estonii od kontrolowanego przez Rosję systemu BRELL w lutym 2025 r.

Jest umowa o lądowym połączeniu sieci energetycznych Polski i Litwy

Operatorzy przesyłowi energii elektrycznej z Polski i Litwy - PSE i Litgrid podpisali porozumienie ws. współpracy przy budowie Harmony Link - drugiego połączenia elektroenergetycznego między tymi krajami. Zamiast wcześniej planowanego morskiego połączenia zdecydowano się na wariant lądowy. Zdecydowały niższe koszty.

Potężna awaria prądu w Warszawie. Zamknięte galerie handlowe i IKEA

W sobotę od rana nieczynne jest wiele sklepów na warszawskim Targówku. W dniu zwyczajowo największego ruchu zamknięte są między innymi centrum handlowe Atrium Targówek, M1 Marki, sklep IKEA i Decathlon. Powodem jest awaria prądu po burzy.

Resort aktywów i spółki chcą zwiększenia ofert na rynku mocy

Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) oraz spółki energetyczne oceniają, że zaproponowany poziom zapotrzebowania na moc dla aukcji rynku mocy w dostawach w 2029 jest niewystarczający do pokrycia zapotrzebowania na moc i proponuje poziom 9 GW.

Zapowiedź premiera budzi wątpliwości. Prąd z węgla dla Ukrainy bez opłaty za emisje

Przesył do Ukrainy polskiego prądu z węgla miałby pomóc ukraińskiej energetyce, ale i Polsce, która pozbyłaby się części z ok. 13 mln ton zapasów węgla. Do tego jednak potrzebna jest zmiana w unijnej dyrektywie emisyjnej EU ETS.

Polski prąd na Ukrainę? Rząd ma plan

Polska pracuje nad tym, aby prąd wytworzony przez polskie elektrownie z polskiego węgla przesłać "za europejskie pieniądze" istniejącym mostem energetycznym na Ukrainę - poinformował na konferencji z prezydentem Ukrainy premier Donald Tusk.

Zaczyna brakować prądu w Rosji. Ukraińskie drony coraz skuteczniejsze

W trzech rosyjskich obwodach ogłoszono wyłączenia zasilania i przerwy w dostawach prądu. Nie działają wodociągi, sygnalizacja świetlna, windy itp. Jako powód rosyjski reżim podaje „zewnętrze działania" i „technologiczne problemy".

Ukraina: Jeden gigawat mocy z nowych gazowych siłowni

Instalacje gazowe o łącznej mocy do 1 GW powstaną na Ukrainie jeszcze w tym roku. Kolejne zaplanowane są na 2025 r. Uzupełnią moce stracone w wyniku rosyjskich ataków.

Inwestycje w bloki energetyczne w Polsce ze sporym poślizgiem

Budowa bloku energetycznego w Grupie Azoty nadal z mglistą datą zakończenia inwestycji. I to nie jedyna taka sytuacja w Polsce. M.in. przez pandemię i wojnę.