Partner Główny

Mimo zniesienia obliga prąd nie zniknie z giełdy

Zniesienie obowiązku sprzedaży energii elektrycznej poprzez giełdę nie oznacza ucieczki z tego rynku. Firmy energetyczny jednak postulują zmiany.

Tańszego prądu nie da się wymusić. Rynek krytykuje rządowe regulacje

Porządkowanie na nowo rynku energii nie obniży cen ani wysokich marży w branży energetycznej. Może uda się za rok.

Polsko–szwedzki kabel uszkodzony przez Nord Stream? Za kilka dni zacznie działać

Wybuchy, które uszkodziły Nord Stream, miały miejsce obok innej wrażliwej infrastruktury – kabla elektrycznego między Szwecją a Polską. Szwedzki operator sieci przesyłowej Svenska kraftnät bada, czy doszło do uszkodzenia infrastruktury.

Sejm zniósł całkowicie obowiązek sprzedaży prądu na giełdzie. Prezes URE krytykuje

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację prawa energetycznego i ustawy o OZE. Przewiduje ona całkowite zniesienie obliga giełdowego – obowiązku sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej poprzez rynek giełdowy.

Najbogatszy Ukrainiec wspomógł armię elektrownią słoneczną

Energetyczny koncern DTEK RES najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa zbudował i przekazał autonomiczny system zasilania energią słoneczną jednostce wojskowej na południu Ukrainy. To pierwsza elektrownia pracująca na potrzeby ukraińskich sił zbrojnych.

Znów mogło zabraknąć rezerwy do produkcji prądu. Pomogli Czesi i Słowacy

Czesi i Słowacy ponownie pomogli polskiej elektroenergetyce. Wieczorem 28 września znów mogło zabraknąć rezerwy mocy. Interwencja Polskich Sieci Elektroenergetycznych pozwoliła jednak odbudować potrzebną rezerwę mocy do produkcji prądu.

Ręczne sterowanie cenami prądu

Władza na nowo mebluje handel energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii. Likwidacja obliga giełdowego i zmiany na rynku bilansującym mogą jednak cen prądu nie obniżyć.

Rząd skończy z handlem energią na giełdzie i chce obniżyć ceny energii

Rada Ministrów chce likwidacji obowiązku handlu energią elektryczną poprzez giełdę. Rząd przyjął projekt ustawy i kalkuluje, że w ten sposób może obniżyć hurtowe ceny energii. Przeciwko takiej decyzji, która pojawiła się już kilka miesięcy temu, były Towarowa Giełda Energii oraz Urząd Regulacji Energetyki.

Rząd na nowo mebluje hurtowy rynek energii. Radykalne zmiany

W Dzienniku Ustaw opublikowano szczegóły dotyczące zmiany warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego. Wprowadzono nową cenę maksymalną na rynku bilansującym, będącym jednym z rynków hurtowych.

Energetyka zapłaci nawet 50 proc. podatek od zysków

Zaproponowany podatek od zysków nadzwyczajnych dla spółek energetycznych ma wynosić 50 proc. i przynieść budżetowi państwa 13,5 mld zł – zapowiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Środki mają trafić na łagodzenie kosztów cen energii dla instytucji wrażliwych i samorządów.

Obniżka cen prądu będzie kosztować PGE kilkanaście miliardów złotych

Nowy sposób liczenia ceny energii, które przygotowało ministerstwo aktywów państwowych, a zgłosiło ministerstwo klimatu i środowiska będzie kosztować największego producenta prądu w Polsce, Polską Grupę Energetyczną nawet kilkanaście miliardów złotych.

Polski system energetyczny uniknął „czarnego piątku”. Zaledwie 4 proc. rezerwy

Ponad 4 proc. – tyle wynosiła rezerwa mocy do produkcji prądu wieczorem w piątek 23 września. Dzięki działaniom zapobiegawczym rezerwa ta ostatecznie zwiększyła się w krytycznych godzinach wieczornych. Za gotowość do działań awaryjnych płacimy każdego roku miliardy złotych. Odkąd działa Rynek Mocy, pierwszy raz mechanizm ten przyjęty w 2017 r. został użyty w boju i sprawdził się.

Ogłoszono stan zagrożenia. W systemie energetycznym brakuje mocy?

W systemie energetycznym brakuje mocy. Operator ogłasza stan zagrożenia. Obaw o dostawy energii - jak podaje PSE - nie ma. Wszystkie elektrownie, które mają kontrakty muszą spełnić swoje obowiązki i dostarczyć zakontraktowaną wcześniej moc do produkcji prądu.

PGE traci na produkcji prądu z węgla kamiennego

Rosnące koszty węgla kamiennego oraz koszty uprawnień do emisji CO2 – to główne powody problemów spółki.

Izabela Zygmunt: Zielony Ład walczy z kryzysem. W Polsce potencjał ma biometan

Z nowego budżetu UE na lata 2021–2027 możemy uzyskać ponad 76 mld euro, z czego 38 mld to są pieniądze zarezerwowane na zieloną transformację – mówi Izabela Zygmunt, ekspertka Komisji Europejskiej.

Tak możesz zmniejszyć rachunki za prąd

Wojna na Ukrainie przełożyła się na wzrost cen nośników energii. Jednym ze sposobów na ograniczenie wzrostu naszych wydatków na prąd jest racjonalne korzystanie z energii na co dzień.

Renacjonalizacja Eléctricité de France we wrześniu

W końcu września skończą się problemy finansowe francuskiego giganta energetycznego. Skarb państwa złoży ofertę na resztę udziałów (16 proc.), których nie posiada. Zostaną inne problemy, zwłaszcza remontu reaktorów.

Orlen wyda co najmniej 2,5 mld zł na nową elektrownie gazową w Gdańsku

Naftowy koncern zawarł porozumienie z Energą –spółką zależną – w sprawie finansowania budowy elektrowni gazowo-parowej (CCGT) w Gdańsku.