Orlen i Synthos nadal chcą prądu z Ukrainy, mimo małego atomu
Mimo wznowienia połączenia elektroenergetycznego między Polską a Ukrainą nadal kluczowe inwestycje czekają na ich zakończenie i uruchomienie. Są nimi głównie zainteresowanie Orlen i Synthos, które mimo rozwoju małych reaktorów jądrowych nadal są zainteresowane importem energii z Ukrainy.
Samorządy zapłacą mniej. Tauron zapewnia o korektach
Wszystkie samorządy, które złożyły poprawne oświadczenia dotyczące korzystania z niższej ceny energii elektrycznej wynikającej z ustawy o jej mrożeniu, zapłacą niższą kwotę, czyli taką, jaką określa ustawa - zapewnia Tauron. Część samorządów na południu kraju skarżyło się, że faktury wystawione przez spółkę nie uwzględniają obniżonej ceny. Tauron wystawi im faktury korygujące.
Węgiel rzuca długi cień na PGE
Największy sprzedawca energii elektrycznej mimo pozbycia się w najbliższych tygodniach elektrowni węglowych nadal będzie posiadał „węglowy ciężar” w swojej grupie. PGE nie zamierza sprzedawać swojej spółki handlowej PGE Paliwa, a w grupie nadal będzie obecna spółka ciepłownicza – PGE Energia Ciepła.
Jest projekt uchwały o rządowej strategii dla energetyki. Rząd znów rozważy Złoczew
Rząd chce przyjąć uchwałę ws. realizacji działań strategicznych wzmacniających bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. W projekcie uchwały ma znaleźć się ponowne przeanalizowanie odkrywki węgla brunatnego, co ma być ukłonem w stronę koalicjanta PiS, Solidarnej Polski. Jednocześnie jednak zapowiedziano przyspieszenie odejścia od węgla kamiennego w sektorze komunalnym.
Ile będzie kosztować strategia energetyczna? Jest nowa kwota
Poznaliśmy kolejną liczbę związaną z aktualizacją strategii energetycznej do 2040 r. Jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej”, nakładom na nowe źródła wytwórcze rzędu 726,4 mld zł będą towarzyszyć równie potężne nakłady na sieci elektroenergetyczne w kwocie 500 mld zł.