Rafako i Tauron rozmawiają. Są tego kolejne owoce

Spółka Rafako, która w połowie grudnia ub. roku zażądała od Taurona gwarancji zapłaty ponad 109,7 mln zł z tytułu kontraktu na budowę bloku energetycznego w Jaworznie, przedłużyła termin wykonania tego żądania do 9 lutego. Oznacza, to że spółki osiągają powolny postęp w rozmowach.

Dużo droższa elektryczność dla niemieckich firm

Niemieckie firmy przemysłowe będą w tym roku płacić o 40 proc. więcej za energię elektryczną niż w 2021, ostatnim roku przed rosyjską agresją, z powodu wygasania umów i spóźnionych skutków cen hurtowych — stwierdza opracowanie Allianz Trade.

Polska otworzyła hub energetycznej pomocy dla Ukrainy

Hub rescEU będzie wykorzystywany do dostarczania na Ukrainę generatorów prądu w celu wsparcia dostaw energii w obliczu rosyjskich ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Bruksela przeznaczy na hub 114 mln euro.

Energetyczna pomoc Turcji dla Ukrainy: prąd popłynie przez Mołdawię i Rumunię

Turcja dostarczy Ukrainie pływające elektrownie, które będą w stanie pokryć potrzeby na prąd miliona gospodarstw domowych. Instalacje staną w portach Mołdawii i Rumunii.

Wstrzymana nacjonalizacji francuskiego giganta energetycznego

Francuski Urząd Nadzoru Rynków Finansowych (AMF) zawiesił przejęcie koncernu EDF przez francuski rząd do czasu, aż paryski sąd rozpatrzy pozew akcjonariuszy mniejszościowych, którzy zakwestionowali transakcję. Paryż jest niezadowolony z pracy EDF.

Ukraina importuje prąd z Unii. Na razie jest go za mało

Koncern energetyczny najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa rozpoczął import prądu z Unii. Są to niewielkie ilości. Import zaspokaja ok. 2 procent ukraińskiego zapotrzebowania na prąd.

Gwarancje na dłużej. Jest pierwszy efekt rozmów Rafako i Taurona

Rafako przedłużyło do 10 marca 2023 r., gwarancję należytego wykonania kontraktu dotyczącego budowy bloku energetycznego o mocy 910 MW w Jaworznie. Jest to efekt wtorkowych negocjacji przed Prokuratorią Generalną między wykonawcą bloku, a jego właścicielem firmą Tauron.

Wkrótce przejęcie Taurona? Jest głos związkowca

„Moim zdaniem, wydzielenie Tauron Wydobycie jest wstępem do całkowitej likwidacji Grupy Tauron” – taką opinie wygłosił przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej (ZOK) NSZZ "Solidarność" Tauron Wydobycie SA Waldemar Sopata w rozmowie z portalem górniczej Solidarności.

Jest nadzieja dla Rafako i Tauron. Rozmowy zawieszone

Po blisko 9 godzinach rozmów, zwaśnione strony, spierające się o zakończenie prac na bloku węglowym 910 w Jaworznie, ogłosiły przerwę w rozmowach. Te zostały wydłużone do 8 lutego, a więc na chwilę przed kluczowymi terminami dla Rafako – dowiedział się „Parkiet” i „Rzeczpospolita”. Kolejne rozmowy już w czwartek.

Jak zaoszczędzić 200 zł na prądzie? Analitycy radzą

Przy redukcji zużycia tylko o 5 proc. w całej gospodarce można by w skali kraju zaoszczędzić nawet 8 mld złotych – wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego oraz giganta energetycznego, firmy Tauron. Same gospodarstwa domowe mogą zaoszczędzić 100-200 zł rocznie.

Kolejna awaria Jaworzna w dniu kluczowych rozmów Rafako i Taurona

W dniu prowadzonych rozmów przed Prokuratorią Generalną między Rafako i Tauronem, przedmiot sporu, a więc blok węglowy 910 MW ponownie został wyłączony z eksploatacji. Postój w pracy bloku ma potrwać – wedle obecnej informacji – do 25 stycznia, do godz. 18. Jak tłumaczy Tauron, powodem chwilowego odstawienia bloku jest wypadnięcie awaryjne jednego z młynów, o co m.in. spółka kruszy kopie z Rafako.

Przyszłość Rafako rozstrzygnie się wkrótce. Ministerstwo rozkłada ręce

Spór wykonawcy najnowocześniejszego bloku węglowego w Polsce z Tauronem, jednym z największych producentów prądu, wkrótce znajdzie finał.

Donald Tusk jedzie ratować Rafako. W piątek spotka się ze związkowcami

Lider opozycji, były premier Donald Tusk ma pojawić się w piątek 20 stycznia w Raciborzu. Ma on spotkać się ze związkami zawodowymi w spółce Rafako, której grozi upadłość. Zakład produkujący m.in. kotły energetyczne zatrudnia ok. 1000 osób.

Kryzys wokół Jaworzna może się skończyć awanturą polityczną i upadłością Rafako

Węglowy kryzys wokół bloku w Jaworznie, który doświadczył licznych awarii, może się skończyć awanturą polityczną. A także upadłością raciborskiej firmy.

Tauron zapowiada rozmowy z Rafako. Możliwe zawieszenie działań prawnych

Na poniedziałek zaplanowane jest spotkanie przedstawicieli Tauron Wytwarzanie i Rafako w siedzibie Prokuratorii Generalnej.

Rafako ogłasza upadłość. To efekt wezwania do zapłaty 1,3 mld zł dla Taurona

Rafako zamierza złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w związku z otrzymanym od Tauronu Wytwarzanie wezwaniem do zapłaty 1,31 mld zł kar umownych i odszkodowania - podało Rafako w komunikacie.

PGE zapłaci ponad miliard więcej za elektrownie gazową w Rybniku

Konsorcjum złożone z Polimeksu Mostostalu oraz dwóch spółek z grupy niemieckiego Siemensa wybuduje dla Polskiej Grupy Energetycznej blok gazowy w Rybniku. Jednostka będzie kosztowała spółkę 4,6 mld zł.

Litwa szybciej odłączą się od rosyjskiego prądu

Jeszcze w tym roku Litwa może odłączyć się od wspólnego z Rosją i Białorusią systemu elektroenergetycznego BRELL. Planowo republiki bałtyckie miały porzucić postsowieckie sieci w 2025 r