Koniec BRELL. Rosja i Białoruś zostają same z nadmiarem prądu

Bałtyccy operatorzy systemów przesyłowych odłączą sieci elektroenergetyczne Litwy, Łotwy i Estonii od kontrolowanego przez Rosję systemu BRELL w lutym 2025 r.

Jest umowa o lądowym połączeniu sieci energetycznych Polski i Litwy

Operatorzy przesyłowi energii elektrycznej z Polski i Litwy - PSE i Litgrid podpisali porozumienie ws. współpracy przy budowie Harmony Link - drugiego połączenia elektroenergetycznego między tymi krajami. Zamiast wcześniej planowanego morskiego połączenia zdecydowano się na wariant lądowy. Zdecydowały niższe koszty.

Potężna awaria prądu w Warszawie. Zamknięte galerie handlowe i IKEA

W sobotę od rana nieczynne jest wiele sklepów na warszawskim Targówku. W dniu zwyczajowo największego ruchu zamknięte są między innymi centrum handlowe Atrium Targówek, M1 Marki, sklep IKEA i Decathlon. Powodem jest awaria prądu po burzy.

Resort aktywów i spółki chcą zwiększenia ofert na rynku mocy

Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) oraz spółki energetyczne oceniają, że zaproponowany poziom zapotrzebowania na moc dla aukcji rynku mocy w dostawach w 2029 jest niewystarczający do pokrycia zapotrzebowania na moc i proponuje poziom 9 GW.

Zapowiedź premiera budzi wątpliwości. Prąd z węgla dla Ukrainy bez opłaty za emisje

Przesył do Ukrainy polskiego prądu z węgla miałby pomóc ukraińskiej energetyce, ale i Polsce, która pozbyłaby się części z ok. 13 mln ton zapasów węgla. Do tego jednak potrzebna jest zmiana w unijnej dyrektywie emisyjnej EU ETS.

Polski prąd na Ukrainę? Rząd ma plan

Polska pracuje nad tym, aby prąd wytworzony przez polskie elektrownie z polskiego węgla przesłać "za europejskie pieniądze" istniejącym mostem energetycznym na Ukrainę - poinformował na konferencji z prezydentem Ukrainy premier Donald Tusk.

Zaczyna brakować prądu w Rosji. Ukraińskie drony coraz skuteczniejsze

W trzech rosyjskich obwodach ogłoszono wyłączenia zasilania i przerwy w dostawach prądu. Nie działają wodociągi, sygnalizacja świetlna, windy itp. Jako powód rosyjski reżim podaje „zewnętrze działania" i „technologiczne problemy".

Ukraina: Jeden gigawat mocy z nowych gazowych siłowni

Instalacje gazowe o łącznej mocy do 1 GW powstaną na Ukrainie jeszcze w tym roku. Kolejne zaplanowane są na 2025 r. Uzupełnią moce stracone w wyniku rosyjskich ataków.

Inwestycje w bloki energetyczne w Polsce ze sporym poślizgiem

Budowa bloku energetycznego w Grupie Azoty nadal z mglistą datą zakończenia inwestycji. I to nie jedyna taka sytuacja w Polsce. M.in. przez pandemię i wojnę.

Rząd pracuje na wydłużeniem życia starych elektrowni węglowych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przewiduje, że w przyszłym tygodniu dojdzie do pierwszego roboczego spotkania z Komisją Europejską ws. przedłużenia rynku mocy dla źródeł węglowych na lata 2025-2028. Prace nad projektem ustawy wydłużającym system wsparcia dla elektrowni węglowych już się rozpoczęły.

Ukraina oszczędza prąd: urzędy bez klimatyzacji i mniej oświetlenia ulic

Rząd w Kijowie wprowadza w życie program oszczędzania energii w instytucjach państwowych. Nie będzie można włączać klimatyzacji ani wentylatorów. Na ulicach zrobi się ciemno. Ale są wyjątki.

Dariusz Marzec: PGE chce przyspieszyć z OZE i liczy na szybkie wydzielenie węgla z energetyki

Nasze zdolności finansowania nowych inwestycji są uzależnione od wydzielenia aktywów konwencjonalnych. Bez tego PGE nie będzie w stanie realizować projektów rozwojowych na pełną skalę - mówi "Parkietowi" Dariusz Marzec, prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

Największy blok na węgiel stoi, ale OZE pracuje na pełnych obrotach

W ostatni dzień maja OZE zabezpiecza aktualnie 50 proc. naszego zapotrzebowania na energię. Wieczorem jednak potrzebne będzie wsparcie elektrowni węglowych. Tymczasem największy blok węglowy w Polsce w Kozienicach zgłasza nieplanowany postój.

Góra problemów w PGE

Rosnące koszty działalności elektrowni węglowych pomniejszają zyski. Ale to niejedyny problem energetycznej grupy.

Za prąd zapłacimy ponad 200 zł więcej do końca roku. Parlament zdecydował

Sejm w czwartek przyjął poprawki Senatu do ustawy ws. osłon dla odbiorców energii, w tym tę o czasowym zwolnieniu gospodarstw domowych z opłaty mocowej, która jednak stanowiła tylko kilkanaście złotych wartości naszego rachunku. Nie powstrzyma to wzrostu opłat za samą energię i za jej przesył.

Wytwarzanie powiększa zysk Enei

Wytwarzanie energii elektrycznej pompuje wyniki poznańskiej spółki za I kw. 2024 r. Enea poprawia znacząco zysk netto, a elektrownie systemowe stanowią obecnie o sile, które poprawia wyniki spółki. W innych spółkach tę rolę zaczyna przejmować dystrybucja.

Tauron widzi ryzyka w dalszym mrożeniu cen energii

Tauron dostrzega realne ryzyko w utracie przychodów w efekcie nowej ustawy mrożącej ceny energii od 1 lipca. Częste redukcje pracy bloków węglowych, które muszą zrobić miejsce dla OZE pozbawiły spółkę blisko 20 proc. dochodów w I kw. 2024 r.

Obligo giełdowe obniży ceny prądu? Są prace nad projektem ustawy

W czasie kampanii wyborczej obecny rząd zapowiadał powrót do obliga, aby obniżyć ceny prądu. Na tym się skończyło.