Drożeje gaz, prąd, woda, ścieki i ciepło w Rosji

Gazprom dostał zgodę na podniesienie cen gazu dla wszystkich odbiorców w Rosji. Od 1 lipca w górę idzie też cena prądu dla rosyjskich gospodarstw domowych oraz wszystkie inne media.

Prąd popłynął z Ukrainy do Unii Europejskiej

Dziś 30 czerwca Ukraina rozpoczęła komercyjny eksport energii elektrycznej do UE. W pierwszym etapie moc eksportu i importu zostanie ograniczona do 100 MW tylko w kierunku Rumunii i będzie dystrybuowana na aukcjach dziennych.

Litwa poradzi sobie bez prądu z Rosji

Litwa kupiła wielkie akumulatory prądu. Jeżeli Rosja nagle odłączy Litwę od postradzieckiej sieci BRELL (oficjalnie ma to nastąpić w 2025 r), to Wilno będzie miało dość własnej zmagazynowanej energii.

Francuskie koncerny biją na alarm. "Oszczędzajcie energię!"

Szefowie trzech największych francuskich koncernów energetycznych – Engie, EdF i Total – we wspólnym liście otwartym do Francuzów zaapelowali o ograniczanie konsumpcji energii: zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorstwach. Tylko w ten sposób można załagodzić, bo zapewne nie zażegnać, nadciągający wielkimi krokami kryzys energetyczny.

Japonia wzywa 37 milionów swoich obywateli do wyłączenia światła

Rząd Japonii wezwał mieszkańców Tokio i okolic, aby w poniedziałek zużyli mniej energii elektrycznej, ponieważ mogą być kłopoty z dostawami prądu. Japonia mierzy się z falą upałów.

Skarg na drogi prąd przybywa

Mnożą się pytania o przyczyny wysokich cen na giełdzie, a sprawą zajmują się instytucje kontrolne. Źródła tkwią jednak w rynku europejskim.

Obawy przed Rosją wpychają Niemcy w węgiel, ale nie atom

Niemiecki rząd uchwalił ustawę, która zezwala na wzrost wykorzystania energetyki węglowej na wypadek odcięcia naszego zachodniego sąsiada od dostaw „błękitnego paliwa” z Rosji poprzez nadal pracujący gazociąg Nord Stream 1. Mimo napiętej sytuacji, kanclerz Niemiec Olaf Scholz nie widzi potrzeby wydłużania żywotności bloków jądrowych.

Rozwiązanie na kłopoty z węglem. Branża energetyczna sceptyczna

Deficyt węgla oraz konieczność odchodzenia od tego paliwa w kolejnych latach skłania do szukania alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich ma być biomasa. Branża energetyczna jest jednak sceptyczna, brakuje u nas tego paliwa.

NIK zarzuca niegospodarność wykonawcom węglowej Ostrołęki

Energa i Enea, spółki, które realizowały projekt budowy elektrowni węglowej Elektrownia Ostrołęka C, podjęły decyzję o rozpoczęciu prac w sytuacji braku zapewnienia finansowania inwestycji. To spowodowało rozpoczęcie budowy w warunkach wysokiego ryzyka jej niedokończenia – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Polska chce jeszcze w tym roku uruchomić most energetyczny z Ukrainą

Ministerstwo klimatu i środowiska chce jeszcze w tym roku przywrócić połączenie elektroenergetyczne między Polską a Ukrainą za pomocą linii Rzeszów-Chmielnicka na napięciu 400 kV. Jeszcze w marcu jednak operator sieci przesyłowej, Polskie Sieci Elektroenergetyczne w projekcie planu rozwoju sieci sugerował, że będzie to możliwe najwcześniej po 2026 r.

Rekordy na Towarowej Giełdzie Energii

Wysokie ceny energii elektrycznej przebiły rekordowy poziom 1000 zł za MWh dostarczony na 2023 r. Ten poziom notujemy od początku tygodnia. Rodzą się pytania, co stoi za takimi wzrostami.

Prąd drogi jak nigdy. Ceny energii biją kolejne rekordy

Tak drogo na giełdzie jeszcze nigdy nie było. Cena MWh w kontrakcie na 2023 r., osiągnęła rekordowy poziom ponad 1000 zł na Towarowej Giełdzie Energii. To najpopularniejszy kontrakt, jaki kupują firmy energetyczne i energochłonne zabezpieczając dostawy na kolejny rok.

Prezes Rafako: Nowy blok w Jaworznie ma już pracować bez przeszkód

– Naprawiony blok węglowy 910 MW w Jaworznie został wyposażony w dodatkowe czujniki, które pozwolą śledzić jego pracę i uniknąć awarii w przyszłości – mówi „Parkietowi" Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes Rafako.

Będzie modernizacja polskich elektrowni. Jest zapowiedź minister

Aktualizacja strategii energetycznej będzie uwzględniała modernizację bloków energetycznych, a także czyste technologie węglowe – zapowiedziała w Katowicach minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Państwo największym beneficjentem nowej emisji akcji PGE

Skarb Państwa nabędzie nowe akcje PGE za kwotę 2,5 mld zł. Pozostałe akcje za kwotę 700 mln obejmą głównie otwarte fundusze emerytalne.

Największy importer rosyjskiego prądu zmniejsza zakupy

Finlandia - największy importer rosyjskiego prądu, od niedzieli zmniejsza zakupy o jedną trzecią.

Tauron wprawił w ruch „Nowe Jaworzno”. Blok zsynchronizowany z systemem

Blok energetyczny 910 MW w Jaworznie został zsynchronizowany z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym (KSE). Informację podał Tauron, który użytkuje jednostkę.

Grecja wraca do węgla, zamiast gazu z Rosji

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis zapowiedział, że kraj zwiększy wydobycie węgla, aby zmniejszyć zależność energetyczną od rosyjskiego gazu. To środek tymczasowy, który nie zagrozi realizacji greckiego celu redukcji emisji.