Kolejny alarmujący raport. Rosną wątpliwości o stan bezpieczeństwa energetycznego

Wyniki scenariusza bazowego pokazują, że standard bezpieczeństwa energetycznego Polski może nie być dotrzymany – podają Polskie Sieci Elektroenergetyczne w raporcie pt.: "Ocena wystarczalności zasobów wytwórczych na poziomie krajowym (NRAA)".

Bez pilnych działań polskiej gospodarce grożą braki prądu

Polsce grożą duże problemy z dostawą mocy do produkcji energii elektrycznej już w 2026 r. Bez jakichkolwiek działań na początku lat 30. może nam brakować blisko 9,5 GW mocy w stabilnych elektrowniach – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Chiny uchwaliły rewolucyjne prawo energetyczne

Nowe prawo energetyczne mające na celu „promowanie neutralności węglowej” uchwaliły w piątek Chiny – podały państwowe media. W ten sposób Pekin chce zrealizować swoje zobowiązania do dekarbonizacji gospodarki do 2060 roku.

PSE przestrzega: braki rezerwy mocy w energetyce mogą się powtarzać

Gdy ostatnio robi się chłodniej, OZE wytwarzają mniej energii, a w elektrowniach węglowych trwają remonty, w Polsce pojawiają się problemy z produkcją prądu. Aby uchronić się przed ryzykiem braku mocy, PSE wzywają spółki, aby przygotowały jak największą dostępną moc zabezpieczając rezerwę. Tak się stało w środę 6 listopada, a w czwartek 7 listopada uchronił nas przed tym import handlowy ze Szwecji i Niemiec.

Polsce nie zabrakło mocy do produkcji prądu. NIK przestrzega jednak na przyszłość

Polsce nie zabrakło mocy do produkcji energii elektrycznej. Polskie Sieci Energetyczne (PSE) dzięki przywołaniu stanu rynku mocy uniknęły zagrożenia dostaw energii. Problemy z zapewnieniem mocy do produkcji energii zbiegły się w czasie z raportem Najwyższej Izby Kontroli na temat tego mechanizmu. Zdaniem NIK rynek mocy zapewnił bezpieczeństwo dostaw energii, ale problem może pojawić się w kolejnych latach.

Stan ostrzegawczy w energetyce. Operator wykorzysta rynek mocy

Polskie Sieci Elektroenergetyczne informują, że ogłosiły okresy przywołania na rynku mocy na środę, 6 listopada 2024 r., w godzinach 16.00–17.00, 17.00–18.00, 18.00–19.00. Operator sięga po to narzędzie, by nie zabrakło nam mocy do produkcji energii.

Centra danych pochłaniają gigantyczne ilości energii

Świat idzie w kierunku sztucznej inteligencji, cyfryzacji procesów, systemów pamięci masowej. Wszystko to wymaga budowy coraz większej liczby centrów danych, które zużywają ogromne ilości energii elektrycznej i wody niezbędnej do chłodzenia urządzeń. Nowe inwestycje w tym obszarze coraz częściej spotykają się z niechęcią mieszkańców.

W tej części Azji popyt na energię rośnie, a wydatki na OZE są niskie

Już nie tylko Indie i Chiny są istotnymi konsumentami energii w Azji. Na liczącego się gracza wyrasta też Azja Południowo-Wschodnia, wzrost popytu na energię z tego regionu w ciągu następnej dekady będzie jednym z największych na świecie. Dzieje się tak ze względu na rosnącą gospodarkę, rozwijającą się produkcję i coraz większą populację.

Gazowy gigant PGE zastąpi węgiel. „Elektrownie węglowe trwale nierentowne”

PGE Polska Grupa Energetyczna oddała do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie o mocy 1366 MW, która zlokalizowana jest w Gryfinie w woj. zachodniopomorskim. Stare bloki węglowe będą wygaszane mimo wielu wątpliwości i pytań ze strony związków zawodowych.

Wiceminister klimatu i środowiska: Do końca roku finał prac nad ustawą wiatrakową

Termin przyjęcia ustawy będzie zależał od prac w parlamencie i podpisu prezydenta. Mamy konsensus dotyczący minimalnej odległości dla wiatraków – mówi Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska.

Będzie nowy wiceprezes URE

W Urzędzie Regulacji Energetyki zakończono nabór na stanowisko wiceprezesa tej instytucji. Wybrano dwóch kandydatów. Ostatecznie o wyborze na to stanowisko zdecyduje prezes URE.

Firmy szukają opłacalności magazynów energii. "Finansowanie jest wielką niewiadomą"

Potencjał rozwoju magazynów energii jest w Polsce bardzo duży, ale bardzo duże jest również ryzyko inwestycyjne. Na projekty wielkoskalowych magazynów energii bez dodatkowego wsparcia trudno uzyskać obecnie finansowanie dłużne – mówi dyrektor krajowy Lightsource bp w Polsce Michał Głowacki.

Zygmunt Solorz wystąpił publicznie. Jego synowie i prawnik odwołani z rady ZE PAK

Walne zgromadzenie Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin odwołało z rady nadzorczej mecenasa Jarosława Grzesiaka oraz synów Zygmunta Solorza: Piotra Żaka i Tobiasa Solorza. To pokłosie sporu w rodzinie miliardera.

Milionowe straty po powodzi. Tauron podaje kwoty

– Wstępne straty po powodzi Tauron Dystrybucja szacuje na ok. 60-80 mln zł. Nie wszędzie jednak da się jeszcze dojechać i te szacunki mogą się zmienić – poinformował Leszek Kosiorek, prezes Tauron Dystrybucja.

Pilna potrzeba wydłużenia rynku mocy

Spółki energetyczne coraz mocniej upominają się o wydzielenie aktywów węglowych z ich struktur. Rząd zapewnia, że nad tym pracuje, nie podając szczegółów.

Nowe inwestycje PSE mają poprawić możliwości przyłączy nowych źródeł energii

Polskie Sieci Elektroenergetyczne 30 września 2024 r. podpisały z firmami Hitachi Energy Poland i EthosEnergy Poland umowy na dostarczenie operatorowi systemu przesyłowego 8 autotransformatorów o wartości prawie 46 milionów euro. Inwestycje są potrzebne do rozbudowy i modernizacji sieci przesyłowych niezbędnych do transformacji energetycznej.

Niemcy o tym marzą, Brytyjczycy to robią: ostatnia elektrownia węglowa do zamknięcia

To, o czym marzą Niemcy, staje się rzeczywistością w Wielkiej Brytanii: kraj ten jest pierwszym dużym państwem, które uwolniło się od węgla. Podczas gdy ostatnia elektrownia węglowa przestaje działać, energia jądrowa pozostaje częścią brytyjskiego koszyka energetycznego.

Rośnie produkcja i zużycie prądu w Polsce

Rośnie produkcja oraz zużycie energii elektrycznej w Polsce. W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku produkcja wzrosła rok do roku o 3,6 proc., a konsumpcja energii o 2,3 proc. Spada nadal produkcja energii z węgla kamiennego, a rośnie na węglu brunatnym. Największe wzrosty odnotowuje fotowoltaika.