Oni wspierają agresora. Rekordowy import rosyjskiego diesla

Pomimo zachodnich sankcji Turcja, Maroko, Brazylia, Tunezja i… Arabia Saudyjska zwiększyły w marcu import diesla z Rosji, do poziomu najwyższego od siedmiu lat.

Saudi Aramco zbuduje kompleks petrochemiczny w Chinach

Największy paliwowy koncern świata, saudyjski Aramco i jego chińscy partnerzy, zbudują w Państwie Środka rafinerię oraz zakłady petrochemiczne. Arabski koncern jest największym dostawcą ropy do Chin.

Rosja eksportuje paliwa do Arabii Saudyjskiej i tak omija sankcje

Rosja rozpoczyna dostawy oleju napędowego do Arabii Saudyjskiej. Naftowy arabski gigant nie jest jednak krajem docelowym. Według handlowców rosyjski diesel jest prawdopodobnie reeksportowany do innych krajów. Po zmieszaniu z dieslem arabskim. To kolejny przykład omijania sankcji.

Obajtek: Będziemy domagać się roszczeń od Rosji

Trudno zerwać kontrakt bez sankcji, narazilibyśmy się na duże odszkodowanie, a i tak te pieniądze wpłynęłyby do Putina – powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek w Radiu ZET, tłumacząc, dlaczego Polska tak długo kupowała rosyjską ropę.

Względny spokój na rynku paliw może być chwilowy

Duże zapasy i spadek popytu na diesla oraz łagodna zima pomogły ustabilizować sytuację w Polsce i Unii. Ryzyko braków paliw i zwyżek cen wciąż jest jednak duże.

Fuzje napędziły zyski Orlenu

Największy koncern naftowy w Polsce odnotował w poprzednim roku rekordowe zyski. Jednak były one głównie pochodną dwóch przejęć dokonanych na rynku, czyli fuzji z Lotosem i PGNiG.

Kreml pogroził palcem, ale podwyżek na stacjach nie będzie

Choć rosyjska zapowiedź cięcia wydobycia ropy wywołała nerwowość na rynku surowca, to ceny paliw na stacjach – przynajmniej w najbliższym czasie – nie powinny rosnąć.

Rekordowe zyski koncernów naftowych. Dlaczego paliwa nie są tańsze

Koncerny naftowe takie jak Shell, BP, ExxonMobil, czy norweski Equinor zarobiły w 2022 roku rekordowe pieniądze. Skąd się wzięły te pieniądze?

Unimot znów osiągnął rekordowe wyniki

Kluczowy wskaźnik, czyli skorygowany zysk EBITDA grupy, wyniósł w IV kwartale 222,1 mln zł i był aż 17 razy wyższy niż rok wcześniej. Był też znacznie lepszy od oczekiwanego, co przyczynia się dziś do dużego wzrostu ceny akcji spółki na GPW.

Ruszyła pierwsza w Polsce stacja z logo MOL

Węgrzy otworzyli – wybudowany od podstaw – obiekt przy trasie S7 niedaleko Jędrzejowa. Kolejne będą pojawiały się wkrótce, głównie w wyniku rebrandingu placówek Lotosu.

Sankcje na produkty naftowe z Rosji to realne zagrożenie dla finansów Kremla

W przeciwieństwie do dostaw ropy naftowej, Rosja nie będzie w stanie tak szybko przeorientować dostaw produktów ropopochodnych na inne rynki. Już w tym roku może stracić jedną piątą eksportu. Także transport jest problemem.

Orlen i Unimot mają kolejną umowę dotyczącą terminali

Płocki koncern sfinalizuje sprzedaż 100 proc. akcji Lotosu Terminale, o ile uprawnione organy nie skorzystają z prawa pierwokupu. Unimot zapłaci za nie 450 mln zł.

Kraje bałtyckie i Japonia wprowadzają całkowity zakaz importu paliw z Rosji

Od 6 lutego, Estonia, Finlandia i pozostałe kraje bałtyckie wprowadziła zakaz zakupu, importu i transportu rosyjskich produktów naftowych, w tym także benzyny w kanistrach. Japonia także przystąpiła do sankcji.

Ceny paliw na razie są stabilne

W krótkim terminie embargo na rosyjski diesel nie zdestabilizuje polskiego rynku. W efekcie nie powinno zabraknąć tego paliwa ani nie powinno ono istotnie zdrożeć.

Zyski ExxonMobil i Shella trudne do wyobrażenia. Padły nowe rekordy

Amerykański koncern naftowy ExxonMobil zarobił w 2022 r. 56 mld dolarów, średnio po 6,3 mln na godzinę, ustanawiając rekord w zachodnim biznesie. Brytyjski Shell był też rekordzistą, z zyskiem 42,3 mld funtów (47,5 mld euro).

Węgrzy twierdzą, że zabraknie paliw przez sankcje na Rosję

Obowiązujące od 5 lutego sankcje grożą krajom UE niedoborem paliwa i wyższą inflacją – uważa węgierskie Ministerstwo Energii.

Ceny diesla nie powinny istotnie wzrosnąć w wyniku unijnego embarga

Według analityków, kierowcy tankujący najpopularniejsze w naszym kraju paliwo w krótkim terminie nie powinni się obawiać, że przyjdzie im za niego płacić dużo więcej niż dotychczas.

Unia uzgodniła limity cen na rosyjskie paliwa

Kraje Unii uzgodniły limity cen na rosyjskie produkty naftowe. 5 lutego (niedziela) zaczynają obowiązywać sankcje dla rosyjskich paliw transportowanych drogą morską.