Tarcza Antyinflacyjna 2.0 ma ponownie obniżyć ceny paliw

W przyszłym tygodniu rząd ogłosi Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Uwzględni ona obniżkę VAT na paliwa do 8 proc. – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Interią. Komisja Europejska jednak jeszcze nie wyraziła swojego zdania na ten temat.

Będzie nowy projekty ustawy o zapasach

Ministerstwo klimatu i środowiska już ponad rok pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego zwaną ustawą o zapasach. Resort zapowiada nową wersję projektu na przełom 2021 i 2022 r. Projekt ma zliberalizować zasady magazynowania ropy i gazu w Polsce zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej.

Petrolinvest złożył wniosek o upadłość

Z ostatnich danych wynika, że w 2019 r. spółka miała 24,8 mln zł straty netto, a w 2018 r. prawie 620 mln zł. Ponadto w firmie nadal mają miejsce poważne konflikty.

Rząd chce ciąć ceny paliw. Obniży podatki państwa i marże firm

W planach jest zarówno ograniczenie marż firm handlujących dieslem, czy benzynami, jak i wysokości podatków pobieranych przez państwo. To może uderzyć w wyniki spółek z branży paliwowej.

Czym benzyna alkilatowa różni się od tej tradycyjnej?

Kamil Skorupski, Prezes Zarządu Warter Fuels S.A.

Zyski Lotosu mocno spadły

Niskie notowania ropy i gazu, gwałtowny spadek marż oraz zniżka popytu na produkty rafineryjne pogorszyły kondycję gdańskiego koncernu.

Pandemia nakręciła eksport paliw z Rosji do USA

Kto w I półroczu kupił najwięcej produktów naftowych z Rosji? Nie Niemcy, Polska czy Ukraina mające bezpośrednie połączenie rurociągowe, ale Holandia. Jednak najszybciej eksport rosyjskich paliw, smarów, olejów wzrósł na rynek amerykański. Tam eksport okazał się rekordowy i ponad dwa razy większy niż przed rokiem.

Kreml zakazuje importu paliw do Rosji

Przynajmniej do października obowiązywać będzie zakaz na sprowadzanie do Rosji obcych produktów naftowych. Chodzi o niedopuszczenie na rynek tańszej konkurencji, np. z Białorusi.

Rząd podnosi opłatę paliwową

Rośnie opłata paliwowa. Od 1 marca stawka na benzyny zostanie podwyższona o 12,3 proc. Za 1000 litrów benzyn opłata wzrośnie ze 138,49 zł do 155,49 zł. W przypadku olejów napędowych skala podwyżki będzie niższa z 306,34 do 323,34 zł, tj. o ok. 5,5 proc.

Aramco zbliżył się do 2 bln dolarów kapitalizacji

Saudyjski gigant naftowy osiągnął pierwszego dnia notowań swych akcji na giełdzie Tadawul skok o dopuszczalne 10 proc. i doszedł do kapitalizacji rynkowej prawie 2 bln dolarów, co rząd w Rijadzie uznał z zadowoleniem za rehabilitację IPO.

Shell przygotowuje się na zmiany w klimacie

Najdroższy koncern paliwowy Europy testuje kilka modeli biznesowych, które przydadzą się w niedalekiej już przyszłości. W świecie ocieplania klimatu i gwałtownych zjawisk atmosferycznych.

Człowiek byłego ministra energii odwołany z zarządu Orlenu

Po dwóch i pół roku urzędowania Wiesław Protasewicz został odwołany przez radę nadzorczą koncernu ze stanowiska członka zarządu ds. finansowych. Przyczyn tej decyzji nie podano.

Paliwa w Niemczech podrożeją przez nową opłatę ekologiczną

Rząd niemiecki zapowiedział wprowadzenie dodatkowych opłat dla producentów paliw. Nie ma wątpliwości, że natychmiast przełożą się one na rachunki przy dystrybutorach.

CBA znowu zatrzymało byłego prezesa Orlenu

Jacek K. oraz właściciele i członkowie zarządów agencji eventowych są podejrzani m.in. o niegospodarność, poświadczenie nieprawdy, składanie fałszywych zeznań i przywłaszczenie mienia znacznej wartości.

Koszty produkcji wodoru będą szybko maleć

1,40 dol. za kilogram w 2030 r. i nawet 80 centów w 2050 r. – takie mają być koszty produkcji wodoru według opublikowanego przez BloombergNEF raportu.

Segment wydobycia obniża zyski Lotosu

Negatywny wpływ na wyniki ma spadające wydobycie ropy i gazu oraz niskie ceny obu surowców. Dodatkowo wyniki III kwartału obniży zatrzymana produkcja na złożu B8.

Unia nakłada cło na biodiesla z Indonezji

Komisja Europejska wprowadziła cło wyrównawcze 8-18 proc. na subwencjonowane paliwo do silników wysokoprężnych z dodatkiem organicznym z Indonezji, aby wyrównać warunki dla producentów z Unii.