Eksplozja na największym złożu Rosneftu. Jedna osoba nie żyje, szaleje pożar

Do nieoczekiwanego wybuchu doszło na największym polu gazowym koncernu Rosnieft na Półwyspie Jamalskim. Na miejscu zginął jeden pracownik, siedmiu zostało rannych. Złoże płonie.

Chiński sen Gazpromu. Rosja przyparta do muru

W 2025 r. Rosja planuje zwiększyć dostawy gazu do Chin rurociągiem Siła Syberii do 38 mld m sześc. – poinformował rosyjski wiceminister energetyki Siergiej Moczalnikow. To oznaczałoby pełne wykorzystanie mocy gazociągu. Wciąż nie wiadomo jednak, czy powstanie druga nitka. Chińczycy stawiają Rosjanom trudne warunki, wygląda na to, że niespecjalnie zależy im na projekcie. Tymczasem Gazprom boryka się z dużymi problemami finansowymi.

Powiedział prawdę o Gazpromie, stracił stołek w parlamencie

Deputowany rosyjskiej Dumy i szef jednej z najważniejszych komisji, który 30 lat przepracował w sektorze gazowym i przewidział finansowy krach Gazpromu, został usunięty ze stanowiska w parlamencie.

Tajemniczy kupcy powiązani z Rosją tworzą flotę cieni LNG

Grupa nieznanych wcześniej firm, w większości zarejestrowanych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, szybko skupuje z rynku zużyte gazowce. Kupiła co najmniej pół setki jednostek. W efekcie skoczyły ceny.

Azerowie wchodzą w buty Gazpromu. Gazowa propozycja na stole Unii

Azerbejdżan zaproponował Ukrainie i Unii Europejskiej dostawy swojego gazu za pośrednictwem ukraińskich magistrali. Kontrakt Naftogazu z Gazpromem wygasa z końcem tego roku i nie będzie przedłużony. Od 2025 r największy system przesyłu gazu na Starym Kontynencie będzie dostępny dla każdego poza rosyjskim agresorem.

Były prezes Orlenu będzie nadzorował PGNIG Upstream Norway

Jacek Krawiec, były prezes Orlenu został powołany na stanowisko przewodniczącego rady dyrektorów spółki należącej do Orlenu: PGNIG Upstream Norway.

Początek roku dobry dla rynków gazu, ale popyt słabnie

Pierwsza połowa 2024 roku przyniosła odbicie na światowych rynkach gazu ziemnego. Popyt wzrósł w tym czasie o 3 proc., znacznie szybciej niż dotychczasowa średnia historyczna. Odpowiada za to głównie przemysł. Zapotrzebowanie na paliwo w drugim półroczu będzie jednak już niższe. Międzynarodowa Agencja Energii szacuje, że w całym bieżącym roku popyt na gaz ziemny wzrośnie na świecie o 2,5 procenta.

Jest decyzja lokalizacyjna dla terminalu LNG w Gdańsku

Jednostka pływająca do odbioru, magazynowania i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego będzie zacumowana około 3 km od brzegu morza, w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu kontenerowego Baltic Hub.

Gaz w Europie tanieje. Zawdzięczamy to wiatrowi

Jest gorąco, więc klimatyzatory i wentylatory pracują pełna parą w całej Europie, a ceny gazu na Starym Kontynencie spadają. To zasługa rosnącej produkcji energii wiatrowej.

Kawior albo gaz. Turkmenistan chce zbudować gazociąg do Unii

Dostawy turkmeńskiego gazu przez Turcję mają wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Europy. W planach jest gazociąg przez Morze Kaspijskie. Przeciwny inwestycji jest Iran. Oficjalnie z powodów ekologicznych, w rzeczywistości to walka o... rynek kawioru.

Rekordowe podwyżki cen gazu w Rosji. Mają załatać budżet Gazpromu

Kreml podniósł taryfy na gaz do poziomu najwyższego od 11 lat. W ten sposób rosyjscy podatnicy zrzucą się na Gazprom, któremu grozi drugi rok z rzędu ze stratą. Od początku rozpętanej przez Putina wojny gaz w Rosji podrożał o 34 procent.

Niewielkie inwestycje na rynku LNG. Projekty nie są realizowane

Projekty, dzięki którym w sposób bezpośredni mogłoby dojść do wzrostu popytu na skroplony gaz ziemny, w zasadzie nie są realizowane.

Gazprom po prośbie do Unii: Kupcie od nas gaz

Stając się bronią polityczną w rękach Putina i ponosząc przy tym rekordowe straty, Gazprom stara się obecnie przyciągać klientów z Unii Europejskiej metodami rynkowymi. Koncern zaoferował zniżki Węgrom, Słowacji, Austrii i Bułgarii. Liczy, że po nowym roku jedyny dostępny szlak dostaw - przez Ukrainę wciąż będzie działać.

Gazprom znalazł zaskakującego klienta. Był na celowniku Rosji od agresji na Ukrainę

Po utracie najbardziej zyskownego rynku - unijnego, rosyjski Gazprom, niegdyś największy eksporter gazu, stał się trzeciorzędnym graczem. Ogromna strata, rosnące zadłużenie i niedobór zamówień, zmuszają Rosjan do poszukiwań nowych klientów.

Kreml tworzy drugą flotę cieni – gazową. Będzie dużo trudniej

Już trzy miesiące temu, spodziewając się sankcji na LNG z Rosji, rosyjski reżim zaczął tworzyć flotę gazowych cieni - starych jednostek do transportu gazu skroplonego, pływających pod wątpliwymi banderami i bez wymaganych ubezpieczeń. Zadanie okazało się jednak dużo trudniejsze, aniżeli skupienie w rynku starych tankowców.

Jest decyzja URE ws. taryfy na gaz. Cena spadła, ale rachunki wzrosną

URE zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych. Od 1 lipca 2024 roku cena gazu wyniesie 239 zł/MWh. Dla przeciętnego odbiorcy rachunek za gaz kupowany od PGNiG OD wzrośnie od 1 lipca średnio o 20 proc.

14 pakiet już bije w Rosję: Finlandia zerwała z rosyjskim LNG

Fiński koncern Gasum od 26 lipca nie będzie importować rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG). Sankcje przyjęte przez Unię Europejską stanowią siłę wyższą (force majeure) przy zakupie lub imporcie rosyjskiego LNG do terminali na terenie Unii. A tym samym pozwalają na ostateczne pożegnanie rosyjskiego surowca.

Niemcy zrywają wszystkie umowy z Gazpromem. Zapolują na pieniądze koncernu

Największy do wojny klient Gazpromu, niemiecki Uniper, zerwał wszystkie posiadane kontrakty z rosyjskim koncernem. Podstawę dał wyrok sztokholmskiego arbitrażu. Zasądził on od Rosjan na rzecz Niemców ponad 13 mld euro odszkodowania.