Rosja zapłaciła Ukrainie za tranzyt gazu do Czech. Pompy ruszyły

Ukraina otrzymała od Transnieft zapłatę za pompowanie rosyjskiego paliwa do Czech.

Portugalia i Hiszpania spieszą z gazową pomocą Unii Europejskiej

Kolejne kraje Unii chcą pomóc innym członkom Wspólnoty w przeciwstawianiu się surowcowemu szantażowi Rosji.

Aker BP i PGNiG odkryli nowe złoże gazu i ropy w Norwegii

Koncerny Aker BP oraz polski PGNiG Upstream Norway odkryli nowe złoże gazu i ropy nieopodal eksploatowanego już złoża Skarv na Morzu Norweskim.

Kiedy w Polsce zabraknie gazu? Greenpeace rysuje na zimę czarny scenariusz

W efekcie braków firmy mogą być zmuszone ograniczyć produkcję. Azoty już to robią.

Greenpeace: Gazu może zabraknąć w Polsce już w grudniu

Greenpeace Polska szacuje deficyt błękitnego paliwa na najbliższy sezon grzewczy w łącznej wysokości 3,35 mld m sześc. Biorąc pod uwagę obecne ceny tego surowca oznacza to ewentualne wydatki rzędu 33 mld zł.

Niemiecki dziennik: Polska sceptyczna ws. solidarności gazowej z Niemcami

Niemiecki rząd pracuje z Polską nad porozumieniem ws. solidarności gazowej, ale polscy politycy wytykają Berlinowi błędy polityki energetycznej w przeszłości – pisze „Der Tagesspiegel”.

Bez Zachodu nie ma Gazpromu

Rosyjskie koncerny naftowe i gazowe coraz mocniej odczuwają sankcje nałożone na ten newralgiczny sektor.

Nord Stream 2 zardzewieje na dnie Bałtyku

Niemiecki władze nie widzą żadnej możliwości dopuszczenia do eksploatacji gotowego i napełnionego samowolnie przez Gazprom gazem (pomimo braku wymaganej certyfikacji) gazociągu Nord Stream 2.

Terminal wróci po awarii. Gaz z USA uratuje UE?

Uszkodzony terminal eksportu LNG w amerykańskim Freeport wznowi pracę na pełną skalę wcześniej od oczekiwań. Szybko rosnąca produkcja gazu w USA daje nadzieję zmagającej się z kryzysem energetycznym Europie.

Unijne magazyny gazu szybko się zapełniają. Polskich zbiorników jest za mało

Unijne podziemne magazyny gazu (PMG) są wypełnione średnio w 71 procentach. Polskie zbiorniki są niemal pełne, ale jest ich za mało, by gwarantować bezpieczeństwo.

Niemcy muszą oszczędzać gaz by przetrwać zimę. Urząd oszacował jak bardzo

Według Federalnej Agencji ds. Sieci dotychczasowe działania na rzecz zmniejszenia zużycia energii są niewystarczające. Jej szef ostrzega, że „jeśli nie zaoszczędzimy dużo i nie dostaniemy dodatkowego paliwa, będziemy mieli problem”.

Serinus rozpoczął wykonywanie nowego odwiertu w Rumunii

Spółka planuje jeszcze w tym roku wykonać dwa odwierty poszukiwacze, a przy sprzyjających warunkach nawet trzy. Liczy, że dzięki nim będzie mogła zwiększyć wydobycie gazu.

Gazprom idzie w zaparte, nie chce odebrać z Niemiec turbiny do Nord Stream

Rosjanie robią wszystko, by mieć pretekst do dalszego ograniczania dostaw gazu do Unii. Gazprom twierdzi, że zwrot wyremontowanej turbiny z Niemiec do Rosji jest niemożliwy przez sankcje. Nie podaje żadnych konkretów mających potwierdzać to stwierdzenie.

Gaz w USA gwałtownie tanieje, produkcja jest rekordowa

Ceny gazu ziemnego w USA spadły we wtorek o blisko 5 procent, do najniższego poziomu od dwóch tygodni. Notowania znalazły się pod presją w związku z rekordowo wysokimi wielkościami produkcji i prognozami niższego niż oczekiwano popytu.

Niemcy czekają na Gazprom. Turbina wciąż czeka na transport

Turbina do gazociągu Nord Stream nie może być jeszcze dostarczona do Rosji, ponieważ Gazprom nie współpracuje z Siemensem w tej sprawie. Niemcy od tygodnia mają wszystko gotowe do wysyłki.

Francja napełnia magazyny gazu. Chce zdążyć do jesieni

Francja wypełni w100 procentach strategiczne magazyny gazu do 1 listopada, powiedziała w C News TV minister transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher. Francja, tak jak i inne europejskie kraje przygotowuje się na mniejsze dostawy energii z Rosji.

Monika Morawiecka: Europa zaczyna oszczędzać gaz. Wszystkie ręce na pokład

Bronimy się przed czymkolwiek obowiązkowym w sprawie oszczędzania gazu, a trzeba zadać pytanie, jakie będą skutki dla gospodarki UE, jeśli kraje nie ograniczą zużycia – mówi Monika Morawiecka z Regulatory Assistance Project.

Gaz znów płynie do Polski. Teraz rewersem z Niemiec

Zanotowano blisko dwukrotny wzrost przesyłu gazu rewersem w gazociągu Jamał-Europa. Przez Ukrainę i Nord Stream płynie taka sama - mała ilość gazu.