Największe złoże gazu w Europie zamknięte. Stało się zbyt niebezpieczne

Złoże Groningen od jutra przechodzi do historii. Było eksploatowane od 1963 roku. Teraz stanowiło zagrożenie dla okolicznych mieszkańców i środowiska.

Dobre wieści z rynku gazu: potrzebujemy go coraz mniej

Spada popyt na gaz i import LNG na Starym Kontynencie. W marcu zakupy gazu skroplonego za granicą zmniejszyły się w Europie o 20 proc. w ujęciu rocznym.

Rosja chce upadłości PGNiG. Doliczyła się niezapłaconych podatków. Suma kuriozalnie niska

Kolejny fantastyczny pozew rosyjski wobec Polski. Rosyjski fiskus domagał się w sądzie ogłoszenia bankructwa PGNiG. Spółka, która od listopada 2022 r. jest częścią Grupy Orlen, ma być według Rosjan rzekomo winna 902 tys. rubli (38,5 tys. zł) niezapłaconych podatków.

Gazprom zabiega o Siłę Syberii 2. Oto warunek Chińczyków

Rosyjski Gazprom usilnie zabiega o nowy kontrakt na rurociągowe dostawy gazu do Chin. Ale Pekin, tak jak w wypadku pierwszego kontraktu, nie śpieszy się z umową. Warunkiem najważniejszym dla Chińczyków jest cena rosyjskiego gazu. Przy pierwszym kontrakcie Gazprom musiał czekać 10 lat na podpisanie umowy.

Rosyjski LNG na celowniku USA. Zakłady w Arktyce mogą nigdy nie powstać

„Naszym celem jest uniemożliwienie dokończenia projektu Arctic LNG 2” – powiedział zastępca sekretarza stanu USA ds. zasobów energetycznych Geoffrey Pyatt na konferencji w Szwajcarii.

Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej

W tym roku Francja, pomimo ostrej retoryki antyrosyjskiej, jest liderem zakupów LNG z Rosji, czym wspomaga wojenny budżet Kremla. Od początku roku Paryż zapłacił Kremlowi za dostawy gazu skroplonego ponad 600 mln euro.

Unia szybko gromadzi gaz na zimę. Rekordowe zapełnienie podziemnych magazynów

Kraje Unii Europejskiej dobrze odrobiły gazową lekcję. W tym roku podziemne zbiorniki na terenie Wspólnoty zapełniają się dużo szybciej aniżeli rok temu. W takim tempie zapełnią się pod korek już na początku lata.

Orlen zwiększył przesył gazu z własnych złóż poprzez Baltic Pipe

Od początku kwietnia trafia do Polski błękitne paliwo wydobywane przez niedawno przejętą przez grupę Orlen firmę Kufpec Norway. To dodatkowy 1 mld m sześc. surowca rocznie.

Balticconnector znów działa. Chińczycy bezkarni

Zakończono naprawę gazociągu Balticconnector, który został uszkodzony w październiku 2023 roku przez chiński masowiec. Sprawca do dziś nie poniósł żadnej odpowiedzialności.

Klęska Gazpromu. Rosyjski LNG pod finansową ścianą

Klęska Gazpromu na rynku UE i sankcje na zachodni sprzęt dla rosyjskich zakładów LNG biją w rosyjski sektor gazowy. Zdominowany przez wydatki na wojnę budżet Rosji dotąd nie wspierał własnej produkcji urządzeń do zakładów LNG. Teraz to się zmieni.

Gazu jest za dużo. Na świecie króluje nadpodaż

Światowe rynki stoją w obliczu nadpodaży gazu, spowodowanej cieplejszą zimą, dużymi zapasami zgromadzonymi przez Unię Europejską ostatniego lata oraz spadkiem popytu na ten surowiec. Mimo to przybywa inwestycji w zakłady gazowe.

Węgry rozpoczęły import gazu z Turcji. To efekt wymagań Brukseli

Od poniedziałku na Węgry dociera gaz ziemny z Turcji. To sposób Viktora Orbána na wymagane przez Brukselę zróżnicowanie dostaw surowca. Do tej pory rząd Viktora Orbána kupował tylko rosyjski gaz płynący tranzytem przez Ukrainę. Ta trasa od przyszłego roku przestanie istnieć.

Gazprom szoruje po dnie. Pierwszy rok zamknięty stratą

Gazprom utracił największy i najzyskowniejszy rynek zbytu, który budował przez dziesięciolecia. Eksport do Unii był najniższy od ponad 40 lat, wydobycie od 34 lat. Gazprom stał się trzeciorzędnym graczem na rynku gazu, a 2023 r. zakończył po raz pierwszy ze stratą z podstawowej działalności - wydobyciu i sprzedaży gazu.

Największy sojusznik Gazpromu pozwany w Rosji

Gazprom próbuje zatrzymać kolejnego swojego klienta przed uzyskaniem odszkodowania w międzynarodowym arbitrażu. Po Orlenie i niemieckim Uniper Rosjanie pozwali przed rosyjski sąd swojego do niedawna najwierniejszego sojusznika w Unii - austriacki OMV.

Polska zyskała nowe źródło gazu. „Błękitne paliwo” dla Orlenu nie tylko z Norwegii

Wydobycie gazu ziemnego z należącego do Danii złoża Tyra na Morzu Północnym wznowiono po blisko pięcioletniej przerwie spowodowanej remontem platform wiertniczych. Orlen może na tym skorzystać, bo poza importowanym gazem z norweskich pul, teraz na bazie umowy z duńską firmą Ørsted zyskał dostęp do duńskich złóż gazu.

Gazprom się boi i grozi. Niemiecki Uniper jak Orlen

Gazprom chce groźbą wysokich kar wymusić na zachodnich koncernach rezygnację z dochodzenia w międzynarodowym arbitrażu odszkodowań za zerwane kontrakty. Zrobił to w przypadku Orlenu, a teraz grozi niemieckiej firmie Uniper.

Wyjątki od wymiany pieców gazowych. Kogo nie dotyczy nowa dyrektywa

Nowa dyrektywa budynkowa, której proces legislacyjny na poziomie UE jest na ukończeniu budzi wiele pytań i wątpliwości. Głównie pytania dotyczą pieców gazowych, których w polskich domach jest ponad 4,8 mln. Dyrektywa stopniowo nakazuje odejście do tego źródła ciepła. Przewiduje ona wyjątki, gdzie piece gazowe mogą być najwyżej dodatkiem do innych źródeł ciepła.

Unia importuje coraz mniej LNG. Wiemy, dlaczego

Import LNG do Unii Europejskiej zmniejsza się ósmy miesiąc z rzędu. To efekt znacznego spadku popytu na gaz we Wspólnocie. Kraje Unii nauczyły się zużywać mniej surowca i inwestują w OZE. Spadają też zakupy gazu rurociągowego.