Partner Główny

Partnerzy

Kreml chce związku gazowego z Kazachstanem i Turkmenistanem

Rosja ogłosiła, że tworzy trójstronny związek gazowy, „przekonując” swoich środkowo-azjatyckich konkurentów do wspólnego działania. Dla Kazachstanu i Turkmenistanu to „propozycja”, z rodzaju „nie do odrzucenia”. W rzeczywistości stanowi poważne zagrożenie ich interesów na światowym energetycznym rynku. I zagrożenie suwerenności.

Gazprom łaskawy dla Mołdawii, jednak będzie dostarczał gaz

Mołdawia dalej będzie dostawać gaz z Rosji. Gazprom potwierdził, że wbrew swoim wcześniejszym groźbom, nie wstrzyma przesyłu przez Ukrainę.

Mrożenie cen nie skłania do instalacji pieców gazowych

Polacy coraz częściej wybierają pompy ciepła zamiast kotłów gazowych przy wymianie źródeł ciepła w ramach programu „Czyste powietrze”. Mrożenie cen gazu nie zmienia tej tendencji.

Ujawniono nazwy wszystkich firm budujących Nord Stream 2

Niemiecki sąd nakazał finansowanej przez Gazprom Fundacji Klimatu i Ochrony Środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego udostępnienie prasie nazw firm zaangażowanych w budowę gazociągu Nord Stream 2. Lista, którą dysponuje agencja DPA, liczy około 80 firm, głównie z branży morskiej, logistycznej i inżynieryjnej.

Dostawy gazu z Norwegii będą wstrzymane, ale tylko na chwilę

Duński operator systemu gazowego Energinet przygotowuje się do pełnej przepustowości Baltic Pipe z końcem listopada. Będzie to jednak wymagało czasowego wstrzymania tłoczenia gazu z Norwegii do Polski. Gaz nadal będzie płynął do Polski, ale będzie to surowiec duński.

Rząd wyda 30 mld zł na mrożenie cen gazu dla gospodarstw domowych

Koszt ustawy zamrażającej ceny gazu dla gospodarstw domowych w 2023 r. to ok. 30 mld zł, ale ostatecznie będzie to zależeć od cen gazu - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Dania w poniedziałek zatrzyma przepływ gazu do Polski. Energinet: uspokaja: to czasowe

Energinet, duński krajowy operator systemu przesyłowego energii elektrycznej i gazu ziemnego, poinformował w komunikacie, że w poniedziałek wstrzyma czasowo przepływ gazu ziemnego do Polski.

Cena gazu dalej dzieli Europę. Moskwa i Ribera: Propozycja UE to żart

Unia Europejska nie może się porozumieć w sprawie ograniczenia ceny gazu. Kolejna próba zostanie podjęta za trzy tygodnie.

Jeden kraj Unii aktywnie kupuje LNG z Gazpromu

Gazprom znalazł wśród krajów Unii jeden rynek zbytu na swój skroplony gaz z zakładów LNG nad Bałtykiem. Jest to Grecja, która bez skrupułów zamawia kolejne partie rosyjskiego surowca. Poza Grecją, gaz z bałtyckich zakładów Gazpromu trafia tylko do Kaliningradu.

Bruksela pod pręgierzem krytyki, chodzi o limit ceny rosyjskiego gazu

Fala krytyki wylała się na Komisję Europejską, po tym jak zaproponowała ustanowienie limitu ceny na gaz na zadziwiająco wysokim poziomie 275 euro/MWh. 15 państw od razu odrzuciło propozycję. Polska nazwała ją „żartem”.

Historyczna chwila: Unia Europejska przestała kupować gaz ziemny z Rosji

Po dziesięcioleciach uzależnienia od rosyjskiego gazu Unia w przeciągu pół roku, całkowicie zastąpiła surowcem z innych źródeł, cały rosyjski gaz, którego dostawy przerwał Gazprom.

Morawiecki: możliwe kryterium dochodowe przy dopłatach do gazu

Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że rząd najprawdopodobniej zdecyduje się na wprowadzenie kryterium dochodowego przy dopłatach do gazu ziemnego.

Bruksela walczy z wahaniami ceny gazu. To odpowiedź na postulat Polski

Bruksela proponuje limit ograniczający nadzwyczajne wahania ceny gazu. To tylko częściowa odpowiedź na postulaty Polski i 15 innych państw Unii Europejskiej.

Bruksela walczy z drożyzną i nakłada tymczasowy limit na ceny gazu

Komisja Europejska wydała dziś rozporządzenie o awaryjnym ograniczeniu do 275 euro za MWh cenę gazu ziemnego największego hubu gazowego Europy - niderlandzkiego TTF. Lobbowało za tym mocno 15 członków UE w tym Polska.

Rząd opóźnia się z projektem gazowej ustawy

Nowe rozwiązania mające chronić odbiorców indywidualnych i wrażliwych przed wysokimi cenami błękitnego paliwa wymagają dalszych analiz.

Niemcy: Hamulec cen gazu ma obowiązywać od stycznia

Rząd w Berlinie chce zamknąć często krytykowaną „zimową lukę” w limicie cen energii. Odciążenia planowane są już na styczeń i luty.

Niemcy: firmy używają mniej gazu, a produkcja bez zmiany. Nowe koszty obciążą klientów

Wiele firm przemysłowych w Niemczech zmniejszyło korzystanie z gazu, co nie miało dużego wpływu na produkcję. Wyższe koszty zakupu przerzucą na klientów, powoli i nie całe — stwierdził instytut koniunktury Ifo w dwóch odrębnych ankietach.

Gazprom grozi Ukrainie odcięciem tranzytu gazu i oskarża o kradzież surowca

Rosyjski koncern gazowy w zawoalowanej formie oskarżył Ukrainę o kradzież gazu przesyłanego tranzytem do Mołdawii i zagroził zmniejszeniem przesyłu od poniedziałku 28 listopada.