Berlin do Gazpromu: odszkodowania za Nord Stream 2 nie będzie

W wypadku odmowy certyfikatu gotowego gazociągu Nord Stream 2, Gazprom nie może liczyć na odszkodowanie. Dlaczego? Bo odmowa oznaczać będzie, że inwestycja jest niezgodna z niemieckim i unijnym prawem.

Gazprom wybiera sobie klientów, klienci wybierają LNG

W środku zimy Rosjanie zmniejszyli o blisko połowę dostawy gazu do Unii Europejskiej. Jednak są kraje, które dostały więcej gazu. Na wolnym rynku surowiec jest coraz tańszy.

Gazprom bojkotuje dostawy gazu przez Polskę i Ukrainę

Także w lutym Gazprom nie zamierza dostarczać surowca gazociągiem Jamał-Europa przez Polskę oraz dodatkowych ilości ukraińskimi magistralami (GTS). Niemcy stawiają sprawę jasno.

Węgiel nadal daje zarobić bardziej niż gaz

Pomimo spadku cen gazu, produkcja energii z węgla jest bardziej dochodowa dla koncernów energetycznych, które marże na wytwarzaniu z węgla są nawet trzy razy większe niż na gazie.

Taksonomia umożliwi gazową rewolucję w Polsce

Do 2030 r. krajowa energetyka powinna dysponować elektrowniami gazowymi o mocy 8,2 GW. Chociaż to emisyjne źródła energii, Unia pozwoli na ich sfinansowanie. Są jednak warunki.

Nowych sankcji nie będzie. USA chcą Nord Stream 2

Senat USA odrzucił nowe sankcje wobec rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. W Kijowie widzą w tym dowód na ciche porozumienie Białego Domu z Kremlem.

Waldemar Pawlak: Asymetria gazowego ryzyka

Zdecydowaliśmy się na formułę zakupu gazu, na której jednego dnia możemy wiele zyskać, by kolejnego wszystko stracić – mówi Waldemar Pawlak, były premier i wicepremier.

Rosja: Możemy zwiększyć dostawy gazu do UE pod jednym warunkiem

Kreml deklaruje, że w każdej chwili może zwiększyć dostawy gazu na unijny rynek. Warunkiem jest, by odbiorcy podpisali z Gazpromem umowy, które uzależnią ich od rosyjskiego surowca na długie lata.

PGNiG obniża ceny gazu dla biznesu o 25 proc.

PGNiG Obrót Detaliczny obniża ceny gazu ziemnego dla klientów biznesowych o 25 proc. Obniżka będzie obowiązywała od 14 stycznia do 28 lutego 2022 r.

Gazprom. KE wszczęła śledztwo na wniosek Polski. Rosyjski koncern milczy

Na wniosek Polski, Komisja Europejska wszczyna śledztwo przeciwko Gazpromowi w sprawie cięć w dostawach gazu do Unii. Komisja zażądała informacji od dostawców gazu. Rosyjski koncern na zapytania Brukseli nie odpowiedział.

Amerykański gaz podbija Unię. Gazprom ma powody do obaw

Taka sytuacja zdarzyła się na europejskim rynku gazu po raz pierwszy w historii. W styczniu dostawy gazu z USA do Unii są 5-krotnie wyższe od ilości dostarczanych przez Gazprom swoim kluczowym odbiorcom.

Nowela gazowa może kosztować 30 mld zł

Koszt gazowych rekompensat i zamrożenia cen gazu wyniesie 10 mld zł – wynika z projektu noweli gazowej oraz uzasadnienia do projektu autorstwa ministerstwa aktywów państwowych. Jednocześnie państwo udzieli pożyczek sprzedawcom gazu, którzy będą zmagać się z konsekwencją trudnej sytuacji na rynku, na łączną kwotę 20 mld zł.

Niemiecki koncern Uniper poślizgnął się na Nord Stream 2

Niemiecki partner i wierny lobbysta Gazpromu omal nie zbankrutował z powodu rosnących cen gazu na rynku Unii, wywołanych przez działania rosyjskiego koncernu.

Rząd chce zamrozić ceny gazu. Są założenia projektu

Rząd zamrozi ceny gazu dla podmiotów wrażliwych, jakimi są instytucje użyteczności publicznej. Spółkom obrotu gazu straty z tego tytułu ma zrekompensować Państwo.

Gaz z polskiego terminala LNG może trafić do Czech

Czesi rozważają zakup udziałów w jednym z terminali LNG w sąsiednim kraju. Brany pod uwagę ma być polski terminal LNG w Świnoujściu. Konieczna byłaby jednak rozbudowa połączeń gazowych między Polską a Czechami.

Litwa ma gotowy gazociąg do Polski. Co z polskim odcinkiem?

Litwa zakończyła budowę swojego odcinka GIPL - gazowego połączenia z Polską. Gazociąg został już zapełniony gazem.

Ultimatum USA: Albo pokój z Ukrainą, albo nici z Nord Stream 2

Amerykański sekretarz stanu Anthony Blinken podczas spotkania z Annaleną Baerbock szefową niemieckiego MSZ stwierdził kategorycznie, że jeżeli Rosja zaatakuje Ukrainę, to gazociąg Nord Stream-2 nigdy nie zostanie uruchomiony.

Stany Zjednoczone największym eksporterem LNG na świecie

Amerykanie wyprzedzili Australijczyków i Katarczyków w eksporcie ciekłego gazu ziemnego.