Partnerzy

Zima trzyma, gaz tanieje. Europejskie magazyny pełne pod korek

Środowy handel gazem w Europie na koniec zakończył się spadkiem ceny surowca o blisko 7 procent do 451 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Unijne magazyny są pełne zgromadzone wcześniej surowca.

Zima nie wstrząsnęła rynkiem gazu

Wysokie dostawy i zapasy gazu przy słabości popytu sprawiają, że inwestorzy przestali obawiać się o jego braki.

Wojna pozbawiła Kreml ogromnej części dochodów z ropy i gazu

Udział dochodów z ropy i gazu w rosyjskim budżecie spadł do poziomu najniższego od 16 lat. To efekt wywołanej przez Kreml wojny na Ukrainie i związanych z tym zachodnich sankcji.

Ceny węgla dla elektrowni biją rekordy. "To skutek decyzji politycznych"

Choć ceny surowca dla odbiorców indywidualnych znacząco spadły, to te płacone przez producentów energii elektrycznej wciąż biją rekordy.

Bułgaria uderza w sojuszników Rosji. Podnosi skokowo opłaty za tranzyt gazu

Skokowy wzrost opłat za tranzyt rosyjskiego gazu przez Bułgarię gazociągiem Turecki Potok znacznie podniesie cenę surowca dla największych lobbystów rosyjskich interesów w Europie - Węgier i Serbii. Straci też Gazprom.

Kreml będzie chciał odszkodowania za wysadzenie gazociągów Nord Stream

Rosyjski reżim nie wyklucza dochodzenia odszkodowania za wysadzone gazociągi na dnie Bałtyku. Komizm sytuacji polega na tym, że są tropy wskazujące, iż to Rosjanie sami wysadzili Nord Stream i Nord Stream 2.

Rosja straci 4 proc. rynku LNG. Efekt sankcji USA nałożonych na jeden projekt

Amerykańskie sankcje na nowe rosyjskie zakłady produkcji gazu skroplonego Arctic LNG 2 pozbawią Rosję nawet 4 proc. światowego rynku tego surowca.

Amerykański szlaban na LNG z Rosji

Po raz pierwszy Stany Zjednoczone wycelowały sankcje bezpośrednio w rosyjski eksport LNG. To może wpłynąć na światowe rynki.

Niemcy na odwyku od rosyjskiego gazu

Latami Niemcy uzależniały się od gazu z Rosji. Gdy Putin zakręcił kurek, z dnia na dzień musiały szukać alternatywy. W dużej mierze się to udało, ale nie w 100 proc.

Gazowa elektrownia PGE może złapać opóźnienie. Wszystko przez spór z wykonawcą

Komplikują się losy kolejnej już gazowej inwestycji w Polsce. Chodzi o budowę bloku gazowo – parowego w podwrocławskich Siechnicach należącej do Polskiej Grupy Energetycznej. Polimex Mostostal, wykonujący tę inwestycję zerwał proces mediacyjny i rozpoczął walkę w sądzie.

Sto procent gazu w polskich magazynach. Ale czy to wystarczy?

Zapełnione pod korek podziemne magazyny gazu (PMG) w Polsce wystarczą na 18 proc. krajowego rocznego zapotrzebowania. Resztę musi zapewnić gazociąg Baltic Pipe i gazoport.

Hiszpania i Belgia podwoiły import LNG z Rosji. Inne unijne kraje ograniczają zakupy

Od stycznia do września 2023 r. Unia zaimportowała mniej więcej tyle samo rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG), co w tym samym okresie ubiegłego roku. Dwa kraje wyłamały się z ograniczania importu z Rosji.

Ukraina może w każdej chwili zatrzymać tranzyt gazu z Rosji

Tylko do końca przyszłego roku nieliczni już unijni odbiorcy rurociągowego gazu z Rosji, będą go dostawać. Umowa Naftogazu z Gazpromem wygasa z końcem 2024 r i Kijów jej nie przedłuży. Może też ją zerwać w każdej chwili.

Zero gazu z Rosji do Unii Europejskiej. Kiedy to nastąpi?

Unia jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu, jakim jest ostateczne zakończenie zależności od rosyjskiego gazu. Zdaniem Komisji Europejskiej nastąpi to w ciągu najbliższej dekady.

UOKiK przegrał z Gazpromem po raz drugi. To wyrok polskiego sądu

Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił decyzję prezesa UOKiK o karze ponad 29 mld zł dla Gazpromu i 234 mln zł dla jego pięciu zachodnich partnerów z projektu gazociągu Nord Stream 2. Decyzja jest prawomocna, ale UOKiK nie składa broni.

Gazprom poluje na klientów. Chce doprowadzić gaz do mongolskich jurt

Takiej sytuacji w Gazpromie nie było jeszcze nigdy. Rosyjska wojna i destrukcyjne działania samego koncernu kosztowały go utratę najbardziej zyskownego rynku - unijnego. Teraz pozostały tylko Chiny, które kupują kilkanaście razy mniej gazu niż Unia, na dodatek po niskiej cenie. Koncern chce więc wejść na rynki satelickich krajów Rosji.

Unia dostanie połowę magazynów gazu na Ukrainie

Kijów jest gotowy udostępnić połowę pojemności swoich podziemnych magazynów gazu (PMG) na potrzeby partnerów europejskich. Ukraińskie PMG są największe w Europie.

Uszkodzenie Balticconnector. Nowe ustalenia fińskiej policji. Urwana kotwica

Fińska policja ustaliła, że to kontenerowiec pływający pod banderą Hongkongu spowodował uszkodzenie gazociągu Balticconnector między Finlandią a Estonią. Na dnie morza w pobliżu uszkodzenia została znaleziona urwana kotwica.