Drogi gaz najmocniej uderzył w Węgry i Niemcy
Największy w przemyśle Unii spadek zapotrzebowania na gaz w minionym roku odnotowano na Węgrzech, pomimo, że Victor Orban chwalił się tańszym surowcem z Gazpromu. Tamtejszy przemysł zmniejszył popyt o 47 proc. w porównaniu do średniej z lat 2019-2021.
Oszczędzanie gazu pozwoli załatać gazową lukę. Nowy raport
UE stoi przed wyzwaniem luki podażowej powstałej po rezygnacji z dostaw gazu z Rosji. Przy braku działań nakierowanych na oszczędzanie energii i redukcję popytu w samym tylko r. roku deficyt może wynieść od 25 do 49 mld m3 gazu, rosnąc do 50-80 mld m3 w roku 2027 – wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego. Jest jednak rozwiązanie, które już teraz przynosi pierwsze efekty.
Japończycy odmówili Gazpromowi turbin do nowych zakładów LNG
Uruchomienie zakładów skraplania gazu pod Petersburgiem opóźni się o co najmniej 1,5 roku. Dostawca urządzeń dla fabryki – Mitsubishi Heavy Industries – odmówił wykonania kontraktu. Gazprom jest zmuszony wyposażyć zakład w rosyjskie turbiny. A to ogromne ryzyko, bo rosyjskie turbiny jeszcze nigdzie nie pracują.
Niemcy oszczędzili dużo gazu. Podnoszą temperaturę wody w basenach
W czasie kryzysu energetycznego wiele gmin zdecydowało się na obniżenie o kilka stopni wody w publicznych, krytych basenach. Jednak okazuje się, że Niemcy oszczędzili tak dużo gazu, że poszczególne gminy powoli zaczynają podnosić temperatury wody, do tych sprzed kryzysowych.
Kurczą się niemieckie zapasy gazu. Władze uspokajają: paliwa wystarczy
Niższe temperatury powodują wzrost zużycia gazu w Niemczech. Nadal jest poniżej poziomu z poprzedniego roku, ale przewidywany cel oszczędności na poziomie 20 procent jest bardzo odległy. Jednak zbiorniki są nadal dobrze wypełnione a władze niemieckie uspokajają, że gazu nie zabraknie.
Orlen ma nowy kontrakt na import LNG
Surowiec w ilości 1 mln ton rocznie, począwszy do 2027 r., będzie dostarczać Sempra Infrastructure. Będzie on trafiał do Świnoujścia lub innego wskazanego przez Orlen gazoportu.