Biznesmen z USA chce kupić Nord Stream 2. Wcześniej mieszkał i zarabiał w Rosji

Stephen P. Lynch chce kupić należący do Gazpromu, niedziałający i uszkodzony przez eksplozję, gazociąg Nord Stream 2. Potrzebuje na to zgody władz amerykańskich. Pytanie, w czyim interesie działa Lynch – USA czy Rosji?

Stanął jedyny w Rosji zakład montujący urządzenia do produkcji LNG

W wyniku sankcji USA ustały prace w centrum budowy wielkotonażowych morskich konstrukcji Novateku w Biełokamionce – jedynym w Rosji zakładzie produkcji modułów dla instalacji LNG. Miał on zapewnić Rosji pozycję światowego lidera w eksporcie LNG.

Firmy obawiają się, że nadal będziemy mieli do czynienia z wysokimi cenami gazu

Spadek temperatury i wietrzności, zawirowania geopolityczne oraz rywalizacja Europy o dostawy LNG z krajami azjatyckimi to jedne z głównych przyczyn drożejącego gazu. Co gorsza, dziś nie ma za bardzo przesłanek, aby oczekiwać zmiany tego trendu.

Francja zakupiła rekordowo dużo rosyjskiego LNG. Nie tylko dla siebie

Dostawy skroplonego gazu ziemnego z Rosji do Francji przekroczyły już w tym roku rekordowy poziom za cały 2022 rok. Głównym odbiorcą terminalu w Dunkierce jest dawna spółka zależna Gazpromu, znacjonalizowana przez niemiecki rząd.

Gazprom z dnia na dzień odcina gaz Austrii. Wiedeń jest na to gotowy

Gazprom, ukarany w międzynarodowym arbitrażu grzywną 230 mln euro za niewypełnienie zobowiązań wobec austriackiego koncernu OMV, nie zamierza zapłacić ani pieniędzmi, ani gazem. Rosjanie ogłosili, że od soboty zaprzestają dostaw gazu do Austrii.

Gazprom przegrał w arbitrażu i musi zapłacić wysoką karę

Gazprom musi zapłacić ponad 230 mln euro austriackiemu koncernowi naftowo-gazowemu OMV za opóźnianie dostaw gazu. To kolejna przegrana Rosjan w międzynarodowym arbitrażu.

Stanęło wydobycie gazu w Rosji; dane zostały utajnione

Putina zgodził się, by koncern gazowy Novatek nie ujawniał informacji o swojej działalności. Powód jest znany. Nie było już nic do ujawnienia. Największa inwestycja gazowa Rosji - zakłady Arctic LNG 2 nie tylko wstrzymały produkcję gazu, ale i jego wydobycie.

Norwegia nacjonalizuje gazociągi, w tym Orlenu

To nacjonalizacja, ale wolnorynkowa. Rząd Norwegii porozumiał się z siedmioma prywatnymi właścicielami gazociągów, w tym z Orlenem, w sprawie przekazania państwu większości rozległej sieci magistrali eksportowych począwszy od 2024 r. Zapłaci za nie równowartość 1,6 mld dol.

Zero gazu z Rosji. Ursula von der Leyen dzwoni do Donalda Trumpa

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w rozmowie telefonicznej z Donaldem Trumpem zaproponowała zastąpienie rosyjskiego gazu skroplonego (LNG) tańszym surowcem amerykańskim. Unia Europejska wciąż, za sprawą takich krajów jak Węgry czy Austria, kupuje w Rosji 15-20 proc. potrzebnego gazu.

Pierwsza konfiskata pieniędzy Gazpromu w Unii. Zasiliły budżet Niemiec

Po raz pierwszy w Unii Gazprom stracił pieniądze za złamanie kontraktów gazowych. 530 mln euro zasiliło budżet Niemiec. A to dopiero początek. Łączna kwota roszczeń unijnych firm ( w tym z Polski) wobec Gazpromu przekroczyła jego przychody netto ze sprzedaży gazu na wszystkie rynki zagraniczne.

Gaz popłynie przez Ukrainę także w przyszłym roku. Ale nie z Rosji

Z końcem 2024 r. wygasa umowa ukraińsko-rosyjska na tłoczenie rosyjskiego surowca magistralami Ukrainy. Kijów jej nie przedłuży. Główni odbiorcy - Węgry i Słowacja są jednak bliscy porozumienia w sprawie tranzytu gazu przez Ukrainę w przyszłym roku. Nie będzie to gaz rosyjski.

Stanęły największe zakłady LNG Rosji. Nie ma chętnych na produkowany tam gaz

Zakłady Arctic LNG 2 koncernu Novatek, wstrzymał produkcję. Rosjanie nie znaleźli klientów na produkowany gaz skroplony i nie mają go gdzie składować. To następstwo coraz większych amerykańskich sankcji.

Jest komunikat Komisji Europejskiej dotyczący pieców na gaz. Zmiany od 1 stycznia

Komisja Europejska wydała pierwsze wytyczne, które wspierać mają kraje Unii Europejskiej we wdrażaniu dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Chodzi o wymóg dotyczący zaprzestania stosowania najpóźniej do 1 stycznia 2025 roku wszelkich zachęt finansowych do instalowania nowych samodzielnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi.

Jak powstrzymać rosyjskie LNG? Francja ma pomysł

Paryż chce powstrzymać rosnący napływ rosyjskiego LNG do Unii. Wspiera ją dziewięć innych państw. Pomysł jest łatwy do wprowadzenia.

Gazprom trafił do prokuratury. Wyniszczająca eksploatacja i fałszowane wyniki

Kontrakt gazowy z Chinami jest zagrożony. Dwa wielkie złoża, na których Gazprom pompuje gaz do gazociągu Siła Syberii, są w fatalnym stanie. Skala degradacji środowiska jest porażająca nawet jak na standardy rosyjskie. Wyniki wydobycia są fałszowane. Sprawą zajął się prokurator.

„Latające Holendry” z rosyjskim LNG błąkają się po oceanach

Dziesięć gazowców załadowanych surowcem z objętych sankcjami rosyjskich zakładów Arctic LNG 2 pozostaje na morzu, bez miejsca przeznaczenia. Czekają, aż ktoś zaryzykuje złamanie sankcji i kupi trefny gaz.

Rosną możliwości importu LPG z innych kierunków niż Rosja. Będą wyższe ceny

Ze względu na niską cenę rosyjskie paliwo cieszy się w Polsce ogromnym zainteresowaniem. Od 20 grudnia wejdzie jednak unijny zakaz jego sprowadzania i importerzy już zapowiadają zwiększenie zakupów z innych kierunków. W efekcie wzrosną też ceny LPG.

Gazprom może stracić Chiny. Groźny konkurent po sąsiedzku

Kazachstan prowadzi rozmowy z Chinami w sprawie budowy drugiego rurociągu w celu zwiększenia dostaw swojego gazu do Państwa Środka. To duże zagrożenie dla rosyjskich interesów.