Rosną możliwości importu LPG z innych kierunków niż Rosja. Będą wyższe ceny

Ze względu na niską cenę rosyjskie paliwo cieszy się w Polsce ogromnym zainteresowaniem. Od 20 grudnia wejdzie jednak unijny zakaz jego sprowadzania i importerzy już zapowiadają zwiększenie zakupów z innych kierunków. W efekcie wzrosną też ceny LPG.

Gazprom może stracić Chiny. Groźny konkurent po sąsiedzku

Kazachstan prowadzi rozmowy z Chinami w sprawie budowy drugiego rurociągu w celu zwiększenia dostaw swojego gazu do Państwa Środka. To duże zagrożenie dla rosyjskich interesów.

Transformacja z gazowym wspomaganiem

Podstawą systemu elektroenergetycznego w Polsce jest węgiel. Dekarbonizacja jest w toku, mamy więcej odnawialnych źródeł energii, ale to nie rozwiązuje problemu, bo są one niestabilne. Na dziś system może bilansować tylko gaz.

Strach przed sankcjami USA trzyma rosyjski LNG w Arktyce

Fiaskiem zakończyły się wysiłki Kremla znalezienia chętnych na gaz z największych zakładów LNG Rosji - Arctic LNG-2. Indie, które bez skrupułów wykorzystują wywołaną przez Putina wojnę do importu taniej rosyjskiej ropy, odmówiły zakupu gazu oferowanego z 40-procentową zniżką. Arctic LNG-2 znajduje się na czarnej liście Białego Domu.

Jak nie wpuścić rosyjskiego LNG do Unii? Belgia i Holandia mają pomysł

Import rosyjskiego LNG do krajów Wspólnoty można zatrzymać tylko decyzją Brukseli. Firmy same nie zrywają umów długoterminowych, bo to skutkuje karami. Dlatego potrzebne są sankcje. Wtedy zerwanie umowy jest łatwe.

Degradacja Gazpromu. Koncern poza setką najzyskowniejszych firm Rosji

Największy do niedawna koncern Rosji znalazł się poza pierwszą setką rosyjskich firm w prestiżowym rankingu magazynu Forbes. Przez dziesięciolecia to właśnie Gazprom był liderem tego zestawienia.

Silny wiatr obniża ceny gazu w Europie. Norwegia też pomaga

Ceny gazu w Europie spadają z powodu silniejszych wiatrów, które po dniach ciszy, nadciągnęły znad północy Starego Kontynentu. Poza tym rosną dostawy z Norwegii, a magazyny są już niemal pełne.

Polska kupuje najwięcej rosyjskiego LPG. Tak wspieramy rosyjską wojnę

Choć rosyjski eksport LPG zmniejszył się o jedną trzecią w ujęciu rocznym, to wciąż są chętni na zakup tego gazu, stosowanego np. w butlach w domach bez dostępu do gazowej sieci. W niechlubnej statystyce największych klientów Rosji przoduje Polska.

Gazprom pozwany o 19 mld euro. To więcej niż jego zagraniczne przychody

Nieudana próba szantażu i zamrożenia Unii w celu uzyskania ustępstw wobec Rosji przyniosła Gazpromowi nie tylko rekordowe w historii straty, ale także procesy sądowe. Co najmniej 19 firm z 11 krajów, w tym Polski, pozwało go na łącznie blisko 19 mld euro.

Ceny gazu ziemnego zaczęły spadać. Prognozy na nowy sezon

Jeśli na rynku nie wystąpią istotne i niespodziewane zdarzenia, to kurs błękitnego paliwa w okresie jesienno-zimowym nie będzie ulegał dużym zmianom. Mimo to krajowy popyt pozostanie słaby.

Arktyka pokonała Gazprom dzięki Zachodowi i Chinom

Rekordowe straty, zachodnie sankcje na sprzęt i technologie oraz odmowa Chin podpisania nowego kontraktu na rosyjski gaz niweczą plany Gazpromu dobrania się do surowcowego bogactwa mórz Arktyki. Koncern przekłada i rezygnuje z projektów. Nie ma na nie pieniędzy, ani odpowiednich technologii.

Flagowy projekt Putina w Arktyce stracił klientów. Rosjanie nie mogą sprzedać gazu

Zakłady Arctic LNG koncernu Novatek miały dawać coraz więcej pieniędzy na wojnę Putina. Teraz są zmuszone magazynować wyprodukowany gaz, bo klienci rezygnują z zakupu. To efekt amerykańskich sankcji i nadpodaży na gazowym rynku.

Ukraina wygrała w Hadze z Gazpromem. Sąd zajął majątek Rosjan

Sąd w Hadze aresztował udziały Gazpromu w holenderskiej spółce Wintershall Noordzee, którą Rosjanie próbują sprzedać. Chodzi nie tylko o majątek firmy wart blisko 400 mln euro, ale też dostęp do złóż gazu na Morzu Północnym.

Gaz-System widzi możliwość powstania w Polsce regionalnego rynku gazu ziemnego

W budowie rynku może pomóc nowelizacja przepisów dotyczących tworzenia zapasów obowiązkowych błękitnego paliwa. Chodzi zwłaszcza o zniesienie dotychczasowych barier związanych z ich organizowaniem i finansowaniem.

Unia zgromadziła już gaz na zimę. W jednym kraju brak już nawet miejsca w magazynach

Kraje Unii przed ustalonym na 1 listopada terminem zapełniły swoje podziemne magazyny gazu niemal do docelowego poziomu 90 proc. Duże rezerwy gwarantują bezbolesne przejście przez zimę nawet bez ukraińskiego tranzytu. Jeden kraj, którego magazyny mają pojemność równą polskim, ma już w nich 100 proc. gazu.

Rekordowo niski popyt na LNG w Unii. Rośnie własne wydobycie gazu

W lipcu Unia sprowadziła najmniej gazu skroplonego od trzech lat. Popyt zmniejszył się o nad jedną czwartą. To zasługa pełnych magazynów, wzrostu własnego wydobycia, spadku popytu i sytuacji na rynku Azji.

Rosjanie grabią majątek koncernu z Niemiec, największego tego typu na świecie

Kreml zagrabił znajdujący się w Rosji majątek największego na świecie koncernu zajmującego się gazami przemysłowymi - niemieckiego Linde AG. W minionym roku Niemcy przerwali wykonanie kontraktu na wyposażenie zakładów LNG Gazpromu pod Petersburgiem.

Co się stało na gazowej stacji Sudża? Gaz w Europie tanieje

Stacja pomiaru gazu Sudża w obwodzie kurskim w Rosji została uszkodzona. Nie wpłynęło to jednak ani na przesył rosyjskiego gazu do ostatnich odbiorców unijnych ani na reakcję rynku. We wtorek gaz w Europie taniał.