Partnerzy

Drogi gaz najmocniej uderzył w Węgry i Niemcy

Największy w przemyśle Unii spadek zapotrzebowania na gaz w minionym roku odnotowano na Węgrzech, pomimo, że Victor Orban chwalił się tańszym surowcem z Gazpromu. Tamtejszy przemysł zmniejszył popyt o 47 proc. w porównaniu do średniej z lat 2019-2021.

Wielki kontrakt gazowy miał ulżyć Europie. Kończy się jednak skandalem

Szukanie alternatyw dla rosyjskich surowców to spacer po polu minowym. Jeszcze w weekend premier Włoch w towarzystwie premiera Libii pozowała do zdjęć przy okazji podpisania olbrzymiego kontraktu na dostawy gazu. Wczoraj okazało się, że z umowy nici.

Niemcy kończą z LNG z Rosji. Biznes dostał wytyczne

Po gazie rurociągowym także gaz skroplony z Rosji nie będzie miał dostępu na do niedawna największy dla Gazpromu rynek. Berlin zapowiedział wykluczenie z niemieckiego rynku zakupów rosyjskiego LNG.

Oszczędzanie gazu pozwoli załatać gazową lukę. Nowy raport

UE stoi przed wyzwaniem luki podażowej powstałej po rezygnacji z dostaw gazu z Rosji. Przy braku działań nakierowanych na oszczędzanie energii i redukcję popytu w samym tylko r. roku deficyt może wynieść od 25 do 49 mld m3 gazu, rosnąc do 50-80 mld m3 w roku 2027 – wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego. Jest jednak rozwiązanie, które już teraz przynosi pierwsze efekty.

Japończycy odmówili Gazpromowi turbin do nowych zakładów LNG

Uruchomienie zakładów skraplania gazu pod Petersburgiem opóźni się o co najmniej 1,5 roku. Dostawca urządzeń dla fabryki – Mitsubishi Heavy Industries – odmówił wykonania kontraktu. Gazprom jest zmuszony wyposażyć zakład w rosyjskie turbiny. A to ogromne ryzyko, bo rosyjskie turbiny jeszcze nigdzie nie pracują.

Niemcy oszczędzili dużo gazu. Podnoszą temperaturę wody w basenach

W czasie kryzysu energetycznego wiele gmin zdecydowało się na obniżenie o kilka stopni wody w publicznych, krytych basenach. Jednak okazuje się, że Niemcy oszczędzili tak dużo gazu, że poszczególne gminy powoli zaczynają podnosić temperatury wody, do tych sprzed kryzysowych.

Kurczą się niemieckie zapasy gazu. Władze uspokajają: paliwa wystarczy

Niższe temperatury powodują wzrost zużycia gazu w Niemczech. Nadal jest poniżej poziomu z poprzedniego roku, ale przewidywany cel oszczędności na poziomie 20 procent jest bardzo odległy. Jednak zbiorniki są nadal dobrze wypełnione a władze niemieckie uspokajają, że gazu nie zabraknie.

Kryzys pomógł Orlenowi dopiąć gazową umowę z USA

PKN Orlen, podpisując długoterminową umowę na dostawy LNG z amerykańską firmą Sempra, zwiększa możliwości dywersyfikacji. Umowa ma jednak dłuższą historię.

Orlen ma nowy kontrakt na import LNG

Surowiec w ilości 1 mln ton rocznie, począwszy do 2027 r., będzie dostarczać Sempra Infrastructure. Będzie on trafiał do Świnoujścia lub innego wskazanego przez Orlen gazoportu.

Naftogaz otrzyma pożyczkę z EBOR na pilne zakupy gazu

EBOR wspomoże Ukrainę pożyczką o równowartości 352 mln zł na awaryjne zakupy gazu. Kontrakt z bankiem podpisze Naftogaz.

Gazprom sięgnął po pieniądze Niemców. Oczyścił konta rosyjskiej spółki

Rosyjski monopolista gazowy Gazprom opróżnił konta Wintershell – największego niemieckiego koncernu naftowo-gazowego. Z rachunków rosyjskiej spółki-córki Niemców wyparowały blisko 2 miliardy euro.

Będzie gazociąg z Algierii do Włoch. I nie tylko na gaz ziemny

Po rozstaniu z rosyjskim surowcem kraje Unii szybko zwiększają inwestycje w gaz z pozarosyjskich źródeł. Niemcy mają już trzy terminale gazowe, a Włosi będą mieli podwodny gazociąg z Algierii i to nie tylko na gaz ziemny, ale też na wodór.

Gaz o ponad 80 proc. tańszy niż na szczycie. Oto najnowsze prognozy

Odbicie cen gazu po przecenie wytraciło impet. Najnowsze prognozy wskazują, że z zapełnieniem europejskich magazynów na kolejny sezon grzewczy nie będzie problemu.

Coraz mniej rosyjskiego gazu płynie przez Ukrainę. Gazprom wini Kijów

Przez Ukrainę do odbiorców europejskich płynie dziś (19 stycznia) o 23 proc. mniej gazu niż dzień wcześniej. To celowe działanie Gazpromu.

Okienko inwestycyjne dla gazu się zamyka

Do 2035 r. surowiec będzie stabilizować naszą energetykę. Czas na decyzje dotyczące inwestycji w bloki gazowe już jednak mija – czytamy w raporcie, do którego dotarła „Rzeczpospolita”.

Pogoda na obniżkę cen gazu

Największy w kraju sprzedawca obniża ceny gazu dla biznesu. Jeśli pogoda nie pokrzyżuje planów, być może rynek pozwoli na kolejne takie działania.

Tańszy gaz dla biznesu. PGNiG obniża stawki

Ceny gazu ziemnego wreszcie spadają. Po tym, jak rząd zamroził taryfy dla ludności, PKN Orlen ma ulżyć firmom. Należące do koncernu PGNiG obniża stawki dla przedsiębiorstw o 150 zł/MWh.

Biznes drogo płaci Orlenowi za gaz

Cena „Gazu dla Biznesu” oferowanego przez grupę Orlen jest niemal trzykrotnie wyższa od tej na Towarowej Giełdzie Energii. Według finalnych odbiorców i specjalistów to przesada. Nie wszyscy mają dziś jednak alternatywę.