Partnerzy

Gazprom pozwany przez kolejne państwo. Bułgarzy też stracili cierpliwość

Rząd Bułgarii przygotował pozew do sądu arbitrażowego przeciwko rosyjskiemu Gazpromowi, w związku z wstrzymania dostaw gazu w kwietniu 2022 roku. Stanowi to złamanie obowiązującego kontraktu.

Gazprom bez nowego zakładu LNG. Wszystko przez sankcje

Gazprom musiał co najmniej o dwa lata przesunąć uruchomienie pierwszej w Rosji instalacji do produkcji skroplonego gazu (LNG) z metanu z pokładów węglowych. Sankcje zablokowały Rosjanom dostęp do zachodnich technologii i urządzeń.

Katar łagodzi warunki umów w Azji. Zła wiadomość dla Gazpromu i Novateku

Chcąc przyciągnąć nowych klientów Katar zaczął oferować korzystniejsze warunki kontraktów na skroplony gaz ziemny (LNG) nabywcom w Azji. Ta nowa arabska polityka uderza najmocniej w rosyjskie koncerny Gazprom i Novatek, które po utracie najbardziej dochodowego unijnego rynku próbują swoich sił w Azji.

Amerykański wywiad zawczasu wiedział o planach zamachu na Nord Stream

Stany Zjednoczone miały informacje o szczegółowym ukraińskim planie ataku na rurociąg Nord Stream trzy miesiące przed jego wysadzeniem – poinformował dziennik „The Washington Post”, powołując się na informacje, które wyciekły do internetu.

Węgry kupiły gaz z Azerbejdżanu. Negocjują też z Katarem i Omanem

Rząd Viktora Orbána twierdzi, że to, co udało się innym krajom Unii w pół roku, czyli zastąpienie gazu z Rosji surowcem od innych dostawców, na Węgrzech nie jest możliwe tak szybko. Na razie zakupił gaz w Azerbejdżanie.

Złe wieści dla Gazpromu. Największy importer LNG drastycznie zmniejszył zakupy

Japonia, największy w ubiegłym roku światowy importer LNG, zmniejszyła zakupy do poziomu najniższego od 20 lat. W Czechach zapotrzebowanie na gaz spadło do poziomu z 2001 r.

Niemcy: ślad sprawców wybuchu na Nord Stream prowadzi na Ukrainę

Niemieccy śledczy sądzą, że za wybuchami na rurociągach Nord Stream stoją obywatele Ukrainy. Niemieckie media piszą o ukraińskim wojskowym zamieszanym w sprawę.

Nieoficjalnie: Ukraina nie przedłuży Gazpromowi umowy tranzytowej gazu

Ukraina nie przedłuży umowy o tranzycie rosyjskiego gazu. Oznaczałoby to całkowite odcięcie Gazpromu od unijnego rynku.

Rosyjski gaz droższy od wolnorynkowego. Mołdawia ogłosiła stan wyjątkowy

Cena gazu na europejskim rynku to dziś 280 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Mołdawia płaci Gazpromowi 568 dolarów i cieszy się ze surowiec potaniał o 93 dolary.

Wyciek gazu z norweskiej instalacji LNG. Surowiec drożeje, ale wciąż jest tani

W środę gaz na giełdowym rynku w Europie podrożał o prawie 10 proc. po doniesieniach, że norweska instalacja LNG została zamknięta z powodu wycieku gazu. Wciąż jednak surowiec kosztuje około 300 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

Ceny gazu najniższe od dwóch lat. Szybko może się to zmienić

Firmy liczą, że spadki kursów błękitnego paliwa odnotowywane na europejskich giełdach przyczynią się do poprawy ich wyników finansowych. Sytuacja na rynku cały czas jest jednak niestabilna i szybko może się zmienić.

Gazprom szoruje po dnie. Eksport najmniejszy do pół wieku

W tym roku Gazprom sprzeda za granicę około 50 mld m sześc. gazu. To tyle, ile Związek Sowiecki eksportował w latach 70-tych XX wieku.

Gaz wrócił do normalności, kosztuje tyle co pięć lat temu w Gazpromie

Surowiec, który jeszcze rok temu kosztował blisko 4000 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, dziś jest do kupienia po niecałe 270 dol. Ostatni raz gaz w tej cenie Gazprom sprzedawał w 2018 r.

Ceny gazu poniżej 300 dolarów. Zyski Gazpromu ostro w dół

Cena gazu na rynku europejskim przekroczyła kolejną granicę spadku. Rano na giełdzie londyńskiej cena surowca spadła do 298 dol. za 1000 metrów sześciennych. Oznacza to spadek w ciągu doby o blisko 4 procent.

Orbán szuka gazu w Katarze. Zwrot w węgierskiej polityce energetycznej?

To może być zwrot w węgierskiej polityce energetycznej. Wiktor Orbán ogłosił, że chce zmniejszyć zależność Węgier od rosyjskiego gazu. I „prawie znalazł” zamiennik. Rozmawia z Katarem o dostawcach.

Cena gazu ciągle zjeżdża w dół, zbliża się do kolejnej granicy

Gaz od miesięcy nieprzerwanie tanieje. Jest to trend, o którym rok temu mogliśmy wszyscy w Unii pomarzyć. Dziś surowiec jest 12 razy tańszy aniżeli wiosną 2022 r.

Finowie zerwali długoletni kontrakt z Gazpromem. Ale nie na LNG

Fiński Gasum rozwiązał umowę na dostawy gazu rurociągami z firmy Gazprom Export. W mocy pozostaje kontrakt na import LNG z Rosji.

Trop do wybuchów na Nord Stream prowadzi na Ukrainę i warszawskie Powiśle

Biuro podróży na warszawskim Powiślu to obecnie najgorętszy trop w poszukiwaniach sprawców sabotażu na Nord Stream – wynika z ustaleń międzynarodowej sieci dziennikarskiej.