Kazachstan wyeksportuje ropę bez Rosji. Pomoże mu inny sąsiad

Kazachstan chce eksportować część swojej ropy naftowej przez największy rurociąg naftowy Azerbejdżanu od września. Kraj ten szuka alternatywy dla dotychczasowej trasy przez Rosję. To efekt gróźb Kremla.

Aker BP i PGNiG odkryli nowe złoże gazu i ropy w Norwegii

Koncerny Aker BP oraz polski PGNiG Upstream Norway odkryli nowe złoże gazu i ropy nieopodal eksploatowanego już złoża Skarv na Morzu Norweskim.

Praga i Orlen się nie ugięły. Rosyjska ropa popłynie do Czech?

Czechy nie zmieniły, wzorem węgierskiego MOL i słowackiego Slovnaft, sposobu zapłaty za rosyjską ropę z naftociągu Przyjaźń. Pomimo to ropa prawdopodobnie dziś zacznie płynąć do Czech.

Orlen ugnie się w sprawie rosyjskiej ropy dla Czech?

Dostawy rosyjskiej ropy do Czech mają zostać wznowione w ciągu dwóch dni. Pod warunkiem, że należący do PKN Orlen czeski Unipetrol przystanie na rosyjskie warunki i zapłaci za tranzyt tak jak węgierski MOL i słowacki Slovnafta.

Czesi zostaną bez rosyjskiej ropy. Wcale jej nie potrzebują?

Rosyjska ropa znów popłynęła na Węgry i Słowację, ale nie do Czech. Tam dostawy nie zostaną wznowione - zapowiedział słowacki operator. Praga nie uznała za wiarygodne rosyjskiego wyjaśnienia w sprawie przyczyn wstrzymania tranzytu przez Ukrainę.

Ropa popłynie na Słowację i Węgry. To nie Rosja zapłaciła za tranzyt

Węgry i Słowacja, które Rosja odcięła od dostaw ropy pod pretekstem niemożności zapłaty za tranzyt przez Ukrainę, same zapłaciły za tranzyt rosyjskiej ropy „Przyjaźnią”. Czechy całkowicie zignorowały rosyjskie „kłopoty”.

Europa ma kolejny problem. Wkrótce może zabraknąć na rynku diesla

Jest poważne zagrożenie, że tegoroczna zima rozpocznie się z historycznie niskimi zapasami oleju napędowego. To paliwo jest kluczowe nie tylko dla motoryzacji i rolnictwa, ale i dla sprawnego funkcjonowania praktycznie całej gospodarki.

„Przyjaźń” stanęła na Ukrainie. Rosja nie zapłaciła za tranzyt

Ukraina wstrzymała pompowanie rosyjskiej ropy naftociągiem „Przyjaźń”. Moskwa nie uregulowała opłaty za tranzyt.

Ropa ze Stanów Zjednoczonych dopłynęła do Niemiec

Po raz pierwszy do Niemiec dotarła surowa ropa z USA. Ma zastąpić w niemieckich rafineriach surowiec z Rosji. Zamawiającym jest koncern Shell.

Kreml chce zastopować ExxonMobil. Uderza w zagranicznych inwestorów

Reżim rosyjski zakazał inwestorom z państw uznanych przez siebie za nieprzyjazne (to te, które nałożyły i poparły antyrosyjskie sankcje), transakcji akcjami rosyjskich firm sektora paliwowo-energetycznego i finansowego. Dekret jest wycelowany w jednego inwestora – amerykański ExxonMobil.

ExxonMobil porzuca Sachalin, Rosnieft pod ścianą

Amerykański ExxonMobil, operator i główna siła napędowa projektu Sachalin-1 – wydobycia ropy z dna Morza Ochockiego, wycofuje się z Rosji. W rezultacie wydobycie ropy Sachalina-1 spadło 22-krotnie.

Rosja znalazła sposób na obejście sankcji. Ropa nadal płynie na Zachód

Ładunek około 700 000 baryłek rosyjskiej ropy został dostarczony do egipskiego terminalu naftowego El Hamra na wybrzeżu Morza Śródziemnego 24 lipca. Kilka godzin później inny statek odebrał ładunek z portu, który prawdopodobnie w całości stanowiły beczko z rosyjską ropą – wynika z informacji agencji Bloomberga.

Orlen przeszacował aktywa rafineryjne. Gigantyczny odpis

Odpisy aktualizacyjne majątku należącego do spółki matki i AB Orlen Lietuva spowodują obniżenie wyniku z działalności operacyjnej grupy w I półroczu o około 2,8 mld zł.

Spotkanie OPEC+ nie pomoże obniżyć cen ropy. Wszystko przez Rosję

Na spotkaniu OPEC+ producenci ropy zapewne nie zrobią wiele, by obniżyć jej ceny. Wszystko przez silną pozycję Rosji, której tani surowiec jest nie na rękę.

Rekordowy kwartał BP, strata z Rosji poszła w niepamięć

Zysk netto brytyjsko-amerykańskiego giganta paliwowego okazał się w drugim kwartale największy od 14 lat. BP zarobił na czysto 8,45 mld dolarów. To trzykrotność zysku firmy rok temu.

Financial Times: Łagodniejsze sankcje na rosyjską ropę

Europejskie rządy miały złagodzić ograniczenia możliwości handlu ropą przez Rosję, częściowo nie wprowadzając zakazu ubezpieczania tankowców z rosyjskim surowcem.

Rosja wywozi ropę morzem, a pomaga jej Iran

Jedenaście tankowców zaczęło transportować rosyjską ropę zamiast irańskiej. Większość z nich obsługiwała już Iran w czasie, kiedy kraj ten był objęty sankcjami USA.

Ważna decyzja Korei Płd. Wesprze działania przeciw ropie z Rosji

Korea Płd. jest gotowa przyłączyć się do międzynarodowej krucjaty mającej na celu obniżenie ceny rosyjskiej ropy, tak by w jak najmniejszym stopniu reżim na Kremlu mógł z tego finansować agresję na Ukrainę.