Rosyjskie tankowce sparaliżowane sankcjami. Stoją w portach od miesięcy

Amerykańskie sankcje na armatorów i tankowce z rosyjską ropą unieruchomiły w portach niemal wszystkie jednostki. We Władywostoku i Nachodce nad Pacyfikiem rosyjskie tankowce cumują od miesięcy. Ich ładownie są puste.

Śmierć prezydenta Iranu nie zrobiła wrażenia na rynku ropy

Śmierć irańskiego prezydenta nie zrobiła wrażenia na rynku ropy. Iran od amerykańskich sankcji sprzed ponad dekady przestał się na nim liczyć. Jest jednak inny surowiec, który podrożał do maksimum wszech czasów.

Kreml zarobił mniej na eksporcie ropy, a będzie jeszcze… lepiej

O 6,5 proc. zmniejszyły się w kwietniu dochody Rosji z eksportu ropy. A będzie jeszcze lepiej. Dla demokratycznego świata. I gorzej dla rosyjskiego reżimu, bo popyt w tym roku na czarne złoto ma być niższy od dotychczasowych prognoz.

Amerykańscy nafciarze za Bidena prosperują. Ale przyszłość widzą w Trumpie

Stany Zjednoczone wciąż są dla branży naftowej centrum świata. Tamtejsze koncerny w ostatnich latach rozkwitły. Ale prezesi swoją przyszłość będą chcieli wiązać raczej z walczącym o reelekcję Donaldem Trumpem niż obecnym lokatorem Białego Domu.

Rośnie wydobycie ropy poza OPEC. To zasługa jednego kraju

Rosnąca produkcja ropy przez kraje spoza OPEC udaremniła wysiłki kartelu mające na celu podniesienie cen poprzez ograniczenie produkcji. Walnie przyczynił się do tego kraj z trzecimi co do wielkości zasobami na świecie. To Kanada.

Ropa potaniała najszybciej od kwartału; wiadomo dlaczego

W mijającym tygodniu ceny ropy naftowej spadły rekordowo. Dynamika okazała się największa od trzech miesięcy. Marka Brent potaniała o 6,2 proc. Jedną z przyczyn jest zmniejszenie napięcia między Izraelem a Hamasem. Ale nie tylko.

Indie wracają do rosyjskiej ropy, ale jest warunek

Drugi sponsor rosyjskiej wojny znów zaczął ją finansować. Po przerwaniu zakupów w marcu, w strachu przed skutkami amerykańskich sankcji, koncerny z Indii, znów przyjmują rosyjskie tankowce. Pod warunkiem, że nie są…rosyjskie.

Jak Wielka Brytania pomaga Kremlowi finansować wojnę

Brytyjskie firmy bez skrupułów wykorzystują lukę w brytyjskim prawie i importują rekordowe ilości rosyjskiej rafinowanej ropy przez kraje trzecie: Indie, Chiny i Turcję. Zakupy te przynoszą Kremlowi pięć razy więcej pieniędzy niż przed 2022 r.

Orlen dał chińskiemu pośrednikowi gigantyczną zaliczkę na ropę z Wenezueli

Zależny Orlen Trading Switzerland chciał kupić wenezuelską ropę ale jej dostawy do dziś nie zostały zrealizowane. Co więcej przepadły dokonane przedpłaty w łącznej kwocie 0,4 mld USD.

Ropa dalej tanieje. Czas na obniżki cen paliw na stacjach

Dobre wieści dla gospodarki. Ceny ropy na świecie spadają przy braku dalszej eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie. Presję na notowania wywierają także doniesienia o rosnących rezerwach ropy w USA.

Ceny ropy podskoczyły tylko na chwilę. Maleją obawy o wojnę Izraela z Iranem

Rankiem 19 kwietnia ceny ropy naftowej na światowym rynku wystrzeliły, ale było to zjawisko krótkotrwałe. Już w południe rynek się uspokoił i ropa kosztowała tyle, co dzień wcześniej.

Ropa gwałtownie tanieje. Rynek patrzy na USA i Izrael

Od rana gwałtownie tanieje ropa europejskiej marki Brent. Do południa surowiec potaniał o 2,57 proc., do 86,56 dolara za baryłkę. To reakcja rynku na rosnące zapasy ropy w USA i ryzyko spadku popytu w obliczu wysokich stóp procentowych w Ameryce. Ceny spadają także, bo nie ma eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie. Sytuacja w tym regionie będzie w najbliższych dniach kluczowa dla rynku czarnego złota.

Rynek wstrzymał oddech. Ropa czeka na odpowiedź Izraela

Brak odpowiedzi Izraela na irańskie rakiety i drony powstrzymał gwałtowne reakcje na rynku ropy naftowej. Teraz powszechna opinia jest taka: czekamy na rozwój konfliktu.

Po ataku Iranu podwyżka cen ropy jest nieuchronna

Atak Iranu na Izrael spowodował kolejne napięcie na rynku ropy naftowej. O ile zdrożeje ten najbardziej upolityczniony surowiec, okaże się po tym, jak Izrael odpowie na irański atak.

Po ataku Iranu na Izrael. Nerwowo na rynku ropy

100, a nawet 120-130 dolarów za baryłkę może kosztować ropa naftowa po irańskim ostrzale Izraela. Ten surowiec drożał już od kilku dni, bo konflikt nabrzmiewał.

Trupy w szafach Orlenu. Miliardowe straty szwajcarskiej firmy na handlu ropą

Orlen Trading Switzerland wpłacił 1,6 mld zł zaliczek bez zastosowania zabezpieczeń podmiotom, z którymi płocki koncern nigdy wcześniej nie współpracował.

Szwajcarska spółka Orlenu traci 1,6 miliarda złotych. W tle decyzje Obajtka i PiS

Szwajcarska spółka Orlenu przekazała, że utraciła 1,6 mld zł przedpłat za niedostarczoną ropę. Orlen przewiduje więc skorygowanie wyników rocznych za 2023 r. o taką kwotę.

Biały Dom wróży z ropy: większy popyt, mniejsza podaż, wyższa cena

Amerykanie podnieśli prognozę światowego zapotrzebowania na ropę na rok 2024. W Białym Domu spodziewają się też niższej podaży surowca ze strony porozumienia eksporterów OPEC+, a tym samym wyższej ceny ropy. Na naftowym tronie pozostaną Amerykanie.