Partnerzy

Indie płacą za ropę z Rosji w dirhamach

Rosyjskie surowce są sprzedawane za coraz bardziej egzotyczne waluty. Aby zmniejszyć ryzyko naruszenia zachodnich sankcji, rafinerie w Indiach opłacają większość dostaw rosyjskiej ropy w dirhamie – walucie Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Ukraińska rakieta trafiła w rurociąg naftowy "Przyjaźń"

Siły ukraińskie uderzyły rakietą Toczka-U w rurociąg naftowy "Przyjaźń" w obwodzie Briańskim w Rosji. To nim dostarczane jest 33 mln ton rosyjskiej ropy do Europy.

Pułap cenowy dusi rosyjską ropę. Cena bardzo spadła

W styczniu rosyjska ropa marki Urals potaniała do średnio 49,48 dolarów za baryłkę. To 1,7 raza taniej niż kosztowała rok wcześniej.

Rosja omija sankcje na ropę w hiszpańskiej Ceucie

Rosja musi sprzedawać swoją ropę ze zniżką, ale nadal wysyła ją w dużych ilościach. Do Azji surowiec ma docierać tranzytem przez hiszpańską enklawę w północnej Afryce. To pozwala obniżyć koszty transportu, obejść sankcje i uprościć logistykę.

Rosyjska ropa cieknie do Europy z tankowców. Także do Polski

Europejskie koncerny wciąż dają Rosji zarobić na krwawą wojnę, którą rozpętała na Ukrainie. Wykorzystując luki w sankcyjnych przepisach, kontynuują zakupy ropy dostarczanej tankowcami, choć jest to zabronione od 5 grudnia. Zarabiają też unijni armatorzy, głównie z Grecji, oraz europejscy ubezpieczyciele. Jeden tankowiec zawinął do Polski.

Łukoil zaprzecza i grozi. A kto grozi Łukoilowi?

Rafineria ropy naftowej w Burgas należąca do rosyjskiego prywatnego koncernu paliwowego Łukoil stała się największym dostawcą paliwa dla ukraińskiej armii, napisał niemiecki dziennik „Die Welt”. Rosyjski koncern zaprzecza i grozi mediom sądem. Ale sam też ma powód do obaw.

Węgry będą eksportować produkty naftowe z rosyjskiej ropy do Polski

Państwowy węgierski koncern paliwowy MOL dostał zgodę na eksport około 30 proc. produktów naftowych ze swojej słowackiej rafinerii do Austrii, Czech i Polski. Zgoda obowiązuje od 5 lutego, kiedy wchodzi embargo Zachodu na rosyjskie produkty naftowe. Węgrzy część przerabianej ropy kupują w Rosji.

Coraz bliżej zakazu importu rosyjskiej ropy. Kto zyska, kto straci

Za niespełna dwa tygodnie, czyli od 5 lutego Unia Europejska przyłączy się do Wielkiej Brytanii i USA i zakaże importu rosyjskiej ropy i innych produktów ropopochodnych. To ma utrudnić sytuację rosyjskiego budżetu, którego lwią część stanowią wydatki na wojnę.

Ile faktycznie Rosja traci na pułapie cenowym na swoją ropę?

Kraj Unii i G7 nie mogą na razie porozumieć się, co do tego, czy zmieniać obowiązujący limit ceny na rosyjską ropę w wysokości 60 dolarów za baryłkę. Ten pułap pozbawia Rosję 160 mln euro dziennych wpływów i wzrośnie od 5 lutego do 200 mln euro dziennie. Ale może uderzyć mocniej, jeżeli zostanie obniżony, jak tego chce część państw Unii, m.in. Polska i Estonia.

Kreml naciska na Kazachstan w sprawie ropy i gazu

W ciągu dwóch tygodni Władimir Putina dwa razy rozmawiał z prezydentem Kazachstanu. Kreml próbuje wymusić na Kazachach podpisanie strategicznego porozumienia energetycznego, które zablokuje Astanie swobodny handel kazachskimi surowcami.

Mieszają tanią rosyjską ropę z drogą i omijają sankcje

W Singapurze tania rosyjska ropa jest mieszana z innymi droższymi gatunkami. Tak handlarze obchodzą sankcje na rosyjski surowiec. A sprzyja temu dwuznaczne zachowanie władz Singapuru. Czy mają świadomość, że w ten sposób wspierają rosyjskie zbrodnie na Ukrainie?

Prezes Saudi Aramco: Popyt na ropę będzie nadal rósł

Otwarcie Chin i odrodzenie transportu lotniczego to dwa powody dobrych prognoz dla rynku ropy naftowej. — Mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach zauważymy wyraźne dowody odbicia gospodarki chińskiej — powiedział prezes Saudi Aramco, Amin Nasser, podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Pierwsze kroki na drodze do powstania anty-OPEC

Tak jak w II połowie XX wieku producenci ropy zbuntowali się, zakładając kartel OPEC, tak teraz sytuacja dojrzewa do tego, by to samo zrobili nabywcy surowca.

Bułgarzy przejmują rafinerię Łukoila. Chcą być bezpieczni

Bułgaria przejmie należącą do rosyjskiego Łukoila rafinerię Neftochim Burgas — zdecydowali bułgarscy deputowani. W ten sposób chcą chronić infrastrukturę krytyczną i zagwarantować dostawy paliw dla bałkańskiego kraju.

Ceny ropy. Mało optymistyczne prognozy analityków

Ceny baryłki Brent przekraczające 100 dol. mogą wrócić – ostrzegają globalne instytucje finansowe. To oznaczałoby, że polscy kierowcy dalej będą dużo płacić za paliwo.

Niemcy zastąpili rosyjską ropę. Pierwsze dostawy z Kazachstanu w styczniu

Niemcy zrezygnowali całkowicie z rosyjskiej ropy. Teraz do rafinerii w Schwedt trafi ropa z Kazachstanu. Pierwsza dostawa zostanie zrealizowana już w tym miesiącu.

Ropa z Rosji już o ponad połowę tańsza niż na rynkach światowych

Urals, główna odmiana rosyjskiej ropy, jest już o połowę tańsza od surowca na rynkach światowych. Dla Kremla to oznacza mniejsze wpływy finansujące wojnę przeciwko Ukrainie.

Indie zadadzą Rosji cios ostateczny. Przyjmą unijny limit cenowy na ropę?

Rosja stała się zakładnikiem dwóch największych nabywców rosyjskiej ropy – Indii i Chin. Indie to obecnie największy klient rosyjskich koncernów naftowych. Jednak władze w New Delhi mogą także zacząć stosować ustanowiony przez Unię pułap cenowy dla rosyjskiej ropy.