Węgry twierdzą, że Ukraina je „szantażuje”. Proszą Unię Europejską o pomoc

Blisko współpracownik premiera Węgier oskarżył Ukrainę o szantażowanie Węgier i Słowacji poprzez wstrzymanie dostaw ropy po tym, jak kraje te przestały otrzymywać ropę od rosyjskiej grupy Łukoil.

Nowy chętny na krwawą rosyjską ropę kupi ją pod jednym warunkiem

Do krajów, którym nie przeszkadza, że kupując rosyjską ropę wspomagają krwawą wojnę Kremla, dołączyła Indonezja. Przez ostatnią dekadę nie importowała rosyjskiego surowca. Teraz chce go kupić, ale po cenie poniżej ustanowionego przez Zachód pułapu.

Ukraińcy się postawili Rosjanom. Węgrom grozi kryzys energetyczny

Ukraińcy zablokowali transport ropy Łukoila na Węgry południową nitką rurociągu Przyjaźń. Tą drogą płynęła ropa Łukoilu do rafinerii na Węgrzech i Słowacji.

Ukraińcy mają dość. Wstrzymali tranzyt rosyjskiej ropy na Węgry

Rosyjska ropa przestała płynąć na Węgry przez Ukrainę. — Wystąpiły komplikacje prawne — tłumaczy Peter Szijjarto, szef węgierskiej dyplomacji.

Rosja powoli traci możliwości eksportu ropy. Flota cieni uwięziona w portach

Sankcje Zachodu coraz celniej uderzają w główne źródło pieniędzy na wojnę rozpętaną przez Putina. W czerwcu przychody z eksportu rosyjskiej ropy i produktów naftowych były niższe o 190 mln dolarów w ujęciu miesięcznym.

Huragan Beryl okazał się mniej groźny. Ropa tanieje też z innego powodu

Ropa naftowa tanieje w miarę zmniejszania się obaw przed szkodami spowodowanymi przez huragan Beryl w USA. Wpływ na uspokojenie rynku ma sytuacja na Bliskim Wschodzie.

Popyt na ropę wzrośnie mimo transformacji

Transformacja ma odwodzić nas od paliw kopalnych. Proces ten przełoży się na światowe rynki ropy. Jednak – jak wskazuje Międzynarodowa Agencja Energii – nie od razu. Wygląda na to, że popyt na ropę w 2030 r. będzie wciąż o 3,2 mln baryłek dziennie wyższy niż w 2023 r., głównie za sprawą Indii i Chin.

Beryl atakuje, ropa tanieje

Ceny ropy spadają. Uwaga rynków uwaga skupia się na negocjacjach w sprawie rozejmu w Gazie i huraganie Beryl nadciągającym nad USA.

Załamanie eksportu rosyjskiej ropy. Pożera ją wojna Putina

Największe koncerny paliwowe Rosji - państwowy Rosnieft i prywatny Łukoil - drastycznie ograniczą eksport ropy. Ma to związek z sytuacją na wewnętrznym rynku rosyjskim, gdzie większość produkcji trafia na potrzeby okupacyjnej rosyjskiej armii na Ukrainie.

Biały Dom hamuje podwyżki cen ropy. Biden nie dopuści do drożyzny

Administracja Joe Bidena nie dopuszcza do wzrostu cen ropy na świecie. Stąd „miękkie” sankcje wobec Iranu i Rosji.

Pierwsze sankcje UE na flotę cieni Putina. Gdzie Kreml ukrywa stare tankowce

Bruksela po raz pierwszy wprowadziła sankcje wobec statków z floty cieni Putina. Stare, pływające bez wymaganych ubezpieczeń statki Kreml ukrywa pod egzotycznymi banerami, m.in. Gabonu, Komorów czy Gwinei Bissau.

G7 uderza w rosyjskie surowce: na celowniku ropa i flota cieni

Kraje grupy G7 wspólnie zaostrzą egzekwowanie limitów cenowych na rosyjską ropę i paliwa, nie dopuszczą do realizacji przyszłych projektów energetycznych Kremla i zmniejszą zyski Moskwy z eksportu metali.

Świat utonie w ropie. Naftowe giganty czeka powolny koniec

Już w tej dekadzie światowe rynki ropy naftowej czeka nadpodaż. Szczyt podaży przypadnie za pięć lat a potem ropa będzie tylko tracić na znaczeniu. To efekt rosnącej produkcji OZE i spadającego popytu na kopaliny, ze względu na politykę niskoemisyjną.

Czechy przestaną kupować rosyjską ropę. Premier podał datę

Premier Czech Petr Fiala zapowiedział, że najpóźniej do połowy 2025 roku jego kraj uniezależni się od dostaw ropy naftowej z Rosji. Termin będzie zależał od zakończenia rozbudowy rurociągu TAL, prowadzącego znad Adriatyku przez Alpy do Niemiec.

OPEC+ dalej tnie wydobycie ropy; nie chce spadku cen

Porozumienie eksporterów ropy OPEC+ przedłużyło na 2025 r. zbiorcze cięcia produkcji ropy. W przyszłym roku 23 kraje sojuszu pompować będą dziennie 39,725 mln baryłek.

Rosja zmniejsza eksport ropy. Kreml chce walczyć z szarą strefą

Czwarty tydzień z rzędu zmniejsza się eksport ropy naftowej z Rosji. Dostawy za granicę są najniższe od dwóch miesięcy. Kreml ogłasza walkę z szarą strefą. Tą samą, w której bryluje rosyjska flota cieni.

Rosyjski tankowiec utknął w Cieśninie Dardanele. Należy do floty cieni

Tankowiec rosyjskiej floty cieni płynący z ropą do Indii utknął w cieśninie u wybrzeży Turcji. Silnik starej jednostki odmówił posłuszeństwa. Tankowiec zablokował ruch w Cieśninie Dardanele.

Rosyjskie tankowce sparaliżowane sankcjami. Stoją w portach od miesięcy

Amerykańskie sankcje na armatorów i tankowce z rosyjską ropą unieruchomiły w portach niemal wszystkie jednostki. We Władywostoku i Nachodce nad Pacyfikiem rosyjskie tankowce cumują od miesięcy. Ich ładownie są puste.