OPEC+ planuje zmniejszyć wydobycie ropy. Surowiec drożeje

Cięcia produkcji ropy przez eksporterów grupy OPEC+ mogą zbliżyć się do 2 mln baryłek dziennie (bd) w I kw 2024 r. Z tego Rosja ma ograniczyć wydobycie o 0,5 mln baryłek dziennie, a Arabia Saudyjska utrzyma swoje dobrowolne ograniczenie na poziomie 1 mln bd. Po tych informacjach surowiec na świecie drożeje.

OPEC pod ścianą. Ropa potanieje?

Jeśli w czwartek organizacja nie zaskoczy rynku dodatkowymi cięciami produkcji, ropę może czekać dalsza przecena.

Biały Dom stracił cierpliwość. Więzienie dla greckich armatorów tankowców

Amerykanie przestali prosić greckich armatorów o zaniechanie łamania sankcji na transport rosyjskiej ropy. Teraz właścicielom tankowców grozi więzienie i zakaz wpływania do portów USA. Efekt był natychmiastowy.

OPEC kłóci się z Międzynarodową Agencją Energii. " Nadeszła chwila prawdy"?

„Ironią losu jest to, że Międzynarodowa Agencja Energii uważa, ze dla branży naftowo-gazowej nadeszła chwila prawdy” czytamy w oświadczeniu kartelu zamieszczonym na jego stronie internetowej.

Dlaczego przeniesiono spotkanie OPEC+? Przez dwóch eksporterów ropy

Szczyt organizacji eksporterów ropy, zaplanowany na najbliższy weekend, niespodziewanie został odwołany w trzy dni przed rozpoczęciem. Przyczyną jest wyłamanie się z ustaleń dwójki afrykańskich eksporterów - Nigerii i Angoli.

Wojna pozbawiła Kreml ogromnej części dochodów z ropy i gazu

Udział dochodów z ropy i gazu w rosyjskim budżecie spadł do poziomu najniższego od 16 lat. To efekt wywołanej przez Kreml wojny na Ukrainie i związanych z tym zachodnich sankcji.

Eksporterzy ropy przenoszą spotkanie. Surowiec szybko tanieje

Kraje kartelu OPEC+ przełożyły zaplanowane na najbliższy weekend posiedzenie. Powodem są „trudne negocjacje Arabii Saudyjskiej z innymi członkami w sprawie poziomu ich produkcji”. Ropa gwałtownie tanieje.

Sankcje USA działają. Gwałtownie spadł eksport ropy z Rosji

Rosja zmniejszyła eksport ropy naftowej drogą morską do najniższego poziomu od czterech miesięcy. To pochodna amerykańskich sankcji nakładanych na tankowce z rosyjską ropą.

Bułgaria kończy z ropą z Rosji. Zakazuje jej importu „na zawsze”

Bułgaria jako pierwszy kraj Unii Europejskiej wprowadzi prawny zakaz importu rosyjskiej ropy. Od 1 stycznia kwoty eksportowe zostaną zawieszone, a od 1 marca 2024 roku import i rafinacja rosyjskiej ropy zostaną zakończone „na zawsze”.

Ropa tanieje coraz bardziej. To nie koniec dobrych wieści dla kierowców

W piątek ceny ropy na świecie dalej spadały wobec rosnących zapasów ropy w USA i obaw globalnego rynku o popyt na paliwa u największego ich importera - Chin. Baryłka poniżej 78 dolarów.

Pentagon kupuje rosyjską ropę, chociaż nie ma o tym pojęcia

Świadomie czy nie, dziennikarskie dochodzenie wykazało, że siły zbrojne Stanów Zjednoczonych kupują paliwo wyprodukowane z rosyjskiego surowca. Wojskowi tłumaczą, że „nie mieli o tym pojęcia, bo zakupy robią w greckiej rafinerii".

Jest sposób na rosyjską ropę. Dania wkracza do gry

Unia poszukuje nowych sposobów ograniczenia handlu rosyjską ropą. Zgodnie z nowymi planami Komisji Europejskiej, Dania dostanie zadanie kontroli i blokowania tankowców z Rosji przepływających przez jej wody. A przepływa tamtędy 60 proc. morskiego eksportu Rosji.

Ropa wciąż tanieje mimo nadchodzącej zimy i działań Rosji. Jest kilka powodów

Surowiec tanieje już trzeci tydzień pomimo sezonu grzewczego, zbliżającej się zimy i starań Rosji zmniejszenia podaży. W piątek cena osiągnęła poziom z pierwszej połowy lipca. Rynek przestał się bać skutków wojen na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie. A zapasy w USA szybko rosną.

Rosyjska ropa płynie przez sankcyjne sito

Gospodarka Rosji ucierpiała od zachodnich sankcji wprowadzonych po napaści Kremla na Ukrainę, ale nie padła na kolana. Parlament Europejski wezwał więc do uszczelnienia systemu sankcji.

Ropa tanieje choć Rosja robi wszystko, by drożała

Tak niskiej ceny na europejską markę Brent nie było od lipca. W środę na zakończeniu handlu za baryłkę płacono na giełdzie w Londynie poniżej 80 dolarów.

OPEC+ ogranicza wydobycie, a ropa naftowa wciąż tanieje

Pomimo, że eksporterzy ropy z porozumienia OPEC+ redukują wydobycie, by wywindować ceny ropy, na czym korzysta prowadząca wojnę Rosja, to surowiec tanieje. To zasługa jednego kraju.

Rosyjski blef naftowy. Kreml straszy wyhamowaniem pomp

Do końca roku rosyjskie koncerny naftowe mają wydobywać o 300 tys. baryłek ropy dziennie mniej. Czy ta redukcja zostanie utrzymana czy też zwiększona, Kreml zdecyduje w grudniu.

Ropa z Wenezueli wleje się na rynek. Biały Dom zawiesza sankcje, ale jest warunek

Administracja Joe Bidena zdecydowała o tymczasowym zawieszeniu amerykańskich sankcji wobec Wenezueli. Firmy mogą tam handlować i eksportować. W zamian reżim Nicolasa Maduro zobowiązał się do dialogu z opozycją i zagwarantowania wolnych wyborów w przyszłym roku. Decyzja nie dotyczy jednak firm z Rosji.