Atak dronów na rosyjskie rafinerie. Największa przerwała pracę

Drony spadły na rafinerię w pobliżu Rostowa nad Donem. Rafineria stanęła i nie produkuje. A jest jedyną w obwodzie rostowskim i największą w południowej części Rosji. Drony wywołały także pożary w rafineriach w obwodach riazańskim i leningradzkim.

Indie odwracają się od rosyjskiej ropy. Ze strachu

Indyjskie rafinerie zaczynają kupować więcej ropy spoza Rosji. Zmusił je do tego strach przez amerykańskimi sankcjami.

Apelacja Kremla odrzucona. Za zniszczenie Jukosu ma zapłacić 60 mld dolarów

Sąd Apelacyjny w Amsterdamie stanął po stronie byłych akcjonariuszy koncernu naftowego Jukos w ich długoletnim sporze z Kremlem. Podtrzymał decyzję trybunału w Hadze: byli współwłaściciele dostaną 50 mld dol. odszkodowania plus odsetki za 10 lat.

Od wybuchu wojny w Ukrainie koncerny naftowe zarobiły prawie 282 mld dol.

Pięć największych zachodnich koncernów naftowych (BP, Chevron, ExxonMobil, Shell i Total Energies) wypracowało łącznie 281,5 mld dolarów zysku netto od rozpoczęcia rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę - mówią wyliczenia organizacji Global Witness.

Premier Brandenburgii apeluje o nacjonalizację rafinerii w Schwedt

Premier Brandenburgii Dietmar Woidke (SPD) wezwał rząd federalny do inwestowania w rafinerię PCK w Schwedt przez co najmniej dwa lata. Woidke zaapelował do kanclerza Olafa Scholza (SPD) i ministra gospodarki Roberta Habecka (Zieloni) by rząd federalny nie oddawał kontroli nad rafinerią. Jako pierwsza napisała o tym o tym „Märkische Oderzeitung”.

Austria i Słowacja zamknęły projekt budowy przyłącza do Przyjaźni

Austriacki koncern OMV i słowacki Transpetrol oficjalnie ogłosiły przerwanie wszelkich prac nad projektem budowy ropociągu Bratysława-Schwechat. Miał on połączyć Słowację z rosyjskim naftociągiem Przyjaźń.

Nie chcą, ale muszą. Saudi Aramco utrzyma minimalną cenę ropy

Saudyjski gigant naftowy nieoczekiwanie utrzymał także na marzec ceny swojego surowca na poziomie najniższym od ponad dwóch lat. Dla USA niektóre marki saudyjskiej ropy jeszcze potanieją. To efekt rozpędzonej produkcji ropy w Ameryce.

Po gazie czas na ropę. Ukraina sięga po własny surowiec

Ukraina ma nie tylko własny gaz ziemny i łupkowy (najwięcej w Europie), ale też inne cenne ze względu na bezpieczeństwo energetyczne surowce, w tym ropę naftową. Pomimo rosyjskiej agresji, rodzime firmy zwiększają wydobycie ropy.

Gwałtowny spadek eksportu rosyjskiej ropy. Sankcje zatrzymują rafinerię Łukoilu

Dochody Kremla z eksportu ropy i gazu były w styczniu aż o 122,2 mld rubli (1,35 mld dol.) niższe od planowanych. To nie koniec kłopotów. Na rosyjskim rynku zaczyna brakować paliw, bo sankcje i ukraińskie drony zatrzymują pracę rafinerii.

USA nie chcą pozwolić OPEC+ rządzić na rynku ropy. Zwiększają produkcję

Stany Zjednoczone nie pozwolą na wzrost cen ropy, tak jak jest to wygodne dla kartelu eksporterów OPEC+, gdzie drogą ropę forsuje Rosja. W 2023 r. tempo wydobycia surowca w USA zaskoczyło ekspertów. Jeden koncern nawet podwoił wydobycie.

Wojna dotarła do Petersburga. Drony uderzyły w terminal naftowy

Ukraińskie drony zaatakowały rafinerię i terminal naftowy w Petersburgu. Uszkodzona została instalacja produkcji mazutu. Władze zapewniają, że udało się zapobiec „potwornej katastrofie”.

Huti znowu atakują tankowiec z rosyjską ropą. Zagrażają flocie cieni Kremla

Piątkowy atak rakietowy Huti na rosyjski tankowiec w Zatoce Adeńskiej może mieć decydujący wpływ na tegoroczny rynek ropy. Do tej pory tankowce z rosyjskim surowcem nie były celowo atakowane przez jemeńskich bojowników.

Huti nie atakują tankowców z rosyjską ropą. Skąd wiedzą, które to?

Cała obłożona sankcjami rosyjska ropa transportowana jest przez Morze Czerwone. Jednak tankowce z rosyjskim surowcem rzadko są atakowane przez bojówki Huti.

USA atakuje w Jemenie, ale rynki ropy reagują spokojnie

Od ceny ropy na światowych rynkach rosną, ale paniki nie ma. Na świecie jest nadpodaż surowca. Umiarkowanie idą w górę akcje naftowych koncernów, także rosyjskich. To pochodne nocnego ataku USA i Wielkiej Brytanii na Bliskim Wschodzie.

Amerykanie kupili rosyjską ropę łamiąc własne sankcje

Importerzy z USA po raz pierwszy od kwietnia 2022 r. kupili rosyjską ropę. Sprowadzili blisko 50 tys. ton w dwóch partiach płacąc 74 dol. i 76 dol. za baryłkę. Oznacza to złamanie sankcji. Ustanowiony także w USA pułap cenowy dla rosyjskiego surowca transportowanego morzem wynosi 60 dol.

Indie zamieniają dostawcę ropy naftowej. Złe wieści dla z Rosji

To może być początek końca indyjskiego sponsorowania rosyjskiej wojny. Indie ograniczyły zakupy ropy z Rosji i zamieniają ją surowcem z Arabii Saudyjskiej. To pochodna coraz mniej akrakcyjnych rabatów rosyjskich koncernów, problemów z płatnościami w rupiach i ostatnich działań Saudów - obniżenia cen ropy.

Rosyjska ropa przebiła pułap cenowy dzięki Chinom, Indiom i Turcji

Choć w 2023 r rosyjska ropa potaniała średnio o ponad 17 procent, to i tak sprzedawała się na rynku powyżej sankcyjnego pułapu 60 dolarów za baryłkę. Największy w tym udział Indii, ale to rosyjskie eldorado może niedługo się skończyć. Indie uruchomiły własne duże wydobycie.

Ropa tanieje dzięki decyzji Arabii Saudyjskiej. Rozchwiany rynek na początku roku

W poniedziałek baryłka ropy europejskiej Brent i amerykańskiej WTI potaniała o blisko 3 procent do odpowiednio 76,5 dolara i 71,6 dolara. To pochodna obniżki ceny surowca sudyjskiego, ogłoszonej w niedzielę.