Nie ma końca wzrostowi ceny gazu, ropa też drożeje

Gazowe szaleństwo trwa. Codziennie cena gazu ziemnego na wolnym rynku Unii bije rekordy drożyzny. Dziś - 14 września surowiec przekroczył kolejną granicę - 800 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Także ropa jest coraz droższa.

Aktywiści podwyższyli ceny paliw na lata

Analitycy banku Morgan Stanley wskazują, że nacisk aktywistów na koncerny paliwowe, będzie skutkował tym, że ceny benzyny utrzymają się na wysokich poziomach przez wiele lat.

Burzliwa środa na rynku ropy

W środę czarne złoto podrożało do blisko 70 dolarów za baryłkę po publikacji raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). Cena byłaby wyższa, gdyby nie najnowsze wieści z USA.

Bunt libijskich ochroniarzy. Eksport ropy został wstrzymany

W niedzielę Libia przerwała eksport ropy ze swoich terminali portowych. Powodem jest bunt oddziałów ochraniających obiekty.

Rosja: Najmniej ropy od dekady. Straty Łukoilu i Gazpromu

W 2020 r wydobycie ropy w Rosji było najmniejsze od 10 lat. Z rosyjskich gigantów paliwowych najwięcej stracił Łukoil a najmniej Gazprom nieft.

Brazylijski trąd w handlu ropą, sięgnął Europy

Największa na świecie firma handlująca ropą – niderlandzki Vitol Inc. od lat dawał wielkie łapówki w USA i Brazylii. Podejrzani są też dwaj szwajcarscy giganci handlu surowcami.

Mniej ropy z OPEC+ także w przyszłym roku

Po długich i dramatycznych rozmowach, które omal nie zakończyły się fiaskiem, eksporterzy ropy z porozumienia OPEC+ ustalili zasady sprzedaży na 2021 r. Zadecydował strach przed ropą łupkową z USA.

Wielka armada z ropą z USA dla Azji

To dopiero jest widok. Dwadzieścia jednostek wielkości dwóch boisk piłkarskich każda, płynie z amerykańską ropą do odbiorców w Azji. Tamtejszy rynek coraz szybciej odbudowuje się po pandemii.

Chiny importują ropę z Wenezueli

Reżim Wenezueli znów eksportuje ropę do Chin, pomimo amerykańskich sankcji.

Ostatnia wielka ropa Rosji

Rozpoczynają się prace na ostatnim zbadany lądowym złożu ropy Rosji. W odkrytym jeszcze za sowieckich czasów polu zalega około 6 miliardów ton ropy lepszej gatunkowo niż arabska. To jedna piąta całej ropy Rosji.

Prąd siadł, „Przyjaźń” stanęła

Uszkodzenie linii energetycznej w Polsce było przyczyną czasowego zatrzymania tłoczenia ropy rurociągiem Przyjaźń. Jako pierwsi o problemach naftociągu poinformowali Białorusini.

Ropa naftowa wraca do gry

Inwestorzy na rynku „czarnego złota” na brak wrażeń w ostatnich tygodniach nie mogą narzekać. Końcówka roku też zapowiada się ciekawie.

Nafciarze strajkują, huragany szaleją. Ropa drożeje

Pracownicy sześciu norweskich pól naftowo-gazowych ogłosili strajk. I na tym nie koniec. Nad platformami Zatoki Meksykańskiej szaleją huragany. Ceny ropy idą w górę.

Kolejny tankowiec z Iranu dopłynął do Wenezueli

Ostatni z trzech irańskich tankowców zawinął do wenezuelskiego portu. Łącznie Iran wspomógł wenezuelski reżim 820 tysiącami baryłek paliw.

Rosneft ostatecznie przegrał z Unią

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odrzucił apelację rosyjskiego koncernu paliwowego Rosneft, w sprawie legalności nałożonych na koncern sankcji. Tym samym sąd uznał za zasadne sankcje wprowadzone przez Unię wobec firm z grupy Rosneft. Wyrok jest prawomocny.

Huraganowy wzrost cen ropy

Nad Zatoką Meksykańską szaleją huragany „Marco” i „Laura”. Drugi jest porównywalny z huraganem „Katrina”, który 15 lat temu spustoszył amerykańskie wybrzeża i wstrzymał całkowicie wydobycie ropy z zatoki.

Huragany szaleją w Zatoce Meksykańskiej, ropa drożeje

Od poniedziałkowego poranka ceny ropy idą w górę. Ma to związek z sytuacją w Zatoce Meksykańskiej. Pracujące tam koncerny naftowe ograniczyły pracę z powodu dwóch potężnych huraganów. Ewakuowano załogi platform wiertniczych.

Flota tankowców dostarczy ropę z USA do Chin

We wrześniu do Chin dopłynie największa w historii partia amerykańskiej ropy. Będzie tak duża, że transportować ją będzie 19 tankowców