Orlen osiąga wysokie marże. Nie powinien narzekać na sytuację w branży

W maju marże rafineryjna i petrochemiczna wzrosły w porównaniu z kwietniem. Tym samym nadal utrzymują się na stosunkowo wysokich poziomach.

Ropa drożeje, ale Orlen i tak będzie nieźle na niej zarabiać

Płocki koncern cały czas dużo zarabia na przerobie ropy naftowej. Szczególnie dobrze wygląda sytuacja w biznesie rafineryjnym. Minimalnie marże wzrosły też w petrochemii.

Chcą podbić cenę ropy. Saudowie zaskoczyli inwestorów

Arabia Saudyjska zaskoczyła inwestorów decyzją o dużym cięciu poziomu wydobycia ropy naftowej.

OPEC+ zredukuje wydobycie ropy. Ale nie wierzy w dane z Rosji

Eksporterzy ropy z OPEC+ przedłużyli porozumienie na rok 2024 i ogłosili nowe zmniejszenie całkowitego wydobycia. OPEC+ zamierza jednak dokładnie przyjrzeć się rosyjskiemu wydobyciu co do którego deklarowanych wartości ma wątpliwości.

Konwój z ropą z Rosji do Chin ugrzązł w Kanale Sueskim

Konwój tankowców z rosyjską ropą utknął w Kanale Sueskim. Jedna z jednostek się zepsuła. Rosja przed wprowadzeniem sankcji zaczęła skupować stare i przeznaczone na złom tankowce, by stworzyć tzw. flotę cieni, która porusza się z wyłączonymi systemami AIS umożliwiającymi śledzenie tras statków.

Ukraina uderza w rosyjską ropę. Cena za tranzyt skoczyła drastycznie

Od 1 czerwca Ukraina podniosła o 25 procent taryfę na tranzyt rosyjskiej ropy przez swoje terytorium. Rosja nie ma innej drogi dostaw ropy m.in. do rafinerii Orlenu w Czechach. Także dziś Kreml podniósł swoim koncernom cła wywozowe na ropę.

Ropa tanieje, ale prawdziwy rollercoaster dopiero przed nami

Już w niedzielę mają spotkać się przedstawiciele państw należących do naftowego kartelu OPEC+. W twardej wspólnej polityce tych eksporterów zaczynają pojawiać się pęknięcia, które mogą doprowadzić do odwrócenia trendu spadkowego cen.

Ropa tanieje. OPEC tłumaczy: „Nie kierujemy się konkretnym poziomem cen”

Kartel eksporterów ropy zapewnia, że nie cena jest celem podejmowanych przez OPEC działań. Najważniejsze ma być utrzymanie równowagi między popytem a podażą surowca na globalnym rynku. Od rana ropa tanieje.

Tarcia na linii Arabia Saudyjska-Rosja. Oto co zrobił Kreml

Arabia Saudyjska zarzuca ​​Rosji nie przestrzeganie ustalonej przez kraje porozumienia OPEC+ wysokości redukcji wydobycia ropy. Zamiast zmniejszać, Kreml potrzebujący pieniędzy na rozpętaną wojnę, zwiększa pompowanie. Potwierdzają to też dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Dzięki fuzji Orlen skokowo zwiększył wyniki

Przejęcie Lotosu i PGNiG spowodowało, że płocki koncern osiągnął w I kwartale rekordowe przychody. Również zyski są wysokie, mimo że otoczenie jest coraz mniej sprzyjające działalności grupy.

Na rynku ropy naftowej zagościł skrajny pesymizm

Takiego czarnowidztwa w podejściu do rynku ropy nie było co najmniej od 12 lat. W razie poprawy fundamentów to może jednak doprowadzić do silnych zwyżek.

UE naciska Indie w sprawie paliw z rosyjskiej ropy

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell wezwał w rozmowie z „Financial Times”, by UE przeciwdziałała importowi z Indii paliw wyprodukowanych z rosyjskiej ropy.

Rosyjska ropa popłynie Przyjaźnią, ale tylko przez… Ukrainę

Celny strzał Brukseli, na wniosek Polski i Niemiec. W 11 pakiecie antyrosyjskich sankcji ma się znaleźć oficjalne zatrzymanie transportu rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń. Wyjątkiem będą Węgry, Czechy i Słowacja. Otrzymują ropę południową nitką rurociągu, która przebiega przez Ukrainę.

Daniel Obajtek przyznaje: czeska rafineria Orlenu nadal przerabia rosyjską ropę

Ban na rosyjską ropę kosztuje PKN Orlen miliony dolarów dziennie, koncern walczy o znalezienie alternatywnych dostaw dla czeskiej rafinerii.

Budżety dyktatur ucierpią przez ropę

Rosja jest krajem, którego uzależnienie od wysokiej ceny ropy nasila się w najszybszym tempie.

Łukoil stracił jedną piątą zysku. Liczy już tylko na Kongo

W pierwszym kwartale czysty zysk największego prywatnego koncernu Rosji zmniejszył się o blisko 22 proc. w ujęciu rocznym. Szansą na poprawę wyników są inwestycje Rosjan w Kongo.

Koniec subsydiów dla rosyjskich rafinerii

Rosyjskie Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że nie będzie już dofinansowywania rafinerii ropy. Wprowadzono je jako ochronę przed spadkiem cen surowca.

Rosja utajnia dane o ropie i gazie

Jeżeli nie ma się czym pochwalić, to lepiej to utajnić. Kreml zabronił, na razie na rok, publikowania danych statystycznych o rosyjskiej ropie i gazie. Tym samym już ponad jedna trzeci rosyjskiej gospodarki pozostaje tajna.