Chiny nie chcą rosyjskiej ropy, wolą arabską

W ciągu pierwszych czterech miesięcy największy światowy importer ropy kupił jej od Rosji mniej o blisko 8 procent. Z Arabii Saudyjskiej - przeciwnie - Chiny zwiększyły import.

Pomocna dłoń Chin. Państwo Środka kupi ropę z Rosji?

Nieoficjalne wiadomości sugerują, że Chiny chcą uzupełnić rezerwy strategiczne rosyjską ropą.

Paliwo wciąż drożeje. Rząd rozważa zamrożenie cen?

Tak drogiej benzyny jak dziś nie było jeszcze nigdy. W najbliższych dniach podrożeją też inne paliwa. Niepokój kierowców podziela rząd, który chce zamrozić ceny.

Apple nie jest już największą spółką giełdową świata

Saudi Aramco, czyli saudyjski koncern naftowy, prześcignął Apple pod względem kapitalizacji.

Woźniak: Kupowanie rosyjskiej ropy jest moralnie nie do zniesienia. To chciwość

Jeśli chciwością chcemy usprawiedliwić płacenie przez nas codziennie – tankując samochód, zapalając gaz w kuchence – za śmierć ludzi na Ukrainie, to jest absolutnie moralnie nie do zniesienia – powiedział w TVN24 Piotr Woźniak, były prezes PGNiG.

Budapeszt blokuje sankcje na Rosję. Niebezpieczny precedens w UE

Już tylko Węgrzy nie chcą embarga na kremlowską ropę. Tworzą w ten sposób niebezpieczny precedens w polityce unijnych sankcji.

Orlen i Lotos coraz więcej zarabiają na przerobie ropy

W II kwartale oba paliwowe koncerny mogą zanotować bardzo dobre wyniki m.in. za sprawą wysokich marż rafineryjnych.

Kreml się chwali, że ma nowych chętnych na ropę

Wicepremier Rosji Aleksander Nowak poinformował, że Rosja zaczęła dostarczać ropę nowym nabywcom w regionie Azji i Pacyfiku. Eksport miał wzrosnąć w kilku kierunkach. Nie wiadomo, o kogo chodzi. Chiny - największy importer ropy, zmniejszyły zakupy o blisko 5 procent.

Anna Moskwa: Polska chce przyspieszyć derusyfikację energetyki UE

Niezależnie od tego, co dzieje się na Wschodzie, nie zakładamy dużych zmian w strategii energetycznej w kontekście wykorzystania gazu ziemnego w produkcji energii elektrycznej – mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Ropy i paliw w Polsce nie zabraknie, ale mogą być droższe

Orlen, Lotos i Unimot przekonują, że są przygotowane na zakaz importu z Rosji.

Embargo na rosyjską ropę? Potencjalne alternatywy też jeżą włosy na karku

Europa jest o krok od zaakceptowania embarga na rosyjską ropę naftową, co mogłoby odciąć - przynajmniej częściowo - jeszcze jedno ze źródeł finansowania Kremla. Problem w tym, że nie będzie łatwo zastąpić ten surowiec, a lista potencjalnych chętnych wygląda jak spis problemów z całego globu.

UE nałoży embargo na ropę z Rosji. Ale będą wyjątki

KE przedstawi w środę propozycję embarga na surowiec z Rosji. Szykuje wyjątki dla Węgier i Słowacji.

Polski naftoport ułatwi sankcje na ropę z Rosji

Jeszcze w tym tygodniu Unia Europejska zamierza podjąć decyzję o wprowadzeniu embarga na import rosyjskiej ropy. Polska infrastruktura może pełnić kluczową rolę w energetycznej układance.

Rosja szuka w Azji chętnych na ropę i gaz. Jest jeden problem: cena

Od 14 kwietnia Rosjanie energicznie rozglądają się za chętnymi do kupna ich ropy i gazu, a także i węgla. Sytuacja w Europie zrobiła się niepewna, węgiel już został zablokowany. USA już wstrzymały import rosyjskiej ropy. W tej sytuacji dwa rynki wydają się naturalnymi odbiorcami — Chiny i Indie.

Wyjście z Rosji kosztowało miliardy. Ale BP i tak ma zysk

Brytyjski koncern naftowy BP poinformował o zysku za I kwartał. Jest on najwyższy od 10 lat i wynosi 6,2 mld dolarów. To ponad dwa razy więcej niż w 2021. A mogło być jeszcze lepiej.

Niemcy mogą jednak poprzeć natychmiastowe embargo UE na rosyjską ropę

Unia Europejska przygotowywała sankcje na sprzedaż rosyjskiej ropy. Największy europejski odbiorca tego surowca Niemcy jednak zmienili zadnie i są gotowi poprzeć embargo. Zakaz zakupu ropy przez kraje wspólnoty może pozbawić Moskwę poważnych dochodów w zaledwie kilka dni – pisze Reuters.

UE zaoferuje Węgrom i Słowacji zwolnienie z embarga na rosyjską ropę

Komisja Europejska może oszczędzić Węgrom i Słowacji kłopotów w związku z embargiem na zakup rosyjskiej ropy. Oba kraje są tak zależne od rosyjskiej ropy, że KE może zrobić dla nich wyjątek - powiedziało Reuterowi dwóch anonimowych unijnych urzędników.

W Niemczech będzie recesja bez nośników energii z Rosji

Obniżona przez rząd Niemiec prognoza wzrostu w tym roku nie uwzględnia embarga na rosyjskie nośniki energii czy blokady importu. Jeśli dojdzie do jednego z tym czynników, to gospodarka wpadnie w recesję — powiedział minister gospodarki Robert Habeck.