Rosja wstrzymała dostawy ropy na Węgry. To nagła decyzja

Transnieft bez uprzedzenia wstrzymał 19 grudnia pompowanie ropy rurociągiem „Przyjaźń" do rafinerii na Węgrzech i Słowacji (MOL). Oficjalnie z powodów technicznych na terenie Rosji.

Katastrofa ekologiczna nad Morzem Czarnym. 40 km plaż Rosji skażonych mazutem

Na plaże rosyjskiego uzdrowiska Anapa dotarł mazut z uszkodzonych w niedzielę dwóch 50-letnich tankowców floty cieni Putina. Władze wprowadziły stan wyjątkowy. Sytuacja jest bardzo groźna. Skażonych jest 40 km plaż, zginęło tysiące zwierząt morskich. Tymczasem trzeci stary tankowiec nadał sygnał SOS.

Biden rozdaje ostatnie ciosy. Na odchodnym uderzy w rosyjską ropę

Biały Dom przygotowuje nałożenie „irańskich” sankcji na rosyjską ropę. To jeszcze bardziej utrudni rosyjski eksport surowca i obniży jego cenę.

Największy eksporter ropy mocno obniżył ceny. To zasługa... elektryków

Koncern Saudi Aramco obniżył ceny ropy do poziomu najniższego od czasu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Obniżka dotyczy klientów z Azji i Europy. Ma związek ze słabym popytem, będącym skutkiem m.in. ekspansji samochodów elektrycznych w Chinach.

Ropa znów płynie do Czech. Rurociąg Przyjaźń działa

Orlen Unipetrol poinformował, że w piątek rano przywrócił dostawy ropy do Czech południową nitką naftociągu Przyjaźń. Od środy rurociąg nie tłoczył ropy do czeskich rafinerii Orlenu.

Kanadyjski sektor ropy i gazu zakładnikiem polityki handlowej Trumpa

Donald Trump ogłosił, że nałoży 25-procentowe cła na towary z Kanady i Meksyku. Na ile realne są te zapowiedzi? Eksperci różnią się w ocenie. Kanada niepokoi się jednak poważnie tymi deklaracjami, bo jest mocno związana z USA m.in. handlem ropą i gazem.

Elektryfikacja chińskiej motoryzacji odbije się czkawką na rynku ropy

Chiny sprzedają coraz więcej aut elektrycznych, co przekłada się na spadek zużycia tradycyjnych paliw. To główny, ale niejedyny powód coraz mniejszej popularności benzyny i diesla. Kolejnymi czynnikami są: spadek liczby ludności i wolniejszy wzrost gospodarczy.

Bunt Transnieftu. Koncern grozi wstrzymaniem inwestycji i remontów rurociągów

Rosyjski monopolista w eksporcie rurociągowym ropy i paliw zagroził zaprzestaniem inwestycji i remontów rurociągów, jeżeli Kreml podniesie podatek CIT do 40 procent. A taka decyzja ma już zgodę rosyjskiego parlamentu i czeka tylko na podpis Putina.

Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?

Donald Trump i jego ludzie planują zwiększyć wydobycie ropy naftowej w USA akurat wtedy, gdy podaż na rynku zaczyna górować nad popytem. To powinno skutkować niższymi cenami na stacjach benzynowych.

Kreml tworzy groźny megakoncern naftowy. Putin przejmuje kontrolę

Rosyjski reżim chce połączyć w jeden narodowy koncern trzy wielkie spółki naftowe: państwowe Rosnieft i Gazpromnieft oraz prywatny Łukoil. Wzmocniłoby to kontrolę Putina nad światowymi rynkami energii i rosyjską gospodarką podporządkowaną wywołanej wojnie.

Pożegnanie z ropą nie nastąpi tak szybko

Przyszłość rynków ropy nie jest tak krótka, jak mogłoby się zdawać. Popyt na surowiec może rosnąc przez kolejną dekadę, a i później utrzyma się na solidnym poziomie. Obserwowany spadek inwestycji w wydobycie może skutkować niedoborem surowca w średnim terminie – ostrzegają eksperci.

Oligarcha wieszczy bardzo tanią ropę z powodu wygranej Trumpa

Miliarder Oleg Deripaska przewiduje spadek cen ropy do 50 dol. za baryłkę w związku z wynikiem wyborów prezydenckich w USA. Dziś ropa od rana tanieje na całym świecie, znacznie potaniał też gaz w Europie.

Stoją trzy rafinerie w Rosji. Nie mają części na remont

Rosyjskie koncerny naftowe doświadczają coraz większych trudności w remontach rafinerii wyposażonych w urządzenia i technologie z importu. Trzy rafinerie, w tym jedna z największych, należąca do Łukoilu, przedłużyły postoje remontowe aż do grudnia.

Ostry spadek cen ropy. Rynek odetchnął po izraelskim ataku

Analitycy uznali, że ryzyko wielkiego konfliktu bliskowschodniego mocno spadło. Ich uwaga skupiła się więc na tym, jak bardzo podaż ropy naftowej może być nadmierna w nadchodzących kwartałach.

Ropa gwałtownie tanieje. Rosja straci najwięcej

Od rana w poniedziałek ceny ropy na światowych rynkach spadły o około 5 procent. To reakcja na złagodzenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie. Spokój handlujących odbija się czkawką Kremlowi. Rosyjski surowiec potanieje jeszcze mocniej.

Nowy czynnik wpływa na ceny ropy i szkodzi środowisku

Obecne spadek cen ropy ma związek z sytuacją na Bliskim Wschodzie i w Chinach. Ale jest też nowy czynnik wpływający na rynek. Pojawił się niedawno i już wzbudza niepokój. To rosyjska flota cieni i jej coraz częstsze wycieki ropy.

Rosyjska ropa coraz tańsza. Duże zniżki nie pomagają

Nadmiar ropy na rynku światowym powoduje spadek cen surowca. To zła wiadomość dla Kremla potrzebującego pieniędzy na wojnę. Żeby znaleźć klientów, rosyjskie koncerny dają coraz większe rabaty, oferując cenę poniżej sankcyjnego limitu 60 dolarów.

Ile Orlen zarobił w Czechach na rosyjskiej ropie?

Orlen Unipetrol, kupując w 2023 roku rosyjski surowiec, który był średnio o 21 proc. tańszy od alternatywnej ropy z Azerbejdżanu, mógł uzyskać nadwyżkę zysków w wysokości około 1,2 mld euro.