Chiny wybrały saudyjską ropę. Rosja traci na Wschodzie

Już drugi rok Rosja przegrywa konkurencję z Arabią Saudyjską o największy na świecie rynek naftowy. Chiny, które codziennie kupują ponad 10 procent globalnej produkcji czarnego złota, zmniejszają import rosyjskiej ropy na rzecz surowca z Pustynnego Królestwa.

Litwini tankują w Polsce. Nowe ceny przyciągają także biznes

Po decyzjach osłabiających inflację w Polsce, nasz kraj staje się atrakcyjny pod względem zakupu paliw nie tylko dla mieszkańców Litwy, ale także dla litewskich przedsiębiorstw.

Na chiński Nowy Rok Pekin zaleje świat ropą z rezerw

Chiny uzgodniły ze Stanami Zjednoczonymi, że uwolnią część ropy ze swoich rezerw strategicznych w czasie obchodów chińskiego Nowego Roku, który przypada 1 lutego.

Rosjanie zaniepokojeni inwestycjami Arabii Saudyjskiej w Polsce

Zakup udziałów w polskiej rafinerii i zwiększenie eksportu ropy do Polski do wielkości połowy zapotrzebowania naszego kraju, odbił się echem w Rosji. Moskwa ocenia, że Saudowie wchodzą na rosyjskie podwórko energetyczne i stanowią zagrożenie dla rosyjskiej dominacji na europejskim rynku ropy.

Orlen ma więcej niż dwóch chętnych na aktywa Lotosu

W środę płocki koncern planuje podać informacje na temat firm, które kupią zbywany majątek. Operacja ta ma pomóc w dywersyfikacji dostawy ropy do rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie.

PKN Orlen ma już kupców na aktywa Lotosu

30 proc. gdańskiej rafinerii ma kupić Saudi Aramco, a 389 stacji paliw węgierski MOL – wynika z informacji Radia Zet. Orlen w najbliższych dniach ma oficjalnie potwierdzić kto kupi części gdańskiego koncernu.

Pożar w największej niezależnej rafinerii Rosji

Przy dwudziestu stopniach mrozu, przez pięć godzin, 26 oddziałów straży gasiło ogień, który objął rafinerię w Tiumeni na Syberii. To największa niezależna przetwórnia ropy w Rosji.

Ceny ropy naftowej mogą się ustabilizować

Ropa gatunku WTI kończyła 2021 r. na poziomie 76 dol. za baryłkę, o 57 proc. wyższym niż rok wcześniej. Ceny w 2022 r. mogą już nie rosnąć w tak szybkim tempie, ale w długim terminie sektor naftowy może doświadczać skutki „zielonej" polityki.

Arabia Saudyjska tnie ceny ropy dla Europy

Saudowie powracają do polityki rabatów na ropę dla klientów w Europie. Nie z sympatii do nich, ale z powodu gwałtownie spadającego na Starym Kontynencie popytu na surowiec.

Świąteczny prezent od OPEC

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) wydobywa więcej surowca, niż wcześniej planowała. I deklaruje gotowość do zwiększenia dostaw.

A jednak wojna… na rynku ropy

Porozumienie 23 eksporterów ropy OPEC+ nie będzie zwiększać wydobycia w odpowiedzi na uruchomienie sprzedaży surowca z rezerw strategicznych w USA i Chinach.

Chiny rzucą strategiczne rezerwy ropy na rynek

Po USA także Chiny otwierają swoje strategiczne zapasy ropy. Na razie nie wiadomo, ile surowca trafi na rynek.

Największa wyprzedaż ropy w historii USA. Będzie wreszcie taniej?

Biały Dom zdecydował się otworzyć na oścież swoje magazyny ze strategicznymi rezerwami surowca. Na rynek trafi 50 milionów baryłek. Cele są dwa - tańsze paliwa i lepsza ocena Joe Bidena w oczach rodaków. Podobne wyprzedaże z rezerw przeprowadzą Chiny, Japonia, Korea Płd i Wielka Brytania.

Kraje się zamykają, ropa gwałtownie tanieje

Kolejna fala pandemii obniża ceny surowców na świecie. Ropa potaniała o 4 proc. w ciągu dwóch godzin po tym, jak Austria ogłosiła ogólnokrajową blokadę z powodu rekordowych wzrostu zachorowań na Covid-19. W poniedziałek trend spadkowy się utrzymuje. Do zamykania gospodarek przygotowują się Niemcy, Norwegia, Czechy, Węgry.

Białoruś odblokowała „Przyjaźń”

Rosjanie oficjalnie potwierdzili, że transport ropy rurociągiem „Przyjaźń" przez Białoruś w kierunku Polski został w pełni przywrócony.

Białoruś ogranicza przesył rurociągiem naftowym „Przyjaźń”

Tłoczenie rosyjskiej ropy naftociągiem „Przyjaźń” do Polski zostało „ograniczone z powodu nieplanowanego remontu po stronie białoruskiej”. „Remont” na potrwać „około trzech dni”. „Przyjaźń” to główne źródło dostaw ropy do polskich rafinerii. Polski operator naftociągu PERN twierdzi, że został poinformowany o pracach na białoruskim odcinku rurociągu i zapewnia, że polski rynek ropy jest bezpieczny.

Groźby bez pokrycia

O ile straszenie Łukaszenki zatrzymaniem tranzytu gazu do UE to zwykły blef, o tyle zignorowanie przez Gazprom aukcji na przesył surowca przez Polskę jest faktem.

Orlen znowu potrzebuje więcej czasu

Tym razem do 14 stycznia 2022 r. Komisja Europejska zgodziła się na wydłużanie terminu realizacji środków zaradczych określonych dla fuzji polskich koncernów paliowych.