Monika Morawiecka odchodzi z PGE

Monika Morawiecka, prezes PGE Baltica, spółki odpowiedzialnej za budowę i realizację dwóch projektów morskich farm wiatrowych odchodzi ze spółki z końcem tego roku. Wciąż pełniąca obowiązki prezes PGE Baltica nie podała przyczyn rezygnacji ze stanowiska.

Rozporządzenie koncesyjne dla offshore jeszcze w tym tygodniu

Przyznanie pozwoleń lokalizacyjnych dla nowych projektów morskich farm wiatrowych jest coraz bliżej. Jeszcze w tym tygodniu ma zostać podpisane rozporządzenie o postępowaniu rozstrzygającym, które pozwoli na przyznanie nowych 11 pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich farm wiatrowych.

Powiało rekordem

Minionej doby padł rekord produkcji energii z wiatru w Polsce. Wiatraki nad Wisłą wykręciły 6,38 GWh mocy. W szczytowych momentach produkcji, wiatraki odpowiadały nawet za blisko jedną trzecią krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Zmiana rozliczeń to szansa dla prosumentów

Obecny system rozliczeń prosumentów przyniósł oczekiwane rezultaty, ale jego formuła i postawione przed nim zadania się wyczerpały.

Sojusz węglowych gigantów chce sięgnąć po offshore

PGE, Tauron i Enea wspólnie planują wybudować morskie farmy na Bałtyku. Podpisane umowy warunkowe mają pozwolić ubiegać koncernom o pozwolenia lokalizacyjne, które niebawem mają zostać rozdysponowane.

Państwowy triumwirat na Bałtyku

Polskie spółki energetyczne jednoczą siły w offshore w przeddzień nowego rozporządzenia koncesyjnego. Polska Grupa Energetyczna, Enea i Tauron podpiszą porozumienie o współpracy.

Coraz więcej mocy ze słońca w Polsce

W Polsce mamy już 6 GW mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Równocześnie rośnie liczba prosumentów.

Postępowanie koncesyjne dla offshore pod lupą Brukseli

Jest kolejna wersja projektu rozporządzenia koncesyjnego potrzebnego do wydania kolejnych pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich farm wiatrowych. Zastrzeżenia budzi jednak jeden z punktów rozporządzenia, któremu już przygląda się Komisja Europejska.

Polskie spółki chcą handlować energią z offshore

PGE Polska Grupa Energetyczna i Tauron Polska Energia planują utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa, które ma starać się o pozwolenia na kolejne farmy wiatrowe na morzu. Trzecim graczem ma być Enea. Wkrótce trzy spółki mają zawrzeć warunkową umowę.

Fotowoltaika na domach dziecka ‘Happy Kids’ nauczy być „eko”

W Łodzi powstała instalacja fotowoltaiczna zamontowana na jednym z tamtejszych Domów Dziecka. Same mikroinstalacje stają się widokiem powszechnym w Polsce, jednak na budynkach publicznych to wciąż rzadkość.

System opustów dla nowych prosumentów do końca marca przyszłego roku

Sejm przyjął nowelizację ustawy OZE. Wprowadza ona dla nowych prosumentów system rozliczeń oparty o rynkową wycenę energii elektrycznej. Jej losy są jednak niepewne. Ustawa trafi do Senatu, a tam większością dysponuje przeciwna noweli opozycja.

ZE PAK zamienia zagłębie węglowe w słoneczne

Spółka zależąca do Zygmunta Solorza uruchomiła farmę fotowoltaiczną o mocy 70 MWp w gminie Brudzew. Wartość inwestycji to 163,8 mln zł netto. Farma została zbudowana przez konsorcjum Esoleo i PAK Serwis, a jednym z odbiorców prądu będzie Grupa Polsat Plus.

System rozliczeń prosumentów ma wejść w życie od lutego 2022 roku

Nowe prawo dotyczące systemu rozliczania prosumentów produkujących energię z domowej fotowoltaiki może wejść w życie nie od 1 stycznia przyszłego roku, a miesiąc później. Nowi podłączani prosumenci byliby już rozliczani na bazie systemu net bilingu, a więc w formie sprzedaży kupna energii.

Emilewicz: Będziemy głosować nad przyszłością energetyki prosumenckiej

– W obliczu wyzwań rynkowych, sieciowych, poszukujemy kompromisu, aby energetyka obywatelska, prosumencka, fotowoltaiczna nadal mogła dynamicznie się rozwijać. Jednak obecne poprawki do ustawy OZE oddalają nas od tej wizji – mówi „Rzeczpospolitej” posłanka klubu Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Emilewicz.

Zyska: Bez zmian, prosumentów będzie mniej. Zdecydują prawa fizyki.

Jeśli nie zmienimy systemu rozliczeń nowo podłączanych prosumentów, to w przyszłym roku tempo przyłączeń nowych prosumentów może znacząco spaść. Dystrybutorzy energii mogą odmawiać przyłączenia lawinowo pojawiających się nowych instalacji fotowoltaicznych, bo w sieci zabraknie miejsca. I nie będą o tym decydować przepisy prawa, a prawa fizyki – mówi „Rzeczpospolitej” wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

W grudniu ruszą kolejne aukcje OZE

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ogłosił kolejne w tym roku aukcje OZE. Odbędą się one na początku grudnia. W aukcjach do rozdysponowania jest ponad 8,6 mld złotych

Fotowoltaika na krótkim kablu

Dobre czasy dla mikroinstalacji najwyraźniej dobiegają końca. W zamian być może czeka nas epoka dużych projektów PV. Problem polega na tym, że i jeden, i drugi z tych segmentów zderza się na polskim gruncie z barierą nie do przeskoczenia: sieciami energetycznymi z poprzedniego stulecia rodem.

PGE będzie doglądać offshore z Ustki

Przedstawiciele Polskiej Grupy Energetycznej, spółki celowej PGE Baltica oraz Miasta Ustka podpisali list intencyjny w sprawie możliwości utworzenia zaplecza serwisowego dla planowanych morskich farm wiatrowych w porcie morskim w Ustce.