Tauron oddaje do użytku kolejną farm wiatrową

Farma wiatrowa Mierzyn (58,5 MW) Taurona uzyskała tymczasowe pozwolenie na użytkowanie, co umożliwia produkcję pierwszej energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci. Największa budowana aktualnie przez firmę farma wiatrowa zostanie oddana do eksploatacji w drugiej połowie 2024 r.

Pierwszy kwartał stał pod znakiem spadku węgla i wzrostu OZE

W pierwszym kwartale tego roku krajowe zużycie energii elektrycznej spadło o 2,65 proc. rok do roku. Nadal kilku procentowe spadki notuje produkcja energii z węgla. Największe wzrosty są zaś zauważalne w sektorze OZE.

Duże zmiany dla prosumentów. Jest projekt noweli ustawy OZE

Prosumenci będą mogli zdecydować po 1 lipca, czy chcą być rozliczani w tzw. net-billingu w oparciu o rynkową miesięczną cenę energii elektrycznej czy w oparciu o cenę godzinową - wynika z projektu opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Tauron buduje 360 MW w wietrze i słońcu

Tauron rozpoczyna w Bałkowie w województwie świętokrzyskim budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 54 MW. Pierwszy prąd ma z niej popłynąć w 2025 r. W budowie są już instalacje OZE o łącznej mocy 360 MW. Będą gotowe najdalej w 2025 r.

Bruksela wszczęła postępowania wobec chińskich producentów fotowoltaiki

Komisja Europejska wszczęła w środę dwa postępowania dotyczące chińskich producentów paneli fotowoltaicznych. Zbada, czy dwie powiązane z Chinami firmy biorące udział w przetargu w Rumunii korzystały z niedozwolonej pomocy publicznej.

Bogdanka zmniejszy wydobycie węgla. Wszystko przez duże zapasy surowca w kraju

Lubelska Bogdanka redukuje planowaną wielkość wydobycia węgla na ten rok. Zamiast prognozowanych 9 mln t., spółka szacuje, że będzie to 7-8 mln t. Ma to związek z dużymi zapasami węgla w Polsce i mniejszymi zakupami surowca przez Eneę o blisko 1 mln t.

Bartosz Fedurek został prezesem PGE Baltica

Decyzją rady nadzorczej spółki PGE Baltica, jej prezesem od 6 maja br. będzie Bartosz Fedurek - poinformowała w środę spółka.

Redukcja OZE staje się normą. Trzeba się do tego przygotować

Polskie Sieci Elektroenergetyczne przyznają, że wraz ze wzrostem mocy OZE zarządzanie systemem elektroenergetycznym staje się rosnącym wyzwaniem.

PSE zredukowały fotowoltaikę szósty raz w marcu. Wieczorami pojawia się problem

Polskie Sieci Elektroenergetyczne zdecydowały o nierynkowym ograniczeniu mocy instalacji fotowoltaicznych w Wielkanocną Niedzielę. To już szósty raz w tym miesiącu. Stało się tak mimo mniejszej niż w ostatnich dniach produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki. Wieczorami jednak zaczyna kurczyć się rezerwa mocy.

„Redukcja na dużą skalę”. Operator będzie ograniczał pracę OZE w Wielkanoc

W piątek, 29 marca, operator krajowego systemu energetycznego poinformował o konieczności zmniejszenia produkcji energii przez farmy fotowoltaiczne. Polskie Sieci Elektroenergetyczne przewidują bardzo duże redukcje mocy instalacji w Wielkanoc.

Wiemy, co dalej z ustawą wiatrakową. Zapowiedź minister klimatu

Projekt ustawy wiatrakowej jest gotowy. Odległość dla budowy wiatraków wyniesie 500 metrów - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w Polsat News.

Fotowoltaika nadal czeka w rządowej zamrażarce

Rządowe plany wsparcia i rozwoju mikroinstalacji pozostają na papierze, ale w założeniu wychodzą naprzeciw sugestiom branży. W kwietniu poznamy szczegóły.

OZE z rekordami i bez wyłączeń. Tańszy prąd z Polski kupowano m.in. w Niemczech

Jak wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, krajowe instalacje fotowoltaiczne odnotowały rekordową produkcję prądu. Jednocześnie pobito także rekord łącznej generacji OZE. Co ważne operator nie redukował mocy instalacji. To zasługa rosnącego tego dnia eksportu energii.

Wiatraki wykręciły rekordowe wyniki Polenergii

Spółka, której jednym z głównych udziałowców jest m.in. Dominika Kulczyk zamyka 2023 rok z rekordowymi wynikami. W zeszłym roku skorygowany wynik EBITDA wyniósł na poziomie 547,6 mln zł, co stanowi wzrost rok do roku o 193,3 mln. zł.

OZE produkują znów więcej, niż możemy wykorzystać. PSE redukują fotowoltaikę

Ponad połowa zapotrzebowania na prąd w ciągu dnia we wtorek, 26 marca, pochodziła z OZE. Na rynku spotowym pozwoliło to na spadki cen. Nie odbyło się jednak – trzeci raz w tym miesiącu – bez redukcji mocy pracujących instalacji OZE.

Odmowy przyłączeń OZE pod warunkami. URE przypomina zasady

W związku z rosnącą liczbą odmów przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, których konsekwencją jest także wzrastająca liczba sporów między podmiotami zainteresowanymi inwestycjami w nowe źródła energii a operatorami sieci, prezes Urzędu Regulacji Energetyki wyjaśnia, w jakich okolicznościach do takich odmów może dojść.

Fotowoltaikę czeka kolejny boom inwestycyjny. Dzięki dyrektywie UE

Branża paneli słonecznych wyczekuje szczegółów związanych z implementacją tzw. dyrektywy budynkowej. Nowe przepisy to dla branży wiele szans, ale i wyzwań.

Morskie wiatraki na Bałtyku są niezagrożone

Z informacji jakie resort klimatu otrzymał od inwestorów wynika, że stan realizacji projektów morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 5,9 GW na 2030 rok jest niezagrożony — poinformował podczas posiedzenia podkomisji ds. infrastruktury energetycznej dyrektor departamentu ds. OZE w MKiŚ Łukasz Tomaszewski. Dodał, że najbardziej zaawansowany jest projekt Orlenu i Northland Power o mocy 1,2 GW.