Wiatr chłodzący ceny prądu czeka na ustawę. Rachunki mogą być niższe

Lądowe farmy wiatrowe mogą uśmierzyć ból polskich konsumentów energii elektrycznej. Badania wskazują, że ceny prądu są niższe, kiedy wiatru jest więcej.

Wiatr i słońce zabezpieczą nas przed Rosją

Bruksela proponuje szybkie uniezależnienie się od rosyjskiej energii. Chce przyspieszenia budowy źródeł odnawialnych.

Famur wejdzie na Bałtyk? Jest francuska propozycja

Producent maszyn górniczych podpisał list intencyjny z francuską firmą EDF Renewables, która coraz mocniej wyraża zainteresowanie możliwościami współpracy w obszarze odnawialnych źródeł energii w Polsce. W grę mogą wchodzić morskie farmy wiatrowe.

Wsparcie dla wiatrów na morzu będzie waloryzowane

Pionierzy budowy morskich farm wiatrowych dopięli swego. Będzie waloryzacja wielkości wsparcia dla pierwszych projektów, które już za trzy – cztery lata staną na Bałtyku.

PGNiG wchodzi na rynek fotowoltaiki i pomp ciepła

Największy koncern gazowy w Polsce podpisał umowę nabycia 100 proc. udziałów spółki Solgen z siedzibą w Krakowie.

Opozycja może poprzeć rząd przy odblokowaniu wiatru

Pojawia się realna perspektywa na odblokowanie budowy nowych farm wiatrowych na lądzie. Opozycja może wesprzeć rząd, bo ten nie ma pełnego poparcia w swoich szeregach.

1 milion prosumentów napędza polskie OZE

W marcu 2022 r. liczba wszystkich mikroinstalacji OZE przyłączonych do sieci operatorów systemów dystrybucyjnych przekroczyła milion. Ich łączna moc to już 7,3 GW. Większość z nich stanowią instalacje fotowoltaiczne. Prosumenci stanowią już 40 proc. całego potencjału rozwoju OZE w Polsce.

Ustawa odległościowa z nowym nadzorcą, ale nadal bez pełnego poparcia

Liberalizacja ustawy, która blokuje budowę nowych farm wiatrowych powinna trafić do Sejmu jeszcze w tym półroczu. Ministerstwo klimatu i środowiska, chce, aby nowe wiatraki pozwoliły na zwiększenie mocy OZE w systemie elektroenergetycznym z obecnych 18,1 do 50 GW w 2030 r. W rządzie jednak brakuje w tym temacie jednomyślności.

Polsko – duńskie poszukiwania wykonawców offshore

PGE i duński Ørsted zapraszają dostawców, kooperantów na wirtualne spotkanie o budowie Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.

Szykuje się wiatrakowy przełom. Ministerstwo chce przyspieszyć wiatrową odwilż

Liberalizacją ustawy odległościowej zajmie się już ministerstwo klimatu i środowiska. Przejmie ono tę ustawę z rąk ministerstwa rozwoju i technologii. Tę informację potwierdziło nam już oficjalnie to drugie ministerstwo, które zajmowało się zmianami już trzeci rok. Branża traktuje to jako szansę na przyspieszenie zmian w energetyce wiatrowej.

Rusza Mój Prąd 4.0. Warto pamiętać o nowych obowiązkach

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 15 kwietnia br. uruchomił czwarty już nabór wniosków dla osób fizycznych w programie „Mój Prąd”. Wsparcie dotyczyć będzie nie tylko domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV), ale także magazynów energii i ciepła. Warto pamiętać o obowiązkach, które obowiązują beneficjenta od poprzedniej edycji programu.

Pływające farmy wiatrowe w Polsce? Są chętni

W Polsce nie ma jeszcze ani jednej morskiej farmy wiatrowej, ale inwestorzy już planują budowę pływających instalacji na Bałtyku, będących kolejną fazą rozwoju tej technologii.

Ogromne spadki cen prądu w krajach położonych nad Bałtykiem

Wietrzna pogoda gwałtownie obniża ceny prądu w krajach posiadających dużo farm wiatrowych. W ostatnim tygodniu energia w republikach bałtyckich potaniała o 54-56 procent.

Wiatraki uśmiercają orły. 35 mln dolarów kary

Amerykańska firma energetyczna ESI Energy musi zapłacić około 35 milionów dolarów za nieumyślne zabicie co najmniej 150 bielików i orłów przednich.

KGHM popłynie na Bałtyk. Pomogą Francuzi

TotalEnergies i KGHM podpisały umowę partnerską dotyczącą udziału na zasadzie 50/50 w przetargu polskiego rządu na rozwój przybrzeżnych projektów wiatrowych.

Lepsza przyszłość oparta na dekarbonizacji

Rezygnacja z paliw kopalnych, nawet jeżeli rozłożona na lata, jest trendem nieodwracalnym. Trzeba zatem szukać swojej szansy w nowatorskim podejściu do energetyki.

MAP chce zmiany wielkości wsparcia dla morskich farm wiatrowych

Ministerstwo Aktywów Państwowych zaproponowało zmiany ceny maksymalnej za energię wytworzoną w morskich farmach wiatrowych.

Dariusz Lociński, prezes PGE Baltica: Mimo wojny offshore niezagrożony

Agresja Rosji na Ukrainę wpływa na rozwój morskich farm wiatrowych – przyznaje Dariusz Lociński, prezes PGE Baltica.