Branża domowej fotowoltaiki powoli wychodzi z dołka

Po burzy związanej z niepewnością rynku po zmianach przepisów o rozliczeniu domowej fotowoltaiki następuje uspokojenie – mówi nam Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.

Nieprzyjazne rafy zielonej strategii

Plan rozwoju OZE zgodnie z projektem aktualizacji strategii energetycznej cieszy ekspertów. Ryzyko niezrealizowania planów jest jednak wysokie. Strategia nie rozwiązuje problemu bilansowania systemu i rozwoju sieci energetycznych.

Columbus przetrwał trudny 2022 r. Ma plan, jak nabrać sił

Zmiana ustawy dla prosumentów obowiązująca od 1 kwietnia 2022 r., ustawa zamrażająca ceny energii i najwyższy od 17 lat poziom stóp procentowych przełożył się na słabsze wyniki firmy Columbus Energy, która za kilka w najbliższym czasie może zadebiutować na rynku głównym GPW.

Wraca spór o węgiel w rządzie. Poszło o kluczowy dokument

Ministerstwo klimatu i środowiska zakończyło prace nad aktualizacją Polityki energetycznej Polski do 2040 r. Spór w koalicji rządzącej nabrał zaś ponownie energetycznego rozpędu.

W Niemczech trwa wielka ofensywa wiatrakowa

W Polsce zakończyliśmy właśnie spór o limit odległości wiatraków od domów, tymczasem rząd Niemiec pracuje nad liberalizacją polityki energetycznej.

Ogromny wzrost produkcji prądu z domowej fotowoltaiki

Produkcja energii elektrycznej w mikroinstalacjach wzrosła ponad dwukrotnie do 5 774 TWh w 2022 r., w porównaniu do 2 755 TWh w 2021 r., wynika z najnowszego raportu Urzędu Regulacji Energetyki (URE). To o 109 proc. więcej rok do roku.

Dotacja do domowej fotowoltaiki będzie kontynuowana

Od kwietnia rusza piąta edycja programu "Mój Prąd", w ramach której współfinansowane będą obok fotowoltaiki także pompy ciepła czy kolektory słoneczne - przekazała w niedzielę w Kozienicach minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Rząd odcina prąd ze słońca. Będzie zmiana przepisów

Firmy energetyczne sygnalizują, że mogą pojawić się problemy z tempem rozwoju nowych farm słonecznych.

PGE dostarczy zielony prąd do strefy ekonomicznej na Podkarpaciu

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy PGE, zamierza uruchomić instalacje ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy blisko 100 MW na terenie Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola. W tym roku łączna moc fotowoltaiki w grupie ma wynieść ponad 200 MW. Obecnie to ponad 20 MW.

Prezydent podpisał ustawę wiatrakową. To nie jest dobra wiadomość dla OZE

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę wiatrakową. Wcześniej Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych i przywrócił minimalną odległość wiatraków od zabudowy na poziomie 700 m. Będzie to miało swoje konsekwencje dla tempa rozwoju OZE w Polsce.

Słodko-gorzki smak rekordu OZE

Padł kolejny rekord produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł zimą. Jednak energetyka nie jest w stanie zagospodarować dodatkowej zielonej energii.

Padł rekord w produkcji energii z OZE w Polsce

Mamy kolejny rekord w produkcji energii z OZE, a to jeszcze marzec. Kolejne rekordy to kwestia czasu, a potrzebne magazyny energii, które pozwoliłby zagospodarować nadwyżki energii, to melodia przyszłości.

KE ma wątpliwości o polski wiatrakowy "kamień milowy". Pytamy u źródła

Oficjalnie Bruksela nie komentuje realizacji tzw. kamieni milowych przed ich realizacją, a takowym, który ma nas doprowadzić do wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) jest ustawa liberalizująca lokowanie farm wiatrowych na lądzie. Nieoficjalnie jednak słyszymy, że pojawią się wątpliwości, czy ten „kamień milowy” wypełni zobowiązania wobec Komisji Europejskiej. Zapytaliśmy u źródła.

Samorządy apelują o szersze otwarcie się na wiatraki

W środę 8 marca 15 organizacji samorządowych zaapeluje do premiera Mateusza Morawieckiego i Sejmu RP o pozostawienie 500 metrów w ustawie wiatrakowej i przekazanie decyzyjności gminom i społeczności lokalnej.

„Świstaki lubią wiatraki"- PGE promuje zieloną energię

PGE Polska Grupa Energetyczna postawiła na informacje i edukację w zakresie odnawialnych źródeł energii. Budowanie przez lidera transformacji energetycznej w Polsce potencjału w zakresie OZE promują łasice i świstaki.

Część górniczych związków zawodowych chce szerszej liberalizacji ustawy wiatrakowej

Dwa górnicze związki zawodowe zaapelowały do posłów i premiera Mateusza Morawieckiego o odblokowanie rozwoju energetyki wiatrowej oraz o zabezpieczenie interesów pracowników branży wiatrowej za pomocą układu zbiorowego. Chodzi o lubelski związek zawodowy „Przeróbka" oraz Międzyzakładowy Związek Zawodowy Górników „Makoszowy”.

Miliardowe koszty gigantycznego magazynu energii

Wraz z rosnącą mocą OZE potrzebne są duże magazyny energii. Takimi mogą być elektrownie szczytowo-pompowe, które jednak mogą być bardzo drogie.

Nowe elektrownie wodne budzą wątpliwości mimo zgody rządu

Specustawa ma usprawnić budowę elektrowni wodnych, które mają służyć jako magazyny energii. Spółki są jednak na wstępnym etapie prac.