Partner Główny

Rząd poprawia warunki inwestycyjne w offshore

Sejm znowelizował ustawę o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, w tym ustawę offshore, która zakłada poprawę warunków inwestycyjnych dla projektów morskich farm wiatrowych. Przepisy doprecyzowują waloryzację poziomu przyznanego wsparcia.

Kiepskie wsparcie rządu dla zielonej energii. Spadła liczba dotacji

Wydatkowanie pieniędzy z programów zwiększających efektywność energetyczną i własną produkcję prądu idzie jak po grudzie.

Opłata OZE na rachunku za prąd wyniesie zero złotych

Opłata OZE, która od 2016 r. doliczana jest do rachunku za energię elektryczną, będzie wynosiła w przyszłym roku 0 zł i nie obciąży dodatkowo konsumentów energii elektrycznej.

Niemcy zabierają zyski producentom zielonej energii

90 procent zysków, jakie wypracowali producenci energii odnawialnej w Niemczech zostanie im zabranych przez państwo. W ten sposób rząd w Berlinie chce sfinansować pakiet pomocowy dla gospodarstw domowych.

Mój Prąd z większymi zachętami od grudnia 2022

Rząd chce zwiększyć zachęty do stawiania instalacji fotowoltaicznej na dachu. W związku z inflacją dodatek do inwestycji zostanie zwiększony. Liczba chętnych na własny prąd nadal rośnie, ale tempo wyraźnie spadło.

Orlen buduje biogazownie na potrzeby transportu

Orlen buduje pierwszą w Polsce jak mówią przedstawiciele firmy „ekologiczną biogazownię”, która ma przełożyć się na ograniczenie emisji dwutlenku węgla w transporcie ciężarowym. Wkrótce mają powstać kolejne.

Pusty kompromis w projekcie ustawy wiatrakowej

Nie 500, lecz 750 metrów – taka ma być odległość farm wiatrowych od najbliższych zabudowań. Zdaniem branży nie odblokuje to potencjału w wietrze na lądzie.

Wiadomo już jak daleko od domów można stawiać farmy wiatrowe

Nie 500, lecz 750 metrów – taka ma być odległość farm wiatrowych od najbliższych zabudowań – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Zdaniem branży nie odblokuje to potencjału w wietrze na lądzie, tak pilnie potrzebnego polskiej energetyce w związku z brakami mocy do produkcji prądu.

Pod koniec roku rusza kolejna edycja dotacji do domowej fotowoltaiki

Rząd przygotował kolejną, czwartą już edycję programu Mój Prąd. Rozpocznie się ona 15 grudnia 2022 r. Wielkość dotacji wzrośnie.

Prezes kluczowej spółki odpowiedzialnej za przyłączenia OZE odchodzi

Robert Zasina zrezygnował ze stanowiska prezesa zarządu Taurona Dystrybucja, największego polskiego dystrybutora prądu – poinformowała spółka córka należąca do giganta energetycznego, a więc katowickiego Taurona. Pełnił on swoją funkcję od 2016 r.

PGE zwielokrotnia moc elektrowni fotowoltaicznych

PGE Energia Odnawialna, z Grupy PGE, zakończyła prace budowlane na 19 farmach fotowoltaicznych o mocy do 1 MW, które wygrały w 2021 r. aukcję na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii. Dotychczas spółka dysponowała farmami o łącznej mocy jedynie 4,6 MW. W 2023 r. będzie to już ponad 200 MW.

Niemcy chcą kupować zielony prąd z Maroka

Niemiecki rząd chce umożliwić import zielonej energii elektrycznej z Afryki Północnej – informuje federalne Ministerstwo Gospodarki. Jako pierwsze jest planowane podłączenie energetyczne do Maroka.

Finansowanie dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku wciąż w blokach startowych

Liderzy budowy pierwszych morskich farm wiatrowych są zmuszeni czekać z decyzjami o sposobie finansowania swoich projektów, wartych nawet ponad 80 mld zł. Na drodze stoją rosnące ceny surowców i procedowana istotna nowelizacja ustawy o morskich farmach wiatrowych.

Koniec problemów Columbusa? Jest chętny na farmy fotowoltaiczne

Columbus Energy sprzedaje farmy fotowoltaiczne o mocy 102,5 MW za kwotę 97,6 mln euro plus udział zyskach tych farm do końca 2026 r. Kupującym okazała się firma ENGIE Zielona Energia, należąca do grupy francuskiego giganta energetycznego ENGIE. Dla polskiej firmy może to oznaczać koniec problemów finansowych.

Dlaczego w sieci brakuje miejsca dla OZE? Tauron wskazuje przyczynę

Tauron przyłącza coraz więcej OZE do sieci. Wskazuje jednak, że inwestorzy nie kwapią się, aby szybko zrealizować inwestycje. W efekcie nawet 50 proc. pozytywnych decyzji o przyłączeniu OZE, nie jest wykorzystane przez deweloperów.

Nowy potencjał offshore. Bałtycki wiatr może dać więcej prądu

Nie ma ani jednego, a może być nawet 33 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej. To potencjał, który skrywa Morze Bałtyckie. Tylko w ramach dwóch pierwszy faz rozwoju, w Polsce może powstać ponad 15 GW. Pierwsze instalacje staną w Polsce w połowie tej dekady. Projekty tej fazy realizującą m.in. PGE, Orlen czy Polenergia.

Czy wiatraki na lądzie są bezpieczne dla zdrowia? Jest raport PAN

Nie ma jednoznacznych dowodów na to, by dźwięki elektrowni wiatrowych, w tym infradźwięki, wywierały negatywny wpływ na zdrowie lub samopoczucie człowieka – wynika z najnowszej publikacji Komitetu Inżynierii Środowiska PAN „Elektrownie wiatrowe w środowisku człowieka”.

Norwegia ma największą na świecie pływającą farmę wiatrową

Koncern Equinor (dawny Statoil) rozpoczął produkcję prądu z pierwszej turbiny pływającej farmy wiatrowej Hywind Tampen na Morzu Północnym. To największa tego typu konstrukcja na świecie. Poważnie ograniczy emisję CO2 z norweskich platform wiertniczych.