Polenergia wchodzi do Rumunii po zamknięciu wiatrowej transakcji

Polenergia wchodzi na rynek rumuński. Największa polska prywatna grupa energetyczna podpisała w październiku warunkową umowę z Naxxar Renewable Energy Management Holding. Teraz spółka potwierdza zamknięcie transakcji.

PGE i Ørsted wybrali firmę, która przeprowadzi certyfikację komponentów dla morskich farm wiatrowych

Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z firmą DNV, która zajmie się certyfikacją poszczególnych elementów morskiej farmy wiatrowej Baltica.

Mrożenie cen energii na cały rok idzie do kosza. Sejm zajmie się projektem opozycji

Podczas środowych obrad Sejmu odrzucono rządowy projekt ustawy o zamrożeniu cen energii gazu na 2024 r., który powielał rozwiązania zastosowane w tym roku. Z kolei projekt większości sejmowej skierowano do prac komisyjnych.

Wiatraki znów czekają, na nowy rząd i liberalizację

Szerokiej liberalizacji lokowania farm wiatrowych na razie nie będzie. Firmy i tak wskazują, że efekt tej ustawy byłby widoczny dopiero za dwa–cztery lata.

Donald Tusk zdecyduje o losach wiatraków. Na razie bez ułatwień dla inwestorów

Ważą się losy ustawy wiatrakowej. Przyszła koalicja rządząca może wycofać się z szerokiego zakresu nowelizacji przepisów energetycznych. Mają pozostać tylko te dotyczące mrożenia cen energii gazu i ciepła – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Przepisy liberalizujące lokowanie farm wiatrowych mogą zniknąć.

Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce

Rząd Donalda Tuska będzie chciał zwiększyć tempo transformacji energetycznej. Sfinansować mają to fundusze ze sprzedaży pozwoleń na emisję CO2.

Klęska tegorocznych aukcji OZE

Spośród siedmiu aukcji OZE przeprowadzonych w listopadzie tylko dwie zostały rozstrzygnięte. Zakontraktowano jedynie kilka procent zaoferowanej energii.

Dłuższe utrzymywanie opłaty od zysków może pogorszyć warunki budowy nowych OZE

Utrzymywanie mechanizmu mrożącego poziom cen sprzedawanej energii może przełożyć się na pogorszenie warunków inwestycji nowych źródeł OZE. Banki mają wprowadzać dodatkowe zabezpieczenia. "Jeśli ceny maksymalne zostaną utrzymane na kolejny rok, to możemy być pewni, że część inwestorów tego nie wytrzyma" – uważa Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Pięciopak wiatrowy ma rozruszać morskie farmy wiatrowe

Branża wiatrowa chce odblokowania potencjału morskich farm wiatrowych i ma gotowy pakiet zmian w prawie. Gra idzie o blisko 33 GW mocy.

Fotowoltaika nadal się opłaca. Jak sprawdzić, ile zużyliśmy energii?

W kwietniu 2022 r. weszły w życie przepisy, które zmieniły sposób funkcjonowania rynku fotowoltaicznego w Polsce. Najgłośniej komentowany jest wciąż wprowadzony nowy system rozliczeń prosumentów. Z punktu widzenia prosumentów kluczowy jest sposób rozliczeń. Zgodnie z przepisami system opustów został zastąpiony net-billingiem. Klienci zgłaszają jednak uwagi co do rozliczeń.

Morskie farmy wiatrowe na ostrym wirażu. Kolejne gwarancje potrzebne?

Osiem największych firm zajmujących się energią odnawialną odnotowało w pierwszej połowie roku łączny spadek aktywów o 3 mld dol. W opinii Allianz Trade bez gwarancji rządowych stanowiących zabezpieczenie finansowe dla dużych projektów przemysłowych, cele klimatyczne mogą być zagrożone.

Jak przełamać chińską dominację w fotowoltaice

Branża widzi problem z chińskim importem, ale w innym miejscu niż Bruksela. Zamiast nakładać kary, proponuje stymulować rodzimy przemysł fotowoltaiczny.

Duński gigant wiatrowy traci miliardy w dzień

Ørsted, duński koncern energetyczny, realizujący projekty z branży OZE, głównie morskie farmy wiatrowe, wstrzymał inwestycje w dwa projekty u wybrzeży USA. Projekty już przyniosły straty rzędu ponad 5 mld dol. To efekt opóźnień w dostawie komponentów oraz rosnących kosztów realizacji projektu. Akcje firmy spadły o ponad 25 proc. jednego dnia.

PGE i Ørsted zakontraktowały już wszystkie elementy morskiej części wiatraków na Bałtyku

Partnerzy podpisały kontrakt na kolejną dostawę fundamentów dla Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. To ostatnia z umów dotyczących dostaw kluczowych elementów dla części morskiej projektu Baltica 2, zamykająca tzw. poziom bezpośrednich, najważniejszych dostawców w morskiej części inwestycji.

Unia chce podwoić moc w wietrze. Polska może temu sprostać

Unia Europejska chce podwoić do 2030 r. moc energetyki wiatrowej na lądzie i na morzu do ponad 500 GW. Polska w projekcie aktualizacji strategii energetycznej także zaproponowała podwojenie mocy w wietrze z blisko 10 GW do 20 GW w 2030 r. Więcej mocy pojawi się dzięki wiatrakom na morzu.

Wiatraki na morzu podwyższą koszty prądu? Konieczny powrót do rynku

Inflacja stała się wyzwaniem dla budowniczych morskich farm. Pojawiają się pytania i wątpliwości czy podatnik zapłaci za nie więcej w rachunku za prąd. Te ryzyka są, ale mechanizmy w prawie mają temu zaradzić. Firmy apelują także o przywrócenie realnego rynku i handlu energią elektryczną w Polsce po okresie mrożenia.

Orlen rusza z budową pierwszej farmy wiatrowej na Bałtyku

Koncern posiada już komplet pozwoleń na budowę, zapewnił sobie wszystkie komponenty niezbędne do prowadzenia inwestycji i finansowanie projektu. Rozpoczęto też budowę terminalu instalacyjnego w Świnoujściu.

Największa na świecie siłownia wiatrowa ruszyła w brytyjskim sektorze Morza Północnego

Norweski koncern Equinor uruchomił na Morzu Północnym największą na świecie morską siłownię wiatrową. Wiatraki są tam tak wielkie, że jeden obrót łopaty o długości 107 metrów, wytwarza prąd wystarczający do zasilenia gospodarstwa domowego przez dwa dni. Pierwszy prąd otrzymali odbiorcy na Wyspach Brytyjskich.