Wielkopolskie zagłębie węglowe staje się słonecznym centrum Polski

Jeden z największy inwestorów w OZE w naszym kraju, portugalska firma EDP Renewables uruchomiło w Wielkopolsce farmę fotowoltaiczną Przykona o mocy 200 MW, drugą największą instalację PV w Polsce.

Spółka należąca do BP sprzeda energię z polskich farm fotowoltaicznych

Lightsource bp, spółka należąca do koncernu BP, podpisała z koncernem Microsoft długoterminową umowę sprzedaży energii elektrycznej (PPA) produkowanej z farm fotowoltaicznych w Polsce.

Ogromny kredyt na morską farmę wiatrową Baltic Power

Firma z udziałem Orlenu i NP Baltic Wind otrzyma 3,6 mld euro kredytu inwestycyjnego na 23 lat. Inwestycja w farmę o mocy do 1,2 GW ma ruszyć w tym roku i zakończyć się w 2026 r.

Polska fabryka elementów morskich farm wiatrowych sprzedana Duńczykom

Spółka celowa związana ze światowym potentatem na rynku turbin wiatrowych, duńską firmą Vestas, podpisała umowę zakupu szczecińskiej fabryki ST3 Offshore. Kiedyś miała produkować fundamenty dla morskich farm wiatrowych. Teraz ma szansę powrócić i zwiększyć polski udział w budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Budimex wybuduje port instalacyjny Orlenu dla wiatraków na morzu

Koncern energetyczny wyłonił wykonawcę lądowej części terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu. Inwestycję zrealizuje Budimex. Prace budowalne rozpoczną się w październiku, a zakończą na przełomie 2024 i 2025 r.

KGHM przejmie projekty farm fotowoltaicznych od Grenevii

Projekt Solartechnik należy do Grupy Grenevia, podpisał transakcję sprzedaży portfela wybudowanych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy blisko 50 MW do grupy KGHM Polska Miedź.

Mniejsze wsparcia dla starszych OZE. Producenci zielonej energii chcą iść do sądu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ograniczyło obowiązek zakupu energii odnawialnej na 2024 r. przez firmy. To zmniejszy przychody wytwórców prądu w starszych instalacjach OZE, które korzystały z pomocy państwa jeszcze przed wejściem w życie aukcji na zieloną energię.

Estończycy najwięcej zarabiają w Polsce. Zielona energia ma tu wzięcie

Grupa Eesti Energia z Estonii zanotowała rekordowy zysk w drugim kwartale, a największy wzrost sprzedaży grupa osiągnęła na rynku polskim. Estończycy blisko połowę prądu produkują z OZE.

Branża OZE apeluje o zwiększenie obowiązku zużycia zielonej energii

Organizacje zrzeszające zarówno wytwórców, jak i odbiorców energii z OZE apelują do rządu o powstrzymanie się od działań - które ich zdaniem - destabilizują rynek świadectw pochodzenia. Chcą one powrotu do wcześniejszych ustaleń na rok 2024 tzw. obowiązku OZE dla zielonych certyfikatów na poziomie 11 proc. (wobec 5 proc. zaproponowanych ostatnio).To ten wskaźnik decyduje o popycie na te certyfikaty i ich ceny.

Ruszyła największa na świecie pływająca farma wiatrowa

Norwegowie mają największą na świecie pływającą morską farmę. Należy do koncernu państwowego Equinor. Energia wiatru jest wykorzystana do zasilenia norweskich złóż Gullfaks i Snorre na Morzu Północnym.

Tauron sprawdzi czy domowe instalacje fotowoltaiczne są zgodne z umową

Jedna z największych spółek dystrybucyjnych w kraju, Tauron Dystrybucja, działająca na południu Polski, rozpoczyna weryfikację dotyczącą niepoprawnych przyłączeń mikroinstalacji do sieci. Chodzi o zbadanie czy instalacja ma taką samą moc jak w zgłoszeniu do zakładu energetycznego. Wizyt w domach jednak nie będzie.

Polskim przedsiębiorstwom będzie łatwiej z OZE

Własne sieci i własne źródło OZE stają się faktem. Tzw. linia bezpośrednia może pozwolić na obniżenie kosztów zaopatrzenia w energię i zmniejszenie śladu węglowego, co jest kluczowe dla utrzymania znaczenia polskiego eksportu do UE.

Producenci OZE rozczarowani pomysłem rządu, przemysł się cieszy

Rząd planuje znacząco obniżyć zobowiązania polskich firm energetycznych dotyczące zakupu tzw. zielonych certyfikatów dających dodatkowe zyski wytwórcom zielonej energii. Producenci zielonej energii są rozczarowani, przemysł się cieszy.

Wiatraki na morzu mogą nie sprostać inflacji

Nawet o 40 proc. wzrosły koszty budowy morskich farm wiatrowych w ostatnich trzech latach. To efekt zerwanych łańcuchów dostaw w czasie pandemii oraz kryzysu energetycznego.

Ministerstwo zapewnia, że podatku od domowej fotowoltaiki nie będzie

Nie są prowadzone żadne prace nad podatkiem od fotowoltaiki - zapewnił rzecznik resortu klimatu i środowiska. Jednocześnie Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapewnia, że środków na realizację programu Mój Prąd nie zabraknie.

Wkrótce Orlen ruszy z budową morskiej farmy wiatrowej

Rada nadzorcza koncernu wydała właśnie zgodę na rozpoczęcie budowy. Ma ruszyć jeszcze w tym roku i zakończyć się w 2026 r. Całe przedsięwzięcie pochłonie około 4,73 mld euro.

PGE powiększa potencjał morskiego wiatru razem z partnerami

Ministerstwo Infrastruktury wydało decyzje o udzieleniu pozwoleń na realizację kolejnych pięciu projektów morskich farm wiatrowych. Decyzja dotyczy m.in. obszarów na Bałtyku, o które ubiegała się PGE w ramach postępowań rozstrzygających. Ich łączna moc to 3,9 GW.

Bartosz Fedurek: Potencjał wiatru na lądzie nadal nie zostanie w pełni odblokowany

Zmieniona ustawa wiatrakowa to krok w dobrą stronę, ale niewystarczający. Nowe projekty pojawią się, lecz potencjał dodatkowego wiatru na lądzie będzie mniejszy o 50 proc. – mówi Bartosz Fedurek, dyr. krajowy EDP Renewables Polska.