Budowa morskich farm wiatrowych. Będą rekompensaty dla rybaków

Tymczasowe rekompensaty dla rybaków łowiących na obszarze, gdzie planowana jest budowa pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej, zapowiada Orlen. Na rządowy projekt rekompensat resortu rolnictwa trzeba poczekać do końca roku.

Będzie liberalizacja w budowie wiatraków na lądzie. Jest projekt ustawy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska skierowało do konsultacji społecznych długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy odległościowej. Zakłada ona m.in. ustanowienie minimalnej odległości lokowania farm wiatrowych do 500 m od najbliższych zabudowań. Obecnie to 700 m. Będą także obostrzenia dla lokalizacji wiatraków od obszarów Natura 2000.

Znowu wojna o OZE. Wyjaśniamy, co znaczy „nadrzędny interes publiczny”

Projekt nowelizacji ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii trafił do Stałego Komitetu Rady Ministrów. Najważniejszą zmianą mają być ułatwienia w rozliczaniu prosumentów, ale polityczne emocje wzbudził zapis o nadrzędności inwestycji OZE. Wyjaśniamy, co się za tym kryje.

Remigiusz Nowakowski: Energetyka cierpi na brak stabilizatorów OZE

Po 10 latach znacząco wzrósł udział OZE w produkcji energii elektrycznej. Są to jednak źródła częściowo niesterowalne potrzebujące stabilizatora. Tymczasem moc dyspozycyjna dramatycznie spada. To dylemat, którzy trzeba rozwiązać jak najszybciej – mówi Remigiusz Nowakowski, wiceprezes Qair Polska oraz prezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych DISE, które organizuje jubileuszowy 10 Kongres Energetyczny DISE we Wrocławiu.

Rinat Achmetow stawia największe na Ukrainie magazyny energii

Koncern DTEK najbogatszego Ukraińca inwestuje 140 milionów euro w magazyny energii, aby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy. Buduje też instalacje OZE.

Walka o wyższą cenę maksymalną dla offshore trwa. Kuszące dla rządu argumenty

Energetyka wiatrowa na morzu przyczyni się do obniżenia cen energii elektrycznej na rynku – wynika z najnowszej analizy Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW). Spółki energetyczne prywatne jak i państwowe apelują o podwyższenie ceny maksymalnej w ramach aukcji morskich farm wiatrowych w 2025 r.

MAP broni spółki i chce wyższej ceny energii z wiatraków na Bałtyku. PGE podaje kwotę

Ministerstwo Aktywów Państwowych ocenia, że proponowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska maksymalna cena zakupu energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych na poziomie 471,83 zł/MWh jest za niska - wynika z uwag MAP do projektu rozporządzenia MKiŚ. Spółki chcą kwoty o 100 zł wyższej.

Morskie projekty PGE i Ørsted przetrwały kryzys energetyczny. Kluczowy koniec roku

W tym roku Polska Grupa Energetyczna i duńska firma Ørsted chcą podjąć finalną decyzję inwestycyjną dla projektu Baltica 2 o mocy 1,5 GW. Zgoda na realizację jednej z największych farm wiatrowych w Europie ma zapaść w IV kw. tego roku, jak tylko PGE zamknie finansowanie swojej części projektu.

Przy rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku jest miejsce dla lokalnych firm

Udział polskich firm przy rozwoju, budowie i obsłudze naszego pierwszego projektu morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku oceniamy na 20–30 proc. – mówi Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzającą Offshore w Ørsted Polska.

Polenergia kusi inwestorów zielonymi obligacjami

Na ten moment emisja akcji nie jest priorytetem. Chcemy skoncentrować się na zielonych obligacjach. Jako jeden z liderów rynku OZE jesteśmy firmą stworzoną do ich emisji – mówi Jerzy Zań, prezes Polenergii.

Na rząd mogą posypać się skargi do Brukseli. Chodzi o obowiązek OZE

Zamiast wsparcia branży OZE, rząd ulega lobby przemysłu ciężkiego, który nie chce transformacji. Polski rząd chyba także tej transformacji nie chce. Moim zdaniem inwestorzy OZE poskarżą się do Komisji Europejskiej, co tylko utrudni rozmowy polskiemu rządowi w innych, dla niego ważnych kwestiach, jak rynek mocy czy atom – mówi "Rzeczpospolitej" prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki.

Rusza nabór do szóstej edycji programu Mój Prąd

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął nabór wniosków w programie Mój Prąd 6.0. O wsparcie mogą się starać prosumenci, którzy wydatki na instalacje fotowoltaiczne ponieśli po 1 stycznia 2021 r. Warunkiem dofinansowania jest rozliczanie się prosumenta w systemie net-billing.

Trwa walka o rynek biogazu w Polsce. Substrat jest na wagę złota

Potencjał biogazu w Polsce jest jednym z największych w Europie. Trwa cicha wojna o to, kto zdominuje rynek. Jest miejsce dla małych rolniczych biogazowni.

Jest kompromis. Obowiązek OZE będzie większy niż teraz, ale mniejszy niż planowano

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ws. poziomu obowiązku umorzenia zielonych certyfikatów. Zamiast proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska 12 proc. poziom ten będzie wynosił 8,5 proc. w 2025 r. Obecnie to 5 proc. Zrezygnowano także z ustalenia tego obowiązku na kilka lat do przodu, na czym zależało branży OZE.

Są pierwsze pozytywne decyzje dotyczące rekompensat za wyłączenia OZE

Nierynkowe redukcje mocy instalacji fotowoltaicznych trapiły latem tego roku polskie spółki OZE. Pierwsze firmy otrzymują pozytywne decyzje o rekompensatach i zdradzają skalę zjawiska.

Branża OZE krytykuje MAP. Padają porównania do PiS. Poszło o zielone certyfikaty

Zaostrza się spór o zielone certyfikaty. Z jednej strony padają zarzuty o podwyżki cen energii, z drugiej obawy o zatrzymanie transformacji energetycznej. Branża wiatrowa argumentuje, że Ministerstwo Aktywów Państwowych zmierza w stronę wyhamowania rozwoju OZE. Padają porównania do poprzedniego rządu PiS.

Gigant wiatrowy traci na wartości. Problemy z turbinami wiatrowymi narastają

Spółka energetyczna GE Vernova, której zakłady produkcyjne są także w Polsce, odnotowała w piątek 23 sierpnia spadek wartości blisko o 7 proc. To efekt kolejnej już awarii jednej z morskich turbin wiatrowych u wybrzeży Anglii.

Cena za energię z wiatraków na morzu może uniemożliwić ich powstanie

Lokalizacja projektów morskich farm wiatrowych kolejnej fazy rozwoju może uniemożliwić ich realizację przy tej cenie maksymalnej, którą proponuje rząd - mówi „Rzeczpospolitej” Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).