Policz, zanim zamontujesz panele

Wsparcie z rządowych programów jest coraz mniejsze, a reguły współpracy z dystrybutorami już nie tak korzystne, jak wcześniej. Ale boom na instalacje PV trwa. Warto dobrać wielkość instalacji do rzeczywistych potrzeb gospodarstwa.

Historyczna szansa na skok technologiczny

Musimy zmaksymalizować udział polskich firm w zabezpieczeniu dostaw dla projektów offshore wind w kraju i na świecie – mówi Janusz Gajowiecki prezes PSEW.

Morski wiatr nakręci naszą gospodarkę

Mamy ambicję, aby polski przemysł osiągnął zdolność dostarczenia kluczowych elementów konstrukcyjnych farm wiatrowych – mówi Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. OZE.

Historyczne porozumienie dla morskiej energetyki wiatrowej

Dziś podpisano porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Do 2040 r. morskie farmy wiatrowe mają zaspokoić ok 20 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.

Ekologiczna energetyka dzięki chmurze

Polski miks energetyczny zmienia się na coraz bardziej ekologiczny, jednak musimy mieć świadomość, że ten proces będzie trwał jeszcze dekady. Ze względu na specyfikę bezemisyjnych źródeł energii, transformacja energetyczna naszego kraju wymagać będzie zupełnie nowych narzędzi i metod minimalizacji, optymalizacji oraz bilansowania zużycia i produkcji energii. Analityka Big Data i sztuczna inteligencja w chmurze stają się częścią energetycznej rewolucji.

Współdzielenie to szansa dla OZE w Polsce. Dania i Holandia mogą być wzorem

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na zieloną energię coraz bardziej widać ograniczenia dotyczące warunków przyłączenia do sieci kolejnych projektów – pisze Janusz Gajowiecki, prezes PSEW.

PSEW: konieczna jest współpraca firm przy budowie morskich farm

Projekt rozporządzenia ministra infrastruktury powinien stworzyć takie warunki wejścia na polski rynek morskiej energetyki wiatrowej, które wyselekcjonują firmy o szerokim doświadczeniu, ale i potencjale – przekonuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Energetyka słoneczna przed jakościową rewolucją

Proponowane przez Ministerstwo Klimatu zmiany dotyczące fotowoltaiki to szansa na uporządkowanie branży i wzmocnienie OZE w Polsce – piszą Mariusz Klimczak i Krzysztof Dziaduszyński, szefowie firmy Esoleo.

Morska energetyka wiatrowa to szansa dla polskich firm

Do 2050 r. w Polsce mogłoby zostać zainstalowanych około 28 GW w morskich farmach wiatrowych osiągając poziom nawet 65 proc. udziału lokalnego łańcucha dostaw w całości dostaw dla offshore – wynika z raportu PSEW i Instytutu Jagiellońskiego.

Dalszy rozwój energetyki prosumenckiej wymaga zmiany modelu rozliczeń

Rozwiązania proponowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska pozwolą na zbudowanie nowego systemu elektroenergetycznego i rynku energii, w którym prosumenci będą odgrywali niezwykle ważną rolę – pisze Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE.

Atrakcyjność przydomowej fotowoltaiki może zmaleć

Proponowane zmiany dla właścicieli paneli słonecznych mogą skutkować ostrym wyhamowaniem inwestycji w fotowoltaikę. W 2020 r. nakłady w tym obszarze sięgnęły rekordowych 9,5 mld zł.

Uzbekistan sięga po prąd ze słońca

Francuzi zbudują w Uzbekistanie elektrownię słoneczną za 150 mln euro. Blisko 60 proc. tej kwoty sfinansuje Europa.

PGE i Ørsted: umowa w sprawie morskich farm

PGE i Ørsted sfinalizowały umowę joint venture dla budowy morskich farm wiatrowych w Polsce. Duńczycy za 657 mln zł objęli połowę udziałów w dwóch projektach.

TAURON odpowiada na 100 pytań o fotowoltaikę

Odpowiedzi na 100 najczęściej zadawanych pytań o fotowoltaikę znalazły się w najnowszym poradniku, który TAURON przygotował dla swoich klientów. Poradnik został przygotowany z myślą o osobach, które rozważają montaż instalacji fotowoltaicznej. Poradnik można pobrać ze strony tauron.pl/ebook

Ruszają konsultacje publiczne ustawy wiatrakowej

Rozpoczęły się konsultacje publiczne nowelizacji ustawy, która odblokuje możliwość realizacji nowych projektów dotyczących budowy elektrowni wiatrowych na lądzie. Uwagi do ustawy można zgłaszać przez 30 dni.

Instalacje słoneczne z polskich fabryk

W perspektywie pięciu lat polska fotowoltaika ma szansę stać się niemal niezależna od dostaw materiałów i technologii spoza Unii Europejskiej – przekonuje Instytut Energetyki Odnawialnej.

Polityczny spór wokół farm wiatrowych na lądzie

Choć ustawa luzująca obostrzenia przy budowie wiatraków została wpisana do wykazu prac rządowych, to wciąż nie ma w tej kwestii politycznej zgody w obozie rządzącym.

Polityka energetyczna Polski do 2040 – rozwiane nadzieje na tańszą energię?

Neutralna klimatycznie Polska w 2050 r. jest w zasięgu. Droga dojścia do zerowej emisji dwutlenku węgla nie musi być przy tym kosztowna i kręta. Bo w rękach mamy narzędzia i technologie do niwelowania skutków przebudowy polskiego systemu energetycznego w kierunku niskoemisyjnym. Można wręcz powiedzieć, że brak transformacji energetycznej oznaczający pozostanie przy energetyce węglowej to dla nas dużo większy koszt i szybka utrata konkurencyjności polskiej gospodarki – pisze Kamila Tarnacka, wiceprezes PSEW.