Partner Główny

Australia zbuduje największą elektrownię wodną zdolną akumulować energię

Australijski stan Queensland opublikował plany budowy największej na świecie hydroelektrowni z systemem pompowym zdolnym do magazynowania energii.

Ratunek widzimy w OZE. Coraz więcej Polaków chce odnawialnej energii

W kryzysie energetycznym rośnie liczba zwolenników zielonej energii, ale i większego wydobycia węgla.

Polacy chcą przede wszystkim zielonej energii

Rząd próbuje osłabić gigantyczny kryzys energetyczny dopłatami, głównie do węgla. Tymczasem najwięcej Polaków chce pilnego przyspieszenia rozwoju odnawialnych źródeł.

Francja uruchomiła pierwszą morską elektrownię wiatrową. Ma być ich 50

U ujścia Loary rozpoczęła produkcję prądu pierwsza we Francji morska elektrownia wiatrowa. W ciągu 18 lat ma ich stanąć u francuskiego wybrzeża łącznie pół setki.

Problemy z węglem zabetonowały liberalizację wiatraków

Nowelizacji ustawy wiatrakowej nie będzie, a przynajmniej nie nastąpi to w kolejnych miesiącach. – Nie ma klimatu w rządzie, a przede wszystkim w partii, aby zajmować się tą ustawą teraz. Wszyscy myślą o węglu i cenach prądu – mówi nam źródło zbliżone do rządu.

Finlandia postawi wiatraki przy granicy z Rosją

W badania nad rozwojem energetyki wiatrowej na terenach przygranicznych z Rosją zaangażowane są jednocześnie trzy fińskie ministerstwa.

PGE Baltica rozpoczyna badania środowiskowe dla kolejnej morskiej farmy wiatrowej

PGE Baltica, spółka z grupy PGE, przystąpiła do etapu przeprowadzenia badań środowiskowych dla projektu Baltica 1 – morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej ok. 80 km od brzegu Bałtyku. Badania przeprowadzi konsorcjum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i firmy MEWO S.A. specjalizującej się w pomiarach podmorskich. To jeden z trzech projektów PGE będący na wstępnym etapie. Dwa pozostałe projekty są na zaawansowanym etapie i wkrótce przejdą w fazę realizacji.

Wrzesień kluczowy dla spłaty zadłużenia Columbus Energy

Columbus Energy poprawił miesięczne wyniki. W sierpniu Spółka osiągnęła prawie 44 mln zł przychodów, czyli najwięcej odkąd weszła w życie nowa ustawa prosumencka, i zanotowała dodatni wynik EBITDA. Wrzesień może okazać się najważniejszym miesiącem dla spłaty zadłużenia spółki.

PGE bliżej kolejnych dwóch elektrowni wodnych

Należąca do grupy, PGE Energia Odnawialna otrzymały od Polskich Sieci Energetycznych (PSE) potwierdzenie możliwości realizacji siedmioletnich umów na rynku mocy przez elektrownie wodne Raduszec Stary i Dębe.

Górniczy Famur pomoże Enerdze naprawiać wiatraki

Grupa Famur i Energa Wytwarzanie podpisały umowę o współpracy w zakresie remontów i konserwacji urządzeń niezbędnych do pracy źródeł odnawialnych. Chodzi m.in. o dostawy części zamiennych w sektorze lądowych farm wiatrowych.

Energia słońca pozwoliła Unii zmniejszyć import gazu

Panele słoneczne dostarczyły tego lata w krajach Unii Europejskiej 12 proc. potrzebnej energii elektrycznej, o 25 proc. więcej niż w rekordowym 2021 r. To pozwoliło uniknąć importu 20 mld m3 gazu i dało oszczędność 29 mld euro — podał dziennik „La Tribune” za agencją AFP

Wiemy kto blokował liberalizację ustawy wiatrakowej. Rząd ujawnił dokumenty

Minister Michał Wójcik blokował na lipcowej Radzie Ministrów nowelizację ustawy wiatrakowej. Ustawa jednak przeszła, ale nadal prac sejmowych nie rozpoczęto. Marszałek Sejmu nie nadała projektowi numeru sejmowego.

Orlen bliżej rozpoczęcia budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Zależny Baltic Power podpisał umowy na wykonanie, dostarczenie i instalację stacji elektroenergetycznych i fundamentów instalacji mających powstać na Morzu Bałtyckim.

Mniej chętnych na prąd ze słońca. Rewolucja w energetyce zwalnia

Rekordom produkcji energii ze słońca nie towarzyszy rekordowe zainteresowanie dotacjami w ramach programu „Mój prąd”. Trend ten mogą zmienić wysokie ceny energii, które na powrót skłonią kolejnych Polaków do nowych inwestycji.

Fotowoltaika ofiarą sukcesu. Padł rekord produkcji energii, ale nadszedł impas

Jeszcze nigdy panele słoneczne nie wyprodukowały w Polsce tyle energii. Niestety, nowych instalacji powstaje dużo mniej.

Amerykańscy naukowcy: zużyte łopaty turbin wiatrowych da się przerobić na żelki

Niecodzienny pomysł na recykling łopat turbin wiatrowych zaprezentowali amerykańscy naukowcy. Twierdzą, że nowa generacja łopat po zakończeniu ich eksploatacji może zostać przerobiona na żelki - informuje The Guardian.

Znamy wykonawcę największej farmy wiatrowej na Bałtyku

Ørsted i PGE powierzą polsko-duńskiemu tandemowi realizacje morskich farm wiatrowych – Baltica 2 i Baltica 3. Wiatraki mają rozpocząć produkcję za 4 lata.

Andrij Koneczenkow: Wiatru oraz innych OZE nie da się wykorzystać jako broni

Ukraińska energetyka przez wiele lat zależała od decyzji Moskwy oraz lojalności wobec władz Rosji. Zielone technologie zmieniają tę perspektywę – mówi Andrij Koneczenkow, prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.