PGE, Orlen, Enea i Energa ściągają się o wiatr na morzu

Polska Grupa Energetyczna (PGE) złożyła wnioski o trzy nowe pozwolenia lokalizacyjne dla farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Obecnie PGE posiada pięć złożonych wniosków.

Tauron wybuduje największą farmę fotowoltaiczną w Polsce

Panele fotowoltaiczne zainstalowane na farmie fotowoltaicznej w Mysłowicach będą miały docelowo moc 100 MW. Będzie to największa taka instalacja w Polsce.

Rusza wyścig o kolejne pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych

Rząd rozpoczyna postępowanie na kolejne trzy pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Pierwszym chętnym na trzy rozpisane lokalizacje jest PKN Orlen.

Liberalizacja ustawy odległościowej trafi wkrótce do Sejmu

Trwająca od dwóch lat historia z uelastycznieniem przepisów dotyczących budowach nowych farm wiatrowych powoli dobiega końca. Do końca marca projekt powinien trafić pod obrady Sejmu.

Węglowy gigant stawia kolejne farmy fotowoltaiczne

Tauron zakończył budowę kolejnej elektrowni słonecznej w gminie Choszczno, w województwie zachodniopomorskim. Instalacja Choszczno II o mocy 8 MW zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną około 3,5 tys. gospodarstw domowych.

PGE planuje pozyskać ponad 3 mld zł na zielone inwestycje z emisji akcji

Zarząd PGE podjął uchwałę w sprawie rozpoczęcia procesu dokapitalizowania spółki w związku z planowanymi projektami inwestycyjnymi w obszarze energii odnawialnej, dekarbonizacji i dystrybucji. Grupa chce pozyskać od inwestorów ponad 3 mld zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Wilno przechodzi na zieloną energię i żegna się z gazem

Za osiem lat stolica Litwy będzie wykorzystywać do ogrzewania budynków tylko odnawialne źródła energii. Pożegna się z gazem, kopalinami i biopaliwem.

Polski gigant i duński partner szukają wykonawcy projektu offshore

PGE i Ørsted rozpoczęły przetarg na przygotowanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę dla dwóch etapów morskich farm wiatrowych Baltica 3 o mocy ok. 1045 MW i Baltica 2 o mocy ok. 1500 MW.

Polenergia planuje litewski sojusz na rzecz morskich farm wiatrowych

Spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk uzgodniła z litewską spółką Modus Energy AB, działającą pod marką Green Genius, warunki porozumienia, na mocy którego powstanie wspólna spółka celowa działająca w sektorze morskich farm wiatrowych.

Prezes Ignitis Polska: Litwini czekają na polski wiatr

Jeśli nie podejmiemy żadnych zmian w ustawie odległościowej, już teraz, a będziemy szukać nowych kolejnych rozwiązań, to wówczas znów utkniemy w poczekalni na kolejne dwa lata, bez żadnych zmian w prawie – mówi Diana Kazakevič, dyrektor generalny i prezes Ignitis Polska.

W 2022 roku energia z wiatru będzie potrzebna bardziej niż kiedykolwiek

Mijający rok jest pełen sukcesów energetyki wiatrowej. Rozpoczął się nowy rozdział dla polskiej gospodarki dzięki projektom morskich farm wiatrowych na Bałtyku - pisze Janusz Gajowiecki, prezes PSEW.

Famur wybuduje farmy fotowoltaiczne dzięki aukcjom OZE

Projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy prawie 58 MW realizowane przez Famur i jej spółkę zależną Projekt Solartechnik uzyskały wsparcie w grudniowej aukcji na sprzedaż energii ze źródeł odnawialnych (OZE).

PKP Energetyka daje zielone światło dla OZE

Spółka kolejowa rozwija program Zielona Kolej. PKP Energetyka zajmująca się dostawami prądu dla branży kolejowej zakłada, że do 2030 r. 85 proc. energii trakcyjnej zasilającej polskie pociągi będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych.

Trzysta kolejowych magazynów energii dla zielonej kolei

PKP Energetyka planuje stworzyć sieć magazynów energii trakcyjnej przy liniach kolejowych. Docelowo może ich powstać nawet trzysta.

Włoski gigant i jego duński pomocnik wejdą do polskiego offshore

Na krajowy rynek morskich farm wiatrowych pojawią się nowi gracze. Naftowy gigant Eni i duńska Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) rozszerzyły swoje partnerstwo w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Podmioty te, będą starać się o kolejne pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku w ramach drugiego etapu rozwoju, które powstaną po 2030 r.

Cel OZE w ogniu krytyki

Polska osiągnęła w 2020 r. unijny cel OZE na poziomie 16,13 proc. Zaktualizowane dane podał Główny Urząd Statystyczny. Pojawiły się jednak głosy krytyki.

Słoneczna umowa sektorowa podpisana

Przedstawiciele administracji rządowej oraz interesariusze energetyki słonecznej w Polsce podpisali porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki.

Krok bliżej do liberalizacji ustawy odległościowej

Samorządy poparły projekt noweli liberalizującej ustawę odległościową, która ogranicza możliwość budowy nowych mocy wytwórczych w wietrze. Nie zgłosiły one większych uwagach do projektu.