Ile w Mikołaja potrzebowaliśmy energii? PSE podało liczby
Na początku grudnia Polacy potrzebowali pomocy krajów sąsiednich, aby zabezpieczyć moc systemu energetycznego, na wypadek skorzystania z rezerwy, która 6 grudnia w Polsce była ograniczona przez spiętrzone prace remontowe. Wówczas ubytki dostępnej mocy w elektrowniach węglowych wynosiły 12,2 GW. PSE podało już ile wówczas sprowadziliśmy w ramach pomocy operatorskiej dodatkowo energii elektrycznej.
Skandynawowie kłócą się o prąd. Cierpi północna Europa
Szwecja blokuje możliwość wykorzystywania swoich sieci do przesyłania norweskiej energii do odbiorców w całym regionie Europy północnej. Norwegia w odwecie odcięła przesył prądu do swojego sąsiada. Najniższe temperatury w Skandynawii od lat o tej porze wraz z toczącym się sporem między Oslo o Sztokholmem przełożyły się na rekordowe ceny energii w samej Szwecji, ale i Finlandii i krajach bałtyckich, a także Polski.
Ukraiński prąd na pomoc Polsce
Kijów udzielił Polsce nadzwyczajnej pomocy energetycznej dostarczając w poniedziałek 945 MWh energii elektrycznej. Nie była to pomoc komercyjna.
Polski prąd na krawędzi. Pomogą sąsiedzi
PSE informuje o problemach w zapewnieniu rezerwy mocy w systemie elektroenergetycznym. Nie grozi nam blackout, jednak komunikat operatora sieci przesyłowej wskazuje na problemy, które mogą wystąpić w krajowym systemie energetycznym. W razie potrzeby pomogą nam dzisiaj Szwedzi i Niemcy.
Szwecja podzieli się prądem z Polską
W dniu Św. Mikołaja może wystąpić deficyt w dostępności mocy produkcyjnych, które zabezpieczają Polskę w dostawy prądu. Mroźny początek grudnia, remonty bloków węglowych, a także niski poziom produkcji energii z wiatru przełożył się na polskie problemy. W systemie zabraknie blisko 2 GW mocy. Mimo własnych problemów, Polsce mogą dzisiaj pomóc Szwedzi.
Prąd z Ukrainy do Unii we wspólnej sieci
Po republikach bałtyckich, także Ukraina jest gotowa do synchronizacji swoich sieci elektroenergetycznych z systemem energetycznym Unii. Połączenie ma nastąpić w 2023 roku.
Pięta achillesowa systemu elektroenergetycznego
W ostatnich tygodniach polskie koncerny energetyczne pochwaliły się danymi, dotyczącymi przyłączania mikroinstalacji fotowoltaicznych. Bilans wydaje się być pozytywny: w pierwszym półroczu 2021 r. do systemu włączono około 140 tysięcy takich instalacji. Problem w tym, że statystyka może wyglądać atrakcyjnie, ale realia niezależnych producentów prądu nie wyglądają zachęcająco.