Partner Główny

Rusza budowa nowego połączenia elektroenergetycznego między Polską a Ukrainą

Ukraiński operator sieci energetycznych Ukrenergo oraz polski operator systemu przesyłowego Polskie Sieci Elektroenergetyczne rozpoczęli budowę nowej linii przesyłowej między Ukrainą a Polską – poinformowała ukraińska strona. Odpowiednią umowę ramową podpisał Wołodymyr Kudrycki, prezes zarządu PKW „Ukrenergo” i prezes PSE Eryka Klossowskiego. Linia ma być gotowa do końca tego roku.

PKP Energetyka włącza się w pomoc dla uchodźców

Sztaby kryzysowe operatora kolejowej sieci trakcyjnej mają pomóc w koordynacji pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

PKP Energetyka naprawia sieci po wichurach

Po huraganie Nadia, Orkanie Eunice oraz silniejszych niż zwykle porywach wiatru w całej Polsce służby PKP Energetyka – firmy odpowiadającej za infrastrukturę trakcyjną – walczy ze skutkami żywiołu.

Ukraina jest blisko energetycznej synchronizacji z Europą

Europejscy operatorzy sieci przesyłowych skupieni w Stowarzyszeniu Europejskich Operatorów Systemów Transportowych (ENTSO-E) otrzymali pilny wniosek ukraińskiego operatora sieci przesyłowej Ukrenergo o awaryjną synchronizację ukraińskiego systemu elektroenergetycznego.

Cyberatak na sektor naftowy Unii, są opóźnienie w dostawach

Terminale naftowe w Niemczech, Belgii i Holandii padły ofiarą niemal synchronicznych cyberataków, które dotknęły dziesiątki obiektów. Są opóźnienia w dostawach a przywracanie płynnej pracy sektora może potrwać tydzień.

Rinat Achmetow na pomoc Polsce

Po raz kolejny Ukraina łata dziury w polskim systemie energetycznym. Koncern najbogatszego Ukraińca wspomaga Polskę swoim prądem. Prośba o wsparcie wyszła od Warszawy.

Ile w Mikołaja potrzebowaliśmy energii? PSE podało liczby

Na początku grudnia Polacy potrzebowali pomocy krajów sąsiednich, aby zabezpieczyć moc systemu energetycznego, na wypadek skorzystania z rezerwy, która 6 grudnia w Polsce była ograniczona przez spiętrzone prace remontowe. Wówczas ubytki dostępnej mocy w elektrowniach węglowych wynosiły 12,2 GW. PSE podało już ile wówczas sprowadziliśmy w ramach pomocy operatorskiej dodatkowo energii elektrycznej.

Skandynawowie kłócą się o prąd. Cierpi północna Europa

Szwecja blokuje możliwość wykorzystywania swoich sieci do przesyłania norweskiej energii do odbiorców w całym regionie Europy północnej. Norwegia w odwecie odcięła przesył prądu do swojego sąsiada. Najniższe temperatury w Skandynawii od lat o tej porze wraz z toczącym się sporem między Oslo o Sztokholmem przełożyły się na rekordowe ceny energii w samej Szwecji, ale i Finlandii i krajach bałtyckich, a także Polski.

Ukraiński prąd na pomoc Polsce

Kijów udzielił Polsce nadzwyczajnej pomocy energetycznej dostarczając w poniedziałek 945 MWh energii elektrycznej. Nie była to pomoc komercyjna.

Polski prąd na krawędzi. Pomogą sąsiedzi

PSE informuje o problemach w zapewnieniu rezerwy mocy w systemie elektroenergetycznym. Nie grozi nam blackout, jednak komunikat operatora sieci przesyłowej wskazuje na problemy, które mogą wystąpić w krajowym systemie energetycznym. W razie potrzeby pomogą nam dzisiaj Szwedzi i Niemcy.

Szwecja podzieli się prądem z Polską

W dniu Św. Mikołaja może wystąpić deficyt w dostępności mocy produkcyjnych, które zabezpieczają Polskę w dostawy prądu. Mroźny początek grudnia, remonty bloków węglowych, a także niski poziom produkcji energii z wiatru przełożył się na polskie problemy. W systemie zabraknie blisko 2 GW mocy. Mimo własnych problemów, Polsce mogą dzisiaj pomóc Szwedzi.

Węglowa spółka dostaje miliardy na dostosowanie sieci do OZE

Tauron pozyskał z Europejskiego Banku Inwestycyjnego kredyt na kwotę 2,8 mld zł. Jest to największe w historii Banku finansowanie korporacyjne udzielone w Polsce w sektorze energetyki.

Polska wraz z sąsiadami wnioskuje o większe środki na niezależność energetyczną od Rosji

Operatorzy systemów przesyłowych energii elektrycznej krajów bałtyckich i Polski złożyli wnioski o unijne dofinansowanie na inwestycje związane z synchronizacją sieci elektroenergetycznych. Kraje bałtyckie chcą odciąć się od połączeń elektroenergetycznych z Rosją.

Prąd z Ukrainy do Unii we wspólnej sieci

Po republikach bałtyckich, także Ukraina jest gotowa do synchronizacji swoich sieci elektroenergetycznych z systemem energetycznym Unii. Połączenie ma nastąpić w 2023 roku.

Pięta achillesowa systemu elektroenergetycznego

W ostatnich tygodniach polskie koncerny energetyczne pochwaliły się danymi, dotyczącymi przyłączania mikroinstalacji fotowoltaicznych. Bilans wydaje się być pozytywny: w pierwszym półroczu 2021 r. do systemu włączono około 140 tysięcy takich instalacji. Problem w tym, że statystyka może wyglądać atrakcyjnie, ale realia niezależnych producentów prądu nie wyglądają zachęcająco.

Firmy budujące sieci w dołku. „Dramatyczne załamanie rynku”

Już wiosną ubiegłego roku przedsiębiorstwa budujące dla dużych koncernów energetycznych sieci przesyłowe i dystrybucyjne alarmowały, że inwestycje wyhamowują niemalże do zera. Przeszło rok później sytuacja ma wyglądać jeszcze groźniej: przez branżę ma się przetaczać fala zwolnień. Energetyka z kolei ripostuje, że rozbudowa sieci w Polsce rozwija się zgodnie z planami.

Ukraina zakazuje importu prądu z Białorusi i Rosji

Jako pierwszy kraj w Europie, Ukraina z mocy prawa zakazała importu energii elektrycznej nie tylko z Białorusi, ale i z Rosji. Na razie na cztery miesiąca.

Bałtyk przeżyje bez prądu z Rosji

Dwa dni bez prądu z Rosji i Białorusi pokazały, że republiki bałtyckie już dziś poradzą sobie w takiej sytuacji. Lukę w dostawach wypełniła energia dostarczona od unijnych sąsiadów – Szwecji i Polski.