Rakietowe ataki na Ukrainę oddalają rozbudowę mostu energetycznego z Polską

Rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną naszego wschodniego sąsiada uniemożliwią uruchomienie jeszcze przed końcem tego roku nowego połączenia elektroenergetycznego łączącego Polskę z Ukrainą.

Będzie łatwiej budować sieci, ale nie będzie za co

Dzięki specustawie budowa nowych sieci dystrybucyjnych ma być łatwiejsza. Nowe przepisy nie rozwiązują jednak podstawowego problemu, jakim jest znalezienie finansowania inwestycji.

Wiertarką, dronem, wirusem. Rurociągi zawsze były celem

Tajemnica ataku na Nord Stream wcześniej czy później zostanie zapewne wyjaśniona. Pytanie jednak, czy teraz branża energetyczna powinna zacząć się bać. I czy jest czego, bo ataki na infrastrukturę energetyczną zwykle wywoływały krótkotrwały efekt.

Rusza budowa nowego połączenia elektroenergetycznego między Polską a Ukrainą

Ukraiński operator sieci energetycznych Ukrenergo oraz polski operator systemu przesyłowego Polskie Sieci Elektroenergetyczne rozpoczęli budowę nowej linii przesyłowej między Ukrainą a Polską – poinformowała ukraińska strona. Odpowiednią umowę ramową podpisał Wołodymyr Kudrycki, prezes zarządu PKW „Ukrenergo” i prezes PSE Eryka Klossowskiego. Linia ma być gotowa do końca tego roku.

PKP Energetyka włącza się w pomoc dla uchodźców

Sztaby kryzysowe operatora kolejowej sieci trakcyjnej mają pomóc w koordynacji pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

PKP Energetyka naprawia sieci po wichurach

Po huraganie Nadia, Orkanie Eunice oraz silniejszych niż zwykle porywach wiatru w całej Polsce służby PKP Energetyka – firmy odpowiadającej za infrastrukturę trakcyjną – walczy ze skutkami żywiołu.

Ukraina jest blisko energetycznej synchronizacji z Europą

Europejscy operatorzy sieci przesyłowych skupieni w Stowarzyszeniu Europejskich Operatorów Systemów Transportowych (ENTSO-E) otrzymali pilny wniosek ukraińskiego operatora sieci przesyłowej Ukrenergo o awaryjną synchronizację ukraińskiego systemu elektroenergetycznego.

Cyberatak na sektor naftowy Unii, są opóźnienie w dostawach

Terminale naftowe w Niemczech, Belgii i Holandii padły ofiarą niemal synchronicznych cyberataków, które dotknęły dziesiątki obiektów. Są opóźnienia w dostawach a przywracanie płynnej pracy sektora może potrwać tydzień.

Rinat Achmetow na pomoc Polsce

Po raz kolejny Ukraina łata dziury w polskim systemie energetycznym. Koncern najbogatszego Ukraińca wspomaga Polskę swoim prądem. Prośba o wsparcie wyszła od Warszawy.

Ile w Mikołaja potrzebowaliśmy energii? PSE podało liczby

Na początku grudnia Polacy potrzebowali pomocy krajów sąsiednich, aby zabezpieczyć moc systemu energetycznego, na wypadek skorzystania z rezerwy, która 6 grudnia w Polsce była ograniczona przez spiętrzone prace remontowe. Wówczas ubytki dostępnej mocy w elektrowniach węglowych wynosiły 12,2 GW. PSE podało już ile wówczas sprowadziliśmy w ramach pomocy operatorskiej dodatkowo energii elektrycznej.

Skandynawowie kłócą się o prąd. Cierpi północna Europa

Szwecja blokuje możliwość wykorzystywania swoich sieci do przesyłania norweskiej energii do odbiorców w całym regionie Europy północnej. Norwegia w odwecie odcięła przesył prądu do swojego sąsiada. Najniższe temperatury w Skandynawii od lat o tej porze wraz z toczącym się sporem między Oslo o Sztokholmem przełożyły się na rekordowe ceny energii w samej Szwecji, ale i Finlandii i krajach bałtyckich, a także Polski.

Ukraiński prąd na pomoc Polsce

Kijów udzielił Polsce nadzwyczajnej pomocy energetycznej dostarczając w poniedziałek 945 MWh energii elektrycznej. Nie była to pomoc komercyjna.

Polski prąd na krawędzi. Pomogą sąsiedzi

PSE informuje o problemach w zapewnieniu rezerwy mocy w systemie elektroenergetycznym. Nie grozi nam blackout, jednak komunikat operatora sieci przesyłowej wskazuje na problemy, które mogą wystąpić w krajowym systemie energetycznym. W razie potrzeby pomogą nam dzisiaj Szwedzi i Niemcy.

Szwecja podzieli się prądem z Polską

W dniu Św. Mikołaja może wystąpić deficyt w dostępności mocy produkcyjnych, które zabezpieczają Polskę w dostawy prądu. Mroźny początek grudnia, remonty bloków węglowych, a także niski poziom produkcji energii z wiatru przełożył się na polskie problemy. W systemie zabraknie blisko 2 GW mocy. Mimo własnych problemów, Polsce mogą dzisiaj pomóc Szwedzi.

Węglowa spółka dostaje miliardy na dostosowanie sieci do OZE

Tauron pozyskał z Europejskiego Banku Inwestycyjnego kredyt na kwotę 2,8 mld zł. Jest to największe w historii Banku finansowanie korporacyjne udzielone w Polsce w sektorze energetyki.

Polska wraz z sąsiadami wnioskuje o większe środki na niezależność energetyczną od Rosji

Operatorzy systemów przesyłowych energii elektrycznej krajów bałtyckich i Polski złożyli wnioski o unijne dofinansowanie na inwestycje związane z synchronizacją sieci elektroenergetycznych. Kraje bałtyckie chcą odciąć się od połączeń elektroenergetycznych z Rosją.

Prąd z Ukrainy do Unii we wspólnej sieci

Po republikach bałtyckich, także Ukraina jest gotowa do synchronizacji swoich sieci elektroenergetycznych z systemem energetycznym Unii. Połączenie ma nastąpić w 2023 roku.

Pięta achillesowa systemu elektroenergetycznego

W ostatnich tygodniach polskie koncerny energetyczne pochwaliły się danymi, dotyczącymi przyłączania mikroinstalacji fotowoltaicznych. Bilans wydaje się być pozytywny: w pierwszym półroczu 2021 r. do systemu włączono około 140 tysięcy takich instalacji. Problem w tym, że statystyka może wyglądać atrakcyjnie, ale realia niezależnych producentów prądu nie wyglądają zachęcająco.