Miliardy na projekty sieci i magazynów

Spółki w kolejnych latach planują zwiększać wydatki inwestycyjne. Oczkiem w głowie Taurona, Polskiej Grupy Energetycznej i Enei będą sieci dystrybucyjne.

Grzegorz Onichimowski, prezes PSE: Polska energetyka potrzebuje lepszej koordynacji działań

Blackouty nam nie grożą, ale jeśli chodzi o ograniczenia dostaw, to odpowiedź nie jest jednoznaczna – mówi Grzegorz Onichimowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Sieci dystrybucyjne kuleją mimo wielkich inwestycji

Najwyższa Izba Kontroli apeluje o działania zmierzające do przyspieszenia tempa przyłączenia instalacji energetycznych do sieci. Zarzuty są kierowane pod adresem spółek dystrybucyjnych. Te je odpierają, pokazując swoje rosnące wydatki.

NIK: linie energetyczne za stare na OZE. Spółki Orlenu nie wpuszczają kontrolerów

Ponad połowa linii elektroenergetycznych ma ponad 30 lat, co utrudnia przyłączanie odnawialnych źródeł energii. Jakość przesyłu energii maleje, modernizacja sieci kuleje. A bez niej nie uwolnimy gospodarki od węgla - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.

Długie wyczekiwanie na prąd. Liczba chętnych rośnie

Z roku na rok mimo rosnących wydatków na przyłączenia nowych klientów tempo przyłączenia budynków do sieci energetycznej nie rośnie, a nawet spada. Operatorzy sieci tłumaczą się długimi procedurami, a także rosnącą liczbą chętnych na podłączenie.

Prąd z morskich wiatraków bliżej. Kluczowa inwestycja z decyzją środowiskową

Polskie Sieci Elektroenergetyczne, nadzorca systemu energetycznego, uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla linii energetycznej Choczewo-Żarnowiec. To kluczowa linia do wyprowadzenia energii z morskich farm wiatrowych w głąb lądu, które rozpoczną produkcję zielonej energii już za 3-4 lata.

Lawinowo rośnie liczba obowiązków URE. Budżet urzędu jednak nie rośnie

Urząd Regulacji Energetyki stojący na straży przestrzegania prawa energetycznego, w efekcie licznych zmian w prawie zwiększył liczbę prowadzonych spraw o pond 35 proc. w 2022 r.

Ważne połączenie elektroenergetyczne będzie później. Koszty przewyższają budżet

Operatorzy sieci przesyłowych Polski (Polskie Sieci Elektroenergetyczne) oraz Litwy (Litgrid) rozpiszą nowy przetarg na budowę kluczowych elementów podmorskiego kabla między oboma krajami (Harmony Link), które docelowo ma pozwolić Litwie na pełną synchronizację z kontynentalnymi sieciami elektroenergetycznymi UE. Morskie połączenie będzie więc później. Zgłoszone oferty dalece przekraczały założony budżet.

Prąd z OZE szybciej trafi do sieci. Rząd śle projekt ustawy do Sejmu

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych. Umożliwili ona szybszą budowę linii elektroenergetycznych w celu podłączenia m.in. OZE.

Kiedyś miesiącami czekaliśmy na telefon, dziś tyle trwa podłączenie prądu

Około 100 tys. umów o przyłączenie do sieci budynków mieszkalnych, firm czy użyteczności publicznej zawiera rocznie największa firma dystrybucyjna w kraju, Tauron Dystrybucja. Ale budowa przyłączy nie nadąża za liczbą chętnych.

Sieci energetyczne w Polsce nie dadzą rady OZE

Elektroenergetyczne linie nie sprostają wzrostowi mocy z zielonych źródeł bez inwestycji w dystrybucję i ułatwień. Tu jednak pojawią się problemy.

Orlen i Synthos chcą nowego połączenia z ukraińskim atomem

Orlen i Synthos chcą realizacji nowego połączenia elektroenergetycznego z Ukrainą. Wspólna spółka celowa złożyła już wniosek o unijne wsparcie. Do jej realizacji jednak droga daleka. Za rozwój linii przesyłowych w Polsce odpowiadają Polskie Sieci Elektroenergetyczne i to ten operator realizuje takie inwestycje. Nadzorca polskiego systemu energetycznego dotychczas nie informował o tej planowanej inwestycji.

Rakietowe ataki na Ukrainę oddalają rozbudowę mostu energetycznego z Polską

Rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną naszego wschodniego sąsiada uniemożliwią uruchomienie jeszcze przed końcem tego roku nowego połączenia elektroenergetycznego łączącego Polskę z Ukrainą.

Będzie łatwiej budować sieci, ale nie będzie za co

Dzięki specustawie budowa nowych sieci dystrybucyjnych ma być łatwiejsza. Nowe przepisy nie rozwiązują jednak podstawowego problemu, jakim jest znalezienie finansowania inwestycji.

Wiertarką, dronem, wirusem. Rurociągi zawsze były celem

Tajemnica ataku na Nord Stream wcześniej czy później zostanie zapewne wyjaśniona. Pytanie jednak, czy teraz branża energetyczna powinna zacząć się bać. I czy jest czego, bo ataki na infrastrukturę energetyczną zwykle wywoływały krótkotrwały efekt.

Rusza budowa nowego połączenia elektroenergetycznego między Polską a Ukrainą

Ukraiński operator sieci energetycznych Ukrenergo oraz polski operator systemu przesyłowego Polskie Sieci Elektroenergetyczne rozpoczęli budowę nowej linii przesyłowej między Ukrainą a Polską – poinformowała ukraińska strona. Odpowiednią umowę ramową podpisał Wołodymyr Kudrycki, prezes zarządu PKW „Ukrenergo” i prezes PSE Eryka Klossowskiego. Linia ma być gotowa do końca tego roku.

PKP Energetyka włącza się w pomoc dla uchodźców

Sztaby kryzysowe operatora kolejowej sieci trakcyjnej mają pomóc w koordynacji pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

PKP Energetyka naprawia sieci po wichurach

Po huraganie Nadia, Orkanie Eunice oraz silniejszych niż zwykle porywach wiatru w całej Polsce służby PKP Energetyka – firmy odpowiadającej za infrastrukturę trakcyjną – walczy ze skutkami żywiołu.