Rinat Achmetow na pomoc Polsce

Po raz kolejny Ukraina łata dziury w polskim systemie energetycznym. Koncern najbogatszego Ukraińca wspomaga Polskę swoim prądem. Prośba o wsparcie wyszła od Warszawy.

Ile w Mikołaja potrzebowaliśmy energii? PSE podało liczby

Na początku grudnia Polacy potrzebowali pomocy krajów sąsiednich, aby zabezpieczyć moc systemu energetycznego, na wypadek skorzystania z rezerwy, która 6 grudnia w Polsce była ograniczona przez spiętrzone prace remontowe. Wówczas ubytki dostępnej mocy w elektrowniach węglowych wynosiły 12,2 GW. PSE podało już ile wówczas sprowadziliśmy w ramach pomocy operatorskiej dodatkowo energii elektrycznej.

Skandynawowie kłócą się o prąd. Cierpi północna Europa

Szwecja blokuje możliwość wykorzystywania swoich sieci do przesyłania norweskiej energii do odbiorców w całym regionie Europy północnej. Norwegia w odwecie odcięła przesył prądu do swojego sąsiada. Najniższe temperatury w Skandynawii od lat o tej porze wraz z toczącym się sporem między Oslo o Sztokholmem przełożyły się na rekordowe ceny energii w samej Szwecji, ale i Finlandii i krajach bałtyckich, a także Polski.

Ukraiński prąd na pomoc Polsce

Kijów udzielił Polsce nadzwyczajnej pomocy energetycznej dostarczając w poniedziałek 945 MWh energii elektrycznej. Nie była to pomoc komercyjna.

Polski prąd na krawędzi. Pomogą sąsiedzi

PSE informuje o problemach w zapewnieniu rezerwy mocy w systemie elektroenergetycznym. Nie grozi nam blackout, jednak komunikat operatora sieci przesyłowej wskazuje na problemy, które mogą wystąpić w krajowym systemie energetycznym. W razie potrzeby pomogą nam dzisiaj Szwedzi i Niemcy.

Szwecja podzieli się prądem z Polską

W dniu Św. Mikołaja może wystąpić deficyt w dostępności mocy produkcyjnych, które zabezpieczają Polskę w dostawy prądu. Mroźny początek grudnia, remonty bloków węglowych, a także niski poziom produkcji energii z wiatru przełożył się na polskie problemy. W systemie zabraknie blisko 2 GW mocy. Mimo własnych problemów, Polsce mogą dzisiaj pomóc Szwedzi.

Węglowa spółka dostaje miliardy na dostosowanie sieci do OZE

Tauron pozyskał z Europejskiego Banku Inwestycyjnego kredyt na kwotę 2,8 mld zł. Jest to największe w historii Banku finansowanie korporacyjne udzielone w Polsce w sektorze energetyki.

Polska wraz z sąsiadami wnioskuje o większe środki na niezależność energetyczną od Rosji

Operatorzy systemów przesyłowych energii elektrycznej krajów bałtyckich i Polski złożyli wnioski o unijne dofinansowanie na inwestycje związane z synchronizacją sieci elektroenergetycznych. Kraje bałtyckie chcą odciąć się od połączeń elektroenergetycznych z Rosją.

Prąd z Ukrainy do Unii we wspólnej sieci

Po republikach bałtyckich, także Ukraina jest gotowa do synchronizacji swoich sieci elektroenergetycznych z systemem energetycznym Unii. Połączenie ma nastąpić w 2023 roku.

Pięta achillesowa systemu elektroenergetycznego

W ostatnich tygodniach polskie koncerny energetyczne pochwaliły się danymi, dotyczącymi przyłączania mikroinstalacji fotowoltaicznych. Bilans wydaje się być pozytywny: w pierwszym półroczu 2021 r. do systemu włączono około 140 tysięcy takich instalacji. Problem w tym, że statystyka może wyglądać atrakcyjnie, ale realia niezależnych producentów prądu nie wyglądają zachęcająco.

Firmy budujące sieci w dołku. „Dramatyczne załamanie rynku”

Już wiosną ubiegłego roku przedsiębiorstwa budujące dla dużych koncernów energetycznych sieci przesyłowe i dystrybucyjne alarmowały, że inwestycje wyhamowują niemalże do zera. Przeszło rok później sytuacja ma wyglądać jeszcze groźniej: przez branżę ma się przetaczać fala zwolnień. Energetyka z kolei ripostuje, że rozbudowa sieci w Polsce rozwija się zgodnie z planami.

Ukraina zakazuje importu prądu z Białorusi i Rosji

Jako pierwszy kraj w Europie, Ukraina z mocy prawa zakazała importu energii elektrycznej nie tylko z Białorusi, ale i z Rosji. Na razie na cztery miesiąca.

Bałtyk przeżyje bez prądu z Rosji

Dwa dni bez prądu z Rosji i Białorusi pokazały, że republiki bałtyckie już dziś poradzą sobie w takiej sytuacji. Lukę w dostawach wypełniła energia dostarczona od unijnych sąsiadów – Szwecji i Polski.

Kraje bałtyckie bez prądu z Białorusi i Rosji

Po raz pierwszy w historii republiki nadbałtyckie zaprzestały importu prądu z Rosji. Do rezygnacji z rosyjskiej energii przygotowuje się też jej największy odbiorca – Finlandia.

Austriackie sieci przesyłowe nie wytrzymują wzrostu OZE

Celem austriackiej polityki energetycznej jest 100-proc. udział OZE w krajowej produkcji energii elektrycznej do 2030 roku. Cel ten nie jest zbytnio oddalony, gdyż Austria, mając w swoim miksie energetycznym wodę, słońce, wiatr i geotermię, już teraz wytwarza trzy czwarte prądu z OZE.

Wyjątkowa pomoc Brukseli dla republik bałtyckich

Komisja Europejska (KE) przeznaczyła rekordową kwotę 720 mln euro na drugi etap synchronizacji sieci energetycznych republik bałtyckich z Europą kontynentalną. Z tego 493 mln euro trafi na budowę połączenia podmorskiego między Litwą a Polską.

Moskwa proponuje nowy system energetyczny

Kreml chce związać ze swoimi sieciami elektroenergetycznymi Turkmenistan, Afganistan, Pakistan i całą Azję Środkową. To odpowiedź na koniec postkomunistycznych wspólnych sieci z republikami nadbałtyckimi.

Bałtyckie sieci odzyskują wolność

Proces synchronizacji sieci energetycznych Litwy, Łotwy i Estonii przez Polskę z sieciami Unii jest coraz bardziej zaawansowany. Całość ma kosztować rekordowe 1,2 mld euro, z czego Polska chce dostać wsparcie Brukseli na ponad pół miliarda euro.