Szwecja podzieli się prądem z Polską
W dniu Św. Mikołaja może wystąpić deficyt w dostępności mocy produkcyjnych, które zabezpieczają Polskę w dostawy prądu. Mroźny początek grudnia, remonty bloków węglowych, a także niski poziom produkcji energii z wiatru przełożył się na polskie problemy. W systemie zabraknie blisko 2 GW mocy. Mimo własnych problemów, Polsce mogą dzisiaj pomóc Szwedzi.
Prąd z Ukrainy do Unii we wspólnej sieci
Po republikach bałtyckich, także Ukraina jest gotowa do synchronizacji swoich sieci elektroenergetycznych z systemem energetycznym Unii. Połączenie ma nastąpić w 2023 roku.
Pięta achillesowa systemu elektroenergetycznego
W ostatnich tygodniach polskie koncerny energetyczne pochwaliły się danymi, dotyczącymi przyłączania mikroinstalacji fotowoltaicznych. Bilans wydaje się być pozytywny: w pierwszym półroczu 2021 r. do systemu włączono około 140 tysięcy takich instalacji. Problem w tym, że statystyka może wyglądać atrakcyjnie, ale realia niezależnych producentów prądu nie wyglądają zachęcająco.
Firmy budujące sieci w dołku. „Dramatyczne załamanie rynku”
Już wiosną ubiegłego roku przedsiębiorstwa budujące dla dużych koncernów energetycznych sieci przesyłowe i dystrybucyjne alarmowały, że inwestycje wyhamowują niemalże do zera. Przeszło rok później sytuacja ma wyglądać jeszcze groźniej: przez branżę ma się przetaczać fala zwolnień. Energetyka z kolei ripostuje, że rozbudowa sieci w Polsce rozwija się zgodnie z planami.
Bałtyk przeżyje bez prądu z Rosji
Dwa dni bez prądu z Rosji i Białorusi pokazały, że republiki bałtyckie już dziś poradzą sobie w takiej sytuacji. Lukę w dostawach wypełniła energia dostarczona od unijnych sąsiadów – Szwecji i Polski.