Lawinowo rośnie liczba obowiązków URE. Budżet urzędu jednak nie rośnie

Urząd Regulacji Energetyki stojący na straży przestrzegania prawa energetycznego, w efekcie licznych zmian w prawie zwiększył liczbę prowadzonych spraw o pond 35 proc. w 2022 r.

Ważne połączenie elektroenergetyczne będzie później. Koszty przewyższają budżet

Operatorzy sieci przesyłowych Polski (Polskie Sieci Elektroenergetyczne) oraz Litwy (Litgrid) rozpiszą nowy przetarg na budowę kluczowych elementów podmorskiego kabla między oboma krajami (Harmony Link), które docelowo ma pozwolić Litwie na pełną synchronizację z kontynentalnymi sieciami elektroenergetycznymi UE. Morskie połączenie będzie więc później. Zgłoszone oferty dalece przekraczały założony budżet.

Prąd z OZE szybciej trafi do sieci. Rząd śle projekt ustawy do Sejmu

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych. Umożliwili ona szybszą budowę linii elektroenergetycznych w celu podłączenia m.in. OZE.

Kiedyś miesiącami czekaliśmy na telefon, dziś tyle trwa podłączenie prądu

Około 100 tys. umów o przyłączenie do sieci budynków mieszkalnych, firm czy użyteczności publicznej zawiera rocznie największa firma dystrybucyjna w kraju, Tauron Dystrybucja. Ale budowa przyłączy nie nadąża za liczbą chętnych.

Sieci energetyczne w Polsce nie dadzą rady OZE

Elektroenergetyczne linie nie sprostają wzrostowi mocy z zielonych źródeł bez inwestycji w dystrybucję i ułatwień. Tu jednak pojawią się problemy.

Orlen i Synthos chcą nowego połączenia z ukraińskim atomem

Orlen i Synthos chcą realizacji nowego połączenia elektroenergetycznego z Ukrainą. Wspólna spółka celowa złożyła już wniosek o unijne wsparcie. Do jej realizacji jednak droga daleka. Za rozwój linii przesyłowych w Polsce odpowiadają Polskie Sieci Elektroenergetyczne i to ten operator realizuje takie inwestycje. Nadzorca polskiego systemu energetycznego dotychczas nie informował o tej planowanej inwestycji.

Rakietowe ataki na Ukrainę oddalają rozbudowę mostu energetycznego z Polską

Rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną naszego wschodniego sąsiada uniemożliwią uruchomienie jeszcze przed końcem tego roku nowego połączenia elektroenergetycznego łączącego Polskę z Ukrainą.

Będzie łatwiej budować sieci, ale nie będzie za co

Dzięki specustawie budowa nowych sieci dystrybucyjnych ma być łatwiejsza. Nowe przepisy nie rozwiązują jednak podstawowego problemu, jakim jest znalezienie finansowania inwestycji.

Wiertarką, dronem, wirusem. Rurociągi zawsze były celem

Tajemnica ataku na Nord Stream wcześniej czy później zostanie zapewne wyjaśniona. Pytanie jednak, czy teraz branża energetyczna powinna zacząć się bać. I czy jest czego, bo ataki na infrastrukturę energetyczną zwykle wywoływały krótkotrwały efekt.

Rusza budowa nowego połączenia elektroenergetycznego między Polską a Ukrainą

Ukraiński operator sieci energetycznych Ukrenergo oraz polski operator systemu przesyłowego Polskie Sieci Elektroenergetyczne rozpoczęli budowę nowej linii przesyłowej między Ukrainą a Polską – poinformowała ukraińska strona. Odpowiednią umowę ramową podpisał Wołodymyr Kudrycki, prezes zarządu PKW „Ukrenergo” i prezes PSE Eryka Klossowskiego. Linia ma być gotowa do końca tego roku.

PKP Energetyka włącza się w pomoc dla uchodźców

Sztaby kryzysowe operatora kolejowej sieci trakcyjnej mają pomóc w koordynacji pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

PKP Energetyka naprawia sieci po wichurach

Po huraganie Nadia, Orkanie Eunice oraz silniejszych niż zwykle porywach wiatru w całej Polsce służby PKP Energetyka – firmy odpowiadającej za infrastrukturę trakcyjną – walczy ze skutkami żywiołu.

Ukraina jest blisko energetycznej synchronizacji z Europą

Europejscy operatorzy sieci przesyłowych skupieni w Stowarzyszeniu Europejskich Operatorów Systemów Transportowych (ENTSO-E) otrzymali pilny wniosek ukraińskiego operatora sieci przesyłowej Ukrenergo o awaryjną synchronizację ukraińskiego systemu elektroenergetycznego.

Cyberatak na sektor naftowy Unii, są opóźnienie w dostawach

Terminale naftowe w Niemczech, Belgii i Holandii padły ofiarą niemal synchronicznych cyberataków, które dotknęły dziesiątki obiektów. Są opóźnienia w dostawach a przywracanie płynnej pracy sektora może potrwać tydzień.

Rinat Achmetow na pomoc Polsce

Po raz kolejny Ukraina łata dziury w polskim systemie energetycznym. Koncern najbogatszego Ukraińca wspomaga Polskę swoim prądem. Prośba o wsparcie wyszła od Warszawy.

Ile w Mikołaja potrzebowaliśmy energii? PSE podało liczby

Na początku grudnia Polacy potrzebowali pomocy krajów sąsiednich, aby zabezpieczyć moc systemu energetycznego, na wypadek skorzystania z rezerwy, która 6 grudnia w Polsce była ograniczona przez spiętrzone prace remontowe. Wówczas ubytki dostępnej mocy w elektrowniach węglowych wynosiły 12,2 GW. PSE podało już ile wówczas sprowadziliśmy w ramach pomocy operatorskiej dodatkowo energii elektrycznej.

Skandynawowie kłócą się o prąd. Cierpi północna Europa

Szwecja blokuje możliwość wykorzystywania swoich sieci do przesyłania norweskiej energii do odbiorców w całym regionie Europy północnej. Norwegia w odwecie odcięła przesył prądu do swojego sąsiada. Najniższe temperatury w Skandynawii od lat o tej porze wraz z toczącym się sporem między Oslo o Sztokholmem przełożyły się na rekordowe ceny energii w samej Szwecji, ale i Finlandii i krajach bałtyckich, a także Polski.

Ukraiński prąd na pomoc Polsce

Kijów udzielił Polsce nadzwyczajnej pomocy energetycznej dostarczając w poniedziałek 945 MWh energii elektrycznej. Nie była to pomoc komercyjna.