Jacek Sasin: Prawdą jest, że polityka klimatyczna to ok. 30 proc. w rachunku. Ale to i tak dużo
- Ta kampania (od red: „żarówkowa”), która jest kampanią spółek energetycznych informuje o rzeczywistej skali obciążeń, jakie dla produkcji energii elektrycznej w Polsce ma system opłat certyfikatów CO2. Prawdą jest też, że ostateczny udział kosztów polityki klimatycznej to ok. 30 proc. w ostatecznym rachunku, ale to i tak bardzo dużo – mówi Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych w nawiązaniu do „kampanii żarówkowej”.
Dlaczego tyle płacimy za prąd? Państwowe elektrownie mają rekordowe marże
Analitycy Fundacji Instrat policzyli, że typowa polska elektrownia osiągnęła w grudniu 2021 r. marżę odpowiadającą 70 proc. kosztów wytwarzania. W tym jednym miesiącu miało to być 4 mld zł. Instrat razem z prawnikami z fundacji Frank Bold poinformował o tym Urząd Regulacji Energetyki (URE), którego prezes ma narzędzia by wszcząć postępowanie w tej sprawie. Analitycy giełdowi wyjaśniają jednak, że rekordowe marże to efekt rekordowego zapotrzebowania na prąd z węgla.
Będzie więcej rekompensat dla branż energochłonnych
Sejm przyjął nowelizację ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych. Jest to forma wparcia dla firm, które cierpią z powodu wysokich cen energii. Ma być ono większe i szersze.
Brytyjczycy zapłacą o połowę więcej za prąd
Od kwietnia rachunki milionów gospodarstw domowych na Wyspach wzrosną o 54 proc. w skali roku. Londyn szykuje pakiety osłonowe o wartości 350 funtów. Rząd jednak cen energii nie zamrozi, a odroczy termin płatności.