Orlen zapłaci za mrożenie cen energii. Ale dostanie rekompensatę

Tylko ten koncern będzie nadal wnosić opłatę na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny. Jak w 2023 r., będzie to ok. 14 mld zł. Koszt dalszego mrożenia cen to 16,5 mld zł.

Ceny prądu, gazu i ciepła będą nadal mrożone. Nowa większość chce otworzyć się na giełdę i wiatraki

Nowa koalicja rządząca złożyła projekt mrożenia cen prądu, gazu i ciepła. Ceny i limity będą tożsame z tegorocznymi, ale tylko przez 6 miesięcy. Koszt mrożenia to 16,5 mld zł.

Stary rząd chce mrozić ceny energii, nowy będzie chciał schładzać

Ustępujący rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła, zakładający przedłużenie maksymalnych cen energii elektrycznej i gazu w przyszłym roku na poziomie z tego roku.

Dziura z funduszu mrożenia cen energii. Trop prowadzi do obrotu

Firmy obrotu energią, które są obciążone opłatą od zysków w efekcie kryzysu energetycznego, od blisko roku płaciły mniej, niż każe to ustawa o mrożeniu cen energii. Kiedy Urząd Regulacji Energetyki w obliczu dziury w mechanizmie mrożenia cen - który sam miał się bilansować - zapowiedział kontrole, larum podniosły spółki obrotu.

Bruksela daje zielone światło na dalsze mrożenie cen energii, także w Polsce

Komisja Europejska wprowadziła poprawki do tymczasowych ram państwa na wypadek kryzysu i okresu przejściowego, umożliwiające przedłużenie krajowych instrumentów wsparcia ze względu na wysokie ceny energii do czerwca 2024 r. To dla Polski oznacza, że nowy rząd będzie mógł wydłużyć system ochrony przed wzrostem cen także i w kolejnym roku.

Skąd dziura w funduszu wypłacającym rekompensaty za zamrożenie cen prądu? Jest nowy ślad

Spółki energetyczne miały podzielić się wyższymi zyskami, wynikającym z rosnących cen energii i nośników energii, będących następstwem kryzysu energetycznego i wojny na Ukrainie. W funduszu, który miał wypłacać spółkom obrotu rekompensaty za mrożenie cen energii jest dziura. Dyskusja wokół sposobu liczenia opłaty od zysków energetycznych może wskazać, skąd ta dziura w systemie się pojawiła.

Ustawowy pośpiech w mrożeniu cen energii wart 50 mld zł. Branża energetyczna bije na alarm

Ustawy o mrożeniu cen energii zamroziły nie tylko ceny, ale i cały rynek energii elektrycznej, przechodząc na ręczne sterowanie z rynkowego automatu. W konsekwencji niespójności i różnych interpretacji ustaw, wprowadzone na ten rok opłaty od zysków spółek energetycznych, dla wielu podmiotów mogą oznaczać upadek.

Biznes poradzi sobie bez mrożenia cen energii

Hurtowe ceny prądu spadają rok do roku nawet o 44 proc. Mrożenie cen wydawało się wówczas konieczne, teraz już nie.

Sasin chce wydłużyć sposób mrożenia ceny energii. Przyszły rząd ma inny plan

Sprawujący swoje zadania jeszcze stary rząd planuje złożyć projekt ustawy zakładającej przedłużenie regulacji zamrażających ceny energii elektrycznej w 2024 r.na poziomie z roku bieżącego. Propozycje starego rządu stoją jednak w sprzeczności z propozycjami nowego rządu, który chce stopniowo – w ślad za spadającymi cenami na giełdzie – powrócić do cen taryfowych.

Komisja Europejska pozwoli na kolejne mrożenie cen energii

Komisja Europejska proponuje częściowe przedłużenie o kolejne trzy miesiące przepisów, umożliwiających państwom członkowskim przyznawanie pomocy finansowej w formie pomocy publicznej, tak aby zrekompensować wysokie ceny energii do końca 31 marca 2024 r.

Hurtowe ceny gazu i prądu spadają rok do roku

Ceny prądu na giełdzie spadają z miesiąca na miesiąc, także te z dostawą na 2024 r. Gaz jest nieznacznie droższy, co może być pochodną rozpoczęcia sezonu grzewczego. Nadal jednak ceny „błękitnego paliwa” są niższe od obserwowanych rok wcześniej.

Będzie mrożenie cen prądu i gazu, ale nie na cały rok

Koalicja, która będzie tworzyła nowy rząd, ma propozycję zamrożenia cen prądu na sześć miesięcy przyszłego roku oraz cen gazu na cały 2024 r. - zapowiedział doradca Donalda Tuska i przyszły poseł Platformy Obywatelskiej (PO) Andrzej Domański.

Bon energetyczny zastąpi mrożenie cen energii? Jest propozycja

Mechanizmy mrożenia cen energii zostały zaplanowane do końca 2023 r. i jeśli zostaną wygaszone, ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych mogą wzrosnąć w styczniu – wedle szacunków Forum Energii – nawet o 68 proc. Eksperci proponują m.in. bon energetyczny i zwiększenie inwestycji w przydomowe źródła OZE.

Jak odmrozić ceny prądu bez ich mocnego skoku

Prognozy Urzędu Regulacji Energetyki wskazują, że bez mechanizmów osłonowych wartość rachunku za prąd może w 2024 roku wzrosnąć aż o 60–70 proc.

Jakie będą ceny prądu w 2024 r.? Prezes URE: Podwyżki trudne do przyjęcia

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin przyznaje, że skala podwyżek cen prądu może być trudna do zaakceptowania przez społeczeństwo.

Ostatnie godziny na złożenie wniosków taryfowych do URE

Już prawie wszystkie podmioty zajmujące się sprzedażą i dystrybucją energii i gazu, będące zobligowane do złożenia wniosków taryfowych, przedłożyły konieczne dokumenty. Urząd Regulacji Energetyki - wedle stanu na późne godziny popołudniowe – czeka jeszcze na wnioski od PGE Dystrybucja oraz PGNG Obrót Detaliczny (Orlen).

Nowy rząd rozważy mrożenie cen prądu. Za gaz nie powinniśmy zapłacić więcej

W 2024 r. ceny gazu będą na poziomie zbliżonym do tegorocznych. Jeśli chodzi o energię elektryczną, to musimy podjąć działania, by wzrost jej cen nie był skokowy - zapowiedział poseł KO, doradca ds. gospodarczych Donalda Tuska, Andrzej Domański.

Firmy mniej się boją cen prądu, ale nie brak im innych obaw

Energia i jej koszty to najpoważniejsze zmartwienie przedsiębiorców, ale w ciągu roku liczba zaniepokojonych zwyżkami cen mocno spadła.