PKEE: nasz kraj nie uniknie uwolnienia taryf energii elektrycznej

Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) przeprowadził analizę, z której wynika, że możliwe jest przeprowadzenie procesu uwolnienia od taryfowania energii dla gospodarstw domowych w sposób, który nie doprowadzi do nieuzasadnionych podwyżek cen prądu dla tej grupy odbiorców.

Bez OZE ceny energii wzrosną

Uwolnienie potencjału odnawialnych źródeł energii (OZE) ma być jedynym realnym sposobem ucieczki przed wysokimi cenami – stwierdza najnowszy raport Fundacji Instrat.

Koszty produkcji energii potężnie wzrosną

Realizacja rządowego scenariusza zmian w energetyce podniesie koszty wytwarzania energii o ponad 60 proc. w ciągu dekady – szacuje Instrat.

NIK skrytykowała zamrożenie cen prądu

Najwyższa Izba Kontroli nie pozostawiła suchej nitki na ustawie, która w 2019 r. zamroziła ceny prądu na poziomie z poprzedniego roku. Wprowadzenie tego mechanizmu wywołało już na początku falę krytyki ekspertów i obawy wśród firm energetycznych.

Rosyjski prąd ciągle drożeje

Kraj posiadający nieprzebrane zasoby surowców energetycznych ma prąd dla przemysły droższy aniżeli USA i wiele krajów Unii.

Ciepło z węgla najdroższe od 11 lat

W 2020 r. średnia cena sprzedaży ciepła wytwarzanego z paliwa węglowego była najwyższa od 11 lat – podał Urząd Regulacji Energetyki. To główny surowiec, z jakiego w Polsce produkuje się ciepło.

Koszty energii mogą pogrążyć firmy

Ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla wzrosły w ciągu roku prawie trzykrotnie. Jeśli nie przestawimy naszej energetyki na zielone tory, czeka nas gospodarcza katastrofa.

Rząd pracuje nad obniżeniem rachunków za prąd

Ministerstwo klimatu i Środowiska pracuje nad ustawą, która ma umożliwić sprzedawcom energii oferowanie specjalnej, niższej taryfy na sprzedaż prądu dla najuboższych odbiorców. Projekt ustawy ma być gotowy w połowie 2021 r.

Fala mrozów nakręciła ceny CO2. Drożeją surowce i prąd

Rekordowe stawki uprawnień do emisji dwutlenku węgla pchnęły w górę hurtowe ceny energii. Eksperci zastrzegają jednak, że o długofalowym trendzie decydować będzie przede wszystkim unijna polityka klimatyczna.

Niewiadomski: zostawmy węgiel, rozkręćmy wiatraki

Rosnące koszty emisji CO2 musimy potraktować jako szansę. Pytanie tylko, czy w pandemii będzie nas stać, by ją wykorzystać.

URE zatwierdził niższe taryfy dla dystrybutorów prądu

Enea i Tauron wprowadzą w tym roku niższe taryfy na dystrybucję energii elektrycznej. Mimo to całkowite rachunki gospodarstw domowych za prąd w 2021 r. i tak wzrosną.

Prezes URE zgodził się na podwyżki cen prądu

Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dla gospodarstw domowych trzem sprzedawcom: Enei, PGE Obrót oraz Tauronowi. Od stycznia 2021 r. stawki wzrosną średnio o 3,5 proc.

Rachunki za prąd idą w górę. Znamy poziom opłaty mocowej

Niezależnie od tego, czy koncernom energetycznym uda się wynegocjować wyższe taryfy na sprzedaż energii dla gospodarstw domowych, rachunki za prąd i tak wzrosną. Prezes URE podał już wielkość tzw. opłaty mocowej.

Ruszyła coroczna walka o podwyżki cen prądu

Koncerny energetyczne wnioskują o wzrost cen energii na 2021 r. o kilka–kilkanaście procent.

Polska ma najdroższy prąd w UE

Ceny hurtowe energii elektrycznej w Polsce są aktualnie najwyższe w Unii Europejskiej, a taki stan rzeczy utrzymuje się już od sześciu miesięcy – wynika z raportu przygotowanego przez energetyczny think tank Ember.

Polski prąd jednym z najdroższych w Europie.

Polska za szóstym miejscu pod względem ceny prądu. Najdrożej jest na Ukrainie (o 1/3 więcej niż średnia cena w Unii). Traciły paliwa kopalne a zyskiwały OZE – wynika z kwartalnego raportu o unijnym rynku energii.

Nie będzie kolejnych podwyżek cen prądu

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie zgodził się na kolejne podwyżki cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Nowe wnioski taryfowe złożyły cztery firmy energetyczne: PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót.