Rząd zamroził ceny prądu. Kto za to zapłaci?

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji prawa energetycznego. Rząd przygotował jednak autopoprawkę do tego projektu. Może ona uderzyć w zyski sprzedawców zielonej energii.

URE: koncerny PGE i Enea bez wyższej taryfy

Dwie największe spółki nie dostaną wyższych taryf za energię elektryczną. Muszą poradzić sobie z gorszymi wynikami w obrocie, ale jako grupy nadal będą dobrze zarabiać.

Ceny energii i gazu coraz niższe na polskiej giełdzie

Energia elektryczna i gaz tanieją na polskiej Towarowej Giełdzie Energii. Wielkość obrotu jest jednak wciąż mniejsza niż przed rokiem.

Sasin: podwyżek cen energii nie będzie. To będzie kosztować 100 mld złotych

Na ograniczenie podwyżek cen energii w ciągu najbliższych dwóch lat polskie państwo wyda ok. 100 mld zł - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin na konferencji prasowej.

Znów za dużo prądu w Polsce. Operator sieci musiał podjąć specjalne działania

Polska elektroenergetyka, głównie za sprawą OZE, ponownie produkowała więcej prądu niż mogliśmy go zużyć w ciągu dnia. Doszło znów do zmniejszenia pracy farm fotowoltaicznych i wiatrowych.

Cena prądu w Europie spadła poniżej zera. Dopłacają za konsumpcję

Wytwórcy prądu dopłacają klientom za dodatkową konsumpcję energii. Na giełdzie Epex Spot w Amsterdamie cena była cały dzień minusowa. Maksymalnie spadła do minus 739,96 euro za MWh. Wszystko dzięki OZE.

Kiedy mniej zapłacimy za prąd? Rząd wprowadza kluczową zmianę

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji prawa energetycznego. Dzięki niemu ma być łatwiej zmienić dostawcę prądu czy założyć tzw. społeczności energetyczne. Rząd wprowadza także długo oczekiwane przez branżę ceny dynamiczne zmieniające się wraz z popytem na prąd.

Brakuje na rekompensaty za mrożenie cen prądu. Fundusz covid wypełni dziurę

8 mld zł wydano na rekompensaty za sprzedaż energii po „zamrożonej” cenie. Mechanizm miała finansować danina od nadzwyczajnych zysków firm energetycznych. A ta wypada mizernie.

W 2023 roku biznes nie otrzyma już pomocy za wysokie koszty energii i gazu

Mimo że energochłonne firmy nie wykorzystały pełnej puli rekompensat za wysokie koszty energii i gazu, które pojawiły się w ubiegłym roku, ponownego naboru już w tym roku nie będzie.

Kiedy warto oszczędzać prąd? Sprawdzisz w telefonie

Polskie Sieci Elektroenergetyczne, operator systemu elektroenergetycznego, udostępniły mobilną aplikację Energetyczny Kompas. Pozwala ona sprawdzić godziny największego obciążenia systemu elektroenergetycznego i ograniczyć zużycie prądu.

Polacy zaoszczędzą na rachunkach za prąd nawet 3 tysiące złotych

Przygotowana przez rząd tarcza solidarnościowa chroni polskie gospodarstwa domowe przed skutkami skoku cen energii elektrycznej.

Jak zaoszczędzić 200 zł na prądzie? Analitycy radzą

Przy redukcji zużycia tylko o 5 proc. w całej gospodarce można by w skali kraju zaoszczędzić nawet 8 mld złotych – wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego oraz giganta energetycznego, firmy Tauron. Same gospodarstwa domowe mogą zaoszczędzić 100-200 zł rocznie.

Brytyjska sieć energetyczna zapłaci Brytyjczykom za oszczędzanie energii

National Grid, operator sieci energetycznej w Wielkiej Brytanii zaoferuje klientom pieniądze za ograniczenie zużycia energii w poniedziałkowy wieczór.

Pogoda na obniżkę cen gazu

Największy w kraju sprzedawca obniża ceny gazu dla biznesu. Jeśli pogoda nie pokrzyżuje planów, być może rynek pozwoli na kolejne takie działania.

Tańszy gaz dla biznesu. PGNiG obniża stawki

Ceny gazu ziemnego wreszcie spadają. Po tym, jak rząd zamroził taryfy dla ludności, PKN Orlen ma ulżyć firmom. Należące do koncernu PGNiG obniża stawki dla przedsiębiorstw o 150 zł/MWh.

PGNiG obniża ceny gazu dla biznesu

PGNiG Obrót Detaliczny, należąca do Orlenu, od 18 stycznia 2023 r. obniża cenę paliwa gazowego dla małych i średnich przedsiębiorstw, które rozliczają się w oparciu o Cennik „Gaz dla Biznesu”. Obniżka wyniesie 150 zł/MWh, czyli ponad 19 proc. mniej- dowiaduje się „Rzeczpospolita”.

Rząd przyjął nowy projekt mrożenia cen ciepła

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska.

Rząd rozpatrzy dziś nowelę mrożącą ceny ciepła. Ustalono maksymalny pułap

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów rząd zajmie się nowelizacją ustawy o mrożeniu cen ciepła. W odróżnieniu od jesiennej ustawy, będzie wpisany wprost maksymalny poziom podwyżek cen ciepła sięgający do 40 proc.