O ile więcej zapłacimy za energię? Znamy kwoty

Od 1 lipca zapłacimy więcej za prąd, gaz i ciepło. W ocenie resortu klimatu podwyżki wyniosą 29 proc. w przypadku prądu oraz 15 proc. dla gazu ziemnego. Najwięcej pytań dotyczy wciąż sposobu wypłat bonu energetycznego.

Sejm przyjął ustawę o mrożeniu cen energii. Wiadomo ile zapłacimy za gaz i prąd

Sejm uchwalił ustawę o mrożeniu cen energii. Maksymalna wysokość bonu wyniesie od 300 do 600 złotych lub 600-1200 złotych przy ogrzewaniu przy użyciu prądu. Zamrożona cena energii dla gospodarstw domowych w drugiej połowie 2024 r. wyniesie 500 złotych za MWh.

PGE zaproponuje nowe taryfy na prąd. Liczy na rekompensaty

Projekt ustawy o mrożeniu cen energii na drugą połowę tego roku powinien zostać przyjęty przez Sejm jeszcze w środę 15 maja. Jednym z elementów ustawy jest zmiana taryfy na prąd. Największy jego producent w Polsce, czyli Polska Grupa Energetyczna, zaproponuje nowe taryfy, ale liczy na rekompensaty.

Spółki energetyczne nie zapłacą za mrożenie cen energii. Jest deklaracja rządu

Spółki elektroenergetyczne nie będą po 1 lipca tego roku płacić opłaty na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, co było elementem systemu mrożnia cen energii. Rozporządzenie, na mocy którego pobierano taki odpis wygasło – przekazała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Projekt ustawy o mrożeniu cen energii po pierwszych pracach w Sejmie

Sejmowa komisja klimatu, energii i aktywów państwowych nie wprowadziła we wtorek merytorycznych zmian do rządowego projektu ustawy o bonie energetycznym i mrożeniu cen energii. Sejm planuje głosować nad projektem w środę. Za dalszymi pracami nad projektem zagłosowali niemal wszyscy członkowie komisji.

Obligo giełdowe obniży ceny prądu? Są prace nad projektem ustawy

W czasie kampanii wyborczej obecny rząd zapowiadał powrót do obliga, aby obniżyć ceny prądu. Na tym się skończyło.

O ile więcej zapłacimy za prąd i gaz? Wraca polityczna bitwa o ceny energii

Opozycja zarzuca rządzącej koalicji, że ta szykuje od 1 lipca podwyżki cen energii i gazu. Faktycznie ceny prądu wzrosną o blisko 30 proc. Te jednak dla gospodarstw domowych nie zmieniły się od 2022 r., bo przed wybuchem wojny w Ukrainie taryfy były takie, jak ceny mrożone obecnie.

Kto może otrzymać bon energetyczny? Rząd podaje szczegóły

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym, przedłożony przez Minister Klimatu i Środowiska. Wiemy kto może otrzymać bon energetyczny.

Mrożenie cen energii jako wieczna prowizorka. „To jak Most Syrenki w Warszawie”

- Obawiam się, że mrożenie cen energii może w Polsce się nie skończyć. Prowizorki, którymi były mechanizmy osłonowe, obawiam się, że zostaną – powiedział podczas panelu o rynku energii po kryzysie na EKG w Katowniach Dariusz Bliźniak wiceprezes prywatnej firmy Respect Energy. Prezes Towarowej Giełdy Energii Piotr Zawistowski przyznał, że takie ryzyko się klaruje.

Rząd przyjął projekt ustawy o mrożeniu cen energii. Kto dostanie bon energetyczny?

Projekt ustawy o czasowym ograniczeniu cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego został przyjęty przez Radę Ministrów. Przy okazji zmieniono jego nazwę.

Rząd ma zając się ustawą o mrożeniu cen energii po majówce

Ustawa o bonie energetycznym ma stanąć na rządzie 7 maja. Bez nowego mrożenia cen energii prąd może zdrożeć od 1 lipca o 62 proc. Dzięki nowej ustawie podwyżki będą mniejsze, bo wyniosą ok. 29 proc. Podobnie ma być z cenami gazu i ciepła.

Bon energetyczny sparaliżuje pomoc społeczną? Resort rodziny alarmuje

Systemy informatyczne dedykowane do obsługi świadczeń rodzinnych nie są przygotowane na miliony zapytań związanych z wypłatą bonu energetycznego – alarmuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rządowe kontrowersje wokół mrożenia cen prądu

Rząd ściga się z czasem. Bez nowego mrożenia cen energii prąd może zdrożeć od 1 lipca o 62 proc. Dzięki nowej ustawie podwyżki będą mniejsze, bo wyniosą ok. 29 proc.

Jest podpis pod projektem. Rząd spieszy się z mrożeniem cen prądu

Właśnie podpisałam ustawę o cenach energii na drugie półrocze tego roku, po uzgodnieniach międzyresortowych – poinformowała minister Klimatu i Środowiska, Paulina Hennig–Kloska. Oznacza to, że projekt powinien trafić na posiedzenie rządu we wtorek, 30 kwietnia. Wątpliwości zostają.

Resort klimatu koryguje własny projekt ustawy o cenach energii. Koszty rosną

Łączny koszt wdrożenia ustawy o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, w którym założono m.in. przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych na II poł. br, wyniesie 8,1 mld zł, a nie — jak szacowano początkowo — 6,3 mld zł. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadza korekty do swojego projektu.

Prezes UOKiK uderza w ustawę o mrożeniu cen energii

Kontynuowanie mrożenia cen maksymalnych energii elektrycznej dla przedsiębiorców, w kształcie jakie przedstawiło to Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie ustawy, będzie niezgodne z prawem UE – alarmuje prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny i nie jest osamotniony w tym poglądzie.

Mrożenie cen energii droższe niż szacowano. Są kolejne uwagi do projektu

Ministerstwo Finansów uważa, że koszt mrożenia cen energii od drugiej połowy tego roku wyniesie nie 6,3 mld zł, jak szacuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ale znacznie więcej, bo 8,1 mld zł.

Spółki bez rekompensat? Kurs Taurona spada, a inne resorty krytykują projekt

Spółki energetyczne nie dostaną jednak rekompensat za mrożenie cen energii na drugą połowę tego roku? Tak wynika z wypowiedzi minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski w TVN 24. Co innego zaś wynika z ustawy, której jej resort przygotował. Inne resorty nie szczędzą krytyki temu projektowi.