Partner Główny

Ceny energii spadły. To jednak nie efekt likwidacji obligo giełdowego

Ceny energii od ubiegłego piątku, a więc dzień po przyjęciu ustaw mrożących ceny energii i likwidujące obligo giełdowe spadły. To jednak nie siła sprawcza przyjętych ustaw, a moc wiatru pozwoliła na obniżenie cen energii. Potwierdzają to dane.

Państwowe spółki wskazują winnego wysokich cen energii

Stowarzyszenie skupiające polskie spółki elektroenergetyczne z udziałem Skarbu Państwa rusza z nową kampanią billboardową „Walczymy o Polską Niezależność”.

UE zatwierdziła opodatkowanie producentów energii. Będzie limit cen prądu

UE zatwierdziła instrumenty ograniczenia ceny energii elektrycznej. Pracuje nad kolejnymi.

Ceny energii nie spadną, wręcz przeciwnie. URE i TGE ostrzegają

Sejm uchwalił nowelizację prawa energetycznego i ustawy o OZE, przewidującą całkowite zniesienie obliga giełdowego – obowiązku sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej poprzez rynek giełdowy. Organizator handlu giełdowego, Towarowa Giełda Energii oraz strażnik rynku, Urząd Regulacji Energetyki podkreślają, że to nie przyniesie obniżek cen energii elektrycznej. Co więc może stać za pilną potrzebą zmian i likwidacji obliga? Możliwe, że górnicy.

Sejm zamroził ceny energii na przyszły rok

Sejm uchwalił w czwartek ustawę, która zakłada zamrożenie gospodarstwom domowym do pewnego pułapu zużycia cen energii elektrycznej w 2023 r., na poziomie cen z 2022 r. Ustawa trafi teraz do Senatu.

PO chce zamrożenia giełdowej ceny energii na przyszły rok. Jest propozycja

Platforma Obywatelska zapowiada poprawki do ustawy o obniżeniu cen energii zarówno tej dotyczącej mrożenia cen na poziomie 2000 KWh czy o zniesieniu obliga giełdowego. – Proponujemy cenę maksymalną na energię zakupioną w ramach kontraktów rocznych na przyszły rok – powiedziała w programie „Fakty po Faktach” Izabela Leszczyna posłanka PO, była wiceminister finansów.

Ręczne sterowanie cenami prądu

Władza na nowo mebluje handel energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii. Likwidacja obliga giełdowego i zmiany na rynku bilansującym mogą jednak cen prądu nie obniżyć.

Mrożone taryfy trafiły do Sejmu. Jest niespodzianka dla warszawiaków

Projekt ustawy o mrożeniu cen energii elektrycznej dla odbiorców indywidulanych na poziomie 2000 KWh zużycia w 2023 r., trafił do Sejmu. Warszawiacy, którzy nie są objęci taryfą na energię elektryczną i korzystają z usług lokalnego dostawcy, zostaną objęty taryfikacją i będą mogli skorzystać z limitu mrożenia cen. Projekt ominął konsultacje publiczne.

Będą wyższe limity zużycia prądu i nowy dodatek elektryczny. Rząd przyjął projekt

Rada Ministrów przyjęła projekt zamrożenia cen prądu dla gospodarstw domowych w przyszłym roku – poinformował rzecznik rządu Piotr Muller w TVP INFO. Kilka chwil później informacja pojawiła się na stronach rządu. Będą także rekompensaty dla wykorzystujących energię do ogrzewania.

Energetyka zapłaci nawet 50 proc. podatek od zysków

Zaproponowany podatek od zysków nadzwyczajnych dla spółek energetycznych ma wynosić 50 proc. i przynieść budżetowi państwa 13,5 mld zł – zapowiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Środki mają trafić na łagodzenie kosztów cen energii dla instytucji wrażliwych i samorządów.

Obniżka cen prądu będzie kosztować PGE kilkanaście miliardów złotych

Nowy sposób liczenia ceny energii, które przygotowało ministerstwo aktywów państwowych, a zgłosiło ministerstwo klimatu i środowiska będzie kosztować największego producenta prądu w Polsce, Polską Grupę Energetyczną nawet kilkanaście miliardów złotych.

Goliszewski, IRGiT: Ceny energii zwiększają ryzyko handlu, ale giełda uspokaja

Zwiększenie elastyczności zabezpieczeń w handlu na TGE przy takich uwarunkowaniach cenowych, ustabilizowało rynek i zwiększyło bezpieczeństwo – mówi Łukasz Goliszewski, wiceprezes IRGiT.

Rząd rusza z kampanią jak oszczędzać prąd i ciepło

Rząd, na wzór krajów zachodnich rusza z powszechną kampanią informacyjną dotyczącą oszczędności zimą.

Sasin chce opodatkować „nadmiarowe zyski spółek” i ustalić maksymalną cenę prądu

Rząd chce obniżyć rachunki za energię instytucjom wrażliwym społecznie i samorządom. Szczegóły mamy poznać w kolejnym tygodniu. Na pomoc tym odbiorcom zrzucą się spółki z udziałem Skarbu Państwa, w tym spółek energetycznych.

Nowe prawo ograniczy rekordowe ceny energii

Zaproponowane przez resort klimatu zmiany na hurtowym rynku prądu nałożą kaganiec na ceny, ale drastycznie zmniejszą też handel energią – alarmuje branża.

Mgliste miliardy pomocy dla przedsiębiorców. Projekt ustawy bez szczegółów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022–2024, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii. Szczegółów jednak nadal brak.

Tarcza nie zachęci do oszczędności prądu. Zbyt wysoki limit

Zaproponowany w tarczy solidarnościowej limit zużycia prądu nie skłoni do oszczędności. Zdaniem ekonomistów jest zbyt wysoki i może napędzać inflację.

Mrożenie cen prądu przez rząd rozgrzeje inflację

Ekonomiści są podzieli w kwestii oceny tarczy solidarnościowej. Wskazują, że zamrożenie cen na poziomie zużycia 2000 KWh może oznaczać mniejszą presję na zmniejszenie taryfy na prąd od 2023 r. W efekcie za przekroczenie tego pułapu możemy zapłacić znacznie więcej. Dodają również, że takie działanie, jakie zaproponował rząd, nie spowolni inflacji – wręcz przeciwnie.