Spółki bez rekompensat? Kurs Taurona spada, a inne resorty krytykują projekt

Spółki energetyczne nie dostaną jednak rekompensat za mrożenie cen energii na drugą połowę tego roku? Tak wynika z wypowiedzi minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski w TVN 24. Co innego zaś wynika z ustawy, której jej resort przygotował. Inne resorty nie szczędzą krytyki temu projektowi.

Ministra Hennig-Kloska: Bon energetyczny ma złagodzić podwyżkę ceny prądu

Decyzja o ewentualnym utrzymaniu mechanizmu ceny maksymalnej energii elektrycznej dla gospodarstw domowych zostanie podjęta przy pracach nad kolejną ustawą budżetową - powiedziała w TVN24 ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Podkreśliła, że obecnie planowane rozwiązania dotyczą drugiej połowy 2024 roku.

Nowe taryfy na prąd to „wejście do kasyna i niepewność". Niepokój sprzedawców

Nowe taryfy na energię elektryczną do końca 2025 r., w sytuacji, kiedy nie mamy jeszcze w pełni zabezpieczonych dostaw prądu na przyszły rok, to dla nas wejście do kasyna i gra w ruletkę – mówi nam przedstawiciel jednej spółek energetycznych.

Ceny prądu mrożone nie tylko dla gospodarstw domowych. Jest projekt ustawy

Cena maksymalna za energię elektryczną dla jednostek samorządu terytorialnego (JST) oraz podmiotów użyteczności publicznej (szkoły, szpitale, żłobki itd.), a także dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców (MŚP) zostanie utrzymana w II poł. br. na dotychczasowym poziomie 693 zł/MWh.

Ile zapłacimy za prąd. Prezes URE podał prawdopodobną cenę

W ocenie prezesa URE Rafała Gawina cena energii w taryfie od drugiej połowy roku może wynieść poniżej 600 zł/MWh. Obecnie taryfa wynosi 739 zł/MWh.

Rząd mrozi ceny energii. Kto ma szansę na bon energetyczny?

Spółki paliwowe i energetyczne mogą zapłacić za kolejne mrożenie cen energii – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”.

Rząd dalej będzie mroził ceny energii. Znamy stawkę i koszty

Przedłużenie mrożenia cen energii będzie kosztowało budżet ok. 4,2 mld zł. - Koszty uwzględniają bon energetyczny i rekompensaty dla spółek za mrożenie cen energii - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Wiadomo, ile zapłacimy za prąd. Są założenia do ustawy

W projektowanej ustawie o bonie energetycznym mają się znaleźć przepisy, na mocy których w II połowie 2024 r. będzie obowiązywać maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw w wysokości 500 zł za MWh. To mniej niż obecna taryfa na energię, która wynosi obecnie 739 zł. Obecna, mrożona cena to 412 zł.

Resortowi klimatu ucieka czas na mrożenie cen prądu, a rządowe zakładki znikają

Kurczy się czas na przyjęcie nowej ustawy chroniącej przed dużymi podwyżkami cen prądu od 1 lipca br. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki powinien otrzymać wnioski o zmianę taryf najpóźniej w połowie maja. A rządowe zakładki na projekty ustaw, które mają to umożliwić na razie zamiast pojawić się, to znikają.

Ustawa o cenach energii bliżej przyjęcia przez rząd. Kto zapłaci za obniżenie taryf?

W czwartek na komitecie stałym Rady Ministrów mają znaleźć się rozwiązania dla odbiorców energii obowiązujące po 1 lipca 2024 r. Poza bonem energetycznym, projekt zakłada także zmianę taryf. Koszty zmiany mogą uderzyć w spółki energetyczne.

Trend spadkowy przełamany. Ceny energii elektrycznej na przyszły rok rosną

Ceny energii w kontraktach na przyszły rok zaczęły delikatnie rosnąć, pierwszy raz od miesięcy. Nadal są jednak niewiele wyższe niż obecna cena zamrożona. Oznacza, że za prąd w 2025 r. możemy zapłacić niewiele więcej, ale już bez dotacji z budżetu.

Kto odpowiada za braki rekompensat za mrożenie cen prądu?

Rząd wskazuje, że dziury w systemie mrożenia cen energii i brak pieniędzy na rekompensaty za utrzymywanie cen ustawowych to efekt błędnie napisanej ustawy przez poprzedników.

Awantura o bon energetyczny. Poszło o przepisy projektu ustawy

Czy projekt ustawy o bonie energetycznym pominie emerytów, osoby i rodziny z najniższym wynagrodzeniem? Tak twierdzi polityk PiS, Waldemar Buda, który opublikował rzekomo założenia projektu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprzecza i podkreśla, że nie jest to wersja projektu firmowana przez resort.

Odmrożenie cen energii oznacza skok czynszów. Ale jest ratunek

Spółdzielnie mieszkaniowe planują od końca czerwca podwyżki opłat, przeważnie wynikające ze wzrostu cen energii elektrycznej i ciepła. Drogą ucieczki przed nimi może być fotowoltaika.

Po świętach poznamy pakiety osłon chroniących przed podwyżkami cen ciepła i prądu

Najpóźniej w maju powinny być przedmiotem prac w Sejmie mechanizmy osłonowe dla najbardziej wrażliwych dochodowo gospodarstw domowych, odbiorców ciepła i energii. Zamiast mrożenia cen prądu będzie zaś zmiana taryfy i bon energetyczny. Z kolei URE robi przymiarki pod nowe ceny ciepła.

Brakuje pieniędzy na rekompensaty za mrożenie cen energii

Ciepłownie informowały o zwłoce w wypłacie rekompensat. Podobnie było w przypadku elektroenergetyki. Szybki przelew z budżetu ma załagodzić sprawę.

Pusta kasa rekompensat za mrożenie cen ciepła. Za prąd też?

Jak potwierdza Zarządca Rozliczeń spółki ciepłownicze nie dostały jeszcze rekompensat za zamrożone ceny ciepła za styczeń i luty. Otwartym pozostaje pytanie czy rekompensaty za mrożenie cen energii także nie są wypłacane.

O ile wzrosną ceny prądu? Są pierwsze analizy

Po odmrożeniu cen energii, mogą one wzrosnąć z 412 zł do maksymalnie 520 zł za MWh. Warunkiem jest jednak interwencja prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Bez niej, ceny mogłyby wzrosnąć do 739 zł/MWh po 30 czerwca br. – taką prognozę cen energii przedstawili analitycy Banku BNP Paribas.