Plany rządu na zimę: szerokie dodatki i mrożenie cen ciepła

Rząd przyjął założenia do ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Będą dodatki dla palących innym paliwem niż węgiel. Resort klimatu i środowiska zapowiada także mrożenie cen ciepła na kolejny sezon.

Dodatek węglowy uchwalony. Sejm odrzucił rewolucyjne poprawki Senatu

Sejm zdecydował, że 3 tys. zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem kamiennym. Jednocześnie jednak rząd zapowiada kolejne dodatki dla wykorzystujących inne źródła ciepła.

Górnicy i pracodawcy apelują do premiera o niższe ceny prądu

Bez mechanizmów wsparcia, które ograniczą wzrost cen energii w tym i przyszłym roku, firmom energochłonnym grozi upadłość – przekonują Pracodawcy RP i śląsko-dąbrowska "Solidarność" w liście skierowanym do premiera. Proponują oni m.in. dopłaty i administracyjną kontrolę cen prądu dla branży energochłonnej.

Europejczycy porażeni galopującymi cenami energii

Rachunki za prąd i gaz dramatycznie rosną w niemal całej Unii Europejskiej. O dziwo, Polska jest tu wciąż poniżej średniej. Wkrótce może się to jednak zmienić – po podwyżkach zapowiadanych przez firmy energetyczne.

URE mówi o podwyżkach cen prądu o 180 proc.

Taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych mogą w 2023 roku wzrosnąć o co najmniej 180 proc. – przestrzegał w liście do członków rządu prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Do listu dotarł portal OKO.press.

Hiobowe wieści dla biznesu. Prąd drożej już teraz

Nawet kilkusetprocentowe podwyżki cen energii elektrycznej - takie prognozy na przyszył rok dostają pierwsze przedsiębiorstwa. Biznes przestanie się opłacać.

Przedsmak podwyżek cen prądu na przyszły rok

Rekordowe podwyżki opłat handlowych to przedsmak nowych taryf za energię elektryczną na przyszły rok.

KGHM liczy się z wysokimi cenami prądu na przyszły rok

W KGHM liczymy się ze wzrostem presji cenowej, jeśli chodzi o zakup energii elektrycznej na 2023 rok. Na tę chwilę jesteśmy w niewielkim stopniu zabezpieczeni na przyszły rok, jeśli chodzi o dostawy energii – przekazał dziennikarzom wiceprezes KGHM ds. finansowych Andrzej Kensbok. Miedziowy gigant to drugi po PKP konsument energii elektrycznej w kraju.

Podwyżki cen prądu o ponad 100 procent? Giełda nie daje nadziei

Od początku tego tygodnia ceny energii elektrycznej z dostawą na 2023 r. biją rekordy z dnia na dzień. We wtorek przekroczyły 1300 zł za MWh. Zdaniem analityków BM Pekao, taki poziom cen powinien przełożyć się na wzrost cen taryf dla przeciętnego gospodarstwa domowego o 115 proc. na przyszły rok.

Taryfy na ciepło wzrastają o kilkadziesiąt procent

Nie ma obecnie realnego zagrożenia niedoboru ciepła w sezonie zimowym – uspokajał na antenie Radia TOK FM prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Wskazał jednak, że podwyżki taryf dla sektora ciepłowniczego już teraz wynoszą co najmniej kilkadziesiąt procent.

Rekordowe ceny chłodzą handel na TGE

Rekordowo wysokie cen energii elektrycznej i gazu przełożyły się na spadek wielkości obrotu na Towarowej Giełdzie Energii – wynika z czerwcowych danych. Wyjątkiem są gwarancje pochodzenia.

Takiego poziomu cen energii na TGE jeszcze nie było

Kolejne rekordy ceny energii elektrycznej na giełdzie. Sieć wystawiona na próbę wytrzymałości.

TGE i URE ostrzega przed pomysłem rządu i wyższymi cenami prądu

Likwidacja obliga giełdowego oznacza spadek płynności na giełdzie. To przełoży się na pogorszenie wyceny ofert kierowanych do klienta końcowego, a co za tym idzie może zwiększyć presję inflacyjną. Przed tym zjawiskiem ostrzega Towarowa Giełda Energii oraz Urząd Regulacji Energetyki zapytane przez naszą redakcje o stanowisko wobec obliga giełdowego.

Rekordowe ceny zniechęcają do zakupu energii

Majowe rekordowe ceny energii na Towarowej Giełdzie Energii przełożyły się na spadek obrotu energią elektryczną. Spadki rok do roku sięgają nawet 50 proc.

Skąd wysokie ceny na rynku prądu? Możliwe manipulacje

Rekordowe ceny na TGE skłoniły Urząd Regulacji Energetyki do pogłębionego badania. Eksperci jako przyczyny wskazują na czynniki rynkowe.

Rekordowe ceny prądu pod lupą URE. Jakich podwyżek można się spodziewać

Urząd Regulacji Energetyki kontroluje wysokie ceny energii na TGE. Wszystko wskazuje na to, że odpowiada za nie rynek węgla. Efektem wzrostu może być 50-proc. podwyżka taryf za prąd dla ludności.

PGE publikuje wstępne wyniki. Hurtowe ceny energii ostro w górę

Największa spółka energetyczna w kraju zanotowała w pierwszych trzech miesiącach tego roku zysk EBITDA rzędu 2,6 mld zł, czyli o 18 proc. więcej niż w I kwartale 2021 r. Koncern zarabia także coraz więcej na energetyce odnawialnej. Na uwagę zasługują jednak ceny hurtowe. Porównanie ich do wartości w roku poprzednim może szokować.

Rekordy na Towarowej Giełdzie Energii

Wysokie ceny energii elektrycznej przebiły rekordowy poziom 1000 zł za MWh dostarczony na 2023 r. Ten poziom notujemy od początku tygodnia. Rodzą się pytania, co stoi za takimi wzrostami.