Rząd zamierza zamrozić ceny gazu m.in. dla szpitali

Rząd rozszerzy katalog podmiotów objętych ochroną taryfową. Ministerstwo Aktywów Państwowych przygotowało też pakiet rozwiązań łatających lukę prawną, dotyczącą spółdzielni mieszkaniowych.

Tauron szykuje rewolucję. Zainwestuje w inteligentne liczniki

Tauron Dystrybucja w ciągu najbliższych ośmiu lat chce wymienić ok. 750 tys. liczników rocznie na urządzenia ze zdalnym odczytem. Do 2031 r. takie liczniki będą mieli wszyscy klienci Grupy.

Ceny prądu w Warszawie wzrosną. E.ON podał nowe stawki

Rachunki na energię elektryczną wzrosną w Warszawie o ok. 23 proc. Sprzedawca energii elektrycznej w stolicy, firma E.ON Polska podała, że od 1 stycznia 2022 r. wchodzą w życie nowe stawki za prąd.

Polacy zapłacą słony rachunek za nową moc. Wyniki branży będą rekordowe

Tylko w 2021 roku polscy podatnicy zapłacili 5–6 mld zł opłaty mocowej, która doliczana jest do naszego rachunku za energię elektryczną. W połączeniu z rosnącym zapotrzebowaniem na prąd z węgla rynek mocy powiększa marże spółek energetycznych bardziej, niż się tego spodziewano.

Prąd bardzo potaniał. Główna przyczyna mocnej obniżki w Hiszpanii

W poświąteczny poniedziałek prąd w Hiszpanii jest najtańszy od dwóch miesięcy. Kosztuje mniej niż 100 euro za megawatogodzinę (MWh).

Jest szansa na spadek cen prądu. Ale za rok

Ceny uprawnień do emisji CO2 mogą spaść na początku przyszłego roku o 20–30 euro względem grudniowych 90 euro za tonę. Nie będzie to efekt działań politycznych – jak chciałby tego polski rząd – ale regulacji samego rynku.

Finał kryzysu energetycznego

Gospodarstwa domowe – dla których taryfy zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki i tak mogą mówić o szczęściu. Bo gdy na rynku cena energii elektrycznej rośnie w ciągu roku o 200 proc., a cena gazu w ciągu tylko jednego kwartału wzrasta o 100 proc. to można było oczekiwać jeszcze większych podwyżek niż 37 proc. wzrost cen energii elektrycznej i ponad 50 proc. wzrost cen błękitnego paliwa w zależności oczywiście do czego gaz w domu wykorzystujemy. Pisząc o szczęściu w tym podwyżkowym nieszczęściu mam też na myśli tarcze antyinflacyjną, która częściowo złagodzi wzrosty cen, oraz dodatek osłonowy dla uboższych rodzin.

Węgiel i presja Gazpromu napędzą wzrost cen

Od 2022 r. realne skutki kryzysu energetycznego odczujemy na własnej kieszeni. Podwyżki rzędu kilkunastu–kilkudziesięciu proc. mogą przełożyć się na wzrost inflacji do blisko 10 proc.

Prąd w górę o 24 proc. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy

Od stycznia za prąd zapłacimy miesięcznie średnio o 21 zł więcej. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dla czterech tzw. sprzedawców z urzędu oraz pięciu największych spółek dystrybucyjnych.

Taryfy na gaz na nowych zasadach

Maksymalny próg podwyżek cen błękitnego paliwa dla gospodarstw domowych w kolejnych 12 miesiącach określono na maksimum 25 proc. tego, o ile wzrosłyby cena surowca, gdyby uwzględniono całość uzasadnionych kosztów danego sprzedawcy.

Rodziny dostaną wsparcie w związku z cenami energii. Sejm uchwalił dodatek osłonowy

Sejm RP przyjął ustawę o dodatku osłonowym, zakładającą wprowadzenie w przyszłym roku świadczenia na częściowe pokrycie kosztów energii elektrycznej oraz żywności. Za nowelizacja prawa energetycznego głosowało 433 posłów. To jeden z elementów rządowej tarczy antyinflacyjnej.

Nie ma dodatku energetycznego, jest dodatek osłonowy

Są założenia dodatku osłonowego będącego elementem tarczy antyinflacyjnej. Dodatek osłonowy został przekształcony z projektowanego jeszcze w październiku zwiększonego dodatku energetycznego, który miał zastąpić obiecywane jeszcze w 2020 r. rekompensaty za wzrost cen energii. Proces legislacyjny ma zakończyć się jeszcze w tym roku.

Sasin zapowiada obniżki cen paliw jeszcze przed końcem roku

Planowana obniżka VAT i podatku akcyzowego na energię elektryczną ma zminimalizować podwyżki cen, zaś dopłaty dla mniej uposażonych gospodarstw domowych mają zrekompensować skalę podwyżek – zapowiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

Bloomberg: Sytuacja na rynku energii jest fatalna, a będzie coraz gorzej

Ropa naftowa staniała w ostatni piątek, ale nic nie wskazuje na to, żeby zaczęła się tendencja do obniżek cen na europejskim rynku energii. Przeciwnie, wraz z nadejściem fali chłodów musimy liczyć się także z tym, że w domach i biurach nie będzie tak ciepło, jak byśmy sobie tego życzyli.

Dodatki energetyczne będą dla szerszej grupy odbiorców

Wkrótce minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała kolejne szczegóły dodatku energetycznego, które pojawią w najbliższych dniach. Projekt będzie lekko zmodyfikowany względem założeń. Będzie dotyczyły szerszej grupy odbiorców niż wcześniej planowano. Zdaniem posłów opozycji zapisy tego projektu mogą jednak wykluczyć najuboższych

Prezes URE Rafał Gawin: Podwyżki cen energii w 2022 roku będą wyższe niż inflacja

W przypadku taryfy za obrót energii elektrycznej wzrost będzie dwucyfrowy. Do 17 grudnia chcemy opublikować nowe stawki taryfowe na przyszły rok – mówi prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin.

Spółki energetyczne złożyły wnioski o zmianę cen energii

Polska Grupa Energetyczna, Enea, Tauron i Energa przesłały do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski taryfowe. Prezes URE rozpoczął więc postępowania taryfowe, które zakończą się – prawdopodobnie – podwyżkami cen energii elektrycznej za 2022 r.

Są wnioski taryfowe. Podwyżki cen energii mogą wynieść nawet 20 proc.

Polska Grupa Energetyczna, Enea, Tauron i Energa przesłały do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski taryfowe. Prezes URE rozpoczął więc postępowania taryfowe, które zakończą się – prawdopodobnie – podwyżkami cen energii elektrycznej za 2022 r. Zdaniem analityków może to być ponad 20 proc.