Skąd wysokie ceny na rynku prądu? Możliwe manipulacje

Rekordowe ceny na TGE skłoniły Urząd Regulacji Energetyki do pogłębionego badania. Eksperci jako przyczyny wskazują na czynniki rynkowe.

Rekordowe ceny prądu pod lupą URE. Jakich podwyżek można się spodziewać

Urząd Regulacji Energetyki kontroluje wysokie ceny energii na TGE. Wszystko wskazuje na to, że odpowiada za nie rynek węgla. Efektem wzrostu może być 50-proc. podwyżka taryf za prąd dla ludności.

PGE publikuje wstępne wyniki. Hurtowe ceny energii ostro w górę

Największa spółka energetyczna w kraju zanotowała w pierwszych trzech miesiącach tego roku zysk EBITDA rzędu 2,6 mld zł, czyli o 18 proc. więcej niż w I kwartale 2021 r. Koncern zarabia także coraz więcej na energetyce odnawialnej. Na uwagę zasługują jednak ceny hurtowe. Porównanie ich do wartości w roku poprzednim może szokować.

Rekordy na Towarowej Giełdzie Energii

Wysokie ceny energii elektrycznej przebiły rekordowy poziom 1000 zł za MWh dostarczony na 2023 r. Ten poziom notujemy od początku tygodnia. Rodzą się pytania, co stoi za takimi wzrostami.

Grecja dopłaci 3,2 mld euro konsumentom i firmom za prąd i gaz

Rząd Grecji planuje kolejny pakiet działań za 3,2 mld euro mających zmniejszyć presję rosnących cen energii na gospodarstwa domowe i firmy — ogłosił minister finansów Christos Staikuras

Rekordowe ceny energii elektrycznej na giełdzie

Takiego poziomu cen energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii z dostawą na kolejny rok, jeszcze nie obserwowaliśmy. Dostawcy energii dokonują obecnie zakupów energii na 2023 rok. Ceny biją rekordy. To m.in. efekt ponownie wysokich cen uprawień do emisji CO2.

W Rosji prąd szybko drożeje

Kreml straszy Europę wizją horrendalnie drogiej energii, tymczasem rosyjski biznes alarmuje, że w Rosji ceny prądu szybko idą w górę.

Nowe taryfy bez akcyzy na prąd PGE, Enea, Energa i Tauron

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmiany taryf wszystkim sprzedawcom z urzędu. Na mocy decyzji Sejmu z grudnia ub. roku, wprowadzono zerową akcyzę na energię elektryczną. To pociągnęło za sobą konieczność zmian samych taryf.

Duże spadki cen prądu na Litwie. Połowa energii z wiatraków

Ciepła pogoda, silny wiatr i spadek popytu po raz kolejny obniżyły cenę prądu na Litwie. Tym razem energia potaniała o 25 proc. do 75,5 euro za MWh. Wiatraki dostarczyły ponad połowę potrzebnego prądu.

Jacek Sasin: Prawdą jest, że polityka klimatyczna to ok. 30 proc. w rachunku. Ale to i tak dużo

- Ta kampania (od red: „żarówkowa”), która jest kampanią spółek energetycznych informuje o rzeczywistej skali obciążeń, jakie dla produkcji energii elektrycznej w Polsce ma system opłat certyfikatów CO2. Prawdą jest też, że ostateczny udział kosztów polityki klimatycznej to ok. 30 proc. w ostatecznym rachunku, ale to i tak bardzo dużo – mówi Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych w nawiązaniu do „kampanii żarówkowej”.

Dlaczego tyle płacimy za prąd? Państwowe elektrownie mają rekordowe marże

Analitycy Fundacji Instrat policzyli, że typowa polska elektrownia osiągnęła w grudniu 2021 r. marżę odpowiadającą 70 proc. kosztów wytwarzania. W tym jednym miesiącu miało to być 4 mld zł. Instrat razem z prawnikami z fundacji Frank Bold poinformował o tym Urząd Regulacji Energetyki (URE), którego prezes ma narzędzia by wszcząć postępowanie w tej sprawie. Analitycy giełdowi wyjaśniają jednak, że rekordowe marże to efekt rekordowego zapotrzebowania na prąd z węgla.

Będzie więcej rekompensat dla branż energochłonnych

Sejm przyjął nowelizację ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych. Jest to forma wparcia dla firm, które cierpią z powodu wysokich cen energii. Ma być ono większe i szersze.

Ceny energii: Elektrownie odpierają zarzuty o wprowadzanie klientów w błąd

Rozkręca się dyskusja o przyczynach podwyżek cen energii elektrycznej. Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie odpiera zarzuty. Inne wyliczenia nasuwają jednak wątpliwości.

Prąd bardzo potaniał na Litwie. To zasługa inwestycji w OZE

Zielona strategia litewskiego sektora energetycznego potwierdza swoją słuszność. W styczniu energia elektryczna na Litwie potaniała o jedną trzecią. To zasługa wietrznej pogody, która napędziła produkcję licznych siłowni wiatrowych.

Brytyjczycy zapłacą o połowę więcej za prąd

Od kwietnia rachunki milionów gospodarstw domowych na Wyspach wzrosną o 54 proc. w skali roku. Londyn szykuje pakiety osłonowe o wartości 350 funtów. Rząd jednak cen energii nie zamrozi, a odroczy termin płatności.

Rząd zamierza zamrozić ceny gazu m.in. dla szpitali

Rząd rozszerzy katalog podmiotów objętych ochroną taryfową. Ministerstwo Aktywów Państwowych przygotowało też pakiet rozwiązań łatających lukę prawną, dotyczącą spółdzielni mieszkaniowych.

Tauron szykuje rewolucję. Zainwestuje w inteligentne liczniki

Tauron Dystrybucja w ciągu najbliższych ośmiu lat chce wymienić ok. 750 tys. liczników rocznie na urządzenia ze zdalnym odczytem. Do 2031 r. takie liczniki będą mieli wszyscy klienci Grupy.

Ceny prądu w Warszawie wzrosną. E.ON podał nowe stawki

Rachunki na energię elektryczną wzrosną w Warszawie o ok. 23 proc. Sprzedawca energii elektrycznej w stolicy, firma E.ON Polska podała, że od 1 stycznia 2022 r. wchodzą w życie nowe stawki za prąd.