Coraz bliżej termin wydzielenia aktywów węglowych Enei

Zbliża się termin wydzielenia aktywów węglowych. Zaplanowano je na koniec marca br. Przekazanie elektrowni węglowych do nowego podmiotu, jakim ma być Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), ma docelowo pozwolić spółkom energetycznym jak Polska Grupa Energetyczna, Enea i Tauron na zaciąganie kredytów, ale już na znacznie lepszych warunkach finansowych.

PGE nadal czeka z decyzją na przejście z węgla na gaz w Gdańsku

Właściciel elektrociepłowni w Gdańsku i Gdyni – PGE Energia Ciepła – miał zgodnie z zapowiedziami jeszcze z 2019 r. zrezygnować z węgla jako surowca do wytwarzania ciepła i stawiać na gaz i OZE.

Sejm przyjął nowelizację mrożenia cen ciepła

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy wprowadzającą mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. Koszt ustawy jednak wzrośnie o 4,5 mld zł.

Mrożenie cen ciepła będzie kosztować więcej

Projekt nowelizacji ustawy o mrożeniu cen ciepła na 2023 r. zakłada zwiększenie środków na rekompensaty do 14,5 mld zł.

Tauron będzie rozmawiał z Rafako. Jest data i godzina

W najbliższy wtorek, o godzinie 9.00, mają rozpocząć się negocjacje Taurona z Rafako przed Prokuratorią Generalną. Spółka z Katowic odpierała zarzuty Rafako m.in. dotyczące jakości węgla. W Raciborzu z pracownikami spotkał się zaś lider opozycji Donald Tusk.

Skłócone spółki wracają do rozmów. Czas biegnie

Grupa Rafako i Tauron Wytwarzanie wracają do negocjacji. Strony ustalają dogodny termin ich przeprowadzenia.

Anna Moskwa: Trzeba uważnie czytać rachunki. Spółdzielnia może zawyżać prognozę

Zachęcamy, by bardzo uważnie czytać rachunki i patrzeć, czy czasem spółdzielnia i wspólnota nie reguluje sobie swojej płynności naszym rachunkiem – zaapelowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Radiu ZET.

Rafako pożegna się ostatecznie z Tauronem? Dzisiaj propozycja ostatniej szansy

Ważą się losy jednej z najstarszych firm energetycznych w kraju. Rafako, odpowiedzialny za budowę kotłów energetycznych, ma dzisiaj przedstawić tzw. propozycję ostatniej – jak się wydaje dla niej samej – szansy. Co może nią być? Znamy możliwe scenariusze.

Ruszają rozmowy Taurona z Rafako. W tle wojna na listy do Premiera

Rafako i Tauron mają dzisiaj spotkać się przed Prokuratorią Generalną, aby rozmawiać o harmonogramie załagodzenia sporu między spółkami wokół bloku węglowego w Jaworznie. Zanim jednak do tego dojdzie, spółki ponownie rywalizują w mediach społecznościowych. Tym razem na listy. W ubiegłym tygodniu spółki starły się w korespondencyjnym pojedynku na konferencje prasowe. Spotkanie rozpoczęło się o 13.

Będzie kolejna interwencja rządu. Chodzi o ceny ciepła

Rząd zamierza w najbliższym czasie przedstawić przepisy chroniące odbiorców ciepła - poinformowała na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. O palącym problemie informowała czwartkowa „Rzeczpospolita”.

Rekompensaty nie chronią małych miast przed drogim ciepłem

Podwyżki cen ciepła stają się smutną rzeczywistością milionów Polaków, i to mimo wprowadzonych przez rząd rekompensat. System ten okazuje się nieskuteczny, a rachunki drenują portfele Polaków.

Ścieki dostarczą ciepło we Wrocławiu

We Wrocławiu powstanie największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii ze ścieków. Po uruchomieniu w 2024 r. będzie dostarczać do 5 proc. rocznego zapotrzebowania klientów ciepła sieciowego w mieście.

Sytuacja robi się krytyczna. Ciepłownie nie mają węgla, bo jest za drogi

Nawet 80 proc. ciepłowni w Polsce nie ma zapewnionych dostaw węgla do końca sezonu grzewczego, a blisko połowa z nich nie ma zapewnionych dostaw surowca do końca tego roku – wynika z danych Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Problemem jest cena.

Dziurawe dodatki do ogrzewania. Sejm pracuje nad poprawkami

Sejm pracuje nad poprawkami Senatu do ustawy o wsparciu odbiorców ciepła. Przewiduje ona obowiązkowe ograniczenie cen ciepła systemowego. Branża ciepłownicza wskazuje jednak na luki.

Frédéric Faroche: Kryzys nie zmienia strategii Veolii. Neutralność klimatyczna nie tylko możliwa, ale również konieczna

- Nie możemy zaprzeczać, że mamy kryzys, lecz ogólnie rzecz biorąc, ostateczny cel się nie zmienia. Nadal będziemy dążyć do zaprzestania korzystania z węgla do 2030 roku i nadal będziemy dążyć do neutralności węglowej - powiedział Frédéric Faroche, prezes i dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce.

Jaworzno po awaryjnym wyłączeniu wraca do pracy

Nowy blok Elektrowni Jaworzno ponownie został włączony z eksploatacji po awaryjnym wyłączeniu z sieci w piątek 9 września. Powodem awaryjnego wyłączenia bloku miała być zbyt wysoka temperatura pary.

Ruszyła surowcowa kontrofensywa Brukseli. Unia nie boi się Putina

Groźby Władimira Putina nie zrobiły wrażenia na przywódcach Europy. Unia będzie interweniować na rynku energetycznym i nie zawaha się przed nałożeniem limitu cen na rosyjski gaz.

Rosną przychody Taurona

Grupa Tauron opublikowała wyniki finansowe za drugi kwartał tego roku jak i za całe półrocze. Rosną przychody ze sprzedaży.