Partner Główny

Dziurawe dodatki do ogrzewania. Sejm pracuje nad poprawkami

Sejm pracuje nad poprawkami Senatu do ustawy o wsparciu odbiorców ciepła. Przewiduje ona obowiązkowe ograniczenie cen ciepła systemowego. Branża ciepłownicza wskazuje jednak na luki.

Frédéric Faroche: Kryzys nie zmienia strategii Veolii. Neutralność klimatyczna nie tylko możliwa, ale również konieczna

- Nie możemy zaprzeczać, że mamy kryzys, lecz ogólnie rzecz biorąc, ostateczny cel się nie zmienia. Nadal będziemy dążyć do zaprzestania korzystania z węgla do 2030 roku i nadal będziemy dążyć do neutralności węglowej - powiedział Frédéric Faroche, prezes i dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce.

Jaworzno po awaryjnym wyłączeniu wraca do pracy

Nowy blok Elektrowni Jaworzno ponownie został włączony z eksploatacji po awaryjnym wyłączeniu z sieci w piątek 9 września. Powodem awaryjnego wyłączenia bloku miała być zbyt wysoka temperatura pary.

Ruszyła surowcowa kontrofensywa Brukseli. Unia nie boi się Putina

Groźby Władimira Putina nie zrobiły wrażenia na przywódcach Europy. Unia będzie interweniować na rynku energetycznym i nie zawaha się przed nałożeniem limitu cen na rosyjski gaz.

Rosną przychody Taurona

Grupa Tauron opublikowała wyniki finansowe za drugi kwartał tego roku jak i za całe półrocze. Rosną przychody ze sprzedaży.

Tej zimy za opał posłużą nawet kukurydza i owies

Ekomiał ma uzupełnić dostawy opału na zimę. Przy brakach węgla opałowego rzędu 4–5 mln ton w tym roku może się to jednak okazać za mało. Spalanie zbóż, o którym mówi się coraz głośniej, nie rozwiąże sprawy. Bartłomiej Sawicki

Rząd chce ograniczyć wzrost cen ciepła sieciowego. Kij i marchewka

Ogrzewanie nie powinno podrożeć o więcej niż 42 proc. Służyć temu mają ograniczenia nałożone na wytwórców ciepła. Za ich złamanie będą kary.

Rafako bliżej ukończenia prac w Radlinie. Zakończono najważniejszy etap

Sukcesem zakończyła się przeprowadzona przez Rafako próba ciśnieniowa kotłów dla nowobudowanej elektrociepłowni JSW Koks w Koksowni Radlin.

Kolejne dodatki ciepłownicze znane tylko w założeniach

Rada Ministrów przyjęła założenia projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska.

Węglowy gigant znowu stoi. Naprawa Jaworzna potrwa do końca sierpnia

Najnowocześniejszy blok węglowy w Polsce kolejny raz od momentu uruchomienia zostanie odstawiony na dłużej. Remont kluczowego elementu odpopielania bloku potrwa co najmniej do końca sierpnia. Decyzję podjął Urząd Dozoru Technicznego. Tauron przyznaje, że przełoży się to także na wyniki spółki. Katowicki koncern poinformował o decyzji w raporcie giełdowym, opublikowanym 13 sierpnia.

Dymisje w Tauronie za Jaworzno. Pracę stracą członkowie zarządu

Jak nieoficjalnie się dowiadujemy, rada nadzorcza podjęła decyzję o odwołaniu dwóch członków zarządu trzeciego co do wielkości producenta prądu w Polsce. Z dotychczasowych stanowisk odwołano Jerzego Topolskiego oraz Artura Michałowskiego. Jednym z powodów mają być problemy z ponownym uruchomieniem najnowszego bloku węglowego w Polsce 910 MW w Jaworznie.

Jaworzno rusza na nowo, a Sebastian Gola traci kolejne stanowisko

Sebastian Gola, zdymisjonowany prezes spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT), odpowiedzialnej za eksploatację bloku o mocy 910 MW w Jaworznie, nie będzie również prezesem spółki Tauron Wytwarzanie, skupiającej węglowe elektrownie trzeciego co do wielkości producenta prądu w Polsce. W cieniu tych przetasowań personalnych blok w Jaworznie zaczyna powoli wracać do pracy.

Prezes Jaworzna stracił stanowisko. Elektrownia nadal nie działa

Sebastian Gola, dotychczasowy prezes spółki celowej Nowe Jaworzno Grupa, odpowiedzialnej za eksploatację bloku o mocy 910 MW w Jaworznie już nią nie kieruje. W tle są kontrowersje wokół jakości węgla spalanego w bloku. Gola jednak nadal zostaje prezes spółki odpowiedzialnej za całą produkcję w grupie, a więc Tauron Wytwarzanie.

Rząd broni dodatków bez kryterium dochodowego. Za późno na przemyślane decyzje

Dodatki ciepłownicze będą przysługiwać wszystkim. Rząd rozumie argumenty zwolenników wprowadzenia ich wyłącznie dla najbardziej potrzebujących, ale nie chce, by proces weryfikacji dochodów spowalniał wypłatę pieniędzy.

Nowe Jaworzno idzie na kolejny przegląd

Nowy blok energetyczny o mocy 910 MW w Jaworznie od jutra przechodzi w fazę kilkunastodniowego remontu postojowego. Potrwa on do 1 sierpnia. Jednostkę trapią problemy z dostępnością zapasów węgla.

Sondaż: Dwie trzecie Niemców chce ograniczyć ogrzewanie zimą

Według badań dwie trzecie Niemców jest chętnych do ograniczenia ogrzewania zimą. W zamian są gotowi sięgnąć po ciepłe swetry i koce.

Ciepło jeszcze nigdy Polaków tyle nie kosztowało. Rekordowe podwyżki

Konsekwencje problemów z ceną i dostępnością węgla mogą dotknąć blisko 20 milionów gospodarstw domowych w naszym kraju. Podwyżki za ciepło będą rekordowo wysokie.

Strategia może nie przetrwać nawet zimy

Zgodnie z nowym planem rozwoju ciepłownictwa w roku 2030 to gaz będzie podstawą transformacji wycenionej na ponad 100 mld zł. Eksperci nie mają jednak wątpliwości: strategia nie odpowiada na obecne wyzwania branży.