Fitch negatywnie ocenia brak wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek energetycznych

Brak wydzielenia aktywów węglowych lub innej formy dekarbonizacji polskich spółek energetycznych będzie negatywny dla ich ratingów - poinformowali przedstawiciele agencji ratingowej Fitch. Rząd zrezygnował z realizacji powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, ale ma inny pomysł.

Bez pomocy państwa Polacy nie poradzą sobie z emisyjnością budynków

Objęcie domów ETS2 systemem opłat za emisje CO2 i wynikające z tego wyższe rachunki za ciepło wymagają zmian w mechanizmach modernizacyjnych dopłat.

EC Będzin bez kontroli nad elektrociepłownią? Jest zgoda na sprzedaż udziałów

Rada nadzorcza EC Będzin zgodziła się na sprzedaż na rzecz Grupy Altum 51 proc. udziałów w spółce zależnej ECB Wytwarzanie.

Alternatywne źródło energii i ciepła dla Będzina pod znakiem zapytania

Nowa elektrociepłownia EC Będzin, która miała docelowo obniżyć rosnące koszty emisji CO2, oddala się coraz bardziej w czasie. Firma rezygnuje z ubiegania się o wsparcie w NFOŚIGW. Jest to efekt analiz finansowych.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski: PGE jest gotowa do wydzielenia aktywów węglowych z firmy

To na szczeblu politycznym zapadną decyzje o docelowym kształcie zmian. Bez względu na formę ważne, aby ta reforma się dokonała. Bez niej nie przeprowadzimy transformacji energetycznej – mówi nam prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Coraz mniej czasu na ochronę przed wysokimi rachunkami cenami ciepła

Z początkiem roku może pogłębić rozjazd cenowy w dostawach ciepła dla wielu gospodarstw domowych. Mrożenie podwyżek cen do 40 proc. dobiegnie końca wraz z końcem roku i dla wielu miast oznaczać to może podwyżki od 50 do nawet 100 proc. Branża ciepłownicza apeluje o tymczasowe wydłużenie tego mechanizmu z korektą, która pozwoli ciepłowniom nie dopłacać do tego mechanizmu.

Ceny węgla dla elektrowni biją rekordy. "To skutek decyzji politycznych"

Choć ceny surowca dla odbiorców indywidualnych znacząco spadły, to te płacone przez producentów energii elektrycznej wciąż biją rekordy.

Branża ciepłownicza domaga się wsparcia od nowego rządu

Trwa dyskusja o cenach prądu i gazu. Tymczasem wzrosły też koszty prowadzenia działalności ciepłowniczej.

Sezon grzewczy rozpoczęty. Problemów z zapasami węgla ma nie być

Dostawa ciepła realizowana jest już do ponad 90 proc. budynków podłączonych do sieci energetycznej jednej z największych w Polsce spółek ciepłowniczych – Tauron Ciepło. Spółka zapowiada, że problemów z zapasami węgla nie będzie.

EC Będzin uspokaja i zapewnia, że poradzi sobie z problemami

Poważne wątpliwości wobec przyszłości spółki EC Będzin ma jej rewident. Zarząd spółki podkreśla, że sytuacja nie jest nowa, a sam zarząd dąży do poprawy, aby w przyszłości uzyskać pozytywną opinię od biegłego rewidenta.

Mniejsza strata EC Będzin, ale audytor stawia pytania o przyszłość firmy

Spółka w I połowie 2023 r. spółka miała 46,72 mln zł skonsolidowanej straty netto wobec 112,14 mln zł straty rok wcześniej. Poważne wątpliwości wobec przyszłości spółki ma jej rewident.

EC Będzin znów na fali i szykuje się do dużej inwestycji

Papiery firmy z Będzina ponownie zyskały duże zainteresowanie prywatnych inwestorów. Na kończącej miesiąc sesji 29 września, firma zyskiwała blisko 29 proc. Spółka podała także, że zmienia sposób zakupu surowca dla siebie i spółek zależnych. Atrakcyjność akcji mogła podbić jednak informacja o planie nowej inwestycji.

Raport KNF o EC Będzin nie rozwiał wątpliwości wokół zagadkowego skoku cen akcji

Wykazywana przez Grupę Altum determinacja w kupnie akcji, w połączeniu z bardzo małą liczbą akcji znajdujących się w wolnym obrocie, spowodowała gwałtowny wzrost kursu ECB, a to z kolei przyciągnęło uwagę innych inwestorów - tłumaczy rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego.

EC Będzin na celowniku KNF. Jest wniosek do prokuratury

Postępowanie wyjaśniające Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące obrotu akcjami Elektrociepłowni Będzin nie wykazało złamania zakazu wykorzystania informacji poufnych. Mogło jednak dojść do złamania zakazu ujawniania informacji poufnych. KNF skierowało wniosek do Prokuratury.

Ciepło w naszych kaloryferach może być droższe

Ceny ciepła systemowego są znane, ale tylko do końca roku. Nie wiadomo, ile zapłacimy od stycznia, ponieważ rząd wciąż nie podjął decyzji, czy nadal mrozić ceny. Bartłomiej Sawicki

Pozorna stabilizacja na rynku ciepła. Jego cena wciąż pozostaje niewiadomą

Obecna stabilizacja na rynku ciepła systemowego jest pozorna i z pewnością nie jest trwała. - Jedyną szansą na tańsze ciepło w dłuższej perspektywie jest wdrożenie działań, których efektem będzie gruntowna transformacja sektora - apeluje prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie Jacek Szymczak. Wciąż nie jest jasne ile będziemy płacić za ciepło systemowe od przyszłego roku.

Jest zgoda spółek. Elektrownie węglowe przechodzą pod nadzór państwa

PGE, Enea, Tauron i Energa uzyskały zgody korporacyjne dotyczące transakcji nabycia przez Skarb Państwa wytwórczych aktywów węglowych celem utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) - poinformowały spółki w osobnych komunikatach.

Tańsze ciepło kosztem ciepłowni. Szykuje się duża awantura

Szykuje się duża awantura o ceny ciepła systemowego na najbliższy okres zimowy. Rząd chce zmienić sposób obliczania taryf. Stracić mogą działające na granicy opłacalności ciepłownie, a zyskać odbiorcy ciepła.