Rusza program, który ma zazielenić ciepłownictwo. Na początek 2 mld złotych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchamia program odchodzenia od paliw kopalnych na rzecz czystej energii w ciepłownictwie systemowym. Wartość tego programu to 2 mld zł. Co jednak w okresie zimowym, kiedy OZE są mniej produktywne? Resort zachęca do stosowania biogazu i zasobników ciepła.

W lipcu rząd przedstawi harmonogram wyłączeń bloków węglowych

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando poinformował w poniedziałek, że za trzy miesiące powinna wstępnie zostać określona "krzywa wyłączeń" bloków energetycznych na węgiel, uwzględniająca m.in. potrzeby sektora energetycznego.

Najnowocześniejszy blok węglowy w Elektrowni Jaworzno zdał testy operatora

Po czterech latach od uruchomienia, najnowocześniejszy blok węglowy w Polsce 910 MW w Elektrowni Jaworzno zrealizował wszystkie testy odbiorowe wymagane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

CEZ chce pozbyć się ciepłowni na Śląsku i w Małopolsce. Polski jednak nie opuści

Czeski koncern CEZ chce sprzedać swoje elektrociepłownie w Skawinie i Chorzowie – poinformowała spółka w komunikacie giełdowym. Spółka jednak nadal chce pozostać w Polsce i będzie rozwijać usługi związane z transformacją sektorów ciepła i energii.

Ciepłownie nie dostają rekompensat za mrożenie cen ciepła

Mimo, że system mrożenia cen energii i ciepła trwa do końca czerwca, to już teraz ma brakować pieniędzy na rekompensaty dla spółek energetycznych i ciepłowniczych za utrzymywanie niższych cen.

Pracownicy elektrowni protestują w Trzebini. Tauron zabiega o wydłużenie życia węgla

Elektrownia Siersza ma być zlikwidowana do końca 2025 r. W obronie tego zakładu protestują jej pracownicy. Tauron zapewnia, że działa na rzecz wydłużenia pracy tej, ale i innych starszych elektrowni węglowych, którym kończy się wsparcie Rynku Mocy.

Fitch negatywnie ocenia brak wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek energetycznych

Brak wydzielenia aktywów węglowych lub innej formy dekarbonizacji polskich spółek energetycznych będzie negatywny dla ich ratingów - poinformowali przedstawiciele agencji ratingowej Fitch. Rząd zrezygnował z realizacji powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, ale ma inny pomysł.

Bez pomocy państwa Polacy nie poradzą sobie z emisyjnością budynków

Objęcie domów ETS2 systemem opłat za emisje CO2 i wynikające z tego wyższe rachunki za ciepło wymagają zmian w mechanizmach modernizacyjnych dopłat.

EC Będzin bez kontroli nad elektrociepłownią? Jest zgoda na sprzedaż udziałów

Rada nadzorcza EC Będzin zgodziła się na sprzedaż na rzecz Grupy Altum 51 proc. udziałów w spółce zależnej ECB Wytwarzanie.

Alternatywne źródło energii i ciepła dla Będzina pod znakiem zapytania

Nowa elektrociepłownia EC Będzin, która miała docelowo obniżyć rosnące koszty emisji CO2, oddala się coraz bardziej w czasie. Firma rezygnuje z ubiegania się o wsparcie w NFOŚIGW. Jest to efekt analiz finansowych.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski: PGE jest gotowa do wydzielenia aktywów węglowych z firmy

To na szczeblu politycznym zapadną decyzje o docelowym kształcie zmian. Bez względu na formę ważne, aby ta reforma się dokonała. Bez niej nie przeprowadzimy transformacji energetycznej – mówi nam prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Coraz mniej czasu na ochronę przed wysokimi rachunkami cenami ciepła

Z początkiem roku może pogłębić rozjazd cenowy w dostawach ciepła dla wielu gospodarstw domowych. Mrożenie podwyżek cen do 40 proc. dobiegnie końca wraz z końcem roku i dla wielu miast oznaczać to może podwyżki od 50 do nawet 100 proc. Branża ciepłownicza apeluje o tymczasowe wydłużenie tego mechanizmu z korektą, która pozwoli ciepłowniom nie dopłacać do tego mechanizmu.

Ceny węgla dla elektrowni biją rekordy. "To skutek decyzji politycznych"

Choć ceny surowca dla odbiorców indywidualnych znacząco spadły, to te płacone przez producentów energii elektrycznej wciąż biją rekordy.

Branża ciepłownicza domaga się wsparcia od nowego rządu

Trwa dyskusja o cenach prądu i gazu. Tymczasem wzrosły też koszty prowadzenia działalności ciepłowniczej.

Sezon grzewczy rozpoczęty. Problemów z zapasami węgla ma nie być

Dostawa ciepła realizowana jest już do ponad 90 proc. budynków podłączonych do sieci energetycznej jednej z największych w Polsce spółek ciepłowniczych – Tauron Ciepło. Spółka zapowiada, że problemów z zapasami węgla nie będzie.

EC Będzin uspokaja i zapewnia, że poradzi sobie z problemami

Poważne wątpliwości wobec przyszłości spółki EC Będzin ma jej rewident. Zarząd spółki podkreśla, że sytuacja nie jest nowa, a sam zarząd dąży do poprawy, aby w przyszłości uzyskać pozytywną opinię od biegłego rewidenta.

Mniejsza strata EC Będzin, ale audytor stawia pytania o przyszłość firmy

Spółka w I połowie 2023 r. spółka miała 46,72 mln zł skonsolidowanej straty netto wobec 112,14 mln zł straty rok wcześniej. Poważne wątpliwości wobec przyszłości spółki ma jej rewident.

EC Będzin znów na fali i szykuje się do dużej inwestycji

Papiery firmy z Będzina ponownie zyskały duże zainteresowanie prywatnych inwestorów. Na kończącej miesiąc sesji 29 września, firma zyskiwała blisko 29 proc. Spółka podała także, że zmienia sposób zakupu surowca dla siebie i spółek zależnych. Atrakcyjność akcji mogła podbić jednak informacja o planie nowej inwestycji.