Tauron inwestuje w ciepło

Największa spółka ciepłownicza na południu Polski pozostaje w Grupie Tauron. Przeprowadzone analizy wykazały, że optymalnym scenariuszem dalszego rozwoju tego segmentu będzie konsekwentna transformacja źródeł wytwórczych z węglowych na gazowe, a w przyszłości także wodorowe.

Nowy termin uruchomienia bloku gazowego w EC Żerań to koniec listopada

Termin uruchomienia 497 MW bloku na gaz w warszawskiej Elektrociepłowni Żerań ponownie przesunięto z 31 października na 30 listopada. Taką informację podała PGNiG Termika na platformie GIIP (Gas Inside Information Platform).

Tak będą wyglądać grzejniki przyszłości

Na pompy ciepła trzeba zwrócić szczególną uwagę. Nie tylko gwarantują one redukcję emisji, ale też pozwalają uciec od wysokich rachunków za gaz.

Ciepłownicy będą wnioskować nawet o 30 proc. podwyżki

Podwyżki cen energii cieplnej od 10 do 30 proc. będą wnioskować do Urzędu Regulacji Energetyki przedsiębiorstwa ciepłownicze - poinformował w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Kogeneracja ważnym elementem transformacji

Zaproponowany w pakiecie „Fit for 55” harmonogram zmian dotyczący ciepłownictwa jest zbyt radykalny – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej i Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.

Ciepło z serwerów ogrzewa miasta

W cyfrowym świecie naszej ery podstawą funkcjonowania urządzeń i procesów jest przetwarzanie danych. Oznacza to niezliczoną liczbę obliczeń cyfrowych, które wykonywane są przez serwery. Na początku wiele firm i instytucji dysponowało własnymi serwerami. Jednak z czasem ich wydajność nie wystarczała i technologia chmury wskazała nowy wektor rozwoju.

Wiele scenariuszy – jedno wyzwanie. Przyszłość ciepłowni

Czy decyzja w sprawie BAT opóźni modernizację polskich elektrociepłowni? – analizuje Gabriela Łuczka, kierownik ds. BHP i Ochrony Środowiska Pracy w Fortum

Ciepłownicy apelują o przykręcenie kaloryferów

Obniżenie temperatury zaledwie o 1 st. C we wszystkich polskich domach pomogłoby obniżyć emisję CO2 wynikającą z produkcji ciepła o 1 mln ton rocznie, czyli o 5 proc., a rachunki Polaków za ciepło zmniejszyć o około 5 do 8 proc. – informuje Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie i apeluje o niemarnowanie ciepła. Z ciepła systemowego korzysta ponad 15 mln Polaków.

Ciepłownictwo w centrum uwagi austriackiej strategii wodorowej

Większość krajów europejskich, jak Niemcy czy Francja, a nawet Rosja, opublikowała w tym roku swoje strategie wodorowe. Ich kierunki to najczęściej eksport wodoru, jak w Rosji. W Niemczech, podobnie jak w Polsce i Francji, dominuje transport i energetyka, natomiast Austria stawia na pierwszym planie ciepłownictwo. Austria swoją pierwszą Energiewende ma już za sobą. Centralne znaczenie w miksie energetycznym mają tu elektrownie wodne, biomasa i geotermia. Wkład gazu i ropy maleje od lat. Węgiel prawie całkowicie wyeliminowano.

Australia bije Gazprom w Chinach

Chiny importują coraz więcej LNG. W sierpniu kupiły go 12 razy więcej niż wyniosły dostawy rosyjskiego gazu rurociągiem Siła Syberii. Najwięcej gazu skroplonego do Chin sprzedaje Australia.

PGE i PGNiG chcą kupić ciepłownie od Fortum

Konsorcjum z udziałem m.in. PGE i PGNiG złożyło wstępną, niewiążącą ofertę zakupu od Fortum działalności ciepłowniczej i chłodniczej, prowadzonej w Polsce i krajach bałtyckich.

Jerzy Buzek: Zielony Ład to nie tylko problem kopalń

– Nie sprowadzajmy Europejskiego Zielonego Ładu do problemu zamykania kopalń – zaapelował europoseł Jerzy Buzek podczas tegorocznego Forum Ciepłowników Polskich. Branża ciepłownicza od poniedziałku debatuje w Międzyzdrojach o szansach i wyzwaniach, jakie niesie ze sobą unijna polityka klimatyczna.

PGNiG bliżej zakupu Tauronu Ciepło

Gazowniczy koncern ma wyłączność na dalsze negocjacje dotyczące nabycia biznesu ciepłowniczego katowickiego koncernu. Transakcja nastąpi najwcześniej na początku 2021 r.

Coraz więcej ciepłowni ze stratą

Ostatnie dwa lata to pogłębiająca się strata brutto firm ciepłowniczych, co jest efektem m.in. polityki regulacji i zatwierdzania taryf – wynika  z ankiety przeprowadzonej przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie (IGCP) wśród swoich członków.

PGE Energia Ciepła z rekordową liczbą przyłączeń do sieci

Rekordową liczbę przyłączeń do sieci ciepłowniczej zanotowała w minionym roku PGE Energia Ciepła. W 2019 r. w 13 miastach, w których spółkach prowadzi działalność, do sieci przyłączono budynki o zapotrzebowaniu na ciepło sięgającym 239,9 MW.

Przedsiębiorstwa ciepłownicze mają problem

Mając dobry program dla ciepłownictwa moglibyśmy wiele wygrać w negocjacjach budżetowych z Unią Europejską – mówi Andrzej Rubczyński z Forum Energii, gość programu Michała Niewiadomskiego #RZECZoBIZNESIE.