Ciepłownicy apelują o przykręcenie kaloryferów
Obniżenie temperatury zaledwie o 1 st. C we wszystkich polskich domach pomogłoby obniżyć emisję CO2 wynikającą z produkcji ciepła o 1 mln ton rocznie, czyli o 5 proc., a rachunki Polaków za ciepło zmniejszyć o około 5 do 8 proc. – informuje Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie i apeluje o niemarnowanie ciepła. Z ciepła systemowego korzysta ponad 15 mln Polaków.
Ciepłownictwo w centrum uwagi austriackiej strategii wodorowej
Większość krajów europejskich, jak Niemcy czy Francja, a nawet Rosja, opublikowała w tym roku swoje strategie wodorowe. Ich kierunki to najczęściej eksport wodoru, jak w Rosji. W Niemczech, podobnie jak w Polsce i Francji, dominuje transport i energetyka, natomiast Austria stawia na pierwszym planie ciepłownictwo. Austria swoją pierwszą Energiewende ma już za sobą. Centralne znaczenie w miksie energetycznym mają tu elektrownie wodne, biomasa i geotermia. Wkład gazu i ropy maleje od lat. Węgiel prawie całkowicie wyeliminowano.
Australia bije Gazprom w Chinach
Chiny importują coraz więcej LNG. W sierpniu kupiły go 12 razy więcej niż wyniosły dostawy rosyjskiego gazu rurociągiem Siła Syberii. Najwięcej gazu skroplonego do Chin sprzedaje Australia.
PGE i PGNiG chcą kupić ciepłownie od Fortum
Konsorcjum z udziałem m.in. PGE i PGNiG złożyło wstępną, niewiążącą ofertę zakupu od Fortum działalności ciepłowniczej i chłodniczej, prowadzonej w Polsce i krajach bałtyckich.
Jerzy Buzek: Zielony Ład to nie tylko problem kopalń
– Nie sprowadzajmy Europejskiego Zielonego Ładu do problemu zamykania kopalń – zaapelował europoseł Jerzy Buzek podczas tegorocznego Forum Ciepłowników Polskich. Branża ciepłownicza od poniedziałku debatuje w Międzyzdrojach o szansach i wyzwaniach, jakie niesie ze sobą unijna polityka klimatyczna.
PGNiG bliżej zakupu Tauronu Ciepło
Gazowniczy koncern ma wyłączność na dalsze negocjacje dotyczące nabycia biznesu ciepłowniczego katowickiego koncernu. Transakcja nastąpi najwcześniej na początku 2021 r.
Coraz więcej ciepłowni ze stratą
Ostatnie dwa lata to pogłębiająca się strata brutto firm ciepłowniczych, co jest efektem m.in. polityki regulacji i zatwierdzania taryf – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie (IGCP) wśród swoich członków.