Lawinowy wzrost zakupu pomp ciepła. Są i wyzwania
W 2022 r. sprzedaż pomp ciepła na świecie wzrosła o 11 proc., w Europie o 40 proc., a w Polsce aż o 120 proc. w porównaniu z 2021 r. – wynika z ostatniego przeglądu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) i danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).
Odpady mogą produkować tyle energii, ile potrzebują miejskie tramwaje
Ilość wytwarzanych odpadów komunalnych wzrasta w Polsce każdego roku. Wysokokaloryczna część odpadów stanowi ok 22 proc. ogólnej masy odpadów komunalnych. To źródło ciepła, które lokalnie może dać niższe ceny ciepła lub zasilić np. sieć tramwajową dużej metropolii. Spalarnie mogą lokalnie obniżyć ceny ciepła i być konkurencyjne względem węgla. Są jednak wyzwania na horyzoncie.
Rekordowych podwyżek cen ciepła nie będzie. URE koryguje taryfy
Zgodnie z ustawą o wsparciu odbiorców ciepła, prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował w czwartek maksymalne ceny dostaw ciepła poszczególnych dostawców, które będą obowiązywać od 1 marca 2023 r. Są to ceny obowiązujące 30 września 2022 r. powiększone o 40 proc., ale niższe od tych, które pojawiły pod koniec. Oznacza to, że podwyżek skali 100, 200 czy 300 proc., które pojawiały się nie będzie.
Spółka Rafako odpowiedzialna za Jaworzno chce postępowania układowego
Rafako poinformowało o złożeniu przez jej spółkę zależną E003B7 (odpowiedzialna za budowę bloku 910 MW w Jaworznie) wniosku o otwarcie postępowania układowego. Po odstąpieniu od złożenia wniosku o upadłość, to kolejny krok, który ma pozwolić na uniknięcie upadłości tej spółki.