Geotermia nadzieją na dekarbonizację. Walka z kryzysem energetycznym

Dekarbonizacja ciepła to konieczność, której sposób przeprowadzenia zależy od obecnego modelu ogrzewania. Największą nadzieję na dekarbonizację polskiego sektora energetycznego wiąże się z energią geotermalną.

Były zarząd Tauronu nie otrzymał absolutorium za 2023 r.

Zwyczajne walne zgromadzenie Tauronu nie udzieliło we wtorek członkom byłego zarządu absolutorium za rok 2023 - poinformowała spółka w komunikacie. Walne natomiast udzieliło absolutorium za 2023 r. ówczesnym członkom rady nadzorczej.

Pompy ciepła pod lupą UOKiK. Miażdżące wyniki kontroli

Wspólnie z Krajową Administracją Skarbową i Inspekcją Handlową Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził 36 modeli pomp ciepła. – Aż 94 proc. z nich nie spełniło wymagań formalnych – mówi prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

Ciepłownie chciałyby uciec przed podwyżką w dekarbonizację

Podwyżki cen, obok prądu i gazu, obejmą ciepło systemowe. Można by je łagodzić, odchodząc od węgla. Ciepłownie wydają na to blisko 5 mld zł, ale powinny trzy razy tyle.

Pożar w Elektrowni Jaworzno. Zapalił się jeden z wentylatorów

We wtorek wieczorem na terenie Elektrowni Jaworzno wybuchł pożar. "Dziennik Zachodni" informuje, że około godziny 21 na miejsce wyjechały zastępy strażaków z Jaworzna, Katowic, Tychów i innych jednostek. Mł. kpt. Michał Dyl, oficer prasowy KM PSP w Jaworznie poinformował, ze pożar został szybko opanowany.

Ciepłownia przyszłości otwarta w Polsce. Oparta w 100 proc. na OZE

W Lidzbarku Warmińskim otwarto Ciepłownię Przyszłości – innowacyjną instalację wykorzystującą wysokosprawne pompy ciepła, panele fotowoltaiczne oraz system magazynów ciepła, w tym największy w Polsce magazyn ciepła w formie zbiornika zagłębionego w gruncie.

Wzmaga się awantura o pompy ciepła. Firmy opuszczają stowarzyszenie, resort wyjaśnia

Cztery polskie firmy wychodzą z branżowego stowarzyszenia producentów pomp ciepła Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Jednocześnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnia, na czym polega „okres przejściowy” dla części producentów.

UOKiK wytropił nieprawidłowości na rynku pomp ciepła. Ich kontrola budzi emocje

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął 18 postępowań dotyczących nieprawidłowości przy sprzedaży pomp ciepła. Wkrótce przedstawi efekty kontroli jakości tych urządzeń grzewczych. W debacie publicznej nie milkną echa wydłużenia okresu weryfikacji dla niektórych producentów pomp ciepła.

Normy jakości dla pomp ciepła łapią opóźnienie

Producenci i importerzy pomp ciepła dostają więcej czasu na dostosowanie się do zmian w programie „Czyste Powietrze”. Opozycja grzmi, a minister klimatu i środowiska (MKiŚ) zapowiada kontrolę tej decyzji. Nowe rygorystyczne normy jakości miały sprawić, że urządzenia gorszej jakości będą wyeliminowane z rynku.

Rusza program, który ma zazielenić ciepłownictwo. Na początek 2 mld złotych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchamia program odchodzenia od paliw kopalnych na rzecz czystej energii w ciepłownictwie systemowym. Wartość tego programu to 2 mld zł. Co jednak w okresie zimowym, kiedy OZE są mniej produktywne? Resort zachęca do stosowania biogazu i zasobników ciepła.

W lipcu rząd przedstawi harmonogram wyłączeń bloków węglowych

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando poinformował w poniedziałek, że za trzy miesiące powinna wstępnie zostać określona "krzywa wyłączeń" bloków energetycznych na węgiel, uwzględniająca m.in. potrzeby sektora energetycznego.

Najnowocześniejszy blok węglowy w Elektrowni Jaworzno zdał testy operatora

Po czterech latach od uruchomienia, najnowocześniejszy blok węglowy w Polsce 910 MW w Elektrowni Jaworzno zrealizował wszystkie testy odbiorowe wymagane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

CEZ chce pozbyć się ciepłowni na Śląsku i w Małopolsce. Polski jednak nie opuści

Czeski koncern CEZ chce sprzedać swoje elektrociepłownie w Skawinie i Chorzowie – poinformowała spółka w komunikacie giełdowym. Spółka jednak nadal chce pozostać w Polsce i będzie rozwijać usługi związane z transformacją sektorów ciepła i energii.

Ciepłownie nie dostają rekompensat za mrożenie cen ciepła

Mimo, że system mrożenia cen energii i ciepła trwa do końca czerwca, to już teraz ma brakować pieniędzy na rekompensaty dla spółek energetycznych i ciepłowniczych za utrzymywanie niższych cen.

Pracownicy elektrowni protestują w Trzebini. Tauron zabiega o wydłużenie życia węgla

Elektrownia Siersza ma być zlikwidowana do końca 2025 r. W obronie tego zakładu protestują jej pracownicy. Tauron zapewnia, że działa na rzecz wydłużenia pracy tej, ale i innych starszych elektrowni węglowych, którym kończy się wsparcie Rynku Mocy.

Fitch negatywnie ocenia brak wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek energetycznych

Brak wydzielenia aktywów węglowych lub innej formy dekarbonizacji polskich spółek energetycznych będzie negatywny dla ich ratingów - poinformowali przedstawiciele agencji ratingowej Fitch. Rząd zrezygnował z realizacji powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, ale ma inny pomysł.

Bez pomocy państwa Polacy nie poradzą sobie z emisyjnością budynków

Objęcie domów ETS2 systemem opłat za emisje CO2 i wynikające z tego wyższe rachunki za ciepło wymagają zmian w mechanizmach modernizacyjnych dopłat.

EC Będzin bez kontroli nad elektrociepłownią? Jest zgoda na sprzedaż udziałów

Rada nadzorcza EC Będzin zgodziła się na sprzedaż na rzecz Grupy Altum 51 proc. udziałów w spółce zależnej ECB Wytwarzanie.