Orlen buduje elektrownię gazową w Grudziądzu

Właśnie wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję. Łączne zaawansowanie wszystkich prac wynosi obecnie blisko 20 proc. Obiekt ma być oddany do użytku w 2025 r.

Duże bloki węglowe też odpoczną podczas majówki

Największy blok węglowy w Polsce, B11 w Elektrowni Kozienice, będzie korzystał z uroków majówki i przejdzie remont bieżący. Będzie wyłączony z pracy do 3 maja. Z długiego weekendu będzie skorzysta blok 910 MW w Jaworznie. Prądu jednak nie zabraknie.

Koniec największego sporu w polskiej energetyce. Tauron i Rafako rozstali się

Tauron otrzymał 240 mln złotych z tytułu roszczeń będących konsekwencją nienależytego wykonania przez Rafako kontraktu na budowę bloku 910 MW w Jaworznie - poinformowała spółka. Dzień wcześniej strony przekazały o zawarciu aneksu do ugody.

Węglowa elektrociepłownia w Puławach z opóźnieniem i droższa

Budżet inwestycji ma przekroczyć 1,2 mld zł (bez VAT). Z kolei termin zakończenia budowy określono na 3 czerwca 2023 r. Zmiany tłumaczone są pandemią Covid-19 i agresją Rosji na Ukrainę.

Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz

Gabinet Olafa Scholza postanowił radykalnie przyspieszyć redukowanie emisji gazów cieplarnianych przez Niemcy. Już w przyszłym roku miałby wejść w życie zakaz montowania nowych systemów grzewczych, które bazowałyby na paliwach emisyjnych.

Tauron kończy remont Jaworzna

Jeden z największych bloków węglowych kończy przestój remontowy, choć prace potrwają dłużej.

Nie będzie masowej kontroli domów. Urząd: kompletnie błędna interpretacja

Wbrew informacjom medialnym Polaków nie czekają masowe kontrole domów w związku z obowiązkiem zgłoszeniowym do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Polska zagłębiem produkcji pomp ciepła. Powstanie fabryka za 1,2 mld zł

Po wielkiej inwestycji japońskiego koncernu Daikin teraz niemiecki Bosch ogłasza plan zainwestowania 1,2 mld zł w zakład na Dolnym Śląsku. W UE rocznie ma być kupowane już nawet 5 mln sztuk tego typu urządzeń.

Zagrożenie dla właścicieli pomp ciepła? Jest odpowiedź przedstawicieli branży

Zmiany w unijnym rozporządzeniu f-gazowym nie wpłyną na serwis pomp ciepła – uspokaja branża. O ryzyku dla potencjalnych nabywców i posiadaczy takich urządzeń alarmowała Konfederacja.

Lawinowy wzrost zakupu pomp ciepła. Są i wyzwania

W 2022 r. sprzedaż pomp ciepła na świecie wzrosła o 11 proc., w Europie o 40 proc., a w Polsce aż o 120 proc. w porównaniu z 2021 r. – wynika z ostatniego przeglądu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) i danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).

Rafako ma przyszłość. Choć pod pewnymi warunkami

Raciborska spółka powoli zamyka rozdział swojej historii pod nazwą „budowa bloku w Jaworznie”. Aby to się stało i do spółki przyszedł inwestor, muszą zapaść niełatwe decyzje.

Jest wstępne porozumienie między Tauronem a Rafako ws. Jaworzna

Tauron i Rafako rozwiązują kontrakt wygaszając zobowiązania za zrealizowany, pracujący, ale jeszcze nie w pełni dostrojony blok węglowy 910 MW w Jaworznie. Obie firmy uzgodniły założenia do warunków ugody kończącej wielomiesięczny spór.

Rafako dopełniło warunki kolejnego porozumienia z Tauronem

Rafako doręczyło Tauronowi Wytwarzanie dokumenty potwierdzające przedłużenie do 24 marca 2023 r, okresu obowiązywania gwarancji należytego wykonania kontraktu dotyczącego budowy bloku 910 MW w Jaworznie.

Termin minął, spór Rafako z Tauronem bez rozwiązania

Oddala się porozumienie dotyczące zakończenia prac przy bloku węglowym 910 MW w Elektrowni Jaworzno. W osiągnięciu kompromisu w wyznaczonym wcześniej terminie przeszkodziły... ferie zimowe.

Odpady mogą produkować tyle energii, ile potrzebują miejskie tramwaje

Ilość wytwarzanych odpadów komunalnych wzrasta w Polsce każdego roku. Wysokokaloryczna część odpadów stanowi ok 22 proc. ogólnej masy odpadów komunalnych. To źródło ciepła, które lokalnie może dać niższe ceny ciepła lub zasilić np. sieć tramwajową dużej metropolii. Spalarnie mogą lokalnie obniżyć ceny ciepła i być konkurencyjne względem węgla. Są jednak wyzwania na horyzoncie.

Odpady mogłyby obniżyć rachunki za ciepło. Śmieci tańsze niż węgiel

Ceny ciepła mogłyby być niższe od obecnych, gdyby spalarnie śmieci powstawały na szerszą skalę. To rozwiązanie o punktowym zastosowaniu, a unijne prawo zwiększa ryzyko dla spalarni.

Rekordowych podwyżek cen ciepła nie będzie. URE koryguje taryfy

Zgodnie z ustawą o wsparciu odbiorców ciepła, prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował w czwartek maksymalne ceny dostaw ciepła poszczególnych dostawców, które będą obowiązywać od 1 marca 2023 r. Są to ceny obowiązujące 30 września 2022 r. powiększone o 40 proc., ale niższe od tych, które pojawiły pod koniec. Oznacza to, że podwyżek skali 100, 200 czy 300 proc., które pojawiały się nie będzie.

Spółka Rafako odpowiedzialna za Jaworzno chce postępowania układowego

Rafako poinformowało o złożeniu przez jej spółkę zależną E003B7 (odpowiedzialna za budowę bloku 910 MW w Jaworznie) wniosku o otwarcie postępowania układowego. Po odstąpieniu od złożenia wniosku o upadłość, to kolejny krok, który ma pozwolić na uniknięcie upadłości tej spółki.