Spółka ta zamierza inwestować w aktywa wytwórcze w tych lokalizacjach. Przejęte projekty operują dziś na emisyjnym węglu, spółka ma jednak plany, aby stopniowo odchodzić od wytwarzania opartego na tym paliwie.
– Zarówno elektrownia w Skawinie jak i elektrociepłownia w Chorzowie sukcesywnie zwiększają wolumen lokalnej biomasy współspalanej z węglem, co zamierzamy kontynuować. Jednocześnie dokładnie analizujemy możliwości rozwoju źródeł gazowych lub konwersji istniejących na inne, ale jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o jakiejkolwiek decyzji – mówi nam Tomáš Novotný, prezes ResInvest Group. Pytany, czy w grę wchodzą np. małe reaktory jądrowe prezes wskazał, że jak dotąd nie rozważano w tych lokalizacjach technologii SMR.
Czytaj więcej
Czeski koncern CEZ chce sprzedać swoje elektrociepłownie w Skawinie i Chorzowie – poinformowała spółka w komunikacie giełdowym. Spółka jednak nadal chce pozostać w Polsce i będzie rozwijać usługi związane z transformacją sektorów ciepła i energii.
Do finalizacji transakcji przejęcia aktywów CEZ potrzebna jest jeszcze pozytywna decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Ta powinna zapaść w ciągu dwóch miesięcy.
Ciepłownie nadal mogą generować zysk
Novotnego dopytywano co skłoniło jego Grupę do inwestycji w rynek tak mocno regulowany i zdominowany przez spółki z udziałem Skarbu Państwa. Odpowiedział, że polskie regulacje nie różnią się znacząco od przepisów innych krajów europejskich.