Aktualizacja: 21.02.2025 11:23 Publikacja: 04.09.2024 13:15
pompa ciepła, montaż pompy ciepła
W Niemczech powstaje prototyp urządzenia, który może być 10 razy bardziej wydajne niż standardowa pompa ciepła
Foto: Tomasz Zajda, Adobe Stock
O rezultatach prac niemieckich naukowców donosi m.in. portal Focus.pl. Informację o wynikach badań i innowacyjnych planach zespołu na najbliższe lata Uniwersytet Saary przekazał w lipcu.
Zarząd Tauronu zatwierdził decyzję komitetu inwestycyjnego dotyczącą zamknięcia projektu budowy bloku gazowo-parowego w Elektrowni Łagisza w Będzinie i decyzję dotyczącą rozpoczęcia etapu planowania projektu budowy kogeneracyjnego źródła ciepła w Elektrowni Łagisza w Będzinie.
Na początku listopada 2024 r. czeski koncern energetyczny CEZ podpisał z czeską spółką ResInvest Group porozumienie o sprzedaży udziałów w elektrociepłowniach Skawina i Chorzów, dostarczających ciepło do aglomeracji w Krakowie i na Śląsku.
Polski sektor ciepłowniczy będzie potrzebował od 300 do 466 mld zł na transformację energetyczną i odejście od paliw kopalnych. Bez tych nakładów nie uda się zdaniem Polskiego Towarzystwa Energetyki Cieplnej (PTEC) spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji Fit for 55.
Veolia Energia Poznań i Beyond.pl, dostawca usług informatycznych, rozpoczęły współpracę przy projekcie odzysku ciepła pochodzącego z centrów informatycznych zlokalizowanych w Poznaniu.
Na Litwie trwa demontaż całej elektrociepłowni (CHP) w celu przetransportowania jej najważniejszych części na Ukrainę. Tam zostaną ponownie użyte do produkcji prądu i ciepła. Zwróciła na to uwagę Ursula von der Leyen.
Sprawdziliśmy, co niemieckie partie piszą o Polsce w swoich programach wyborczych. W jednym z nich Polskę wymienia się często.
Geografia – zarówno ta „realna”, jak i filozoficzna – nigdy nie stała po naszej stronie, tylko zawsze musieliśmy się z nią ścierać. Wynik niestety bywał różny. Może tym razem nie warto czekać, by znów nas zaskoczyła, i poszukać sojuszników tam, gdzie wcześniej sobie tego nie wyobrażaliśmy?
W czwartek w Niemczech ukazały się trzy sondaże - badanie ośrodka Forschungsgruppe Wahlen przeprowadzone dla ZDF, sondaż instytutu INSA i sondaż Ipsos. We wszystkich na czele jest CDU/CSU, drugie miejsce zajmuje AfD.
Prawie o 7 procent wzrosły w zeszłym roku przychody niemieckich touroperatorów. Okazuje się, że na rynku nie przybyło turystów - po prostu przejęły klientów dzięki temu, że w czerwcu z rynku zniknęło drugie pod względem wielkości biuro podróży, FTI - wynika z analizy branżowego magazynu „FVW”.
Hasła „reemigracja”, „wysokie koszty życia” oraz „pokój” i „Elon Musk”. To ma pomóc AfD w osiągnięciu sukcesu w niedzielnych wyborach do Bundestagu. Na rządzenie nie ma szans, ale może za cztery lata?
Rynki na razie liczą na idealny scenariusz, w którym w Berlinie powstanie rząd zdolny zreformować gospodarkę RFN. Inwestorów może jednak rozczarować powstanie koalicji z lewicą lub wystraszyć dobry wynik nacjonalistów z AfD.
Nie zawsze i nie wszędzie na wakacje trzeba lecieć samolotem. Niemieckie biuro podróży specjalizujące się w wycieczkach z przejazdem pociągami, Ameropa, twierdzi, że klienci coraz chętniej wybierają podróż koleją. Touroperator zanotował wzrost sprzedaży pakietów dynamicznych o 140 procent, rok do roku.
W Niemczech trwa kampania wyborcza. Wśród kampanijnych haseł ważne miejsce zajmuje energetyka. Pojawiają się obawy o przyszłość branży wiatrowej po zmianie ekipy rządzącej. Wiatraki przestały się podobać niektórym politykom.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas