O rezultatach prac niemieckich naukowców donosi m.in. portal Focus.pl. Informację o wynikach badań i innowacyjnych planach zespołu na najbliższe lata Uniwersytet Saary przekazał w lipcu.
O co chodzi w „elastokaloryczności”?
Grupa naukowców z Uniwersytetu Saary pod kierownictwem prof. Paula Motzki rozwija projekt SMACool, który pozwoli chłodzić i ogrzewać pomieszczenia z wykorzystaniem technologii elastokaloryczności. W systemie opracowywanym przez niemieckich naukowców wykorzystuje się m.in. ciepło uzyskiwane poprzez obciążenie – czyli naprężenie i uwolnienie – materiału z „pamięcią kształtu”. Jak podaje w komunikacie prasowym Uniwersytet Saary, w pierwszej fazie projektu testowano właściwości drutów wykonanych z superelastycznych stopów niklu i tytanu. Po odkształceniu materiał szybko powraca do swojej pierwotnej formy. Podczas tego procesu materiał pochłania ciepło, a następnie je uwalnia.
Pompa ciepła i system chłodzenia w jednym
Niemiecki zespół chce wykorzystać właściwości materiałów elastokalorycznych do stworzenia nowoczesnej alternatywy dla standardowych pomp ciepła. Jak wyjaśnia profesor Motzki: „Elastyczne kalorie działają jednocześnie jako pompa ciepła i system chłodzenia. Są bardziej energooszczędne i zrównoważone niż dzisiejsza technologia klimatyzacji i nie wymagają żadnych szkodliwych dla klimatu czynników chłodniczych”.
Czytaj więcej
Upały coraz mniej dokuczają polskiej energetyce. Dotychczas wysoka temperatura była wrogiem bloków węglowych, które są chłodzone wodą z rzek. Jednak coraz więcej elektrowni ma już zamknięte układy chłodzenia. Teraz latem problemem jest duża zmienność produkcji energii w ciągu dnia.
Kluczową zaletą nowej technologii jest wysoka wydajność. Jak podkreślił profesor, jest ona ponad dziesięciokrotnie wyższa w porównaniu z obecnie stosowanymi systemami klimatyzacji i ogrzewania. Dzięki zastosowaniu nowych materiałów niemieckim naukowcom udało się uzyskać różnicę temperatur rzędu 20 stopni Celsjusza – w przypadku chłodzenia i ogrzewania. Testowana przez Niemców alternatywa dla pomp ciepła ma zużywać niewielką ilość energii i być przyjazna dla środowiska.