19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 09:31 Publikacja: 21.09.2024 13:25
Foto: Adobe Stock
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła to w piątek na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Podkreśliła, że dotychczas na wsparcie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy Bruksela przeznaczyła już co najmniej 2 miliardy euro. Fundusze te zostały przekazane od krajów członkowskich w formie wsparcia finansowego i sprzętu.
„To na przykład 10 tysięcy transformatorów i generatorów lub cała litewska elektrociepłownia, która jest demontowana na Litwie i transportowana na Ukrainę w celu uruchomienia jej tam. A będzie tego więcej” – podkreśliła von der Leyen, cytowana przez agencję Unian.
Na początku listopada 2024 r. czeski koncern energetyczny CEZ podpisał z czeską spółką ResInvest Group porozumienie o sprzedaży udziałów w elektrociepłowniach Skawina i Chorzów, dostarczających ciepło do aglomeracji w Krakowie i na Śląsku.
Polski sektor ciepłowniczy będzie potrzebował od 300 do 466 mld zł na transformację energetyczną i odejście od paliw kopalnych. Bez tych nakładów nie uda się zdaniem Polskiego Towarzystwa Energetyki Cieplnej (PTEC) spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji Fit for 55.
Veolia Energia Poznań i Beyond.pl, dostawca usług informatycznych, rozpoczęły współpracę przy projekcie odzysku ciepła pochodzącego z centrów informatycznych zlokalizowanych w Poznaniu.
Czy tak popularne w Polsce pompy ciepła zostaną zastąpione zupełnie nową technologią? Pracownicy Uniwersytetu Saary chcą stworzyć alternatywny system chłodzenia i ogrzewania budynków jednorodzinnych. Nowy projekt będzie wykorzystywać zjawisko tzw. elastokaloryczności.
Upały coraz mniej dokuczają polskiej energetyce. Dotychczas wysoka temperatura była wrogiem bloków węglowych, które są chłodzone wodą z rzek. Jednak coraz więcej elektrowni ma już zamknięte układy chłodzenia. Teraz latem problemem jest duża zmienność produkcji energii w ciągu dnia.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bloomberg przedstawił szczegóły dotyczące 16 pakietu unijnych sankcji wobec Rosji.
Prokuratorzy będą mieli nie tylko postępowania dyscyplinarne, ale być może postępowania karne - zapowiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar po publikacji Prokuratury Krajowej w sprawie śledztw prowadzonych za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości.
Najnowsza produkcja skandalizującego reżysera – Patryka Vegi – zebrała w polskich mediach miażdżące recenzje. Widzowie też nie dopisali. Danych zza granicy na razie brak.
Zdaniem większości Polaków były wiceminister sprawiedliwości w czasach rządów PiS, Marcin Romanowski powinien zostać sprowadzony do Polski - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Opinia24 dla RMF FM.
Za dwa lata rozpocznie się budowa szybkiej kolei, która połączy dwa największe miasta w Wietnamie - stolicę Hanoi na północy kraju i Ho Chi Minh na południu.
Kolejne zwycięstwo Magdaleny Fręch w Australian Open. Polka pokonała Annę Blinkową i w trzeciej rundzie zagra z kolejną Rosjanką, ale znacznie bardziej wymagającą - Mirrą Andriejewą.
Wspólnota monastyczna z Góry Athos w północno-wschodniej Grecji wprowadza ograniczenia dotyczące liczby pielgrzymów odwiedzających to miejsce. W ostatnim czasie liczba turystów gwałtownie wzrosła, a mnisi chcieliby móc prowadzić życie w odosobnieniu.
Premier Donald Tusk spotka się w środę w Warszawie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas