Rekordowy eksport ropy z USA. Kto kupuje najwięcej?

W 2023 r. nikt nie sprzedał za granicę tyle ropy co Amerykanie. Główny kierunek amerykańskiego eksportu to Europa. W tym roku może być on jeszcze wyższy, bo do zakupów surowca z USA wracają Indie, wystraszone sankcjami za import rosyjskiej ropy.

PSE prognozują szybkie pożegnanie z węglem, ale i braki mocy potrzebnej do produkcji prądu

Już za 10 lat udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce może spaść poniżej 10 proc., z obecnych 68 proc. Tak szybkie odejście od „czarnego złota” może jednak skutkować brakiem mocy do produkcji prądu – wynika z Planu Rozwoju Sieci nadzorcy polskiego systemu energetycznego, Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).

Wymiany kotłów gazowych będzie można uniknąć. Są jednak warunki

UE dopuści wyjątki dla dalszego korzystania z pieców gazowych w nowych budynkach (po 2030 r.) oraz już istniejących (po 2040 r.). Warunkiem będzie jednak korzystanie z gazu jako kombinacji innych odnawialnych źródeł ciepła lub korzystanie z biogazu.

Kto zużywa najwięcej gazu z USA? Na czele rankingu sąsiad Polski

Co dziesiąty metr sześcienny gazu zużytego przez Unię Europejską w 2023 roku pochodził ze Stanów Zjednoczonych. Największy wśród krajów Wspólnoty udział amerykańskiego surowca w krajowym zużyciu był na Litwie.

Nowy zarząd Orlenu poznamy w najbliższych dniach. Będzie potrzebny nowy konkurs?

Rada nadzorcza chciała w ścisłym kierownictwie płockiej spółki obsadzić dziewięć stanowisk. Cel ten może być jednak zrealizowany tylko częściowo, mimo że kandydatów było aż 260.

Elektrownie węglowe pod ciśnieniem OZE

Wzrost udziału OZE w systemie energetycznym to nie tylko niższa emisja CO2, mniej spalonego węgla czy okresowo niższe ceny prądu. To także ryzyko awarii bloków węglowych, których nadal potrzebujemy do stabilizacji dostaw energii.

Bliski koniec rosyjskiego LNG w Unii Europejskiej. Bruksela zmienia prawo

W Unii Europejskiej niebawem zacznie obowiązywać prawo, które umożliwi rządom krajów członkowskich blokowanie zakupów rosyjskiego LNG bez nakładania sankcji. Importerzy dostaną zakaz zakupów rosyjskiego surowca.

Orlen sprzedaje Gas Storage Poland państwowej firmie

Nabywcą firmy zarządzającej podziemnymi magazynami gazu ziemnego w Polsce jest państwowy Gaz-System. Dzięki temu chce zwiększyć swoje kompetencje na rynku błękitnego paliwa.

O posady w zarządzie Azotów stara się 73 kandydatów

Nowego prezesa i pięciu członków zarządu tarnowskiego koncernu prawdopodobnie poznamy za kilka dni. Ich głównym zadaniem będzie wyprowadzanie grupy na prostą.

Dodatków bio w benzynach i oleju napędowym przybywa

To konsekwencja regulacji. Coraz większe koszty ponoszą firmy handlujące paliwami, co z czasem może też znaleźć odzwierciedlenie w cenach na stacjach.

Kolejne straty na węglu. Po PGE, miliardowe odpisy raportuje Enea

Enea dokona odpisów aktualizacyjnych, które mogą zmniejszyć zysk netto grupy w 2023 roku o 2,34 mld zł. Chodzi o utratę wartości elektrowni węglowych, będących w grupie. Wcześniej takich odpisów dokonała Polska Grupa Energetycznych.

Taśmy Daniela Obajtka. Prawicowy dziennikarz prosił o pracę dla żony i ojca

Onet ujawnił kolejną rozmowę, jaką były prezes Orlenu Daniel Obajtek miał przeprowadzić w swoim gabinecie, w którym założono mu podsłuch. Prawicowy dziennikarz Piotr Nisztor miał zwrócić się do niego z prośbą o pracę dla swojej żony i ojca. „Może kogoś wyp***ę” – powiedział Obajtek.

MOL aktualizuje strategię. Stawia na zieloną transformację w naszym regionie

Do 2030 r. węgierski koncern zamierza przeznaczyć 4 mld dol. na ekologiczne inwestycje. - Bardzo ambitne cele wyznaczone przez UE muszą zostać osiągnięte - zapowiada prezes MOL Zsolt Hernádi.

Nowa prognoza Fitch na 2024 rok. Gaz jeszcze stanieje, ropa nie podrożeje

Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch Ratings obniżyła prognozę cen giełdowych gazu na świecie na bieżący rok i podtrzymała prognozę cen ropy naftowej. W kolejnych latach kopaliny potanieją. Dlaczego? Bo spadnie popyt wraz ze zmianami klimatu.

Kolejna tajemnicza śmierć w Rosji. Zmarł wiceprezes giganta energetycznego

Zmarł Witalij Robertus, wiceprezes rosyjskiego koncernu Łukoil - poinformowała niezależna rosyjska telewizja Dożd. Jak podkreśla, to czwarty zgon wśród wysokiego szczebla managerów w tym przedsiębiorstwie w ciągu dwóch lat.

Przełom w sprawie Turowa. Dalsze wydobycie pod znakiem zapytania

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie uchylił decyzję środowiskową, na podstawie której przedłużono wydobycie węgla w kopalni Turów do 2044 r. Akcje właściciela kopalni, Polskiej Grupy Energetycznej tanieją.

Atak dronów na rosyjskie rafinerie. Największa przerwała pracę

Drony spadły na rafinerię w pobliżu Rostowa nad Donem. Rafineria stanęła i nie produkuje. A jest jedyną w obwodzie rostowskim i największą w południowej części Rosji. Drony wywołały także pożary w rafineriach w obwodach riazańskim i leningradzkim.

Nowy prezes Orlenu: Szykujemy duże inwestycje. Czas stanąć do wyścigu na świecie

Zagrożenia, jakie widzę przed spółką, to sytuacja za wschodnią granicą i rozchwiany Bliski Wschód. To powoduje, że musimy zastanowić się nad źródłami surowców do produkcji – powiedział Witold Literacki, tymczasowo pełniący obowiązki prezesa Orlenu, w rozmowie z Business Insider Polska.