Orlen dostał wsparcie z UE na wodorowy projekt

Unijna dotacja na budowę 16 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru w Polsce i instalacji do produkcji tego paliwa w Szczecinie sięga 62 mln euro. Do 2030 r. Orlen chce mieć ponad 100 tego typu stacji.

MOL uruchamia największy zakład produkcji zielonego wodoru w regionie

Nowa instalacja powstała kosztem 22 mln euro w węgierskim mieście Százhalombatta. Dzięki niej MOL będzie w stanie wytwarzać 1,6 tys. ton czystego wodoru rocznie.

Polacy daleko w kolejce po wodór. Poznaliśmy raport PIE

Znaczenie wodoru w globalnej gospodarce rośnie, ale Polska spóźnia się z jego wykorzystaniem.

Tylko jedna stacja wodorowa w Polsce. Gdzie powstała?

Polski rynek wodoru używanego do celów transportowych cały czas jest w powijakach. Na koniec lipca było zarejestrowanych zaledwie 206 samochodów osobowych (FCEV) zasilanych tym paliwem.

Ósma w Polsce dolina wodorowa powstała w Kozienicach

Projekt, który ma się przyczynić do transformacji energetycznej i rozwoju gospodarczego Polski, zainicjowały instytucje państwowe i naukowe oraz przedsiębiorstwa, w tym grupa Enea.

Zielony Korytarz Wodorowy dostanie pieniądze z Unii

Projekt gazociągu wodorowego Barcelona-Marsylia otrzyma dofinansowanie Unii Europejskiej. Będzie to pierwsza unijna inwestycja w nowy rodzaj paliwa gazowego. Umożliwi włączenie Półwyspu Iberyjskiego do unijnego rynku energii.

W Unii Europejskiej trwa ostry spór o czysty wodór

Polska jako jedyna zagłosowała przeciw zakazowi dla samochodów spalinowych od 2035 r. Sprzeciwia się też, już w większej koalicji, planom wykluczenia atomu z listy źródeł czystej energii.

Rozporządzenie metanowe zablokuje polskie górnictwo? Związki piszą listy

Przyjęcie unijnego rozporządzenia metanowego oznacza błyskawiczną likwidację polskiego górnictwa węgla energetycznego i koksowego oraz utratę nawet kilkuset tysięcy miejsc pracy – alarmują śląsko-dąbrowska i górnicza „Solidarność”. Związkowcy chcą spotkania z szefami komisji Parlamentu Europejskiego, które pracują nad tym aktem prawnym.

Będzie gazociąg z Algierii do Włoch. I nie tylko na gaz ziemny

Po rozstaniu z rosyjskim surowcem kraje Unii szybko zwiększają inwestycje w gaz z pozarosyjskich źródeł. Niemcy mają już trzy terminale gazowe, a Włosi będą mieli podwodny gazociąg z Algierii i to nie tylko na gaz ziemny, ale też na wodór.

Powstanie kolejna dolina wodorowa

Firmy z grupy kapitałowej Azoty i Enea są wśród podmiotów, które dziś podpisały list intencyjny dotyczący budowy Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej.

Finlandia i Szwecja budują wodorową sieć

Największy dotychczas w Finlandii zakład produkcji zielonego wodoru Kokkola, będzie ważnym krokiem naprzód dla fińskiego przemysłu wodorowego. Obiekt zaspokoi również część potrzeb energetycznych Unii i zapewni Finlandii samowystarczalną produkcję nawozów. Finowie wspólnie ze Szwedami zbudują też 1000 km sieci do przesyłu wodoru.

Powstanie Dolina Wodorowa. Sojusz apenińsko-bałkański

Chorwacja wraz z Włochami i Słowenią planuje produkować do 5000 ton wodoru rocznie. W tym celu powstanie specjalna Dolina Wodorowa, zajmująca się realizację projektów rozwijających wykorzystanie wodoru na Półwyspie Apenińskim i Bałkańskim.

Litwa stawia na wodór. Zainwestuje duże pieniądze

Litewskie inwestycje w wodór przekroczą 400 mln euro. Największego zapotrzebowania na to paliwo Litwini spodziewają się w rafinacji ropy naftowej, produkcji nawozów, transporcie oraz produkcji prądu i ciepła.

Korytarz wodorowy połączy Francję, Hiszpanię i Portugalię

To kolejna wspólna inicjatywa energetyczna krajów unijnych. Polska i Dania mają Baltic Pipe. Mosty energetyczne łączą Bałtów, Polaków i Skandynawów. Teraz Francja, Hiszpania i Portugalia stworzą zielony korytarz wodorowy, który otworzy dostęp do unijnego rynku energii dla krajów Półwyspu Iberyjskiego.

Purpurowy wodór przyszłością atomu?

Produkcja wodoru była dotąd raczej ubocznym efektem pracy reaktorów. Wiele wskazuje jednak na to, że branża chce z niej uczynić swój atut w czasach transformacji energetycznej.

Kanada i Niemcy tworzą sojusz gazowy

Kanada i Niemcy zawrą sojusz na rzecz eksportu paliwa wodorowego do Niemiec do 2025 roku. A jeszcze w tym roku Niemcy zwiększają import LNG z Kanady.

Będzie nas rozpędzał zielony wodór

Już wkrótce wodór stanie się jednym z kluczowych nośników energii. Jego zastosowanie w energetyce, ciepłownictwie, transporcie i przemyśle będzie systematycznie rosnąć.

Wodorowe pociągi już są na torach, ogniwa paliwowe trafią też na statki

Perspektywicznym paliwem ma być wodór. Już teraz napędza miejskie autobusy, a wkrótce znajdzie komercyjne zastosowanie w kolejnych rodzajach środków transportu, zarówno pasażerskiego, jak i towarowego.