Orlen startuje ze strategią wodorową

Rada Nadzorcza PKN Orlen zatwierdziła strategię wodorową spółki do 2030 r. Ma ona kosztować 7,4 mld zł. Strategia wodorowa do 2030 r. dotyczy mobilności, rafinerii i petrochemii, badania i rozwój, a także przemysł i energetyka.

Rusza pilotażowy projekt dostaw ciekłego wodoru z Australii do Japonii

W Port of Hastings na wschód od Melbourne w stanie Victoria trwa załadunek ciekłego wodoru do zbiorników pierwszego na świecie takiego gazowca, wyprodukowanego w stoczni Kawasaki Heavy Industries w Kobe.

Zielony wodór szansą na szybszą i bezpieczną transformację energetyki w Polsce

Osiągnięcie neutralności klimatycznej UE, w tym Polski, nie będzie możliwe bez wykorzystania na szeroką skalę technologii wodoru w energetyce, gazownictwie, transporcie oraz przemyśle – pisze prezes DISE.

Bez nowych mocy OZE, nie będzie w Polsce zielonego wodoru

Roczne zapotrzebowanie na wodór w Polsce w 2040 roku przekroczy 100 TWh. - Jednak obecnie tempo i plany rozwoju odnawialnych źródeł nie dają szans na zaspokojenie przyszłej podaży – podkreślili uczestnicy konferencji dot. „Zielony wodór z OZE w Polsce” Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej oraz Dolnośląskiego Instytut Studiów Energetycznych w związku premierą raportu na temat zielonego wodoru.

Decyzje COP 26 dadzą zarobić. Gdzie inwestować?

OZE, atom, wodór, CCS – to zdaniem analityków BofA Securities (dawniej Bank of America Merrill Lynch) technologie, które pozwolą w przyszłości zarobić giełdowym inwestorom. Wskazują oni, które firmy mogą w przyszłość dać zyski dzięki transformacji energetycznej. Wybrane technologie są w stanie zwrócić się zwłaszcza po ostatnim szczycie klimatycznym ONZ, które wskazał, które technologie mogą pomóc w obniżeniu światowej emisji CO2.

Strategia wodorowa przyjęta. Rząd będzie wspierał tylko zielony wodór

Rada Ministrów podjęła uchwałę ws. przyjęcia „Polskiej strategii wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”, przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska.

Gorączka wodorowa w UE

Europa ma szansę na udaną zieloną transformację z wykorzystaniem „czystego” wodoru, jeżeli stworzy masę krytyczną projektów, stymulujących na niego popyt - piszą Wojciech Słowiński i Eduard Bodnari z PwC

Rok 2046. Koniec z gazem ziemnym z Rosji, początek wodoru

Za ćwierć wieku rosyjski gaz ziemny na rynku Wspólnoty zastąpi wodór i źródła odnawialne. Niemcy i Austria chcą zastąpić rosyjski gaz ziemny, rosyjskim wodorem, by podtrzymać gazowy monopol Moskwy.

Sescom: 60 mln zł na wodorowy projekt

Projekt dotyczący budowy stacji do tankowania wodoru, który rozwijany jest przez Sescom znalazł się w kolejnej rundzie naboru na dofinansowanie w kwocie 60,3 mln zł od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wodorowy sojusz Rosjan z Saudami

Rosja proponuje Arabii Saudyjskiej wspólny rozwój energetyki wodorowej. Chce też umowy o wolnym handlu z krajami Zatoki Perskiej

Szkocja przechodzi na wodór

Za dziesięć lat Szkocja ma stać się krajem niskoemisyjnym, a za ćwierć wieku – bez żadnych szkodliwych emisji. W odróżnieniu od wielu innych krajów górale nie wykorzystają do tego wiatraków czy paneli fotowoltaicznych, ale…wodór.

Lotos uruchomił program Green H2

Koncern chce w najbliższych latach wybudować duże instalacje do produkcji zielonego wodoru. Mają one działać w oparciu o elektrolizery zasilane prądem z odnawialnych źródeł.

Duński fundusz wesprze australijski projekt eksportu wodoru z OZE

Fundusz Copenhagen Infrastructure Partners i Hydrogen Renewables Australia będą realizować wspólnie projekt produkcji wodoru z odnawialnych źródeł energii. Docelowo paliwo wodorowe z Australii trafi na eksport, do Japonii i Korei Południowej.

Orlen inwestuje w stacje wodoru w Czechach

Koncern chce wkrótce ruszyć w Czechach z budową dwóch punktów tankowania wodoru. W kolejnym etapie powstaną w tym kraju jeszcze trzy tego typu instalacje.

Orlen szuka wykonawcy instalacji wodoru

W I półroczu 2022 r. ma ruszyć we Włocławsku produkcja wodoru o jakości paliwa transportowego. Początkowo będzie go powstawać ok. 170 kg na godzinę.

Kraina tulipanów mocno inwestuje w paliwo przyszłości

Wodór nie jest dla Holendrów czymś całkiem nowym. Kraj ten przez dziesięciolecia większość swoich potrzeb energetycznych zaspokajał własnym gazem ziemnym.

Wodór nowym globalnym źródłem energii

W ostatnich latach do wszelkich życiodajnych wartości wody dołączył także kontekst energetyczny. Tym razem nie oznacza to uzyskiwania energii z elektrowni wodnych, lecz z samej wody.