Znaczenie kluczowego złoża KGHM nadal będzie rosło

Koncern zapowiada dalszy wzrost produkcji miedzi z obszaru górniczego Głogów Głęboki – Przemysłowy. Istotną rolę w tym zakresie mają odegrać inwestycje w szyby górnicze GG-1 w Kwielicach, GG-2 Odra i Retków.

KGHM zapowiada zwiększenie wydatków na inwestycje

Zarząd grupy planuje rozwój podstawowego biznesu związanego z wydobyciem miedzi, a to wymaga istotnego wzrostu nakładów.

KGHM wypracował wyższe zyski od oczekiwanych

Dużą zwyżkę wyników zanotowano zarówno w kraju jak i na rynkach zagranicznych. To przede wszystkim konsekwencja wzrostu cen miedzi i srebra oraz poprawy efektywności. W najbliższych miesiącach koncern chce dokonać aktualizacji strategii spółki.

KGHM mniej zarabia w Polsce, więcej zagranicą

Początek rok przyniósł koncernowi spadek przychodów i zysku EBITDA, głównie z powodu zniżki kursu dolara do złotówki. Grupa mocno poprawiła za to zysk netto.

KGHM poniósł kilkumiliardową stratę netto

W ubiegłym roku kondycja finansowa koncernu istotnie pogorszyła się. W grupie spadło wydobycie miedzi przy jednoczesnej zniżce średniej ceny i wzroście kosztów produkcji.

Przez nowe sankcje rosyjskie metale spadają z giełd. Kreml straci miliardy

Nowe sankcje USA i Wielkiej Brytanii wobec rosyjskiego aluminium, niklu i miedzi, zabraniają ich importu i handlu na giełdach w Londynie i Chicago. Może to kosztować Rosję nawet 40 mld dol.

KGHM: stabilna produkcja i sprzedaż, niższe zyski

W 2022 roku jednostkowy zysk miedziowego giganta skurczył się o blisko jedną trzecią.

Chiny wspierają kurs KGHM

Spektakularny wystrzał notowań lubińskiego koncernu.

Niechciana rosyjska miedź zalega w magazynach LME

Od połowy września zdeponowano w magazynach zatwierdzonych przez londyńską giełdę metali LME w Niemczech, Holandii i na Tajwanie znaczne ilości niechcianej rosyjskiej miedzi — powiedziały Reuterowi dwie osoby.

KGHM zwiększa wydobycie miedzi

Wyniki KGHM są coraz lepsze w efekcie koniunktury ale nie tylko. Spółka zapewnia, że to efekt także podjętych dodatkowych działań, które pozwoliły na zwiększenie przychodów spółki.

Australijczycy wierzą w potencjał rozwoju chilijskiej kopalni.

Australijska spółka South32 podała, że odkupi od japońskiej Grupy Sumitomo 45 proc. udziałów w kopalni Sierra Gorda w Chile. 55-proc. pakiet należy do KGHM. Australijczycy zapłacą 1,55 mld USD (6,1 mld zł), z czego 1 mld będzie stanowić finansowanie dłużne. Ponadto w ciągu czterech lat dopłacą do 500 mln USD w zależności od wielkości produkcji i notowań miedzi.

Świat zaniedbał inwestycje w surowce strategiczne

- Niektóre kraje i regiony zaniedbały pewne inwestycje i wydobycie surowców strategicznych, w tym miedzi. W czasie pandemii płacimy za to deficytem niektórych surowców - powiedział Paweł Gruza wiceprezes KGHM podczas Kongresu 590.

Odzysk miedzi zyskuje na znaczeniu

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na miedź, głównie w Azji rośnie także potrzeba jego odzysku. – Obecnie ok. 30 procent to miedź będącej na rynku pochodzi z odzysku, a ten współczynnik będzie tylko wzrastać – Paweł Ernst, dyrektor departamentu wdrażania strategii i projektów strategicznych w KGHM podczas Kongresu 590.

Chludziński: popyt na miedź jest wysoki i będzie tylko się zwiększać

Długoterminowe prognozy dla miedzi są bardzo optymistyczne – mówi Marcin Chludziński, prezes KGHM w rozmowie z Adamem Roguskim w programie#PROSTOZPARKIETU

Cena miedzi najwyższa od 2011 roku

Podaż miedzi nie nadąża za rosnącymi zakupami dokonywanymi przez Chińczyków. Swoje robią również oczekiwania na ożywienie gospodarek.

KGHM z rekordem

Poprawa notowań kruszców i sytuacji w Sierra Gorda poniosły wyniki grupy.

Sierra Gorda przyciągnie kupca?

Pakiet mniejszościowy wyceniany jest na pół miliarda dolarów, mniej niż Japończycy zapłacili dziewięć lat temu.

Cena metali zależna od Chin, USA i Covid-19

Wpływ na wycenę metali, a co za tym idzie KGHM, będą mieć w najbliższym czasie dane z gospodarki Państwa Środka, wybory prezydenckie w Stanach i ryzyko światowego lockdownu.