Tylko jedna stacja wodorowa w Polsce. Gdzie powstała?

Polski rynek wodoru używanego do celów transportowych cały czas jest w powijakach. Na koniec lipca było zarejestrowanych zaledwie 206 samochodów osobowych (FCEV) zasilanych tym paliwem.

Publikacja: 22.09.2023 03:00

W Europie były na koniec 2022 r. 254 stacje tankowania wodoru

W Europie były na koniec 2022 r. 254 stacje tankowania wodoru

Foto: Adobe Stock

Z danych firmy konsultingowej Ludwig-Bölkow-Systemtechnik wynika, że na koniec 2022 r. funkcjonowało na świecie 814 tego typu stacji. W Europie było ich 254, z czego 105 w Niemczech. W Polsce dopiero 11 września uruchomiono pierwszą ogólnodostępną stację tankowania.

Czytaj więcej

Zielony Korytarz Wodorowy dostanie pieniądze z Unii

Pierwsza instalacja

Powstały na warszawskim Ursynowie obiekt jest efektem inwestycji firmy PAK-PCE Stacje H2, należącej do PAK-Polska Czysta Energia, podmiotu, którego mniej więcej po połowie udziałów mają giełdowe spółki: Cyfrowy Polsat i ZE PAK. – Stacja działa pod marką Neso – jest to skrót od „Nie emituje spalin oczyszcza powietrze” – to nawiązanie do pojazdów wodorowych, które, pobierając powietrze z zewnątrz, oczyszczają je w specjalnych filtrach, a jedynym produktem, jaki emituje taki samochód czy autobus, jest para wodna – informuje Tomasz Matwiejczuk, rzecznik grupy Polsat Plus. Dodaje, że sieć stacji Neso będzie rozwijana. Kolejne obiekty powstają lub niedługo mają powstać w Rybniku, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu i Lublinie. – Najwcześniej powinna zostać oddana stacja w Rybniku. Wszystkie wymienione stacje będą ogólnodostępne – zapewnia Matwiejczuk. Grupa na razie nie planuje poszerzać oferty stacji wodorowych o inny asortyment, w tym o sklepy alkoholowe czy spożywcze.

Pod marką NesoBus produkuje za to polskie autobusy wodorowe. Pierwsze z nich już niedługo mają jeździć w Rybniku. Miasto zamówiło 20 egzemplarzy. Co więcej niedługo powinny skończyć się ostatnie prace dotyczące powstania fabryki autobusów wodorowych w Świdniku. Zakład będzie mógł produkować około 100 pojazdów rocznie. Koncern podaje, że jego potencjalne moce mogą jednak wzrosnąć.

Grupa Polsat Plus i grupa ZE PAK budują pełen łańcuch wartości gospodarki opartej na zielonym wodorze. Począwszy od elektrolizerów – tu niedługo powinien zostać uruchomiony pierwszy elektrolizer o mocy 2,5 MW o potencjale produkcji 1000 kg wodoru dziennie – twierdzi Matwiejczuk. Dodaje, że drugi elektrolizer o tej samej mocy rozpocznie pracę w 2024 r. Również sam koncern opracował projekt polskiego elektrolizera. Na razie jego moc to 0,5 MW, co pozwala wytwarzać 200 kg wodoru na dzień.

Orlen się szykuje

Grupy Polsat Plus i ZE PAK, otwierając pierwszą ogólnodostępną stację tankowania wodoru w Polsce, pokazały, że działają na tym rynku zdecydowanie szybciej i sprawniej niż bardziej predysponowane do tego tradycyjne sieci stacji paliw, na czele z Orlenem. Płocki koncern wyjątkowo dużo w tym zakresie obiecuje, i to już od kilku lat, ale niewiele z tego wynika. To o tyle dziwne, że w Niemczech od 2017 r. posiada dwie stacje tankowania wodoru (w Wolfsburgu i Müllheim). Następne miały powstać w Czechach. Dwa obiekty (w Pradze i Litvinowie) pierwotnie planowano uruchomić w 2021 r., a trzy w 2022 r. (w Brnie, Pilźnie i Pradze). Na razie powstały tylko dwa. Uruchomiono je w tym roku w Pradze i Litvinowie. Kiedy kolejne, nie wiadomo.

Niewiele lepiej sytuacja wygląda w Polsce. Koncern może pochwalić się jedynie posiadaniem mobilnej stacji tentowania wodoru w Krakowie, która jest dostępna tylko dla jednego odbiorcy, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie. Tymczasem już dwa lata temu Orlen informował, że rozpoczął postępowania przetargowe na budowę pierwszych polskich ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru zlokalizowanych w Poznaniu i Katowicach. Z ostatnich danych wynika, że mają być oddane do użytku w tym roku. Poinformowano też o powstaniu do połowy 2025 r. kolejnych tego typu obiektów w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Wałbrzychu, Krakowie, Włocławku, Gdyni, Pile i Warszawie.

Z danych firmy konsultingowej Ludwig-Bölkow-Systemtechnik wynika, że na koniec 2022 r. funkcjonowało na świecie 814 tego typu stacji. W Europie było ich 254, z czego 105 w Niemczech. W Polsce dopiero 11 września uruchomiono pierwszą ogólnodostępną stację tankowania.

Pierwsza instalacja

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wodór
Gaz-System bada zapotrzebowanie na infrastrukturę wodorową
Wodór
Europa stawia na wodór. Wiadomo, gdzie powstanie pierwsza elektrownia wodorowa
Wodór
W Poznaniu można już zatankować wodór
Wodór
Orlen uruchomił w Odolanowie testową instalację do produkcji wodoru
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Wodór
Orlen dostał wsparcie z UE na wodorowy projekt