„Spotkaliśmy się z Hiszpanią i Portugalią i uzgodniliśmy, że rezygnujemy z projektu MidCat - gazociągu przez Pireneje, aby stworzyć projekt, nad którym trzy kraje rozpoczną aktywną pracę w nadchodzących tygodniach. Powinien on wyprowadzić z izolacji Półwysep Iberyjski, stworzyć zielony korytarz energetyczny między Portugalią a Hiszpanią i przejść przez Francję do reszty Europy – powiedział Emmanuel Macron po przybyciu na szczyt UE w Brukseli w dniach 20-21 października.

Zaznaczył, że celem projektu jest zjednoczenie sieci energetycznych krajów UE i jak najszybsze przejście na zieloną energię. Potwierdził to też i premier Portugalii Antonio Costa i Pedro Sanchez premier Hiszpanii .

Między Barceloną a Marsylią ma powstać „zielony gazociąg wodorowy”, który w obliczu trwającego kryzysu energetycznego będzie mógł również transportować gaz potrzebny nie tylko obu krajom, ale i na europejskim rynku energii.

„W trójkę spotkamy się ponownie 8 i 9 grudnia w Alicante na szczycie EuroMed (który zgromadzi 9 śródziemnomorskich państw UE) i będziemy kontynuować pracę nad omówieniem terminów inwestycji, podziału kosztów i ilości zasobów gospodarczych, z których będziemy musieli skorzystać” – powiedział premier Hiszpanii.

Francję i Hiszpanię łączą obecnie dwa gazociągi.

Czytaj więcej

Kolejka gazowców na redach portów Unii Europejskiej