– Do 2030 r. nasze inwestycje w wodór powinny przekroczyć 400 mln euro. Do tego czasu energia odnawialna będzie w zupełności wystarczająca do zaspokojenia krajowych potrzeb, ale później, wraz z rozwojem pojazdów elektrycznych i dekarbonizacją sektora przemysłowego, zapotrzebowanie na zieloną energię będzie bardzo silnie rosło – powiedział Żilvinas Danis, szef grupy innowacji w ministerstwie energii Litwy, cytowany przez agencję BNS.
Do 2030 r. potrzeby Litwy w wodorze będą minimalne – do 26 kiloton (około 1 terawata), ale do 2050 r. zapotrzebowanie na wodór wzrośnie do 380 kiloton (13 terawatów). Według rzecznika ministerstwa do 2030 r. inwestycje Funduszu Odbudowy Gospodarczej i Modernizacji w produkcję zielonego wodoru powinny wynieść ponad 400 mln euro: „Powinniśmy w tym czasie wytworzyć około 400 megawatów mocy produkcyjnej zielonego wodoru”.
Czytaj więcej
Grupa mocno zwiększyła przychody i zyski na handlu olejem napędowym, benzynami, biopaliwami i autogazem. Aby nadal rosły, inwestuje w logistykę.
Plan działania na rzecz rozwoju „zielonego” wodoru na Litwie zostanie przygotowany do końca listopada. Eksperci spodziewają się największego zapotrzebowanie na wodór w rafinacji ropy naftowej, produkcji nawozów, transporcie, produkcji energii elektrycznej i ciepła.