Polskie Sieci Elektroenergetyczne, operator systemu elektroenergetycznego opublikowały listę podmiotów ubiegających się o przyłączenie i wykaz wniosków o określenie warunków przyłączenia oczekujących na weryfikację. Zostały one zaktualizowane o wnioski przedłożone przez potencjalnych inwestorów w styczniu. Złożyli oni wnioski na podłączenie nawet ok. 15 GW mocy. Na największą uwagę zasługują jednak elektrownie gazowe, które zdaniem PSE mają zapewnić zabezpieczenie dostaw energii elektrycznej w sytuacji, kiedy OZE energii nie produkuje.
Jak wynika z całego zestawienia dotyczącego złożonych wniosków oczekujących na weryfikację, moc tych projektów wynosi blisko 7,8 GW. Te projekty mogą mogłyby teoretycznie powstać po 2030 r. czyli wówczas, kiedy elektrownie węglowe będą w Polsce wyłączane ze względu na ich wiek i stan techniczny. Realizowanych obecnie elektrowni gazowych o łącznej mocy 4,5 GW. Te powstaną do końca lat 20. Nowe projekty złożyły najprawdopodobniej m.in. PGE, Tauron. Z danych PSE nie wynika kto jest wnioskodawcą, a spółki nie chwalą się tymi projektami bo ich powstanie nie jest przesądzone na obecnym etapie.
Czytaj więcej
Rząd uważa, że względu na dynamiczne zmiany w systemie elektroenergetycznym, związane ze wzrostem produkcji z OZE potrzebne jest kontynuowanie mechanizmu rynku mocy, który wspiera zapewnienie wystarczalności zasobów wytwórczych Polski. Raport na temat tego mechanizmu został przyjęty przez rząd. Ma zapewnić moc do produkcji prądu.
PGE i gigant w Ostrowie Wielkopolskim
Niemniej na bazie już przedłożonych projektów i miejsc podłączenia do sieci można wywnioskować potencjalnego inwestora. Najciekawszy projekt gazowy złożyła PGE w Ostrowie Wielkopolskim. Moc instalacji miałaby wynieść nawet do 1310 MW. Ile realnie taka inwestycje będzie miała mocy tego obecnie nie wiadomo. PGE nie informuje o tej inwestycji. Informację zaś przekazała prezydent miasta Beata Klimek. - Polska Grupa Energetyczna planuje zbudować w Ostrowie Wlkp. elektrownię gazową. Miasto chce wydzierżawić na ten cel działkę o pow. 5 ha - przekazała na swoim na mediach społecznościowych prezydent Klimek. PGE chciałoby wybudować także obok już stojących dwóch bloków gazowych w Dolnej Odrze jeszcze jeden nieopodal Krajnika o mocy 660 MW.
Tauron ujawnia i potwierdza swoje gazowe plany
Podobnie inwestycje planuje także Tauron choć w nieco innej konfiguracji, bo w połączeniu z magazynami energii. I tak spółka planuje trzy bloki w lokalizacji Byczyna 200 MW, które mogłyby zastąpić starsze bloki węglowe w Jaworznie. Te mają zostać wygaszone pod koniec lat 30. Spółka planuje także dwa bloki o mocy 200 MW w lokalizacji Kopanina. Te z kolei mogłyby zastąpić elektrownię w Łaziskach. W tych dwóch lokalizacjach miałby także powstać po dwa magazyny energii mocy każdy o mocy 225 MW. Tauron potwierdził nam niejako, że te projekty należą do tej spółki. – Prowadzimy prace analityczne w zakresie przygotowania inwestycji w elastyczne i wysokosprawne gazowe jednostki szczytowe o mocy od 200 do 600 MW oraz magazyny w wybranych lokalizacjach, w których obecnie pracują elektrownie węglowe, w tym na terenie elektrowni Łagisza i Jaworzno – informuje nas spółka.