Najwyższa Izba Kontroli podkreśla, że niepełne przeniesienie przepisów unijnych do krajowych opóźnia rozwój sieci dystrybucyjnej, ponieważ brak jest jednolitego środowiska prawnego.
NIK badała, czy zapewniono rozwój sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej i poprawę parametrów jakościowych dostaw energii elektrycznej do odbiorców — w porównaniu z państwami UE.
Spółki Orlenu nie wpuszczają kontrolerów, NIK powiadamia prokuraturę
W spółkach Energa i Energa Operator (należących do Grupy Orlen) NIK nie przeprowadziła kontroli, mimo przedłożenia wymaganych dokumentów przez kontrolerów. Spółka uniemożliwiła rozpoczęcie kontroli, a operator z tej grupy zakwestionował podstawy prawne przeprowadzenia w niej kontroli w zakresie objętym tematyką. NIK skierowała do prokuratury zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przez członków zarządu obu spółek przestępstw z art. 98 ustawy o NIK.
Wprawdzie Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. (PEP2040) odpowiada kierunkom polityki UE w zakresie elektroenergetyki, jednak działania podejmowane przez organy państwa oraz spółki energetyczne — zdaniem NIK — nie przyczyniły się w istotny sposób do rozwoju sieci dystrybucyjnej.
Czytaj więcej
Kosztem 64 mld zł Polskie Sieci Elektroenergetyczne mają przygotować Polskę na odbiór energii z OZE i atomu. Operator sieci ujawnił plany inwestycyjne do 2034 r. Spółka w piątek 15 marca przedstawiła do konsultacji projekt planu rozwoju sieci przesyłowej (PRSP) na lata 2025 - 2034.