Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował sprawozdanie za 2022 r., będące podsumowaniem aktywności regulatora w minionym roku w polskiej elektroenergetyce, gazownictwie i ciepłownictwie oraz na rynku paliw ciekłych. „Miniony rok był dla regulatora sektorowego w wielu obszarach wyjątkowy, ale też trudny. Ze względu na wojnę w Ukrainie, której rezultatem stały się m.in. rosnące ceny energii, a także z uwagi na ciągłe odbudowywanie się gospodarek po pandemii, rok 2022 to przede wszystkim bezprecedensowa dynamika zmian. Niepewna sytuacja na rynku globalnym zwiększyła ryzyko ograniczeń w dostawach surowców. Przedsiębiorstwa sektora energetycznego musiały zatem mierzyć się z nieprzewidywalnością, niepewnością i ryzykiem, wynikającymi ze zmieniającej się sytuacji geopolitycznej” – podsumowuje 2022 r. prezes URE Rafał Gawin.
Czytaj więcej
Produkcja energii elektrycznej w mikroinstalacjach wzrosła ponad dwukrotnie do 5 774 TWh w 2022 r., w porównaniu do 2 755 TWh w 2021 r., wynika z najnowszego raportu Urzędu Regulacji Energetyki (URE). To o 109 proc. więcej rok do roku.
W sprawozdaniu ciekawe są statystki z prowadzonych prac przez URE w 2022 r., zwłaszcza w zestawieniu do prowadzonych postępowań i monitoringów kontrolnych rok do roku.
Mrożenie cen nie zamroziło obowiązków URE
Patrząc na obowiązki taryfowe dotyczące energii elektrycznej, gazu i ciepła, to w przypadku tego pierwszego i drugiego dobra, wprowadzenie przepisów mrożących ceny nie oznaczało – wbrew opinii – braku konieczności prowadzenia przez regulatora postępowań taryfowych. „Zatwierdzone przez prezesa URE taryfy na 2023 r., kalkulowane tak jak zawsze w oparciu o kategorię kosztów uzasadnionych, stanowią podstawę do obliczenia wysokości rekompensat należnych przedsiębiorstwom energetycznym" - wyjaśnia URE.
W 2022 r. zakończono też 928 postępowań administracyjnych w sprawach zatwierdzenia lub zmiany taryfy ciepłowniczej, blisko dwukrotnie więcej niż w 2021 r. Wzrost przychodów przedsiębiorstw wynikający ze wszystkich postępowań zakończonych w 2022 r. (w stosunku do taryf ostatnio stosowanych) wyniósł około 22 proc. (73 mld zł wobec 60 mld w roku 2021).