Biden wchodzi do Białego Domu i przywraca USA do porozumienia paryskiego.

W środę Joe Biden został zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych i po kilku godzinach podpisał rozporządzenie o ponownym przystąpieniu USA do porozumienia klimatycznego z Paryża. Biden sprowadza do Białego Domu największy zespół ekspertów ds. zmiany klimatu, jaki kiedykolwiek doradzał prezydentowi USA.

Publikacja: 21.01.2021 18:27

Biden wchodzi do Białego Domu i przywraca USA do porozumienia paryskiego.

Foto: Adobe Stock

Rozporządzenie powoduje, że największa gospodarka świata ponownie przyłączą się do międzynarodowych wysiłków na rzecz ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Formalny powrót do paryskiego porozumienia klimatycznego zajmie 30 dni. USA, jako drugi co do wielkości emitent gazów cieplarnianych na świecie został wycofany z paryskiej umowy przez Donalda Trumpa w 2017 r.

""

Joe Biden, 46. prezydent USA/AFP

Foto: energia.rp.pl

Biden obiecuje, że szybko podejmie działania związane ze zmianami klimatycznymi, a stworzenie przez niego największego zespołu ekspertów ds. zmian klimatycznych oznacza początek znaczącej zmiany polityki po latach faworyzowania przez Donalda Trumpa producentów paliw kopalnych. Według badań Columbia Law School administracja Trumpa zmieniła ponad 100 aktów prawnych dotyczących środowiska w ciągu czterech lat .

Specjaliści mówią, że działania te podkreślają w jakim kierunku USA będą dążyć przez kolejne lata.
Robert Schuwerk, dyrektor regionu Ameryki Północnej w Carbon Tracker powiedział, że dołączenie do porozumienia sygnalizuje rynkom, że Stany Zjednoczone uczynią walkę ze zmianami klimatu priorytetem.

""

Rafineria w Luizjanie/Bloomberg

Foto: energia.rp.pl

– To szybkie i zdecydowane działanie. Przygotowuje to grunt pod kompleksowe działania, których potrzebujemy, aby stawić czoła kryzysowi klimatycznemu teraz, kiedy jest jeszcze czas na działanie – mówi Mitchell Bernard, przewodniczący Rady Obrony Zasobów Naturalnych (NRDC).

Oczekuje się, że w ciągu pierwszych kilku miesięcy sprawowania urzędu Biden podpisze falę zarządzeń wykonawczych dotyczących zmian klimatu.

Następny duży szczyt klimatyczny ONZ odbędzie się w listopadzie w Glasgow w Szkocji. Kraje objęte porozumieniem podadzą zaktualizowane docelowe poziomy emisji na następną dekadę.

Klimat
Naukowcy opracowali nową technologię. Czy uratuje Odrę?
Klimat
Jaka będzie przyszłość rolnictwa?
Klimat
Nowy rząd zapowiada „wiceministerstwo energii”
Klimat
Pakt klimatyczny z Glasgow trampoliną do działań
Klimat
48 godzin, czyli jak nie prowadzić konsultacji społecznych
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10