PSG ukończyła strategiczną inwestycje dla Białegostoku

Polska Spółka Gazownictwa ukończyła w powiecie zambrowskim budowę gazociągu wysokiego ciśnienia, stanowiącego przyłączenie do systemu przesyłowego łączącego Polskę i Litwę. Realizacja tej inwestycji pozwoliła na zabezpieczenie energetyczne mieszkańców stolicy województwa podlaskiego, po tym jak Rosjanie przestali tłoczyć gaz przez Gazociąg Jamalski. Koszt inwestycji to 21 mln zł.

Kreml ma kim zastąpić Grupę Wagnera. Mięso armatnie dostarczą firmy energetyczne

Być może właściciel Grupy Wagnera stał się już w oczach Kremla zbyt silny. Jeżeli formacja Jewgienija Prigożyna wykrwawi się w Bachmucie, jego najemników mogłyby zastąpić formacje, które od lat tworzą rosyjskie giganty energetyczne.

Tajemnica Zatoki Lakońskiej: Jak wycisnąć z wroga miliony i się nie narobić

Co najmniej 23 mln ton rosyjskiej ropy przepompowano zaledwie kilkanaście kilometrów od greckich wybrzeży - i to tylko w pierwszych tygodniach tego roku. To tylko wierzchołek gigantycznego systemu przemytu, jaki Kreml buduje, żeby podratować budżet.

Holendrzy alarmują: Moskwa po cichu mapuje infrastrukturę energetyczną Europy

Przywykliśmy, że Rosja próbuje paraliżuje Ukrainę, niszcząc tam elektrownie czy linie przesyłowe. Ale uderzenie w sercu Europy nie mieści nam się w głowie. Tymczasem Holendrzy alarmują, że Moskwa może być o krok od zadania Zachodowi takiego ciosu.

Rosja zakręciła Polsce kurek z ropą

PKN Orlen nie otrzymuje już dostaw ropy naftowej z Rosji. Dostawy rurociągiem Przyjaźń do Polski zostały wstrzymane przez stronę rosyjską – poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Rekordowa liczba projektów środowiskowych PGE w 2022 r.

Już 28 000 specjalnych platform do gniazdowania bocianów zostało zamontowanych przez PGE ponad liniami energetycznymi. Tylko w 2022 roku powstało 787 nowych miejsc do zakładania gniazd przez te ptaki. To – obok współpracy z parkami narodowymi i akcji nasadzeń 67 500 drzew – jedno z wielu działań Grupy PGE na rzecz ochrony przyrody i bioróżnorodności zrealizowanych w ubiegłym roku.

Rekordowe rządowe subsydia energetyki. Wszystko przez kryzys energetyczny

Chcąc zrekompensować rosnące koszty energii, rządy na całym świecie wydały w zeszłym roku ponad 1 bilion dol. na dotacje do paliw kopalnych i energii elektrycznej. To rekord. Dotacje do cen energii elektrycznej podwoiły się. Subsydia te były szczególnie widoczne w Europie – wynika z ostatniego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). Ten trend może utrzymać się także w tym roku.

Kłopoty francuskiego giganta. Strata, mniej energii i nie tylko

Francuski gigant energetyczny EDF odnotował w 2022 r. stratę netto w wysokości 17,9 mld euro. To efekt spadku produkcji energii elektrycznej z atomu do najniższego poziomu od 34 lat z powodu rekordowej liczby awarii w tamtejszych elektrowniach jądrowych. To jednak nie koniec problemów. Koszty flagowej inwestycji EDF w Wielkiej Brytanii kolejny raz mogą wzrosnąć.

Kuba znów bez prądu. Przerwy w dostawach potrwają do maja

Kubański minister energetyki i sektora wydobywczego poinformował o wznowieniu okresowych przerw w dostawie prądu, tzw. apagonów, średnio przez 3 godziny. Potrwają do maja, bo trwa przygotowanie wysłużonej sieci do sezonu letniego

Kataklizm albo katastrofa. Oto alternatywy dla największego złoża gazu w Europie

450 mld m sześc. gazu o wartości biliona dolarów - tak najkrócej można opisać niewykorzystany jeszcze potencjał holenderskiego złoża Groningen. Tyle że dni tego największego europejskiego rezerwuaru gazu naturalnego wydają się być policzone.

Wielki kontrakt gazowy miał ulżyć Europie. Kończy się jednak skandalem

Szukanie alternatyw dla rosyjskich surowców to spacer po polu minowym. Jeszcze w weekend premier Włoch w towarzystwie premiera Libii pozowała do zdjęć przy okazji podpisania olbrzymiego kontraktu na dostawy gazu. Wczoraj okazało się, że z umowy nici.

Prosumenci zużywają za mało prądu w swoim domu

Spożytkowanie na własne potrzeby przynajmniej 40 proc. energii elektrycznej produkowanej w domowej instalacji fotowoltaicznej optymalizuje opłacalność instalacji i jakość jej pracy. Tymczasem zwykle jest to obecnie tylko 20 proc. Nadwyżka trafia do sieci, często komplikując prace systemu energetycznego, który nie jest w stanie poradzić sobie z tą nadwyżka.

Berlin przyspiesza transformację. Wiatr znów powieje w niemieckie żagle

30 GW mocy ma osiągnąć niemiecki sektor morskiej energetyki wiatrowej do 2030 r., a pięć lat później może to być 40 GW. Rząd w Berlinie przekonuje, że mniej więcej czterokrotny wzrost mocy tego sektora - dziś wynoszącej 8 GW - jest w pełni możliwy.

Najdziwniejsza flota świata rusza Europie z pomocą

Pierwszy tego typu okręt wybudowano co prawda niemal sto lat temu, w 1931 r., ale pływające elektrownie były dotąd w Europie rzadkością. Pojawiały się raczej w najbiedniejszych zakątkach Afryki i Azji. Teraz mogą przyjść z pomocą Europie.

Londyn próbuje zerwać z jeszcze jednym rosyjskim paliwem

Brytyjski fundusz, mający wspierać inicjatywy zmniejszające uzależnienie od rosyjskiego uranu, jest już otwarty dla potencjalnych chętnych.

Jak oszczędzać prąd. Nowy poradnik TAURONA

Ponad 250 tysięcy oświadczeń złożyli już klienci TAURONA, aby skorzystać z Tarczy Solidarnościowej w zakresie podwyższonych limitów na prąd i ograniczenia cen za prąd dla firm i instytucji. Co zrobić, aby ograniczyć zużycie prądu w przedsiębiorstwie, gospodarstwie domowym i tym samym w pełni skorzystać z rządowych rozwiązań - doradzają eksperci energetycznego lidera w nowym poradniku. Publikacja dostępna jest na lepiej.tauron.pl/oszczędzanie

Kreml szuka wyłomu w europejskim murze. "Jesteśmy gotowi wznowić dostawy"

Wicepremier Rosji Aleksander Nowak oświadczył, że Rosja jest gotowa wznowić dostawy gazu dla Europy. Ten świąteczny "prezent" może być próbą znalezienia luk w jednolitym dotąd antyrosyjskim froncie UE. Próbą - odpukać - całkiem skuteczną.

Polska zbuduje elektrownie atomowe. Ale kto tam będzie pracował?

Co innego polityczne decyzje o uruchomieniu budżetów i wyborze wykonawcy, a co innego - wieloletnie przygotowania, obejmujące przede wszystkim znalezienie lub wyszkolenie specjalistów, którzy będą tych elektrowni doglądać.