Po ataku Iranu na Izrael. Nerwowo na rynku ropy

100, a nawet 120-130 dolarów za baryłkę może kosztować ropa naftowa po irańskim ostrzale Izraela. Ten surowiec drożał już od kilku dni, bo konflikt nabrzmiewał.

Pierwszy kwartał stał pod znakiem spadku węgla i wzrostu OZE

W pierwszym kwartale tego roku krajowe zużycie energii elektrycznej spadło o 2,65 proc. rok do roku. Nadal kilku procentowe spadki notuje produkcja energii z węgla. Największe wzrosty są zaś zauważalne w sektorze OZE.

Normy emisyjne dla budynków przyjęte. UE zapewnia o swobodzie wyboru narzędzi

Rada Unii Europejskiej przegłosowała i formalnie przyjęła zmienioną dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) zawierającą nowe przepisy mające na celu zmniejszenie zużycia energii i emisji z budynków w całej UE. Przeciw były Węgry i Włochy. Polska, Czechy, Chorwacja, Słowenia i Szwecja wstrzymały się zaś od głosu. UE zapewnia o dobrowolności wielu mechanizmów.

Pułapka doskonałego węgla. Tu najtrudniej będzie się rozstać z kopalinami

Indie są trzecim – po Chinach i USA – globalnym emitentem gazów cieplarnianych. I na tej czarnej liście prędzej awansują niż zaczną spadać: szybki rozwój gospodarczy w połączeniu z rodzimym doskonałej jakości węglem nie będzie sprzyjać transformacji.

W kalendarzu jeszcze zima, a system już nie radzi sobie z nadmiarem OZE

W kalendarzu mamy jeszcze zimę, ale w produkcji zielonej energii 3 marca to istotnie początek energetycznej wiosny. Produkcji energii z OZE było na tyle dużo, że operator sieci przesyłowej, Polskie Sieci Elektroenergetyczne musiał zredukować moc produkcji energii z OZE.

Kolejka chętnych do zarządu Orlenu

260 zgłoszeń wpłynęło w konkursie na dziewięciu członków zarządu - poinformowała Grupa Orlen. W piątek 1 marca minął termin na nadsyłanie kandydatur w postępowaniu konkursowym.

Polenergia z nowym zarządem. To najbliżsi współpracownicy Dominiki Kulczyk

Rada nadzorcza wybrała w piątek 1 marca nowy zarząd energetycznej spółki kontrolowanej przez Dominikę Kulczyk. W ostatnich dniach z firmy odeszli kluczowi menadżerowie. Nowy prezes i wiceprezes to dwaj najbliżsi współpracownicy Dominiki Kulczyk.

Energia jest towarem, ale nie musi skokowo drożeć

Rachunki za prąd nie muszą być dużo wyższe nawet po likwidacji działań osłonowych. Wiele zależy od nas – konsumentów energii – oraz od tempa transformacji energetycznej.

Sójka odszedł z RN Orlenu, Gniatkowski zamiast partii wybiera biznes

- Dla czystości sytuacji – jednostronnie zaprzestaję ze skutkiem natychmiastowym aktywności partyjnej, o czym dziś powiadomię swoje koło partyjne. Dziś nie będę uczestniczył w głosowaniach na forum Rady Regionu. Fachowcem (radcą prawnym) się jest, a członkiem partii tylko się bywa - napisał w sobotę na platformie X prawnik i działacz Polski 2050 Michał Gniatkowski, członek Rady Nadzorczej Enea SA.

Rusza polowanie na złoża surowca przyszłości. Starczy dla wszystkich

W perspektywie 2050 r. świat może wysupłać nawet bilion dolarów na poszukiwania i eksploatację złóż naturalnego wodoru. Eksperci coraz chętniej mówią tu o „nowej gorączce złota”. I nie bez kozery: w ostatnich miesiącach prace ruszyły z kopyta.

Achillesowa pięta systemu dostaw ropy w ogniu. Czy szykuje się kolejny konflikt?

Typowa wojenka zastępcza na Półwyspie Arabskim, która dotąd była rozgrywką regionalnych potęg, powoli przybiera globalny charakter. Ale jej architekci mogą się przeliczyć: Morze Czerwone już nie ma dla światowej gospodarki tego znaczenia, co kiedyś.

Tańszy prąd z OZE? Cóż, będziemy musieli na niego trochę poczekać

Rozwój energetyki oparty na OZE w kolejnych dekadach powinien skutkować prawdopodobnie najniższą możliwą ceną energii – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Polskiego Funduszu Rozwoju. Autorzy pominęli jeden pewien kosztowny drobiazg.

Kara URE na Energę może być tylko wierzchołkiem góry lodowej

W związku z niewłaściwym - w ocenie URE - sposobem realizacji obowiązku umarzania świadectw pochodzenia toczy się kilkadziesiąt postępowań wobec firm energetycznych. Kilka dotyczy też niewłaściwej realizacji tzw. ustawy prądowej.

Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi

Znamy podział kompetencji w kluczowym dla energetyki ministerstwie klimatu i środowiska. Najważniejsze departamenty dotyczące tego sektora gospodarki trafiły pod nadzór nowego wiceministra Miłosza Motyki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wciąż nie znamy jednak nazwiska pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Wiemy jednak kto na tę chwilę jest najpoważniejszą kandydaturą.

Węglowy gigant znów w remoncie. Prądu na święta nie zabraknie

Największy blok węglowy w Polsce o mocy 1075 MW w okresie świąteczno – noworocznym będzie przechodził kolejny w tym roku przegląd. Utrata tej elektrowni nie powinna być jednak odczuwalna dla systemu energetycznego. W tym czasie bowiem zapotrzebowanie na prąd będzie mniejsze niż zwykle. Dodatkowo sprzyjające warunki pogodowe jak silny wiatr pozwolą na zabezpieczenie ew. ubytków mocy.

Spółki szykują się na taryfową rewolucję. Chodzi o zdalny odczyt danych z licznika

Firmy energetyczne szykują się na wdrożenie tzw. taryf dynamicznych, które odznaczają się zmiennością cen energii w bardzo krótkim odstępie czasu. Największy sprzedawca energii w Polsce, Tauron chce usprawnić odczyt energii poprzez aplikację na telefon.

Jesień wraca na rynek gazu, surowiec znów tanieje

Giełdowe ceny gazu w Europie spadają. W piątek zbliżyły się do 430 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, czyli poziomu z października.

Saudyjczycy chcą po cichu podkręcać na świecie popyt na ropę i paliwa kopalne

Najpotężniejsza petromonarchia świata i nieformalny lider OPEC nie ma zamiaru bezczynnie przyglądać się odejściu świata od paliw kopalnych. O ile Zachód trudno zepchnąć z drogi do transformacji energetycznej, to z innymi regionami może pójść łatwiej.