Prezes spółki, która wygrała z polskim rządem zabiera głos. Akcjonariusze zarobią?
Po otrzymaniu wyroku w postępowaniu przed Międzynarodowym Trybunałem Arbitrażowym kontynuujemy pracę z doradcami prawnymi w celu wypłaty zasądzonych kwot. Naszym celem jest możliwość zapewnienia zwrotu akcjonariuszom – wielu z nich jest Polakami – zapowiada Ben Stoikovich, prezes GreenX Metals w pierwszym komentarzu po wygranym arbitrażu międzynarodowym z polskim rządem. Spór dotyczył m.in. koncesji na wydobycie węgla koksującego na Lubelszczyźnie.
Wyzwania energetyki w dobie transformacji
Transformacja sektora energii w Polsce postępuje od jakiegoś czasu. Rośnie udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w miksie, spada znaczenie węgla. Ale żeby osiągnąć ambitne unijne cele związane z ograniczaniem emisji, potrzebne jest zdecydowane przyspieszenie działań.
Wiatrowy gigant planuje duże zwolnienia. Mają ominąć Polskę
Siemens Energy planuje zwolnienia w swojej hiszpańskiej spółce wiatrowej Siemens Gamesa. Prace ma stracić nawet 4,1 tys. osób czyli około 15 proc. składu osobowego. Firma zatrudnia także blisko 100 osób w swoim biurze w Gdańsku. Zwolnienia mają jednak ominąć Polskę.
Nowe taryfy na prąd mogą zachwiać giełdowym optymizmem
W ciągu ostatniego miesiącach ceny akcji spółek energetycznych wzrosły o 20 - 30 proc. Optymizm wrócił na rynek po rozpoczęciu prac nad „pełnym” wydzieleniem aktywów węglowych. W tle jednak czai się nowe zagrożenie.
Unia Europejska wspiera rozwój nowoczesnych sieci dystrybucji energii w Polsce Wschodniej
Europa stoi obecnie przed wyzwaniami związanymi z transformacją w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Obejmuje ona m.in. zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w produkcji energii elektrycznej i redukcję zależności od paliw kopalnych. Obserwowany w ostatnich latach w naszym kraju dynamiczny rozwój rozproszonych OZE wiąże się jednak z nowymi wyzwaniami co do zarządzania energią w sieci. To zaś wymaga rozbudowy i modernizacji infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej, tak by nadać jej nowe funkcje dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych. W modernizacji polskich sieci dystrybucji energii elektrycznej do standardu „smart net” pomogą Fundusze Europejskie.
Mniejsza koncentracja na rynku prądu i większa liczba odmów przyłączeń do sieci
Wskaźniki koncentracji hurtowego rynku energii elektrycznej w 2023 r. spadły, udziały na rzecz wytwórców z OZE stracili niemal wszyscy duzi producenci prądu – wynika z raportu z działalności Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) za 2023 r. Z raportu wynika także, że rośnie liczba odmów przyłączeń nowych instalacji (w tym OZE) do sieci.