Unimot chce kupić od Shella udziały w PCK Schwedt

Polski Unimot jest jednym z potencjalnych nabywców 37,5 proc. udziałów Shella w niemieckiej rafinerii PCK Schwedt, kontrolowanej jeszcze do niedawna przez rosyjski Rosnieft. - poinformował Reuters

Rosjanie nie śpieszą się z rozbudową siłowni jądrowej na Węgrzech

Choć Rosjanie zapewniają, że do rozbudowy węgierskiej elektrowni atomowej Paks wszystko jest gotowe, to pierwszy beton pod fundamenty nowych reaktorów wyleją dopiero „do końca 2024 roku”. Dlaczego tak późno? Może tu chodzić o pieniądze. Budowę finansuje prowadząca wojnę Rosja.

Niemcy transportują rosyjski gaz. Czy to pogwałcenie sankcji?

Niemiecka firma Securing Energy for Europe GmbH, czyli upaństwowiona Gazprom Germania, podpisała kontrakt na przewóz gazu skroplonego z Jamału do Indii. Oburzeni są nawet sami Niemcy.

Ważny dla Europy eksporter LNG pogrąża się w wewnętrznym kryzysie energetycznym

Po rosyjskim ataku na Ukrainę Egipt awansował na jednego z kluczowych partnerów Europy na rynkach surowców energetycznych. Ale ambitni planiści z Kairu nie przewidzieli, że krajowy popyt na energię może gwałtownie wzrosnąć.

Symboliczna zmiana lidera. Chiny prześcignęły Europę w przyszłościowej sferze

Branża energetyczna odnotowała ten awans z pewnym zaskoczeniem: Europa straciła status lidera globalnego rynku energii produkowanej w morskich farmach wiatrowych. Przeskoczył ją region Azji i Pacyfiku, a w gruncie rzeczy – Chiny.

Globalne koncerny wyniuchały nową niszę na rynku. Wkrótce będzie warta biliony

Co prawda, większość przedsiębiorstw z tego rynku to dziś start-upy, a fabryki przyszłości istnieją głównie na deskach kreślarskich. Ale nikt nie ma większych wątpliwości, że wychwytywanie dwutlenku węgla to biznesowe Eldorado najbliższych dekad.

Rosja i Katar mają się czego obawiać. Na rynku gazu chce zamieszać nowy gracz

Vaca Muerta - tę nazwę Argentyńczycy powtarzali przez ostatnie kilkanaście lat z namaszczeniem. Wielkie złoże gazu ma się stać cudownym panaceum na wszystkie finansowe bolączki kraju. I trzeba przyznać, że coś jest na rzeczy.

Powstaje węglowa agencja. Jest oficjalna oferta nabycia elektrowni węglowych i cena

Cztery największe spółki energetyczne, Polska Grupa Energetyczna, Enea, Energa i Tauron otrzymały propozycję transakcji nabycia akcji spółki swoich spółek wytwórczych od Skarbu Państwa. To pierwszy, formalny krok do powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Wartość aktywów wraz z długiem elektrowni węglowych wynosi może wynieść blisko 19 mld zł.

Enea czeka na ofertę rządu za swoje elektrownie na węgiel

Notowania na giełdzie wskazują na spadki cen energii oraz węgla. Można się spodziewać, że taryfy mogą być niższe. O dalszym mrożeniu cen prądu decyduje rząd – mówi prezes Enei Paweł Majewski

Niemożliwe staje się faktem. Hiszpanie już w tym roku pobiją energetyczny rekord

Zgodnie z obiegowym stereotypem, przestawianie energetyki na odnawialne źródła energii to domena niewielkich państw. Tymczasem Hiszpania już w tym roku ponad połowę produkowanej energii będzie uzyskiwać z OZE.

Po cichu na rynek ropy wrócił potężny gracz. Może dlatego surowiec taniał

Pomimo niewielkich wzrostów ceny w końcówce tygodnia, ropa na światowych rynkach wciąż jest stosunkowo tania - przynajmniej w stosunku do ubiegłorocznych wzrostów i wbrew wysiłkom OPEC, by ją podbić. Być może dzieje się tak za sprawą Iranu.

W energetyce kiełkuje zielona rewolucja. Rynek pracy zmieni się nie do poznania

W krajach zachodnich odpływ pracowników z sektora tradycyjnej energetyki na rynek OZE jest już faktem. Lada chwila podobne zmiany mogą zacząć zachodzić w Polsce. Prognozy dla rynku pracy są pod tym względem jednoznaczne.

Deus ex machina, czyli prąd z powietrza? Naukowcy przekonują, że to możliwe

W laboratoriach University of Massachusetts Amherst trwają prace nad technologią, która pozwoliłaby uzyskać energię z powietrza. I nie, nie chodzi o produkowanie jej z wiatru lecz pozyskiwanie elektryczności, jaka wytwarzana jest w naszym otoczeniu.

Satelita Kremla dyskretnie szuka sposobu urwania się ze smyczy

Kazachstan, dawna republika związkowa ZSRR, mimo swoich tradycyjnych bliskich relacji z Moskwą - a także wsparcia, jakiego przed przeszło rokiem Putin udzielił obecnym liderom kraju - próbuje coraz bardziej zdystansować się od Rosji.

Paweł Ruszkowski: Nowy gracz w polskiej energetyce

Kluczowa wiadomość, którą staram się przekazać niniejszym tekstem, to przekonanie, że do gry w energetyce wchodzi społeczeństwo obywatelskie, określane w języku branży energetycznej jako indywidualni odbiorcy końcowi lub gospodarstwa domowe.

PSG ukończyła strategiczną inwestycje dla Białegostoku

Polska Spółka Gazownictwa ukończyła w powiecie zambrowskim budowę gazociągu wysokiego ciśnienia, stanowiącego przyłączenie do systemu przesyłowego łączącego Polskę i Litwę. Realizacja tej inwestycji pozwoliła na zabezpieczenie energetyczne mieszkańców stolicy województwa podlaskiego, po tym jak Rosjanie przestali tłoczyć gaz przez Gazociąg Jamalski. Koszt inwestycji to 21 mln zł.

Kreml ma kim zastąpić Grupę Wagnera. Mięso armatnie dostarczą firmy energetyczne

Być może właściciel Grupy Wagnera stał się już w oczach Kremla zbyt silny. Jeżeli formacja Jewgienija Prigożyna wykrwawi się w Bachmucie, jego najemników mogłyby zastąpić formacje, które od lat tworzą rosyjskie giganty energetyczne.

Tajemnica Zatoki Lakońskiej: Jak wycisnąć z wroga miliony i się nie narobić

Co najmniej 23 mln ton rosyjskiej ropy przepompowano zaledwie kilkanaście kilometrów od greckich wybrzeży - i to tylko w pierwszych tygodniach tego roku. To tylko wierzchołek gigantycznego systemu przemytu, jaki Kreml buduje, żeby podratować budżet.