Bruksela ma plan gazowej samopomocy

W przypadku zaprzestania przez Rosję dostaw gazu, kraje członkowskie Unii posiadające alternatywnych dostawców, podzielą się paliwem z potrzebującymi. Komisja Europejska (KE) może zatwierdzić taki plan 18 maja.

Grecja dopłaci 3,2 mld euro konsumentom i firmom za prąd i gaz

Rząd Grecji planuje kolejny pakiet działań za 3,2 mld euro mających zmniejszyć presję rosnących cen energii na gospodarstwa domowe i firmy — ogłosił minister finansów Christos Staikuras

Są kolejni chętni na gaz inny niż z Rosji

Zanim Unia zdecyduje się na embargo na gaz z Rosji, może się ono okazać już niepotrzebne. Pod wpływem rosyjskich okrucieństw na Ukrainie, kolejne kraje rezygnują z rosyjskiego surowca.

Łukasz Rachel: Kontynuowanie importu gazu z Rosji będzie dla Europy bardziej kosztowne niż embargo

Nie ma powrotu do świata sprzed ataku Rosji na Ukrainę. Europa będzie musiała się odciąć od rosyjskich surowców i lepiej, żeby zrobiła to na własnych warunkach – mówi dr Łukasz Rachel, ekonomista z Uniwersytetu Princeton i grupy Dobrobyt na Pokolenia.

Neutralność klimatyczna wymaga zgody na atom

Rozwój energetyki z odnawialnych źródeł nie wystarczy, aby zmniejszyć do zera emisję gazów cieplarnianych w Polsce. Potrzebne są elektrownie jądrowe – twierdzą ankietowani przez nas eksperci.

Bułgaria zapłaci za gaz tylko w euro, Słowacja się łamie

Bułgaria otrzymała powiadomienie od Gazpromu, aby zapłacić za gaz w rublach, ale nadal będzie płacić w euro. Poinformował o tym minister energetyki kraju Aleksander Nikołow. Władze Słowacji są bardziej uległe.

Portugalia przyspiesza zmiany w energetyce z powodu Ukrainy

Portugalia postanowiła przyspieszyć transformację energetyki i zwiększyć udział odnawialnych źródeł (OZE) z 20 do 80 proc. w produkcji energii do 2026 r., o 4 lata wcześniej od planów

Amerykański gaz ma uratować Europę? Za oceanem mają wątpliwości

"Przełomowa" – takim epitetem Biały Dom, a w ślad za nim część mediów, opisywał zawarte z Europą porozumienie w sprawie dostaw LNG zza Atlantyku. Problem w tym, że firmy energetyczne z Ameryki sygnalizują, iż prezydent Biden przeszarżował.

Republiki bałtyckie bez rosyjskiego gazu. Oficjalnie to przez remont

Rosja przestała dostarczać gaz na Łotwę, Litwę i do Estonii. Oficjalnie z powodu remontu gazociągu. Republiki zachowują spokój. Mają dość gazu w podziemnym magazynie.

Litwa jako pierwszy kraj UE bez rosyjskiego gazu

W odpowiedzi na szantaż energetyczny Rosji w Europie i wojnę na Ukrainie, Litwa całkowicie zrezygnowała z rosyjskiego gazu

Net-billing jest korzystny zarówno dla całego systemu, jak i jego uczestników

Nowe rozwiązanie dla prosumentów pokazuje, że dużo bardziej opłacalna jest na przykład autokonsumpcja energii niż jej obecne pseudomagazynowanie w sieciach energetycznych – mówi dr hab. inż. Ziemowit Malecha, profesor Katedry Kriogeniki i Inżynierii Lotniczej na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej.

„W internetowym oceanie nie daj się złapać na haczyk”. TAURON przestrzega

Jak bronić się przed phishingiem – pokazuje w nowej kampanii edukacyjnej Grupa TAURON. Głównym tematem akcji informacyjnej są zagrożenia, jakie niosą ze sobą tzw. przestępstwa phishingowe. TAURON wyjaśnia, jak rozpoznać działania cyberprzestępców, jak nie dać się oszukać i jak reagować na tego typu działania.

Wielki gaz odkryty w Boliwii, kraj nieźle zarobi

Nowe złoże zwiększa pozycję Boliwii na rynku gazu Ameryki Łacińskiej. Ale to nie błękitne paliwo jest surowcową przyszłością kraju.

URE: Ciepłownictwo na minusie

W 2020 r. przychody koncesjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych nie pokryły kosztów prowadzenia działalności związanej z zaopatrzeniem odbiorców w ciepło. To drugi taki przypadek od 2013 r. – podaje Urząd Regulacji Energetyki w raporcie URE "Energetyka cieplna w liczbach" za 2020 r.

Uprawnienia do emisji CO2. Ile kosztuje nas polityka klimatyczna?

System handlu uprawieniami do emisji CO2 wpływa na finalne ceny energii elektrycznej. Co do tej tezy eksperci nie mają wątpliwości. Różnice w wyliczeniach udziału zakupu uprawnień do emisji CO2 w podwyżkach cen energii są już znaczące. Większość nie ma jednak wątpliwości. Wysokie ceny energii to efekt zapóźnienia w polskiej energetyce.

Rywalizacja Orlenu z PGE na Bałtyku nabiera rumieńców

Naftowy gigant oraz największy producent prądu w Polsce złożyły nowe wnioski lokalizacyjne o kolejne morskie farm wiatrowe. Spółki z grupy Orlen przedłożyły już siedem wniosków, PGE zaś sześć. To jednak nie koniec rywalizacji.

Cyberatak na sektor naftowy Unii, są opóźnienie w dostawach

Terminale naftowe w Niemczech, Belgii i Holandii padły ofiarą niemal synchronicznych cyberataków, które dotknęły dziesiątki obiektów. Są opóźnienia w dostawach a przywracanie płynnej pracy sektora może potrwać tydzień.

KE pozwoli na interwencje na rynku energii elektrycznej

Komisja Europejska przygotowuje „zestaw narzędzi” dla państw członkowskich UE, aby poradzić sobie z trwającym wzrostem cen energii bez szkody dla jednolitego rynku europejskiego. Polska mimo, że mogła być w awangardzie tych rozwiązań od sierpnia czeka z rozpoczęciem prac nad ustawą o odbiorcy wrażliwym i systemie jego wsparcia.