W kalendarzu jeszcze zima, a system już nie radzi sobie z nadmiarem OZE

W kalendarzu mamy jeszcze zimę, ale w produkcji zielonej energii 3 marca to istotnie początek energetycznej wiosny. Produkcji energii z OZE było na tyle dużo, że operator sieci przesyłowej, Polskie Sieci Elektroenergetyczne musiał zredukować moc produkcji energii z OZE.

Kolejka chętnych do zarządu Orlenu

260 zgłoszeń wpłynęło w konkursie na dziewięciu członków zarządu - poinformowała Grupa Orlen. W piątek 1 marca minął termin na nadsyłanie kandydatur w postępowaniu konkursowym.

Polenergia z nowym zarządem. To najbliżsi współpracownicy Dominiki Kulczyk

Rada nadzorcza wybrała w piątek 1 marca nowy zarząd energetycznej spółki kontrolowanej przez Dominikę Kulczyk. W ostatnich dniach z firmy odeszli kluczowi menadżerowie. Nowy prezes i wiceprezes to dwaj najbliżsi współpracownicy Dominiki Kulczyk.

Energia jest towarem, ale nie musi skokowo drożeć

Rachunki za prąd nie muszą być dużo wyższe nawet po likwidacji działań osłonowych. Wiele zależy od nas – konsumentów energii – oraz od tempa transformacji energetycznej.

Sójka odszedł z RN Orlenu, Gniatkowski zamiast partii wybiera biznes

- Dla czystości sytuacji – jednostronnie zaprzestaję ze skutkiem natychmiastowym aktywności partyjnej, o czym dziś powiadomię swoje koło partyjne. Dziś nie będę uczestniczył w głosowaniach na forum Rady Regionu. Fachowcem (radcą prawnym) się jest, a członkiem partii tylko się bywa - napisał w sobotę na platformie X prawnik i działacz Polski 2050 Michał Gniatkowski, członek Rady Nadzorczej Enea SA.

Rusza polowanie na złoża surowca przyszłości. Starczy dla wszystkich

W perspektywie 2050 r. świat może wysupłać nawet bilion dolarów na poszukiwania i eksploatację złóż naturalnego wodoru. Eksperci coraz chętniej mówią tu o „nowej gorączce złota”. I nie bez kozery: w ostatnich miesiącach prace ruszyły z kopyta.

Achillesowa pięta systemu dostaw ropy w ogniu. Czy szykuje się kolejny konflikt?

Typowa wojenka zastępcza na Półwyspie Arabskim, która dotąd była rozgrywką regionalnych potęg, powoli przybiera globalny charakter. Ale jej architekci mogą się przeliczyć: Morze Czerwone już nie ma dla światowej gospodarki tego znaczenia, co kiedyś.

Tańszy prąd z OZE? Cóż, będziemy musieli na niego trochę poczekać

Rozwój energetyki oparty na OZE w kolejnych dekadach powinien skutkować prawdopodobnie najniższą możliwą ceną energii – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Polskiego Funduszu Rozwoju. Autorzy pominęli jeden pewien kosztowny drobiazg.

Kara URE na Energę może być tylko wierzchołkiem góry lodowej

W związku z niewłaściwym - w ocenie URE - sposobem realizacji obowiązku umarzania świadectw pochodzenia toczy się kilkadziesiąt postępowań wobec firm energetycznych. Kilka dotyczy też niewłaściwej realizacji tzw. ustawy prądowej.

Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi

Znamy podział kompetencji w kluczowym dla energetyki ministerstwie klimatu i środowiska. Najważniejsze departamenty dotyczące tego sektora gospodarki trafiły pod nadzór nowego wiceministra Miłosza Motyki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wciąż nie znamy jednak nazwiska pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Wiemy jednak kto na tę chwilę jest najpoważniejszą kandydaturą.

Węglowy gigant znów w remoncie. Prądu na święta nie zabraknie

Największy blok węglowy w Polsce o mocy 1075 MW w okresie świąteczno – noworocznym będzie przechodził kolejny w tym roku przegląd. Utrata tej elektrowni nie powinna być jednak odczuwalna dla systemu energetycznego. W tym czasie bowiem zapotrzebowanie na prąd będzie mniejsze niż zwykle. Dodatkowo sprzyjające warunki pogodowe jak silny wiatr pozwolą na zabezpieczenie ew. ubytków mocy.

Spółki szykują się na taryfową rewolucję. Chodzi o zdalny odczyt danych z licznika

Firmy energetyczne szykują się na wdrożenie tzw. taryf dynamicznych, które odznaczają się zmiennością cen energii w bardzo krótkim odstępie czasu. Największy sprzedawca energii w Polsce, Tauron chce usprawnić odczyt energii poprzez aplikację na telefon.

Jesień wraca na rynek gazu, surowiec znów tanieje

Giełdowe ceny gazu w Europie spadają. W piątek zbliżyły się do 430 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, czyli poziomu z października.

Saudyjczycy chcą po cichu podkręcać na świecie popyt na ropę i paliwa kopalne

Najpotężniejsza petromonarchia świata i nieformalny lider OPEC nie ma zamiaru bezczynnie przyglądać się odejściu świata od paliw kopalnych. O ile Zachód trudno zepchnąć z drogi do transformacji energetycznej, to z innymi regionami może pójść łatwiej.

Szczyt klimatyczny w Dubaju. Spektakularny zgrzyt na start, dalej też ciekawie

Szczyt klimatyczny w Dubaju zaliczył spektakularny zgrzyt, zanim jeszcze się zaczął: szejkowie z Emiratów chcieli w czasie szczytu negocjować nowe kontrakty na kopaliny. O ironio, na własne potrzeby państwa arabskie chętnie inwestują w OZE.

Siedem bram piekieł w drodze do atomu. Potencjał zleceń dla polskich firm ogromny

Przebrnięcie przez polski biznes drogi, prowadzącej do partycypowania przy rozwoju technologii jądrowych i uczestniczeniu w łańcuchu dostaw, bywa trudne i czasochłonne. Wielu już te bramy piekieł pokonało i są przygotowani do rozwoju atomu u nas w kraju.

Będą ataki na rosyjskie gazociągi i naftociągi. Rosjanie odczują brak prądu i ciepła

Tej zimy Ukraina zaatakuje rosyjską infrastrukturę gazową i naftową. To odpowiedź na trwające od roku ataki Rosjan na energetyczne obiekty na Ukrainie. Kijów zapewnia, że nie będzie to miało wpływu na ceny światowe.

Powtórka kryzysu naftowego po pół wieku? Ten scenariusz może marzyć się Hamasowi

Wstrząsy wtórne po bestialskim rajdzie palestyńskich bojowników na Izrael na razie rozchodzą się po regionie w spowolnionym tempie. Jednak wojna w Strefie Gazy może uruchomić upadek kolejnych kostek domina, co pewnie byłoby w smak liderom Hamasu.