Trump wskazał kandydata na nowego sekretarza ds. energii. To zwolennik ropy i gazu

Prezydent-elekt Donald Trump zapowiedział, że Chris Wright, przedsiębiorca przemysłu naftowego i gazowego, zagorzały obrońca wykorzystania paliw kopalnych, zostanie jego kandydatem na stanowisko szefa Departamentu Energii. Zasłynął z wypicia przed kamerami płynu do szczelinowania hydraulicznego.

Kolejny alarmujący raport. Rosną wątpliwości o stan bezpieczeństwa energetycznego

Wyniki scenariusza bazowego pokazują, że standard bezpieczeństwa energetycznego Polski może nie być dotrzymany – podają Polskie Sieci Elektroenergetyczne w raporcie pt.: "Ocena wystarczalności zasobów wytwórczych na poziomie krajowym (NRAA)".

Fundacja PGE zaprasza na „Spotkania ze Sztuką”

Dlaczego konkurs poświęcony polskim mistrzom malarstwa jest bardzo dobrym narzędziem promowania edukacji oraz kreatywności - mówi Katarzyna Wasilewska, wiceprezeska Fundacji PGE

USA Trumpa będą rozwijać zielone technologie. To się opłaca i daje szanse na konkurowanie z Chinami

Czy zwycięstwo Donalda Trumpa oznacza dla świata ekologiczno-klimatyczną rewolucję? Trudno zaprzeczyć, że zmiana osoby rządzącej w najpotężniejszym państwie świata, będzie powodować zmiany na geopolitycznej planszy, a konsekwencją tego mogą (i zapewne będą) być korekty w poszczególnych politykach klimatycznych.

Przejście do nowej energetyki musi być bezpieczne

Przechodzenie energetyki i całej gospodarki na zielone technologie jest procesem, od którego nie ma odwrotu. Trzeba jednak dołożyć starań, by przebiegł on bezpiecznie.

Tylko jeden procent prądu z węgla. Nowa strategia rządowa żegna się z "czarnym złotem"

Węgiel za 16 lat praktycznie zniknie z mapy polskiej energetyki. Udział węgla kamiennego i brunatnego w łącznej mocy wszystkich elektrowni ma wynieść tylko 4 proc., a wielkość produkcji energii elektrycznej zaledwie 1 proc. To założenia tzw. małej strategii energetycznej, a więc Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu.

Prezes spółki, która wygrała z polskim rządem zabiera głos. Akcjonariusze zarobią?

Po otrzymaniu wyroku w postępowaniu przed Międzynarodowym Trybunałem Arbitrażowym kontynuujemy pracę z doradcami prawnymi w celu wypłaty zasądzonych kwot. Naszym celem jest możliwość zapewnienia zwrotu akcjonariuszom – wielu z nich jest Polakami – zapowiada Ben Stoikovich, prezes GreenX Metals w pierwszym komentarzu po wygranym arbitrażu międzynarodowym z polskim rządem. Spór dotyczył m.in. koncesji na wydobycie węgla koksującego na Lubelszczyźnie.

Mała strategia energetyczna zakłada trzy elektrownie jądrowe. Koreańczycy nadal w grze

Budowę trzech elektrowni jądrowych zakłada tzw. mała strategia energetyczna, a więc Krajowy Plan na Rzecz Energii i Klimatu. Elektrownie miałyby powstać w drugiej połowie lat 30 i na początku lat 40. Rząd nie skreśla projektu w Koninie. Miałby on powstać na przełomie lat 30 i 40.

Wyzwania energetyki w dobie transformacji

Transformacja sektora energii w Polsce postępuje od jakiegoś czasu. Rośnie udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w miksie, spada znaczenie węgla. Ale żeby osiągnąć ambitne unijne cele związane z ograniczaniem emisji, potrzebne jest zdecydowane przyspieszenie działań.

Powerdot podkręca tempo budowy stacji ładowania dzięki finansowaniu bankowemu na kwotę 165 mln euro

Powerdot, paneuropejski operator stacji ładowania, otrzymał „zielone finansowanie” dłużne na kwotę 165 mln euro, udzielone przez konsorcjum banków: ABN Amro, BNP Paribas, ING, MUFG Bank, Santander i Société Générale. Operator przeznaczy środki na intensyfikację swojego ambitnego programu budowy super szybkich stacji ładowania.

Wiatrowy gigant planuje duże zwolnienia. Mają ominąć Polskę

Siemens Energy planuje zwolnienia w swojej hiszpańskiej spółce wiatrowej Siemens Gamesa. Prace ma stracić nawet 4,1 tys. osób czyli około 15 proc. składu osobowego. Firma zatrudnia także blisko 100 osób w swoim biurze w Gdańsku. Zwolnienia mają jednak ominąć Polskę.

Litwini jeżdżą taniej niż Polacy, a na obu rynkach króluje Orlen

Ceny paliw na Litwie, gdzie największym ich producentem jest Orlen i jego rafineria w Możejkach, spadają piąty tydzień z rzędu i są niższe aniżeli na polskich stacjach.

Nowe taryfy na prąd mogą zachwiać giełdowym optymizmem

W ciągu ostatniego miesiącach ceny akcji spółek energetycznych wzrosły o 20 - 30 proc. Optymizm wrócił na rynek po rozpoczęciu prac nad „pełnym” wydzieleniem aktywów węglowych. W tle jednak czai się nowe zagrożenie.

Unia Europejska wspiera rozwój nowoczesnych sieci dystrybucji energii w Polsce Wschodniej

Europa stoi obecnie przed wyzwaniami związanymi z transformacją w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Obejmuje ona m.in. zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w produkcji energii elektrycznej i redukcję zależności od paliw kopalnych. Obserwowany w ostatnich latach w naszym kraju dynamiczny rozwój rozproszonych OZE wiąże się jednak z nowymi wyzwaniami co do zarządzania energią w sieci. To zaś wymaga rozbudowy i modernizacji infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej, tak by nadać jej nowe funkcje dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych. W modernizacji polskich sieci dystrybucji energii elektrycznej do standardu „smart net” pomogą Fundusze Europejskie.

Mniejsza koncentracja na rynku prądu i większa liczba odmów przyłączeń do sieci

Wskaźniki koncentracji hurtowego rynku energii elektrycznej w 2023 r. spadły, udziały na rzecz wytwórców z OZE stracili niemal wszyscy duzi producenci prądu – wynika z raportu z działalności Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) za 2023 r. Z raportu wynika także, że rośnie liczba odmów przyłączeń nowych instalacji (w tym OZE) do sieci.

Amerykańscy nafciarze za Bidena prosperują. Ale przyszłość widzą w Trumpie

Stany Zjednoczone wciąż są dla branży naftowej centrum świata. Tamtejsze koncerny w ostatnich latach rozkwitły. Ale prezesi swoją przyszłość będą chcieli wiązać raczej z walczącym o reelekcję Donaldem Trumpem niż obecnym lokatorem Białego Domu.

Skandal na Litwie: polsko-litewski gazociąg z rosyjskimi częściami bez certyfikatów

Gazociąg, który miał podnieść bezpieczeństwo energetyczne Litwy i Polski został zbudowany m.in. z rosyjskich części mających sfałszowane certyfikaty, zbite napisy cyrylicą i wyprodukowanych z zabronionej w Unii stali.