Partner Główny

PGE gotowe do realizacji kolejnych inwestycji w OZE na Pomorzu

PGE Energia Odnawialna zamierza uruchomić na Pomorzu kolejne inwestycje z sektora energetyki odnawialnej. Obok znajdujących się w Gminie Wicko dwóch farm wiatrowych Wojciechowo i Lotnisko, w ciągu kilku najbliższych lat mogą powstać instalacje fotowoltaiczne o mocy ponad 100 MW.

Bezbronna infrastruktura europejska. Rosjanie testują zabezpieczenia

Szwedzkie śledztwo potwierdzające, że gazociąg Nord Stream został uszkodzony przez sabotaż pokazuje, że infrastruktura energetyczna w Europie wcale nie jest bezpieczna. Norwegowie są pełni obaw o swoje platformy wydobywcze, bo latały nad nimi rosyjskie drony.

Niemiec złożył pozew przeciwko OPEC. Do tego samego zachęca Polaków

Jeśli wygram w sporze sądowym z OPEC, sojusz producentów ropy będzie musiał się liczyć z tsunami pozwów – zapowiada Armin Steinbach. Zdaniem 44-letniego niemieckiego prawnika i ekonomisty, w dochodzeniu swoich praw przed sądami Polacy mają dokładnie takie same szanse jak on.

Niemcy. Możliwe blackouty w styczniu i lutym

Przez długi czas było nie do pomyślenia, że w Niemczech mogą po prostu zgasnąć światła. Tej zimy, zdaniem ekspertów, może się to stać. Nie dlatego, że energii jest za mało, ale po to, by chronić sieci.

Kaczyński: najważniejsze jest bezpieczeństwo, w tym energetyczne

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Katowic, poruszył kwestię polityki klimatycznej. - W sprawie górnictwa ważne są unijne wytyczne i zmiany klimatyczne, ale istotna jest też obecna sytuacja polityczna. Podkreślam, że dla nas najważniejsza jest sprawa bezpieczeństwa, w tym energetycznego - będziemy tego bronić! - mówił prezes PiS.

Finansowanie dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku wciąż w blokach startowych

Liderzy budowy pierwszych morskich farm wiatrowych są zmuszeni czekać z decyzjami o sposobie finansowania swoich projektów, wartych nawet ponad 80 mld zł. Na drodze stoją rosnące ceny surowców i procedowana istotna nowelizacja ustawy o morskich farmach wiatrowych.

Ukraina zbuduje własny reaktor jądrowy z pomocą Amerykanów

Będzie to mały, modułowy reaktor, który będzie mógł wytwarzać prąd o mocy do 300 MW. Pomoże odbudować zniszczoną przez Rosjan infrastrukturę energetyczną Ukrainy.

Rząd zamraża rynek energii – przynajmniej na rok

Kluczowe rozporządzenie dla rynku energii weszło w życie. Eksperci i przedstawiciele branży mówią wprost: „To koniec handlu energią w Polsce, wolnego rynku energii elektrycznej w 2023 roku już nie będzie.”.

KGHM dywersyfikuje źródła energii – dodatkowe 5,2 MW z fotowoltaiki

KGHM kupi zieloną energię wraz z gwarancjami pochodzenia od firmy Projekt Solartechnik – umowa Corporate Power Purchase Agreement (cPPA), czyli długoterminowy kontrakt z m.in. gwarancją ceny na czas jej obowiązywania, zakłada dostawę energii już w 2023 roku.

U wybrzeży Europy krążą dziesiątki statków z LNG. Nie ma ich jak rozładować

Około pół setki tankowców LNG wraz z ładunkiem może w tej chwili krążyć u wybrzeży Europy, oczekując na rozładunek. Ten swoisty korek odsłania kolejną piętę Achillesową europejskiej energetyki: niedobór instalacji regazyfikacyjnych.

Między Kremlem a Teheranem. Dylemat moralny Zachodu

Masowe protesty w Iranie nie były zaskoczeniem: pod rządami ajatollahów od lat bunty wybuchają regularnie. Zachód poparł Irańczyków w konfrontacji z reżimem. Ale wie też, że na sytuacji - bez względu na przebieg wydarzeń - wygra Kreml.

O procesie transformacji i energii z atomu – KGHM uczestnikiem konferencji w Brukseli

Plany KGHM dotyczące rozwoju małych reaktorów jądrowych oraz dyskusje o transformacji przemysłu metali nieżelaznych i koniecznych regulacjach prawnych – przedstawiciele miedziowej spółki uczestniczyli w międzynarodowej konferencji „Energia dla Europy” w Brukseli.

Innowacyjność KGHM doceniona – KGHM ze Złotym Laurem Super Biznesu 2022

Miedziowy gigant został laureatem Złotego Lauru Super Biznesu 2022 w kategorii „Innowacyjność”. Kapituła doceniła pionierskie działania KGHM w rozwój energetyki jądrowej w Polsce. Nagroda została wręczona podczas uroczystej gali w Warszawie.

Najlepiej o finansach raportuje KGHM

Najwyższą ocenę wśród wszystkich uczestników corocznego konkursu Instytutu Rachunkowości i Podatków - The Best Annual Report 2021 w kategorii Przedsiębiorstwa zdobyło Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. za 2021 rok. Miedziowa spółka po raz 12 odebrała nagrodę „The Best of The Best”.

Urodzony pod szczęśliwym minerałem – KGHM mecenasem filmu o wybitnym geologu Ignacym Domeyce

W 220.rocznicę urodzin Ignacego Domeyki, wybitnego polskiego geologa, który zrewolucjonizował górnictwo powstał film dokumentalny o jego niezwykłym życiu i wpływie na branżę wydobywczą. Naukowiec żył i pracował m.in. w Chile, jest patronem należącej do KGHM kopalni Sierra Gorda.

Wiertarką, dronem, wirusem. Rurociągi zawsze były celem

Tajemnica ataku na Nord Stream wcześniej czy później zostanie zapewne wyjaśniona. Pytanie jednak, czy teraz branża energetyczna powinna zacząć się bać. I czy jest czego, bo ataki na infrastrukturę energetyczną zwykle wywoływały krótkotrwały efekt.

Zasady pracy na wysokościach w wirtualnej rzeczywistości – KGHM wdraża kolejne innowacyjne rozwiązanie w zakresie bezpieczeństwa pracy

Szkolenie z zasad pracy na wysokościach w wirtualnej rzeczywistości – KGHM zakończył II etap innowacyjnego rozwiązania z zakresu zasad BHP w Hucie Miedzi Głogów. Pracownicy przechodzą treningi ucząc się reguł i procedur bezpieczeństwa przy pomocy gogli VR.

Pełne możliwości Baltic Pipe będą szybciej. To oznacza dwa razy więcej gazu

Prace budowalne za lądowym odcinkiem gazociągu Baltic Pipe wybiegają poza ostatnio przyjęty harmonogram. W efekcie, pełna przepustowość rury z gazem będzie dostępna nie od 1 stycznia 2023, ale już 1-2 miesiące wcześniej. Informację przekazał duński operator systemu przesyłowego Energinet. Oznacza to, że w tym roku w Polsce może być nawet dwa razy więcej gazu z Norwegii niż wcześniej szacowano.