KE pozwoli na interwencje na rynku energii elektrycznej

Komisja Europejska przygotowuje „zestaw narzędzi” dla państw członkowskich UE, aby poradzić sobie z trwającym wzrostem cen energii bez szkody dla jednolitego rynku europejskiego. Polska mimo, że mogła być w awangardzie tych rozwiązań od sierpnia czeka z rozpoczęciem prac nad ustawą o odbiorcy wrażliwym i systemie jego wsparcia.

Polska wygrywa unijną batalię o rynek mocy

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę Tempus Energy Germany i T Energy Sweden na decyzję Komisji Europejskiej z 2018 r., na mocy której zaistniał polski rynek mocy, który pozwolił na wydłużenie pracy blokom węglowym.

Szansa na szybszą naprawę bloku 910 MW w Jaworznie

Spółka Nowe Jaworzno Grupa TAURON podpisała list intencyjny dotyczący potencjalnego zawiązania konsorcjum, którego celem będzie nabycie akcji RAFAKO przez PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych oraz Polimex Mostostal.

Strasznie dobre skutki strasznie drogiego gazu

Cieszy się Gazprom, cieszy Kreml - gaz w Europie bije rekordy drożyzny. Wbrew pozorom, szczytująca cena tego kluczowego dla finansów Rosji surowca, może okazać się gwoździem do trumny gazowego rosyjskiego interesu i unijnych monopoli energetycznych.

Symulator obsługi małej elektrowni jądrowej

NuScale Power we współpracy z University of Idaho w stworzyło symulator, który umożliwi wcielenie się w rolę operatora pokoju kontrolnego elektrowni działającej w oparciu o technologię modułowych reaktorów jądrowych (SMR).

Brytyjska ropa z Orkadów popłynęła na Ukrainę

Po raz pierwszy Ukraina zakupiła i zaczęła transportować i przerabiać ropę z Wielkiej Brytanii.

PKP Cargo chce inwestować w odnawialne źródła energii

Inwestycje dotyczące budowy instalacji fotowoltaicznych są obecnie na etapie prac analitycznych.

Biedni nie mogą płacić za ratowanie klimatu

Unijny pakiet klimatyczny Fit for 55 będzie przedmiotem ostrych negocjacji. Największa krytyka dotyczy propozycji, które mogą uderzyć w najbiedniejszych.

Za mało zielonych inwestycji w UE

Zmiany klimatu będą wymuszać coraz większe wydatki ze strony firm i państwa, ale na razie nie jest z tym najlepiej – alarmuje Eurostat.

Prezes Energi odwołany. To brat posłanki PiS

Rada nadzorcza Energi z dniem 16 lipca odwołała prezesa spółki Jacka Golińskiego. To kolejna zmiana na najwyższych szczeblach w spółkach Skarbu Państwa w ostatnich dniach.

Pakiet Fit for 55. Elektryczność i wodór zastąpią ropę naftową

Samochody, statki i samoloty muszą przejść na czyste paliwa. Bruksela proponuje pakiet regulacyjny, który ma zakończyć erę ropy w transporcie.

Polska chce zmian w pakiecie klimatycznym KE

Resort klimatu nie zgadza się na część unijnych propozycji w sprawie działań dla klimatu. Zapowiada, że przedstawi alternatywne rozwiązania.

Rosja: oligarchowie przerażeni polityką klimatyczną Unii

Kontrolowane przez oligarchów największe koncerny metalurgiczne Rosji stracą co najmniej 300 mln dolarów w wyniku nowej polityki klimatycznej Wspólnoty. Koncerny apelują do Kremla o ochronę interesów rosyjskich eksporterów.

Klimatyczne przyspieszenie w Unii Europejskiej

Po politycznych deklaracjach czas na konkrety: wszystkie państwa UE zgodziły się, że redukcja emisji CO2 o 55 proc. do 2030 r. to niezbędny warunek dojścia do neutralności klimatycznej w 2050 r.

Rewolucja klimatyczna

Bezemisyjne auta, ogrzewanie energią ze źródeł odnawialnych – Bruksela pokazuje, jak do tego dojść.

Schłodzony amerykański atom

Z jednej strony polski rząd idzie na noże z Amerykanami w sprawie tzw. ustawy medialnej, a z drugiej chce wycisnąć od nich jak najlepszą ofertę budowy w Polsce elektrowni jądrowej.

Białoruś: Elektrownia jądrowa nagle wyłączona

W poniedziałek automatyczny system bezpieczeństwa wyłączył reaktor w elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi. To już szósta awaria w ciągu pół roku. Władze białoruskie zapewniają, że nie ma wzrostu promieniowania wokół elektrowni.

Michał Niewiadomski: Atomowa odsiecz

Ceny prądu są wysokie i będą rosnąć. Ale najgorsze będzie, gdy go zabraknie. Jednym z rozwiązań, by uniknąć w przyszłości blackoutu, jest import energii.