Fico grozi, słowacki operator nie słucha i wspiera Ukrainę

Pomimo gróźb premiera Fico o zaprzestaniu wspomagania Ukrainy dostawami prądu, słowacki operator elektroenergetyczny zapewnia, że Słowacja nie pozostawi sąsiada bez pomocy. Oba kraje obowiązuje ważny kontrakt.

Publikacja: 04.01.2025 12:48

Fico grozi, słowacki operator nie słucha i wspiera Ukrainę

Foto: Bloomberg

Państwowa spółka SEPS - operator systemu przesyłowego na Słowacji, zapewni dostawy energii elektrycznej na Ukrainę w ramach pomocy doraźnej, zgodnie z obowiązującą umową. Słowacka spółka zapewnia także w standardzie transgraniczny przesył energii elektrycznej wszystkimi odcinkami, napisał portal słowackiego radio iROZHLAS.

Czytaj więcej

Fico grozi Ukrainie. Słowacja może wstrzymać dostawy energii elektrycznej

Kontrakt obowiązuje, prąd będzie

Wiosną ubiegłego roku SEPS przedłużył o kolejne 12 miesięcy kontrakt, w ramach którego będzie mógł dostarczać do ukraińskiego systemu do 150 megawatów energii elektrycznej. Stratona ukraińska wiele razy korzystała z tej pomocy. W pierwszych 11 miesiącach ubiegłego roku eksport prądu netto ze Słowacji na Ukrainę wyniósł 2,43 terawatogodzin, czyli 3,5 razy więcej niż w tym samym okresie 2023 roku.

Analityk Józef Badida stwierdził, że sztuczne ograniczanie dostaw energii elektrycznej ze Słowacji za granicę najprawdopodobniej naruszyłoby prawo europejskie i słowackie.

Były minister gospodarki Słowacji Karel Hirman stwierdził wcześniej, że energia elektryczna jest sprzedawana Ukrainie przez podmioty gospodarcze, a nie przez państwo. Przekonywał, że wstrzymanie dostaw prądu na Ukrainę oznaczałoby wciągnięcie Słowacji w konflikt wewnątrz Unii.

Kijów zmuszony jest importować energię elektryczną z sąsiednich krajów w związku z atakami rosyjskiego agresora na infrastrukturę energetyczną Ukrainy.

Czytaj więcej

Koniec rosyjskiego gazu na Ukrainie. Warszawa i Kijów utworzą nowy hub

Groźby Fico wołaniem na puszczy

W ostatnich dniach słowacki premier Robert Fico wiele razy groził Kijowowi podjęciem działań odwetowych, w tym odcięciem dostaw energii elektrycznej, w odpowiedzi na zaprzestanie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę w związku z wygaśnięciem kontraktu między rosyjskim Gazpromem a ukraińskim Naftogazem.

Ukraina, która od prawie trzech lat opiera się rosyjskiej inwazji, zgodnie z oczekiwaniami nie przedłużyła obowiązywania tego kontraktu i w środę wstrzymała transport rosyjskiego gazu.

Słowackie media podkreślają, że po wspomnianych, kompromitujących wypowiedziach premiera Słowacji Polska wyraziła gotowość zwiększenia dostaw energii elektrycznej na Ukrainę.

Elektroenergetyka
Polska może pomóc Ukrainie z prądem. Ale potrzebujemy wsparcia
Elektroenergetyka
Energa idzie do sądu. Chodzi o niezbudowaną elektrownię w Ostrołęce
Elektroenergetyka
Rośnie zapotrzebowanie na prąd w USA. Czy zabraknie prądu?
Elektroenergetyka
Bałtowie za cenę 3 mld zł pożegnają się z poradziecką energetyką. Pomoże Polska
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Elektroenergetyka
Prezes Grupy Tauron Grzegorz Lot. Co po węglu w Grupie Tauron. Spółka ma plan
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay