Formalne powołanie nowego prezesa planowane jest na najbliższym posiedzeniu rady nadzorczej PGG 4 marca br. Nowy prezes, z uwagi na konieczność zakończenia dotychczasowych zadań, ma objąć stanowisko 2 kwietnia br. PGG nie miała prezesa od początku listopada ub. roku, gdy dotychczasowy szef spółki Leszek Pietraszek został wybrany przez Sejmik Woj. Śląskiego na wicemarszałka regionu. Obowiązki prezesa pełni odtąd wiceprezes ds. finansowych Bartosz Kępa.
Kim jest Łukasz Deja, nowy prezes Polskiej Grupy Górniczej?
O rozpoczęciu konkursu na stanowisko prezesa Polskiej Grupy Górniczej spółka informowała 30 stycznia br. Termin składania wniosków przypadał 12 lutego, a rozmowy kwalifikacyjne odbywały się od wtorku do czwartku.
Jak przekazała w piątkowym komunikacie o rozstrzygnięciu konkursu PGG, Łukasz Deja jest absolwentem studiów magisterskich w Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, studiów podyplomowych Master of Business Administration w Akademii Leona Koźmińskiego oraz Podyplomowego Studium Menadżerskiego w Szkole Głównej Handlowej.
Łukasz Deja pracował w Nadwiślańskiej Spółce Węglowej, Kompanii Węglowej oraz Tauronie Wytwarzanie. Od 2015 r. był dyrektorem zarządzającym w Południowym Koncernie Węglowym (poprzednio Tauron Wydobycie). Od kwietnia 2024 r. jest prezesem Południowego Koncernu Węglowego.
Spadające wydobycie węgla PGG
Nowy prezes będzie musiał poradzić sobie z niełatwą sytuacją spółki. Ubiegły rok był dla PGG szczególnie trudny. W poprzedniej aktualizacji wniosku notyfikacyjnego pomocy publicznej dla górnictwa założono, że PGG wydobędzie w 2024 r. 22 mln ton węgla, jednak ostatecznie skończyło się na poziomie ponad 17 mln ton. – To prawdziwe tąpnięcie w wynikach spółki. Jak wielka to skala spadku świadczy fakt, że taki poziom wydobycia mieliśmy osiągnąć – zgodnie z umową społeczną – w 2031 r., a my osiągamy taki poziom 11 lat wcześniej. Jednocześnie spadła cena referencyjna węgla – mówił „Rzeczpospolitej” p.o. prezesa PGG Bartosz Kępa.