Jak tłumaczy branża po pandemii oraz agresji Rosji na Ukrainę, sektor morskiej energetyki wiatrowej mierzy się z wysoką inflacją (znacznie wyższą niż poziom określany przez GUS dla standardowego koszyka), brakiem dostępności bądź wzrostem kosztów surowców, deprecjacji złotego względem innych walut, w szczególności euro, w których zawierane są najczęściej kontrakty związane z realizacją inwestycji offshorowych, wzrostem kosztów finansowania
System wsparcia z ceną maksymalną i zmiany
System wsparcia dla morskich farm wiatrowych został podzielony na tzw. dwie fazy – pierwszą dedykowaną dla najbardziej zaawansowanych projektów, gdzie wsparcie zostało udzielone poprzez decyzję administracyjną oraz drugą dla pozostałych projektów, gdzie wsparcie udzielane będzie w drodze aukcji.
Czytaj więcej
Koncern energetyczny wyłonił wykonawcę lądowej części terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu. Inwestycję zrealizuje Budimex. Prace budowalne rozpoczną się w październiku, a zakończą na przełomie 2024 i 2025 r.
Aby zachęcić do inwestowania w nową technologię jaką są morskie farmy wiatrowe, rząd dla pierwszej grupy projektów (5,9 GW mocy zainstalowanej w tym źródle) stworzył system wsparcia morskich farm wiatrowych ma formę dwustronnego kontraktu różnicowego (CfD). Polega on na tym, że jeśli cena maksymalna wyznaczona dla morskich farm wiatrowych jest niższa niż cena rynkowa to Zarządca Rozliczeń (podmiot odpowiedzialny za przepływy finansowe w systemie) pokrywa wynikającą z tego różnicę, natomiast jeśli cena rynkowa jest wyższa, to inwestorzy zwracają różnicę do Zarządcy. W przypadku projektów fazy pierwszej administracyjnie określono jedynie maksymalną możliwą cenę wsparcia (319,6 zł/MWh), która dla każdego projektu indywidualnie jest weryfikowana przez Komisję Europejską.
W sytuacji rosnącej inflacji doszło do zmian w systemie wsparcia. Wprowadzone w grudniu 2022 r. zmiany w prawie miały na celu – zdaniem zainteresowanych firm – utrzymanie rentowności projektów pierwszej fazy, tak aby prowadzone projekty nie zostały zatrzymane. –Niekorzystne zmiany geopolityczne (pandemia, wojna w Ukrainie) spowodowały w 2022 r. wzrost kosztów surowców (głównie stal, miedź, aluminium), wzrost kosztów usług, a także osłabienie kursu złotego względem euro oraz dolara – podkreśla Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.