Aktualizacja: 13.12.2024 12:59 Publikacja: 12.09.2023 15:01
Morska farma wiatrowa Anholt w Danii
Foto: Bartłomiej Sawicki
Docelowo terminal ma umożliwić instalację ponad 80 morskich turbin wiatrowych rocznie i będzie w stanie obsłużyć projekt farmy wiatrowej Baltic Power, której Orlen jest współwłaścicielem i inne planowane inwestycje wiatrowe. Wykonawcą inwestycji jest spółka Budimex. Drugi terminal instalacyjny w Gdańsku, realizowany przez państwo, który miałby obsługiwać projekty m.in. PGE stoi w miejscu. Ma być on gotowy do końca 2025 r.
– Hybrydowe instalacje OZE z magazynami energii mogą sprostać wyzwaniu ujemnych cen. Rozwiązania wymagają nieplanowane wyłączenia fotowoltaiki. Jesteśmy gotowi współtworzyć regulacyjne ramy dla dalszego stabilnego rozwoju zielonej energii w Polsce – mówi Fabian Gaus, prezes GoldenPeaks Capital.
W ostatnim przetargu na kolejne morskie farmy wiatrowe na Morzu Północnym, który organizowała Dania, nie wpłynęła żadna oferta, co stanowi kolejny cios dla branży. Do podobniej sytuacji doszło w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii. Po podwyższeniu cen na aukcjach, w tym roku na Wyspach udało się przyznać kontrakty na 5 GW. W Danii może być podobnie. W Polsce, aby uniknąć takiego scenariusza, rząd zmienił prawo.
Po dwóch latach na rachunek za energię elektryczną wraca tzw. opłata OZE. Licząc, że średnie zużycie energii gospodarstwa domowego wynosi 2 MWh w skali roku, opłata powiększy wysokość naszego rachunku za prąd o 7 zł.
Rada Ministrów przyspiesza prace nad zwiększeniem mocy w produkcji energii elektrycznej z wiatru na lądzie i na morzu. Pierwsze projekty są już w Sejmie.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zwiększa wolumen mocy w pierwszej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej. Przewiduje aukcje na maksymalną łączną moc po 4 GW w 2025 i 2027 r., po 2 GW w 2029 i 2031 r. To znacznie zwiększenie mocy w aukcjach dla tego typu instalacji OZE.
W trzecim terminalu gdańskiego Baltic Hub niedługo rozpocznie się montaż fundamentów dla suwnic, prace zakończą się w przyszłym roku.
Firma Budimex, która zatrudnia około 7 tys. osób rozpoczyna swoją pierwszą inwestycje autostradową w Czechach. To budowa odcinka autostrady D35 na północy kraju z miejscowości z Džbánov do Litomyšl.
Fundamentem grupy będą kontrakty infrastrukturalne w Polsce i krajach ościennych. Czas również na powrót na deweloperski rynek mieszkaniowy.
Menedżer po dwóch latach zmęczył się „urlopem”. Poszedł szukać wyzwań do konkurencji.
Spółka Budimex Mobility, część przedsiębiorstwa budowlanego, podpisała umowę na zakup 109 stacji ładowania samochodów elektrycznych od Enea Operator. Proces przejęcia rozpoczął się w czterech miastach: Szczecinie, Poznaniu, Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim.
W poniedziałek pilne posiedzenie rady nadzorczej zależnego FBSerwisu, jego prezes usłyszał zarzuty, trafił do aresztu – został zawieszony przez radę nadzorczą.
Są możliwości, by dalej rosnąć, wykraczamy poza klasyczny rynek budowlany – mówi Artur Popko, prezes Budimeksu.
Kwestia nowej perspektywy unijnej będzie kluczowa dla polskiego sektora budowlanego w ciągu najbliższych kilku lat - mówi Łukasz Michorowski, dyrektor w dziale audytu w Deloitte.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas