Na ostatnim sierpniowym posiedzeniu Sejmu trwały prace nad projektem ustawy o zasadach udzielenia państwowych gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. W ramach prac nad tą ustawą "niejako przy okazji" na drugim czytaniu projektu, 16 sierpnia do marszałka Sejmu wpłynęła poprawka do innej ustawy — o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. Ustawa zamroziła ceny prądu dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 r. Zakładała ona obniżki cen prądu jeszcze w tym roku.
Czytaj więcej
Rząd planuje znacząco obniżyć zobowiązania polskich firm energetycznych dotyczące zakupu tzw. zielonych certyfikatów dających dodatkowe zyski wytwórcom zielonej energii. Producenci zielonej energii są rozczarowani, przemysł się cieszy.
Ostatecznie w czwartek 17 sierpnia Sejm przyjął ustawę o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), który zakłada, że gwarancjami ma zostać objętych 70 proc. zobowiązań finansowych NABE. W ramach tej ustawy przyjęto także nowelizację do innych ustaw, także i tej mrożącej ceny energii. Za ustawę o NABE odpowiadało Ministerstwo Aktywów Państwowych, zaś za nowelę ustawy mrożącej ceny energii (w w ramach prac o ustawie o NABE) Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Poprawka ministerstwa klimatu ma dać niższe ceny prądu
Poprawka, którą na komisji sejmowej ds. Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych opiniował wiceminister klimatu i środowiska, Adam Guibourgé-Czetwertyński ma na celu obniżenie tej cen energii jeszcze o 5 proc., a niższe rachunki za prąd mają obowiązywać gospodarstwa domowe i spółdzielnie mieszkaniowe z mocą wsteczną od 1 stycznia 2023 r.
„We wprowadzeniu do wyliczenia wyrazy „średnie ceny energii elektrycznej wynikające" zastępuje się wyrazami „0,95 średnich cen energii elektrycznej wynikających", w ust. 2 wyrazy „średnim cenom stosowanym przez sprzedawców z urzędu, o których mowa w art. 10 ust. 1, stosuje się najbardziej zbliżoną do nich grupę taryfową z taryfy zatwierdzonej na 2022 r. przez Prezesa URE dla tych sprzedawców" zastępuje się wyrazami „0,95 średnich cen stosowanych przez sprzedawców z urzędu, o których mowa w art. 10 ust. 1, stosuje się najbardziej zbliżoną do nich grupę taryfową z taryfy zatwierdzonej na 2022 r. przez Prezesa URE dla tych sprzedawców, z zastosowaniem pomniejszenia ceny o 5 proc." – czytamy w propozycjach poprawek upublicznionych na stronach Sejmu.