Według zaktualizowanej strategii, Polska Grupa Energetyczna będzie przeznaczać na ten cel 1,5 proc. rocznego zysku netto, począwszy od przyszłego roku.
Spółka nie ujawnia kwot, ale można je oszacować. Według biur maklerskich w latach 2015–2016 PGE będzie zarabiać na czysto od 3 do 3,3 mld zł.
– Wydatki, jakie zamierzamy przeznaczać na badania i rozwój, traktujemy jako środek do osiągnięcia czterech celów strategicznych: umocnienia pozycji największego wytwórcy energii, preferowanego i niezawodnego dostawcy oraz najbardziej efektywnej grupy energetycznej, która aktywnie rozwija nowe obszary biznesu. W nowej strategii PGE innowacyjność stała się klamrą spinającą wszystkie nasze aspiracje i dźwignią wzrostu – mówi nam Marek Woszczyk, prezes PGE.
Pieniądze nie pójdą na tworzenie własnego centrum R&D (od ang. research and development – red.). Spółka wychodzi bowiem z założenia, że bardziej efektywne będzie zlecanie badań firmom zewnętrznym i ośrodkom badawczym. Taka formuła pozwoli partnerom skutecznie ubiegać się o środki unijne.
– W połączeniu z sumami, jakie mogą otrzymać od PGE, daje to ośrodkom stabilną pozycję finansową i możliwość długofalowego planowania własnej działalności – uważają przedstawiciele energetycznej spółki.