Saudowie rzucają rękawicę Rosji w Europie

AFP

Wojna cenowa na rynku ropy zaczyna się na dobre. Arabia Saudyjska proponuje klientom z Europy trzy razy więcej surowca niż dotychczas i to po 25 dol. za baryłkę.

O propozycji Saudów dowiedziała się agencja Bloomberg: „Arabia Saudyjska proponuje swoją podstawową markę Arab Light z dostawą do Rotterdamu w cenie około 25 dol. za baryłkę. Jest to ogromna zniżka w porównaniu z ceną rosyjskiej marki Urals”.

Według źródeł agencji, europejskie rafinerie w tym koncernów Royal Dutch Shell, BP, Total, OMV, Repsol i Cepsa otrzymały od Saudi Aramco propozycje wielkości dostaw znacznie przewyższające dotychczasowe objętości. „Przedział dodatkowych dostaw wynosi od 25 proc. do 250 proc. dotychczasowych, w zależności od firmy”. Saudyjski koncern potwierdził zwiększenie dostaw do europejskich rafinerii. Do tej pory głównym rynkiem ropy z Pustynnego Królestwa były Chiny oraz pozostałe kraje Azji i Pacyfiku. Z 357,4 mln ton wyeksportowanych w 2018 r. (ostatnie dane raportu energetycznego BP) ponad 240 mln ton trafiło właśnie do państw Azji i Pacyfiku.

Storage tanks stand at an oil processing facility in Saudi Aramco’s Shaybah oilfield in the Rub’ Al-Khali (Empty Quarter) desert in Shaybah, Saudi Arabia/Bloomberg

W tym samym 2018 r Europa importowała 519,2 mln ton surowej ropy, z czego najwięcej – 153,1 mln ton – z Rosji, a zaledwie 41,3 mln ton z Arabii Saudyjskiej. Więcej ropy od Saudi Aramco europejscy odbiorcy kupili m.in. w Kuwejcie, Iraku czy Ameryce Północnej i Afryce. Produktów naftowych Stary Kontynent zakupił 224 mln ton, z czego połowę dostarczyła Rosja, a Saudowie zalewnie 11,5 mln ton. We wtorek szef Saudi Aramco Amin Nasser zapowiedział duże zwiększenie wydobycia ropy w kwietniu. Będzie to 12,3 mln baryłek/dobę. Nasser nie wspomniał o zniżkach 6-8 dolarów na baryłce, które według mediów, miała zaproponować klientom strona arabska.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Popyt na paliwo lotnicze odrodzi się najpóźniej

Transport lotniczy i popyt na paliwo do samolotów będą potrzebować kilku lat, aby wrócić ...

Engie przejmie gazociągi w Brazylii

Brazylijska firma Petroleo Brasileiro (Petrobras) poinformowała władze giełdy, że konsorcjum kierowane przez francuską Engie ...

Naftohaz domaga się od Rosji odszkodowań za mienie na Krymie

Państwowy koncern paliwowy Naftohaz Ukrainy złożył w Stałym Trybunale Arbitrażowym w Hadze pozew przeciwko ...

Prąd płynie przez granice

Trzeba zwiększyć zdolności przesyłowe. To ożywi handel i zwiększy bezpieczeństwo – mówi Ireneusz Łazor, ...

Brytyjski inwestor nie chce likwidacji kopalni Krupiński

Tamar Resources, który chciałby wydobywać węgiel w Polsce, traci cierpliwość. W mocnych słowach podsumowuje ...

PGE: Kilkanaście miliardów złotych rozwój ciepłownictwa

17,5 mld zł chce wydać Polska Grupa Energetyczna na inwestycje w segmencie ciepłowniczym do ...