Chevron z Anadarko: duża fuzja w ropie i gazie

Chevron Corp./Bloomberg

Amerykański koncern naftowy Chevron ogłosił przejęcie za 50 mld dolarów specjalisty od łupków Anadarko Petroleum, co da mu drugie miejsce na świecie za Exxon Mobil

Koncern z San Ramón w Kalifornii zaproponował po 65 dolarów za akcję Anadarko, z premią 39 proc. wobec ostatniego kursu zamknięcia; akcjonariusze kupowanej firmy dostaną po 0,3869 akcji Chevrona i 16,25 dolarów w gotówce za każdą akcję, co daje wycenę Anadarko 33 mld dolarów. Kupujący weźmie też na siebie spłatę długu 15 mld dolarów Anadarko. Łącznie daje to wartość 50 mld dolarów. Transakcja zapewni oszczędność kosztów 2 mld dolarów rocznie — podał „FT”.

CZYTAJ TAKŻE: Basen Permski czyli łupkowe eldorado

To największa transakcja w sektorze naftowym od czasu kupna w 2016 r. BG Group przez Royal Futch Shell. Anadarko przyjęła ofertę Chevronu po odrzuceniu lepszej (za 70 mld dolarów) Occidental Petroleum uznawszy, że istnieje większe ryzyko fiaska tej ostatniej. Nowy podmiot będzie wydobywać 3,9 mln baryłek równoważników ropy naftowej — w Stanach ponad 1,6 mln, a na świecie 3,9 mln — wyliczyła Wood Mackenzie — ustępując jedynie Exxon Mobil. Zwiększy działalność w dwóch sektorach, w których amerykańskie firmy osiągają rekordowe wyniki: w wydobyciu ropy łupkowej z permskiego basenu Delaware w zachodnim Teksasie i Nowym Meksyku oraz w skroplonym gazie ziemnym (LNG).

Drilling/Bloomberg

Zakup Anadarko da Chevronowi korytarz do eksploatacji o szerokości 120 km na granicy stanów Teksas i Nowy Meksyk. Umowa powiększy majątek Chevronu o inwestycje w głębinowe wydobycie ropy w Zatoce Meksykańskiej i da jej udział w rosnącym wydobyciu ropy w Górach Skalistych w Kolorado.

CZYTAJ TAKŻE: Najbardziej zyskowna firma świata? Nie jest z USA

Prezes Chevronu, Mike Wirth stwierdził, że ta umowa zapewnia „przekonujące i wyjątkowe dopasowanie, stwarza atrakcyjne możliwości wzrostu w obszarach, w których Chevron jest mocny”, wzmacnia zaangażowanie koncernu w inwestycje krótkiego cyklu, szybko spłacające się, obie firmy działają w podobnych obszarach, mają udziały w łupkach, w projektach offshore i LNG — pisze Reuter.

Bloomberg

– Chevron dołącza do klanu super wielkich: wielka trójka staje się wielką czwórką. Ten zakup zwiększa polaryzację grupy największych. Exxon Mobil, Chevron, Shell i BP stanowią teraz odrębną ligę — stwierdził starszy analityk w firmie doradczej Wood Mackenzie, Roy Martin.

Te koncerny zainteresowały się ropą łupkową i rewolucyjną metodą jej wydobywania, tańszą i szybszą od kosztownych projektów wydobywania z dna morskiego. Boom na ropę i gaz z łupków powstrzymał trwający od dawna spadek wydobycia w Stanach i pozwolił Amerykanom prześcignąć Rosję i Arabię Saudyjską dzięki wydobywaniu 12 mln bd. Stany stały się trzecim na świecie producentem LNG, tańszego i bardziej ekologicznego od węgla surowca wykorzystywanego w energetyce.

Mogą Ci się również spodobać

RWE umacnia się na Węgrzech

Należąca do RWE węgierska grupa ELMŰ-ÉMÁSZ przejmuje klientów biznesowych i przemysłowych firmy TIGÁZ – ...

Duże inwestycje w ropę i gaz

PGNiG, Lotos i Orlen nadal mają w planach istotne wydatki na poszukiwania i wydobycie. ...

MOL Group przejmuje Aurorę

Węgierski MOL Group przejmuje niemiecką Aurorę

Węgierski koncern naftowy powiększy skład swojej grupy kapitałowej o niemiecką firmę zajmującą się recyklingiem ...

Buzek: Transformacja energetyczna Polski jest konieczna

Będziemy mogli liczyć na wsparcie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji tylko wtedy, gdy Polska zadeklaruje ...

Iran wspomaga Wenezuelę… ropą

Kraj posiadający największe zasoby czarnego złota na świecie, musi ją importować. Jedynym dostawcą jest ...

Czy Imielin zatrzyma kopalnię

Mieszkańcy Imielina chcą nie dopuścić do wydania koncesji dla PGG na wydobycie węgla ze ...