Najbardziej zyskowna firma świata? Nie jest z USA

A pump jack stands at dusk in the Permian Basin area in Texas, U.S. Photographer: Angus Mordant/Bloomberg

Jej czysty zysk jest większy aniżeli to, co łącznie zarobiły w minionym roku amerykańskie giganty – Apple, Google i ExxonMobile. Najzyskowniejszą firmą 2018 r okazał się naftowy koncern z Arabii Saudyjskiej.

Saudi Aramco miała w minionym roku zysk netto 111,1 mld dol. informuje agencja Bloomberg powołując się na dane Moody’s Investors Service. Dla porównania amerykańskie giganty branży IT oraz paliwowej zarobiły na czysto w 2018 roku odpowiednio: Apple – 59,5 mld dol., Google – 30,7 mld dol. i ExxonMobile − 20,8 mld dol., co daje w sumie 111 mld dol.

An oil drilling rig stands on one of the Causeway islands in the Manifa offshore oilfield, operated by Saudi Aramco, in Manifa, Saudi Arabia, on Wednesday, Oct. 3, 2018. Saudi Aramco aims to become a global refiner and chemical maker, seeking to profit from parts of the oil industry where demand is growing the fastest while also underpinning the kingdom’s economic diversification. Photographer: Simon Dawson/Bloomberg

Moody’s Investors Service opublikowała swoje dane o Saudi Aramco w przededniu wyjścia giganta z Arabii Saudyjskiej na międzynarodowy rynek obligacji. Wcześniej władze w Rijadzie planowały zagraniczne IPO koncernu, ale w marcu 2018 r okazało się, że proces wejścia na giełdę jest bardziej skomplikowany, aniżeli spodziewali się Saudowie. Następca tronu Muhammed ibn Salman, który kieruje gospodarką i Saudi Aramco uznał, że bezpieczniej będzie ograniczyć debiut do giełdy w Rijadzie (Tadawul) w 2021 r. W tym wypadku nie będzie potrzeby ujawniania informacji, których władze Arabii Saudyjskiej od dawna nie chcą upublicznić.

CZYTAJ TAKŻE: Saudi Aramco przerwał wydobycie z największego złoża świata

W styczniu Saudowie zapowiedzieli, że Saudi Aramco w II kwa 2019 r wyemituje obligacje dolarowe na kwotę około 50 mld dol. Pieniądze te zostaną przeznaczone na sfinansowanie zakupu przez koncern udziałów (70 proc.) w petrochemicznej korporacji Pustynnego Królestawa – Saudi Basic Industries Corporation (SABIC) od państwowego funduszu PIF.
W lutym koncern wybrał banki, które zorganizują emisję. Według agencji Reuters są to: JPMorgan, Morgan Stanley, Citi i HSBC. Przy czym JPMorgan i Morgan Stanley będą wspólnymi globalnymi koordynatorami tej ogromnej emisji.

A pumpjack operates near a Nabors Industries Ltd. drill rig standing over an oil well for Chevron Corp. in the Permian Basin near Midland, Texas, U.S., /Bloomberg

Moody’s i Fitch wysoko oceniły zaplanowaną emisję obligacji z ocenami A1 i A+. Według Fitch zysk brutto Saudi Aramco w 2018 r wyniósł kosmiczną kwotę 224 mld dol. Połowa z niej trafiła do budżetu Arabii Saudyjskiej, która jest jedynym właścicielem koncernu.

CZYTAJ TAKŻE: Orlen chce więcej saudyjskiej ropy

Mogą Ci się również spodobać

Polski rynek kusi obcych graczy

Firmy z Estonii, Skandynawii i Hiszpanii są zainteresowane kupowaniem spółek obrotu prądem i gazem. ...

Ropa zamrożona na 9 miesięcy

Kraje OPEC i eksporterzy spoza kartelu (tzw. OPEC+) zgodzili się na przedłużyć porozumienie o ...

TDJ sprzeda część akcji Famuru. Kurs zanurkował

Największy akcjonariusz Famuru – firma inwestycyjna TDJ zamierza sprzedać do 10 proc. akcji producenta ...

Kończy się tania ropa w Rosji

Wydobycie baryłki ropy ze złóż tradycyjnych kosztuje w Rosji 2 dol. Wydobycie z szelfu ...

Walka o rynek mocy idzie na dwa fronty

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Nadciąga elektryczne tsunami Miliardy euro i ...

Ekologiczna ofensywa Solorza

W energetycznej części biznesowego imperium Zygmunta Solorza ma dojść do zielonej rewolucji. Na początku ...