Najbardziej zyskowna firma świata? Nie jest z USA

A pump jack stands at dusk in the Permian Basin area in Texas, U.S. Photographer: Angus Mordant/Bloomberg

Jej czysty zysk jest większy aniżeli to, co łącznie zarobiły w minionym roku amerykańskie giganty – Apple, Google i ExxonMobile. Najzyskowniejszą firmą 2018 r okazał się naftowy koncern z Arabii Saudyjskiej.

Saudi Aramco miała w minionym roku zysk netto 111,1 mld dol. informuje agencja Bloomberg powołując się na dane Moody’s Investors Service. Dla porównania amerykańskie giganty branży IT oraz paliwowej zarobiły na czysto w 2018 roku odpowiednio: Apple – 59,5 mld dol., Google – 30,7 mld dol. i ExxonMobile − 20,8 mld dol., co daje w sumie 111 mld dol.

An oil drilling rig stands on one of the Causeway islands in the Manifa offshore oilfield, operated by Saudi Aramco, in Manifa, Saudi Arabia, on Wednesday, Oct. 3, 2018. Saudi Aramco aims to become a global refiner and chemical maker, seeking to profit from parts of the oil industry where demand is growing the fastest while also underpinning the kingdom’s economic diversification. Photographer: Simon Dawson/Bloomberg

Moody’s Investors Service opublikowała swoje dane o Saudi Aramco w przededniu wyjścia giganta z Arabii Saudyjskiej na międzynarodowy rynek obligacji. Wcześniej władze w Rijadzie planowały zagraniczne IPO koncernu, ale w marcu 2018 r okazało się, że proces wejścia na giełdę jest bardziej skomplikowany, aniżeli spodziewali się Saudowie. Następca tronu Muhammed ibn Salman, który kieruje gospodarką i Saudi Aramco uznał, że bezpieczniej będzie ograniczyć debiut do giełdy w Rijadzie (Tadawul) w 2021 r. W tym wypadku nie będzie potrzeby ujawniania informacji, których władze Arabii Saudyjskiej od dawna nie chcą upublicznić.

CZYTAJ TAKŻE: Saudi Aramco przerwał wydobycie z największego złoża świata

W styczniu Saudowie zapowiedzieli, że Saudi Aramco w II kwa 2019 r wyemituje obligacje dolarowe na kwotę około 50 mld dol. Pieniądze te zostaną przeznaczone na sfinansowanie zakupu przez koncern udziałów (70 proc.) w petrochemicznej korporacji Pustynnego Królestawa – Saudi Basic Industries Corporation (SABIC) od państwowego funduszu PIF.
W lutym koncern wybrał banki, które zorganizują emisję. Według agencji Reuters są to: JPMorgan, Morgan Stanley, Citi i HSBC. Przy czym JPMorgan i Morgan Stanley będą wspólnymi globalnymi koordynatorami tej ogromnej emisji.

A pumpjack operates near a Nabors Industries Ltd. drill rig standing over an oil well for Chevron Corp. in the Permian Basin near Midland, Texas, U.S., /Bloomberg

Moody’s i Fitch wysoko oceniły zaplanowaną emisję obligacji z ocenami A1 i A+. Według Fitch zysk brutto Saudi Aramco w 2018 r wyniósł kosmiczną kwotę 224 mld dol. Połowa z niej trafiła do budżetu Arabii Saudyjskiej, która jest jedynym właścicielem koncernu.

CZYTAJ TAKŻE: Orlen chce więcej saudyjskiej ropy

Mogą Ci się również spodobać

Rekordowe wydobycie OPEC

Oficjalnie rozmawiają o zamrożeniu wydobycia, a tak naprawdę pompują na najwyższych obrotach. W kwietniu ...

Znów wylała się ropa z platformy BP

Tym razem do rozlania ropy doszło na Morzy Północnym. Do wody trafiło ok. 95 ...

Nowe plany na Bałtyku spółki Dominiki Kulczyk

Polenergia zastanawia się nad wznowieniem prac przygotowawczych związanych z projektem farmy morskiej Bałtyk I. ...

Zachód wspiera Nord Stream 2

Zgoda europejskich koncernów na współfinansowanie rozbudowy gazociągu na dnie Bałtyku bardzo utrudni Brukseli zatrzymanie ...

Lotos i Orlen zarobią mniej na produkcji paliw

Marże rafineryjne w polskich koncernach są najniższe od 2014 r. Skończyły się złote czasy, ...

Trudno o odkrycia nowych złóż ropy i gazu w Polsce

PGNiG, Lotos i Orlen walczą o utrzymanie wydobycia w Polsce przynajmniej na dotychczasowym poziomie. ...