Reklama
Rozwiń

Basen Permski czyli łupkowe eldorado

Amerykańskie giganty paliwowe mocno inwestują w największe złoża łupkowe kraju. Za pięć lat podwoją tam produkcję ropy.

Publikacja: 06.03.2019 17:20

Basen Permski czyli łupkowe eldorado

Foto: A pumpjack operates near a Nabors Industries Ltd. drill rig standing over an oil well for Chevron Corp. in the Permian Basin near Midland, Texas, U.S., /Bloomberg

 
ExxonMobil poinformował o planie zwiększenia wydobycia węglowodorów o 80 proc. z łupkowych złóż basenu Permian w Teksasie. Do 2024 r Exxon chce tam produkować 1 mln baryłek naftowego ekwiwalentu dziennie. Także drugi amerykański gigant Chevron ma podobne, a nawet ambitniejsze plany. Do 2023 r koncern podwoi wydobycie do 900 tys. baryłek dziennie.
Obecnie Exxon ma w Permian zasoby oceniane na 10 mld baryłek, ale spodziewa się, że będą one rosły dzięki inwestycjom w poszukiwania i wydobycie. Koncern planuje też sfinansować infrastrukturę do transportu ropy i gazu do rafinerii i terminali nad Zatoką Meksykańską. Posłużą do tego nowe rurociągi – Wink i Webster, których budowa rozpocznie się w 2021 r w Permian Highway i Double E. „Oczekujemy, że inwestycje ExxonMobil w basenie Parmian przyniosą dwucyfrowy zyska nawet przy niskich cenach ropy. Na przykład przy cenie 35 dol. za baryłkę zysk będzie ponad 10 proc.”, cytuje komunikat koncernu agencja Reuters.
Amerykanie przyznają, że wielkość zasobów Basenu Permskiego „przekroczyła wszelkie oczekiwania” i stanowi główny motor napędzający inwestycje. Już w tym roku Chevron zwiększy wydobycie w basenie o 59 proc. do 600 tys baryłek dziennie. Agencja przypomina, że plany wzrostu wydobycia do 600 tys. baryłek Chevron ogłosił rok temu, ale planował je osiągnąć w… 2025 r.
Pozostało jeszcze 100% artykułu
Surowce i Paliwa
Cyfrowa metalurgia. AI wkroczyła do ukraińskich hut
Surowce i Paliwa
Jedna z największych firm w USA w obcych rękach. Donald Trump pozwolił na sprzedaż US Steel
Surowce i Paliwa
Złoża litu Ukrainy dla przyjaciela Donalda Trumpa
Surowce i Paliwa
Europa chce skończyć z zależnością od ropy i gazu z Rosji. Nie wszystkie kraje się na to godzą
Surowce i Paliwa
Orlen zakończył w Szczecinie rozbudowę terminalu LPG
Surowce i Paliwa
Rada nadzorcza zdecydowała. Nowy prezes Grupy Azoty ma ambitny plan ratunkowy