Orlen podał wyniki finansowe za trzeci kwartał. Ile kosztowały firmę niższe ceny na stacjach?

Naftowy gigant podał wyniki finansowe na trzeci kwartał. Firma zwiększała ilość sprzedaży w obszarze paliw, które tylko na rynku polskim wzrosły o 11 proc. W wynikach spółki widać także ślad niższych cen paliw na stacjach. Firma mówi o spadku EBITDA LIFO o 2,7 mld zł. Zauważalny jest także rozwód z ropą z Rosji.

Publikacja: 31.10.2023 09:34

Orlen podał wyniki finansowe za trzeci kwartał. Ile kosztowały firmę niższe ceny na stacjach?

Foto: Adobe Stock

Grupa Orlen osiągnęła w trzecim kwartale 2023 roku niecałe 3,5 miliarda złotych zysku netto i był niższy o ponad 11 miliardów złotych rok do roku. Jeśli chodzi o przychody to wyniosły 75,4 miliarda złotych i były wyższe o około 2,5 miliarda złotych w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. EBITDA spółki wyniosła zaś w tym okresie 9,5 miliarda złotych. To znaczący spadek rok do roku, bowiem rok wcześniej było to ponad 18,9 miliarda złotych.

Czy widać wpływ niższych cen na stacjach? 

Z kolei EBITDA LIFO wyniosła 8,22 mld zł co oznacza spadek. Jak tłumaczy sam koncern, spadek rok do roku EBITDA LIFO o 2,7 mld zł nastąpił w efekcie ujemnego wpływu niższego efektu wolumenowego, niższego dyferencjału, niższych marż hurtowych, niższych marż petrochemicznych, hedgingu, umocnienia PLN wzg. USD, niższych marż paliwowych w detalu, niższych marż w wydobyciu oraz wyższych kosztów stałych i kosztów pracy.

Grupa Orlen wypracowała przychody na poziomie 75,5 mld zł, choć wcześniejsze szacunki mówiły o przychodach na poziomie 76 mld zł. Mimo wszystko to wzrost przychodów o 3 proc. rok do roku. " Jest to spowodowane wyższymi wolumenami sprzedaży oraz wyższych notowań produktów rafineryjnych przy niższych notowaniach produktów petrochemicznych oraz węglowodorów." - dodaje płocki koncern. 

Czytaj więcej

Orlen wybrał nowego audytora. Spoza wielkiej czwórki

Narastająco po dziewięciu miesiącach 2023 roku zysk operacyjny koncernu wyniósł 34 mld zł, a zysk netto osiągnął ponad 17 mld zł. "Powyższe efekty zostały ograniczone przez dodatni wpływ konsolidacji wyników Grupy PGNiG, wyższych marż rafineryjnych, wyższych marż pozapaliwowych w detalu, niższych rezerw na emisje CO2, wyceny kontraktów terminowych CO2 oraz wykorzystania historycznych warstw zapasów." - zaznacza firma. 

Spadają marże 

Orlen spodziewa się także, że w 2023 roku nastąpi spadek rok do roku marż rafineryjnych do poziomu około 15 USD/bbl i spadek marż petrochemicznych o ok. 20 proc. rok do roku. "Ceny ropy, w związku z konfliktem na Bliskim Wschodzie, mogą przejściowo wzrosnąć do ponad 90 USD/bbl." - prognozuje firma. 

W 2023 r. firma oczekuje spadku marż rafineryjnych rok do roku do poziomu ok. 15 USD/bbl. Obecnie obserwujemy sezonowy spadek marż. "Globalny przerób ropy naftowej utrzymuje się na poziomach sprzed pandemii, a utrzymujące się niskie poziomy zapasów paliw wskazują, że światowe moce rafineryjne mają trudności z zaspokojeniem popytu. Spowolnienie wzrostu popytu lub przyspieszony wzrost podaży to główne dźwignie łagodzenia ograniczeń" - napisano w prezentacji.

Orlen oczekuje w tym roku spadku dyferencjału rok do roku do poziomu ok. 1,5 USD/bbl w efekcie zmiany struktury przerabianych rop związanej z ograniczeniem przerobu rosyjskiej ropy REBCO w Grupie Orlen. Jak firma podkreśla, w Polsce rosyjska ropa nie jest przerabiana.

Czytaj więcej

Nowe dane zwiastują dalsze wzrosty cen paliw

Koncern oczekuje też w tym roku spadku marż petrochemicznych o ok. 20 proc. rok do roku w efekcie spadku popytu na produkty petrochemiczne na skutek spowolnienia gospodarczego oraz konkurencyjnego importu.

Marża (crack) na ON z notowań spada w czwartym kwartale do 230 USD/tonę z 243 USD/t w trzecim kwartale, crack na benzynę spada do 190 USD/t z 325 USD/t kwartał wcześniej. Marża na ciężki olej opałowy wynosi -212 USD/t wobec -138 USD/t w trzecim kwartale.

Marża (crack) z notowań na polietylen wynosi 360 euro/t (353 euro/t kwartał wcześniej), polipropylen 319 euro/t wobec 345 euro/t kwartał temu, etylen 599 euro/t wobec 547 euro/t w trzecim kwartale, propylen 459 euro/t (421 euro/t kwartał wcześniej), a paraksylen 429 euro/t wobec 419 euro/t w trzecim kwartale 2023 roku.

Prognozy cen ropy, gazu i prądu

Orlen przewiduje, że w 2023 r. cena ropy Brent spadnie do poziomu ok. 80 USD/bbl."Obecnie obserwujemy zwiększoną zmienność notowań surowca ze względu na ryzyko eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, co mogłoby doprowadzić do przejściowego wzrostu cen ponad 90 USD/bbl" - czytamy. Orlen podał w prezentacji, że w IV kwartale 2023 roku średnia cena ropy Brent rośnie do 92 USD/bbl z 87 USD/bbl kwartał wcześniej. Dyferencjał wynosi -1,6 USD/bbl wobec -1,0 w III kw.

Oczekiwany jest spadek cen gazu rok do roku do poziomu ok. 200 zł/MWh. Jak podał Orlen, skokowo wzrósł wolumen importu LNG do Europy, przez co europejski rynek gazu stał się w większym stopniu rynkiem globalnym i jest obecnie bardziej uzależniony od zachowania się czynników zewnętrznych, w tym m.in. pogodowych. Firma spodziewa się też spadku cen energii elektrycznej w tym roku do poziomu ok. 500 zł/MWh.

Grupa Orlen osiągnęła w trzecim kwartale 2023 roku niecałe 3,5 miliarda złotych zysku netto i był niższy o ponad 11 miliardów złotych rok do roku. Jeśli chodzi o przychody to wyniosły 75,4 miliarda złotych i były wyższe o około 2,5 miliarda złotych w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. EBITDA spółki wyniosła zaś w tym okresie 9,5 miliarda złotych. To znaczący spadek rok do roku, bowiem rok wcześniej było to ponad 18,9 miliarda złotych.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Paliwa
Na stacjach paliw pojawi się wkrótce nowy rodzaj benzyny
Paliwa
Nabywcy aktywów Lotosu dobrze na nich zarabiają
Paliwa
Kreml znosi zakaz eksportu paliw. Nie wytrzymał dwóch miesięcy
Paliwa
Unimot widzi poprawę na rynku diesla. Kiedy sytuacja wróci do normy?
Paliwa
Unia na potęgę importuje z Indii paliwa produkowane z rosyjskiej ropy
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości