Orlen podał wyniki finansowe za trzeci kwartał. Ile kosztowały firmę niższe ceny na stacjach?

Naftowy gigant podał wyniki finansowe na trzeci kwartał. Firma zwiększała ilość sprzedaży w obszarze paliw, które tylko na rynku polskim wzrosły o 11 proc. W wynikach spółki widać także ślad niższych cen paliw na stacjach. Firma mówi o spadku EBITDA LIFO o 2,7 mld zł. Zauważalny jest także rozwód z ropą z Rosji.

Publikacja: 31.10.2023 09:34

Orlen podał wyniki finansowe za trzeci kwartał. Ile kosztowały firmę niższe ceny na stacjach?

Foto: Adobe Stock

Grupa Orlen osiągnęła w trzecim kwartale 2023 roku niecałe 3,5 miliarda złotych zysku netto i był niższy o ponad 11 miliardów złotych rok do roku. Jeśli chodzi o przychody to wyniosły 75,4 miliarda złotych i były wyższe o około 2,5 miliarda złotych w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. EBITDA spółki wyniosła zaś w tym okresie 9,5 miliarda złotych. To znaczący spadek rok do roku, bowiem rok wcześniej było to ponad 18,9 miliarda złotych.

Czy widać wpływ niższych cen na stacjach? 

Z kolei EBITDA LIFO wyniosła 8,22 mld zł co oznacza spadek. Jak tłumaczy sam koncern, spadek rok do roku EBITDA LIFO o 2,7 mld zł nastąpił w efekcie ujemnego wpływu niższego efektu wolumenowego, niższego dyferencjału, niższych marż hurtowych, niższych marż petrochemicznych, hedgingu, umocnienia PLN wzg. USD, niższych marż paliwowych w detalu, niższych marż w wydobyciu oraz wyższych kosztów stałych i kosztów pracy.

Grupa Orlen wypracowała przychody na poziomie 75,5 mld zł, choć wcześniejsze szacunki mówiły o przychodach na poziomie 76 mld zł. Mimo wszystko to wzrost przychodów o 3 proc. rok do roku. " Jest to spowodowane wyższymi wolumenami sprzedaży oraz wyższych notowań produktów rafineryjnych przy niższych notowaniach produktów petrochemicznych oraz węglowodorów." - dodaje płocki koncern. 

Czytaj więcej

Orlen wybrał nowego audytora. Spoza wielkiej czwórki

Narastająco po dziewięciu miesiącach 2023 roku zysk operacyjny koncernu wyniósł 34 mld zł, a zysk netto osiągnął ponad 17 mld zł. "Powyższe efekty zostały ograniczone przez dodatni wpływ konsolidacji wyników Grupy PGNiG, wyższych marż rafineryjnych, wyższych marż pozapaliwowych w detalu, niższych rezerw na emisje CO2, wyceny kontraktów terminowych CO2 oraz wykorzystania historycznych warstw zapasów." - zaznacza firma. 

Spadają marże 

Orlen spodziewa się także, że w 2023 roku nastąpi spadek rok do roku marż rafineryjnych do poziomu około 15 USD/bbl i spadek marż petrochemicznych o ok. 20 proc. rok do roku. "Ceny ropy, w związku z konfliktem na Bliskim Wschodzie, mogą przejściowo wzrosnąć do ponad 90 USD/bbl." - prognozuje firma. 

W 2023 r. firma oczekuje spadku marż rafineryjnych rok do roku do poziomu ok. 15 USD/bbl. Obecnie obserwujemy sezonowy spadek marż. "Globalny przerób ropy naftowej utrzymuje się na poziomach sprzed pandemii, a utrzymujące się niskie poziomy zapasów paliw wskazują, że światowe moce rafineryjne mają trudności z zaspokojeniem popytu. Spowolnienie wzrostu popytu lub przyspieszony wzrost podaży to główne dźwignie łagodzenia ograniczeń" - napisano w prezentacji.

Orlen oczekuje w tym roku spadku dyferencjału rok do roku do poziomu ok. 1,5 USD/bbl w efekcie zmiany struktury przerabianych rop związanej z ograniczeniem przerobu rosyjskiej ropy REBCO w Grupie Orlen. Jak firma podkreśla, w Polsce rosyjska ropa nie jest przerabiana.

Czytaj więcej

Nowe dane zwiastują dalsze wzrosty cen paliw

Koncern oczekuje też w tym roku spadku marż petrochemicznych o ok. 20 proc. rok do roku w efekcie spadku popytu na produkty petrochemiczne na skutek spowolnienia gospodarczego oraz konkurencyjnego importu.

Marża (crack) na ON z notowań spada w czwartym kwartale do 230 USD/tonę z 243 USD/t w trzecim kwartale, crack na benzynę spada do 190 USD/t z 325 USD/t kwartał wcześniej. Marża na ciężki olej opałowy wynosi -212 USD/t wobec -138 USD/t w trzecim kwartale.

Marża (crack) z notowań na polietylen wynosi 360 euro/t (353 euro/t kwartał wcześniej), polipropylen 319 euro/t wobec 345 euro/t kwartał temu, etylen 599 euro/t wobec 547 euro/t w trzecim kwartale, propylen 459 euro/t (421 euro/t kwartał wcześniej), a paraksylen 429 euro/t wobec 419 euro/t w trzecim kwartale 2023 roku.

Prognozy cen ropy, gazu i prądu

Orlen przewiduje, że w 2023 r. cena ropy Brent spadnie do poziomu ok. 80 USD/bbl."Obecnie obserwujemy zwiększoną zmienność notowań surowca ze względu na ryzyko eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, co mogłoby doprowadzić do przejściowego wzrostu cen ponad 90 USD/bbl" - czytamy. Orlen podał w prezentacji, że w IV kwartale 2023 roku średnia cena ropy Brent rośnie do 92 USD/bbl z 87 USD/bbl kwartał wcześniej. Dyferencjał wynosi -1,6 USD/bbl wobec -1,0 w III kw.

Oczekiwany jest spadek cen gazu rok do roku do poziomu ok. 200 zł/MWh. Jak podał Orlen, skokowo wzrósł wolumen importu LNG do Europy, przez co europejski rynek gazu stał się w większym stopniu rynkiem globalnym i jest obecnie bardziej uzależniony od zachowania się czynników zewnętrznych, w tym m.in. pogodowych. Firma spodziewa się też spadku cen energii elektrycznej w tym roku do poziomu ok. 500 zł/MWh.

Grupa Orlen osiągnęła w trzecim kwartale 2023 roku niecałe 3,5 miliarda złotych zysku netto i był niższy o ponad 11 miliardów złotych rok do roku. Jeśli chodzi o przychody to wyniosły 75,4 miliarda złotych i były wyższe o około 2,5 miliarda złotych w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. EBITDA spółki wyniosła zaś w tym okresie 9,5 miliarda złotych. To znaczący spadek rok do roku, bowiem rok wcześniej było to ponad 18,9 miliarda złotych.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Paliwa
Unimot opublikował wyniki i nową strategię
Paliwa
Stacje Orlenu pod jednym szyldem? Niepewne plany rebrandingu
Paliwa
Węgry rozważają ograniczenia cen paliw płynnych po ataku Izraela na Iran
Paliwa
Borys Budka: Daniel Obajtek z kolegami opłacali z kasy Orlenu stomatologa i botoks
Paliwa
Orlen inwestuje w usługi inżynieryjne