Ministerstwo zapewnia, że podatku od domowej fotowoltaiki nie będzie

Nie są prowadzone żadne prace nad podatkiem od fotowoltaiki - zapewnił rzecznik resortu klimatu i środowiska. Jednocześnie Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapewnia, że środków na realizację programu Mój Prąd nie zabraknie.

Publikacja: 14.08.2023 18:40

Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapewnia, że środków na realizację programu

Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapewnia, że środków na realizację programu Mój Prąd nie zabraknie

Foto: Adobe Stock

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) poinformowało w poniedziałek, że pojawiające się doniesienia medialne dotyczące prac nad rozwiązaniami dotyczącymi obowiązku rejestracji mikroinstalacji prosumenckich oraz objęciu ich opłatą ekologiczną, są nieprawdziwe. Rzecznik ministerstwa Aleksander Brzózka zapewnił na Twitterze, że nie są prowadzone w MKiŚ żadne prace nad podatkiem od fotowoltaiki

Czytaj więcej

Rząd zamroził ceny prądu. Kto za to zapłaci?

W komunikacie podkreślono z kolei, że rząd podejmuje działania wspierające dalszy i zrównoważony rozwój OZE, w tym fotowoltaiki. "Dynamiczny rozwój energetyki prosumenckiej pokazuje ogromne zainteresowanie właśnie tą najszybciej rozwijającą się technologią OZE w Polsce" – czytamy w komunikacie.

"Dzięki programom dotacyjnym takim jak Mój Prąd, Czyste Powietrze czy Energia dla Wsi realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), dostęp do energii pozyskiwanej ze słońca stał się możliwy dla prawie 1,3 mln prosumentów, którzy podjęli działania na rzecz samodzielnego wytwarzania energii na własne potrzeby, obniżając tym samym własne rachunki za energię" - zwrócono uwagę, dodając, że moc prosumenckich mikroinstalacji PV osiągnęła ponad 9,7 GW.

Czytaj więcej

Ponad 500 bloków ma już fotowoltaikę na dachu

"Łącznie moc zainstalowana w fotowoltaice to dziś ponad 14,2 GW. Dla porównania na koniec 2015 r. takie instalacje przyłączone do sieci elektroenergetycznych miały zaledwie 0,1 GW, natomiast liczba prosumentów w Polsce oscylowała wokół 4 tys." - czytamy dalej. 

MKiŚ zwróciło uwagę, że wsparciem dla kolejnych inwestycji w instalacje fotowoltaiczne są rozwiązania zawarte w procedowanej obecnie w Sejmie nowelizacji ustawy o OZE. "Zwiększają one m.in. zwiększenie limitu z 50 do 150 kW mocy instalacji PV, dla której wymagane jest pozwolenia na budowę, a także wprowadzenie definicji prosumenta lokatorskiego" - dodano.

Czytaj więcej

Prezydent podpisał ustawę wiatrakową. To nie jest dobra wiadomość dla OZE

Paweł Mirowski, zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pełnomocnika prezesa Rady Ministrów do spraw Programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków, powiedział "Rzeczpospolitej", że środki na wypłatę dotacji wydatkowane są na bieżąco. „W przypadku wyczerpywania się budżetu, na bieżąco bez zamykania naboru, będzie on zwiększany z różnych źródeł - w tym ze środków NFOŚiGW oraz MKIŚ. Graniczna data obecnego naboru została określona w programie na dzień 22.12.2023 r.” – informuje Mirowski.

W Programie „Mój Prąd 5.0” zostało złożonych 44 286 wniosków na kwotę 408 061 243,76 zł, w tym instalacje fotowoltaiczne 43 825.

OZE
Pierwszy kwartał stał pod znakiem spadku węgla i wzrostu OZE
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
OZE
Duże zmiany dla prosumentów. Jest projekt noweli ustawy OZE
OZE
Tauron buduje 360 MW w wietrze i słońcu
OZE
Bogdanka zmniejszy wydobycie węgla. Wszystko przez duże zapasy surowca w kraju
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
OZE
Bartosz Fedurek został prezesem PGE Baltica